Tilanus biedt kiezers geloof, hoop en liefde Jongeman ging 'onder drugs' uit stelen siEmmincs Geschrokken? CHU K CHU Poging om IRA-chef te bevrijden uit ziekenhuis, mislukt en delen KIEZEN R f A* j, ANWB-prijs voor dr. M. J. Adriani 'Arabische commando's ergeren Belgische politie Twee maanden met aftrek TILANUS Spreiding van Oegandezen Een man om je vertrouwen aan te geven TILANUS De Saeger informateur Verkeerscontroles: 1550 overtredingen Opperrabbijn met de dood bedreigd VS tellen Afrika niet meer mee in koude oorlog SOUW/KWARTET MAANDAG 27 NOVEMBER 1972 "W BINNENLAND/BUITENLAND K7 door p.Lvaneok euterig at zou het nut zijn van een verkie- gscampagne? Wat drijft politici er- geheel vrijwillig avond aan avond gerief van huis en haard en het /-tttt 1 telschap van vrouw en kind gering Verkiezingsbijeenkomsten van de LHl geven je. als tenminste de achten en in stad en land voor lijsttrekker zelf aanwezig is, een veilig gevoel. Niet alleen is er al- lauwde zalen steeds weer dezelfde J ■halen te houden of elkaar af te tijd een dokter 111 de zaal, het moet wel heel gek lopen, wil die er ook aan te pas komen* '-V- i door Leo Kleyn ogen? Geloven zij werkelijk dat zij i dit soort bijeenkomsten veel men- voor hun standpunt of partij innen winnen? Wij geloven dat Politieke kopstukken krijgen op rgaderingen waar zij hun zendings- erk doen, over het algemeen voorna- elijk 'eigen mensen' onder hun ge- Dor, kiezers wier keus van tevoren al iststaat. En daar waar gedebatteerd ordt schijnt alleen publiek te komen de eigen kandidaat met applaus j te vallen en de ander met boe- j ;roep te laten afgaan. heeft er veel van weg dat de ilitiek in toenemende mate een bron vermaak is, een welkome afwisse- van wat TV en bioscoop te eden hebben. De politicus die het k eest de trekken van de clown ver- ont, kan rekenen op de volste zalen. orig jaar kwamen duizenden kijken Udink werkelijk een pruik op had, jaar weet Wiegel van de VVD :len met olijke opmerkingen te boei- Maar volle zalen en veel publici- 5 it geven nog geen garantie voor een Tkiezingssucces. En bij de CHU loopt het nooit gek, ook niet aan de vooravond van een niet geheel onbelangrijke stembusslag. Aanhangers van andere politieke groe peringen mogen zich soms wat koorts achtig gedragen, bij unieleden valt geen verhoging van temperatuur waar te nemen. Dat de lijstaanvoerder te vens arts is, moet aan het toeval worden toegeschreven. Dokter zelf zorgt er ook wel voor dat hij geen, mogelijk tot hartkloppingen leidende, emoties loswoelt. Drs. A. D. W. Tilanus, wiens trekken veelvuldig door een gulle grijns worden ver zacht, heeft, als eertijds zijn vader, die wielrijdende politicus H. W. Tila nus, de harmonie te zeer lief om de gemoederen te verhitten. Hij spreekt kalme taal, vol geloof, hoop en liefde; zelfs als hij bitse woorden moet bezi gen, om stinkende wonden bloot te leggen, blijft hij een zachte heelmees ter. De jonge Tilanus, zoals hij in de unie wel wordt genoemd, is de bedaarde leidsman van een bedaarde aanhang. Die aanhang heeft geen dokter van en voordeel van de verkiezingscam- node; hooguit wordt hier en daar met *ignes is misschien dat de politieke ouderdomsverschijnselen gekampt. 'enstellingen duidelijker worden, aar ook dat is maar betrekkelijk in is coalitiesysteem waarin een partij jf een combinatie van partijen die ch voor de verkiezingen presenteert) Et niet alleen voor het zeggen krijgt. iegel roept wel uit dat de belastin- n 'schandalig hoog' zijn, maar daar aat tegenover dat zijn partij er al I jf jaar aan meewerkt dat de belas- bi ngdruk alsmaar zwaarder wordt. Wie vi ermorgen het hokje van de VVD od maakt in de hoop dat hij wat -d eer van zijn eerlijk verdiende pres- at tieloon op zak mag houden, zal later op zijn neus kijken, lajan de andere kant doen de progres- ej eve drie al jarenlang hun uiterste aiist, zo duidelijk mogelijk voor de g te komen. Dat schijnt in de ipositie aardig te lukken. Maar een d geringsbeleid van links zal, naar ai el zal blijken, slechts een paar milli- ij eter van dat van 'rechts' verschilen, vindat het met dezelfde gegevens te veaken zal krijgen die het kabinet- i: esheuvel heeft moeten verwerken. ,oi in Uyl zou het makkelijker hebben minneer hij het zou moeten opnemen ilegen Nixon die een Vietnam-oorlog lande houdt, óf tegen Vorster die cdm apartheid doet of tegen Barzel die aoe Ostpolitik dreigt terug te draaien, af -hjet regeringsbeleid waarmee wij ,n J 4- l.nn UnkRon hewpp Het kan natuurlijk', opnieuw, ook toe- val zijn dat Tilanus op zijn spreekuur dat hij in de Friese hoofdstad Leeu warden houdt, voornamelijk oudere bezoekers heeft getrokken. Netjes uitgedost, laten zij zich, voor zover dat nog nodig was, uitleggen, waarom zij ook ditmaal, of juist dit maal, een verstandige keuze doen als zij woensdag hun stem uitbrengen op o' derland te maken hebben, beweegt de CHU. Boze tongen mogen beweren rl-'h op een peuterige schaal waarin dat de CHU geen echte politieke par- "e iinig te verwrikken valt en grote i* »ic w «m ™riri*Tina«h;ioon. genstellingen schaars zijn. Het is n schaal waarbinnen je hoogstens nstmatig wat duidelijkheid kunt ritengen door bijvoorbeeld de ver- ith hillen op te blazen, problemen te Irsimpelen of gemakshalve het land _m een progressieve en een conserva tive helft in te delen. nheilspellend is één tegenstelling in onze bin- eei nlandse politiek die wel reëel is en 162 ieds beheersender wordt: namelijk tussen mensen die bereid zijn nnen de grenzen van ons politieke tuji economische systeem te regeren iet alle gewurm en gemier dat daar- nodig is en aan de andere kant die zich daarvan afwenden. laatsten vind je terug in de v linterpartijen die steeds gevarieerder jsorteerd in de Kamer komen. Maar vindt hen steeds meer ook in de dA nu deze partij zich de laatste en van het regeringsgeploeter ver heeft gehouden. linkse drie houden staande dat zij 1 regeringsgezind zijn zij hebben mers een ploeg ministers klaar ian en het is niet ondenkbaar dat i ploeg werkelijk aan het bewind I komen maar de realiteit is dat van die ploeg geen stabiel beleid te erg van uic j/iv*6 b—"vwi uc tm isicn-ucuiuti misciie saiuen- k n rwachten is omdat er nu eenmaal werking. Dat is de handel die Tilanus k 52 V0( chr sten co II biei nin? tij is, als het om verkiezingsbijeen komsten gaat, staat ook de unie haar mannetje, compleet met spandoeken ('CHU nu!') en affiches. Troubadours Enig onderscheid tussen de CHU en de zogenaamde echte partijen valt daarbij natuurlijk toch wel op te merken. Anders dan het merendeel van zijn collega's, verliest de lijsttrek ker van de unie niet uit het oog dat zo'n compagne toch ook wel speelse elementen bevat. Hij heeft het ten minste over 'politieke troubadours' die het land afreizen, daarmee fijntjes duidelijk makend dat politiek best amusant kan zijn. Tilanus vermoeit zijn gehoor ook niet met allerlei moeilijke zaken als infla tie, woningbouw, welzijn, milieube heer en ga zo maar door, die andere politici in hun betogen altijd aan de orde stellen. Waarom ook zou je de mensen lastig vallen met verhalen waaruit zou kunnen blijken hoe de CHU bepaalde problemen te lijf denkt te gaan? Alsof het op iets anders aankomt dan op overleg, samenspraak, samenwerking, verzoening, harmonie, geloof en vertrouwen. Wie CHU stemt, zo moet uit de woorden van Tilanus worden begre pen, kiest niet voor allerlei aards gewin, maar voor iets veel mooiers: voor de christen-democratische samen- p 1 en linkse meerdrheid inzit. Alsgk er gek n meerderheidskabinet komt dan en, l het er opnieuw één zijn waarin grote, groeiende groep arbeiders, n oftellectuelen en kunstenaars rich n, 'et vertegenwoordigd weet. Wiegel ordjag daar blij mee zijn. het moet een heilspellend perspectief zijn voor msen met enig begrip van wat in huis heeft, en die handel moet de kiezers genoeg zijn. Onder zijn toe hoorders in Leeuwarden zijn er geluk kig maar weinigen die voorzichtig vragen of de CHU daarnaast ook nog iets anders, iets eigens misschien, te bieden heeft. Waarom zouden ze ook? Wat wil je nog meer als jc politieke leider je c iets politiek en sociaal kan gaan niets minder dan 'een nieuwe menta- tekenen. liteit' en 'een nieuw elan' in het vooruitzicht stelt? Daarvan, belooft Tilanus, zal, nee, moet de christen- Et is daarom vurig te hopen dat na verkiezingen wat daarvan ook Nedft resultaat zal zijn van de kant n de PvdA maar ook van de kant n de confessionelen energie en crea- 'iteit zal worden ingezet om te voor- imen dat de wederzijdse verwijde- ng definitief wordt. democratische partij waaraan getim merd wordt, straks getuigen. En je moet wel heel diep gezonken zijn, wil je je heimelijk afvragen wat er dan mis is met de mentaliteit en het elan van de nog niet geheel samengesmol ten christen-democratische partijen. ADVERTENTIE Verminder de teer en de nicotine in de rook van uw sigaret. Met Denicotea filter-pijpjes. d6niCOt€Q 1 elke tabakswinkelier verkrijgbaar. Filters (10 stuks) f 1.20. Pijpjes vanaf 1125 1 .IM. Er rijzen, ook bij de CHU, wel andere vragen. Iemand spreekt er zijn verba zing over uit dat de christen-democra ten nog steeds niet in één huis zitten. De vragensteller zegt het er niet bij. maar ook hij moet wel eens iets gehoord of gelezen hebben over de bedenkelijke gezichten die sommige christen-democraten trekken als het om die volledige versmelting gaat. Op een verkiezingsbijeenkomst in Groningen van KVP, ARP en CHU was er een meisje dat de anti-revolu tionaire lijsttrekker Biesheuvel er persoonlijk op aankeek de samenwer king in de weg te staan. Biesheuvel haatte zich toen te zeggen, dat hij al in een grijs verleden op een christen democratisch huwelijk had aangedron gen. Ook Tilanus moet in Leeuwarden weer vreemde geruchten als zouden er interne strubbelingen zijn, de kop indrukken. De komst van de ene par tij, en daarmee van de ene fractie, bezweert hij, is nog slechts een kwes tie van tijd. Hoe korter die tijd zal duren, hoe beter; Tilanus bekent dat hij al verlangend uitkijkt naar die ene fractie. Wat hem betreft kan de H in het letterwoord CHU niet snel genoeg door een D vervangen worden. En geen wonder: aan gêne zijde van het christen-democratische blok doemt er een ander op, dat van, om met Tilanus te spreken, 'de rooie drie'. Gelukkig is dat andere blok nog niet in staat gebleken iets meer te preke ren dan een 'rammelend schaduwkabi net'. waarin, naar de treffende om schrijvingen van de christen-democra tische lijsttrekker, 'het socialisme van de PvdA, het pragmatische ondogma tische van D'66 en het nonconformis- tische radicalisme van de PPR' met elkaar botsen. Dat schaduwkabinet maakt dan ook geen schijn van kans. Wiegel .nag dan roepen dat Den Uyl nooit in het Catshuis mag komen (zoals Biesheu vel droomt, als hij er niet wakker van ligt), Tilanus praat gewoon al over een continuering van de linkse oppo sitie. En mag KVP-leider Andriessen er nog publiekelijk rekening mee houden dat de progressieve combina tie na 29 november de grootste zal blijken te zijn, de aanvoerder van de CHU weet nu al dat het, op grond •van het aantal zetels in de Tweede Kamer, om de confessionele partijen zal blijven draaien. Desgewenst wil hij best een prognose geven: de KVP zal één zetel verliezen, de ARP zal op gelijke sterkte blijven, en de CHU zal er één zetel bij krijgen. Politiek is ten slotte vooral ook een kwestie van durf. Koffiedik Tilanus schrikt ook niet terug voor verdere voorspellingen. Een nadere blik in het koffiedik werpend, ziet hij Den Uyl en de zijnen drie zetels kwijtraken; de PvdA ziet hij twee zetels verliezen, D'66 zal het met één zetel minder moeten doen en de PPR zal zetels winnen noch verliezen. An dermaal blijkt het onjuist te zijn de confessionele partijen te verwijten dat ze vóór de verkiezingen zo onduide lijk zijn. DEN HAAG De Edo Bergsma- AMWB prijs is dit jaar toegekend aan dr. M. J. Adriani, directeur van het in Oostvoorne gevestigde biologische station 'Weevers' Duin' van de konink lijke Nederlandse akademie van we tenschappen, voor zijn talrijke jaren lange activiteiten voor natuurbehoud. De Edo Bergsma-ANWB prijs heeft ten doel waardering tot uiting te brengen voor grote verdiensten en uitzonderlijke initiatieven op het door de ANWB bestreken maatschappelijk en cultureel gebied. Zij bestaat uit een penning en een bedrag in geld van 2500 Naast de prijs bestaan er ANWB- onderscheidingen, toe te kennen voor andere verdiensten en initiatieven op het werkterrein van de ANWB. Het zijn een oorkonde en een bij iedere onderscheiding vast te stellen bedrag in geld met een maximum van 1000. De onderscheidingen worden dit jaar toegekend aan de heer J. Landwehr, chef technische dienst van Amstel veen, voor zijn natuurwetenschappe lijk werk, de heer D. Metselaar, voor zitter van de bouwcommissie van de Zaanse Schans, voor zijn bemoeiingen voor de totstandkoming van de Zaanse Schans, en de actiegroep Amelisweerd als voorbeeld van een goed en correct functionerende actiegroep. BRUSSEL (ANP) Op de Belgische nationale luchthaven Zaventem heeft de rijkswacht vrijdag een auto met drie gewapende mannen aangehouden, van wie er twee 'Arabische kleding' droegen. De drie bleken para-comman do's van het Belgische leger te zijn, die mede belast zijn met de beveili ging van het vliegveld. Ze deden mee aan een oefening, bedoeld om de veiligheidsmaatregelen van Zaventem te testen. De rijkswacht is veront waardigd over hun vermomming, om dat zulke oefeningen licht tot onge lukken zouden kunnen leiden. Het ministerie van defensie onderzoekt de zaak nader. De lijsttrekker van de CHU, een par tij die niet voor niets pretendeert de belangen van héél het volk te beharti gen, is ervan overtuigd dat de Neder landse bevolking de 'harde en ver woestende polarisatietaktiek van Den Uyl' zal afstraffen. En daarbij zwijgt hij nog maar uitdrukkelijk niet van de anti-monarchistische geluiden die de voorzitter van de PvdA heeft laten horen, of, zoals Tilanus dat veel mooi er en ook veel historischer kan zeg gen, van de republikeinse vaandels uit de tijd van de SDAP die Van der Louw weer eens heeft laten wappe ren Het Nederlandse volk wil niet zonder zijn Oranjehuis verder. Het mag zich, behalve met dat huis, gelukkig prij zen met leidslieden die dat weten, en die er daarnaast nog van doordrongen zijn dat behalve de confessionele par tijen ook de WD en DS'70 zich weer tot de hoogste ambten in den lande moeten laten roepen. Wie dat geluk waardig is, kiest woensdag voor Oran je, Wiegel en Drees, dat wil zeggen: stemt op de CHU. Tijdens de discussie blijkt een enke ling die keuze toch niet zo vanzelf sprekend te vinden. De enkeling toont zich wat bezorgd over de door Tilanus luid aangeprezen christen-democrati sche samenwerking. Hij, en velen met hem, zoals hij zegt, hebben weinig vertrouwen in KVP-voorzitter De Zeeuw, die ooit eens heeft verkondigd die toekomstige CDU ook open te willen stellen voor niet-christenen. Wie daarvan niet gediend is, merkt hij op, kan beter SGP of PGV stem men. Tilanus doet. of hij het probleem niet ziet. De CHU is toch ook altijd een open partij geweest, toegankelijk voor christenen van uiteenlopende kerkge nootschappen en voor niet-christenen? Het ook in de zaal aanwezige Friese Kamerlid T. Tolman brengt uitkomst. Hij begrijpt erg go=d wat er bedoeld wordt en hij kan de vragensteller verzekeren dat De Zeeuw enigszins is teruggekomen op zijn vrijmoedige uit spraken. Tilanus betuigt, heftig knikkend, zijn Instemming met het antwoord van zijn fractiegenoot. Als er lastige vra gen worden gesteld, is het toch wel goed dat er niet alleen een dokter in de zaal is. DUBLIN (Reuter, AFP) Acht gewapende mannen, vermomd als priesters en ziekenhuispersoneel, hebben gisteravond tevergeefs ge probeerd, de IRA-leider Sean Macstiofain uit een ziekenhuis in de Ierse hoofdstad Dublin te bevrijden. Er ontstond een vuurgevecht tussen de acht en de politiemannen die de kamer van Macstiofain bewaakten. Een politieman, een overvaller en twee mensen die niets met de zaak te maken hadden, raakten gewond. Ze- ADVERTENTIE J WIEGEL+VONHOFF spreken MAANDAG 27 NOVEMBER om 20.00 uur In KRAS-AMSTERDAM onderwerp ALLEMAAL LIBERAAL! toegang vrij, ledereen welkom. (ADVERTENTIE) Voor een.... - solide regering - gezonder milieu - rechtvaardiger verdeling van lasten DORDRECHT De 19-jarige los- arbeider M. F. de B. uit Dordt kon tot zijn verdediging tegenover de rechtbank nu wel zeggen dat hij in de nacht van 18 op 19 septem ber onder invloed van drugs een Japans-servies en andere voorwer pen uit een geparkeerde auto had gestolen, de president mr. G. R. André de la Porte, nam het hem toch wel kwalijk dat hij de gesto len goederen had verkocht aan een antiquair. De B. had tengevolge van het gebruik van pervitine onrush g geslapen. Hij was op een gegeven moment opge staan en was gaan wandelen. Tot twee maal toe was hij langs een geparkeer de auto gelopen en had hij gezien dat zich daarin een Japans servies, een verguld tafeltje, ee n haardstel, twee kandelaars, een kussen, een dekschaal en een karaf bevonden. Zonder zich te bedenken had hij het tochtraampje van de auto geforceerd en had hij de goederen meegenomen. Samen met zijn vriending ha d hij de spullen verkocht. 'Ik geloof best dat u onder drugs was maar waarom heeft uw meisje u eige- lijk niet tegengehouden?, zo wilde de president weten. De jongeman vertel de dat de goederen had verkocht, omdat hij ze niet langer in zijn bezit durfde te hebben. Verder verklaarde hij dat zijn meisje alleen maar 'voor de duer van de antiquair had ge staan.' 'Dat neemt niet weg dat eigelijk ook zij hier als verdacht e had moeten staan wegens medeplichtigheid', zei mr. André de la Porte streng. Hij merkte verder nog op dat de politie tijdens de huiszoeking ook nog de papieren had gevonden van een gesto len auto. De president wilde hier niet verder op ingaan omdat er aanwijzin gen zijn, die er op duiden dat de auto niet door De B. is gestolen. Nadat De B. de goederen had verkocht was hij naar de reclassering gelopen en had hij verteld wat hij had gedaan. Dertiende maal Officier van justitie mr. A. Niessen zei in zijn requisitoir dat De B. nu voor de dertiende maal terecht stond. 'Ik hoop dat het ongeluksgetal 13 voor u een geluksgetal zal blijken te zijn en dat u nu begrepen hebt dat het op deze wijze helemaal fout gaat, hij eiste 3 maanden onvoorwaardelijk met aftrek en geen tenuitvoerlegging van een nog boven zijn hoofd hangen de straf van 3 maanden. Nadat mr. L. A. J. Groothuis, de raadsman, zich in grote lijnen had verenigd met de officier maar een lagere straf vroeg ging de rechtbank in beraad. Even later volgde de uitspraak: twee maan den onvoorwaardelijk. GENEVE (UPI) Er verblijven op het ogenblik 3560 Oegandezen van onbepaalde nationaliteit in Europese doorgangscentra, zo heeft de hoge com missaris voor vluchtelingen van de Verenigde Naties meegedeeld. Ruim 1400 van hen hebben een aanbod gekregen om permanent elders te worden ondergebracht, en wel van Oostenrijk (200), België (200), Dene marken (24 gehandicapten), Guyana (100), Perzië (200), Nederland 300), Noorwegen (100) en Zweden (300). Eerder hebben Canada (1200), Zwit serland (190), Denemarken (116 ge handicapten) en Amerika (678) al 1200 van deze vluchtelingen uit door gangscentra opgenomen. De VS zullen er nog 322 die momenteel in Italië vertoeven, opnemen. (ADVERTENTIE) ven overvallers konden vluchten in klaarstaande taxi's. De overval voltrok zich tijdens het bezoekuur. Macstiofain was zaterdag in het zie kenhuis opgenomen. Hij is ernstig verzwakt sinds hij, kot; na zijn aan houding vorige week zondag, voedsel en drank begon te weigeren. Wegens zijn lidmaatschap van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) werd hij zaterdag door een rechtbank in Dublin veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf de minimumstraf. In de rechtszaak zat Macstiofain er als een soms halfversufte, broze man bij. Nadat het vonnis was voorgelezen, viel hij flauw, maar niet aleer hij de rechtbank had toegevoegd: 'Ik zal jul lie verdoemd zien in de hel voor ik mij onderwerp. Ik zal over zes dagen dood zijn. Leef daarmee'. JOURNALIST Macstiofain. die herhaaldelijk chef staf van de militante 'voorlopige' vleugel van de IRA is genoemd, werd vorige zondag aangehouden na een vraaggesprek voor de Ierse televisie. De Ierse regering heeft zich over dat interview zeer vertoornd getoond: eind vorige week ontsloeg ze het hele bestuur van de omroep. Ook de jour nalist die het vraaggesprek afnam, is gestraft. Een rechter veroordeelde hem zaterdag tot drie maanden gevan genis, omdat hij uit beroepsoverwe gingen niet in het proces tegen Mac stiofain wilde getuigen. Dit vonnis was voor het personeel van de Ierse radio en tv reden om in staking te gaan. Kort na de uitspraak tegen Macstio fain ontplofte in een bioscoop in Dublin een bom. Ongeveer 25 mensen werden gewond. BRUSSEL (ANP) De 61-jarige Jos de Saeger, minister van openbare wer ken in het aftredende kabinet-Eyskens en lid van de Christelijke Volkspartij, is zaterdag door koning Boudewijn tot informateur benoemd. Zijn informa tie-opdracht is zo ruim, dat hij al kan onderhandelen over de samenstelling van een nieuwe regering die voldoen de sterk is om de met de taalkwestie samenhangende problemen eens en voor altijd op te lossen. De Saeger heeft gezegd geen ambitie te hebben om eerste minister te worden. DEN HAAG-ZWOLLE Bij nachte lijke verkeerscontroles in Overijssel en Zuid-Holland constateerde de poli tie dit weekeinde zo'n 1550 overtre dingen op een totaal van ruim 11.800 weggebruikers. In veertien Zuidhollandse gemeenten, waaronder Den Haag, werden in de nacht van vrijdag op zaterdag 5761 auto's gecontroleerd. Zeven bestuur ders gingen op de bon, omdat ze onder invloed van alcohol verkeerden; 22 kregen om diezelfde reden een tijdelijk rijverbod opgelegd. Tien au to's waren zo slecht, dat ze in beslag werden genomen. 758 bestuurders kre gen een proces-verbaal omdat hun rijbewijs of kentekenbewijs niet in orde waren. Van de 6070 voertuigen, die in Overijssel gecontroleerd wer den, bleken 22 te worden bestuurd door iemand die wat teveel had ge dronken. In 530 gevallen bleek men het rijbewijs of het kentekenbewijs niet bij zich te hebben. Ruim 220 keer bleek er iets aan de auto te mankeren. TEL AVIV (Reuter) Israels opper rabbijn Schlomo Goren heeft diverse telefoontjes en brieven gekregen, waarin hij met de dood bedreigd werd. Hij heeft dat gisteren aan jour nalisten meegedeeld. Goren gaf de stoot voor de uiteinde lijke beslissing van een rabbinaal hof van negen rabbijnen wier identi teit uit veiligheidsoverwegingen ge heim werd gehouden om twee per sonen van de status van 'bastaard' te bevrijden, waardoor zij volgens de joodse wet konden trouwen. Ook een aantal rabbijnen, waarvan men ver moedt dat zij in het hof zitting heb ben genomen, zijn met de dood be dreigd. De rabbinale beslissing heeft in ultra-orthodox-jood.se kring name lijk grote woede gewekt. In een artikel in onze krant van afgelopen zaterdag over deze zaak heeft een storende fout gestaan. De ultra-orthodoxe partij Agoedah werd in dit stuk ten onrechte Ahoeda ge noemd. NAIROBI (Reuter) De Amerikaan se regering beschouwt Afrika niet langer als een slagveld in de koude oorlog en zai daarom niet met Rus land en China concurreren, wat be treft het verstrekke van economische hulp aan de Afrikaanse landen. Dit heeft de plaatsvervangende Ame rikaanse onderminister van buiten landse zaken. Claude Ferguson, in Nairobi gezegd. Ferguson is speciaal belast met Afrika. 'Het is Simpkins. Hij zegt dal hij op de hoek staat van Telefoon en Telefoon

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7