dag, maandag A 'Voorlopig word ik nog lang geen ministersvrouw, want Hans heeft in de fractie nog veel te doen' Een potje crème voor de nacht TROUW/KWARTET MAANDAG 27 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T6/K6 door hette visser JAC9UELINE FREDERIKS, de verloofde van HANS WIEGEL over: politiek, sex, emancipatie, wijn en ruzie's in de keuken Het is een heel gedoe om het vriendinnetje van de 'meest begeerde vrijgezel van Nederland' te spreken te krijgen. Want Jacqueline Frederiks (18) uit Hoogeveen, die 'Pien', vindt zichzelf niet belangrijk. Als het dan eindelijk lukt met de als verloofde gedoodverfde van WD-fractie-voor- zitter Hans Wiegel (31), dan geeft ze me te verstaan niet over politiek te praten. Ja, ze weet natuurlijk wel iets af van het programma van de WD, maar ik mag haar niet als een snelle-achter-het-nieuws-boy aan een scherp kruis verhoor onderwerpen, over, pakweg: het sociaal akkoord. Laat staan over de prijsmaatregel. Nou, daar zit je dan helemaal ln Hoogeveen met je scherpe vragen, waarvan je het gevoel hebt dat heel Nederland op de antwoorden zit te wachten. Maar Jacqueline (je mag gerust Pien en je en jou zeggen), is over politiek zo gesloten als een meisje uit Drente maar kan zijn. We zitten in de huiskamer van de familie Frederiks aan de Brinkstraat. Af en toe gaat er een belletje en dat is voor Pien een reden om snel de slijterij in te lopen en enkele klanten te voorzien van wijn, frisdran ken of gedistilleerd. Pien let vandaag op de winkel van haar moeder haar vader overleed zes jaar geleden en omdat er *s morgens vroeg weinig Hooge- veners hun drankvoorraad wen sen bij te vullen, verloopt het gesprek op drie klanten na bij zonder rustig. Is het te fmerken dat ik op de koffie ben bij de hartsvriendin van de lijsttrekker van de Vokls- partij voor Vrijheid en Demo cratie? Jawel. De ramen van het huis spre ken klare verkiezingstaai, als mede de automobiel van de fa milie die door middel van aan plakbiljetten opwekt om toch vooral de jongeheer Wiegel te stemmen. Ook in de boekenkast bevinden APPELPUDDING 4 blaadjes gelatine 150 gr. zure appelen 2'2 dl. water 75~gr. suiker 1 citroen Neem 1 blaadje rode en drie blaadjes witte gelatine. Week ze in koud water. Schil de appelen en snijd ze in dobbelsteentjes. Breng de suiker met het water en een stukje citroenschil aan de kook en verwarm hierin on geveer een minuut of vijf de stukjes appel. Haal de citroen schil eruit en haal de pan van het vuur. Los de uitgeknepen gelatine er in op. Pers de ci troen uit en vul het sap aan met water tot een halve dl. Giet dat mengsel in de pan en koel de pudding onder voortdurend roe ren af. Giet ze dan in een met koud water omgespoelde pud dingvorm. Geef er op tafel va nillesaus bij. Mcnutip: Kop tomatensoep, rode kool met sinaasappel, gekookte aardappelen, koude fricandeau, appelpudding. zich foto's die duidelijk maken dat het hier om méér gaat dan een doorsnee fan van een politi cus. Jacqueline wil dus even een afspraak maken. Niet over poli tiek praten. Verder belooft ze een Ik zat bij de verloofde van Hans Wiegel op de canapé en zij vertelde mij alles. Hoewel, Alles.laatst werden er nog enkele medewerkers van het vrouwenblad Viva de deur gewezen omdat zij Pien te lang doorzaagden over sex voor het huwelijk en de emancipatie van de vrouw. Nog tien minuten 'Die verslaggever en fotograaf hadden er een hele dag voor uitgetrokken.' vertelt Jacqueli ne. 'Ik durf dan niet zo streng te zijn, maar Hans zei. toen het hem begon te vervelen: heren, u hebt nog tien minuten. En toen gingen ze maar.' Tja, dan blijft er weinig ge spreksstof over: geen politiek, geen sex en geen emancipatie. Hoewel, wanneer ik tóch even constateer dat een meisje van achttien toch zeker wel een me ning heeft over dit soort actue le zaken, zegt Pien: 'Ik vind dat die emancipatie een beetje wordt overdreven. Ze (de dolle mina's) zetten de man eerder achteruit, dan zichzelf vóóruit En wat de sex voor het huwe lijk betreft, dat is privé. Dat moet iedereen voor zichzelf we ten.' Maar kijken we even naar de praktijk, dan blijkt dat Pien zich een kèer tegenover een krant heeft versproken door te zeggen dat Hans. als hij 's avonds laat thuiskomt, graag een glas bier en een broodje pekelvlees door Pien ziet klaar gemaakt. Pien: 'Ja. je moet vporzichtig zijn. De mensen letten op je. als je de vriendin bent van een jongen als Hans. Ik wóón ge woon hier thuis, in Hoogeveen. Maar ik ben ook wel in Amster dam. in het huis van Hans. Dat komt omdat we bezig zijn met een kaas- en wijnwinkel in de kelder. Begin volgend jaar gaat die open.' Enkele naspeuringen leveren de volgende feiten op. De woning van Hans Wiegel (Leidsegracht 25) is verkocht aan PvdA-wet houder Han Lammers en Hans heeft toen het pand Leidse gracht 23 gekocht, omdat de kelder daarvan een prima win kel voor Pien kan bevatten. Het is dan zo dat die winkel een filiaal wordt van de winkel in Hoogeveen, die eigendom is van de moeder van Jacqueline. Het filiaal in Arasterdam gaat dan deel uit maken van de besloten vennootschap van de familie. Pien heeft reeds haar midden standsdiploma en werkt nu aan haar vakbekwaamheid-kruide- nier. om in de Amsterdamse winkel met Hollandse kaas en Franse wijn te mogen staan. Ik ken Hans al jaren De meest brandende vraag is natuurlijk aan Pien: Hoe heb ben jullie elkaar leren kennen? Ze blijkt Hans al vijf jaar te kennen. Betekent dit antwoord dat Pien reeds op haar dertien de jaar 'verkering' met Hans Wiegel had? Neen, dat betekent het niet 'Mijn moeder is secretaresse van de VVD. afdeling Hooge- velen. Vijf jaar geleden hadden we thuis een nieuwjaarsreceptie waar Hans ook was. Sindsdien kwam hij zo af en toe bij ons over de vloer. Hoe ik hem toen vond? Nou. aardig. Vorig jaar zijn we pas verliefd geworden. Op een feest van de jongeren groep van de VVD. Toen heb ben we ook gedanst.' Wat is Hans voor een jongen? Pien: 'Hij is ontzettend aardig. Hij is een Kreeft. Ik ben een Maagd. Ik geloof niet in horo scopen, maar ik kijk toch altijd wel even. Hans weet precies wat hij wil. Of hij ijdel is? Och. iedereen is ijdel in de politiek. Dat hoort erbij. Maar Hans is wel erg precies. Hij houdt ervan dat alles goed is georganiseerd. Anders raakt hij geïrriteerd'. De winkelbel rinkelt weer en Pien draaft de deur uit, de straat op en de winkel in, want het woonhuis ligt enkele meters verwijderd van de slijterij. Staat daar een toekomstige mi nistersvrouw aan enkele Hooge- .eners drank te verkopen? Nee hoor.' zegt Pien even later. Hans wil nog helemaal geen minister worden. Hij blijft lie ver fractievoorzitter. Hans zegt dat hij op die post nog veel te doen heeft.' Maar het zou toch wel leuk zijn: een ministersvrouw van araper achttien jaar. Pien: 'Het is erg moeilijk, dat omgaan met de mensen met wie Hans werkt. In het begin was ik erg zenuwachtig als we er gens samen waren. Kijk. je bent bang om rare dingen te zeggen Maar dat is er nu wel af. Ik ben zekerder geworden en ga nu met plezier mee naar spreekbeurten.' Een blik in de agenda van Pien laat zien dat ze de hele week 's avonds op pad is. 'Dat is erg gezellig en in de auto op weg naar huis vraagt hij ook altijd of hij het goed heeft gedaan. Ja. Hans kan wel tegen kritiek. Tenminste, ja, tegen mijn kri tiek in ieder geval wl.' Den Uyl is erg aardig Hoe zit dat nu precies met die stratenmaker over wie Hans het laatst op de televisie had in het debat met Gruyters? Pien: 'Nou, die stratenmaker bestaat écht. Nee, dat heeft ie niet verzonnen. Dat kun je ook niet doen. Die man heeft tegen Hans gezegd: meaeer, ik koop geen auto, maar ik laat m'n dochter studeren.' Zo blijkt maar weer dat de VVD een echte Volkspartij is. Jammer alleen dat Gruyters toen niet zei: 'En die stratenma ker bedankte de heer Wiegel natuurlijk ook nog even voor de duizend gulden collegegeld!' Pien lacht. 'Ja, dat zou mooi geweest zijn. Die meneer Den Uyl hè, die is ook zo geestig. Een ontzettend aardige man. Ik geloof dat Hans en Den Uyl elkaar wel respecteren.' Tóch nog even iets over poli tiek. terwijl er opnieuw koffie wordt ingeschonken die wij ons goed laten smaken. Hoe kan een meisje van achttien jaar. die dit keer voor het eerst gaat stemmen, hoe kan zo'n meisje op de VVD stemmen? Pien: 'Ja, dit is weer politiek, maar kijk, ik ben thuis liberaal opgevoed. En ik voel er veel voor. Ik heb nog een broer en een zus, nou, die zijn ook poli tiek geïnteresseerd. Ik houd van liberalen. Die zijn in discussies ook veel verdraagzamer. Een VVD-er luistert beter.' Vindt Pien het nooit eng als het Hans wordt moeilijk ge maakt tijdens een spreekbeurt? Pien: 'Ja, natuurlijk. Het gaat er soms fel toe, maar Hans heeft een gewéldig goed geheu gen. Hij komt er altijd weer uit. Ik volg ook altijd de ka merdebatten op de televisie, nee, op de publieke tribune van de Tweede Kamer ben ik nooit geweest. Het is er nooit van gekomen'. Waar praten Hans Wiegel en zijn vriendin nu over als ze samen zijn? Pien: 'Nou, niet zoveel over po litiek, daar is Hans altijd al mee bezig. We hebben één ge meenschappelijke hobby: koken. Dat kan Hans erg goed en ik ook wel een beetje. Ik heb een lange rij kookboeken. Ja, mis schien begin ik nog weieens een klein restaurant'. Heeft het koppel wel eens ru zie? Dat hoort toch in een ver houding? 'Nee, we hebben nooit Pien: ruzie'. Denk eens goed na. Pien: 'Ja laatst hadden we iets in de keuken. Toen zei ik dat er uitjes in het gehakt moesten en Hans vond van niet, of an dersom, dat weet ik niet meer. Hans houdt veel van vlees. Als wc samen uitgaan, gaan we eerst ergens lekker eten. Nee. ik kan alles hebben, ik word nergens dik van'. Ik hoor nog iets over de vrije tijdsbesteding van Pien. 'Naar theater gaan vind ik leuk. Ik heb pas 'En nu naar bed' ge zien. Erg leuk. Van cabaret houd ik ook. Televisie? Ja, een lekker dom programma, zoiets als 'Met de muziek mee'. Maar dat is van de VARA! 'Nou ja, dat is lekker om naar te kijken met die Henk van Montfoort, Is cr nog het allerlaatste nieuws te melden over een offi ciële verloving of Is misschien de trouwdatum al bekend? Pien: 'Nee, we verloven ons niet, met cadeaux voor de uitzet en zo. En trouwen, ja, dat hangt helemaal van het huis in Amsterdam af: wanneer dót klaar is. ja. dan schiet het op'. Pien neemt me nog even mee naar de slijterij, waar zojuist vier dozen beaujolais primeur zijn gearriveerd. Pien adviseert echter om een fles Vin de Cor se mee te nemen. 'Da's een goedkope wijn, maar van die houd ik het meest'. Voor de somma van 3.95 heb ik een wqntje van Hans Wiegels trijntje. Op de deur van de slijterij staat: 'Bijna de helft van wat u voor gedestilleerd betaalt gaat naar de belasting'. En dat is niet alleen in Hooge veen zo. Het was natuurlijk on nodig te vragen op wie Pien straks gaat stemmen. Of er moet zich de komende dagen nog een daverende ruzie in de keuken voordoen. k -ü ft iv-k- ■K» £l 4 Sofia Loren en haar rust Helena Rubinstein heeft een nieuwe crème en zoiets moet natuurlijk ln de krant. Het is een crème om toch wel even bij stil te staan, meent Merel La- seur. die de public relations voor dit schone huls verzorgt De nieuwe crème 'Existence' be vordert de weerstand tegen al het schandelijke dat de lucht verontreiniging op onze huid loslaat. Een jonge huid kan al die ellende nog wel weerstaan, maar voor de wat oudere meis jes en de Jonge vrouwen Is de smeerpijperij van de Industrie fataal. Daarom is er nu Existen ce. Zo'n pot kost 'slechts' 75 gulden! Ja, hoe halen ze het in hun hoofd! Merel meent dat een etentje in de stad óók zoi ets kost en zo'n pot crème, daar doe je nachten en nachten mee. Het gewicht van Simon vanCollen Er zijn mensen die het altj moeilijk hebben wanneer eten zien staan. En van mensen is Simon van Colde 'Ik gedraag me als een alcol list, wanneer ik iets eetbaa zie,' zucht Van Collem. 'Maar ben niet de enige in het Go Ook Koos Postema en Willi Duys hebben zoiets als de 'f ziekte'. Filmkenner Simon ve' Collem houdt het meest v1 een rijsttafel die is klaar n maakt door Indische mens Veel kerrie moet erbij. 'Maar e' komt er kilo's van aan', vo Cl hij er verdrietig aan toe.' 101 mon vraagt ook altijd aan beroemde filmsterren die spreekt wat hun lieveling! recht is: 'Peter Sellers is dol uitsmijters; Barbara Parkins llc ook graag langdurig aan i rijsttafel vertoeven; Charls Heston houdt het op steake r* Shirley Mclaine houdt van a wat ze zelf heeft klaargemaa ?n gi ge aa Voorlopig moet filmster Sofia Loren het weer heel rustig aan doen. Ze is in verwachting van haar tweede kind en nét als bij die eerste heeft de dokter haar absolute rust voorgeschreven. Destijds schreef Sofia het kook boek 'Koken con amore' dat in Nederland door De Gruyter is uitgebracht. Ik verbeeld me niet dat ik met grote keuken meesters kan wedijveren', zegt Sofia, maar ik heb altijd zo'n plezier in het koken dat ik 'mijn recepten graag wil doorge ven. De actrice is in het boek ook aan het werk te zien op de vele kleurenfotos. Net met be zweet voorhoofd en piekhaar, maar met een prima make-up en uitstekend gekapt haar. Zo te zien laat Sofia het dagelijkse kookwerk aan haar kokkin over. Leen Jongewaard over succes 'Als jongetje vond ik het heer lijk om jarig te zijn. Ik keek er naar uit. Ik lag er wakker van. Het was een grote dag. Maar de pakkies, de kadootjes die ik kreeg moesten wel in een hoe- kie worden neergezet. En dan nog het liefst in een donker hoekje. Ik wilde ze niet zomaar in het volle licht aanpakken. Ik vond het ook vreselijk om te moeten bedanken. Ik kon geloof ik niet zo goed tegen al die aandacht voor mij alleen. En zo is het ook met succes. Ik kan er niet goed tegen, ben er eigen lijk een beetje bang voor', aldus acteur Leen Jongewaard tegen journalist Jan Paul Bresser. De kleren van Prins Claus In 'Levi's Info', het blad dat driemaandelijks verschijnt voor winkeliers die kleding van Levi verkopen, stond het volgende berichtje: 'Dat prins Claus zich opmerkelijk vlot beweegt, wis ten we al. Maar toch leuk, dat we het laatst nogmaals overdui delijk gedemonstreerd kregen in één van de vorige afleverin gen van Margriet. Bleek dat de prins zich in één van de mode- hits van het zomerseizoen had gestoken, opvallend gestreepte jeans. Van Levi's. Natuurlijk.' ie? De vader van Catharina is nog niet vrij Wegblijven schrijven over geval 'Catharina Cabrits', vierjarige dochtertje van tieke gevangene Daniël Cabïigc in Portugal. Veel lezers wfen misschien nog waarover gaat: Daniël Cabrita werdeu Portugal gearresteerd omdat tie! een brief had mede-ondertel oge waarin werd geprotesteerd! gen de ondemocratische maan waarop een arbeidersdele) sve was samengesteld die naai st, Internationale Arbeiders C< g rentie ging in Genève. ipos Tijdens de verhoren werd ger niël gemarteld. Zeven maa il z; na zijn arrestatie werd hij etei oordeeld tot twee jaar gevi ïda1 nisstraf en vijftien jaar veakei van burgerrechten. Het i; eshi vrouw van Daniël allemaa veel geworden, mede doofn I intimidatie van de geheiminm litic in Portugal. Zij plegen zelfmoord. land Nu is Catharina nog steenn ai leen. Haar moeder is dooe Os haar vader zit zijn 'straf, Het meisje is ondergebracht r haar grootouders. In l'oiFder bestaat de mogelijkheid dfh o litieke gevangenen na hePinig zitten van de helft van igens straf gratie krijgen. In s< Wij éllen kunnen er aanknstn werken om Daniël Cabritjenge vrij te krijgen, zodat Cattmille: weer haar vader terug Mrsim Adoptiegroep 62 van Airi een Internationaal. Doldersewfve I in Huis ter Heide (Utr.) voor het geval Cabrita kunt geld storten om de teiten te steunen: gironut is 1832000 van de Boerenlee in Zeist t.g.v. rek. nr. 161 ieds t.n.v. P. Jongedijk. Verdei e tu: u schrijven en telefonerei nnen de ambassade van Portui Nederland: 070-630217 en 630415. Vragen naar bassadeur zélf en zegge genei het zéér dringend is. L niet afschepen met antwi e la; als: 'Wij weten het niet, hier in Nederland'. Zeg zich ernstig zorgen maa laat de ambassadeur ecor fet all d j nod v linter sortei vind dA r dat hij er bij de autoritei en v; Portugal op aandringt niël Cabrita zo spoedig m vrij komt! zijn. dan waarvan de Club van Rome mededeling doet. Om dit te voorko men geen polarisatie, maar dépolarisa- tie en geen moreel verval, maar more le verheffing. Maar bovenal is nodig, dat er meer onderlinge liefde komt, zoals de bijbel vergt. Het is echt wel een kwestie van 'to be or not to be'. Rotterdam N. Lammens voltooide natuurverwoestende weg door het dal van de Wolfhezense beeknaar Heelsum. Om maar te zwijgen van de vierbaansweg van Apeldoorn via het Delerwoud naar Arnhem Gevangen in het wegen net, zou Hans Bouma zeggen. Let op uw zaak. Ermelo Vraagteken De redactie behoudt zich het recht voor om tor opname ln deze rubriek ontvangen me- ninztulilngen verkort weer te geven. BIJ publlkatie wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor- den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 85J. Amsterdam. 'Polarisatie' Uit de nieuwsmedia blijkt, dat er een toenemende polarisatie is tussen o.a. werkgevers-werknemers, ouders-kinde- ren en voorts in kerken en politieke partijen. Het gevolg is minder onder linge liefde en meer agressiviteit. De ze dingen staan echter haaks op de bijbel, daar de bijbel juist liefde tot God en de naaste vraagt. Er is al een moreel verval, wat blijkt uit ontstel lend veel diefstallen, roofmoorden, ka pingen, bommenterreur, echtbreuk enz. Komt hier nog het grote kwaad bij van de polarisatie, dan gaan we naar toestanden toe, die nog erger 'Geen nieuwe wegen meer over de Veluwe?' Deze verzekering staat in Tr/Kw van 22 nov. jl. Maar ik ben geneigd daar een vraagteken achter te zetten. Minister de Koster zegt nl. heel slim dat er 'geen plannen zijn voor de aanleg van een tweede rijks weg Oost-West over de Veluwe'. Nee, dat haalt je de koekoek. Er zijn immers ook nog andere windrichtin gen: Noord-Zuid bijvoorbeeld. En ik denk aan de zeer concrete plannen (stippellijnen op alle autokaarten!) van de vierbaansweg van Hoevelaken via Voorthuizen, Wekerom, Otterloo langs de Hoge Veluwe zuidwaarts, waar aansluiting komt op de zojuist (ADVERTENTIE) Numansdorp SoimSöe^ Kwallteits- HANDSCHOENEN en -TASSEN Handzame prijzen. In Uw omgeving voorHANDEN. In het artikel van Tr/Kw van 11 nov. jl. over recreatiewoningen bij Nu mansdorp ontstaat de indruk alsof door de bouw van recreatiewoningen het nu aanwezige landschap zonder meer bedorven zou worden, a. Is het bekend dat de woningen zijn ontwor pen in buitendijks gebied, waar nu begroeiing is met rietgriend en een 50-tal bomen en dat op dezelfde plaats ongeveer 7500 bomen en 50.000 strui ken worden gepoot bij uitvoering van het bouwplan van 200 recreatiewonin gen? b. Er zullen door deze aanplant nieuwe milieu's worden gevormd, die volgens de landschapsarchitekt de heer Ir. W. Thijsen het gebied uit biologisch standpunt bekeken interes santer zullen maken, temeer omdat het nu nog aanwezige rietgors door de afsluiting van het Haringvliet nog al armetierig dreigt te worden wat betreft plantensoorten en dieren, c. Langs het Haringvliet zullen geen recreatiewoningen worden gebouwd, zodat vanaf het water hoofdzakelijk de nieuwe beplanting in het zicht komt. d. De daken der woningen komen niet hoger dan plm. 6 m en blijven dus ver beneden de toppen der bomen, zodat door uitvoering van dit plan ook van de kant van Numans dorp méér natuur zichtbaar wordt dan nu het geval is, temeer daar in de eigenlijke binnenpolder van plm. 1800 ha geen bebouwing ontworpen is. e. Ondergetekende heeft tot dusver nooit flats ontworpen aan de oever van het Haringvliet, zulks in tegen stelling tot wat de heer van Meurs beweerde. Rotterdam prof. J .B. Bakema Geen isolement (2) De heer Roest te Den Haag vindt het blijkbaar een wat onbegrijpelijke zaak dat de ds. Glashouwer (EO) zich in het isolement voelt gedrongen. Zou het echt waar zijn. dat genoemde predikant het zo 'fijn vindt om te toeven in de vertrouwde (verontrus te) gelijkgezinde kringen, waar men elkaar kan troosten, bemoedigen en versterken?' Is dit niet wat al te goedkoop? Zeker, Christus zendt Zijn volgelingen als schapen onder de wol ven. In dit verband zou ik Christus' aanduiding 'als schapen' willen accen tueren. Toch: de wereld in! Maar wat heeft de gemeente van Jezus Christus de wereld vandaag nog te bieden? Een (geheel of gedeeltelijk) onttroon de Heiland? Een door Hem (voor de wereld!) tot stand gebrachte verzoe ning die van haar kracht is beroofd? God heeft een boodschap voor de Capellc a.d. IJssel. wereld. Een boodschap die niet op houdt bij wat meer of minder mense lijkheid. Gods Woord dringt ons, als het goed is, allen in het isolement, om vanuit die positie de wereld in te gaan en de Christus der Schriften te verkondigen en tegelijk medemense lijkheid te betrachten. Het een vloeit voort uit het ander. Dieren J. J. C. Schouten Tongentaai (3) Het is betreurenswaardig dat er zo veel onbegrip is over het spreken in tongen zoals de bijbel het weergeeft. Zelf ben ik gedoopt met de Heilige Geest en spreek ik tongen zoals de Heer ze geeft om uit te spreken. Dus heb ik het niet van horen en zeggen en ook probeer ik het niet met mijn verstand uit te pluizen. Het is voor mij een ervaring en een grote kracht. Daarom doet het mij dan ook verdriet om te moeten lezen dat de Heilige Geest zich zou verlagen om geluiden te doen uitspreken waar niemand iets van verstaat en dat dan bij het in do armen vallen van het spiritisme ver geleken wordt. Paulus zegt in 1. Cor. 14-2: 'Want wie een tong spreekt, spreekt niet tot de mensen naar tot God want niemand verstaat het, door de Geest spreekt hij Geheimenissen'. Tongen spreken is een grote kracht en een iedere echte christen ook he den ten dage zou deze kracht en belevenis moeten kennen. 'Want wie in een tong spreekt sticht zichzelf'. 1 Cor. 144. Misplaatst Wij hebben alle leden van de minis terraad er per brief op gewezen, dat ze verantwoordelijk zijn voor de on rechtvaardige politiek, die het legioen slachtoffers van de dienstplicht, waar onder de mobilisatieoffers, wordt aan gedaan. De inbouw van de AOW op onze schadeuitkeringen (militaire in- validiteits- en weduwenpensioenen) is geheel misplaatst. Minister Geertsema heeft ons uitvoe rig meegedeeld, waarom de AOW op de ambtenarenpensioencn is inge bouwd. Wij hebben minister Geertse ma duidelijk gemaakt, dat de mobili satieslachtoffers geen ambtenaren-pen sioen maar een schadeuitkering ont vangen. Zij zijn nooit ambtenaar ge weest, hebben nooit als zodanig gesol liciteerd en zijn evenmin tot ambte naar benoemd. De uitkering ontvangen is een schadeverg die in tal van gevallen, vaak aktie en jaren procederen, op de rechter levenslang is toegek n die, net als het AOW-pensioen, vreemdbaar is. Wij hebben de minister dan zocht, alsnog te bevorderen, wetten des lands eerlijk word jg jgg gepast. - Drachten De besturen van de Bond van satie-invaliden en hun nabesti in Iiq. en de stichting 'De Ned*t se Soldaat'. (ADVERTENTIE) Mevr. Rijnders. Verleden en heden Met het ingezonden stuk van Boer in Delfzijl (21 november) het hartelijk eens. Waarom d deeldheid in het christeidom? lees dat de bestaande egerinj doet, vraag ik me af: waar vandaan gekomen, herei? Vei, met de toestand onderhet mil Cort van der Lindei (ik tachtig gepasseerd en <en 52 van het CNV) zijn wegoed voi gaan. En we kunne goed blijven gaan, als we als chi maar actief zijn op ote posten, stuurders. Vrienden, »at het c< tisme geen zegepraa"vieren, li elkaar de helpendehand bied de banier uitdragen an Koninf tus. j. i nhe nlam heef link: regi ïers in ei ploi kom van d i rwach .1 en lin me het grot oftellecti ver tieilspi ensen P. def"^ tekene et is d verki resul de 1 de cc 'iteit zi men d ng def

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6