Met moderne muziek geen 'avondje uit' NOVIB: Kom over de brug werkt toch verwarrend Sjostakowitsj moet andere componisten te hulp roepen arbeid Er is maar één werkgever: God. 11 R JONGELING fcM Nell Koppen speelt gave rol in De Meid Briefschrijvers krijgen gezamenlijk antwoord vandaag Trouw Kwartet TROUW/KWARTET MAANDAG 27 NOVEMBER 1972 KERK/KUNST T2/1 cm \^,r. 3" rr' jfotl.'è door R. N. Degens HAARLEM/DEN HAAG Het is al eens eerder opgemerkt dat toneel- en concertbezoek lang niet altijd meer het gezellige avondje-uit in de nieuwe jurk en het goede pak betekent. En dat geldt niet uitsluitend voor expe rimenteel toneel en avant-garde muziek; zelfs bij La Bohème of De Parelvissers loop je tegen woordig voor gek in een smo king of een avondjapon, al gaan de meeste mensen daar nog voor hun plezier naar toe. Dat kun je niet zeggen van concerten met eigentijdse muziek. Een groot deel van de toehoorders, misschien wel het merendeel, zit daar om er wijzer van te worden, en meestal worden ze er ook wat droevi ger van. Omdat het wéér tegenviel, of omdat ze er maar niet aan kunnen wennen. Maar ze kómen wel, en weer. Soms alleen uit nieuwsgierigheid, om dat er bij zulke concerten de gekste toestellen op het podium staan en omdat er uit normale instrumenten vaak de vreemdste klanken komen. Er wordt dan ook nog wel gegiecheld door hen voor wie dat nog nieuw en vreemd is. Maar de meesten zijn toch wel toe aan belangstelling voor het doel van al die nieuwe middelen. Dat doel is heel simpel: muziekmaken. De toelichtingen, vooral die van de com ponisten zelf, verhullen dat doel vaak in gewikkelde bedoelingen. Zoals Pe ter Schat die zijn fascinerend stuk slagwerkmuziek 'On escalation' ook nog een demonstratie van 'democratie in de muziekpraktijk' wil doen zijn doordat de leidende functie van de dirigent tegen het eind wordt overge nomen door de uitvoerende (zes) slag werkers. Daarbij moet de toehoorder ook nog weten dat het zich afspeelt op twee 'niveaus', het ene binnen en het andere buiten de partituur, en dat het is opgedragen aan Che Gue- varra. Wie dat allemaal vergeet en alleen maar luistert, hoort een lekker bikkelhard stuk, boordevol boeiend nieuw geluid en in kort bestek mu zikaal recht voor z'n raap. Het werd zaterdagavond door het Residentie Or kest gespeeld onder leiding (voor een deel!) van Hiroyuki Iwaki. En het werd door de zaal, die voller was dan ooit bij deze concerten, uitbundig gewaardeerd. Dat was ook het geval met 'Siebengesang van de 33-jarige Zwitserse componist-hoboist-dirigent Heinz Holliger. een van de interes santste figuren van de hedendaagse- muziekscène. Een jaar of vijf geleden was zijn naam nog maar in heel kleine kring bekend, nu kan hij de aanbiedingen van concertagentschap pen. en platenmaatschappijen niet meer verwerken. Begrijpelijk, al was het alleen maar om de sublieme ver tolker die Holliger is van de klassieke hobo-literatuur. Hij gaf daar zaterdag avond een staaltje van in Donizetti's Concert voor alt-hobo; overigens niet In topvorm dacht ik, en bovendien is het stuk muzikaal van weinig beteke nis. Maar in zijn eigen 'Siebengesang' kon hij zich laten horen in een stuk dat hij zichzelf op het lijf heeft geschreven voorzover het de solistisch behandelde hobo-partij betreft, die met verschillende orkestgroeperingen en met zeven vrouwenstemmen wordt gecombineerd. Een wonderlijk verras send en doorlopend boeiend stuk, waarin de klankexperimenten (o.a. contactmicrofoon in de hobo) volledig functioneel zijn. Van de vele composi ties van Holliger die tot het berte van door J. Kort AMSTERDAM Tegenover een componist als Ravel,'die na ge constateerd te hebben, dat van het nagelaten werk van een com ponist slechts een derde deel wordt uitgevoerd en die zoveel zelf kritiek had dat hij uilsluitend dat eenderde deel wilde compone ren en nalaten (hetgeen hem vrij aardig is gelukt!) staan de veel schrijvers. Dat zijn zij, die dag in dag uit componeren en uitgeven, maar bijna onvermijdelijke epigonen zijn, van an dere, of, wat nog triester is, van zichzelf. Zondagmiddag hoorde ik de première van de laatste Symfonie (tot nu toe) van Sjostakowitsj: nummer 15 opus 141. Zaterdagmiddag zie el ders in deze krant een Strijkkwar tet van dezelfde componist van 25 jaar geleden. Nog steeds verblijfen ons de virtuositeit en het vakman schap van deze componist, net gelijk voor welk instrument of voor welke groep instrumenten hij schrijft. Nog steeds zijn zijn speelse volksmelodiet jes het aardigst, maar valt hij door de mand, als het ernst wordt, ook in deze Symfonie, waarin Wagner en Bruckner om de hoek komen kijken als het ernst wordt en Richard Strauss. Strawinsky en Bartok even goed als Rossini (Wilhelm Teil!) te hulp geroepen worden voor de pret. De Russische dirigent Kirill Kondras- jin, die het Concertgebouworkest leid de. zowel als het orkest zelf mitsga ders de vertolkers der soli: Herman Krebbers, viool, Jean Decroos, cello en Kees Blokker, trombone, kond;\ hun voortreffelijke kwaliteiten in de- e symfonie volop demonstreren, maar daarmee was het belang van deze uitvoering dan wel zo ongeveer beke ken. Trouwens, ook voor de pauze viel er uit zuiver muzikaal oogpunt bezien, niet zoveel te beleven. Debussy's Petite Suite is in 1907 door Henri Büsser voor orkest bewerkt. Dat de componist daarmee genoegen genomen schijnt te hebben, is nog geen bewijs dat dit arrangement he den ten dage nog houdbaar is. Ravel had er wei iets anders van gemaakt, vermoed ik. 1IT GAMPE En dan 'Het' evenement van de mid dag: een 12-jarig meisje dat het Viool concert van Mendelssohn op haar driekwart vl«ol kwam voorspelen. Het ligt er aan. van welke kant je zoiets bekijkt. Wanneer je voornamelijk ver tederd bent door dat lieve schoolmeis je dat zich zo knap en kranig dooi die partij heen slaat, (zoals je je laat vertederen door haar 90-jarige over grootmoeder die nog Chopin speelt), ben je enthousiast. Kom je om mu ziek te horen (zonder flauwekul) dan vraag je. waarom dat allemaal moet. ADVERTENTIE leder mens, ook de machtigste, is bij Hem werknemer en heeft de roeping te arbeiden tot eer van de Aller hoogste en tot heil van de naaste. Dit normatieve feit moet alle arbeidsverhoudingen be heersen. Ook de overheid dient hi«r het uitgangspunt te vinden voor haar sociaal beleid. B.v. door in een tijd van snelle veranderingen omscho ling als één van de middelen ter bestrijding van werk loosheid te hanteren. De regering zal hiervoor de grootst mogelijke facili teiten moeten verlenen. Vrijwillige werkloosheid van arbeiders die een werkloosheidsuitkering ontvangen, moeten worden opgespoord en tegengegaan. Regelmatig en opbouwend bedrijfsoverleg binnen de onderneming is van grote waarde. In voor dit doel ingestelde ondernemingsraden moeten niet slechts leden van de grote vakbonden vertegen woordigd zijn, maar alle werknemers in de onderneming. U vindt dit in het G.P.V.-program. Als concreet onderdeel van een consequent christelijke politiek, die het Evangelie centraal stelt. Vraag het Verkiezingsmanifest 1972 bij het secretariaat van het G.P.V., Oranjelaan 97, Dordrecht. II GEREFORMEERD POLITIEK VERBOND fcrXJ de hedndaags literatuur gerekend kunnen worden, is dit dacht ik de sterkste. Het kreeg ook wat het or kestaandeel en dat van het vrouwen koor (uit het NOS Kamerkoor) be treft een uitstekende verklanking. De Haarlemmers zitten nog wat on wennig tegenover de nieuwe muziek. Het waren er vrijdagavond in het Haarlemse Concertgebouw overigens maar weinig. En hun concentratie op het beste stuk van de avond ïhet Pianoconcert van Kees van Baaren) werd nog bemoeilijkt door de Da- miaatjes van de Bavo, die te goed hoorbaar door de vele subtiele passa ges in dit stuk heen klingelden. Theo Bruins was weer de onovertroffen vertolker van de solopartij in dit met enorme spanningen geladen stuk en hij werd goed terzijde gestaan door het Noordhollands Philharmonisch onder Yves Prin. Die ook een eerste uitvoering in Nederland dirigeerde van een oud stuk (1955) van Xenakis. getiteld 'Metasstaseis'. dat door één eenzame boe-roeper op de juiste waarde werd geschat. Maar misschien vond hij het alleen maar te nieuw klinken. Dan zal hij meer genoegen hebben beleefd aan 'Cinq métaboles' van Hen ri Dutilleux, dat in 1964 werd gecom poneerd in een kleurige, zeer gevari eerde instrumentatie met veel herinne ringen aan Strawinsky uit de Pe- trouchka-tijd; maar wèl een zeer dankbaar stuk voor het orkest, dat het met hoorbare animo knap speelde. Wat zeer gewaardeerd werd door de weinigen die deze avond huis en buis in de steek hadden gelaten om naar eigentijdse muziek te gaan luisteren. In een programma dat ondanks het Harpconcert van HSndel (soliste Sylvia Veelo) waarmee het begon toch ook niet echt iets voor een ouderwets gezellig avondje uit was. LUN TEREN De gereformeerde synode heeft in haar laatste zij ting (volgend jaar mei wordt alweer een nieuwe synode geopen in Haarlem-Noord) besloten dat de briefschrijvers een gezamenlij antwoord krijgen op hun vragen over of bezwaren tegen bepaali ontwikkelingen en visies in de gereformeerde kerken. gebeurd. Bezwaar is, dat ze een eig leven gaan leiden. Velen, die niet n de synodale werkwijze op de hooi zijn, houden zo'n uitgave voor mening van de gereformeerde ken', terwijl de synode er nog ga oordeel over heeft kunnen geven. steld eens, dat de synode zo'n rapp< niet gunstig ontvangt, hoe moet dat dan corrigeren? Ook zou publl tie vooraf kunnen leiden tot ongewi ste druk. Toch besloot de synode deze prakt te handhaven. Deze openheid bevi dert het meeleven van de gemeente den, terwijl de mogelijkheid van spraak de synode alleen maar goede kan komen. De beslissing het al of niet publiceren van rapporten berust bij de desbetreff de deputaten in overleg met het i deramen. Wel zal bij publikatie stei duidelijk vermeld worden, dat nog maar een voorlopig stuk is, niet aangezien mag worden voor standpunt van de gereformeerde ken', omdat de synode zich nog erover heeft uitgesproken. Nell Koppen en Sigrid Koetse in "De Meid* Glinka Kwartet overtrof de verwachtingen door J. Kort AMSTERDAM De kunst van het vi oolspel staat in Oost-Europa op een bizonder hoog peil. Daarom zijn de verwachtingen altijd hooggespann ^n, wanneer Tsjechen, Hongaren of Rus sen hier komen kwartetspelen. Het:Glinka Kwartet uit de Sowjet Unie', dat zaterdagmiddag op de VA- RA-matinee werken van Sjostakowitsj Haydn en Tsjaikofski vertolkte, heeft aan deze verwachtingen ten volle be antwoord en deze zelfs ver overtrof fen. Kwartet nr. 3 van Sjostakowitsj, dat het voornamelijk moet hebben van de motoriek en dat het geloofwaardigst is in die delen, waarin eenvoudige volksmelodieën op virtuoze manier worden verwerkt, kreeg een schitte rende vertolking, waarin de le violist, Alexander Arankov, en de cellist, Dmitri Fertschman. de uitblinkers waren, instrumentalisten, die men zonder meer als solist in een viool- of celloconcert (met orkest) kan laten optreden, wat hun technische en artis tieke kwaliteiten betreft. Dat zij met Sergei Pishukin (2e viool) en Michael Heller (altviool) tot een prachtig evenwichtig ensemblespel kwamen, bewees dat zij ook als kwartetspelers uit het goede hout zijn gesneden. Bewijzen van homogeniteit lagen ook voor het grijpen in de voordracht van het Kwartet opus 74 nr. 3 (g klein) van Haydn, al werd ik in dit werk nog het meest getroffen door de aan grijpende sonore vertolking van het langzame deel. Werkelijk fameus was de manier, waarop na de pauze Tsjaikofski's Kwartet in es klein (opus 30 nr 3) werd uitgevoerd, waarbij men over rompeld werd door de intensiteit en de virtuositeit, waarmede de vier Rus sen dit in het westen al te zeer ver waarloosde stuk ten gehore brachten. Het talrijke publiek toonde zijn en thousiasme op ondubbelzinnige wijze. Kamerorkest met Annie Fischer ROTTERDAM De reeks concerten van het Nederlands Kamerorkest met pianoconcerten van Mozart als leitmo tiv is vrijdagavond in de Kleine Doe lenzaal en zaterdag in het Amsterdam se Concertgebouw, verder zondagmid dag in herhaling in Rotterdam en maandagavond in Den Haag onder leiding van Goldberg voortgezet met het solistisch optreden van de bekende Hongaarse pianiste Aniie Fischer. Zij vertolkte de solopartij van het derde Salzburgse concert KV 415 in C ma jeur en zij deed dat op een bijzonder ingetogen en toch geladen wijze, tech nisch gaaf en sterk geconcentreerd. Het orkest onder Goldberg zorgde voor een passend reliëf. Zoals op meer concerten van het Kamerorkest prijkte er een zelden uitgevoerd werk op het programma, de suite uit DSmon opus 28 van Paul Hindemith, een uittreksel uit de muziek voor een gedanste pantomime uit de expressio nistische periode 1923/23: weliswaar en sterk tijdgebonden stuk, maar toch de moeite van het aanhoren waard. Het was een aantrekkelijke gedachte het concert te omlijsten met twee symfonieën van Haydn, de eerste, een fris jeugddig, aanstekelijk ouver- ture-achtig werkstuk van rond 1759 en de laatste, de grandioze Londense in d nummer 104. Afgezien van een enkel minder geslaagd detail in laatst genoemde opus werd er steeds adrem en muzikantesk werk geleverd, terwijl de stillistische benadering volkomen aanvaardbaar was. AMSTERDAM In de Stadsschouw burg hebben wij zaterdagavond ple zier beleefd aan De Meid en dan vooral aan de meid zelf, zoals die wordt neergezet door Nell Koppen. Het spel leefde op als zij op was en daar tussendoor was het wachten tot zij weer kwam. smijtend met de deur en één brok kwaadaardige astranterig- heid. zoals dat toen heette. Herman Heijermans heeft deze 'kome die van haat' in 1905 voor die ene grote rol geschreven en wat er om heen is staat niet zo sterk. De meid overheerst. Haar leven lang moest zij onderdanig sloven en dienen, jaloers op dat verwende jonge mevrouwtje, dat zij als kind al achterna moest lopen, en nou had zij haar opeens in haar macht. Meneer was maanden op reis, mevrouw had wat met de piano leraar, en de meid heeft een gestolen brief als bewijs. Ze neemt het ervan. Ze eet en drinkt lekker, en niet meer in de keuken Haar verjaardagsfeest met meneer z'n drank loopt lollig uit de hand. Ze laat zich niks meer zeggen. Mevrouw, en tante Bettina, en meneer als hij weer thuiskomt, wor den brutaal afgebekt en als ze wat willen doen ze het zelf maar. Nell Koppen is daar kostelijk In, een en al verongelijktheid, genietend van haar wraak, komisch bazig en boosaardig, eventjes zielig ook als ze van haar trieste eenzame leven vertelt (één vrijer had ze on die liep weg), en grappig in haar beheerste dronken schap. En als ze verslagen wordt, doordat mevrouw opbiechtte en me neer vergaf, gaat ze toch nog waardig af. met drie maanden loon, driehon derd gulden voor de brief, en met haar sijsje. Zij heeft het gemaakt, zij had het spel in handen. Sigrid Koetse is aardig als het zenu wachtige, verwarde mevrouwtje, dat pas onder de terreur uitkomt als zij eindelijk de waarheid durft zeggen. Wim de Haas is de echtgenoot, eerst verbaasd, dan kwaad, dan gauw weer goedig. Mimi Boesnach speelt de tante die. terecht trouwens, altijd 'wat op het huishouden heeft aan te merken. Heijermans typeerde ze oppervlakkig als nogal vervelende burgerlieden, en ze hebben nu bovendien nog tegen dat hun manieren van praten en doen uit de tijd zijn. Ze leven niet half zo als dc meid. Elly van Stekelenburg, wel lollig. Jan Hundling en Maya Kunst, zijn de verjaardagsvisite, door Heijermans ook nogal gemakkelijk en zonder enige diepte geschetst. Dolf Lasscher doet een wasbaas. Bij Heijermans moet alles zo natuur lijk mogelijk zijn. In het. ongezellig kleinburgerlijke lelijke decor, van Machteld Mulder was dus alles echt aanwezig, behalve de hond en die misten wij dan ook. De kostuums uit die tijd zijn enig: sierlijk voor me vrouw. belachelijk voor de meid. Ju les Croiset. die regisseerde, hield z' !i goed aan de naturalistische stijl (ik had door het open raam ook nog paardengetrappel of een straatroep verwacht) maar bewerkte wel het een en ander. Dat de pauze daardoor mid den in een tafereel viel, dat later dus weer opnieuw begonnen moest wor den, leek mij geen verbetering. Het nachtelijke scènetje daarna is een leu ke toevoeging. In hun brieven werden tal van funda mentele zaken aan de orde gesteld. In sommige gevallen heeft de synode konkrete uitspraken gedaan, zoals bij voorbeeld ten aanzien van de bezwa ren tegen opvattingen van prof. dr. H. M. Kuitert. Maar vele andere zaken kunnen niet die concrete beantwoor ding krijgen, die de adressanten wen sen, Het is, om maar een enkel voor beeld te noemen, niet mogelijk om zomaar een antwoord te geven op het verzoek van een kerkeraad om 'een duidelijke stellingname van de synode tegenover de steeds meer om zich heengrijpende zedenverwildering en het plegen van abortus.' Vele brieven geven ook van een algemeen gevoel van verontrusting blijk. Diaken A. S. van Hulzen uit Zwolle stelde voor, een dialoog aan te gaan door alle briefschrijvers uit te nodi gen voor een 'landdag', maar daarin zag de synode onoverkomelijke prakti sche bezwaren. Prof. dr. G. P. Hart veld vreesde, dat dat een Poolse land dag zou worden. Wel werd besloten, dat het moderamen in het blad Kerk informatie een samenvatting zal ge ven van de problemen, die de kerken de laatste tijd hebben bezig gehouden. In dit geschrift, dat aan alle adressan ten zal worden gezonden, komen dan telkens na elk zwaartepunt van de analyse de desbetreffende synodebe sluiten met een toelichting. Eventueel zal ook duidelijk worden gemaakt, waarom in een bepaalde situatie nog geen beslissing kon worden genomen. Wat de ethische punten in de be zwaarschriften betreft, sprak de syno de uit, dat er als gevolg van de grote verschuivingen in de samenleving in derdaad groot gevaar is van verwar ring en ontsporing. Maar in plaats van algemene oordeelvellingen of boodschappen, waarop sommige brief schrijvers hadden aangedrongen, vond dc synode een diepgaand onderzoek van de vele' ethische vragen bij het licht van de bijbel veel meer gewenst. Er zijn al studiedeputaatschappen voor de vragen van oorlog, bewape ning, dienstweigering en homofilie, terwijl deze synode ook een deputaat- schap instelde ten aanzien van de abortus-problematiek. De synode gaf voorts het nieuwe deputaatschap voor ethische vragen ernstig in overwe ging, zich in de eerste plaats te bezinnen op dc vragen rond de eutha nasie. Tenslotte praatte de synode nog over de vraag, of het experiment geslaagd mocht heten, dat deputatenrapporten vóór de behandeling in de synode al op ruime schaal verspreid worden, zoals dit jaar met de rapporten over oorlog en vrede en de homofilie is Boekenetalage Karei Jonckheerc: De zwangere stop naald. Paris - Mateau - 120 blz, 3,95. Het pocketje van Jonckheere met zo'n honderd korte verhaaltjes van een halve bladzijde valt tegen. Misschien komt dat omdat ik het boekje achter elkaar uit laj. Maar erg origineel kon ik de stukjes niet vinden. De schrij ver is stellig een wijs man, maar ik heb de indruk dat zijn levenswijsheid hem dit keer wat al te vlot uit de pen is gevloeid. Kerkelijk werk of ontwikkelingswerk? Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Op de voorpagina van liet NOVI B-orgaan 'Onze wereld' wordt zij liet met de beste wensen voor de actie Kom over de brug liet bezwaar uitgesproken dat deze actie die duidelijk kerkelijk gericht is, toeli onvermijdelijk zal worden opgevat als een actie voor ontwikke lingssamenwerking. De organisatoren waarschuwen wel tegen deze verwarring, maar een aantal projecten op de lijst is vol gens de NOVIB niet te. omschrijven als steun aan kerken overzee. Gezien deze onduidelijkheid vindt de NO VIB dat het tijd wordt voor een dialoog tussen NOVIB en kerken 'over principiële en praktische vra gen met betrekking tot onze ge meenschappelijke verantwoordelijk heid voor de wereldgemeenschap'. In een artikel van het bestuurslid Simon Jelsma herinnert deze aan 'fervente pogingen' van de NOVIB in het begin van de vijftiger jaren om als nationale organisatie met de kerken tot een goede verstandhou ding en een optimale samenwerking te komen. Die gesprekken hebben niet tot ruzie maar evenmih tot resultaat geleid: 'principieel is van echte pogingen tot coöperatie, inte gratie en dialoog, taakverdeling en daadwerkelijke onderlinge solidari teit nog nauwelijks sprake', aldus de heer Jelsma. Inmiddels zijn zowel de kerken als de NOVIB met allerlei nieuwe in zichten over het ontwikkelingsvraag stuk verrijkt en dat zou een nieuwe dialoog tussen de kerken en de NO VIB nuttig kunnen maken. De schrijver noemt de volgende uit gangspunten die de NOVIB in zo'n gesprek naar voren zou kunnen brengen. Ten eerste zouden kerkelij ke instellingen voorzover zij zich met ontwikkelingssamenwerking be zig houden aan de NOVIB moe ten deelnemen en zo de verantwoor delijkheid moeten delen voor een geïntegreerde aanpak van een geïn tegreerd beleid van voorlichting, on derwijs, opvoeding, mentaliteitsbeïn vloeding en projecthulp. Ook dienen de kerken zich met nationale acties terzake van ontwikkelingssamenwer king. voorzover deze niet in strijd zijn met enig christelijk geloofsarti kel. geheel solidair te verklaren en haar apparatuur contacten en media daarbij zoveel mogelijk in te schake len De enige redenen voor eigen finan ciële acties van de kerken zouden- moeten zijn: specifiek kerkelijke doeleinden, zoals bijbelverspreiding en kerkebouw. het aanvaarden van deeltaken in een totaal voorlich- t ngsbeleid ten behoeve van het ker kelijk publiek, het voldoen aan een maal op zich genomen verplichtin gen waarvoor men geen nationale steun kan krijgen. 'Versmalling' Namens het secretariaat van Kom over de Brug wijst de publiciteitsse- cretaris de heer J. Filius op dat het werk van de kerken in de Derde Wereld al van oudsher belangrijke ontwikkelingsaspecten heeft. Daarom zitten in de projecten-commissie ook twee ontwikkelingseconomen, name lijk de hoogleraren Jansen en Lin- neman. (welke laatste toevallig ook bestuurslid van de NOVIB is red.). 'Wat de heer Jelsma in het blad van de NOVIB suggereert is dat de ker ken in Nederland hun geloofsgeno ten in de Derde Wereld best mogen helpen in de zgn. traditonele taken, namelijk geloofsverkondiging en dienstbetoon, maar zodra er ontwik kelingsaspecten in het geding komen moet alles via de NOVIB gekanali seerd worden', zo leidt de heer Fili us uit dit artikel af. 'Het is niet aan Kom over de brug om te beslissen nf deze gedachte een vruchtbare ba sis kan zijn voor de dialoog die de NOVIB wil, maar we kunnen wel vermoeden dat de kerken in Neder land weinig voor deze versmal ling van huurrelaties met de kerken in de Derde Wereld zullen voelen.' De heer J. Bos. secretaris van het actiecomité Kom over de Brug zei zich best voor te kunnen stellen dat de NOVIB zich gezien haar pioniers werk op het terrein van ontwikke lingssamenwerking ietwat onbehaag lijk voelt nu kerken zo'n spectacu laire actie voeren. Maar die onbe haaglijkheid moet men volgens de heer Bos nu niet ineens op deze interkerkeliike actie gaan richten, want de oorzaken liggen elders. Het is vervelend voor de NOVIB dat de Nationale Commissie Ontwikkelings strategie haar niet alleen zoveel gras voor de voeten wegmaait maar haar ook niet meer benut voor de mobili- sering van de publieke opinie. Zeggenschap 'Ik vind dat de NOVIB voluit natio nale organisatie moet blijven en dat dc kerken zich zeker in de voorlich tende taak hier haar meer serieus moeten nemen. Maar men mag niet van de kerken verlangen dat zij hun dienst aan de kerken overzee onder schikken aan een soort nationale beoordeling. Dat zou te kort doen aan de eigen zeggenschap van de partner-kerken overzee. Bovendien is het niet erg reëel want al die stukjes werk over de hele wereld lopen zozeer uiteen, dat het onmoge lijk is daar een algemene strategie voor te ontwerpen.' )F OOK SARA LACHTE Ja, zo zullen we het dus moeten gen, na Genesis 17. Sara krijgt altijd de schuld, maar zij lachte nl. zoals de vader der gelovigen eerst gedaan had. Intussen wordt nog duidelijker wat wij bij Abrah lachen opmerkten. De HERE spr over de geboorte van een zoon'bil een jaar, nadat 'zij' naar Sara gevra hebben en Abraham geantwoord h l" dat ze (achter hem?) in de tent iijs1 is vlakbij en kan de toezegging h 'ei baar horen. Abraham en Sara s u< niet meer vóór het leven, maar reeds 'ingegaan in dagen', wat wil gen dat ze al een hoge leeftijd hel 'u bereikt. Ook 'de wijze der vrou J heeft bij Sara opgehouden. Het I derkarakter wordt zodoende sterl zul derstreept. Sara lacht in zichzel er kan zich daardoor veroorloven in H sarcastische termen over zichzel ijk spreken of te denken. De HERE n: het echter opgemerkt eu gaat oiiljj lachen in. Op een bijzonder tege ui komende wijze. Hij spreekt overlhee zelf in de derde persoon (Zou vo um HERE iets te wonderlijk zijntöe verplaatst zich dus in de mem voor onmogelijkheden staat. Zeil Sara zegt dat ze niet gelachen en daarmee misschien doelt op heli. 1 dat ze het bij zichzelf deed en hardop, komt het antwoord van over haar vrees heen met alleen constatering: Neen, gij hebt w lachen. Men kan zich hier over tegelijk verbazen. Niet het minst de nederige wijze waarop God hiei de mensen spreekt. Hij 'strijdt hen over lachen en niet lache komt geheel in hun twijfel. Dat vanzelfsprekend geen vrijbrief over God gering te denken. Dat a v we als mensen die wanneer ie ng; hen nederig tegemoet treedt da -oos meteen de vrijheid ontlenen om ïav op te treden. Een dergelijk 'str d. met God kan grof worden. En datakej dan ook nergens toe. Men gaa «st aan God voorbij, nadat men Hem verweten heeft dat Hij aan ons bijgaat. Het gesprek met God kaï wat hebben, maar het moet w< ifr gesprek blijven waarin mensen hun God spreken. (Genesis 18, .fisin it'id m GEREFORMEERDE KERKEN ndve Benoemd: door de generale synoitoor pred. in algemene dienst (functii 9 z van het deputaatschap kerk en iet H. Hogenhuis te Zwolle, die s bo benoeming heeft aangenomen. De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemt Hoofdredactie: J. de Berg {waarnemend e moi Hoofdkantoor N.V. D6. in Christelijke Pers: N.i Voorburgwal 276 - 28( Amsterdam. Postbus 859 Telefoon 020 - 22 03 8? 39, Postgiro: 26 92 74. Boni Ned. Midd. Bonk (reM reïï 69.73.60.768), Gem.gif akser v. 'eninn De tot 1 erv: >er t rt B 6t ti< tfarij e en een larja bej woe kast >er ei ig za van die t

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2