E S 22038 Oorlog in Vietnam opnieuw verlengd ■UW Vraagteken achter transfer Lubanksi Duikboot opeens weg uit Noorse fjord Dagravit B-complex krant I v. d. Velde Amerika zou eisen van Thieu hebben overgenomen gerij n bekent nslag op irdgasstation Brandts toestand goed Veevoerfabriek afgebrand Viet Cong zou willen doorvechten na bestand Dodelijke slalom Broer van kruidendokter aangehouden Vrouw van 57 bevalt: bijna wereldrecord In deze krant vitamines met stootkracht I bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe Leidse Coeramnt MAANDAG 27 NOVEMBER 1972 distelijk dagblad voor leiden en omgeving nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" LEIDEN, Zoetcrwoudseveü 23, tel. 33741 LEIDERDORP, V. d. Valk/Boumanweg 186. tel. 34290. WASSENAAR, T. Zujlen van NIJeveltstr. 372, tel. 1441. Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur iamen met zijn landgenoot Janusz Kowalik bladert Wlodek Lubanski een fotoboek door. ^an onze sportredactie AMSTERDAM De Poolse inter- lational Wlodek Lubanski (25) leeft gisteren voor en na de wed- tri jd FeyenoordHaarlem inten- ieve besprekingen over een con- ract met het bestuur van de Rot- erdamse vereniging gevoerd. In de vonduren nam ook de Poolse parta-speler Kowalik aan het ge- prek deel. Volgens Guus Brox, oanager van Feyenoord, is er tus- beide partijen overeenstem- nng bereikt. Het is de bedoeling, at Feyenoord de populaire aanval- er tijdens de tweede transferperio- half december, in de selectie pneemt. 'oor die tijd echter zal door 'eyenoord nog een harde strijd evoerd noeten worden. Andere lubs hebben eveneens belangstel- ing voor Lubanski (foto) getoond, iet Brusselse Anderlecht blijft en serieuze concurrent. Daarnaast het voorlopig zeer de vraag of .ubanski toestemming krijgt om ijn imponerende carrière in het uitenland voort te zetten. Brox: iet is een kwestie van afwachten. We weten, dat geld een erg belang rijke rol voor de Poolse officials zal spelen. Voorlopig is afgespro ken, dat Lubanski in Polen gaat onderzoeken of de autoriteiten ge negen zijn hem een uitreisvisum te geven. Als de kans van slagen aanwezig blijkt, zal Feyenoord on middellijk een deputatie naar Po len sturen om de zaken verder af te handelen. Feyenoord heeft in de competitie wedstrijd tegen Haarlem weer eens gedemonstreerd, hoe sterk het de kwaliteiten van Lubanski kan ge bruiken. De Rotterdammers kwa men niet verder dan een magere 10 overwinning. Concurrent Ajax draaide zaterdagavond tegen Excelsior aanzienlijk soepeler. Met maar liefst 80 werd de onderaan de ranglijst vertoevende Rotter damse formatie weggespeeld. FC Twente zorgde voor een goede ge nerale repetitie voor de UEFA- Cup-wedstrijd van overmorgen te gen Las Palmas. FC Den Haag bleek kansloos: 2—0. Zie verder de sportpagina's. PARUS, SAIGON, WASHINGTON, HANOI (Reuter, AFP, UPI, AP) Tegen alle verwachtingen in is liet geheime vredesoverleg in Parijs tussen president Nixons adviseur Henry Kissinger en het lid van het Noord Vietnamese Politburo Le Due Tho zaterdag af gebroken. De partijen zullen op 4 december opnieuw met elkaar praten. Hoewel het Witte Huis heeft ontkend, dat er moeilijkheden zijn, berichten een aantal doorgaans goed ingelichte kranten, waaronder de Washington Post, dat het Amerikaanse standpunt in zoverre gewijzigd is, dat de Ameri kanen nu de eis van Zuidvietnams president Thieu, dat de terugtrekking van de Noord Vietnamese troepen uit Zuid-Vietnam schriftelijk geregeld moet worden in een overeenkomst over een staakt-het-vuren. Kissinger had op 26 oktober gezegd, dat hij nog slechts 'drie tot vier dagen' werk had aan de uitstaande kwesties met Noord-Vietnam en toen hij vorige week zondag in Parijs aan kwam, zei hij dat hij daar net zo lang zou blijven, totdat de onderhandelin gen met vrucht zouden zijn afgeslo ten. Toen het overleg dan ook na 22 uur praten in zes zittingen zaterdag opnieuw werd opgeschort, heerste er in diplomatieke kringen algemene verslagenheid en pessimisme. Alleen de Franse minister van buitenlandse zaken Maurice Schuman zei in een radio-interview, dat hij 'minder pessi mistisch is, veel minder pessimistsch dan de pers momenteel schijnt te zijn. Vraag me niet meer'. Schumann sprak vrijdag met Kissinger. Bizar genoeg deelde Saigon deze op vatting. Zo zei een Zuidvietnamese regeringsfunctionaris, dat een bericht waarin een andere regeringsfunctiona ris er melding van maakte dat geen vooruitgang werd geboekt in het Pa- rijse overleg, onjuist geciteerd was. Anderzijds schreef het semi-officiële IJS/RAVESTEIN (AP, UPI) in Parijs aangehouden Algerijn bekend betrokken te zijn ge it bij de aanslag op het aardgas station in Ravestein op 6 februa- an dit jaar. is de 28-jarige Lamri Bouhadiche. Parijse politie hield hem aan, at zij vermoedt, dat hij betrokken bij de moord op de Syriër Chodr noe, die 13 november in zijn flat '1 doodgeschoten. Van deze Kan- wordt gezegd, dat hij zowel voor 61 als voor de Palestijnse guerril- wegingen werkte. Parijse politie vermoedt, dat Bou- che bij verschillende guerrilla-ac- eiten in Europa een rol heeft eeld. Hij zou lid zijn van de fte September Beweging, die beweerd verantwoordelijk te voor een reeks bomaanslagen in rDuitsland, Italië en Nederland, contact opgenomen met de poli deze landen. Identificatie niet gelukt' Droog verwegend droog weer en veel ewolking maximumtempera- uur ongeveer 4 graden. Zwakke ot matige wind uit zuid tot lidwest. 'ooruitzichten voor morgen en vermorgen: anvankclijk droog later plaat- elijk regen en enige stijging an temperatuur. Zou op: 08.21 zon onder: 16.34 Maan op: 00.25 maan onder: 13.18 made veilt plaatsbare tve's OSLO (Reuter, UPI, AP) Een lui- tenlandse onderzeeër waarop Noorse marineschepen, vliegtuigen en heli kopters bijna twee weken jacht heb ben gemaakt, blijkt de kans te hebben gekregen, uit de Noorse territoriale wateren te vertrekken. Blijkens een mededeling, gisteravond door de lei ding van de Noorse strijdkrachten verstrekt, heeft de bemanning van de duikboot vrijdag van deze kans ge bruik gemaakt. Hoewel vele Noren menen, dat de onderzeeër die op 14 november voor het eerst in de 206 km lange en plaatselijk 1245 meter diepe Sognef jord was ontdekt, tot de Russische vloot behoort, zei de Noorse minister van defensie, Kleppe, gisteravond, dat noch bet type noch de nationaliteit van het schip was vastgesteld. Het vaartuig had aan de oppervlakte ge bracht moeten worden om te worden geïdentificeerd, zei Kleppe, maar dat was om verschillende redenen mis lukt, in de eerste plaats omdat men mensenlevens had willen sparen. Waarnemers houden er rekening mee, dat Noorwegen de duikboot opzette lijk heeft laten ontsnappen, om do betrekkingen tussen Oost en West niet te bederven. Albanese radio Noch de Noorse noch de Britse rege ring heeft commentaar ^lllen leveren op mededelingen van een Britse radio amateur, die vorige week een uit zending uit dc Albanese hoofdstad Tirana opving, waarin bericht werd, dat een Russische kernonderzeeër de Sognefjord was binnengevaren, nadat er muiterij aan boord was ontstaan Een officier en enkele bemanningsle den zouden de macht over het schip hebben overgenomen en de rest van de bemanning als gijzelaars behande len. De radioman aan boord zou nog een boodschap hebben kunnen sturen naar een andere Russische duikboot, die terstond te hulp snelde. Later, na een vechtpartij aan boord, zouden de muiters overmeesterd zijn, zo had de Britse radio-amateur gehoord. Een geheel ander licht wierp zaterdag de science-fiction schrijver Kimmy Guieu te Marseille op deze zaak. Vol gens hem was het 'onvindbare' object in de Sognefjord een onderzeese vlie gende schotel, afkomstig van een an der zonnestelsel. BONN (REUTER) De toestand van kanselier Brandt, die in een zie kenhuis is opgenomen om zijn in de verkiezingscampagne gehavende stem banden te laten behandelen, werd gis teren goed genoemd. Ook de West- duitse oppositieleider Barzel moet het bed houden; hij heeft last van een bronchiale griep. Dc 22-jarige radio-amateur David Arthur uit het Engelse Plympton, die in een radio-uitzending uit Albanië hoorde, dat een Russische kernonder zeeër na een muiterij de Sognefjord was binnengevaren. GOUDA De graanmaalderij en veevoederfabriek Van Bor en Zoon te Ameide bij'Gouda is zaterdagochtend door brand verwoest. De brandweer schat de schade aan gebouwen en machines op een half miljoen. De waarde van de grote voorraad graan is niet bekend, evenmin als de oor zaak van de brand. RITA 'De oppas is al om elf uur weggegaan. U hebt dus twee uur betaling uitgespaard.' HOEE (UPI) Blijkens een docu ment dat volgens de Amerikaanse mi litaire zegslieden is buitgemaakt op de Viet Cong, is deze organisatie van plan na een bestand door te vechten. De plannen die dan verwezenlijkt moeten worden, omvatten volgens het coument o.m.: terechtstelling van dorpshoofden di e Saigon welgezind zijn, omsingeling van buitenposten van het leger van Saigon en infiltra ties van commando's in de steden. Zuidvietnamese blad Tin Song, dat er in Parijs geen voortgang was ge maakt, omdat de Noordvietnamezen weigerden 'de gerechtvaardigde en juiste voorstellen van de regering van Zuid-Vietnam in behandeling te ne men'. Pat-situatie Volgens gewoonlijk goed ingelichte diplomatieke bronnen is er een pat situatie in het overleg ontstaan, om dat Washington nu inderdaad de te rugtrekking eist van de Noordvietna- mese troepen uit Zuid-Vietnam (die de Amerikanen op 150.000 man stelle nen de Zuidvietnamezen op 300.000 man), terwijl Noord-Vietnam tot dus ver altijd heeft volgehouden, dat er zich geen enkele Noordvietnamese mi litair in Zuid-Vietnam bevindt. In kringen van de Amerikaanse dele gatie in Parijs zei men zaterdag slechts, dat uit de nieuwe gespreks- pauze kan worden opgemaakt dat nog niet alle problemen zijn opgelost. Het Witte Huis zei gisteren, dat president Nixon erop vertrouwt dat de VS en Noord-Vietnam het juiste soort vre desregeling in Vietnam zullen berei ken, dat Nixon een duurzame regeling wil en bereid is de nodige tijd te nemen om deze tot stand te brengen. Kissinger zal deze week deelnemen aan een bijeenkomst, die Nixon zal hebben met Ngoeyen Phoe Doec. een speciaal afgezant van president Thieu. De woordvoerder van het Witte Huis. Ziegler, weigerde mee te delen welke moeilijkheden zich nu hadden voor gedaan in Parijs. Maar volgens hem waren de berichten, dat het Parijse overleg in een impasse verkeert, spe culaties. De VS namen volgens hem een constructieve houding aan, terwijl beide partijen thans ernstige onder handelingen voerden. Noord-Vietnam De Noordvietnamese onderhandelings delegatie heeft zelf niet gereageerd op het nieuwe uitstel maar verwezen naar een artikel in het Noordvietna mese partijblad Nhan Dan. Daarin worden de VS ervan beschuldigd de bezwaren van president Thieu te ge bruiken als een excuus om het reeds afgesproken verdrag inzake een staakt-het-vuren niet te tekenen. Noord-Vietnam zal doorvechten, als de VS de oorspronkelijke overeen komst van negen punten die in Parijs met Kissinger werd uitgewerkt, niet ondertekenen. Het blad liet doorsche meren, dat Hanoi zal weigeren om nog verdere concessies te doen, wat betreft de terugtocht van de troepen uit Zuid-Vietnam. De Zuidvietnamese inlichtingendienst heeft intussen ontdekt, dat er sinds 12 november een kleine, maar gestage terugtrekking aan de gang is van Noordvietnamese militairen uit Zuid- Vietnam, die al eerder door de Ame rikanen was bemerkt. Tot dusver zou het om tweeduizend man troepen gaan. Als de terugtrekking grotere vormen aan zou nemen, zou dat van groot belang zijn voor het verdere verloop van de vredesonderhandelin gen. In de Mekong-delta hebben duizenden mensen voor het standpunt van Thieu betoogd, dat alle Noordvietnamese troepen uit het zuiden teruggetrokken moeten worden, voordat er een wa penstilstand komt en dat er geen coalitieregering mag komen, waarvan ook de Viet Cong deel uitmaakt. HENGELO Een salom tussen de halve overwegbomen door van een overweg aan de rand van Hengelo is zondagavond de 32-jarige automobilist H. J. ten H. uit Ambt-Delden noodlot tig geworden. De automobilist moest zijn poging om nog snel voor de naderende trein tus sen de halve overwegbomen door naar de overkant te komen met de dood bekopen. Zijn auto werd door de trein gegrepen en verkreukeld. Door het ongeluk raakte een spoor in het baanvak. Hengelo-Enschede, ver sperd. Het treinverkeer in beide rich tingen werd zoveel mogelijk over het andere spoor geleid. Van onze correspondent EINDHOVEN De broer van de 'kruidendokter' Frans van de Moos- dijk uit Casteren, is zaterdag in de Westduitse stad Neurenberg aange houden. De officier van justitie in 's Hertogenbosch, mr. J. Hulleman, heeft om zijn uitlevering gevraagd. Frans van de Moosdijk heeft samen met zijn broer Willem op 10 novem ber een bankemployee neergeslagen en een bedrag van 1.2 miljon gulden buitgemaakt. Van dit geld is inmid dels 250.000 gulden terecht. Interpol stelde gisteren de rijkspolitie in Eindhoven per telex op de hoogte van de arrestatie van Frans van de Moosdijk. Over het vermiste geld kon den nog geen mededelingen worden gedaan, evenmin als over de omstan digheden, waaronder de broer van de kruidendokter werd aangehouden. Volgens de Duitse politie waren de gangen van de 51-jarige Frans van de Moosdijk al enige tijd nagegaan om dat hij zich verdacht had gedragen in de binnenstad van Neurenberg. TULSA Oklahoma (Reuter) In de Amerikaanse staat Oklahoma heeft een vrouw van 57 een baby ter wereld ge bracht Het scheelde maar een haartje, of mevrouw Anna Mar tin, echtgenote van een invalide oorlogsveteraan had daarmee een wereldrecord gevestigd. Voor zover bekend is, staat dit record op naam van mevrouw Ruth Alle Klstler uit Glendalc in Californlë, die 57 jaar en 129 dagen oud was, toen ze, op 18 oktober 1956, nog een dochter ter wereld bracht Op het ogen blik dat mevrouw Martin het leven schonk aan haar dochter Mary Jane (na een keizersne de), was haar leeftijd 57 jaar en 127 dagen. Mevrouw Martin had al zes kin deren, die in leeftijd variëren van 25 tot twee jaar. Zij heeft Mary Jane 'gewoon een engel tje' genoemd, maar eraan toege voegd, dat ze hoopte, dat het haar laatste kind was. Henry Kissinger, Nixons voornaamste adviseur inzake Vietnam, bij de uitgang van de villa in Choisy-le-Roi waar hij zaterdag twee uur met de Noordvietnamese onderhandelaar Le Due Tho had onderhan deld. f ADVERTENTIE) Binnenland Let op DAGRAmoet er opstaan Men is er in geslaagd vast te steken, dat snelle vermoeidheid.nervositeit, prikkelbaarheid, gejaagdheid en geringe eetlust in bepaalde gevallen een gevolg zijn van een tekort aan vitamines van het B-complex. Tilanus biedt kiezers ge loof, hoop en liefde7 Buitenland Weer aanslag op Hoessein mislukt 12 Kunst Met moderne muziek geen 'avondje uit' 2 Bot-kcneialage Kadlo en tv strips, feuilleton Puzzel Men schrijft ons Dag maandag Kiezen en delen noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4gulden abonnementsgeld. Naam Adres Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1