Eerste Oegandese vluchtelingen in houten huisjes Luchtvervuiling tast Brielse Dom flink aan 'elger in financiële moeilijkheden geraakt Rotterdams Toneel in vernieling geraakt onderwijs 11 R JONGELING Werkgeverskritiek op het VVD-rapport over misbruik sociale wetten Optie bouwterrein in Leusden voor herv.-geref. gebouw 'Verklaringen van Fieet voor eigen rekening gedaan' Avondje uit? Avondretour! nu elke avond enkele reis één kwartje HET KIJK- EN KOOKBOEK •ROUW/KWARTET ZATERDAG 25 NOVEMBER 1972 BINNENLAND/KUNST T9/K9 Raadslid weinig gelukkig Van een onzer verslaggevers BENNEKOM Vol goede moed ('we leren in drie maanden Neder lands') kwam gistermiddag de eerste groep van 39 Oegandese vluch telingen in het bungalowpark De Zonnebloem te Bennekom aan. Een woordvoerder van de groep, de 43-jarige zakenman S. Girdmar, dankte namens allen de Nederlandse regering voor de betoonde gast vrijheid. Later poseerde hij fnet zijn familieleden in het hem toege wezen huisje en zei: 'Dit is een grote verbetering vergeleken met Oostenrijk, waar we in een hotel moesten verblijven'. Tevredenheid, die niet wordt gedeeld door het Edese (Bennekom behoort tot de gemeente Ede) PvdA-raadslid A. van Loon, die in de raadsvergade ring tijdens de rondvraag opmerkte 'weinig gelukkig te zijn met het ge ringe comfort tegen exhorbitant hoge prijzen'. De heer Van Loon uitte deze kritiek naar aanleiding van de klacht van een Spaans gezin, dat een huisje (keuken, kamer van drie bij drie en zolder) in het bugalowpark bewoont voor 400 per maand. Een woordvoerder van CRM zei gis termiddag: 'Wij betalen De Zonne bloem voor de huisvesting 8 per dag per persoon (ook voor kinderen), waarbij het voedsel niet is inbegrepen dit betekent voor de 78 vluchtelin gen, die in Bennekom zullen worden ondergebracht dus bijna 19.000 per naand'. Minister Engels begroette gistermid dag om half één de vluchtelingen op Schiphol. Zij waren de eersten van de 300, die Nederland zal opnemen. De minister zei dat Nederland alles zal doen om een thuis voor de vluch telingen te scheppen. 'Wij hebben voor een tijdelijk onderdak gezorgd. Vij zullen u helpen onze taal te eren, wij zullen pogen u te assisteren iij het zoeken naar een baan en een mis'. )e minister gaf als commentaar op de xitiek van raadslid Van Loon op de misvesting in Bennekom: 'Het comi- voor de opvang en begeleiding van le vluchtelingen heeft, evenals B. en V. van Bennekom, vastgesteld dat de inderkomens voldoen aan de eisen oor een tijdelijke huisvesting. Wij lopen dat we zo spoedig mogelijk een igen huis voor de mensen zullen I 'inden'. len woordvoerder van CRM voegde uer nog aan toe, dat het moeilijk was jflp zo korte termijn geschikte voorlo pige onderkomens te vinden. 'We had- i en slechts twee weken de tijd en pas orige week vrijdag is het contract iet De Zonnebloem afgesloten. Bo- endien worden ook 's winters de leeste bungalows verhuurd'. .Jluisjes voldoen Ir. P. Blom, chef van het kabinet ,an de burgemeester van Ede. zei dat urgemeester S. Slot en wethouder .an sociale zaken A. Roseboom zich ersoonlijk ervan hebben overtuigd 1 at de huisjes aan de eisen voldoen, le exploitant van De Zonnebloem, de eer F. C. Fluit, vertelde dat tot nu "T>e altijd spijtoptanten en buitenland werknemers in de huisjes hebben ewoond en geen vakantiegangers. De egentien ter beschikking van de luchtelingen gestelde huisjes hebben en keuken met koelkast, woonkamer, slaapkamers en douche. Ze zijn zeer eenvoudig gemeubileerd. Duidelijk is dat een Nederlandse vakantieganger een dergelijke accommodatie niet gauw zal accepteren. Een bezwaar is ook, dat de uit de tropen afkomstige vluchtelingen, oliekachels zullen moe ten bedienen, om de (houten) barak ken te verwarmen. Overigens zullen twee ambtenaren van het CRM en drie maatschappelijk werksters dag en nacht in De Zonnebloem aanwezig zijn om de Oegandezen op te vangen. De eerste weken worden de maaltij den voor de vluchtelingen centraal bereid, daarna zullen ze zelf kunnen koken. De Nederlandse regering neemt ook de kosten voor levenson derhoud en het zakgeld voor haar rekening. Voorlopig worden de totale kosten geschat op twee miljoen gul den. Het grootste deel van de 300 Aziaten zal niet in Bennekom, maar in het vakantie-oord Rabit Hill in Nieuw-Millingen worden onderge bracht. In de eetzaal van De Zonnebloem troffen de vluchtelingen gistermiddag nog een blik met koekjes en een brief van mevrouw Marleen Hoornstra uit Capelle aan den IJssel aan, die na mens andere Nederlandse vrouwen haar hulp aanbood bij het leggen van contacten met de Nederlandse bevol king. DRIEBERGEN-LUNTEREN De ge nerale synode van de hervormde kerk en die van de gereformeerde kerken hebben besloten optie te vragen op een bouwterrein van 1,8 hectare in de gemeente Lesuden. Reeds eerder na men beide synodes een principe-be sluit om de landelijke administraties en bureaus van beide kerken zo moge lijk te centraliseren in één gebouw. Thans is gekozen voor Leusden als vestigingsplaats. De bureaus van de hervormde kerk zijn tot nu toe voornamelijk in Den Haag en Utrecht gevestigd en die van de gereformeerde kerken in Utrecht en Baarn. In het nieuwe gebouw zal ruimte moeten komen voor ongeveer driehon derd medewerkers. In beide synodes bestond nogal wat aarzeling om in de huidige kerkelijke situatie een zo om vangrijk project aan te pakken. Beide synodes hebben daarom nadrukkelijk gesteld de handen vrij te houden voor een definitieve beslissing in 1973. De Brielse Dom, waarvan het kalksteen ernstig is aangetast door luchtvervui ling. BRIELLE Nog geen 12 jaar na zeer kostbare herstelwerkzaamhe den zal de 15de eeuwse Brielse St. Catharijnekerk (de Brielse Dom) opnieuw moeten worden gerestaureerd. Ditmaal als gevolg van de luchtverontreiniging, die de kalkstenen geprofileerde lijsten van de toren zo ernstig heeft aangetast, dat de brokstukken er van af vallen. Ruim 50.000 gulden heeft de gemeen te beschikbaar moeten stellen om het euvel te verhelpn, maar nu al staat vast dat dit maar een tijdelijke oplos sing zal zijn: de vuile lucht met de kwalijke zwavel-, stikstof- en chloor verbindingen zullen opnieuw een aanslag plegen en een derde restaura tie op niet al te lange termijn noodza kelijk maken. D'66 raadslid drs. D. Klapwijk (Direc teur van het bouw-economisch en tech nologisch adviesbureau Bèta in Rot terdam) heeft daarvoor in de raad al gewaarschuwd. Zegt hij in zijn Rotter damse kantoor: 'Wat nu wordt gedaan, is maar een noodoplossing. We krijgen opnieuw met het pro bleem te maken. Brielle mag dan niet zo direkt last hebben van de luchtver ontreiniging van de Botlekindustriën, in de hoger luchtlagen komt wel degelijk vervuiling voor. En waar zwafel-, stikstof- en chloorverbindin gen, opgelost in regenwater, heel ver velende, agressieve zuren, veren, is dat fuenst voor vooral de kalkstenen elementen van de kerk. De steen wordt gewoon weggevreten'. Hij noemt dat overigens niet alleen 'erkoop tengevolge stakingsactie? MMEN Volgens hel blad WIK van de industriebond NW ziin er plannen voor verkoop van hel ektrotechnisch bedrijf Peiger in Emmen. Oorzaak zou zijn dat het bedrijf in financiële moeilijkheden gekomen door de langdurige stakings-actie en de tot op dit moment nog geldende nasleep. n| tlger keert nog steeds een 21 ex- i akers geld uit; volgens de Industrie- te )nd kost dat veertig mille. Bij Pei lt r wil men het juiste bedrag niet ggen. Maar gesteld wordt dat het eer niet om veertig mille gaat. 'Dan zouden die twintig man elk 2000 per maand verdienen en dat is niet zo.' Directeur L. Bood, die Peiger zelf enkele jaren geleden kocht, ontkent dat er plannen zijn voor verkoop van het bedrijf. Volgens Peigerwoordvoer der W. van der Graaf zijn er contac ten over samenwerking met andere bedrijven. Dat zou vooral verband houden met het zoeken van een grote re markt. De heer Bood zegt dat dergelijke contacten al veel langer bestaan. ADVERTENTIE Onderricht is ouderrecht. De overheid moet de roeping van de ouders erkennen, het nog onvolwassen kind zelf te doen onderwijzen. Zij moet dit geven van onderwijs ook financieel mogelijk maken. Een behoorlijk peil van volksontwikkeling is een noodzaak voor de openbare samenleving. Daarom heeft de overheid hier een belangrijke steu nende en aanvullende taak. Nu de kosten van het onderwijs in al zijn geledingen in rekordtempo steeds hoger oplopen moet niettemin wor den gestreefd naar een meer rationele indeling van schooltypen, klassen, groepen en leer- en studie perioden. Het G.P.V. bepleit om in een snel veranderende wereld het onderwijs te richten op de toebereiding tot de grote ontwikkelingstaak die van God is ontvangen. Dit eist in vele opzichten vernieuwing en aanpassing, met strikte waarborging van de rechten der ouders en van de vrijheid van richting. Dit is een concreet onderdeel van een consequent chris telijke politiek, die het Evangelie centraal stelt. Vraag het Verkiezingsmanifest 1972 bij het secretariaat van het G.P.V., Oranjelaan 97, Dordrecht. II GEREFORMEERO POUTIEK VERBOND Ik-Mj Uitbetalen Peiger en Industriebond NW maak ten na een lange stakingsactie een overeenkomst dat Peiger de ex-stakers (een deel van het produktie-perso- neel) zou uitbetalen tot ze nieuw werk hadden gevonden. Een aantal kon weer bij Peiger zelf aan de slag. Een twintigtal loopt echter nog steeds rond en komt alleen één keer per maand geld halen. Zo nu en dan zijn er verwikkelingen. Zo vond Peiger dat de Industriebond de belofte niet nakwam dat men de ex-stakers elders aan de slag zou zien te krijgen. Volgens de heer Bood vroeg vak bondsbestuurder A. Plaisier toen on een 'gebaar' van Peiger. Als het be drijf zelf vijf man in dienst nam, zou de Industriebond de andere zestien wel snel aan het werk kunnen krij gen. Peiger maakte dat gebaar, nam dus vijf mensen in dienst, maar zette ze enkele dagen later weer op straat. De Industriebond had zich volgens de heer Bood niet ingespannen om de andere zestien elders aan het werk 'e krijgen. Volgens de heer A. Plaisier is het in werkelijkheid zo dat de staf van Peiger de ex-stakers niet pruimde en haatdragende chefs zouden gezorgd hebben dat de vijf weer werden weg gestuurd. De heer Bood noemt dit een 'waanzinnig verhaal'. Overigens ontkennen de heren Bood en Van der Graaf niet dat Peiger 'krap in de geldmiddelen' zit na de stakingsactie en door het moeten uit betalen van ex-stakers. Bovendien is lang niet de produktie gehaald voor t jaar die normaal zou zijn bereikt, e heer Bood ontkent echter dat Iger op zwart zaad zit. DEN HAAG Het ministerie van volksgezondheid heeft in een reactie op de verklaringen van de voorzitter van de Nederlandse hartpatiëntenvere niging H. Fievet, gezegd, dat wat deze heeft gezegd geheel voor zijn eigen rekening komt. In een gesprek dat de heer Fievet met minister Stuyt heeft gehad, zo wordt van de zijde van volksgezondheid verklaard, is ge sproken over plannen en beleidsvoor- trp Beloften na grondige sanering een euvel, waaronder de Brielse Dom te lijden heeft. Vele andere oude en kostbare bouwwerken in Nederland, maar eigenlijk in de hele geïndustria liseerde wereld, ondervinden die aanslag van het vervuilde milieu evenzeer. De St. Janskerk iin Den Bosch is er één voorbeeld van. De St. Jan in Gouda ook, evenals de Leidse Pieterskerk. En wat verder van huis hebben ook de bouwwerken Acrolopis in Athene er onder te lijden. Niet alleen door het vuil in de lucht, vooral ook door het trillingsbelasting van het weg- en vliegverkeer. Weinig afdoende 'Het vervelende is', zegt de heer Klap wijk, 'dat er op dit moment nog weinig afdoende middelen tegen bestaan. Er zijn er wel, maar die leveren nog geen 100 procent re sultaat; er wordt nog mee geëxperi menteerd. Maar ik ben er van over tuigd, dat de industrie over een paar jaar de oplossing zal hebben gevon den. En het zullen dan zeker chemi sche middelen zijn van zodanige sa menstelling, dat ze de uitwaseming van de steen door laten, maar aan de buitenkant een afweerlaag leveren, die sterk genoeg is, om kwalijke in vloeden te weerstaan'. Met het zoeken naar deze middelen houden zich in Nederland ondermeer de TH in Delft, TNO en het centraal laboratorium voor onderzoek van voorwerpen van kunst en weten schappen in Amsterdam bezig. Dat dit onderzoek wordt verricht, noemt de heer Klapwijk van groot belang. 'Er zijn in Nederland talloze oude monu menten, waarin kalksteen is verwerkt. Afhankelijk van de plaats, waarzij staan, lopen nu alle gevaar te wor den aangetast. Het is een probleem van deze tijd. Een vraagstuk, dat de ontwerpers eeuwen geleden nooit voorzien konden hebben. In die tijd waren er nog geen industriën en mil joenen vuiluitbrakende auto's. Pas in deze tijd nu ons milieu elk jaar meer vervuilt, komt het tot uiting. Willen we dat de kop indrukken, dan zullen we meteen maatregelen moeten ne men'. ADVERTENTIE na zes uur voor de prijs van een Let op: De meeste laatste treinen gaan nu nog later, later, later... voordel^ uit met NS door HANS W. LEDEBOER ROTTERDAM 'We gaan een periode tegemoet van vallen en op staan. Ik reken er op dat er hier en daar fikse mislukkingen zullen komen maar ik ben toch ingenomen met de grondigheid, waarmee de zaak is aangepakt'. Dat is de mening van mr. F. H. Kernkamp, prot. chr. gemeenteraadslid en lid van de Rotterdamse commissie voor de kunstzaken, over de zo langzamerhand bijzonder gecompli ceerd geworden Rotterdamse toneelsituatie. Die toestand werd uiteindelijk zo moeilijk, dat de gemeentelijke over heid ingreep, zich daarmee partij stel lend in een conflict tussen allerlei elkander kruisende en dooreenlopende belangen en spanningen. Mr. Kerkamp meent: 'Rotterdam heeft boven Amsterdam en Den Haag het grote voordeel van beweeglijk heid. Voor blijspelen en amusement hebben we het Hofpleintheater, voor het repertoiretheater hebben we de Rotterdamse Schouwburg en voor to neelexperimenten hebben we Piccolo en De Lantaren. Dat zijn drie poten, waarop een overheid een toneelbeleid kan bouwen. Een vierde en zeer wel kome poot diende zich aan in de vorm van een aktiegroep 'Spelen met toneel'. Ik heb zelf daaraan steun gegeven. Die groep wilde een zo vrij mogelijke structuur maken ten behoe ve van de dramatische expressie in de sfeer van de kunstzinnige vorming. Een mond vol, waarmee zij niet an ders wil dan culturele opvoeding op de scholen en in vormingscentra. Die groep kreeg ook nog de steun van mijn PvdA-mederaadslid J. Riezen- kamp en enkele dagen geleden heb ben we er een vergadeing mee gehad waarop we besloten dat de groep een sterke verbinding krijgt met de stich ting 'Kunst voor de jeugd'. Toneel raad Om de opbouw van een nieuw toneel- bestel te regelen hebben we organen nodig. Ik denk aan de vorm van een stichting, anders wordt de binding met de overheid te groot. Daarbij moet er een toneelraad komen. Ver der zijn er een centraal voorzieningen apparaat nodig en een 'commissie toneelprodukties'. Al moeten deze din gen vanzelfsprekend in beginsel geen overheidslichamen zijn, zij moeten wel passen in het gemeentelijke cultu rele beleid.' Het ziet er theoretisch allemaal mooi uit, maar de heer 'Promotie' afgelast wegens ongeval AMSTERDAM Gerard Cox zal op medisch advies, na een auto-ongeval waarbij hij woensdag was betrokken, voorlopig niet meer optreden. Hier door moeten de voorstellingen van de musical 'Promotie, promotie' die nog t.e.m. 29 november in het Amsterdam se Theater Carré zouden worden gege ven, worden afgelast. Cox heeft een van de hoofdrollen in de musical. Kernkamp geeft toe. er daar nog lang niet mee te zijn. 'Dit is allemaal heel mooi,' consta teert hij, 'maar er moeten mensen zijn om. zoals men tegenwoordig zegt, de zaak in te vullen. Er is ruimte voor een gezelschap ter vervanging van het uiteenvallende Nieuw Rotter dams Toneel, als zo'n gezelschap een goede impuls kan geven. Maar zo'n gezelschap is er nog niet. Het ause- mentstoneel levert geen moeilijkhe den op. Er zijn produkties genoeg en er zijn mogelijkheden voor garanties. De Rotterdamse Schouwburg kan en sembles van elders laten optreden, ook buitenlandse, al zal er uiteinde lijk moeten worden gestreefd naar een kerngezelschap met Rotterdam als basis. Dat kan werken met gastspe- lers. Voor wat betreft het experimen tele toneel zijn allerlei leuke dingen mogelijk. Daarvoor zijn heel wat solli citanten, ook in Rotterdam. En de vierde poot, de culturele opvoe ding van de jongeren, is belangrijk voor de toekomst, de belangstelling van het schouwburgpubliek. Er stude ren nu mensen af van de Toneel school, die andere maatschappijgerich te inzichten hebben. Dat is belangrijk. Kijk, het toneel is ontstaan in de kerk en had eeuwen geleden een functie voor allen. Die functie heeft het verloren en die moet het terug winnen.' Het begin van de spanningen die uitliepen op de Rotterdamse toneelim passe van nu en het ingrijpen van het gemeentebestuur, ligt jaren terug. Mr. Kernkamp noemt twee oorzaken. Ophouden met praten 'Allereerst incidentele moeilijkheden. In vrijwel alle steden en in alle gezelschappen zien we fluctuaties. In Rotterdam was Rob de Vries een inspirerend leider van het Rotterdams Toneel. Hij overleed en toen heeft men na vele moeilijkheden gepoogd de zaak via het Nieuw Rotterdams Toneel weer op poten te zetten. Er werd veel gepraat, er kwamen allerlei meningen, maar maatregelen werden niet doorgevoerd. Het gezelschap zag ten slotte zelf geen mogelijkheid meer er uit te komen. De mensen zeiden dat er nu eens toneel moest worden gespeeld en met praten moest worden gestopt. Maar de vorming van het Nieuw Rotterdams Toneel had in fei te niets opgelost. Een handicap was, dat veel acteurs niet in Rotterdam wilden wonen en een jaar of drie geleden was het niveau van een aan tal voorstellingen beslist onvoldoende'. De tweede oorzaak beschouwt de heer Mr. Kernkamp: vallen en opstaan Kernkamp als structureel. 'Het to neel,' verklaart hij, 'heeft als iedere kunstvorm te maken met een veran derende samenleving. De mensen gaan steeds minder naar de schouwburg om daar te worden gezien. Theaterbe zoek is steeds minder een 'opgedoft uitje'. Passief zitten en afwachten wat men krijgt opgediend kan men thuis bij de televisie. Het schouwburgpu bliek wordt steeds smaller. Het reper toire heeft ook invloed: interessante dingen waarbij de toeschouwer actief wordt betrokken, bereiken niet een groot publiek. Bovendien verhindert het beleid van de overheid, met voor geschreven premières en cultuursprei ding, een werkelijk successtuk lang door te spelen. Vastgelopen Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond en het Verbond van Nederlandse Ondernemingen hebben weinig waar dering voor het rapport van de prof. Teldersstichting over het mis bruik en oneigenlijk gebruik van de sociale verzekeringen. Er is nog een factor: theaterkunst is in wezen anti-democratisch. Wat er op een podium wordt gepresenteerd wordt bepaald door de regisseur, en van een speler wordt allereerst een goede discipline geëist. Daarover zegt mr. Kernkamp: 'Er was een democra tiseringsproces op gang gekomen, maar dat was zo bescheiden dat de spelers in februari 1971 met voorstel len kwamen die in vergelijking met welk ander bedrijf ook, ver achter lagen. Er volgden gesprekken en daar bleken tegenstellingen die men intern niet kon oplossen. Men liep vast op de noodzaak van de eenhoofdige leiding van de regisseur. Verleden jaar zomer zakte de hele boel in elkaar. De enige die nog een greep op de spelers van het Nieuw Rotterdams Toneel had, was de zake lijk leider Marius Kip. Maar hij kon geen artistieke leiding bepalen, dat was niet zijn taak. Alweer een bron van conflicten. En daardoorheen lie pen persoonlijke kwesties, de situatie geraakte in de emotionele sfeer, aan wijzingen van het gemeentebestuur leidden tot een 'we laten ons door het Stadhuis niet ringeloren' en de spe lers geraakten in een 'solidariteit in de ellende'. Na John v. d. Rest en zijn groep kregen Eric Schneider en Hans Boswinkel de leiding, maar er bleven te weinig garanties, het Nieuw Rotterdams Toneel kon het oude ni veau zelf niet meer ophalen. Het conflict liep ten slotte zo hoog, dat het hele gezelschap besloot er per 1 september 1973 mee uit te scheiden. En het bestuur van het Nieuw Rotter dams Toneel bedankte. Dieptepunt Het christelijk werkgeversverbond, dat twijfelt of het rapport wel zo objectief is als de samenstellers ervan berweren, concludeert dat het rapport eigenlijk de stempel van een weten schappelijk instituut van een politie ke partij - in dit geval de WD - is of niet. Het rapport, aldus het NCW in een commentaar in zijn weekblad, bevat alleen maar wat vage niet gekwantifi ceerde verhalen over misbruik en on eigenlijk gebruik van de sociale verze keringen. Het verbond vraagt zich af, of de vraag aangeduide, betwiste en in omvang tijfelachtige gevallen van misbruik aan politieke ideeën zijn ontsproten. Ook wijst het NCW erop dat de voorstellen, die in het rapport worden gedaan, voor een belangrijk deel liggen op terreinen die met mis bruik of oneigenlijk gebruik nauwe lijks iets te maken hebben. Ten slotte wordt de samenstellers 'preken voor eigen huis' verweten, terwijl zij ook de schijn tegen hebben door het tijd stip van publicatie. Het Verbond van de Nederlandse On dernemingen vindt dat het rapport een aantal nuttige suggesties bevat, maar ook dit verbond valt er over dat de Telderstichting geen licht doet nemens inzake de hartchirurgie. Het uitgangspunt van de minister blijft dat er in Nederland hartchirurgie van topklasse moet worden bedreven. De opmerking van de minister dat 'te zijner tijd' Eindhoven in aanmerking moet komen voor aanwijzing als hart- chirurgisch centrum moet ruim wor den geïnterpreteerd, aldus een woord voerder. De mededelingen van Fievet hebben bij het bestuur van het Eindhovense binnenziekenhuis verbazing gewekt. De vice-voorzitter van het bestuur dr. A. Bartels zei, dat minister Stuyt zich in oktober in positieve zin heeft uit gelaten over de opbouw van een hart- chirurgisch topteam in Eindhoven. De heer Fievet verklaarde donderdag dat een hartchirurgisch centrum in Maas tricht voorrang zou krijgen ten koste van Eindhoven. schijnen over de omvang van het misbruik. Bij de toepassing van de werkloosheidsvoorzieningen is de ge constateerde fraude 0,38 procent, ter wijl het misbruik van de algemene bijstandswet niet veel groter schijnt te zijn. 'Nu één van tweeën', zegt het VNO, 'of het percentage fraudegeval len is inderdaad zo laag en dan be staat het probleem nauwelijks, of het percentage is alleen zo laag, omdat er te weinig controle is. Een uitspraak hierover is zonder voldoende cijferma tige gegevens niet mogelijk, reden waarom dit verbond het ontbreken van cijfers in dit rapport betreurt'. Een dieptepunt werd de affaire met Jasperina de Jong. Nu, toen moest het gemeentebestuur een noodverband gaan aanleggen voor het komende sei zoen met een tijdelijk bestuur ei. een behoorlijke afwikkeling van de sociale positie van de spelers, en verder pro beren een nieuwe structuur in elkaar te timmeren. Die nieuwe structuur heb ik geschetst, het tijdelijke nood verband-bestuur bestaat uit mr. J. A. van Gorkom, hoofd der afdeling kunstzaken ter gemeentesecretarie, drs J. A. van der Staay, directeur van de Rotterdamse Kunststichting en drs W. Hofman, directeur van de Dienst der Gemeentelijke Kunstgebouwen. En Guttmann treedt op als tijdelijk regis seur. Met ad-hoc-producties wil men het komende seizoen vullen.' ADVERTENTIE Een monumentaal kookboek met 1734 recepten en 256 foto's, waarvan 56 in in briljante kleuren. Het boek bevat de volledige koude en warme keuken en het gaat ook in den brede in op het maken van de heerlijkste dranken. Een royaal formaat (16I4X24J4 cm) en 644 bladzijden dik. Ook voor de beginners. Handig voor de huisvrouw die op variatie uit is. Een ideaal geschenk bij een bruiloft. Ondanks de uiterst kostbare produktie tóch een lage prijs: 27.50 in forse band. ZUSTER GON KLAVERVIER Vier sympathieke verpleegstersromans in één reuzenband. Een boek van 466 bladzijden en dus uren leesgenot. Ook hier weer een lage prijs: 13.50 gebonden. HET KOPSTUK HUBERT Een van de sterkste boeken van de bekende schrijver K. NOREL. Een eenvoudige jongen weet zich op te werken tot reder. Een boek met vaart. Gebonden 12.50. STERRENKUNDE VOOR IEDEREEN WANT ZIJ ONTSTAKEN HET LICHT Een boek van Werner Keller, de schrijver van De Bijbel heeft tóch gelijk. Hij onthult waar onze cultuur vandaan komt. Geb. 32.50. DOKTERS EN ANDERE MENSEN Drie boeken van de bekende volks schrijver C. Baardmans in één deel verzameld, waaronder twee pakkende doktersromans. Gebonden 13.50. De bekende sterrenkundige Bruno Ernst schreef dit handige boekje voor ieder die oog heefc voor de sterrenhemel. Met 73 illustraties. Geb. 11.90. Verkrijgbaar in de boekhandel. LA RIVIÈRE VOORHOEVE B.V. ZWOLLE

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9