Viet Cong-leiders ontsnapten aan N oor dv ie t namezen Sadat verving to] strijdkrachten Israëls opperrabijn wordt bedreigd Frontale aanval op Breznjew-doctrine Barnard treedt toe tot oppositie-partij Fotografen verrassen Jacqueline Onassis bij naakt zonnebaden rrico Le Monde onthult mislukte rebellie in leger Hanoi 'Onderzeeboot' blijft mysterie Een paar apart ivd i TROUW/KWARTET ZATERDAG 25 NOVEMBER 1972 BUITENLAND T7yj PARIJS (Reuter, UPI, AP) Een deel van liet Noordvietnamese leger, dat tegen een vrede door onderhandelingen is, heeft twee weken geleden liet hoofdkwartier van de Viet Cong aangevallen. De rebellie mislukte echter en de leiders werden gestraft. Dit heeft gisteren het Franse dagblad Le Mon de onthuld. Volgens zijn correspondent in Saigon. Jean Claude Pomonti, kwam de aanval van drie Noordvietnamese ba taljons op de ochtend van de tiende november. De rebellerende troepen, die niet meer dan 1.000 telden, vero verden het hoofdkwartier in de jung le. maar waren niet in staat de poli tieke leiders van de Viet Cong te arresteren. De Viet Cong-vertegen- woordiging in Parijs heeft het bericht ontkend: 'Het bericht van Le Monde is een kompleet verzinsel, verspreid door Saigon. Het bevat geen enkel waar woord'. Le Monde heeft zijn bron omschreven als 'betrouwbaar en zeer goed ingelicht'. De Noordvietnamese opstandelingen werden geleid door generaal Le Vinh Khoa, plaatsvervangend opperbevel hebber van zone 4. die een viertal provincies ten noorden en ten westen van Saigon omvat. De rebellen bezet ten het kamp na twee dagen vechten, maar de leiders van het Nationale Bevrijdingsfront en de voorlopige re volutionaire regering waren toen reeds ontsnapt. Op 12 november werd de opstand neergeslagen door ge neraal Tran Nam Troeng, de minister van defensie van de voorlopige rege ring. De opstandelingen maakten gebruik van machine-geweren, geweren en an- ti-tankgeschut. Tijdens de gevechten raakte de voorzitter van het presidi um van het Nationale Bevrijdings front, Ngoejen Hoe Tho. gewond. De rebellen gaven de voorkeur aan mili taire strijd tot een uiteindelijke over winning, een standpunt dat gedeeld zou worden door Le Doean, de secre taris-generaal van de Noordvietnamese arbeiderspartij. Maar of Le Doean betrokken was bij de rebellie, meldde Le Monde niet. Drie leiders De leiders van de opstand waren: Vo Tsji Kong, voorzitter van de revoluti onaire volkspartij (de communistische partij in Zuid-Vietnam). Than Bach Dang, lid van het presidium van het centrale comité van het Bevrijdings front. en Vo Van Mon. een lid van het centrale comité van het front. Tussen deze drie leiders en het Be vrijdingsfront dreigde reeds lange tijd een crisis, berichtte correspondent Po monti. nadat het offensief van de OSLO (AP) De Noorse marine zet het zoeken naar de geheimzinnige 'on derzeeboot' voort nu een marinevaar tuig vreemde groene en gele lichten heeft gezien op een berghelling langs de zuidelijke arm van de Sognefjord. De politie stelt een onderzoek in naar de lichten. De defensiestaf in Oslo heeft gemeld, dat het fregat Trondheim na een sonarcontact met een zich onder wa ter bewegend 'voorwerp' tot de con clusie was gekomen dat dat voorwerp definitief geen onderzeeboot was. Wat het dan wel was werd niet bekendge maakt. Pham Van Dong veroordeeld noordelijken in het zuiden was ge strand. De opstand werd veroordeeld door de Noordvietnamese premier Pham Van Dong. zodra hij ervan hoorde. Hij zou zijn 'onvoorwaardelijke steun' hebben uitgesproken voor de Zuidvietnamese wapenbroeders en hij zou strenge maatregelen hebben beloofd om te voorkomen dat Noordvietnamese troe pen in het zuiden tussenbeide zouden komen in interne aangelegenheden van de Viet Cong. De rebellie werd gevolgd door een wijziging van de voorlopige regering. Een volkstribunaal, onder leiding van Trinh Dinh Thao, voorzitter van de nationale alliantie der strijdkrachten, veroordeelde de opstandelingenleiders. Cong kreeg 20 jaar werkkamp. Dang 10 jaar werkkamp en Mon, die met een van de Noordvietnamese bataljons ontsnapte, werd bij verstek ter dood veroordeeld. Volgens de correspon dent van Le Monde heeft de mislukte coup de eenheid tussen de Noordviet- namezen en de Viet Cong versterkt. In Parijs hielden Henry Kissinger en Le Doek Tho gisteren een onverwach te vijfde gesprek, hoewel beide zijden hadden laten weten dat er geen verde re gesprekken op het programma stonden. Het legertje journalisten in Parijs, dat verstoken is van iedere informatie, concludeerde daaruit, dat de besprekingen op een dood spoor waren gekomen, hoewel ze een dag tevoren de twee onderhandelaars nog in een geanimeerd gesprek door een tuin hadden zien wandelen. Een me dedeling uit Saigon dat er in de afgelopen vier dagen geen enkele vooruitgang was geboekt in Parijs en de plotselinge terugkeer van president Nixon naar het Witte Huis, schenen deze conclusie te staven. De mededeling, dat er gisteren niet vergaderd zou worden, bleek slechts een rookgordijn te zijn. Een televisie ploeg van het Amerikaanse CBS kwam Kissinger toch op het spoor. Hij bleek met Le Doek Tho te hebben vergaderd in Chousy-le-Roy, niet ver van het hoofdkwartier van de Noord vietnamese delegatie. Kissinger had de Amerikaanse ambassade via een Westelijke plannen in Helsinki: HELSINKI, BONN (UPI, Reuter, AP, DPA) De westelijke landen zouden het erover eens geworden zijn, de Breznjewdoctrine tot het voornaamste onderwerp van bespreking te maken bij het zoeken naar een veiligheidssysteem voor Europa op de in Helsinki begon nen conferentie. Zij hebben de Oosteuropese landen van hun voorne men op de hoogte gebracht. De reactie zou nogal vijandig zijn ge weest. De zogenoemde Breznjew-doctrine zou de Sowjet-Unie het recht geven in alle 'socialistische landen' militair tussenbeide te komen als het gevaar van afsplitsing zou dreigen. Totdusver is de Sowjet-Unie niet bereid geweest over deze doctrine te praten. De bondgenoten van Moskou uitgezon derd Roemenië durven zich er niet over uit te laten, hoewel bekend is dat zij het zouden toejuichen als de Russische druk of de dreiging daar van zou verminderen. Ter conferentie hebben de Russen aangedrongen op spoedige beëindiging van de procedure^iebatten. opdat de 34 landen kunnen overgaan tot be spreking van de zaken die op de agenda moeten komen. Men verwacht echter dat pas eind volgende week kan worden begonnen met het afleg gen van beginselverklaringen. Daarna kunnen de onderhandelingen begin nen. Gisteren lijkt overeenstemming te zijn bereikt over het feit, dat alle beslissingen unaniem genomen moe ten worden. Unanimiteit werd gedefi nieerd als het ontbreken van enig bezwaar tegen een beslissing. De Fin se voorzitter Richard Toetterman stel de een lijst samen van acht procedu re-punten. waarover overeenstemming zou bestaan. Twee punten kwamen er niet op voor. te weten: wie als plaats vervangend voorzitter zal optreden en: of per delegatie slechts één lid het woord mag voeren. Wel zou men een akkoord hebben bereikt over de volgende punten: alle 34 staten nemen deel op basis van gelijkheid' en onafhankelijkheid; elke staat heeft een officiële vertegenwoor diger (leider van diplomatieke missie in Helsinki); de Finse regemg ver schaft mogelijkheden voor technische en secretariaats-werkzaamheden; voor bepaalde punten kunnen werkgroepen worden ingesteld waaraan alle deelne mers kunnen meedoen; er zal geen officieel verslag worden uitgegeven, maar beslissingen en conclusies zullen worden gepubliceerd; geen der bijeen komsten is toegankelijk voor de pers, tenzij anders wordt besloten; deze regelingen moeten met unanieme stemmen worden aanvaard en kunnen alleen bij unanieme stemming worden gewijzigd. Op zijn laatste zittingsdag heeft de Atlantische assemblee in Bonn er bij de NAVO-ministers op aangedrongen, de invloedssfeer van het bondgenoot schap uit te breiden naar het zuidelij ke deel van de Atlantische oceaan en de Indische oceaan. De parlementa riërs namen 'n aanbeveling aan om de 'Russische dreiging op zee' het hoofd te bieden door de NAVO-opperbevel- hebber te machtigen, scheepvaartrou tes in genoemde oceanen te bescher men. met inbegrip van verkenningen en verbindingen. achterdeur verlaten. 'Het wordt wel steeds moeilijker voor u om uw af spraken geheim te houden, nietwaar?', vroeg de CBS-verslaggever. Kissinger antwoordde: 'Inderdaad'. Volgens communistische kringen in Parijs had het beraad dat slechts een uur duurde, plaats op verzoek van Kissinger. Later op de dag liet het Witte Huis weten dat vandaag opnieuw vergaderd zou worden. Kis singer bezocht na zijn gesprek met Tho het Franse ministerie van buiten landse zaken, om minister Maurice Schumann in te lichten over het ver loop van het geheime overleg. Een woordvoerder van het Franse ministe rie deelde na afloop mee: 'De pessi mistische berichten over Vietnam zijn beslist overdreven'. Deze mededeling contrasteerde scherp met een uitla ting van een anonieme naaste mede werker van president Thieu, dat er geen vooruitgang werd geboekt, de Noordvietnamezen koppig zijn en •onaanvaardbare eisen' stelden. ROME (Reuter) Een Italiaans tijdschrift heeft gisteren negeil pagina's naaktfoto's in kleur gepubliceerd, die genomen zoudej zijn van mevrouw Jacqueline Onassis, toen ze vakantie hield oj het Griekse eiland Skorpios. De foto's, die haar van achteren eij van voren tonen, zijn zo duidelijk dat bedrog uitgesloten lijkt. Het tijdschrift Playmen zegt niet hoe zijn fotografen erin geslaagd zijn de strenge veiligheidsmaatre gelen op het eiland te doorbreken. Het eiland Skorpios is eigendom van de Griekse scheepsmagnaat Arlstoteles Onassis, die de vroege re Jacqueline Kennedy trouwde in 1968, vijf jaar na de moord op haar eerste echtgenoot, president John Kennedy. Volgens het Italiaanse dagblad II Giorno heeft een internationale groep van tien fotografen, onder wie enkele Italianen, vanaf januari 1971 tot de lente van dit jaar gewerkt om de foto's te kunnen maken. Het blad maakte melding van geruchten, dat de fotografen een bedrag van 225.000 zouden hebben ontvangen voor hun serie opnames. Het blad Playmen heeft de exclusieve rechten voor de we reldprimeur en voor publikatie in Italië verworven. II Giorno schreef over de naaktfo to's van mevrouw Onassis: 'Voor Jacqueline heeft de publikatie van deze foto's in één opzicht een zon nige zijde: dat op 43-jarige leeftijd en na twee kinderen, ze nog steedi een elegant, slank en jong figuuj heeft'. Het dagblad onthulde dal de onbekende fotografen hun eei ste verkenningstocht naar het ej land maakte in januari 1971, toei zij zich voordeden als toeristen een boot huurden en rond he streng bewaakte eiland cirkelden In juni en juli van dit jaar wildei ze hun naaktfoto's maken, mas dat was bijna onmogelijk omdn mevrouw Onassis bijna voortdi rend op reis was. In oktober wilden ze hun poginge opgeven, maar toen zij ontdekte dat geslaagde foto's een lief bedra konden opbrengen, hernieuwden i hun pogingen tijdens de afgelopei lente. Zij rustten zich uit m» duik-apparatuur en waterdichte ci niera's. De fotografen bereiktei tenslotte hun doel, hoewel ze enki le malen maar ternauwernood aa de lijfwachten van Onassis ontkwi men. Een maal moest een foti graaf zo lang onder water blijve om niet te worden opgemerkt, dj hij bijna bewusteloos raakte, aldi II Giorno. Zuid-Afrika, het land van de apartheid, heeft twee missen afgevaar digd naar de Miss World verkiezingen, die op 1 december in Londen begint. De zwarte Zuidafrikaanse, Cynthia Shange, mag zich Miss Africa South noemen. De andere, Stephanie Reineicke, is Miss South Africa gedoopt. KAAPSTAD (Reuter) Professor Christian Barnard, de pionier op het gebied van harttransplantaties, heeft gisteren gezegd dat hij toegetreden is tot de Verenigde (oppositie-) Partij en dat hij zich eventueel kandidaat zal stellen voor het parlement, omdat hij wil bijdragen aan het ten val brengen van de huidige 'onbekwame en arrogante' regering. ADVERTENTIE Aan het persbureau Reuter vertelde de chirurg, dat zijn idealen misschien niet altijd zouden overeenkomen met die van de Verenigde Partij, maar 'ik moet een spreekbuis hebben. Ik kan niet op een straathoek gaan staan en redevoeringen afsteken'. Volgens hem heeft Zuid-Afrika 'een of ander systeem nodig, waarbij de beste man, ongeacht zijn kleur, godsdienst of af komst, het land bestuurt. De enige vereiste moet kwaliteit zijn'. Barnard ontkende dat hij nu de poli tiek is ingegaan, omdat hij in het nieuws wil blijven en dat niet meer kan als chirurg. 'Ik ben op het top punt van mijn carrière', verklaarde hij. Dit jaar heeft hij 98 ingewikkelde hart-operaties verricht en slechts ze ven patiënten verloren. Hij zei bereid te zijn zijn handen te bevuilen met het 'vuil der politiek', omdat 'we ons niet de luxe van deze regering kun nen veroorloven'. 'De mensen zeggen dat ik hierdoor kapot gemaakt zal worden. Maar wat kunnen ze werkelijk doen. Kunnen zij alle operaties, die ik heb verricht ongedaan maken? Wat is er overge bleven om kapot gemaakt te worden?'. Volgens Barnard moet Zuid-Afrika afstqnd doen van deze regering, net zoals het land afstand heeft gedaan van de ossewagen en de moderne twintigste eeuw is binnengetreden. Het is van belang dat Zuid-Afrika zijn beeld veranderd en'vrienden maakt. Kaasfondueweertje niet vergeten, „frica eten BEIROET, CAIRO, TEL AVIV (UPI, Reuier, AP, AFP) Presii Anwar Sadat van Egypte heeft een grondige wijziging op de beli rijkste commandoposten 'van de strijdkrachten doorgevoerd, nj een mislukte poging was gedaan hem te vervangen door de vroej minister van oorlog, generaal Mohamed Ahmed Sadek. Dit zegt i in Arabische diplomatieke kringen in Beiroet. Ongeveer 110 officieren, onder wie ties, inclusief het gebruik van mil tenminste drie generaals, werden ge arresteerd. De samenzweerders uit le ger- en luchtmacht, die anti-Russisch zouden zijn geweest, wilden Sadek gebruiken als hoofd van een militair bewind, dat voornamelijk uit verte genwoordigers van de complotterende officieren had moeten bestaan. Sadek heeft van deze poging tot het doen van een staatsgreep niets afgeweten, aldus de diplomaten. Aangenomen wordt dat hij werd ontslagen vanwege zijn verzet tegen hervatting van de nauwe banden met Moskou. Het is volgens Hassanan Heikal de bekende hoofdredacteur van het Eyp- tische blad Al Ahram, beter een mili taire actie te riskeren dan toe te laten dat de wereld de impasse in het Midden-Oosten gaat negeren en de Israëlische bezetting van Arabische ge bieden in juni 1968 als een 'histori sche gebeurtenis' gaat beschouwen. Heikal roept op tot grootscheepse ac- geweld. Zij die niets riskeren kui ook niets winnen, meent hij. J zou beter zijn dan te berusten ii treurige situatie die nu bestaat, 2 Heikal. In het grensgebied tussen Israël Libanon heeft zich een incident f gedaan, dat van Palestijnse zijd» belangrijk werd voorgesteld. Van I lische zijde bestreed men de beric uit Beiroet, als zouden met hel1 ters troepen naar Libanees gebied gebracht. Het ging om een legi trouille. Een Israëliër werd gev De Palestijnen zouden talrijke ge den tellen. De grootste en ingewikkeldste mi re oefening die ooit in Israël gehouden, is gisteren in de 1 woestijn afgesloten. Er werd aan, genomen door paratroepers, I straaljagers en helikopters. Zij j den schijngevechten. De oefeni duurden vier dagen. Oordeel over bastaarden wekt grote opschudding door Michael Stein Na een verlovingstijd van zeven jaar werden afgelopen zondag in Tel Aviv twee huwelijken van het ene op het andere uur gesloten, zonder dat er een baby op komst was of één van de huwelijkspart ners plotseling op reis moest. Die huwelijken redden het leven van de Israëlische regering, maar verscherpten de tegenstellingen bin nen het orthodoxe jodendom zo aanzienlijk, dat de opperrabijn van Israël Schlomo Goren een dag later door vier fanatieke jon gelui werd aangevallen en nu onder even scherpe politiebescher ming staat als premier Golda Meir. De opschudding betreft de huwelij ken van Hanoch Langer (27 jaar) en zijn zuster Mirjam (24), die in 1965 wilden trouwen, maar bij die gele genheid van de instanties te horen kregen dat noch zij, noch hun kin deren of kindskinderen 'tot in het tiende geslacht' binnen het joodse volk mochten huwen, omdat zij als mamzeriem bastaarden waren ingeschreven. De moeder van Hanoch en Mirjam Langer trad kort voor de tweede wereldoorlog in het huwelijk met Abraham Borowsky, die tot het jo dendom was overgegaan. Nadat zij het concentratiekamp overleefd had. emigreerde zij naar Israël, waar ze in de overtuiging dat haar echt genoot om het leven was gekomen opnieuw hertrouwde. Uit dit tweede huwelijk stammen Hanoch en Mirjam Langer. Maar Borowsky had de oorlog eveneens overleefd en kwam enige tijd later ook naar Is raël. Op de een of andere manier kwam het rabbinaat erachter dat mevrouw Langer volgens strikt for meel-juridische opvattingen 'biga mie' had gepleegd. Nu wordt echt breuk van de vrouw volgens de joodse wet gestraft aan de kinderen uit die echtbreuk, op grond van Deuteronomium 23:2 'Een bastaard zal niet in de gemeente des Heren komen; zelfs zijn tiende geslacht zal niet in de gemeente des Heren ko men'. Hanoch en Mirjam Langer bleken op grond van de bigamie van hun moeder als bastaarden in de regis ters van de rabbijnen te zijn inge schreven, overigens zonder dat zij of hun moeder hierover ingelicht wa ren. Mosje Dajan De zaak kreeg in Israël grote be kendheid. toen Hanoch Langer, die beroepsmilitair is. zich on hulp tot de minister van defensie. Mosje Da- jan. en de toenmalige opperrabbijn van het leger, Schlomo Goren wend de. Dajan stelde zich onmiddellijk achter de jongelui, evenals trouwens zijn Arbeiderspartij en de linkse en liberale partijen. Maar het opperrab binaat onder leiding van de oeroude Isser Jehoeda Untermann (hij is nu 87 jaar) wenste geen veranderingen. Dat is niet zo vreemd, als men beseft dat het Israëlische opperrab binaat tot voor enkele weken hele maal beheerst werd door de geest van het vooroorlogse, Oostjoodse 'schtetl', het ghetto in Polen, waar de zwartste en meest reactionaire orthodoxie het voor het zeggen had. Als men de religieuze groeperingen van de Israëlische joden onder de loup neemt, blijkt de belangrijkste de Nationaal Religieuze Partij (NRP) te zijn, met twaalf van de 120 parlementszetels. In het Israëli sche spectrum geldt de NRP op religieus gebied als gematigd, maar zij zou vergelijkenderwijs in Neder land als een compromis tussen de Staatkundig Gereformeerde Partij en het Gereformeerd Politiek Ver bond worden beschouwd. Rechts van de NRP staat de Ahoeda met vier zetels in het parlement. De Ahoeda ziet het als levenstaak de NRP dui delijk te maken, dat de religieuze compromissen, die de NRP met zijn coalitie-partners binnen de regering heeft gesloten, zondige afwijkingen zijn van de leer. in feite verraad aan de goddelijke boodschap en dus een gruwel in het oog van de Aller hoogste. Aangezien het merendeel van deze compromissen ten nadele uitvallen van de niet-orthodoxen in Israël, dat wil zeggen van 70 procent van de bevolking, is de Ahoeda niet erg populair. Maar de Ahoeda is nog een frivo'wereldse club, verge leken met de Netoerei Karta, wier aanhangers het zionisme en de staat Israël als een duivelse poging van hoovaardij zien om het goddelijk bestier in eigen hand te nemen. Opperrabbinaat De twee Israëlische opperrabbijnen worden voor een periode van vier jaar door een college van 150 man nen gekozen, die op hun beurt voor het grootste deel door de minister van godsdienstzaken worden be noemd. Dat ministerie is traditio neel in handen van de NRP, zodat deze partij uiteindelijk het gezicht van het opperrabbinaat bepaalt. Het operrabbinaat is van groot politiek belang in Israël, omdat het bui ten de andere rabbinate adviezen om religieuze beslissingen kan ne men, die door de staat gerespecteerd moeten worden. De NRP fungeert in feite als bum per tussen de orthodoxe fanatici enerzijds en het ongelovige volk an derzijds, en stelt zich principieel zeer behoudend op. Dat kwam in 1964 tot uitdrukking bij de keuze van de destijds 78-jarige Untermann als opperrabbijn. Men meende toen, dat zijn benoeming geen groot risico inhield, gezien zijn leeftijd. Als hij een foute keus zou blijken te zijn, zou de Engel des Doods dat bijtijds corrigeren. Het bleek een onjuiste gedachte. Untermann was onver woestbaar en in religieuze zaken zo star en onwrikbaar als de ultra- orthodoxie zich maar wensen kon. Hij werd uit beleefdheid voor een tweede ambtstermijn benoemd en stelde zich dit jaar opnieuw voor een derde ambtsperiode beschikbaar. De verkiezing werd voortdurend uit gesteld, omdat de NRP geloofde, dat het de Eeuwige in Zijn wijsheid wellicht zou. behagen Untermann eindeljjk tot zich te nemen. Toen het er echter naar uit zag, dat Untermann het eeuwige leven had, werden de verkiezingen gehouden en kwam Schlomo Goren, als opvol ger van Untermann uit de bus. Naast hem werd de zeer conservatie ve opperrabbijn Ovadia Yosef geko zen. Enorme schok De keuze van Goren was een enor me schok, omdat hij had laten we ten, dat hij met volledige inacht neming van de goddelijke wet een eind wilde maken aan de ver starring van het opperrabbinaat en beslissingen zou nemen, waarbij de wet dusdanig geïnterpreteerd zou worden, dat hij in de moderne tijd in een joods-nationale staat toepas baar was. Ongehoorde woorden. Waarom werd Goren dan toch geko zen? Omdat de affaire-Langer zo'n verbittering teweeg had gebracht, dat de onafhankelijk Liberale Partij een kleine coalitie-partner van Golda Meir enige maanden gele den met een wetsontwerp had gedreigd, waarin al die ur gente kwesties, die door het op perrabbinaat niet of in middeleeuw se zin afgehandeld werden, via de civiele wetgeving geregeld zouden worden. Met andere woorden, de invoering van het burgerlijk huwe lijk in die gevallen, waarin het op perrabbinaat verstek liet gaan. Aan gezien de links-socialistische Mapam- partij, fusie-partner van de Arbei derspartij, meteen steun had betuigd aan dit initiatief en de NRP natuur lijk tegen zou stemmen, dreigde er een kabinetscrisis van kolossale af metingen, die nauwelijks gerepa reerd zou kunnen worden. Golda Meir stelde zich in deze situa tie nog éénmaal op aan de kant van de NRP, maar verwittigde deze par tij er tegelijkertijd van dat ook haar Arbeiderspartij voor de invoering van het burgerlijk huwelijk zou zijn, indien het opperrabbinaat niet positiever zou ingrijpen in kwesties als de zaak van de mamzeriem. De NRP calculeerde, dat als een vol gend kabinet, waaraan geen ortho doxen zouden deelnemen, het bur gerlijk huwelijk zou invoeren, de religieuze invloed op de staat met een tot een minimum gereduceerd zou worden. Dus koos de NRP de slechtste van twee kwaden, dat wil zeggen Goren. Wet eeuwig Goren, in Nederlandse verhoudingen geplaatst, kan men rustig conserva tief noemen. Want deze nieuwe op perrabbijn wil geen grote verander ingen aanbrengen. De wet kan vol gens hem niet veranderd worden en mag ook niet veranderd worden, omdat de wet eeuwig is. 'Maar die zelfde wet legt zeer brede principes vast, die ons moeten leiden'. Goren wil nu - die principes zo uitleggen, dat 'kerk' en staat niet tegenover elkaar komen te staan, maar elkaar aanvullen en bijstaan, ter wille van de gemeenschap der Joden, die hij zowel in politiek-nationale als in reli gieuze zin ziet. Zijn orthodoxe te genstanders zien daarentegen het jo dendom in eerste instantie als een religieuze gemeenschap. Zij gaan in feite uit van de toestand in het ghetto van weleer, waarbij de over heid de natuurlijke vijand van de Joden was. De overheid van de staat Israël bestuurt weliswaar het Heili ge Land, maar is voor hen tegelij kertijd een voortzetting van de ov heden van vroeger, waartegen m zich moet verdedigen. Meteen na zijn verkiezing stelde G ren voor, een wereldconferentie vi rabbijnen bijeen te roepen, die ovi allerlei urgente kwesties een u| spraak moest doen. Collega Ova Yosef weigerde hierop in te gal omdat hij met een groot deel van i andere orthodoxe rabbijnen vreesil dat de meer liberalen ook van i partij zouden willen zijn. De volgende zet van Goren was bijeenroeping van een hof van ac rabbijnen, die hij de zaak-Lanö liet beoordelen. Zijn voorstel om] twee niet als bastaarden te beste) pelen werd goedgekeurd. Dat K men doen door de uitspraak, (j Abraham Borokowsky destijds Polen niet op de juiste wijze tot h jodendom was toegetreden. Daardrf werd het tweede huwelijk van I moeder in feite het eerste jood huwelijk en de kinderen daar) normale wettige kinderen. Bo kowsky heeft nu beroep aangeteke bij een rabbinaal hof om te ver! ren dat hij wel degelijk jood is. het rabbinale hof daarmee daad instemt, kan het huwelijk de twee kinderen Langer toch i meer ongedaan gemaakt won Dan is de wet formeel el to( past, zonder dat daarbij men schade hebben opgelopen. Yosef buitenspel Nadat het rabbinale hof de kinde Langer bevrijd had van de sti van bastaard, bekrachtigde Go onmiddellijk het oordeel, waa broer en zuster terstond in het welijk traden. Opperrabbijn Ovi Yosef, die geweigerd had in rabbinale hof zitting te nemen, dat hij niet met zijn achterban conflict wilde komen, werd vei niet op de hoogte gesteld. Toen a geregeld was en de huwelijksinz ningen voltrokken, werd hem nieuws meegedeeld. Hij reagee met de opmerking: 'Gezegend Hij, die ons van deze verantwoo lijkheid heeft ontheven'. Hij wei de te zeggen, of hij de beslis van Goren goed- of afkeurde. De Ahoeda heeft tenslotte gedr een eigen huwelijksregister in stellen. Alleen diegenen die in register zouden voorkomen, kun in het vervolg als 'kosjer' wot beschouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8