'Betaald voetbal een unieke bedrijfstak' Einde lijdensweg Gerrie de Goede in zicht Tom Okker in halve finale tegen Ashe Den Haag-psycholoog Henk Stremmelaar stuit op gecompliceerde structuur Nederland kandidaat WK 1976 wielrennen BminsSlot ,.en ik was gelukkig nü verkrijgbaar in de boekhandel de memoires van dr. J. A. H. J. S. Bruins Slol Feyenoord lijkt slag om Lubanski te gaan winnen Afgelast voetbal ?e Van Bracht verrast Dufetelle TROUW/KWARTET ZATERDAG 25 NOVEMBER 1972 SPORT T23/K23 Van onze speciale verslaggever MONSTER De weg van viet- bal-club naar voetbal-bedrijf is lang en verre van gemakkelijk te gaan. Dat het in dienst hebben van enkele tientallen werknemers en een jaaromzet van meer dan een miljoen gulden andere eisen, stelt aan de organisatie en de be geleiding van het bedrijf, zal geen enkele voetballeider ontkennen. De managers, de medici, de trai ners en de administrateurs zijn niet meer weg te denken. Toch schort het in het voetbalbedrijf nog wel aan het een en ander. De vraag bijvoorbeeeld wat een voetbal- bedrijf verkoopt en hoe dat produkt het beste aan de man wordt gebracht, brengt een spraakverwarring teweeg, terwijl binnen het bedrijf zelf de verhoudingen te vaak nog belachelijk ouderwets aandoen. Potentiële conflic ten worden te laat herkend en de onnodige uitbarstingen liggen welis- waaar niet wekelijks maar toch wel té rijkelijk voor het oprapen. Vrijwel ieder groot bedrijf zal probe ren dergelijke conflicten te onder drukken, de juiste man op de juiste plaats te krijgen, in het optreden naar buiten green wrevel maar sympathie te wekken. Degenen die zich daar mee bezig houden, zijn (samengevat) de bedrijfspsychologen. Bij het voetbal nog een vrijwel onbe kend begrip; verder dan de namen van de psycholoog Grünwald en de psychiater Zeven kom je niet. Nu is een psycholoog in de (bijgelovige) voetbalwereld waar wat niet meer dan veronderstellingen zouden mogen zijn als rotsvaste mentale waarheden staan een wat moeilijk figuur. Een man met een pot koffie-dik op tafel en een kijkertje voor zich waarmee hij in de diepste diepten van een voetballers- ziel kan kijken, wordt nog maar moei lijk geaccepteerd. Dat een psycholoog méér kan zijn in een voetbalbedrijf, brengt Henk Stremmelaar, zonder koffie-dik en zie- le-kijker, sinds anderhalf jaar bij FC Den Haag in de praktijk. Stremme laar, 36 jaar en in het dagelijks leven bedrijfspsycholoog bij de PTT, pro beert vanuit die kennis een antwoord op problemen in het voetbal-bedrijf te geven. Stremmelaar: 'Ik beschouw me als adviseur en lever die adviezen over het hele brede terrein dat be taald voetbal is, over het consumen ten-gedrag, over de public relations, over de verhouding met de communi- I catie-media, over de organisatie. Ik probeer inzicht te krijgen over de mentale belasting, in onderscheid met de lichamelijke belasting, en ik pro beer verder een bijdrage te leveren tot de oplossing van individuele pro blemen van spelers, trainers, mana gers. Buitenstaanders denken dat je alleen met spelers bezig bent, maar ik 1 ben er gelukkig mee dat dat slechts één facet is'. i Henk Stremmelaar is in het dagelijks leven bedrijfspsycholoog. Kun je para- I lellen trekken met het voetbal-bedrijf? Stremmelaar: 'Dat kan, maar er vallen wel enkele aspecten op, In het alge meen is het betaald voetbal geen HENK STREMMELAAR. florerend bedrijf, net is een wasknij perfabrikant, die nog steeds houten 111 plaats van plastic-knijpers maakt. Hoewel dat laatste niet zo best voor het milieu is. Aan de andere kant wordt de zaak gecompliceerd door de dwang wekelijks een show te leveren. Zeker op eredivisie-niveau geeft dat een extra druk, een spanning die in andere bedrijven onbekend is. Als je toch wilt vergelijken, kom je bij het circus of het improviserend theater terecht. Maar in feite is.-het betaald voetbal uniek - daarom heb ik nog steeds niet het gevoel dat ik het in het betaald voetbal allemaal wel weet. Het is gecompliceerder dan ik on danks alles had verwacht'. CONSUMENTENONDERZOEK Het betaald voetbal floreert niet; de enkele clubs die steeds rijker worden uitgezonderd. De kosten stijgen, het aantal toeschouwers wordt minder. Vragen naar hoe je die ontwikkeling kunt keren, liggen op het vlak van de marketing, waarbij ook de bedrijfs psycholoog behulpzaam kan zijn. Stremmelaar: 'Je kunt de teruggang constateren. Teken curves en je ziet ze dalen. Ik vraag me af waarom er nog geen landelijk consumenten-on derzoek en dan herhaald, is geweest. De clubs izitten bijeen in overleg structuren als de KNVB en de FBO, maar die doen denken aan bijeenkom sten van familie NV'tjes; het gaat lijken op de ondergang van de confec- tie-industrie. Er zou bereidheid moe ten zijn het samen te doen. Maar dat is nog ccn moeilijke zaak, hoewel het in essentie voor de hand ligt, want je hebt elkaar nodig. Nu blijf je met vragen zitten wat je moet doen: meer investeren in spelers, meer investeren in accomodaties? Zonder onderzoek, dat niet eens zo duur is, weet je het niet, tast je in het duister. Het is ongelofelijk dat er zo weinig onder zoek is gedaan. Een kennis van mij, Martien Maas, heeft het aantal doel punten in het betaald voetbal en het amateurvoetbal van de laatste zestien jaar bijgehouden en in een grafiek neergelegd. De curve loopt bij de amateurs en de profs even sterk te rug. alleen bij de amateurs op hoger niveau. Als je hem doortrekt, kom je rond 1980 op nul uit'. SELECTIE-BESLISSING Het werk van een bedrijfspsycholoog mag op het vlak van de organisatie (intern en extern) het belangrijkst zijn, de werkzaamheden die betrokken zijn bij het actieve voetbalgebeuren, spreken uiteraard meer tot de ver beelding. de vorm van de dag, een man met of zonder karakter, de inzet die te groot of te laag was, een keiharde of een beetje weke jongen. Een psycholoog zal hiermee niet veel doen. Wat doet hij wel? Stremmelaar: 'Het belangrijkste is weer: adviseren van de technische leiding, gezamenlijke besprekingen met ook de medici, want geestelijke en lichamelijke belasting hangen sa men. Wat die karakters betreft, daar is veel over geschreven en dat haalt alle damesbladen. Een stukje inbreng van een psycholoog zou kunnen zijn: wat bedoelen we met die cliché's, welke vorm van gedrag typeren ze? Je kunt dat dan analyseren en dat is van belang voor een trainer, want die moet daar zijn beslissingen op base ren. Beslissingen bijvoorbeeld of je wel of niet een speler contracteert. Dergelijke selectie-beslissingen zijn erg belangrijk'. ONTLADING Eerder sprak je over de ivekelijks terugkerende spanning, die het voet bal uniek maakt. Hoe werkt dat door op de spelers? Stremmelaar: 'Ik weet niet hoe die druk groeit, hoe die gespreid is over een week. Feit is dat spelers en trainers een hele leerschool doorlopen en dat de ontlading in anderhalf uur plaats vindt. Dat kan ten goede wer ken, spanning bengt een stuk presta tie mee, maar in het algemeen bete kent het ook een stuk stress. Daar naast is er een soort angst om te falen, waardoor je onder je eigen vermogen gaat spelen, maar soms ook juist boven je vermogen'. Conflicten vonden niet alleen tussen de leiding enerzijds en de spelers anderzijds plaats. Ook binnen de groep kan spanning ontstaan, door concurrentie, door afgunst, door het botsen van persoonlijkheden. Stremmelaar: 'een interessant aspect hierbij is het verschil in inkomsten, per club en per speler. Dergelijke verschillen zijn altijd een potentiële bron van problemen het is een alge meen maatschappelijk probleem. In het betaald voetbal zijn de verschillen nogal extreem. Cruijff verdient echt wel wat meer dan de laagst betaalde speler van het b-elftal. Als die te grote verschillen (maar wat is tè?) in een team, dn een club, zitten, liggen conflicten voor de hand. In het alge meen worden dergelijke conflicten niet als zondanig herkend en erkend. Het is een merkwaardige tegenstel ling: voetbal is een teamsport, maar de spelers worden individueel bena derd, in betaling en publiciteit. Toch moeten ze naar buiten als eenheid, als team optreden' HANS SCHMIT GENEVE (ANP) Het dage lijks bestuur van de internatio nale wielerfederatie, de UCI, heeft in Geneve bekend ge maakt dat Nederland zich kan didaat heeft gesteld voor de organisatie van de wereldkampi oenschappen op weg en baan voor dames en amateurs en profs in 1976. Het bestuur maakte tevens be kend dat West Duitsland zijn kandidatuur had ingediend voor de wereldkampioenschappen veldrijden in 1975 en de titel strijd op weg en baan in 1977. Het verzoek van Spanje, dat de kampioenschappen volgend jaar in San Sebastian en Barcelona houdt, de kampioenschappen een week later op de kalender te mogen plaatsen, werd afge wezen. De oorspronkelijke data, 22 tot 28 augustus baanwedstrij- den in San Sebastian en van 30 augustus tot 2 september weg wedstrijden in Barcelona blij ven gehandhaafd. Op een voorstel van de ama teurfederatie werd besloten twee rustdagen te plaatsen tus sen de wegwedstrijd van de ploegen en de indivuele weg wedstrijd voor amateurs in plaats van de ene dag die tot nu toe tussen de twee wedstrij den open was. De UCI stelde ook vaste data voor de kampioenschappen veld rijden voor, de vierde zondag in januari wereldkampioen schappen, de tweede zondag in januari nationale kampioen schappen. De Nederlandse wielerkampi oenschappen op de weg voor dames, amateurs en professio nals (23 en 24 juni) zullen ook in 1973 op het Caubergparkoers in en om Valkenburg wor den gehouden. Vertegenwoor digers van de vier wieler clubs die de wedstrijden organi seren en van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heb ben daarvoor toestemming ge kregen na gesprekken met de burgemeesters van Valkenburg, A. A. M. Kerkckhoffs, en Berg en Terblijt, F. J. A. van de Loo. ADVERTENTIE voltooid mef een 'verhaal vooraf' door Ben van Kaam 21 bladzijden waarvan 16 met foto's paperback 12,90 uitgave van Bosch Keuning n.v. Desgewenst kunt u bestellen met onderstaande bon Roctolhnn kon worden opgezonden in open envelop zonder DCdICiUUII post2ege| als u Zó adresseert: Bosch Keuning n.v., Antwoordnr. 200, Baarn. verzoeke mij voor rekening te leveren via boekhandel: straat: plaats: datum: ex. BRUINS SLOT EN IK WAS GELUKKIG 1972 (handtekening) Van onze sportcorrespondent ROTTERDAM Feyenoord lijkt voorlopig de slag om Wlodek Lubans ki, de populaire spits en international van Gornik Zabre te hebben gewon nen. Gisteren heeft de 25-jarige Pool langdurige onderhandelingen gevoerd met manager Guus Brox van de Rot terdamse eredivisieclub. Van de zijde van Feyenoord wil men nu alles in het werk stellen om te trachten Lu banski, zijn vrouw en dochtertje naar Nederland te krijgen. Of de Poolse autoriteiten hun medewerking zullen verlenen, is vooralsnog voor Feyen oord een groot vraagteken. Ander- lecht schijnt verder geen gegadigde meer te zijn. DEN~HAAG (ANP). —De afdelingen Rotterdam en Zeeland van de KNVB hebben alle wedstrijden voor zaterdag afgelast. Zege op dubbelspelpartner Marty Riessen ROME (ANP) Na Cliff Drysdale en Bob Lutz hebben ook Tom Ok ker en Artur Ashe zich geplaatst voor de halve finales van het prof wereldkampioenschap in Rome. Okker versloeg in de kwartfinales zijn dubbelspelpartner Marty Riessen ondanks een 2-5 achterstand in de eerste set met 7-6, 6-4 en Artur Ashe, winnaar van het toernooi in Rotterdam, bleef de Joegoslaaf Nikki Pilic met 7-6, 6-1 de baas. Okker en Ashe zullen elkaar vandaag in de halve eindstrijd treffen. De dit jaar voor de finale in Rome niet geplaatste, tweevoudige wereld kampioen bij de profs, Ken Rosewall, heeft m de halve finales van de Australische tenniskampioenschappen op verharde banen in Melbourne verlo ren van Geoff Masters. Davis Cupspe ler Masters (22), die dit jaar bij de internationale kampioenschappen van Nederland in Hilversum tege n Paul van Min dicht bij een nederlaag was (0-6 1-4), won met 7-6 1-6 7-6 62 van de zestien jaar oudere prof. Rosewall had grote moeite met zijn eigen opslag en werd zelfs op zijn specialiteit, de backhand, overtroefd door zijn jonge landgenoot In de finale komt Masters uit tegen Mal Anderson (37), die in de andere halve eindstrijd Ross Case uitschakelde. Voor het winnen van de uiterst belangrijke eerste set, moest Ok ker niet minder dan drie setpoints weerstaan. Na een achterstand van 25 in de eerste set, doorbrak hij tweemaal de service van Riessen om op 55 te komen. Riessen reageerde onmiddellijk en kwam via een 'break' op 65, maar sloeg daarna de bal op het derde setpunt buiten de lijnen. Ook in de daarop volgende 'tiebreak' raakte de 28-jarige Nederlander aan vankelijk achter, maar ook ditmaal vocht hij terug om uiteindelijk het beslissende spel met 74 te winnen. In de eerste zes games van de tweede set hielden beide spelers hun opslag intakt. De zevende game was echter beslissend in het nadeel van Riessen. Okker liep door naar 53, de Ameri kaan benutte nog eenmaal zijn eigen opslag, maar daarna kon hij niets uitrichten tegen de afgemeten lobs en de accurate groundstrokes van de Ne derlander, die zijn twee jaar oudere tegenstander uitputte. 'Ik voel me in geweldige vorm', liet Riessen voor de wedstrijd weten. Na afloop schudde hij slechts zijn hoofd. Okker, die hem in de enige onderlinge confrontatie van dit jaar in Chicago had verslagen, leek enigszins verrast door zijn dramatische comeback, die de vierduizend toeschouwers in heftige opwinding bracht. Ze kunnen alles van me zeggen, maar tijdens een wedstrijd zet ik me volledig in' Van onze speciale verslaggever HAARLEM Het verblijf van Gerrie de Goede in het keurkorps van bondscoach Frantisek Fa- drhonc is van zeer korte duur ge bleken. De toen debuterende De Goede maakte, als wisselspeler, in het begin van het seizoen Oran- je's reis naar Tsjechoslowakije mee. Juist op de dag, dat Fa- drhonc zijn nieuwe selectie voor de interland tegen Noorwegen prijsgaf, moest De Goede al weer afhaken. In de competitie-wed strijd tegen FC Utrecht in Haar lem werd zijn rechter knie 'stuk' getrapt. De Goede moet nu al bij na zeven weken machteloos toe zien, hoe sterk Haarlem zijn kwa liteiten in de aanval mist en hoe Willy Brokamp via het Neder lands elftal steeds meer furore maakt. Gerrie de Goede (27) hunkert dan ook naar zijn rentree bij Haarlem. Het einde van de lijdensweg komt in zicht. De Goede, optimistisch: 'Volgen de week misschien kan ik voor het eerst weer in het b-elftal spelen. Ik hoop het van harte. Want van deze situatie word ik doodziek.' TWEEDE KEER De Goede traint weer voluit. Voor de tweede keer overigens probeert hij terug te komen. Drie weken geleden waagde hij een eerste poging. Tijdens een partijtje op de training kreeg hij echter opnieuw last van zijn knie. De Goede: 'Ik wi-1 altijd winnen, ben altijd fel. Op een gegeven moment wilde ik een bal bereiken, maar ik kon er net niet bij. Toen was het weer gebeurd. Nu heb ik me erbij neergelegd, ik moet niets forceren, Maar ik wil wel ontzettend graag. Eén vraag spookt steeds door mijn hoofd: Hoe kan ik zo snel mogelijk weer terugkomen. Anderen houden mis schien de boot af, de verzekering betaalt tóch. Dat kan ik gewoon niet. Vroeger, toen ik nog bij de bestrating werkte, was het nu en dan wel leuk om er een weekje tussenuit te gaan. i» Een beetje relaxen. Bij voetbal ligt het anders. Goed, het komt weieens A voor, dat ik geen zin heb om te trainen en dan de boot afhoud. Weet je, ik heb respect voor de trainer, die je daarna terugpakt en je voor drie honderd procent laat sjouwen. Of dat nu een bekende man of een vierde trainer is, doet er niet toe. Iemand die zó terugslaat vind ik wel geinig. Ik vind het namelijk gewoon leuk om iemand uit te dagen.' Gerrie de Goede kan èn mag veel verweten worden. Zeker niet een ge brek aan openhartigheid, spontaniteit en humor. De Goede wil leven en niet geleefd worden, zegt hij. Illus treert dat, als er in de bestuurskamer van Haarlem koffie wordt gebracht. 'Ken geweldige vrouw. Die is voor 1 deze club goud waard. Als ze 's zon dags op de tribune zit dan slaat ze altijd een parapluie stuk van enthou siasme. Dat mag ik wel GELD De blessure plaagt De Goede op een zeer ongelukkige periode. Niet alleen zijn de kansen op zijn terugkeer in de selectie voor het Nederlands elftal aanzienlijk gedaald, óók mist hij de mogelijkheid zich bij Haarlem te pre senteren. De Goede: 'Ik heb me voor genomen, dat dit een sterk seizoen voor me moet worden. Aan het einde van deze competitie loopt mijn con tract bij Haarlem af. Dan wil ik de slag van mijn leven slaan. Ik wil een langdurig contract als full-prof. Waar, dat doet er niet toe. Maar ik wil zekerheid. Als Haarlem goed wil beta len, dan blijf ik. Als ik ergens méér kan verdienen, dan vertrek ik zonder meer. Anders zou ik een dief van mijn eigen portemonnaie zijn. Toen ik bij de selectie van het Nederlands elftal hoorde, dan was ik ongetwijfeld de slechtst betaalde speler. Dat kan toch niet.' De Goede zegt geld niet belangrijk te vinden. 'Geld is huichel, weet je. Als je veel centen op zak hebt. dan komt iedereen naar je toe. Als je een keer krap zit, dan zie je niemand. Zo is het vaak tenminste. Bij mij gelukkig niet. Ik heb echte vrienden, geloof ik.' Maar óók zegt hij: 'Toen ik door de blessure niet meer voor de selectie GERRIE DE GOEDE, thuis, met echtgenote, wachtend op de genezing. gekozen werd, heb ik toch even Jack van Zanten gebeld. Gewoon gevraagd hoe het met het geld zat. Van Zanten zei, dat er niets mogelijk was. Jam mer, maar wel begrijpelijk.' En: 'Als ik ergens anders teken, dan wil ik daarvan toch wel profiteren. Kijk maar naar een speler als Peter Ressel. Hij heeft ook goed aan zijn transfer naar Feyenoord verdiend. Maar wat Ressel op het veld kan, dat doe ik met één teen.' COMMUNICATIE Zes weken lang volgt De Goede Haar lem nu al vanaf de tribune. Zijn probleem: 'De toeschouwers, de pers en het publiek staan te ver van elkaar. Vaak wordt niet begrepen, waarom er op een bepaalde manier gespeeld wordt. Door een gebrek aan communicatie. Dat kan je bevorderen door een grotere openheid. Het idee van de televisie, om de voorbereiding van FC Amsterdam helemaal vast te leggen, dat vind ik erg goed. Hel moet eigenlijk zover komen, dat de toeschouwers bij een thuiswedstrijd als kennissen naar je komen kijken. In het veld babbel ik ook graag, maak ik aanmerkingen en verwijten. Maar als ik de wedstrijd vanaf de tribune zie, dan kat ik niemand af. Zelf doe je misschien tijdens een wedstrijd nog stommere dingen. Iedereen pro beert namelijk zo goed mogelijk te spelen. Expres slecht is onmogelijk.' De Goede is voor de publiciteit een echte prof. Ook in Haarlem probeert hij zo goed mogelijke contacten met de toeschouwers te houden. 'Er zijn spelers, die liever door die glazen deur lopen, dan je gedag willen zeg gen. Die kapsones probeer ik te voor komen. Ik besef, dat je als beroeps voetballer afhankelijk bent van het publiek. Er zijn spelers die denken: 'als het met mijn geld maar goed zit' en zich verder nergens over bekom meren. Die instelling is foutief. Als speler ben je een artiest. Dus afhan kelijk van de mensen. Daarom ben ik blij, dat we met Haarlem dit seizoen in de thuiswedstrijden steeds weer zo aantrekkelijk mogelijk gespeeld heb ben.' DISCUSSIES De persoonlijke public-relations, die Gerrie de Goede wellicht onbewust verzorgt, veroorzaakt soms felle discussies. De Goede onthulde onlangs voor de radio, dat hij voor een wed strijd bij wijze van experiment weieens pepmiddelen geslikt had. Achteraf heeft hij spijt van die open hartigheid. 'Iedereen mag weten, dat ik het een keertje geprobeerd heb. Maar tijdens dat gesprek voor de radio kwam het over, alsof ik nog steeds slik. Zo hebben ze in dat vraaggesprek geknipt. Een groot schandaal, dat het allemaal zo ver keerd is overgekomen. Er zijn ook clubs, die naar aanleiding van die uitzending gebeld hebben. In de trant van 'hoe kan je nu over zoiets praten. Dat doe je toch niet.' Die clubs, die gereageerd hebben, verraden zichzelf, die staan zwak. Ik ben in die affaire gewoon eerlijk geweest en verteld hoe ik het allemaal ervaren heb. En dat betekent, dat ik nooit meer pep zal gebruiken.' Voor Gerrie de Goede is momenteel alleen maar zijn rentree bij Haarlem belangrijk. Toch houdt hij in het achterhoofd ook de terugkeer in de selectie van het Nederlands elftal. De Goede wil bij de '22' voor West- Duitsland komen. 'Ik heb de wed strijd tegen België zondagavond op de televisie gezien. Ik wist tevoren, dat het nauwelijks de moeite waard zou zijn om naar Antwerpen te gaan. Het spelconcept kon ik begrijpen. Resul taat voetbal was noodzakelijk. Ik heb me ook geërgerd, maar kon tegelijker tijd ook begrip opbrengen. Maar voor mij was het veel erger, dat niet alle spelers zich voor honderd procent hebben ingezet. Er waren er een paar bij, die totaal niet gewerkt hebben. Ze kunnen van De Goede alles zeggen, maar tijdens een wedstrijd loop ik me kapot. Dat ben ik verplicht als prof. Als ik ooit naar het amateurvoetbal terug zou gaan, dan zou ik nooit meer in een eerste elftal willen spelen. Dan wil ik geen verplichtingen meer heb ben door bijvoorbeeld drie keer in de week te trainen. Ik zou dan heerlijk ontspannen in het vijfde of zesde elftal willen spelen. Op mijn sloffen, gewoon voor de lol. Maar zolang ik prof ben, wil ik alles voor mijn vak doen. Daarom wil ik ook zo snel mogelijk terugkomen en laten zien wie ik ben.' 'Wie ik dan wel ben? Gewoon, Gerrit de Goede. Niemand méér, hoor.' GERRIT DEN AMBTMAN CROSNE (ANP) De Nederlandse deelnemers aan het Europees kampi oenschap driebanden in Crosne heb ben er vrijdagmiddag alles aan gedaan om hun kans op de titel te behouden. Zowel Rini van Bracht als Jan Dog gen bracht het tot een overwinning, waarbij vooral de zege van de Waal- wijker over de Franse kampioen Ro land Dufetelle van groot belang was. Daardoor namelijk verkleinde Van Bracht zijn en Doggens achterstand op een van de ongeslagen leiders tot twee punten. Het leek er aanvankelijk op dat Van Bracht een nederlaag zou moeten in casseren. In het begin stond hij wel iets voor, maar met een serie van negen nam Dufetelle, op wie de orga nisatie natuurlijk haar hoop heeft gevestigd, de leiding over (15-19 )en ging door. Na veertig beurten leek de situatie voor Van Bracht hopeloos: 36- 48. Een serie van vier van de Braban der in de 43de beurt bracht echter de ommekeer. In de 67e beurt ging Van Bracht met zulk een voorsprong over de finish, dat de kans voor Dufetelle om in de nabeurt een remise te forceren uiterst gering was.' Het lukte hem dan ook niet. De Parijzenaar, die in de voorgaande elf beurten liefst tien nullen had laten noteren, maakte een punt en werd toen uitgeteld: 60-55. Jan Doggen had weinig moeite met de Westduitser Ernst Rudolph 60-35 in 71 beurten. PSV—Go Ahead NECAmsterdam FeyenoordHaarlem FC GroningenAZ '67 NAC—MVV TelstarSparta AjaxExcelsior (za) FC TwenteDen Haag (za) FC UtrechtDen Bosch Roda JCHeracles GraafschapFort. VI. WageningenVolewijckers SC CambuurSC Tilburg VolemlamVeendan. FC VVVHeerenveen Fortuna SCVitesse SVV—FC Dordrecht Helmond SportHVC PECEindhoven De met een gemarkte wedstrijden zijn opgcflcinen in sporttoto 18.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 23