Ludiek Letterbanket Gun uw planten rust in de winter WEEKENDPUZZEL Protestantenbond als alternatieve mogelijkheid inedebtaal! Edenaren: onderdak voor Oegandezen is onder de maat Boekenetalage 'Bouw tweede luchthaven in West-Brabant' tOUW/"KWARTET ZATERDAG 25 NOVEMBER 1972 BINNENLAND/PUZZELS K19 ten (mislukt) voorbeeld van letterbanketletterdoosvulling nnt waagt zich ook eens aan Piet's problemen Niet piekeren maar puzzelen - door mr. G. van Vorden 44e Opgave voor de ladderwedstrijd )ie jeugd van tegenwoordig' einsde de goede Bisschop, die al veel jeugden had gezien, 'is eus niet slechter dan vroeger. Er meer openheid en minder ge- ïiffel over dingen-waarover-je- iet-mag-praten. En ik zie maar één opzicht een achteruitgang: is minder activiteit (behalve iet de mond)In plaats van wan- ilen en lopen, fietsen en primi- ef kamperen wordt gehangen op romfietsen of gescheurd in ito's ter heilloze verontreini- ng van het milieu. Terwijl een >ed deel van de tijd lui >or de teevee wordt doorge- racht waar alles voor ze gedaan Vordt it strekte de stramme leden en riep trouwe metgezel Piet. 'Piet, we oeten ditmaal onze geschenken zó richten, dat ze er werk voor moeten en!' •nieuw bleek nu hoe zeer beider dachten op elkaar waren ingespeeld, int Piet had het al lang voor elkaar. had er het hele jaar al over dacht en kon nu zijn plannen kant klaar aan zijn meester voorleg- e willen natuurlijk niet verklappen, it er voor ons allen In het vat zit. iar een enkel denkbeeld kan. met it's hoge toestemming, wel worden ld: het geval van het ludieke terbanket. gelukkige begiftigde krijgt een >te doos met honderd vierkante ;jes, in tien rijen van tien. Verder banketletters te verdienen, itereenvolgens A, B, C enz. ontvanger van dit appelijtelijks et nu trachten, zo veel mogelijk ters te veroveren door deze. in de ïoemde volgorde, in de doos te ?en, waarbij in één vakje ook maar letter mag worden gedaan. Als er letters zijn geplaatst liggen deze een bepaalde oriëntatie, die door cijfers zijn aangegeven; namelijk 5r het aantal vakjes, dat horizon- en vertikaal moet worden afge- om van de ene letter naar de lere te komen, de figuur kan men van A naar C iien door eerst 1 vakje vertikaal en 4 vakjes horizontaal te gaan. Deze ierlinge oriëntatie wordt 14 ge- emd. De oriëntaties, die in de figuur orkomen, zijn in de volgende tabel renigd H F E D C B G voorbeeld! In de eerste plaats zijn de drie genoemde fouten (hierboven ge signaleerd) gemaakt, maar bovendien vertoont de figuur nog de volgende dubbele oriëntaties, die niet onder pro bleem 1 vallen: 1) BG FH 06. 2) BH FG 28; 3) AD AG 56. Helaas kan ik niet voor alle lezers een doos met bankettelijk toebehoren be schikbaar stellen, zelfs niet met Piet's hulp. Maar wellicht kunt u uw krach ten eens op de beide problemen be proeven. Het eerste probleem levert uiteraard méér letters op dan het tweede. De oplossing dient te bevatten: 1) een figuur; 2) een tabel met alle oriënta ties op de wijze als hierboven aange geven. Oplossingen dienen uiterlijk 23 de cember binnen te zijn bij mr. G. van Vorden, postbus 1005, Warnsveld. Op briefkaart of briefomslag dient 'Niet Piekeren maar Puzzelen' te staan, ter wijl in uw schrijven uw volledig adres en uw volledige naam (alle voorletters; niet v.d. maar van de of van der; meisjesnaam van de gehuwde vrouw) in blokletters moeten zijn ge schreven of getikt Wilt u voor deze opgave een waarde- UTRECHT 'Het afgelopen jaar gaf door publicaties van feiten en cijfers een merkwaardig beeld te zien: Ener zijds hebben kerken en geloofsge meenschappen allerwege te kampen met een enorme achteruitgang zowel van ledental als van deelname aan typisch kerkelijke activiteiten. Ander zijds bestaat echter wel een bijna overweldigende belangstelling voor godsdienstige vraagstukken en nieuwe religieuze vormgeving en expressie. Daarbij wórdt ook steeds duidelijker, dat de Nederlandse Protestanten Bond voor zeer velen een alternatieve mogelijkheid kan gaan betekenen.' Dit staat in het jaarverslag 1971-1972 van de NPB. Het verslag vervolgt: 'In onze open werkgemeenschap wordt de nadruk gelegd op de morele en maatschappelijke verantwoordelijk- Brandpunt (7) De redactie beboudt zich het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publikatlc wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet. Postbus 859. Amsterdam. Wiegel (2) ringscijfer (1 als laagste, 10 als hoog ste) geven? Uw oplossingen worden gehonoreerd met: voor probleem 1 ten hoogste zes punten; voor probleem 2 ook ten hoogste zes punten. Deze punten zijn bestemd voor onze doorlo pende ladderwedstrijd, waaraan elke lezer kan deelnemen. De punten ko men op uw persoonlijke kaart en zij blijven geldig! Elke keer dat u in zendt wordt uw puntentotaal hoger, totdat het ogenblik komt. dat geen der andere ladderbeklimmers een ho ger totaal heeft dan u. Op dat ogen blik wint u de ladderprijs en u begint weer met nul punten onderaan de ladder. Uw oplossingen, commentaren, kritiek en toelichtingen, in proza- of dicht vorm zijn steeds hartelijk welkom. Zij inspireren en leveren stof voor de oplossing. En als u vragen heeft, dan wil ik deze zo goedkoop beantwoorden als de PTT toelaat. Namelijk als u een zegeltje van 35 cents insluit. Rest mij slechts, de hoop uit te spreken, dat uw activiteiten zodanig zijn, dat Sint en Piet hieraan welge vallen vinden en dit in milde gaven uitdrukken. En natuurlijk: een ge noeglijk (bijna zou ik zeggen: ouder wets) sinterklaasfeest! Al bijna 50 jaar stem ik uit principe op de confessionele partijen. Ik lette steeds op de 'beloften' vóór en de 'daden' né de verkiezingen. Uit erva ring weet ik dat door de kabinetten, met WD-ers erin, enorm veel is be reikt op sociaal gebied. 1. De salarië ring van het hele overheidspersoneel was slecht in de jaren dat de PvdA meeregeerde. Het kabinet met Toxo- peus bracht de grote verbetering, zo wel in het overleg als in de salarië ring. 2. De opheffing van de alimen tatieplicht van ouders voor kinderen en omgekeerd. Hoeveel ellende in fa milies door deze plicht was aangericht is in werkelijkheid 'onbeschrijfelijk'. 3. De bijstandwet. Ik aarzel niet deze, alleen in Nederland bestaande wet, de zegenrijkste te noemen die ooit is gemaakt. Omdat er naar Deut. 15:4, géén bedelaar onder ons zal zijn. 4. Elke maand ervaar ik het nog als een groot sociaal en economisch won der, waarvoor ik met heel mijn hart dankbaar ben, wanneer mij de AOW wordt uitgekeerd. Aan de heer Smit (Tr/Kw 21-11-72) om zijn beweringen te weerleggen. Leiderdorp J. Limburg Spelling In Tr. Kw. van 14 dezer las ik dat de Raad voor de Kunst het een daad van cultureel wanbeleid vindt, als thans de spelling wordt gewijzigd. Er die nen geen besluiten te worden geno men over spellingwijziging, voordat voldoende en betrouwbare informatie uit onderzoekingen is verkregen. Ook het Pen-Centrum heeft zich in die trant uitgesproken. Maar de weten schappelijke onderzoekingen zijn reeds met pijnlijke precisie uitge voerd door de onderwijsinstanties en het zou waanzin zijn, terwille van twee betrekkelijk kleine groepen, die bovendien slecht op de hoogte zijn, deze onderzoekingen te herhalen. Bahoevedorp W. L. K. van Oosten Gruyters heid, die religieus en evangelisch geïnspireerde mensen in woord en daad waar moeten maken ten opzichte van de mensheid op weg naar mor gen. Het is duidelijk, dat dit stand punt meebrengt, dat met tal van per sonen en groepen mensen dan ook een gezamenlijkheid in werk en acties wordt gezocht. Het hoofdbestuur heeft dan ook, gelet op de uitdrukkelijk uitgesproken wens van de Algemene Vergadering, het afgelopen jaar zeer intensief overleg gepleegd met verte genwoordigers van landelijke be stuurslichamen van kerken en geloofs gemeenschappen, in de eerste plaats binnen het vrijzinnig protestantisme, doch ook daarbuiten. Zeer in het bijzonder is er intensief contact met de remonstrantse broederschap en de vereniging van vrijzinnige hervorm den.' Hoe kunnen de PPR-aanhangcrs een verbond sluiten met iemand, die be weert dat de christenen en het chris tendom al 2000 jaar de mensen heb ben bedrogen? (Gruyters in tv-debat met Wiegel). Het is niet de eerste keer, dat de heer Gruyters dit be weert. Ook in het debat met de heer Aantjes heeft hij dit reeds gezegd. Kunnen wij met dergelijke m ensen proberen de samenleving te vernieu wen? Ik dacht, dat daar iets anders voor nodig was. De problemen ook van deze tijd te benaderen vanuit het evangelie is een opdracht die moeilijk is, maar toch steeds weer getracht zal moeten wor den te realiseren. Daarbij zullen heus wel fouten gemaakt worden omdat we in een gebroken wereld leven. Dhr. Wiegel, die geen voorstander is van christelijke partijvorming heeft op waardige wijze de heer Gruyters geantwoord. Uitspraken als van de heer Gruyters ben ik zelfs niet tegen gekomen in PvdA en PSP. Winterswijk A. Wildeman. B C D E F G H A 03 14 56 46 78 09 18 B 11 35 16 48 06 28 C 24 05 37 15 37 D 12 13 35 35 E 23 56 23 F 28 06 G 88 opmerkzame lezer ziet, dat er aal 54 verschillende oriëntaties mo- lijk zijn. Na deze inleiding volgen taken, die de op letterbanket rzotten moeten vervullen alvorens de tandartsen werk k"nnen bezor- obleem 1. Als men de oriëntaties ti één letter met elk der andere gaat, moeten deze allen verschil- id zijn. En dit moet het geval zijn lor elke letter. opstelling in de figuur voldoet it: 1) C vertoont twee gelijke oriën- ies: F CH 37; 2) D heeft gelijke oriëntaties: DB DG 35; 3) E heeft twee gelijke iëntaties: EF EH 23 Degene. zijn taak aldus zou hebben ver- |ht, zou zijn recht op letters hebben rspeeld! obleem 2. Alle onderlinge oriëntaties peten verschillen. Aan deze op- pcht mankeert nog al wat in ons door Henk van Halm De meeste planten hebben in de loop van het jaar een bepaalde tijd waarin hun groei sterk vermindert of helemaal stilstaat. We zien dat in herfst en winter buiten, maar ook onze kamerplanten kennen bijna al lemaal die rusttijd, en in de meeste gevallen valt die ook in onze winter. We kunnen er wel van uitgaan dat planten die een rusttijd kennen, die ook nodig hebben om in een goede conditie te blijven en in het volgen de seizoen weer tot bloei te komen. In de rusttijd mag de temperatuur niet zo hoog zijn als tijdens de groei. Verder kunnen we rust bevor deren door minder water te geven en met mesten te stoppen, of maar mondjesmaat en met grote tussenpo zen mest te geven. Weinig water geven in de winter kan niet veel kwaad, want er gaan meer planten dood aan te veel water dan door droogte. Eigenlijk zijn de omstan digheden in de huiskamer niet erg gunstig om de planten te laten rus ten, want vrijwel steeds ligt de idea le overwinteringstemperatuur tussen de 12 en de 16 graden. Woonkamers hebben op zijn minst een gemiddel de temperatuur van 21 graden, de warmtegraad waarbij wij ons het behaaglijkst voelen. Het is zelfs moeilijk i i de centraal verwarmde nieuwbouwwoningen van tegenwoor dig een plekje te vinden, waar b.v. planten kunnen overwinteren die al leen maar vorstvrij en licht willen staan in de wintermaanden. Dat zijn de soorten die 's zomers het best gedijen op een beschutte pi: "ts i de tuin, zoals oleander, dadelpalm. agave, fuchsia's, laurier, mirt en ko raalboom. In de verwarmde kamer komt zo doende van een winterrust weinig terecht. Wat minder water geven moet wel, maar omdat de verdam ping gewoon doorgaat, moeten we wel opassen dat de aarde niet te veel uitdroogt. Sproeien blijft be slist noodzakelijk, net zo goed als in de zomermaanden, en zeker als u centrale verwarming hebt (droge lucht!). Het is aan te bevelen voor het naar bed gaan de c.v.-thermo- staat af te stellen op 16 graden. Een temperatuurdaling van 5 graden komt de natuurlijke nachtelijke af koeling in het land van herkomst van de meeste planten nabij. Misschien hebt u een slaapkamer met grote ramen die niet of nauwe lijks verwarmd wordt. Dan is dat de ideale winterrustplaats voor fuchsi a's en consorten. Fuchsia's geeft u in de herfst geleidelijk aan geduren de twee weken minder water, waar bij ze meteen naar de koele, vorst- vrije kamer verhuizen. Daar moet u ze dan net genoeg water geven dat de grond niet uitdroogt. Als u fuch sia's na de winter insnoeit. bemest en water geeft, beginnen er meteen meuwe blaadjes te ontspruiten. Gro te agaven kunnen de hele winter vrijwel droog staan, alleen pas afge nomen stekken moet u water blijven geven en ook wat warmer zetten. Welke planten u ook in de huiska mer houdt, u moet ze zoveel moge lijk de lichtste plaats geven die er G Kunstlicht kan u daarbij helpen. Denkt u er vooral aan de planten niet te laten staan tussen raam en 'vergordijnen, wanneer u die dicht trekt, want juist in die ruimte kan de temperatuur tot aan het vries punt dalen. Denkt u maar aan de ijsbloemen op de ruiten. Algemene richtlijnen voor de winterrust zijn verder moeilijk te geven. Een aantal planten, o.a. flamingoplant, kennen geen rusttijd, en bij uitzondering valt de rusttijd in de zomer, zoals bij de cyclamen het geval is. U hóeft de watertemperaturen niet zó strikt na te leven als in de boeken staat, want dat zijn ideale omstandigheden, wat dus niet wil zeggen dat de plant meteen dood gaat, als u anders doet. Maar künt u ze geven wat ze nodig hebben, dan kan ik u een aardig boek aanraden dat van 109 zeer in trek zijnde kamerplanten aangeeft hoe vaak ze voedsel moeten hebben en wanneer ze moeten rusten. Bovendien vindt u erin wat de beste plaats voor iedere soort is, hoe u die in huis kunt toepassen, hoe u elke soort moet verpotten, hoe u moet gieten en bemesten en planten moet ver menigvuldigen en snoeien, als dat laatste inderdaad nodig is. Het is het boek van Inge Manz, 'Kamer planten en hun verzorging', onlangs verschenen bij uitgeverij Helmond te Helmond (144 blz., 10,80). Van elke in dit boek opgenomen soort is er een afbeelding in zwartwit of in kleur, zodat beschrijvingen achter wege konden blijven, omdat de soor ten zonder enige moeite te herken nen zijn. Wanneer het K.W.J. district Amser- dam stelt dat de politiek vaak onbe grijpelijk en ingewikkeld is door ge brek aan inzicht en informatie begint zij met de zaken in een verkeerde volgorde voor te stellen. Inzicht is nl. het gevolg van informatie en niet andersom. De informatie kan gehaald worden uit verschillende dag-, week-, en opiniebladen, die er ieder op hun manier toe bijdragen, dat een juist inzicht wordt verschaft. Dat inzicht kan van mens tot mens verschillen, maar wanneer het bij de K.W.J. dan nog niet aanwezig is, is dat van haar kant een kwestie van onvermogen. Er is derhalve ook geen enkele reden om aan te nemen dat zij haar pretentie betreffende een redelijke discussie met politici kan wettigen. In dit licht bezien meen ik dan ook dat het haar in de mond bestorven woord 'demo- kratisch', dient als een doekje voor het bloeden en tevens als een red dingsboei, om het onkundige hoofd boven troebel water te houden. Ingewikkeldheid in de politiek is geen demokratisch recht maar het is wel mogelijk in de demokratie. Im mers, zoveel hoofden, zoveel zinnen. Het is in diezelfde demokratie tevens mogelijk om politici te beschuldigen van misdadige praktijken, te weten het moedwillig bedriegen van 'gewone mensen', omdat het K.W.J. weet dat in deze demokratie niemand naar Si berië gestuurd wordt. Ervaring is gebaseerd op dwaasheden en het gevolg van ervaring is, bij inzicht tenminste, wijsheid. Hopelijk heeft het distrikt Amsterdam van de K.W.J. een beetje ervaring opgedaan. Ter informatie: ik ben bij geen enke le partij aangesloten, maar wel heb ik de schoolbanken verlaten toen ik vijf tien jaar was. Grouw L. J. Postimus Brandpunt (8) Het is zo gemakkelijk om te zeggen wat misdragen die jongelui zich; pak ze strenger aan en zorg dat dergelijke uitingen niet voorkomen. Ik vind de verruwing in deze samenleving ver ontrustend, maar ik zou daar ook bij willen onderbrengen het feit, dat stu denten zich evenzeer ondemocratisch en onhebbelijk kunnen gedragen. Overigens vroeg de aanpak van Brandpunt om moeilijkheden. Wie zet nou drie grote partijbonzen tegenover een groep jonge onervaren kiezers. Het verbijstert me ook altijd dat politici er zonder meer van uit gaan, dat zij zo" nodig wat moeten zeggen. Inplaats dat ze met beide handen aangrijpen om aan de weet te komen wat er onder de (a.s.) kiezers leeft, overspoelen ze ze met gezwollen poli tieke slogans en wat vaag gepraat. Verder zullen we moeten toegeven, dat we aan de groep werkende jonge ren nog veel goed te maken hebben; ze zijn ons onderontwikkeld, achterge bleven gebied. Ieder mens gaat zich agressief gedragen als hij zich onzeker en angstig voelt. Ik wil dan ook vragen, heb er begrip voor, oordeel niet te hard. Zeker als christenen moeten we ons het lot der verdrukten aantrekken, hoe moeilijk en irritant dit soms ook is. Bovendien is het zo, dat als wij deze mensen in de kou laten staan, ze in handen vallen van ultra rechtse of ultra linkse groepen, waaronder ik zeker de communistische partij reken. Utrecht An Veenstra-Davids Ds. Wurmbrand (2) Over het verslag in Tr/Kw van 13 nov. jl. inzake het Reformatorisch Getuigenis het volgende: Ds. Wurmbrand was niet uit Amerika overgekomen met de boodschap', dat hij geconstateerd had in zijn leven, dat ook de allerarmsten de ziel toch nog altijd belangrijker vinden dan de buik'. Hij heeft deze woorden wel gebruikt evenals de opmerking over de wereldraad van kerken, maar zijn boodschap hield in een ernstige waar schuwing tegen het opdringende com munisme. Samenwerking tussen chris tendom en communisme is onmoge lijk. Iemand, die 14 jaar in communis tische gevangenissen heeft doorge bracht, heeft, dunkt me, toch wel enige kennis van de 'heilstaat'. Laat Nederland waakzaam zijn en niet coquetteren met een stelsel, dat elke persoonlijke vrijheid wegneemt. Den Haag J- Visser Vakantiegeld De heer Roolvink is van mening dat de vakantietoeslag voor de hogere in komens op 7 pet moet worden bevro ren. (Tr/Kw 18/11/72) De geleidelijke optrekking van deze toeslag tot 8 pet moet dan geheel ten goede komen aan de laagstbetaalden. De heer Roolvink noemde dit 'een prachtige mogelijk heid om een stukje inkomensverde ling te realiseren'. Onderzoekingen van de publieke opinie tonen steeds weer dat een aanzienlijke meerder heid van ons volk van mening is dat de inkomensverschillen te groot zijn. Het is dan verheugend dat de A.R.P. nu eindelijk van plan is de bijl aan de wortel van dit kwaad te leggen. Natuurlijk, behoeften verschillen, het ene gezin heeft nu eenmaal geen gelijke vakantiebehoefte aan het ande re: de minister zal het voorlopig maar moeten doen met zo'n 7000,- bruto, de leraar met zo'n 2500,- en de meerderheid van de bevolking met 'n vakantietoeslagstijging van ca. 800,- naar 900,- bruto. Bravo!' Oen prachti ge mogelijkheid om een stukje inko mensverdeling te realiseren'. Zachte heelmeesters brengen de ondergang der christelijke partijen. Bilthoven Eric Schuurman Arntzen-Kuitert In zijn reactie op een recensie van prof. dr. II.M. Kuitert voegJe dr. M.J. Arntzen het zoveelste beeld van prof. Kuitert toe aan de al zo talrijk zijnde valse voorstellingen met betrekking tot deze hoogleraar. Het is natuurlijk flauw te veronderstellen dat dr. Arnt zen een laatste poging wilde wagen om prof. Kuitert vlak voor de synode vergadering nog even een stevige dreun te geven Ook mag je niet "eronderstellen dat dr. Arntzen met zijn uitspraken over prof. Kuitert wilde aantonen dat voor oordelen en 'wilde' beschuldigingen tegen prof. Kuitert als legitiem be schouwd mogen worden. Maar waar om heeft dr. Arntzen dan wèl de^e uitspraken gedaan? Grljpskerk A. M. Zomer Horizontaal: 1 wapen, 5 zwemvogel, 9 foedraal, 14 geurigheid, 16 slim, 18 schaapkameel, 19 bos, 21 eiland van Estland, 22 meisjesnaam, 23 afk. van eminent, 24 levenslucht, 26 meisjes naam, 27 loot, 29 geweldig, 31 hemel lichaam, 32 geboomte, 34 Holl. gravin, 35 automerk, 37 ongevuld, 39 aandoe ning, 41 familielid, 42 vaarwel, 43 bloeiwijze, 45 stok, 46 vordering, 47 lidwoord, 48 flink, 50 soort appel, 52 hooistapel, 53 tussenzetsel, 55 mond stuk van een paard, 56 honingdrank, 57 zijde van het voorhoofd, 60 woede, 61 familielid, 62 zijtak Donau, 64 afk. van trustee, 65 vlaktemaat, 66 reke ning, 68 spottende opmerking, 70 spaanse rode wijn, 72 niet goed door bakken, 74 bende, 75 bloem, 76 tocht, 77 jongensnaam. Verticaal: 1 adreskaartje, 2 plaats in Friesland, 3 kloosterzuster, 4 reini gingsmiddel, 6 reeds, 7 nieuw, 8 olie houdend zaad, 10 aardrijkskundige aanduiding, 11 inkeping, 12 titel van turkse landvoogden, 13 getroffen, 15 bijwoord. 17 schrijfgerei, 20 meisjes naam, 25 nieuwerwets, 27 boerderij, 28 ongaarne, 30 teken in de dieren riem, 31 scheut, 32 verzoek, 33 mu zieknoot, 35 oor, 36 scheepslading, 37 bergplaats, 38 reukhoutboom, 40 krant van een partij, 41 jongensnaam, 44 vaartuig, 46 uniek, 48 wetboek, 49 zijtak Rijn, 51 afnemend getij, 52 bestuurder, 54 vervelend, 56 bekend schilder, 57 halfgod, 58 deel, 59 ge kroesd weefsel, 60 evenredig deel, 61 insekt, 63 koude wind aan de Adriati- sche Zee, 64 telwoord, 67 onheilaan brengende godin, 69 soort vlinder, 71 voorzetsel, 73 muzieknoot. Oplossing tot en met woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/Kwartet, Postbus 859, Amster dam. Linksboven vermelden: weekend puzzel. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Horizontaal: 1 alm, 3 opera, 7 tip, 10 ra, 11 ark, 12 eis, 14 R.O., 15 aarde, 18 regen, 20 ree, 21 aas, 23 non, 24 Ase, 25 malie, 27 oer, 29 toer, 31 mier, 33 Ob, 34 o.l, 35 G.P., 36 A.K., 37 emir, 39 leed. 41 alk, 43 sater, 45 ral, 47 eer, 49 tak, 50 nar, 51 adres, 53 basis, 55 de, 56 mot, 58 lap, 59 Ee, 60 arm, 61 moker, 62 alt. Verticaal: 1 ara, 2 laars, 3 ore, 4 pk., 5 re, 6 air, 8 Irene, 9 pon, 11 adé, 13 sen, 16 reet, 17 bü, 19 Goor, 21 aar, 22 sim, 24 aroma, 25 melis, 26 Eiger, 28 regel, 30 oom, 32 Epe, 37 eker, 38 rat, 39 lek, 40 dras, 42 leder, 44 tam, EDE De bewoners van Ede hebben bezwaar tegen het besluit va n het ministerie van CRM o m negentig vluchtelingen uit Oeganda onder te brengen in het complex 'De Zonne bloem' in Bennekom. Het ministerie noemt het complex een vakantie-bun- galow-oord. De Edenaren noemen het een oud-barakkenkamp, dat zelfs bij de zomertoeristen niet meer in trek is. Het PvdA-gemeenteraadslid A. van Loon heeft vragen gesteld, waaruit blijkt dat hij weinig gelukkig is 'met het geringe comfort tegen exhorbitant hoge prijzen, erger nog dan een dure flat'. Bij een bezoek dat de burgemeester van Ede, de heer J. Slot, aan het complex bracht, vond hij 'dat het er keurig uitzag'. In elke keuken is een koelkast en het is netjes gemeubi leerd', aldus de burgemeester. (ADVERTENTIE) TT Prisma Dolphin 300 5 Jaar garantie tegen kondens en waterschade. i r* Edelstaal, met datum 1J WiP i zonder datum 149.- 46 Ariël, 48 rem, 50 nap, 51 Ada, 52 som, 53 bar, 54 set, 57 To, 58 le. Prijswinnaars: De heer W. H. Noordzij, Pastorledljk 322 a, Pernis (ZH); de heer II. J. Teutscher, Monsterweg 22, Borssele; mevrouw Klyberg, Melis Stokelaan 2394, Den Haag. Ed. Hoornik. Verzamelde gedichten. Meulcnhoff Amsterdam 1972. 344 blz. Prijs ƒ22,50. Met een prijzenswaardige haast heeft de Commissie tot Redactie van het Verzameld Werk van Ed. Hoornik dit eerste deel van het VW persklaar gemaakt en gedetailleerd verant woord. Nauwelijks twee jaar na zijn dood liggen dan weer alle gedichten voor ons, die de glorie uitmaakten van een generatie die leefde in de schaduw van Ter Braak en Du Perron en in de dreiging en werkelijkheid van de tweede wereldoorlog. Hoornik was het middelpunt van de 'Criteri- um'-groep, zoals na de oorlog zijn huis openstond voor de naoorlogse romanciers en dichters. Zijn overlij den betekende voor allen die hem kenden een hevige schok. De epische lyriek van Hoornik in bundels als Mattheus (1937), Geboorte (1938), en Requiem (1938; met de bekende variaties op de regel Te Mid- delharnis is een kind verdronken) zet zich voort na de oorlog in de bundels De Vis en De Overweg. Deze stammen uit de jaren zestig, toen heel duide lijk werd dat Hoornik zwaar onder invloed stond van Achterberg die hij eens de literatuur had binnengehaald. Die invloed is zeer aanwijsbaar in Achter de Bergen (1955). Hernieuwde confrontatie met dit soort poëzie brengt een tweede schok te weeg: niet alleen heeft de dood Hoornik inge haald, ook de tijd slokt hem zonder erbarmen op. Kritieken die naar aan leiding van deze uitgave verschenen, laten weinig van zijn poëzie heel. Hoornik vertegenwoordigt ook geen top als Achterberg in poëtisch opzicht wel is hij een typische vertegenwoor diger van zijn tijd. Deze uitgave is daarom van documentaire waarde. Het is betreurenswaardig dat de Redac tie-commissie gemeend heeft in ver schillende opzichten de wens de dich ter te laten prevaleren boven volledig heid. De uitgave is geen document van alles -vat Hoornik aan poëzie heeft geschreven, is evenmin histo- risch-kritisch noch een studie-uitgave. Het is een lezers-uitgave die (ten onrechte, naar ik meen) aan de dich ter het laatste woord geeft en een te pretentieuze titel voert. Om de titel recht te doen zal de Commissie die uit zeven man bestaat nog met een Nalezing moeten komen, waarin ook de varianten zijn opgenomen. Er is nog werk te doen voor Bernlef, Bloe- mena, Mies Bouhuys, Lekkerkerker, Nooteboom, Schippers en Voeten, die die Commissie vormen. RF EINDHOVEN Een tweede grote luchthaven in west-Brabant verdient uit economisch en demografisch op zicht de voorkeur. Dit wordt nog eens een keer uitgesproken in het rapport 'een Nederlandse luchthaven in Euro pees verband' dat gisteren is versche nen. Het rapport is afkomstig van de com missie vliegveld van het provinciaal bureau van de Kamers van Koophan del en Fabrieken in Noord-Brabant, die onder voorzitterschap stond van ir. F. J. Philips in Eindhoven. Al eerder is in een studie van het Neder lands Economisch Instituut gewezen op de voordelen van een tweede lucht- haven in west-Brabant. 'Zakenlieden hebben behoefte aan een grote centrale luchthaven met velerlei voorzieningen en doorverbindingen. Ligging van een dergelijke luchthaven nabij de centra van economische activiteit is essentieel in verband met het minimaliseren van kosten en tijd van het grondvervoer.' aldus de com missie onder voorzitterschap van ir. Philips. Er wordt vanuit gegaan dat de centra van economische activiteit, zowel bin nen als buiten de Nederlandse gren zen liggen. Ze zijn gelegen in de Randstad, Noord-Brabant, het Ant werps-Brusselse gebied en in de Ruhr. Er zijn 28 conclusies aan het rapport verbonden en een ervan is dat 'het vaststaat dat reeds in de tachtiger jaren de vliegtuigmotoren in belangrijke mate geluidsarm zullen zijn en door de grote stijg- en daal- hoe!: in een aanmerkelijk kleiner ge bied hoorbaar zullen zijn bij een m n.male luchtvervuiling'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19