Loeren in de politieke kijkdoos dakvpvvdarpd66chuds70cpnsgppprgpvpspdmpnmpbp >r Riëtte Kuin en Ferry Mingelen mmmm [OUW/KWARTET ZATERDAG 25 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T17/K17 HAAG Om uiteen- ide redenen stemmen en op een bepaalde Voor velen zal de lonlijkheid van de lijst er of het program ilaggevend zijn. Ande- temmen om hun onge- en over een andere te uiten (de protest- uit traditie of met de :hte dat de partij van ceus de minst slechte [He is. lantal van deze motie- s onder woorden ge- t door bekende en tende mensen aan wie ibben gevraagd wat zij november gaan doen. usies zijn daaruit ard niet te trekken, ve misschien dat er wat mensen ónders stemmen dan vorig rs lijken nog steeds ïoudend te zijn ten 3n van een openlijke ;eus: een aantal men- as, om wat voor reden iok, niet bereid ons eus te vertellen. Daar >ver staat de Rotter- 3 hoofdinspecteur van en overtuigd PSP-lid Kalma, die wèl open- •or zijn politieke voor- litkomt; naar zijn zeg- ndervindt hij daarvan in in zijn maatschap positie. Mies Bouwman TV-presentatrice (42) te Blaricum stemt D'66. 'Het is mis, zoals het nu gaat met het milieu, het verkeer en zo Er wordt niet genoeg gedacht aan de toekomst, aan het land waarin ook mijn kinderen later moeten leven. Je leeft tenslotte niet om het alleen nu prettig te hebben, alhoewel dat natuurlijk ook be langrijk is. D'66 haakt goed op de toekomstproblemen in. Ze hebben er zelf ook problemen mee en daarom liggen die mensen me wel. Ze zeggen tenminste eerlijk ook niet overal een kant en klare oplossing voor te hebben. Andere partijen doen daar zo gemakkelijk over, die stralende gezichten, die mooie praatjes, dat babbelddebab- bel van wij weten het zo goed, dat bevalt mij niet. Die regeringspar tijen doen wel hun best, ze bedoe len het wel goed, maar het wordt tijd dat er nu echt eens wat gaat gebeuren. De progressieve partijen moeten het nu maar eens probe ren, die hebben ook geen oplos sing voor ieder probleem, maar ik geloof meer in de richting waarin zij het zoeken. Zij moeten nu de kans krijgen, daarom zijn deze verkiezingen zo belangrijk, daarom wil Ik er ook best voor uitkomen D'66 te stemmen. Willem Duys vindt dat onverstandig van mij, misschien zijn er zo wel meer mensen. Die moeten dan maar be denken dat ik geen bezit ben van het Nederlandse publiek.' J. Damoiseaux Secretaris Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn (51) Den Haag, stemt KVP. Een van de oprichters van de PPR, de heer Damoiseaux, is on langs weer teruggekeerd in de KVP-mpederschoot. 'De PPR', zegt hij, 'werd destijds opgericht om wijzigingen te brengen in het poli tiek bestel. Maar toen zij na de verkiezingen maar een paar zetels kreeg, bleek dat de opzet niet geslaagd was. Op dat moment twee jaar geleden, had zij een nieuwe weg moeten inslaan: de toen lopende contacten tussen PvdA en KVP bevorderen. Maar nee, de PPR vond het belangrijker zelf een grote partij te worden.' Dit leek Damoiseaux weinig zinvol en daarom keerde hij terug naar zijn oude partij, de KVP, toen hij zag, dat de stroming-De Zeeuw grote kracht had gekregen. 'Daar door staat de KVP op het punt waar te gaan maken wat zij altijd heeft beloofd, bijvoorbeeld op het gebied van onderwijsverbetering, democratisering en inkomensnivel lering', meent hij. Damoiseaux is secretaris van de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn, die na het verschijnen van de miljoe nennota een telegram aan de Ka mer zond. waarin zij haar teleur stelling uitsprak over het geringe aandeel van CRM (waar de KVP- minister Engels zetelt) in de tota le rijksbegroting. Op de vraag of hij weer de KVP zal verlaten, als na de verkiezin gen er opnieuw een kabinet met VVD en/of DS'70 tot stand komt. zegt hij: 'Nee, wel zal ik proberen dat bij een volgende formatie te voorkomen.' Drs. J. J. Tigchelaar Mevrouw Legerpredlkant (40) te Putten stemt SGP. 'Mijn stem op de SGP moet min of meer als proteststem be schouwd worden. Vroeger stemde ik AR. maar die partij is me veel te onduidelijk de laatste tijd. Een van de ergste dingen vind ik, als iemand maar van de ene kant naar de andere waait, als hem dat zo uitkomt. Dat zie ik nu in de AR, die naar alle kanten de zaak open wil houden. Bij de SGP is die duidelijkheid wel aanwezig. Ik hoop dat die partij zo groeit, dat het een duidelijke waarschuwing voor de AR is. Het aantrekkelijke van de SGP vind ik, dat deze partij de bijbel als norm voor het alledaagse leven en dus ook voor de politiek, onverkort handhaaft. De bijbel heeft voor het hele leven grote zeggenkracht, er mag geen enkele reden zijn wat dat betreft water in de wijn te doen. De SGP wil de doodstraf weer invoeren en daar ben ik het mee eens. De overheid mag zich vol gens mij niet aan de verantwoor delijkheid onttrekken, die de bij bel ook wat dit betreft op haar legt. De vraag welke zin de dood straf heeft, is in dit opzicht min der relevant omdat de bijbel hier over positief duidelijk Is. Ik neem overigens aan dat er van de dood- - straf een zekere preventieve wer king uitgaat, je moet met de toe passing natuurlijk wel vreselijk voorzichtig zijn.' M. M. Y. Voss Bloemiste (30) te Rotterdam-Hoog vliet, stemt NMP. Een soort dolle mina op het mid denstandsfront blijkt mevrouw Voss te zijn: 'Er zijn anderhalf miljoen vrouwen van middenstan ders die meewerken in de zaak van hun man. Behalve dat ze in de zaak staan moeten ze het huls- houden doen. voor de kinderen zorgen enzovoort; ze hebben geen tijd om zich ook maar met iets anders bezig te houden, ze kunnen er nooit uit, hebben geen tijd om eens iets te organiseren zoals an dere huisvrouwen tegenwoordig doen. Voor die vrouwen wil ik speciaal opkomen, via de Neder landse Middenstands Partij iets voor hen doen. Als er genoeg steun komt denk ik er over een soort middenstandsvrouwenclub te organiseren. Volgens mij bestaat er een groot verschil tussen onze partij en de Democratische Mid den Partij van de heer Jac. de Jong Die partij is niet voor de middenstanders. De Jong wil zo veel mogelijk stemmen krijgen en zich dan bij de VVD aansluiten. Het is hem volgens mij alleen maar om het kamerlidmaatschap te doen. Hij maakt op mij een wat onplezierige, brutale indruk.' Drs. D. J. Barth Ambtenaar (29) te Utrecht, stemt CHU. 'De Unie bestaat uit fatsoenlijke, betrouwbare lieden, die wat voe len voor traditie, enige stabiliteit en harmonie, daarin voel ik mij thuis. Ik geloof niet in radicale oplossingen, noch van links, noch van rechts. De mens is niet in staat zaken volledig en eigenmach tig via revolutionaire omwentelin gen recht te zetten. Dat kan alleen via redelijke compromissen, niet door verscherping van tegenstel lingen. Ik ben daarom voorstander van een centrumpolitiek. Daar heeft de CHU niet het monopolie van, ik zou evengoed KVP kunnen stemmen. Daarbij staat echter mijn protestantse achtergrond en mijn trouw aan traditie in de weg. Vorig jaar had ik wat moeite met de Unie, vooral door het optreden van Udink, die zich teveel door reclamemakers liet leiden. Volgens mij overtuig je de mensen eerder als je gewoon eerlijk bent.' Drs. Barth was de tweede naam die ons door de CHU voor dit verhaal werd genoemd. De eerste, 'een man die ondanks zijn lange haar en wilde truien toch nog CHU stemt', het CHU-gemeenteraadslid mr. H. Kernkamp bleek de 'afkal vende CHU' niet meer zo te zien zitten en zoekt het op 29 novem ber in de progressieve hoek. On derhand blijft hij voorlopig wel CHU-gemeenteraadslid in Rotter dam en dat levert toch een opval lende combinatie op. B. D. Kalma Hoofdinspecteur van politie te Rot terdam, stemt PSP Een politieofficier, die de ene keer demonstraties begeleidt, en de an dere mee demonstreert (Vietnam. Griekenland etc.) heeft het niet gemakkelijk In het Nederlandse gezag- en orde-apparaat. 'Je kan in Nederland nog steeds niet openlijk voor je politieke stand punt uitkomen, wat dat betreft le ven we in een schijndemocratie. Mijn PSP-lidmaatschap wordt met Argusogen bekeken, ik weet dat het mij in mijn carrière geschaad heeft Niemand durft er duidelijk bezwaar tegen te maken, de weer stand wordt subtieler geuit. Zo verweet de vorige hoofdcommis saris van Rotterdam mij dat ik de politie in een moeilijke positie bracht door zelf mee te demon streren. Ik beschouw dat als een inbreuk op de vrijheid van me ningsuiting en heb daar toen ern stig tegen geprotesteerd. Als je dat allemaal zo merkt, kan je er natuurlijk mee ophouden, maar dan komt de vraag: is je carrière je dat allemaal waard. Ik ben overtuigd PSP-er, wens dat te blijven en daarvoor uit te ko men. Ik stem PSP omdat ik deze kapitalistische maatschappij af wijs. Alleen in een echte socia listische maatschappij, te berei ken door parlementaire en buiten parlementaire acties, kan de mens zich gelijk ontplooien. De politie is in vele landen een afschuwelijk verlengstuk van de overheid. Ik twijfel niet aan de in tegriteit van de Nederlandse poli tie, maar er zijn uitzonderingen. De politie moet daarom zeer kri tisch gevolgd worden, temeer om dat er momenteel een sterkere hang naar orde en gezag is. Die omwikkeling hou ik zeer scherp Ton Sijbrands Beroepsdammer (25, Den Taag(, stemt PvdA. De bekende dammer Sijbrands gaat op de PvdA stemmen, omdat hij 'een aanhanger is van een gematigd progressief kabinet. D'66 is mij eigenlijk net zo sympa thiek', zegt hij, 'maar het is mis schien verstandig om op een zo groot mogelijke partij te stem men.' Jarenlang Is hij een aanhan ger geweest van de communisti sche wereldbeschouwing. 'Die heb ik verlaten, nadat ik gezien heb, dat experimenten In die richting eerder verslechtering dan verbete ring brachten. Maar om dan maar meteen op de WD te stemmen, Is wel een beetje erg Ingrijpend, hè, want ik ben natuurlijk altijd nog wel een beetje socialist. Maar voor één ding ben ik erg op mijn hoede geworden: voor radicalen en fanatici, zowel van links als van rechts. Daarom stem ik maar op de PvdA. die zit er lekker tussen in.' Sijbrands is niet bang voor radica le vleugels binnen de PvdA. 'Ik geloof dat een stroming-Nagel (die mijn sympathie niet heeft, nooit de partij gaat overheersen. Dat zal nog wel meevallen.' da Silva rio (49) te Den Haag MP. die het zuidelijk tempera- zigeunergroep Fiësta Gi- ons land op de planken ziet de toekomst weinig tegemoet. 'In deze maat- is niet voorzien in een voor de middenstanders, rden bedreigd door de appelijke ontwikkelingen al-economisch gebied. Al lele mensen worden door eid aangetrokken en dat is ede zaak. Ons wordt niet vraagd wat we ervan den- democratische midden de enige partij, die nog biedt voor de kleine mid- lers, waartoe ik mijzelf in. De Jong is een krachti- r. die veel heeft bereikt, •made man, zoals ik zelf, ook helemaal met zijn indjes heeft opgebouwd, n weet wat nodig is voor enstanders, met welke pro wij te kampen hebben. Als n andere partij zou stern- mijn stem gewoon verlo- Mr. W. Beernink Advocaat (55) te Dordrecht, stemt GPV. 'Als de Nederlandse burgers met man en macht op de CHU gaan stemmen, dan komen er in deze partij mensen aan de top, die er niet horen, zoals de Tweede Ka mer-leden Huijsen en mevrouw De Ruyter.' Daardoor is de politieke eenheid tussen de broers Beernink ernstig verstoord. Want de advo caat Beernink, broer van de be kende CHU-oud-minister, gaat nu voor het eerst niet op de CHU, maar op het GPV stemmen. 'De CHU is altijd een partij ge weest waarin rekening werd ge houden met de historie van ons land en de uitspraken van de kerk. Maar als ik nu uitspraken hoor. als van Huijsen: 'De CHU is eigenlijk te christelijk,' dan zeg ik: 'Dat is niet meer een uitspraak van de CHU, die altijd de titel conservatief heeft gehad, in de goede zin van het woord.' Daaraan vindt hij het GPV beter beant woorden. 'met name op het punt van de zedelijkheidswetgeving.' Wat de buitenlandse politiek van het GPV betreft: 'Het gaat het GPV en mij te ver, om de Europe se landen zomaar onder te bren gen onder één gezagsorgaan.' Vooral de door het GPV nage streefde samenwerking tussen de Noordzeestaten die nog een vor stenhuis hebben, ligt hem na aan het hart C. van Beek Kraanmachinist (31) te Klaaswaal, stemt WD. Kraanmachinist Van Beek ziet rond zich heen in de havens van Rotterdam dat al zijn collegae in de vakbond zitten. 'Maar ik houd er niet van, dat er over mij beslist wordt door mensen die buiten de realiteit staan.' Daarom stemt hij op de VVD, 'die de mens het vertrouwen schenkt, zelf uit te maken wat goed of slecht voor hem is. Dat is nog eens wat anders dan bij de socialistische partijen, waar de staat de dienst uitmaakt, of bij de confessionelen, waar het geloof het menselijk ge drag bepaaltzegt Van Beek. Doet de VVD genoeg voor de lagere inkomensgroepen? 'Ja, de VVD leert je begrijpen, waarom je van hen dat tientje-meer niet krijgt: omdat je door de gevolgen daar van straks aan de andere kant weer twaalf gulden moet betalen, ledereen hier in de haven ver dient graag wat extra als er een klusje valt op te knappen Af maal willen ze wel overwerkt - Eigenlijk zijn het allen;-' len', vindt Van Beek. 'Ml 1 b na niemand is zo consequent r d?n ook on de VVO te stemmen Mevrouw Th, van Lynden van der Brugghen Huisvrouw te Utrecht, stemt ARP. 'In deze tijd is erg veel aan het verworden, aan het afglijden. Daarom is er een rechtlijnige man nodig, een man als Biesheuvel.' Mevrouw Van Lynden van der Brugghen stemt dan ook op de ARP, 'een partij waarin regelma tig lezingen worden gehouden van uitzonderlijk hoog niveau'. Boven dien heeft zij vanuit haar christe lijk denken, 'een open oog voor de sociale nood.' Als oud CHU-stemster was zij des tijds bij de oprichting van de PvdA, 'toen voor mij een tijd kwam van grote bewustwording.' Zij stemde op deze partij, die 'mij destijds met laaiend enthousiasme vervulde, maar die nu niet meer is wat zij vroeger was. Vooral op zedelijk gebied gaat zij een weg. die ik niet meer volgen kan. En dan die Den Uyl. die zo totaal .^schilt van Vondeling vroeger. Zijn ai te populaire manier van spreken is kennelijk bedoeld om de gewone man te binden. Maar het kan wel eens zijn, dat hij met zijn mentaliteit (in een Groningse volle verkiezingszaal: toe mensen, gewoon wat kontjes geven) deze mensen veel te laag aanslaat', al dus mevrouw Van Lynden van der Brugghen Dolf de Vries Toneelspeler (35) te Den Haag stemt PPR. 'Jij moet niet zo bekakt praten, het lijkt wel of jullie dat met opzet doen, maar zo kom je nooit bij de mensen over', zei Dolf de Vries tegen PPR-lijsttrekker Bas de Gaay Fortman, toen deze de politiek in ging. 'Toen Bas zijn eer ste speech in de Kamer moest houden, ben ik hem daarin gaan oefenen, zo van 'je moet geen veur maar voor zeggen.' Al oefe nend merkte ik wat de PPR pre cies wil en dat sprak mij wel aan. Met name de punten over de ras sendiscriminatie en de ontwikke lingssamenwerking, dat komt om dat ik twee jaar op de Antillen heb gezeten. Over de NAVO en defensieparagrafen heb ik nog wel wat vragen, maar niet zo, dat ik daarom niet op die partij zou kunnen stemmen. De PPR heeft nog een idealisme dat je in andere partijen, door de vele compromissen, niet meer aan treft Volgens mij worden de men sen in de politiek, de persoonlijke aantrekkingskracht die zij op de kiezers hebben, steeds belangrij ker. Bas is een goede vent, hij werkt er hard voor en is ook niet bang om fouten te maken. Die pet. bijvoorbeeld, die hij nu in de campagne steeds draagt, als to neelspeler weet ik, dat kan gewoon niet, maar het is toch wel leuk dat hij dat zomaar durft te doen. Ik ga stemmen, maar overigens vind ik deze verkiezingen maar flauwe kul. je krijgt zo de indruk dat alle kaarten van te voren al geschud zijn.' P. Beljaars Henri Knap Sportleraar (45) te Tilburg, stemt Boerenpartij 'De Boerenpartij is een partij, waarin weinig mensen met titels zitten. Vooral daardoor is het een uitstekende partij', meent de heer Beljaars. directeur van een sport school in Tilburg. 'Mensen met titels durven nooit anderen voor de tenen te stoten. En als dat nodig is, ook letterlijk, dan mag dat bestzegt hij zijn leerlingen dan ook in de vele discussies die na afloop van de judolessen over de politiek losbranden. Over het eigen rechter spelen dat de Boerenpartij nogal eens in de schoenen wordt geschoven: 'Als de wet tekortschiet bijvoorbeeld in de zaak: vrij kamperen bij de boer dan hebben wij het recht zelf ons have en goed te verdedi gen.' Vroeger stemde Beljaars al tijd op de KVP. 'Maar', zegt hij. 'nu dekt daar de vlag de lading niet meer. Sterker nog. zij heeft verraad gepleegd aan haar eigen vlag, onder meer met haar behoor lijk vrije standDunt over de abor tus', aldus Beljaars. Publicist te Amsterdam (61), stemt DS'70 'Drees jr. en De Brauw zijn geen mooipraters en veel-belovers. Min der dan andere politieke leiders zeggen ze dingen om de kiezers te behagen. Ik heb een groot ver trouwen in die mensen. DS'70 is ook de partij die het sterkst tegen de inflatie optreedt. Die geldver- dunning is een aanslag op de zwakste groepen, de gepensioneer den. de kleine beleggers en de arbeiders. Die denken wel dat ze er door loonverhogingen beter van worden maar die verbetering staat in geen verhouding tot de nadelen die daaruit voortvloeien voor het algemeen belang, dat ook hun be lang is. Ik ben het ook eens met de ideeën die Drees heeft over de auto. Dat autogebruik zal moeten worden beperkt omdat de benzine opraakt. Een vergunningenstelsel lijkt mij in de toekomst onontkoombaar. De drukte op de wegen is een andere zaak. die zou aangepakt kunnen worden door bijvoorbeeld de ene zondag alle even nummers te laten rijden en de andere zon dag alle oneven nummers. Overi gens vind ik dat er te negatief over de auto gepraat wordt. Hij wordt afgeschilderd zoals in de middeleeuwen de duivel, de oor sprong van alle kwaad. Voordat DS'70 ontstond stemde ik PvdA. Den Uyl is volgens mij een gema tigd en realistisch man. maar ik zou niet op een partijleider stem men met zo'n wilde achterban.' Rob Ramaekers Dienstplichtig soldaat (21) te Am sterdam, stemt CPN. 'Vooral het gevecht voor de vrij heid van meningsuiting is een as pect van 't CPN-beleid dat mij erg aantrekt.' zegt Rob Ramaekers. De communistische partij heeft een jarenlange traditie in haar strijd voor de democratische rech ten. In Nederland vaart zij een strikt zelfstandige koers. Al in 1946 voerde zij actie tegen het feit dat de verspreider van het blad Een (van het algemeen Neder lands jeugd verbond) twee en een half jaar werd vastgehouden.' In kazernes deelde hij dit blad rond, waarin een artikel stond: 'Maak van onze jongens geen SS-ers. Dit werd geschreven in verband met 'de onderdrukking van de vrij heidsstrijd in Indonesië Dit actiepunt spreekt Ramaekers erg aan. als bestuurslid van de Vereniging Van Dienstplichtige Militairen (VVDM). Zelf doet hij ook regelmatig mee aan acties die de democratische rechten van de soldaat binnen het leger kunnen vergroten. Zo werd hij vorig jaar veroordeeld voor zijn actie, de sol daat toe te staan buiten zijn diensturen in burgerkostuum te laten rondlopen. Een paar weken terug stond hij nog terecht voor het hoog militair gerechtshof voor zijn aandeel in de anti-groetdag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17