artoperaties in 3 gaan opvoeren I Prisma In doublé! ieuure iuu nieuure reiru Goed gespeelde Hedda Gabler maakt indruk Een eeuw persfoto's in Boek van de Maand nieuure revu Stormschade in bossen valt enorm tegen, vooral in het noorden igging van minister Stuyt: levelt: via de ptreden tegen lalvlucht Hella S.Haasse Nieuw in de Salamanders! leiders in Europa aal naar de iater? \inb?recliU? SflWlrefUits? handhaving van het Christelijk Principe. Filmers staan nog onnodig zwak tegenover buitenwacht 135.- Ongerustheid over het scholenplan NVVook rapport belastingontduiking Mary Dorna Nieuw in de Salamanders! D [^/KWARTET VRIJDAG 24 NOVEMBER 197 BINNENLAND/KUNST T9/K11 crslaggever Het aantal open hartoperaties zal in 1973 sterk worden opgevoerd, met 500 tot jaar zullen ongeveer 1.000 van deze operaties worden uitgevoerd in de verschillende hart- lie centra in Nederland. ing moet worden bereikt egnemen van belemmerin- estaande universitaire cen- academisch ziekenhuis in op korte termijn weer worden bedreven. De een hartchirurgisch cen- lastricht, een medische fa- oorberedding is, krijgt ho- ten koste van een derge- n Eindhoven, heer H. S. Fievet, voor- e Nederlandse hartpatiën- gisteren gezegd na een advertentie; IIN^ halfuurtje reien voor agbare t.v in der vele wekelijkse in In Nieuwe Revu's ELMARATHON. ijn mee en win! èbrengst komt ten goede ie Dr. Winthrop ielps-stichting voor het Ische kind. if morgen Iwinkel voor 1,-. ic. econ. redactie De voorzitter van de nd NVV, de heer A. Groe it op een verkiezingsbijeen- i de drie samenwerkende ijen gezegd dat door mid- n wettelijke bepaling moet irkomen, dat bij een verde- nsnivellering eventueel een icht naar het buitenland lts te vinden. arde hij dat een kabinet in een fundamentele verander- aanbrengen in strukturen, iwen zijn gegroeied, 'in de ealiteit van vandaag moeten erken met kreten, waarvan weet dat er geen politieke lid achter staat. Dan stoot je af en kan er de eerstko- 'intig jaar helemaal geen i van veranderingen', 'aldus Iroenevelt. gesprek met minister Stuyt van volks gezondheid over de situatie van de hartchirurgie in Nederland. Uitbreiden Volgens de heer Fievet streeft minis ter Stuyt ernaar in samenwerking met het ministerie van onderwijs en we tenschappen de capaciteit van de uni versitaire centra uit te breiden. Ge dacht kan worden aan opheffng van het personeelstekort in het acade misch ziekenhuis in Rotterdam en een snelle benoeming van een hoogleraar hartchirurgie in Utrecht. De patiën ten, die in Eindhoven op de wacht lijst voor operatie staan, kunnen, al dus de heer Fievet, in de centra in Nijmegen, Rotterdam of Utrecht wor den geholpen. De minister gaat niet akkoord, zo vertelde de heer Fievet verder, met een interimoplossing voor de Eindho- vense hartchirurg dr. Van der Schaar in het Sint Jansgasthuis in Weert. Omdat dr. Van der Schaar door het conflict in het Eindhovense Binnen- ziekenhuis daar niet meer kan wer ken, is door diverse betrokkenen ge zocht naar een mogelijkheid hem tij delijk elders hartchirurgie te laten bedrijven. Dr. Van der Schaar wilde dat graag. In het Weerter ziekenhuis waren mo gelijkheden aanwezig, maar de minis ter meent dat uit kwaliteitsoverwegin gen dit niet kan worden toegestaan. De voorbereiding zou, zo vertelde vol- ADVERTENTIE Monsterachtige beeldgroepen, nachtmerrieachtige figuren.Wie legde de tuinen van Ilomarzo aan I Iella S. I Iaassc's bekende boek is nu verkrijgbaar als Salamander - met een prachtig omslag van Dolf Zwerver. Zoals ook in ons land een (goede) gewoonte word tbren gen de Salamanders makkelijk te betalen (f 3,50!) herdrukken van belangrijke boeken van goede schrijvers. Te koop in iedere boekhandel. flSL Steeds meer schrijvers in Vav steeds meer Salamanders! gens de heer Fievet, drie tot zes maanden duren en in die periode moet een begin zijn gemaakt met de verwezenlijking van een definitief centrum van topklasse in Zuid-Neder land. Dr. Van der Schaar zal waar schijnlijk op korte termijn in een academisch centrum, welk is niet ge zegd, aan het werk kunnen en zich tegelijkertijd bezig houden met de voorbereiding van het academische hartchirurgisch centrum, dat dan in Maastricht moet komen. Wat nu zal gebeuren met de door het bestuur van het Eindhovense Binnen- ziekenhuis ingestelde werkgroep, die een hartchirurgisch centrum van top klasse voor de regio Eindhoven moet voorbereiden, wist de heer Fievet niet. Volgens hem kan echter wel worden aangenomen dat de hartchi rurgie in dit ziekenhuis die door het conflict al stil ligt, defintef net meer in dit ziekenhuis zal plaatsvin den, tenzij in de structuur van een apart centrum. De vraag is volgens de heer Fievet welke prioriteit dat cen trum krijgt. Hij meende eerst Maas tricht en dan pas Eindhoven aan de. beurt'. ADVERTENTIE) 'n halfuurtje puzzelen voor een naaimachine... één der vele wekelijkse prijzen in Nieuwe Revu's PUZZELMARATHON. Doe fijn mee en winl De opbrengst komt ten goede aari de Dr. Winthrop M. Phelps-stichting voor het spastische kind. 31 vanaf morgan in de winkel voor 1,-. >PA) Volgens Giüseppe voorzitter van de raadge- gadering van de Raad van ïllen er in 1980 in Europa en gastarbeiders zijn. Hij lat alles in het werk gesteld den om de gastarbeiders be land van vestiging te ADVERTENTIE nemen steeds meer mensen icht tot de Psychiater? jver in het nieuwe nummer formd Nederland. ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van/Hervormd Nederland. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De schade die de storm vorige week in bossen heeft aangericht is vele malen groter dan aanvankelijk werd ge dacht. Volgens de eerste schattingen zou zo'n 150.000 kubieke meter hout tegen de vlakte zijn gegaan; die schatting was gebaseerd op de schade in Gelderland. Het Noorden blijkt echter véél zwaarder te zijn getroffen. Alleen al in Drente en Friesland ligt een half miljoen kubieke meter hout plat. Vooral Drente is zwaar getroffen. Tenminste een kwart van de bos sen is ontworteld of door de storm gewoon afgeknapt. Ook in de Vechtstreek is er zeer grote scha de. Het zuiden van het land heeft nauwelijks nadeel ondervonden. Dit vertelde gisteren ir. G. Meme- ling, directeur bosbouw, land- schapsvoorziening en renteambten van de Nederlandse Heidemaat schappij, in Orvelte. De Heidemij plantte daar gisteren in één dag tienduizend bomen en boompjes. Dit was een geschenk van de tien jarige N.V. Storebest te Ede. fabri kant van Winkelinterieurs. Volgens de heer Memeling is de schade op de Veluwe, die tot nu toe het meest in het nieuws is gekomen, in feite slechts een frac tie van de totale schade. Van de totale schade aan bossen in Neder land, is zeker driekwart aangericht in Noord-Nederland en de Vecht streek. Voorzover het om staatsbos sen gaat, is er wel een oplossing te vinden. Veel moeilijker wordt het echter met de erg belangrijke par ticuliere bossen (in Drente toch nog vijftig procent van het totaal). De schade is hier zo groot dat de heer Memeling zich afvroeg of het rampenfonds er niet aan te pas moet komen. Verder zijn er onvoldoende men sen om orde in de chaos te schep pen. Dit is vaak gevaarlijk werk, dat door vakmensen gedaan moet worden. Er zijn echter veel te weinig vakarbeiders om de sterk uitgedunde of soms zelfs geheel omgewaaide bossen op te ruimen. Ook is er schaarste van nieuwe jonge bomen te verwachten. Er zal nieuwe aanplant in de bossen moe ten komen, maar dat betekent dat de plantsoenvoorziening ernstig zal worden gestagneerd. 1 ADVERTENTIE) eljïMER: lentsprijs 16,per halfjaar; per jaar. Abonnementen kun- Kies een vaste koers: genblik ingaan. De S.G.P. doet niet mee aan politiek gedraai: S.G.P.stemmen komen niet achteraf toch in de verkeerde hoek terecht! 'gevuld in BLOKLETTERS "P (zonder postzegel) verzen- il Nederland, Inummer 1776, Den Haag Geen wikken of wegen, ABMA PTl Stem Principieel: staatkundig CTD door Ber Huising 's-HERTOGENBOSCH Met de première van Hedda Gabler bewees Globe woensdag dat een goed gespeelde Ibsen nog altijd indruk maakt. Uit 'Ons Lieve Leven': vooroorlogse bekeuring in Rotterdam. 'Ons lieve leven' Van eeri onzer verslaggevers AMSTERDAM Vandaag opent mr. F. J. F. M. van Thiel in het Stedelijk Museum de tentoonstelling 'Ons Lieve Leven', die met 250 foto's een indruk probeert te geven van wat de Neder landse persfotografen de afgelopen honderd jaar hebben vastgelegd. De tentoonstelling, grotendeels een sélee- tie uit het boek 'Ons Lieve Leven', dat op 7 december in de boekhandel verkrijgbaar is, wordt gehouden ter gelegenheid van het veertigjarig jubi leum van de Nederlandse Vereniging van Fototjournalisten (NVF). Het boek (472 foto's) verschijnt in 70.000 exemplaren als Boek van de Maand, waardoor het van 7 december tot 13 januari 1973 voor tien gulden -te koop zal zijn. Daarna is het als handelseditie verkrijgbaar voor 17.50. De eindredactie was in handen van Wout Woltz, Joost van de Woestijne verzorgde de lay-out en Theo Rama ker verzamede de foto's. Hij kon selecteren uit 5000 krantefoto's, ter beschikking gesteld door archieven van kranten en tijdschriften en door fotojournalisten. De eigenaars van de foto's stonden hun auteursrechten af voor het Bijstandsfonds van de Vere niging van Fotojournalisten. Theo Ramaker kwam gedurende zijn speurwerk tot de conclusie dat in ederland nogal roekeloos met de Filmbeeldjes VD, de Nieuwe Nederlandse film van Verstappen gaat op 21 december draaien in tien theaters, te Amster dam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht, Arnhem, Groningen, Mac 'richt. Eind hoven, Haarlem, Hilversum. -F En dan komen ook nog Joao van George Sluizer, Bik de Beesten Af van Bert Haanstra, Niet voor de Poe zen van Fons Rademakers, Turks Fruit van Paul Verhoeven, Geen Pa niek van Ko Koedijk, Angela van Nikolai van der Heyde, Paradiso van Gijsbert Versluys. Aan Nederlandse componisten van filmmuziek keerden Buma en SLemra in 1971 933 000. autersrech- ten uit en dat was 221.000.-. of bijna 31 4- Voorzitter J.G.J. Bosman van de Nederlandse Bioscoopbond, waarmee hij sinds 1935 verbonden was, wordt het volgend jaar vijfenzestig en legt daarom zijn functie in December neer. Jan Oonk kreeg op een Jeugd- Filmvestifal in Parijs een prijs voor zijn film Stuiter, en Jan van de Kam kreeg er een voor Waddenzeee-Voge- l eiland. In Ulft begint vandaag een drie daags festivalletje met films van Jean- Luc Godard, waarbij mogelijk zijn nieuwste, hier nog niet vertoonde, Tout van Bien. persfotos is omgesprongen. Door de fusies van kranten de laatste jaren zijn opnieuw krante-archieven verdwe nen of 'uitgeduid'. Hij heeft daarom voorgesteld CRM of de gemeete Am sterdam te verzoeken een centraal archief op te bouwen. Bij het samenstellen van de tentoon stelling is uitgegaan van de indeling naar onderwerpen van het boek. Er is onderwerp aan toegevoegd: de fotojournalist van de afgelopen hon derd jaar aan het werk. Het is niet de bedoeling van tentoonstelling en boek 'mooie foto's' te laten zien, maar informatie te geven over een bepaalde periode van de Nederlandse geschiede nis. Wie door de tentoonstellingsruimten loopt of het boek doorbladert, komt tot de conclusie dat deze opzet is geslaagd. Jammer is, dat in de begeleidende tekst hinderlijke slordigheden voorko men. Zo wordt de jongste zoon van prins Claus zijn oudste genoemd en Karei Appels wandschilderij 'Vragende kinderen' als 'Vragende ogen' betiteld. En voor het gemak begint de kabinets crisis in het najaar van 1972. Uilgever van 'Ons Lieve Leven' is L. J. Veen/Foton Publishing. Niet dat de zelfmoord van Hedda en de ondergang van Eilert (mij) nog diep ontroeren of dat de overspanning in de burgerlijke benauwenis van de vorige eeuw ons nog beklemt, maar wel doordat het zo knap is geschre ven, met geen woord teveel, en ingewikkelde karakters zo boeiend speelbaar zijn. Petra Laseur is een sterke Hedda. Mooi, statig, kil hooghartig van stem en gebaren, en innerlijk geladen. Zij verveelt zich duidelijk. Zij minacht haar banale sul van een man en zijn tante. Zij voelt zich verwant aan de intrigerende Brack maar ze is te koel, te leeg om iets met hem te beginnen. Zij is hatend jaloers op de lieve, opofferende vrouw die verlopen Eilert weer tot schrijven en een behoorlijk leven bracht. Zij benijdt die Eilert omdat hij tenminste durft te leven. Zij drijft hem, zwakkeling die hij ls, de vernieling in. Uit louter verveling, om toch iets te doen. Omdat het zinloos was en nare gevolgen kan hebben maakt zij er een eind aan. Dat eind was ook het begin. Hans Croiset liet het slot eerst spelen om dan te tonen hoe het kwam Dat is dan een hedendaags terugblik-foefje, dat het stuk niet moderner maakt. Het blijft in onze tijd moeilijk te geloven dat het zo gemakkelijk zo slecht moet aflopen met die mensen. Diep meeleven is er niet meer bij. En Hans Croiset heeft met zijn strakke, ingehouden regie dan ook niet senti menteel gewerkt op medelijden en een sombere tragiek. Er zat in de opvoering, dacht ik, een relativerend afstand nemen dat hier en daar soms opliep tot ironie. GLAD Daardoor werd Ton van Duinhoven als die Brack bijzonder goed: glad beleefd, vals, cynisch beredeneerd voortdurend meester van zichzelf en de situatie, die hij doorheeft en voor een deel bepaalt. Even zelfzuchtig en vernietigend als Hedda, maar machti ger. Jan van Roijen is bijna komisch echt de goeie sul van een echtgenoot, een onbeholpen kamergeleerde met stun telige gebaren, vriendelijk gebabbel en een kinderachtig lachje. Pleuni Touw speelde gevoelig de ingoede me vrouw Elvsted die alles, tevergeefs, voor die Eilert overhad. En daar maakte Hans Boswinkel een stille, onzekere figuur van. Wiesje Bouw meester is de eenvoudige hartelijke tante, Bé Schenk speelt Je oude dienstbode. Het decor, van Huub van Gestel, is de gewenste, ongezellige ruimte. Wat die mannenkop op het plafond moest ver beelden heb ik eerlijk gezegd niet begrepen. De kostuums horen bij de tijd waarin dit drama zich afspeelde. Cora en Sybren Polet hebben Ibsen goed vertaald, in een verzorgd Neder lands, dat een beetje deftig en gedra gen gesproken kon worden. Friese naïef in Hoorn HOORN Een van de meest opmer kelijke naïeve schilders van Neder land was de Fries Jentje van der Sloot (1881-1962). Zijn werk is nu, na de tentoonstelling in Museum 't Coop- manshus in Franeker, tot 7 januari te zien in het Westfries Museum in Hoorn. Na een bonte reeks van beroepen te hebben doorlopen als kastelein, win kelier, boekhouder, straatfotograaf, en vertegenwoordiger in alles en nog wat, werd Jentje van der Sloot in 1958, hij was toen al 78 jaar, ontdekt door Livinus van der Bundt, die toen directeur was van de Vrije Akademie in Den Haag. In de vier jaren, die hem nog restten voor hij in 1962 overleed bouwde hij een oeuvre op van meer dan 60 schilderijen. (ADVERTENTIE) 'n halfuurtje puzzelen voor een 1 nieuwe auto... J Staatkundig Gereformeerde Partij (ADVERTENTIE) PRISMA v nieuws Prisma dameshorloge in doublé Elegant model Doub'é dameshorloges verkrijgbaar v.a. I een gloednieuwe Renault-6l Wekelijkse hoofdprijs in £1 Nieuwe Revu's gezellige J PUZZELMARATHON. g| De opbrengst komt ten goede aan de Dr. Winthrop M. Phelps-stichting voor het spastische kind. V vanaf morgen in de winkel voor 1,-. ®e m* DEN HAAG In kringen van het onderwijs bestaat grote ongerustheid over de vaststelling van het scholen plan 1973, 1974 en 1975. De Tweede Kamerleden Van Leijenhorst (CHU), Veerman (ARP), Huijsen (CHU) en Vermaat (ARP) vragen in dit ver- 'band aan de staatssecretaris van on derwijs waarom onder meer de inter confessionele school voor MTO in Arnhem, de protestants-christelijke school voor MTO, te Zwolle, de pro- testanijs-christelijke school LTO in Goes en de. protestants-christelijke school voor havo-atheneum te Zoeter- meor niet op het scholenplan zijn geplaatst. Deze scholen voldoen namelijk ruim schoots aan de wettelijke normen. De vier Kamerleden, die verwijzen naar een artikel in het blad 'Inkom', vra gen verder of in bepaalde moeilijke gevallen is afgeweken van de overeen gekomen overlegprocedure tussen het departement en de onderwijsorganisa ties. Tot slot wordt gevraagd: 'Wat is het oordel over de uitspraak dat met twee maten wordt gemeten'. Deze uit spraak is gedaan omdat geconstateerd zou zijn, dat hij de vaststelling van het scholenplan de gevolgen voor het openbaar onderwijs zwaarder zouden wegen dan voor het bijzonder onder wijs. DEN HAAG Het onderzoek dat dis. P. H. Brunsman van de Dr. E. Boekmanstichting in op dracht van het CRM in 1970 en 1971 verrichtte in de Nederlandse filmwereld, voornamelijk om te weten hoe het staat met de werk gelegenheid in de filmproduktie, leidt tot sombere conclusies. Er is een tekort aan informatie in de filmwereld. Gegevens ontbreken of zijn niet systematisch georderd. Het beleid baseert zich onvoldoende op feitelijke gegevens en daardoor staan de filmers onnodig zwak tegenover de buitenwacht. Bovendien worden gege vens, als zij er zijn, teveel geheim gehouden. Er heerst in de filmwereld een angstvallige geslotenheid en een sfeer van wantrouwen. Ook de Nederlandse Bioscoopbond, het Produktiefonds en CRM zijn te gesloten. Zodat er geen goede diagno se gemaakt kan worden om die pro blemen goed aan te pakken. Ook bij de filmers en filmstudenten is er een gebrek aan samenwerking. Zij zijn te Hollandse 17e eeuwse tekeningen uit Rusland ROTTERDAM Een honderdtal Hol- landse en Vlaamse tekeningen uit de Hermitage te Leningrad en het Poesj- kin Museum in Moskou zullen van 2 december tot 7 januari te zien zijn in het Museum Boymans - Van Beunin- gen te Rotterdam. Deze bijzondere tentoonstelling de meeste tekenin gen worden voor het eerst buiten Rusland getoond kwam tot stand in samenwerking met de Koninklijke Bibliotheek te Brussel en het Instituut Néerlandais te Parijs en werd georga niseerd in het kader van het Cultu reel Aceoord tussen de USSR en Ne derland. De tekeningen, al zijn het er dan maar honderd, geven toch een vrij volledig beeld van de tekenkunst in de Nederlanden van de 17e eeuw en het is opmerkelijk dat er ook ver schillende minder bekende meesters vertegenwoordigd zijn met bladen van zeer hoge kwaliteit. Enkele toppunten: een groep tekenin gen van Rembrandt, enkele bladen van Jacob van Ruisdael, een meer dan twee meter hoge en anderhalve meter brede pentekening van Goltzius, tien tekeningen van Rubens, veel van Ja cob Jordaens ook en twee bladen van Anthonie van Dyck. Van onze sociaal economische redactie AMSTERDAM Het NW schrijft in zijn orgaan van deze week reikhal zend uit te zien naar een rapport van de (met de WD gelieerde) Tenders stichting over het misbruik van de belastingwetgeving. 'Aan dezelfde borreltafel, waar zo zwaar wordt ge- fulmineeerd tegen misbruik van socia le wetten, is het opgeven over de handigheid waarmee men de belastin- spreksthema. Dit misbruik is waar gen heeft ontdoken een geliefd ge- schijnlijk groter van omvang dan dat van de sociale wetten', aldus het NVV in een artikel over het rapport van de Teldersstichting over misbruik van de sociale wetgeving. Het NW meent dat dit rapport een bijzonder opper vlakkige indruk, .maakt en haastig voor de verkiezingen in elkaar lijkt te zijn gezet. individualistisch zij willen het liefst vrije kunstenaars zijn, en door het gebrek aan voldoende werk beschou wen zij elkaar als concurrenten. Ter wijl samenwerking nodig is om tot verbetering van de situatie te komen. Ook hun beroepsvereniging, de NBF, is te zwak om goed op te treden, doordat lang niet alle filmwerkers er lid van (willen) zijn. Filmproduktie- bedrijven zijn economisch bijzonder kwetsbaar doordat opdrachten en mo gelijkheden om te produceren voort durend onzeker zijn. Zij hebben dan ook weinig mensen vast in dienst en werken, als er werk is, het liefst met f re-lancers. Wat nog wordt aange moedigd door de filmers zelf, die het liefst free-lance werken, terwille van hun artistieke vrijheid. Daardoor ko men velen niet, of maar tijdelijk aan de slag. Daar komt nog bij dat het beroep niet is beschermd en niet is gebonden aan eisen van opleiding en vakbekwaamheid. KRITIEK Er is ook kritiek op de subsidies. In het verlenen daarvan heerst teveel willekeur doordat er geen duidelijke criteria zijn vastgelegd. De subsidies worden onvoldoende geacht, ofschoon er ook filmers zajn, die zich afvragen of subsidiëring wel nodig is. En dan is er kritiek op de filmdistri butie Nederlandse films krijgen te weinig kans op vertoning. Belangrijke bujtenlandse films worden vaak niet, of te laat vertoond. De pogingen om daar niet, of niet zo, commercieel wat tegen te doen worden belemmerd door de Bioscoopbond die er een concurrentie in ziel. Het zal op grond van deze conclusies, die een boek van honderd bladzijden vullen, en waar van hier maar de voornaamste in het kort zijn vernield, moeilijk zijn om de situatie doelmatig te verbeteren. Wel moet er op gewezen worden dat de ontmoedigende bevindingen wer den opgedaan in 1970 en 1971 en dat er juist in de laatste tijd een sterke, zelfs ongekende, opleving in de speel filmproductie te constateren valt. Waaruit overigens niet opgemaakt kan worden dat de toestand in de filmwereld in het algemeen al veel veranderd is. ADVERTENTIE Het prachtige boekje van Mary Dorna, Laten zee vader eruitgooien (met een voorwoord van S. Car- miggelt) is nu verkrijgbaar als Salamander. Terecht. Want Sala manders (ze kosten maar f 3,50) zijn er voor de veel-lezer, de scho lier, degeen die vergat het boek eerder te kopen, en voor de verza melaar die de belangrijke boeken van goede schrijvers allemaal wil hebben. Te koop in iedere boekhandel. tffL Steeds meer schrijvers in steeds meer Salamanders!

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11