^.-Vietnam haalt erste B 52 neer Israël tolereert geen guerrilla-acties meer Overgelope n Praagse spion onthult 'spel met de leugen' als iets se schenken nis... even naar de slijser! f defensie anusse eeft lof oor Peron nterduits conflict n Helsinki ingelost met de France slag' elgië Massale demonstratie in Rome V nR JONGELING MJ Ellsberg: Agnew beïnvloedt proces Veiligheids- conferentie DUW /KWARTET DONDERDAG 23 NOVEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 iM-raket treft reusachtige Amerikaanse bommenwerper [GON, PARIJS (Reuter. UPI, AP) Voor het eerst in de Vietnamese oorlog hebben de Noord- namezen een Amerikaanse B-52 bommenwerper (8 miljoen dollar per stuk) waarschijnlijk neer- aald door een SAM-raket nabij Vinh, in het zuidelijk deel van Noord-Vietnam. getroffen toestel slaagde erin de grens met Thailand te komen, dat het neerstortte op een afstand 20 km van de grote Amerikaanse jtmachtbasis bij Nakhon Fanom. ?es bemanningsleden konden uit vliegtuig springen en werden bin twee uur gered, zo heeft het tagon meegedeeld. rd-Vietnam heeft al meerdere ma- gd, dat het een B-52 heeft rgeschoten, maar het Pentagon be- ri dat dit de eerste keer is dat ze werkelijk gedaan hebben. De Ver- de Staten hebben ongeveer 400 B- toeslellen die ontworpen zijn om ibommen te vervoeren. Ongeveer ILESINKI (Reuter) Een geschil* tussen de Oostduitse tn de Westduitse delegaties naar de voorbereidende bespre- ingen over Europese veiligheid n Helsinki is in de kiem ge moord door van het Engels ver te schakelen op Frans. )p een bijeenkomst, waarop or- anisatie en procedure van de onfcrentic werden besproken laakten de Westduitsers er be waar tegen dat bij gebruik va-i e Engelse betiteling 'German Icmocratie Republic' de naam an het land het eerst genoemd erd, terwijl het bordje voor c Westduitse delegatie het op- thrift 'Federal German Repu- lic' zou dragen. Daarop stelden e organisatoren voor over te chakelen op Frans. De delega- ies zitten nu achter bordjes iet het opschrift 'Republique ederale d'Allemagne' en 'Re- ubllque Democratique d'AUe- ungne.' 200 B-52's zijn omgebouwd om con ventionele bommen te laten vallen boven Zuidoost-Azië. De vliegtuigen kunnen 108 bommen van in totaal 27 ton vervoeren. Ze staan bekend als 'de fluisterende doodsengelen', omdat ze op zeer grote hoogte vliegen en veilig zijn tegen de meeste grondwa- pens. Record De B-52 werd neergeschoten tijdens de zwaarste bombardementen, die sinds het begin van de Vietnamese oorlog door hen uitgevoerd werden. Volgens Amerikaanse mededelingen werden 15 'bombardementsmissies' uitgevoerd. Dit betekent dat minstens 45 toestellen aan de bombardementen hebben deelgenomen ze vliegen meestal in groepjes van drie en dat 1.350 ton bommen werd uitgewor pen. Het vorige record was 13 'mis sies' binnen 24 uur. De Amerikaanse bombardementen zijn fel gehekeld door het Noordvietname- se ministerie van buitenlandse zaken. Gezegd werd dat ze veel slachtoffers hebben veroorzaakt onder de burger bevolking en dat ook dijken verwoest en beschadigd zijn. Overleg In Parijs is het geheime overleg tus sen de Noordvietnamees Le Doec Tho en de Amerikaan Henry Kissinger hervat. Ditmaal schoten de onderhan- delaars de villa eigendom van de Franse communistische partij bin nen. zonder te glimlachen legen de aanwezige journalisten. Voor de derde zitting van de 'definitieve' gespreks ronde. nad Kissinger in Brussel 'een werkontbijt' gehad met de Indonesi sche president Soeharto. Hoewel er over dit gesprek geen offi ciële mededelingen zijn gedaan wordt vermoed dat Kissinger aan Soeharto gevraagd heeft zijn invloed aan te wenden bij president Ngoejen Van Thieu, opdat die zijn houding zou versoepelen inzake een vreedzame re geling van het Vietnamese conflict. Ook zou gesproken zijn over Indone sisch toezicht op een komend bestand in Vietnam. Van de zijde van de Viet Gong en Hanoi zijn hiertegen bezwa ren, omdat zij Indonesië als een wes ters land zien. Kissinger ontmoette gisteren ook nog de Amerikaanse en Zuidvietnamese onderhandelaars bij het wekelijkse vredesoverleg. Uit Saigon wordt ver nomen, dat Zuid-Vietnam zich blijft verzetten tegen een akkoord, waarbij de Noordvietnamese troepen niet be hoeven te worden teruggetrokken. Wel wil Zuid-Vietnam een terugtrek king in fasen toestaan, 'omdat wij erkennen dat het moeilijk is 300.000 soldaten binnen enkele maanden te repatriëren'. Andere eisen van Saigon zijn, dat het bestand over geheel IndoChina wordt uitgebreid, dat de zone tussen de Vietnams gerespecteerd blijft en dat de rol van het orgaan, dat de verkie zingen moet voorbereiden, opgehel derd wordt. Zuid-Vietnam vreest dat een dergelijk orgaan zich ontwikkelt tot een pro-communistische regering. Domheid 'Wij zullen ons niet gebonden voelen door een akkoord dat niot de garantie van terugtrekking der Noordvietname se troepen biedt', verklaarden rege ringsfunctionarissen in Saigon. 'Zou den we een akkoord zonder die garan tie tekenen en zou Noord-Vietnam na een half jaar of een jaar een nieuw offensief ontketenen, dan zouden we geen been meer hebben om op te staan en zouden we van onze politieke domheid de gevolgen te dragen krijgen! Duizenden stakende Italiaanse arbeiders, ambtenaren en kantoorbedienden hebben zich gisteren verza- metld op het Piazza Santi Apostoli in Rome tijdens een massademonstratie. In totaal staakten gisteren drie miljoen Italianen. TEL AVIV. DAMASCUS, BEIROET, CAIRO (Rputcr, AP, AFP, UPI) In een radio-interview heeft minister Israël Galili verklaard dat de Israëlitische actie van dinsdag tegen Syrische doelen be doeld waren om Syric aan te tonen, dat Israël niet zal tolereren dat Palestijnse commando's mijnen op zijn gebied aanbrengen en andere guerrilla-activiteiten bedrijven. (ADVERTENTIE) olg van pag. 1 tweede probleem was dat van het it Brussel. Brussel is een hoofd- )k Frans-sprekende stad, die aan zijden omgeven wórdt door ms gebied. Vlaanderen voelt zich r en meer bedreigd door de Waal- pansie van het gewest Brussel en lamingen willen Brussel beperkt en tot de huidige 19 gemeenten, amen de Belgische hoofdstad vor- De Walen menen echter dat dit conomische groei van de hoofd- zal tegenwerken. wisten tussen de Walen en Vla- ien leidden tot een marathon-zit- van het kabinet-Eyskens. Premier ens trachtte zijn regering le en met een compromis-pakket, gisteren werd voorgelegd aan de ies van de twee regeringspartijen, zonder resultaat. Beide coalitie- ïers geven elkaar de schuld van ireuk. Edmond Leburton en Jos Eyndc, voorzitters van de socialis- e partij, zeiden dat hun fracties aan het luisteren waren naar een g van vice-premier André Cools, Eyskens meldde dat de Vlaamse iel van zijn Christelijke Volkspar- e voorstellen afwees. 'De premier door zijn eigen partij wegge- zei Van Eynde. Maar Wilfried ens merkte op: 'Gisteren vroegen ocialistische ministers al aan Eys- zijn ontslag aan te bieden', de regeringscrisis zal worden be- igd, weet niemand, maar er zijn speculaties. Sommige parlemen- rs menen dat de huidige twee jen aan de macht kunnen blijven, r meer jong bloed in de regering 't gepompt en vooral als er een ere premier komt. Anderen me- dat de conservatieve Liberalen en kunnen toetreden tot de hui coalitie. Vanouds is het Nederland elke insoannina voor ziin Vanouds is het Nederlandse volk geneigd In vredestijd elke inspanning voor zijn defensie achterwege te laten. Ruim een kwart eeuw na de bloedige les van de Tweede Wereldoorlog dreigt het weer volop in deze oude fout te vervallen. De defensie-uitgaven zijn gedaald tot een geringer per centage van ons nationaal inkomen dan ooit tevoren het geval was, en plannen voor een nog verdergaande af braak van onze verdediging zijn in voorbereiding. Als het Nederlandse volk niet langer bereid is de nood zakelijke "verzekeringspremie" - 4-4,5% van het netto nationale inkomen - te betalen voor zijn voortbestaan in vrijheid, haalt het vroeg of laat de tirannie van vreemde machten over zich. Voortgaande ontmanteling van onze defensie is spelen met ons leven als vrije natie. Daarop heeft het G.P.V. meermalen gewezen. Dit als concreet onderdeel van een consequent chris telijke politiek, die het Evangelie centraal stelt. Vraag het Verkiezingsmanifest 1972 bij het Secretariaat van het-G.P.V., Oranjelaan 97, Dordrecht. GEREFORMEERD POLITIEK VERBOND Galili, één van de naaste medewerkers van premier Golda Meir, constateerde het gevaar dat Syrië ten onrechte aanneemt dat de banden tussen dit land en de Sowjet-Unie Israël er van zullen weerhouden, de nederzettingen bij de Syrische grens te verdedigen. De Israëlische troepen in het grensge bied zijn in staat van volle paraatheid gebracht. Gisteren heerste er volmaak te rust, na een nacht van onzekerheid, waarin de Israëlische bevolking in schuilkelders was gebleven. Gisteroch tend begon zij met het herstel van de schade, d'e door de inslag van meer dan 3 nco Syrische granaten was ver oorzaakt. Schade Een Israëlische militaire woordvoer der heeft bevestigd, dat dinsdag zes Syrische MIG-21 straaljagers werden neergeschoten vijftien tanks buiten gevecht werden gesteld en veel lucht afweergeschut en een radarstation werden verwoest Aan Israëlische zij de viel slechts één dode. Enkele mili tairen en burgers werden gewond. De materiële schade is groot, vooral aan de veestapel. Bfi aanvallen op drie kampen van Palestijnse commando-organisaties en. twee posten van het Syrische leger "•erden d'rcrte voltreffers genlaatst. De aanvallen strekten zich uit tot d«cipn d'e 75 km. b'noen de S'-ri-mhe grens liggen. De gevechten begonnen, nadat hei lsraëliscne leger landmij nen had ontdekt. Een woordvoerder zei. dat het leger direct op volle kracht tegen Syrische stellingen in actie zal komen, als terroristische ope raties worden ontdekt. LOS ANGELES (Reuter. UPI). Daniel Ellsberg en Anthony Russo, die terecht staan in verband met publicatie van de geheime Pentagon- documenten, hebben een verzoek inge diend hun proces ongeldig te verkla ren, omdat vice-president Spiro Ag new met een tv-intervieuw de jury leden kan hebben bensvloed. Agnew vergeleek tijdens een tv-inter vieuw de affaire - van de Pentagon- documenten met het inbreken in het hoofdkwartier van de Democratische partij, 'of iemand nu Larry O'Briens geheime documenten steelt of sat hij dc Pentagon-documenten steelt, ik vind dat hij gestraft moet worden', zei de vice-president. Volgens Ellsberg advocaten waren dit 'bevooroordeelde' woorden, die 'zeer ophitsend waren'. Het proces tegen Ellsberg en Russo werd in augustus onderbroken, maar werd een week geleden hervat toen het Hooggerechtshof een verzoek van de twee verdachten verwierp om het Volgens berichten uit Damascus zendt Syrië in allerijl aanzienlijke verster kingen - troepen zowel als tanks - naar het grensgebied met Israël. Bij de gevechten van dinsdag zijn in Syrië zes militairen en tien burgers omgekomen. Syrisch luchtdoelge schut zou gisteren 'n formatie Israëli sche vliegtuigen hebben verdreven, die het Syrisch luchtruim boven het zuidelijk deel van de heuvels van Golan was binnengedrongen. Het Israëlische parlement heeft met 33 tegen 19 stemmen een voorstel verworpen om rechtbanken te machti gen. de doodstraf uit te spreken tegen mensen, die in het buitenland Israë liërs vermoorden of ontvoeren. Tn Jordanië is ontkend dat koning Hoessein twee weken geleden na een T~i«j|ikte nog'ng om hem af te zetten 20 officieren he«ft ontslagpn en ziin nphoie Iptp-- -n staat van paraatheid hoeft gebracht. Twaalf Egyptische officieren zijn aan gehouden op verdenking dat zij de militaire discipline hebben geschon den. Er waren er aanvankelijk 24 aan gehouden: daarvan zijn er 12 inmid dels vrijgelaten. Een Egvntische woord voerder zei dat berichten over een ringing tot een staatsgreep, waaraan 700 officieren deelgenomen zouden hehben. blikbaar versnreid worden om de indruk te wekken, dat in F.ovntp gppn stabiliteit heerst. Vervolg van pagina 1 se landen deelnemen. Het Hongaarse blad ziet in een poging van de weste lijke landen, de kwestie van de 'vrije stroom van informatie en vrije ver keer' aan de orde te stellen, inmen ging in de binnenlandse aangelegen heden van andere landen. De Finse minister van binnenlandse zaken Anti Karjalainen die de confe rentie van Helsinki gisteren opende (de zitting duurde slechts een kwar tier) zei tot de vertegenwoordigers van 34 landen te hopen, dat de be sprekingen zullen leiden tot een toe stand, waarin alle landen in vrede en veiligheid kunnen leven, zonder in menging van buiten af. De conferen tie kan naar zijn mening nuttige resultaten toevoegen aan wat aan an dere conferentietafels al bereikt is. Als voorbeelde noemde Karjalainen het SALT-akkoord (over beperking van de strategische bewapening); de verdragen van West-Duitsland met de Sowjet-Unie en Polen; en het Viermo- gendhedenakkoord over Berlijn, dat de toenadering tussen de beide Duitse staten mogelijk moest maken. De Finse minister bestempelde het begin van de voorbereidende bespre kingen als een historische gebeurte nis, die mogelijk was gemaakt door ingrijpende veranderingen in de in ternationale betrekkingen. 'Deze ver andering wordt gekarakteriseerd door een groeiend streven naar een dialoog tussen alle staten, groot en klein, om de internationale problemen op te lossen', aldus Karjalainen. De leiding van de conferentie is opgedragen aan drie functionarissen en het Finse mi nisterie van buitenlandse zaken. Voor zitter is Richard Toetterman. Vragen Tot de belangrijkste punten van de discussie, die vanochtend begint, be horen de vragen: Moet de conferentie slechts plech tige verzekeringen herhalen ten aan zien van vreedzame samenleving en nationale soevereiniteit, zoals de Sow jet-Unie wenst, of moet zij deze belof ten inhoud geven door bijvoorbeeld overeen te komen dat belangrijke troepenverplaatsingen gemeld zullen worden? Moet de economische samenwer king streven naar het slechten van bestaande hinderpalen voor de uitvoer naar de Sowjet-Unie en haar bondge noten? Welke zijn de vooruitzichten op uitbreiding van uitwisselingsprogram ma's tussen Oost en West? Dient er tenslotte een permanent orgaan te komen dat deze activiteiten leidt en zo ja, welke bevoegdheden dient dit orgaan dan te krijgen? Vooruitgang ten aanzien van al deze kwesties zal nauw verband houden met het verloop van voorbereidende besprekingen voor een conferentie over wederzijdse vermindering van de strijdkrachten in Europa. De kleinste landen hebben de kleur rijkste afgevaardigden gezonden. Zo stuurde Lichtenstein een prins en twee graven. Het Vatikaan vaardigde twee monseigneurs af. 'Ter ere' van deze beide Vatikaanse gezanten heb ben de organisatoren een 'blote boe zem bar' in het conferentie-oord voor de duur van de bijeenkomst gesloten. (ADVERTENTIE) Moord en vervalsingen in de werel dpolitiek 2N0S AIRES (Reuter) sident Alejandro Lanusse van entinië heeft gisteren ver- rd te geloven dat oud-presi- I Juan Peron een positieve bij- >e heeft geleverd aan het vre- ichten in het land sinds hij een ballingschap van 17 jaar •higgekeerd. Lanusse sprak op persconferentie voor buiten ge journalisten. President, die onder Peron tot «lang veroordeel werd en vier m de gevanbenis zat toen het de dictaor aafzette, werd ge of hij Perons had zou schud- a's hij hem zou ontmoete. Lanus- 'hvoordde, dat hij iedere dag bad: vergeef ons onze schulden, gelijk •ok vergeven onze schuldenaren', ntwoord op een andere vraag, zei raai Lanusse dat het zeer waar lijk was dat de huidige staat beleg -een milde vorm van de toestand - die sinds 1969 in Ar- inië van kracht is. begin volgende ld zal worden opgeheven. Dit zal *r ook athangen 'van de houding do politieko krachten' bii het iindigcn van de huidige crisis. Van eon medewerker Het gebeurde op 17 mei 1957 in Straatsburg. Toen de vrouw van een hoge Franse ambtenaar, André-Marie Tremaud, een doos sigaren, die door de post was bezorgd, wilde openen, klonk een explosie. Enige uren later bezweek mevrouw Tremaud aan haar zware verwondingen. Het onderzoek van de Franse politie wees uit, dat het spoor van de daders naar de Bonds republiek liep. Toen stond voor de Fransen vast, dat de vrouw van een Franse verzets strijder uit de tweede wereld oorlog, door Duitse rechtse extremisten van de organisatie 'Strijdgroep voor een onafhan kelijk Duitsland' vermoord was. Vier jaar later verklaarde de toenmalige plaatsvervangende directeur van de Amerikaanse geheime dienst (CIAU Ri chard Helms, voor een se naatscommissie, dat het pro- jektiel door agenten van de Oostduitse veiligheidsdienst naar Straatsburg waren ge stuurd om de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en Frankrijk door een politie'-e moord te verslechteren. Maar een van de machtigste en al- wetendste mannen van de CIA vergiste zich. Nu. meer dan vijftien jaar na de aanslag, laat de voorma'ige mfoor van de Tsjechoslowaakse inlichtirt- gendienst, Ladislaw Bittman, weten: 'Voor de moord in Straatsburg is mijn voormali ge dienst in Praag verant woordelijk*. En Ladislaw Bittman moest het weten. Jarenlang werkte hij als plaatsvervangend chef van de afdeling 'D' (contra spionage) op het hoofdkantoor van de Praagse geheime dienst. Toen men in 1967 een flinke inlichtingenman in het Westen wilde installeren, werd majoor Bittman de di plomaat Bittman. persattaché van de Tsjechoslowaakse am bassade in Wenen. Toen in augustus 1988 dc Sowjets Tsje- choslowakije overvielen, deed Bittman niet meer mee. Via de Bondsrepubliek gelukte "het hem naar de Verenigde Staten te vluchten. Samen met Bittman moesten echter tal van agenten uit het Oosten een eind aan hun 'car rière' in. het Westen meken. man was en hun namen had prijsgegeven aan de westelijke contra- spionagediensten. Moordaanslagen Nu is in de Amerikaanse stad Syracuse Bittmans boek ver schenen. Onder de titel Het Spel met de Leugen vertelt de voormalige hoge functionaris van de Tsjechoslowaakse ge heime dienst over acties waar voor zijn afdeling 'D' voorna melijk verantwoordelijk was. En naar zijn eigen getuigenis was de reikwijdte van afdeling 'D' zeer groot: van georgani seerde moordaanslagen tot vervalsing van documenten en 'sensationele' ontdekkingen van documenten uit de archie ven van de hoogste instellin gen uit het Derde Rijk. Neem bijvoorbeeld de ontdek king van documenten van Hit lers SD in het Zwarte meer in Brthmerwald. Op 4 juli 1984 W 'flo Oon tolfVis "pWn tvot film maken over de meren van Böhmerwald. Ze kregen van het Praagse ministerie van binnenlandse zaken de no dige toestemming om in de buurt van de grens met de Bondsrepubliek opnamen te maken. En slechts enkele me ters van het strand ontdekten de sportduikers enige geheim zinnige kisten. Onmiddellijk werd de pers gewaarschuwd. Officieel werd het verhaal ver spreid, dat het waarschijnlijk ging om geheime archieven van het Duitse leger en de veiligheidsdiensten, die in dc laatste dagen van de oorlog in het meer zouden zijn gegooid. Toen na enkele dagen de kis ten door duikers van het mi nisterie van binnenlandse za ken geborgen werden, had men het meer perfect afge schermd. Pas weken later werd op een persconferentie van de toenmalige minister van binnenlandse zaken en huidige premier van Tsjecho- slowakije, Loebomir Stroegal, meegedeeld, dat materiaal ge vonden was van de veilig heidsdiensten en vooral over de activiteiten van SD-agenten in Italië, het verslag van de hlstor'srhp cotrmissip van de stand van de Oostenrijkse na- Lionaal-socialisten in juni 1934 en lijsten van vertrouwens mannen en agenten van de SD. 'Vondst' Maar ook in dit geval kon Bittman licht in de affaire brengen. Volgens hem waren de documenten allang in Mos- kouse en Praagse archieven naar waarde geschat. Men had behoefte aan een aktie waar mee de betrekkingen van Oos tenrijk en Italië met de Bondsrepubliek vertroebeld kon worden. Daarom werkte de afdeling 'D' het plan uit van de 'vondst' van geheim materiaal in het Zwarte meer. Maar men publiceerde alleen die documenten die in het uitgewerkte concept pasten. Strougal beloofde dat ook de rest van de inhoud van de kisten gepubliceerd zou wor den, maar dat is nooit gebeurd. De acties van de afdeling 'D' strekten zich ook uit tot over andere continenten. Zelf had Bittman een brief, die zoge naamd afkomstig was van de- rh"f an de Amerikaanse fe- T'.he FBI. Edgar Hoover, In handen gespeeld van Braziliaanse politici. Die brief moest als bewijs dienen, dat de Verenigde Staten de val van de toenmalige Brazili aanse president Goulart voor bereidden. De actie van een 'collega' van Bittman, majoor Watslaw Lou- da, was net zo. Die had, voor hij zijn werk begon voor de afdeling 'D', een spionagering in Canada geleid. Later was Louda verantwoordelijk voor de Afrika-afdeling. Hier heeft hij ondermeer documenten vervalst, die een zogenaamd complot van de Verenigde Sta ten tegen president Nyerere zen. Maar niet alleen in Praag werkte een afdeling 'D', Bitt man voert bewijzen aan voor het bestaan van deze 'verval singsdeskundigen' in alle Oost- europese landen. Zij werden geleid door Russische vertrou wensmannen en kregen van de Sowjet-Unie ook nauwkeurige aanwijzingen voor hun werk. En de balans van 'het spel met de leugen?' Volgens La dislaw Bittman werden jaar lijks 300 tot 4000 kleinere en grotere acties in alle delen van dc wereld georganiseerd. NAVO In zijn eerste toespraak over de West duitse buitenlandse politiek sinds zijn herverkiezing heeft de Westduitse kanselier Willy Brandt gezegd te ver wachten. dat de besprekingen over vermindering van de spanningen tus sen Oost en West de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Europa zullen versterken. Hij zei dit op de openingszitting van de Noordatlanti- sche Raad in Bonn. terwijl in Helsin ki de Europese veiligheidsconferentie was begonnen. Toj de 200 parlementariërs uit 14 van de 15 NAVO-landen zei Brandt dat de belangrijkste taak van het Atlantische bondgenootschap in de komende jaren zal liggen in 'de grote mogelijkheid voor allen om een situatie in geheel Europa tot stand te brengen, waarin de vrede voor de komende generaties zal zijn gewaarborgd'. Brandt is voorstander van een 'over zichtelijke Atlantische dialoog' tussen dc Verenigde Staten en Canada en hun Europese bondgenoten: 'Ik zie uit naar een verdere ontwikkeling van de betrekkingen met onze Amerikaanse partners, die constructief is. Ik meen dat wij in de toekomst te maken zullen hebben met een Amerika dat meer in plaats van minder aandacht zal besteden aan Europese zaken'. Volgens NAVO-secretaris-generaal Jo seph Luns. die de parlementariërs eveneens toesprak, zullen de westelij ke geallieerden alle pogingen van de Sowjet-Unie blokkeren om de zoge noemde Brezjnew-doctrine te legalise ren. Het Westen zou volgens Luns in een Russische val lopen, als het op de veiligheidsconferentie in Helsinki de ze doctrine zou aanvaarden. Volgens deze aan de Russische partijleider Le onid Breznjew toegeschreven 'leer' heeft dc Sowjet-Unie het recht om met militaire middelen tussenbeide te komen om een land van het War schaupact te 'beschermen', als het zich aan Russische voogdij zou willen onttrekken. Nog jaren Luns zei te hopen dat 'een periode van toenadering en stabiliteit in Eu ropa vóór ons ligt', maar voegde hij er aan toe het 'nog wel jaren kan duren, voordat we zeker weten of deze hoop gerechtvaardigd is'. Het Westen wordt naar zijn mening ge confronteerd met de 'collectieve voor stellen en gecoördineerde taktiek van de landen van het Warschaupact. Daarom moeten de bondgenoten van de NAVO de besprekingen ingaan 'met een duidelijke en samenhangen de opvatting over hun oogmerken', aldus Luns. Hij zei dat ondanks de voortgang die men in Europa in de richting van ontspanning heeft gemaakt, dit geen merkbare weerslag heeft gehad op de militaire politiek van de Sowjet-Unie: 'Het tegendeel is waar. Het patroon van de laatste jaren toont een duide lijke wijziging in het voordeel van Oost-Europa aan. Onze oigen defensie middelen hebben een minimum be reikt', zo meende de NAVO-chef. Luns zei voorts dat het Westen de Sowjet-Unie onder druk zal zetten om vrije verkeer van personen en denk beelden tussen Oost- en West-Europa toe te staan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9