Katholieke Volkspartij was het vorige jaar al vooruitstrevend dichtbij STEmmincs chroom! Frans Andriessen gaat er hard tegenaan icht van verlichting Floriade is nu saneringstuin 1 iligheidsrapport ;';r kerncentrale t Duits gesteld kbladenweekbladenweekbladen w doe mee drugs bril handel gaslicht 5 rtJW/KWARTET DONDERDAG 23 NOVEMBER 1972 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 ;ommentaar och te willen tekenen, besef van gezamenlijke verant- delijkheid is het grote winstpunt iet centraal akkoord. En dat biedt olie perspectieven voor de nabije il )mst. waarin nieuwe klippen zeker •.uilen ontbreken, ja. in de verte nu al weer zichtbaar worden. (ADVERTENTIE.) cai 'sma GT-Chronograaf ri 'ortief model met tachometer, i^room. metedelstalen ifA Z Mem 17*- •J verschillende modellen sal ,rkrijgbaar. Is insiders verwachtten hebben de rale werkgeversorganisaties in de istric. het midden- en kleinbedrijf de landbouw in principe besloten centraal akkoord (zij het in ietwat igde vorm) te ondertekenen. De eenkomst tussen de regering en het liseerde bedrijfsleven zal nu tdig na de verkiezingen kunnen bi getekend. dies wat er met en rondom het ipt-akkoord over het sociaal-eco- jch beleid in 1973 gebeurd is, li wij (en stellig velen met ons) een van verlichting. Immers, indien entraal akkoord op één der vele irlijke klippen, die het heeft moe passeren, stuk gelopen zou zijn, :n de gevolgen ,niet te overzien st. We zouden dan vrijwel zeker een chaotische en misschien wel voor onze economie) rampzalige 'ikkeling hebben gestaan, waarbij de vraag zou zijn of deze nog wel een rigoreus ingrijpen van de ring (het enige wat haar nog zou ilijven) voorkomen zou kunnen n. irlijk kan men twisten over de of het centraal akkoord in de ren omstandigheden wel voldoen- ijdraagt aan het grote doel: het ingen van de inflatiespiraal, ipele (desgewenst met cijfers afde) ontkenning ligt gemakkelij- lor de hand dan de omschrijving een goed en reëel alternatief. in elk geval een onnoemelijk devol winstpunt. Waar de regering sociale partners in het bedrijfsle er vorig jaar niet in slaagden ir te vinden, is dat nu wel gelukt, zij vroegtijdig en volhardend J eg. uiterste krachtsinspanning, f ige wilsovereenstemming en groot j itwoordelijkheidsbesef bij alle be- d' lenen. van heeft de regering blijk gege- door tot het uiterste tegemoet te en aan de wensen van met name ikbeweging. Daarvan hebben de •s van de vakbeweging blijk gege- loor niet opzij te gaan voor kreten 'ities van anderen, die kennelijk rt|r een andere ontwikkeling hadden i. En daarvan hebben nu ook de memers blijk gegeven door het 'e aal akkoord, ondanks hun grote ilgenheid over de wijze waarop de e' ing op het laatste moment alsnog e'l ^prijsontwikkeling heeft ingegre- door Leo Kleyn Met al die afkortingen in de po litiek, PvdA, PPR, VVD en noeramaar op. wil het je, als een voudig stemgerechtigde, wel eens gaan duizelen. Het moet daarom worden toegejuicht dat de KVP althans wat haar naam betreft de kiezer enige duidelijkheid heeft willen verschaffen. De bezoeker van de KVP-bijeenkomst in het Amsterdamse hotel Krasnapols- ky, georganiseerd door de hoofd stedelijke afdeling, hoeft niet langer in het duister te tasten: de letters KVP, zo leest hij daar, staan voor Krachtiger Vooruit- stre\ende Politiek. een onzer verslaggevers 25Ï)ELBURG De Vereniging Mi- M ygiëne Zeeland heeft in een brief de ministers van Volksgezondheid IJ Uieuhygiëne en Economische Za- geprotesteerd tegen het feit, dat eide delen van het veiligheidsrap- Tr voor de kerncentrale bij Borsse- i de Duitse taal zijn gesteld. De werken liggen op het ogenblik bi nzage op het gemeentehuis van ln sele. 2,aveiligheidsrapport bestaat uit drie i. De eerste twee zijn in de e taal, het derde deel is in het rlands geschreven. Volgens de heeft de belanghebbende burger op alle ter zake doende gege- in de Nederlandse taal. 'Wij (eken u met klem te bewerkstelli- dat er een nieuwe ter visieleg- plaatsheeft van de in Nederland- av al gestelde volledige veligheids- irten en dat belangstellenden in elegenheid worden gesteld gedu id e door de wet Kernenergie voor- :ai ireven termijn hiervan kennis te n in', aldus dd VMZ in de brief aan "a peters. Daar moeten zo'n Joop den Uyl of zo'n Bas de Gaay Fortman toch wel even van staan te kijken. Trekken ze er elke dag op uit om hun vooruit strevendheid te prediken (angstvallig verzwijgend dat de P in de naam van hun partijen niet voor Progressief, maar gewoon voor Partij staat), en zien ze daar opeens dat de KVP helemaal niet de Katholieke Volkspar tij is, die ze altijd in de zwartste kleuren proberen af te schilderen. En Andriessen een reactionair? Hoe komen ze erbij. Andriessen, of liever: Frans Andriessen, of nog liever: onze Frans Andriessen, zoals de voorzitter van de Amsterdamse afdeling hem liefkozend noemt, mag dan niet zo'n krachtige indruk maken, aan zijn vooruitstrevende gezindheid valt niet te twijfelen. Met zo'n lijsttrekker kan de KVP haar naam eer aandoen. Die naam, zo doet Frans Andriessen uit de doeken, dateert niet van vandaag of gisteren. Het afgelopen jaar al, en wie weet nog veel eerder, is de KVP zeer vooruitstrevend in de weer geweest. Of is het soms niet mede aan de KVP te danken dat de woningbouwproduktie dit jaar in Ne derland een wereldrecord heeft be reikt, of dat hëel de wereld jaloers zit te zijn op onze sociale wetgeving? Natuurlijk, natuurlijk, Frans Andries sen weet ook wel dat er nog veel te Frans Andriessen wensen over is gebleven. Vlot schudt hij de wensen uit zijn mouw. Omdat hij in Amsterdam spreekt, vergeet hij niet de stadsvernieuwing te noemen. Van die vernieuwing is, zeker in de hoofdstad, nog niet veel terecht geko men, maar we hebben hier ook, ver telt Andriessen, te maken met een probleem dat niet eentweedrie is op te lossen. De KVP zal het wel 'krach tig aanpakken'. De partij maakt, blij kens een van haar leuzen, wel liever vuile handen dan dat ze schone belof ten doet, maar alia. Rampjaar Dat de KVP het afgelopen Jaar nog maar een heel klein beetje vooruit strevend heeft kunnen zijn, ligt trou wens niet aan haar. Het kabinet-Bies heuvel, waarvan zij deel uitmaakt, moest nou eenmaal gaan regeren in een land dat er sinds het rampjaar 1672 of daaromtrent niet slechter voor had gestaan. 'In de hele parlementaire geschiede nis', legt Frans Andriessen uit. 'is er geen kabinet geweest dat zo ver moest terugwijken om weer vaste grond on der de voeten te krijgen, teneinde daarna weer een flinke stap voorwaarts te kunnen doen'. Alleen kniesoren zouden daaruit kunnen af leiden dat het kabinet-Biesheuvel, noodgedwongen, maar toch, een reac tionair beleid heeft gevoerd. Aan die flinke stap voorwaarts is het failliete kabinet niet toegekomen, maar ook daarvan, vergeet Andriessen niet erbij te zeggen, is de KVP weer niet de schuld. Die had best verder willen regeren, en dat wil ze nog steeds. De grote vraagstukken van deze en de toekomende tijd, houdt de lijsttrekker zijn gehoor voor. zijn al leen op te lossen met een langjarig beleid Met andere woorden: het kabi net-Biesheuvel moet opnieuw worden opgetuigd, en verder met rust worden gelaten. Diefstal Jac Vroemen schrijft in De Nieuwe Linie over de oorzaak van de hoge prijsstijgingen, die volgens hem best 'winkeldiefstal' genoemd mogen wor den. In een systeem met vrije onder nemingen, die streven naar een zo groot mogelijke winst valt van de ondernemers geen verantwoordelijk heid te verwachten voor het algemeen belang. 'Een regering, die dan ook verwacht dat de prijsbeheersing aan de zelfbeheersing van de ondernemers kan worden overgelaten, is naïef of zwak.' zo oordeelt Vroemen. De medewerkers van DNL vertellen allemaal hoe ze zullen stemmen. Als het aan hen lag zou de PSP de grote winnaar worden. De stemverklaring van Hans Vervoort is het vermelden waard: 'Progressieve drie. Om te pro testeren tegen mijn hoge salaris, en toch de zekerheid te hebben dat daar maar heel langzaam iets aan zal ver anderen.' Tegen het journalistiek gebruik in om zelfmoorden te verzwijgen, doet DNL uitvoerig verslag van het einde van een 23-jarige Amsterdamse jon gen, die al zeven mislukte zelfmoord pogingen achter de rug had toen hij afgelopen zomer een einde maakte aan zijn leven. Het verhaal wordt aangekondigd als 'een aanklacht tegen een maatschappij, die uitvallers laat barsten'. Reactionair HP begint met een geruststellend woord van vertrekkend hoofdredac teur W. L Brugsma: hij neemt af scheid, niet omdat hij een kwaal heeft, maar om te voorkomen dat hij er één krijgt. Hoogleraar J. Pen rekent in HP af met VVD-leider Hans Wiegel, die de hooggeleerde misbruikt voor zijn ver kiezingscampagne. Wiegel hoeft met op de stem van Pen te rekenen zo blijkt nu, want die vindt het WD- programma autoritair en reactionair: De WD wil de bestaande toestand handhaven en enkele gunstige ontwik kelingen, zoals wat minder ongelijk heid in inkomens, zelf terug draaien. Die inkomensverdeling wordt zeer uit voerig behandeld in HP's titelverhaal 'Onze inkomens zijn te oneerlijk ver deeld. Wat is er aan te doen,' zo staat in kapitalen op de omslag. 'Pioniers werk voor nichten in soldatenpak' staat er boven het stuk over de strijd die het COC voert tegen de officiële n' t'r» van de hi> i :n Politiek protestzanger Jaap van de Merwe laat weten 'op eigen risico te staan'. In tegenstelling tot televisie artiesten. 'die alleen maar de leden van de VARA en de VPRO staan te riskeren, niet hun gage ren zoveel progressiever zouden zijn dan de ouderen.' G. Smink analyseert de verkiezings campagnes en stelt vast: 'De kiezer wordt met kraaltjes en spiegeltjes V6rbluft naar de stembus gelokt.' Als vooruitstrevend politicus weet Frans Andriessen natuurlijk ook wel, dat een herstel van de vijf-partijen coalitie nog wel enige zorg zal baren. Aan de KVP zal het, maar dat hadden we zo langzamerhand al kunnen ra den, niet liggen. 'Wij willen', verklaart Frans Andriessen, 'na de verkiezingen praten met constructieve partijen, ook met de WD, ook met DS'70'. Maar praatjes vullen natuur lijk geen gaatjes, en de partners zijn niet zo constructief, of de KVP- aanvoerder ziet er, gelijk een zorglijke tandarts, wel een paar zitten. Bange tijden Hij heeft, vertrouwt hij zijn publiek toe, zo zijn twijfels. Hij weet nog niet of er met de WD straks wel zaken kunnen worden gedaan en met scheurmaker DS'70 ziet hij het ook nog niet zo zitten. Dat worden bange tijden, maar de KVP heeft ze niet op haar geweten. Die zal desnoods nog. met tranen in de ogen, zitting nemen in een confessioneel minderheidskabi net. De ellende die dan ontstaat, zou ge heel te wijten zijn aan, niet de VVD of DS'70, zoals een eenvoudige van geest misschien zou mogen denken, maar aan de partijen die Frans An driessen als 'de linkse drie' aanduidt Die niet met de confessionele partijen willen praten, die hebben de deur op het nachtslot gedaan, zoals dat in politiek nachtwakersjargon heet Voor straf maakt Frans Andriessen het schaduwkabinet van die linkse drie belachelijk. 'Het is nog niet aan het werk, of de ruzie is er al', zegt hij vol leedvermaak. Die ruzie verbaast hem overigens niet: dan moet je maar niet een meneer Sohae- fer, die tegen de defensiebegroting heeft gestemd, zetten naast een me neer Van der Stoel, in wie de NAVO een warm verdediger vindt. Nee, voor de KVP is het een uitgemaakte zaak: 'Kiezen voor dit minderheidskabinet', verkondigt de lijsttrekker, 'is kiezen voor de onduidelijkheid'. Onduidelijke politiek, dat is aller minst Krachtige Vooruitstrevende Po litiek, zoals de partij van deze naam die voorstaat. En dan mag Joop den Uyl wel het gerucht verspreiden dat er van die naam niets klopt, niemand minder dan en uitgerekend Pelle Mug blijkt na de pauze Krasnapolsky te zijn binnengeslopen om de verzamelde KVP-ers te vertellen dat hij als socia list, als lid van de PvdA, en heus nog wel een beetje progressiever dan op perhoofd Den Uyl, eigenlijk helemaal geen bezwaren heeft tegen die KVP. Pelle Mug, voor wie dat even verge ten mocht zijn, was degene die op het jongste, in oktober gehouden PvdA- congres in een resolutie overleg met de confessionele partijen afwees, en die resolutie aangenomen zag. Pelle Mug deed de deur dicht. Waarschijn lijk via een achterdeur op deze KVP- bijeenkomst terecht gekomen, zegt hij nu dat de programma's van de KVP en van de progressieve drie 'nagenoeg gelijk' zijn. 'Wij zijn', zegt hij trouwhartig, 'niet zo tegen de KVP, maar meer tegen de ARP en de CHU, met mensen als Beernink en zo'. Hij heeft de deur ook alleen maar op slot gedaan, om dat de KVP voor de verkiezingen niet wil zeggen met welke partijen ze na de verkiezingen in zee wil gaan. De KVP, spreekt Pelle Mug bedroefd, laat de mogelijkheid open straks weer zee te kiezen met de WD, wat vol gens hem helemaal niet kan, want 'het programma van de VVD is we zenlijk anders dan dat van de KVP'. De Floriade, onze nationale trots die in krap zes maanden miljoenen bezoe kers tot van de andere kant van de aardbol naar Amsterdam deed snellen. is nu echt een saneringstuin. Tot laat in deze middag wordt alles althans een hoop wat in de Flonadeparken los en vast zat, dood of levend, in een mn de hallen van het Amsterdamse RAI-gebouw geveild. Alsof je de kerstboom aftuigt. Gisterochtend begon de uitverkoop al. Afslager Arnold. Troostwijk prees voor bijna tienduizend ogen van half zoveel belangstellenden de eerste stukken aan: twee forse reclamebor den, die voor tweemaal 560 gulden gretig van de hand gingen. Vermoede lijk als curiositeit, want wie is er nou gebaat bij een bord met 'Floriade' voor de deur? Maar er was natuurlijk meer. En voor alles was wel een koper te vinden: originele Floriadehekken die er ove rigens precies zo als gewone hekken uitzien), kiosken, siertegels, trottoirte gels, afrasteringen, fonteinen en com plete fruitbomen en struiken. Een hee'. paviljoen is er ook verkocht. Dat was het uitneembare houten gebouw, dat als 'De groene zoom' vele duizen den dribbelaars en schuifelaars deed besluiten hier het vermoeide lichaam in een stoeltje neer te laten. Een leuk paviljoen, dat dan ook 23.000 gulden opbracht. Heel wat voordeliger kreeg een koper het houten, aangepaste toiletgebouw voor invaliden, die er nu voor 960 Elfjarige Monique Kappelhof uit Ha ren is de ontwerpster van dit affiche en ze won er de eerste prijs mee in een door de Boomfeestdag 1972 uitge schreven tekenwedstrijd. Het landelijk comité Nationale Boomfeestdag heeft er nu een echte affiche van gemaakt, in de door Monique aangegeven felle kleurtjes en met de tekst 'Doe mee aan de boomfeestdag', waarmee het comité meer bekendheid wil geven aan zijn activiteiten die het hele jaar doorgaan. De kinderen, hoopt het co mité, zullen door deze affiche meer 'plantrijp' worden. milieubewuster ook, als ze hun 'eigen' boom planten. Wie zo'n vrolijke plaat wil bestellen, kan dat met een briefkaart aan Staats bosbeheer in Utrecht doen. Er moet dan voor zestig cent postzegels extra worden bijgeplakt of twee, drie of vier keer zoveel. Meer dan vier affi ches per briefkaart aanvragen kan niet. Manipulatie Eigen parochie Hoe men in de moderne veeteelt met dieren omspringt wordt in Vrij Ne derland verteld door G. van Wester- loo. Hij schrijft over biggetjes, die te vroeg bij de zeug worden weggehaald en hun zuigdrang uitleven op de oren en penissen van lotgenoten, varkens, die zich met kreupel achterlijf naar de voertrog worstelen en kalveren, die te dik en te slap zijn om hun hok te verlaten als de veewagen hen komt halen voor de slagerij en kippen, die elkaar opvreten in te kleine kooien. Een verhaal om voor het kerstdiner te bewaren. Verder in VN veel aan dacht voor de Nederlandse politiek, waar belangrijke gebeurtenissen op komst sohijnen te zijn. Gruyters en Den Uyl worden onder vraagd. Uitspraak van Den Uyl: 'De man die verslagen moet worden is Biesheuvel. Als de confessione len winnen liggen Aantjes en An driessen aan de kant.' Op pagina 11 waarschuwt Jan Rogier de PvdA, dat ze zich door D '66 lelijk op sleeptouw heeft laten nemen op het stuk van de staatsrechtelijke her vormingen. Tenslotte kan men lezen hoe dat alle maal zit met de verkiezingen en zo na lezen in de speciale bijlage van VN die 'kiezen in de politiek' heet Naar links Met de kop 'Naar links-het kan echt' probeert Wouter Gortzak in De Groe ne de moed erin te houden. Hij heeft niet de indruk gekregen, dat er spra ke is van een 'toegenomen siem- drang'. En dat terwijl er toch reden is om deze keer wel te gaan stemmen: 'Er lijkt meer dan voorheen de moge lijkheid tot het doen van een echte keuze.' Gortzak roept zijn lezers daar om op wel te gaan stemmen. Trou wens: 'Uit onverschilligheid is nog nooit iets moois voortgevloeid.' Jan Jetten, de jongerensecretaris van het NW, geeft een voorbeschouwing over het stemgedrag van de jonge kiezers. Grote verschuivingen zijn er van hun kant niet te verwachten: 'Hoogstens zal je een wat grotere Elsevier laat een vakman aan het woord over de manier, waarop de Nederlandse politici in de gunst van de kiezers proberen te komen. Ze komen er niet te best af: 'Het gros van de tijd wordt besteed aan het spreken voor eigen parochie. Er wordt een zaaltje afgehuurd en wie zijn daar? Juist, iedereen, die al op de spreker stemt,' aldus Max Beau- chez. Andere fouten: 'Een Kamerlid dat spreekt alsof hij het woord richt tot 150 deskundigen. De Amerikanen spreken voor de btlhne, de Nederlan ders zetten hun Kamerpraktijken bui ten de Kamer voort. 'Politici, die het betrekkelijk goed doen: Gruyters en Wiegel. De een heeft helemaal geen en de ander nog m(aar weinig Kamer ervaring. Elseviers titelverhaal heet: 'Als Den Uyl premier wordt.Else vier constateert onder meer: 'Wie Den Uyl op zijn verkiezingscampagne volgt, merkt telkens weer dat de man zich vaak veel gematigder opstelt, dan de partij, waarvoor hij op pad is.' Volgens dr. F. A. Hoogendijk is het land in gevaar en is er niets minder dan een Delta-plan voor de politiek nodig. 'Er wordt een tweede Thorbec- ke gevraagd.' Bejaarden 'Een massale opkomst of een massaal wegblijven van de bejaarden kan van beslissende invloed zijn op de uitsla gen der verkiezingen,' schrijft Accent in een hoofdartikel, dat besluit met: 'Het is een dringende noodzaak dat ook de ouderen en de bejaarden (welk een subtiel onderscheid, red. (T/K) op 29 november door het uit brengen van hun stem meebeslissen over de wijze, waarop al die proble men worden opgelost.' Ook verder staat Accent geheel in het teken van de aanstaande verkiezingen. In com mentaren worden achter elkaar Gruy ters. Aantjes en de PPR op hun nummer gezet. Hans van Mierlo en Barend Biesheuvel, wiens vertrouwen wekkende gelaatstrekken Accents om slag sieren, komen uitvoerig aan het woord. De minister-president laat we ten: 'Wie op Biesheuvel stemt, «'emt Pelle Mug blijkt zich in het hol van de leeuw gewaagd te hebben om An driessen de uitspraak te ontwringen dat hij na de stembusslag in geen geval met de VVD aan tafel zal gaan zitten. Maar Andriessen (voor Pelle nog geen Frans) is, behalve niet gek, veel te verbluft om de indringer wel ke toezegging dan ook te doen. Wie had er vöór de verkiezingen met de PvdA (en de andere linkse twee) willen praten? Juist: de KVP (en de andere vooruitstrevende twee). Wie deed toen de deur op slot? Juist: de PvdA. En wie deed, meer in het bijzonder, het nachtslot op die deur? Precies: Pelle Mug. Diens komst mag dan in de ogen van Frans Andriessen een zeldzaam staaltje van brutaliteit zijn (al blijft hij zijn opposant hoffelijk bejegenen), het brengt wel wat leven in de brou werij (waar, naar rijke roomse tradi tie, achter de groene tafel opmerke lijk veel bier naar binnen wordt gego ten). Pelle Mug blijkt zelfs aansteke lijk te werken: zijn vele in de zaal aanwezige partijgenoten, herkenbaar aan een op de borst gespeld rozet, verdringen zich om de microfoons, teneinde te doen blijken wat een schade de linkse voormannen met hun praatjes over de KVP hebben aangericht. Frans Andriessen gaat er, volgens zijn eigen woorden, 'lekker tegenan'; daar had hij net zin in, had hij al gezegd. Als het hem te specialistisch wordt, staat hij zijn microfoon af aan de hem vergezellende Kamerleden Mom- mersteeg en Peijnenburg (die, zoals blijkt, geheel ten onrechte wel 'Recht se Rinus' wordt genoemd). Het ook aanwezige Kamerlid Hermsen zorgt er zwijgend voor dat hij onbekend blijft. Ook van Andriessen gaat iets aanste kelijks uit. Zelfs zijn vrouw (mag je daar nou ook Catherine tegen zeg gen?) gaat er 'tegenan', zij het min der lekker dan hard, als een jonge socialist er blijk van geeft zozeer vergiftigd te zijn, dat hij de KVP verwijt 'sterke overeenkomst met het vooroorlogse facsisme' te vertonen. Opverend van haar stoel, roept ze: 'Schande, schande'. Pelle Mug zit er wat bedrukt bij. Ditmaal heeft hij in Peyton Place dient op de lijst van softdrugs te worden geplaatst. Dat is een stelling uit het proefschrift van R. M. Lapré, in Studio van de komen de week overgenomen. In dezelfde omroepgids treffen we in een artikel over de scheidende tweede kamervoor zitter mr. Van Thiel een foto van hem en de koningin naast elkaar in groot gala over dik tapijt voortschrij dend met het bijschrift: 'Van Thiel en zijn verloofde wat bij nader in zien ook op een ovaal plaatje uit 1928 daarboven zou kunnen slaan. Het is bekend dat reizigers in alle mogelijke vervoermiddelen ook alle mogelijke eigendommen achterlaten zonder ze ooit weer op te halen. Luchtreizigers hebben daar ook zo'n handje van. Zelfs brillen, voor de meeste dragers toch een onmisbaar voorwerp, laten ze bij bosjes slinge ren. De Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij Trans World Airlines heeft al die vergeten brillen in alle steden waarop gulden inclusief het sanitair, zelf zo lang hij wil op mag zitten. Inpakken J en wegwezen, want ook dit gebouwtje kon uit elkaar gehaaid en door wie deskundig is op toiletgebied weer in elkaar gezet worden. Het vierkante betonnen champignonhuis was iceer moeilijker te vervoeren, maar voor een kas -van elf bij elf meter was 2900 gulden toch niet gek. Wel prijzig was het zes afdelingen omvangrijke kassencomplex, dat mèt de verwarmingsinstaHatie samen een dikke 25.000 gulden kostte. Vandaag zijn er nog heel wat over blijfselen van de afgetakelde Floriade in de RAI te koop: muziektenten, paviljoens, pergola's, een originele witkar, een kippenren, een replica van een oude boerderij met bijge bouwtje, echte waterfietsen, en hon derden soorten planten en bomen, Uiteenlopende artikelen, die maar net in je kraam te pas moeten komen. Als catalogusnummer 1821 aan de beurt is, verdwijnt het laatste stukje verplaatsbare Floriade: een etemit plantenbak met welverzorgde cissus- plant. Voor die plant-en-bak zal de hamer van veilingmeester Troostwijk het laatst vallen. Drie rijen appelbomen hadden er ook moeten zijn, maar die waren er niet bij. De storm van de vorige week heeft alle appelbomen van kruin tot wortels afgetakeld, net voordat de Floriade in z'n geheel hetzelfde lot zou ondergaan. de TWA vliegt, nu eens bij elkaar laten zoeken. Bfnnen vier weken la gen er driehonderd brillen en hon derd brillenkokers op een hoop, die allemaal naar New York zijn opge stuurd. Daar blijven ze niet liggen, want de maatschappij stuurt ze weer door naar de internationale organisa tie 'Nieuwe ogen voor behoeftigen'. Via deze organisatie hebben in de afgelopen éénenveertig jaar een mil joen mensen in alle delen van de wereld een passende bril gekregen, die ze zelf niet konden bekostigen. Omdat de handel in alligatorhuiden in Amerika een halt is toegeroepen, importeren de fabrikanten van tassen en schoeisel daar nu duizenden schild padden uit Mexico om vooral toch maar aan de» vraag naar hun artikelen te kunnen voldoen. Ze voeren ook met uitsterven bedreigde zeeschild padden in. Voor hun nog altijd veelgevraagde artikelen gebruiken ze dan alleen de voorpoten Van de schildpadden. De rest gooien' ze meestal weg, schrijft het juist verschenen november-decem- bernummer van het tijdschrift 'Artis'. Daarin staat ook het saillante bericht je dat elk jaar ongeveer tweehonderd duizend dolfijnen in de netten van tonijn vissers sterven, doordat ae er in verdrinken. Landbouwer Schroer en zijn vrouw in de buurtschap Buurse bij Haaksber gen kosten de autoriteiten heel wat hoofdbuekens. En toch willen ze in hun boerderij gewoon net als ieder ander, electriciteit. De kwestie is, dat ze zo ver van het gemeentelijke ener giebedrijf in Haaksbergen wonen, dat een oormale aansluiting twintigdui zend sulden gaat kosten. Niet dat het echtpaar dat allemaal zal moeten op brengen, maar zeven mille komt toch wel voor hun rekening. Boer Schroer heeft zelf een veel goed kopere oplossing: ze zitten maar een paar' meter van de Duitse grens en niet meer dan honderd meter van de dichtstbijzijnde Duitse buurman. Wondt de kabel van die buurman doorgetrokken, dan zal de hele aanleg veel en veel goedkoper zijn. Alleen: Schroer zit op Nederlands grondge bied en de rekening zou hem in dat geval door Duitsland gepresenteerd wonden. En kan dat nou zomaar, vra- gea diezelfde autoriteiten zich af. Ja. dat kan, lezen we in 'Oost-Gelder- land', want andersom is het ook al eens gebeurd. Van halverwege de oor log tot begin 1960 heeft Haaksbergen electriciteit geleverd aan dertig Duit se boeren De betalingsprocedure was wel ingewikkeld: Nederlandse meter- ropnemers gaven "nun kwitanties aan de Duitse douane, die het geld inde. Via een plaatselijke Duitse bank ging het bedrag naar de Bundesbank, die het weer overschreef naar de Neder landse Bank, vanwaar het dan uitein delijk terechtkwam op de rekening van de Nederlandse elektriciteitsleve ranciers bij een andere bank. Het kan dus echt wel. maar zolang de autoriteiten zich het hoofd blijven breken, moet het echtpaar Schroer zich nog behelpen met butagas voor verlichting en verwarming, met een accu voor de televisie en met een benzinemntortje voor de melkmachi-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7