Geref. zendingsbond wil meedoen met breed gesprek >o Weinig eenstemmigheid op gereformeerde synode School bedient vier kerken Trouw Kwartet Tweede-kamerleden nu ruim 50 mille vandaag Beroepliigs- werk Boekenetalagi TROUW/KWARTET DONDERDAG 23 NOVEMBER 1972 KERK T2/] Jaarverslagen op hervormde synode DRIEBERGEN De tegenstellingen die men dinsdag in de hervormde synode kon waarnemen rondom het Getuigenis tekenden zich woensdag ook weer af bij de behandeling der jaarversla gen van de raad voor de zending en van de gereformeerde zendingsbond in dt hervormde kerk. Maar: er komt overleg. Opmerkelijk was dat de partijen el kaar, toen het er op aankwam, met dezelfde behoedzaamheid ontzagen als een dag eerder gebeurde toen beslo ten werd om een concept-boodschap naar aanleiding van het Getuigenis niet in stemming te brengen. Ds. M. van den Bosch uit Goes vertaalde dat als een ernstig voornemen van alle synodeleden om elkaar hevig over deze zaken te blijven aanklampen en niet kwasi-tolerant langs elkaar heen te leven. Het gesprek over de zendingsversla gen stond onder de onbehaaglijke spanning van een dreigende breuk tussen de gereformeerde zendingsraad (de GZB) en de raad voor de zending, nadat de bond zich al aan de overkoe- plende Nederlandse zendingsraad heeft onttrokken. Ds. P. J. Mackaay, adviseur namens de raad voor de zending, bracht ten slotte (in zijn zwanezang want hij wordt 'gewoon'dominee in Lemele) dit onbehagen onder woorden toen hij de rol van de GZB in de raad be schreef. 'Wij zien hen bijna niet meer in onze vergaderingen. Alles waar de raad mee bezig is ligt open voor hen. maar wij ervaren dit niet wederkerig'. Bij de tot standkoming van de nieuwe kerkorde hadden alle corporaties zich opgeheven, omdat de zending niet langer te vondeling lag in de kerk maar een rechtstreekse taak van de kerk werd. De GZB bleef liever zelf- Ds. P. J. Mackaay standig bestaan, maar men hoopte door zijn vertegenwoordiging in de raad toch op een toenemende integra tie. Die mogelijkheid i s n u v erder weg dan ooit. 'Ik weet dat men dit afzijdig staan indek erk v an de Toradjas' niet begrijpt en ik kan me niet voorstellen dat dit in de kerk in Kenia anders is.' aldus ds. Mackaay, daarmee doelend op de twee belang rijkste zendingspartners van de GZB. Aan weerskanten Ds. J. van Sliedregt, voorzitter van de GZB. dankte d s. Mackaay v oor zij n openhartigheid en zei dat het verdriet aan w eerskanten i it. Dat geldt, zei hij, net zozeer de kerk als geheel. De eigen roeping van de GZB w ordt volgens hem duidelijk door alles wat zich rondom het Getuigenis heeft af gespeeld. Dezelfde zorgen als in het Getuigenis tot uiting komen heeft de GZB t en a anzien van d e z ending. Daarom 1 egt h ij alle nadruk op de verkondiging en houdt hij zijn hart vast voor de 'woordloze dienst'. Er wordt nu d oor d e b ond ter nadere gedachtenbepaling een beleidsnota op gesteld. Daarop kw am drs. H. B ootsma na - mens de raad voor de zending naar voren om een uitspraak van de syno de te verlangen over de noodzaak van openheid van beide kanten en over de vraag wie er nu verantwoordelijk is voor de verkondiging van het evange lie. Die verantwoording dragen name lijk de kerken dadr, ook voor de wijze waarop ze het willen doen. Al e erder h ad d s. H. Landsman aan de GZB gesuggereerd om de moeilijkheden die deze zegt te hebben in de raad voor de zending ook eens in het breed moderamen te brengen. Hij toonde zich voorstander van een breed gesprek waaraan ook leden van de raad voor de zending en vertegen woordigers van de Nederlandse zen- dinsraad deelnemen. Deze sugges tie werd door de bestuursleden van De redactie behoudt 7leh het recht voor om ter opnante In deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer tc gevou. BIJ puhllkatic wordt met de naam van dn inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden nan do lieer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie vnS Trouw- Kwartet. Postbus HSS. Amslerdnm. Vietnam Prof. Delfgauw uit Groningen is, vol gens Tr/Kw van 10-11 j.l. weer voor de Noord-Vietnamezen en de Vietcong in het strijdperk getreden. Hij maak te duidelijk, dat het gaat om een aanvalsoorlog van Amerika en dat Amerika niet het recht heeft oorlog ln Vietnam te voeren. Voor zover ons bekend ontwikkelt de strijd in Viet nam zich toch in Zuid-Vietnam met bombardementen als repercussie in Noord-Vietnam terwijl het toch niet Zuid-Vietnam (met behulp van Ame rika) is dat zijn samenlevingssysteem aan het Noorden wil opleggen, maar Juist andersom. Er zijn Nederlanders, zoals prof. Nauta, prof. Delfgaauw, ja zelfs kardinaal Alfrink, enz. die van mening zijn dat de 'tegenpartij' en daarmee bedoelt men Zuid-Vietnam beter aan het woord komt dan de zegenbrengende Vietcong (lees Ha noi). Wanneer men echter de publici teitsmedia goed volgt kan men toch bepaald niet zeggen, dat Hanoi niet aan zijn trekken komt. Het zijn de bombardememtcn op Noord-Vietnam die verontwaardiging wekken, niet de Noordvietnamese raketten en grana ten op Zuldvietnamese bevolkingscen tra, het zijn de nog steeds niet door- 5ebroken dijken van Noord-Vietnam ie gedicht moeten worden, niet de volledig met de grond gelijk gemaak te Zuid-Vietnamese dorpen, 'hamiets' en wat grotere plaatsen, die opge bouwd moeten worden. Berkel P. J. G. A. Ego. Vietnam (2) Over het stuk van de heer L. v.d. Graaf (Tr./Kw. 14-11-72) het volgende. Dat de zendelingen om het leven zijn gekomen staat vast. De vraag is ech ter, of ze vermoord zijn en in dat De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. D<emer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkontoor N.V. De Christelijke Pers. N Z. Voorburgwal 276 28U, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83 Postgiro: 26 92 74. Bank Ned. Midd Bank Gek nr 69.73 60 7681. Gem g.,o X 500. geval door wie. Ais we de Amerikaan se propaganda moeten geloven, zou den de Noord-Vietnamezen, reeds ge wikkeld in een strijd, die al hun energie vergt, nog behoefte hebben aan een tweede en derde front, daar mee hun strijdkrachten verspreidend over een gebied van de omvang van Frankrijk. Dat men in Washington niet terugdienst voor een leugen, blijkt wel uit het Tonkin-incident ver zinsel. In 1900 stuurde Wilhelm II troepen naar Peking met de bood schap het christendom en de bescha ving te redden van het gele gevaar. Hitler had de nobele plicht op zich genomen om Europa te beschermen tegen de Russische horden. Japan vond het nodig, dat Zuid-oostazië ging meedoen aan de Aziatische welvaarts sfeer. En nu bewaken de Amerikanen het christendom en de vrije wereld in Indo-China. Dan moet ik denken aan het opschrift bij een scanner in een warenhuis: 'We waken over uw en onze eigendommen'. Als er geen winkeldiefstal gepleegd werd. zou men vermoedelijk lezen: 'De directie is niet verantwoordelijk voor zoekge raakte voorwerpen.' Helden The Tjoe Tie Verbetering In het ingezonden stuk van D. Meursing te Epe over de Unicef-Indonesië (Tr/Kw 15-11-72) was sprake van adoptie van 'n vierja rig kind. Het gaat echter om de'adop tie van 'n vierjarig gezondheidsproject ten bate van moeder en kind in Indon«H>ië. Bond van Huurders Tr/Kw van 6 november bericht over de kraakactie van langdurig leegstaan de nieuwbouw in Nijmegen. Daarin wordt de Bond van Huurders en Wo ningzoekenden (BHW), die deze actie organiseert, genoemd als een marxis- tisch-lenlnistisch georiënteerde organi satie. Tr/Kw laat dat weliswaar uit de mond van de eigenaar van de ge kraakte woningen komen, maar onder tussen is de associatie gelegd. De BHW is geen politieke partij, maar een brede organisatie van mensen die daadwerkelijk iets tegen allerlei vor men van woningnood willen onderne men. Net zoals bij een vakbond, zijn er leden uit verschillende politieke richtingen, al moet ik toegeven dat er weinig VVD'ers op dit terrein actief zijn. Juist om op dit punt tweedracht en verwarring te voorkomen, heeft het hoofdbestuur enkele maanden gelden de afdelingsbesturen opgedragen er nauwlettend op toe te zien dat de BHW nie tvoor partijpolitieke doel einden wordt misbruikt. Ik beschouw Tr/Kw als een vooruitstrevende krant. Tot nu toe werd de BHW alleen communistische sympathie aan gewreven door reactionairen. In Arn hem gebeurde dat door iemand die beweerde. 'Het zijn communisten. Ik heb er geen bewijzen voor, maar ze zeggen dat eenheid de macht van de buurtbewoners is, dus het móeten wel communisten zijn'. Ik neem aan dat Tr/Kw zich er niet van bewust was zich aan de kant van dit soort mensen te plaatsen en wil graag helpen om dat te corrigeren. Nijmegen K. van Zomeren, voorzitter hoofdbestuur BHW Keerpunt '72 M.i. kan dhr. Biesheuvel slechts tot de uitspraak 'Geen rood avontuur in Nederland' gekomen zijn omdat hij mogelijk niet op de hoogte is van het bestaan van 'Keerpunt 1972', het geza menlijk verkiezingsprogram van de progressieve drie. Als dhr. Bkiesheuvel nog eens de moeite neemt dit werkje te lezen of over te lezen, dan ontdekt bij dat de kiezer zeer veel duidelijkheid geboden wordt. De uitspraak van de premier over de z.g. verdeelde Partij v.d. Arbeid moet de scherven en barsten in eigen gele deren verdoezelen en slaat dus nergens op. Amsterdam K. Bevaart Klein getal In het dezer dagen verschenen boek over de Binnenlandse Strijdkrachten schrijft luitenant kolonel G.J. van Ojen, dat er een heel kleine groep verzet gepleegd heeft tijdens de oor log '40-'45? Namen degenen die niet officieel bij de 'B.S.' waren, maar die joden en onderduikers, met groot ge vaar ook voor hun gezin, onderdak verschaften, niet actief deel aan het verzet? Doet luitenant van Ojen deze mensen geen onrecht en zouden daar om soms de minister president dr. Drees sr en ir Staf de publicaties van B.S. geweigerd hebben. A.C. Cornelisse de GZB graag en onder applaus van de synode aanvaard. Problemen Eerder had het verslag van de raad voor de zaken van overheid en samen leving een a antal pr oblemen a ange- stipt. Bijvoorbeeld problemen met de sectie kerk en krijgsmacht naar aan leiding van de standpuntbepaling van het interkerkelijk vredesboraad inzake de Europese veiligheid en samenwer king. Wat betreft het ijveren van de bis schoppen en de hervormde synode voor erkenning van selectieve gewe tensbezwaarden vermeldde drs. L. J. Hogebrink dat dit in de Tweede Ka mer gehoor heeft gevonden. Blijkens een voorlopig verslag zijn zeer vele leden van oordeel dat het gewetensbe zwaar tegen deelneming aan oorlogs handelingen met kernwapens erkend moet worden. Vele leden dringen aan op verandering van de wet omdat zij erkennen dat politieke bezwaren zich kunnen verdichten tot gewetensbezwa ren. Ds. H. Binnekamp vond het wel merk waardig dat er wel geld is voor ontwikkelingswerkers in kerkelijk verband terwijl vele gemeenten niet eens een dominee kunnen bekostigen. Maar hij kreeg ten antwoord dat die ontwikkelingswerkers bekostigd wor den door 'de commissie-Claus' voor ontwikkelingsstrategie. En dus indi rect door de overheid. Politiek beraad Herhaaldelijk werd gevraagd waarom het evangelisch politiek beraad (zoals destijds door dr. Bruins Slot voorge steld) nooit van de grond is gekomen. Namens de raad werd gewezen op organisatorische gebreken in de opzet die zich vooral hebben gewroken toeri een van de bijeen roepers in oen ander werkverband kwam te staan. (Hier werd gedoeld op het uittreden van drs. D. de Lange uit de Willi- brordvereniging en daarmee uit het oecumenisch' actiecentrum in Drieber gen -red.). Ds. Landsman betoogde dat een evan gelisch politiek beraad, gezien de poli tieke impasse in ons land, tot de eerste prioriteiten blijft behoren. Van een verslaggever DEN IiAAG De schadeloosstelling van de Tweede Kamerleden is met terugwerkende kracht tot 1 januari 1972 verhoogd tot 50.425 gulden per jaar. Vanaf 1 juli 1971 bedroeg de schadeloosstelling 47.155 gulden. Bin nenkort zal een nadere verhoging vol gen. De verhoging per 1 januari is geba seerd op de zogenaamde nacalculatie van de ambtenarensalarissen over 1971 en op de geraamde stijging van lonen en salarissen in het particulie ren bedrijfsleven in 1972 met vier procent. door Ton van der Hammen De theologische opleidingsschool 'Abdi Sab da' bij Medan, met geld van Kom over de Brug gebouwd. Rechts op de voorgrond direeteur, ds. J. Winnen Saragih; naast hem een van zijn deenten. Bij de Batak-kerken en zeker bij die van de Karo's, een van de drie waarin lk me het meeste heb ver diept, is een tekort aan predikan ten, goeroes en evangelisten. Bijna driekwart van de Karo-kerkdien- sten wordt door onderlingen, meest al eenvoudige landbouwers en zelf amper christen, geleid. Een kleine zestig jonge Karo's studeren theo logie op academisch niveau. Daar naast is er onder meer de wat ik eenvoudigheidshalve maar noem theologisch middelbare opleiding van 'Abdi Saba', (dienaar van het. Woord) die evangelisten en gods dienstonderwijzers opleidt. Het keurige schoolgebouw, zo'n twaalf kilometer buiten Medan ge legen. is van de vorige actie Kom over de Brug. Vier kerken worden door 'Abdi Sabda' bediend: de Si- malungun-kerk. de Karo-batak- kerk, de Javaans gereformeerde kerk en de Niaskerk. Waarom ei genlijk a'. die kerken? Een begrii- pelijk vraagje, dat ook bi.i mij opkwam, maar vrij simpel beant woord kan worden: omdat het onk hier weer in feite aparte, elk hun eigen taal sprekende, volken be treft. die overigens weer samen werken. zie bijvoorbeeld 'Abdi Sab da'. D'recteur-dominee J. Winnen Sara gih vertelde me. dat de cursus honderdvijftig lperlingen telt en drie .jaar duurt. Veertig procent studeert voor evangelist, de overi gen voor godsdienstonderwijzer. Drs. K. L. F. Legrand, afgestaan door dé gereformeerde, eh ds. D. van Brtdengraven. van de hervorm de zending zijn daar full-timers, de overige docenten part-timers. Vak ken (om enige indruk te geven): Oude en Nieuwe Testament, exege se. kerkgeschiedenis (ook Indonesi sche) bijbelse theologie, dogma tiek. catechese, homiletiek, stamre- ligies, ethiek, archeologie, islam, pastorale zorg. kerkorde, algemene geschiedenis, aardrijkskunde, filo sofie, psychologie, didactiek, ont wikkelingsproblematiek, bahasa, In donesia, Engels, biologie, gezond heidszorg, tekenen en gymnastiek. Aantal lesuren: 47 per week! Alle leerlingen, vooropleiding een soort mavo. hier SMP geheten, zijn in tern. Hun ouders en hun plaatse lijke kerken betalen naar vermo gen; lees: onvoldoende. Financiële hulp komt ook van de Duitse zen ding. Schrijnend wordep boeken, dus ook een bibliotheek, gemist. Ik woon een les bij, waarin (zie boven) helaas veel gedicteerd moet worden. M'n naam komt op het bord. m'n functie en m'n krant. Belangstellende vragen worden gesteld, heel leuk, waarbij ds. Le- Kom over de brug giro 7600 grand mij 'vertolkt'. De gebouwen zijn eenvoudig, maar degelijk uit gevoerd. Tweedejaars cursist Ban- gun Purba (20) leidt me rond. kent geen Engels, zegt hij, maar spreekt het geweldig na anderhalf jaar. Een compliment voor de school, waarop hij het naar zijn zin heeft. Hij wil dat we elkaar schrijven en vraagt me papier voor zijn naam en adres. Aan het slot schrijft hij in zijn karaktervol handschrift veel Indonesiërs hebben dat 'I was very glad to talk with this mas ter, who Photographed me and gave me a peppermint. Thanks. Bangun Kreysen Jeremia Purba'. Vertaald: 'lk vond het erg leuk met deze meneer te praten, die een foto van mij maakte en me een pepermunt gaf. Danku wel. Onvolledig Een party -speech kan in een dag blad niet in zijn totaliteit worden weer gegeven. Toch meen ik. dat een belangrijke uitspraak, gedaan op 15 nov. te Am sterdam door premier Biesheuvel, niet tot z'n recht is gekomen. In het verslag 'Economie is dolgedraaid' stond: 'De V.V.D. is onvoldoende doordrongen van de structurele pro blemen van deze maatschappij'. Dat is de helft van de uitspraak en op zich zelf genomen, negatief. Mr. Biesheuvel voegde er echter aan toe: 'maar de V.V.D. laat z'n te grote individual stische instelling varen en is een prettige partner gebleken om mee samen te werken'. Zo is de uitspraak volledig, want overleg en samenwerking is één der standpunten van dc A.R.P. Je ki n' K mn ers nooit weten... Ams tcrrium McJ. K. de Haan Van een onzer verslaggevers LUNTEREN De vraag waar de gereformeerde synode woensdag voor stond, was deze: kan prof. dr. H. M. Kuiters de historiciteit van de zondeval ontkennen en toch tegelijk belijden dat God de mens goed geschapen heeft? Uit de langdurige discussies bleek althans één ding duidelijk, nl. dat er weinig eenstemmigheid heerste. der wil praten en wel via een depu- taatschap met bredere opdracht, nl. om te bezien 'in hoeverre de theologi sche gedachtengang van prof. Kuitert, voor zover zi.i n et de belijdenis der kerk in strijd komt van uit Schrift gezien, legitiem genoemd kan wor den'. In het synodale debat kwam men deze uiteenlopende visies opnieuw tegen. Sommige leden konden zich vinden in de gedachtengang van dr. Broek Roe- lofs en de zijnen, anderen waren geneigd de weg van ds. Van Til in te slaan weer anderen wensten de rich- tig van ouderling van Houweling te gaan (waarbij dan ook gedacht werd aan verder spreken binnen een raad voor kerk en theologie, naar de instel ling waarvan verscheidene synodele den zeiden te verlangen). Er waren er ook die tussen rie nota-Van Til en het rapport-Broek Roelofs zouden willen gaan: van de nota wat af. bij het rapport wat bij... iets in die geest. Kortom, een «enstemuvee beslissing lag althans overdag niekt in 't ver schiet. Om nu een paar momenten uit het dehat te releveren, ds. A. C. van Nood wenste een duidelijk antwoord op de- 'e vraag: veroordelen we nu de visie van prof. Kuitert. ja of nee. Zijns inziens was de opvatting van prof. Kuitert door de vorige synode ('Sneek') duidelijk afgewezen. Ds. P. Riemersma zou willen dat de synode .duidelijk sprak, 'anders sta ik voor de gevolgen niet in'. Ds. I. de Jong vreesde dat je via ds. Van Til Assen-'2ö (leeruitspraak in kwestie- Geelkerken. red.) weer in huis haal de. Ds. J. C. Seegers: we hebben ons in vorige uitspraken onthouden van een oordeel over de specifieke aard van het Schriftverhaal in Genesis 1 tot 3; gaan we nu wel een oordeel geven? Ds. W. Feenstra: waarom vindt men geen maatregelen nodig? (Eerder had ds Van Nood de weg-Van Til aange prezen. 'zonder nog over consequen ces te spreken'). We hebben in ons blad van afgelopen dinsdag al gemeld dat de deputaten voor het voortgezet gesprek met prof. Kuitert niet met een eenstemmig rap port kwamen, maar met een meerder heids- en een minderheidsnota. De synodale commissie ad hoe welke de synode hierover moest adviseren, was ook niet tot overeenstemming geko men en leverde zelfs drie verschillen de rapporten op! Daar was om te beginnen het rapport van dr. O. C. Broek Roelofs, mee ondertekend door prof. dr. G. P. Hart- velt. ds. J. D. B. van der Meulen en de ouderlingen C. Mastenbroek en mr. R. J. Mulder. Dit rapport volgde in grote lijnen de meerderheid van de deputaten. Voorgesteld werd een punt achter het gesprek te zetten, omdat er nu wel voldoende helder heid was over wat prof. Kuitert wil. nl. vasthouden aan het belijden dat God de mens goed geschapen heeft en dat van meet af aan heel de mensheid door moedwillige ongehoorzaamheid van God vervreemd is, ook al acht prof. Kuitert elke poging om dat vallen van de mens uit de bedoeling van God in de tijd te localiseren of op de een of andere wijze nader te preciseren (bijv. door over de 'histori citeit' ervan te spreken) niet een zaak van kerkelijk belijden maar van theo logie is. Ds P van Til echter zou, mèt ds. D. H. Borgers willen, dat de synode uitsprak: 'dat de historiciteit van de zondeval een zo fundamentele plaats inneemt in de Heilige Schrift en in de belijdend van onze kerken en van zo wezenlijk belang Is voor de verkon- d ging van het evangel'p. dat die niet gploochend kan worden zonder schade toe te brengen aan de bltbelse visie op het volle werk van Christus; en dat de loochen ii" "in 'le historiciteit van de zondeval (le verankering van de dieDe demensie van on-e schuld in Adam's zonde weeneemt'. Ten derde was er een rapport van ouderling -J. van ''ouweling. die ver Dr. C. Rijnsdorp applaus Dr. F. L. Bos: niemand ontkent de staat der rechtheid (van de mens, red.), het gevecht gaat over de toe- .stand der rechtheid, maar déórover spreekt de confessie niet: we vechten dus tegen windmolens. Drs. A. M. van der Zanden: in Kuitert's gedachten gang wordt de erfschuld uitgehold. Deputaat prof. dr. Nic. H. Ridderbos: wat 'Sneek' uitsprak blijft gehand haafd. De hoogleraar vond het voor stel van ds. Van Til 'doodgevaarlijk': weliswaar noemt hij geen maatrege len. maar ze zitten er ingebakken, want wat moet je bijv. als een theolo gisch kandidaat straks verklaard, het op dit punt met Kuitert eens te zijn? Dr. C. Rijnsdorp. deputaat: is de 16e eeuwse reformatie voor eens en altijd geschied? Of heeft Herman Bavinck gelijk die zei dat gereformeerd-zijn inhoudt dat je altijd bereid bent leer en leven te herzien? Ik hoor vaak de oude wijn prijzen, maar hoe komt het dat er niemand dronken van wordt? Anders gezegd: dat er wel getuigenis sen van uit gaan, maar zo weinig geestdrift en élan? (Dr. Rijnsdorp kreeg applaus uit de overvolle publie ke tribune net als tevoren dr. Bos). Dr. II. B. Weijland dacht ook dat je via Van Til 'Assen' door de achter deur bmnenhaalde. Overigens vond hij dat het rapport-Broek Roelofs KERKSLUITING Het gebeuren in Eindhoven met Lambertuskerk heeft opnieuw de i dacht gevestigd op het sluiten J kerkgebouwen in de binnensteden televisiebeelden van de laatste dienst in de Eindhovense 'Lambe lieten oen aantal bijzonder opge den mensen zien die de sluiting hun kerk voorshands niet namen zullen in 't algemeen mensen gei zijn die daar de kerkdiensten me ken en ock door hun geestelijk materiële inzet mogelijk maken, welk recht maakt men immers a bezwaar? Ieder protest tegen ker tingen afkomstig van mensen d zelf nooit komen of ook andej het kerkelijk leven in zo'n kerk dragen kan zonder meer terzijd legd worden. Ook in Amsterdam ben in het verleden mensen ziel eens druk gemaakt om kerksluiti terwijl men zich kon afvragen of z terecht deden en daar recht toe den. Men onderschat gemakkelij geweldige problemen waarvoor besturen en kerkeraden, comm van beheer en wijkraden zich g« zien. De emigratie van gezinne eenheden die in het verleden kerkelijk leven voornamelijk dro gaat weliswaar met golven, 1 er zijn golven van verhuizingen op een gegeven moment zo hard komen dat men als besturende men volledig in het nauw Waar geen geld is verliest de zijn recht eS waar gemeentelede financiële nood van hun kerken honoreren verliezen gemeentel hun recht. Dit zijn algemene ojj kingen en er zullen zich ongetw| gevallen voordoen waarbij met schien wat meer inspraak en invj andere oplossingen mogelijk gei zouden zijn. Waar het nog niet te is zullen in 't algemeen kerke instanties altijd open staan voor gelijke inventies. Intussen is het ten van kerken in binnensteden nieuw verschijnsel. Voor mij lig| menteel een afdruk van een bijze geslaagde tekening van de Boomi kerk. Rechts onder de foto staat sloten 1 juli 1934. ok die kerk eens zondag aan zondrg 'een 1 bak', Kuyper en andere gereformi voormannen kerkten er. Toch i deze kerk reeds bijna veertig geleden gesloten worden Kerkslu is trouwens niet een gebouwen-l tie alleen, maar evenzeer een k\i van meeleven, ook van de 'meel den'. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Wormerveer: drs. 1 Mooij, kand. te Nuis (Gr.). Aangenomen: naar Raamsdonk: E der Lelie te Hansweert. FEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen: tc Grootegast: L.J. J kand. te Hattem; te Gees en te 1 halen: E. Woudt, kand. te Bun ten. Bedankt voor Delft: K.J. Kapte] Spakenburg-Nrd. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Zuidland-Spijkei H.U. Wsterterp tc Midwolda. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Sassenheim, D.Wi sink, luchtmachtpred. te Hessisi dendorf (Duitsl.; die geen ve beroepen in overweging kan nenj weer te weinig zei. Dr. Weijland zou wel nader beraad willen. Moet het persé nu tot een beslissing komen? Dr. D. van Swigchem zag wel iets in het voorstel-Van Houweling. Prof. dr. C. Augustijn deed een drin gend beroep op ds. Van Til, zijn voorstel in te trekken: in deze vorm zou het een stuk onwaarachtigheid betekenen. Ik kan niet uit de voeten met1 de historiciteit van de zondeval, zei prof. Augustijn, ik ken wèl de zondeval, dat is een zaak van gelóóf, en dat is bij ieder van ons zo. En mijn geloofsovertuiging dat de zonde geen lot is dat je overkomt, maar schuld, ligt niet verankert in de 'his toriciteit' van de zondeval. Ook prof. dr. T. J. Bakker vond dat je met ds. Van Til weer bij 'Assen' terecht kwam; we moeten dan ook uitspreken dat Adam en Eva zesdui zend jaar geleden geleefd hebben. Prof. dr. J. van den Berg: wat s. Van Til wil. maakt de crisissituatie in de kerken nog maar erger en de boodschap van de kerk ongeloofwaar diger. Hij zou willen dat men het verschil van inzicht rustig en ontspan nen naast elkaar zou laten staan, na elkaar herkend te hebben in het ge loof. Het zou een zegen zijn voor de kerken als de synode deze kerkelijke moed zou opbrengen. Prof. Kuitert. laatste spreker in de middagvergadering, beriep zich op de consensu van 'Sneek': daar waren we het over de fundamentele stukken van het geloof eens. 'Wilt u méér dan dat, dan gaan we naar een groepskerk en dat is erger dan een hotelkerk'. Hij vond het een aanfluiting voor de wereld 'det we om deze dingen zoveel op het spel zetten'. Tot prof. dr. K. Runia. die gezegd had dat Kuitert voor zijn opvatting weinig of geen exegetisch materiaal had aangedragen, zei hij wèl argumenten te hebben en die ook gemiblieeerd te hebben (in 'Anders gezegd'). In de avondzittingen kwamen zóveel amendementen op tafel, dat het raad zaam werd geoordeeld de discussie af te breken. De commissie gaat, aange voerd door praeses dr. A. Kruyswijk, zich over de zaak buigen en hoopt vanavond aan de synode een nieuw omschreven voorstel voor te kunnen leggen. Victor E. van Vriesland. Bijbed gen. Querido Amsterdam 1972. 3: 7,90. Blijkens de uitgave van deze besj lende prut'.elingen over oud levf nabije dood heeft de bejaarde Vriesland zich niet helemaal g den aan de afspraak die in een o onsje met de 'geest' is gemaal zwijgen. Anderzijds heeft hij ei aangehouden door geen beuzelj frases, holle woorden aan het p toe te vertrouwen, en, door de i wie dal ook moge zijn, troii blijven door als taak van dichti gedicht te blijven zien: de openl van der dingen wezen, eö spraak waaraan hij ook de lezer I die zien niet mag laten bedotten 'schuifeltuig, kledderige verreK gen' die 'elkaar uit modeziek onl napraten Immers, de waarheid zich uiteindelijk door de schijn j zo houdt Van Vriesland ons voor lijkt Var Vriesland aan de ll waarheden toe te zijn, nadrukkej dan ooit (zijn Verzamelde Gedii (1968) spreken er ook al van) hij er ip dat 'het wezen van hel niets (is)'. Intussen blijft hel Platonische tweespalt parten s| 'In het bleke hemelblauw W der ideeën luister-/ Maar hoe wj dat ik luister Als ik voortkoij een vrouw?' Vandaar dat hij ii besef 'alle tijd' kwijt te zijn, vlucht 'Uit de waargenomen vr naar het Verborgen eigene binnen, Maar nu verrijkt do( zelfkennis die de bewustwol van het verleden ls. En toch: de dood leven? best, als het leven is-/ Al is ook dat een vod deel /Misschien'. Het zal uit dit lange citaat duil zijn dat 'Bijbedoelingen' late i bevat die het spel van de von.igi voorbij is; maar magere bespiei gen behoeven natuurlijk )k vette vorm. De geest zal hem schien nog wijzen op de gemj afspraak. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2