UW Werkgevers willen centraal akkoord nu toch tekenen Eyskens ten val door taalstrijd Bonden unaniem tegen prijsstop Ontdek een wereld van smaak met S krant )osteuropese vrees ïoor ondermijning ïenheid Warschaupact Nk I II 3 ijf Meubelshowroom Volkswagen Progressieven krijgen het moeilijk Voetbal komt niet rechtstreeks op tv op verkiezingsdag Indien prijsparagraaf wordt aangepast 'reinverkeer iele dag gestremd Philips moet via natuurlijk verloop 500 mensen kwijt In deze krant DONDERDAG 23 NOVEMBER 1972 VP >jr VI 53ste jaargang no. 278 Nieuwe JLeidse Lomramit „Stantvastich is ghebleven yy^ jjrkzee N.V. RISTELIJK DAGBLAD VOOB LEIDEN EN OMGEVING mijn hart in teghanspoetl" ZEEMANLAAN 22 LEIDEN TELEFOON 01710 - 42627. enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur (ADVERTENTIE! Door omstandigheden aangeboden: nieuwe witte VARIANT 1600 Oud 5 maanden. ïu 000 km, goed ingereden. Zwart kunst leder Radio gratis. Incl. ML-behandeling en mat ten. Nieuwprijs 9010,— excl BTW. NU 2250.— lager' SPECIALE AAN BIEDING 6760,— plus 14 BTW Bel. 21561 of 49044 DEN H \AG De centrale werkgeversorganisaties hebben er gisteren blijk van gegeven het centraal akkoord toch te willen ondertekenen, indien de prijspa- ragraaf wordt aangepast bij de nieuwe situatie die door de prijs- culculatiebeschikking van de re gering is ontstaan. De werkgroep uit de werkgevers- en werkneraersdelegaties in de stichting van de arbeid, die het centraal ak koord heeft voorbereid, zal zich in de komende dagen over de juiste formu lering buigen, waarna de werkgevers in overleg met hun achterban een definitieve beslissing zullen nemen. Zowel de vakbeweging, als woordvoer ders uit de werkgeversorganisaties in industrie, midden- en kleinbedrijf en landbouw zien hierin niet meer dan een formaliteit. Waarmee overigens nog wel zo verklaarde werknemers woordvoerder J. Lapser gisteravond na afloop van het beraad in de stich ting een dag of tien gemoeid zal zijn. zodat het centraal akkoord niet meer voor de verkiezingen zal kunnen worden getekend. 'Maar de verkiezin gen hebben in ons overleg geen enke le rol gespeeld', zo voegde hij daaraan toe. (Het is bekend dat met name de regering een ondertekening van het akkoord vóór 29 november grote waarde hechtte). De werkgeversorganisaties hebben gis teren een uiterste poging gedaan de vakbeweging mee te krijgen in iiun afwijzing van de prijscalculatiebe schikking, maar zij zijn daar niet in geslaagd. .Tijdens een schorsing na enkele uren praten besloten zij tenslotte het ondertekenen van het centraal akkoord niet langer van het bestaan van deze prijsmaatregel afhankelijk te doen zijn, maar er (zoals werkgevers woordvoerder drs. S. C. Bakkenist verklaarde) vanuit te gaan 'dat de beschikking er nu eenmaal is'. De werkgevers blijven zich (buiten het centraal akkoord om) wel tegen de prijscalculatiebeschikking verzet ten. Nog gisteren hebben zij hun bezwaren ook in een brief aan de Tweede Kamer uiteengezet. (Zoals be- Van onze sociaal economische re dactie DEN HAAG Na hel christelijk nationaal vakverbond hebben gis teravond ook het Nederlands ver bond van vakverenigingen en het Nederlands katholiek vakverbond verklaard op dit moment tegen een prijsstop te zijn. Waarnemers verwachten dat de drie samenwerkende oppositiepar tijen (PvdA. D'66 en PPR) daar door vandaag tijdens het prijzende- bat in de Tweede Kamer in grote moeilijkheden zullen worden ge bracht, omdat zij nadrukkelijk heb ben verklaard een onmiddellijke algehele prijsstop te willen en daarover ook een uitspraak van de Kamer te zullen vragen. Het stand punt van de drie vakcentrales brengt onvermijdelijk mee dat dc linkse drie, ais zij aan hun opvat ting vasthouden, daarvoor moeten pleiten tegen de unanieme wil der vakbeweging in. De waarnemend voorzitter van het NVV, de heer A. de Boon, zei gisteravond 11a afloop van het be raad met de werkgevers in de stichting van de arbeid dat de regering met haar prijscalculatie beschikking 'een verstandig beleid heeft gevoerd', en dat deze be schikking, Indien zij goed wordt uitgevoerd, 'hetzelfde effect kan hebben als een prijsstop.' A. de Boon (NVV) regering voert verstandig beleid De heer De Boon zei een prijsstop niet onder alle omstandigheden af te wijzen, maar er op dit moment geen enkele behoefte aan te heb ben. De voorzitters van het NKV, de heer P. J. J. Mertens, en de CNV-voorzittcr dc heer J. Lanser verklaarden he. daarmee volledig eens te zijn. kend komt de Kamer vanmorgen om 11 uur bijeen om over de prijsmaatre gel te debatteren). Voorts zullen de werkgeversorganisa ties een beroep op het kabinet doen (ADVERTENTIE! t) Ja, Riedel maakt uw vliegvakantie heerlijk voordelig. Drink Riedel Sinas, Cassis, Cerise, Citroen of welke smaak ook en u krijgt 7,5% korting op alle Neckermann reizen binnen Europa en Noord-Afrika. Verdere informatie over dit Riedel/Neckermann vakantieplan vindt u achterop elke Riedel fles. ®Led4 Nedtermann Vlieg nu 7,5% voordeliger! de prijscalculatiebeschikking zo te wijzigen dat de macro-economische produktiviteitsnorm voor het doorbe rekenen van de loonkosten daaruit verdwijnt. Op die manier, aldus dr. Bakkenist, kan de beschikking meer in overeenstemming met de prijsge- dragsregels uit het centraal akkoord worden gebracht. De drie vakcentrales hebben er alle begrip voor getoond dat de bestaande prijsparagraaf in het centraal akkoord naar de mening van de werkgevers niet zonder meer kan worden gehand- Voor vervolg zie pagina 5. kolom 1. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM De uitzending van de verkiezingsuitslagen volgende week woensdag zal geen concurrentie onder vinden van 'n rechtstreekse uitzending van de Europa-Cup wedstrijden. Noch Ajax-CSKA Sofia noch FC Twente-Las Palmas zal rechtstreeks uitgezonden worden. Ajax wilde geen rechtstreekse beelden van de wedstrijd toestaan, maar dc NOS was ook niet van plan dergelijke stappen te ondernemen. Volgens de NOS zal de KNVB geen toestemming verlenen voor het uit zenden van deze wedstrijd, omdat vrijwel op hetzelfde tijdstip in En schede de wedstrijd FC Twente-Las Palmas wordt gespeeld. noteer als nieuwe abonnee Naam: Adres: Plaats: een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door Naam: Adres: Plaats: misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Ik ontvang als beloning het aangekruiste mapje post- Qpletine handige papier met schaaltje paraatmap enveloppen (flessen- met brief - onderzetter) papier en pen RITA 'Het centrum van de stad? Volgt u ons maar, wij gaan er ook heen.' dal is nou mevrouw, eh Din ges Sport Hartstichting steunt DKOD 15 Boekcncialagc 2 .Men schrijd ons 2 Radio en tv 6 Strips, feuilleton 6 Comcntaar 7 Dichtbij en verder 7 Weekbladen 7 Familieberichten 18 Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. AMSTERDAM Het traject Amster dam-Haarlem, een van de meest bere den baanvakken van de Nederlandse Spoorwegen, is gisteren bijna de ge- hel dag in beide richtingen versperd geweest. Het gevolg xvas dat vele duizenden reizigers gistermorgen te laat op hun werk kwamen en ook gisteravond met grote vertraging hun huis bereikten: Oorzaak van de versperring was een werktrein, bestaande uit een diesello- comotief en vier wagens, die door een verkeerde wisselstand op het linker- spoor van Haarlem naar Amsterdam ontspoorde. De locomotief kwam daar bij in de sloot terecht en de wagons werden uit de rails getrokken. Een portaal van de bovenleiding werd der mate beschadigd, dat het op beide sporen terechtkwam, waardoor trein verkeer onmogelijk werd. Tot gisteravond zeven uur, toen het baanvak voor treinverkeer werd vrij gegeven, is NS-personeel bezig ge weest het spoor vrij te maken en de bovenleiding te herstellen. De reizi gers werden met twintig bussen via een pendeldienst van Amsterdam-Slo- terdijk naar Haarlem gebracht en te rug. Tussen Sioterdijk en Anisterdam- CS pendelden treinen. De ontsporing had ook consequenties voor het inter nationaal treinverkeer richting Parijs- Brussel, dat via Breukelen moest wor den omgeleid. Het treinverkeer tussen Goes en Mid delburg is gisteren eveneens gestremd geweest, toen 's morgens om half elf een op een dieplader geladen kraan op een overweg de bovenleiding raak te. Ook hier liet de NS tussen Goes en Middelburg bussen rijden, maar om 2 uur 's middags kon het treinverkeer worden hervat. De bovenleiding was slechts licht beschadigd. eiligheidsbesprekingen begonnen ELSINKI, BONN (UPI, Reuter, AP, DPA) De pers in verschil- nde Oosteuropese landen toont zich bezorgd over de mogelijkheid ut het Westen zal proberen gebruik te maken van de Europese vei- ïgheidsconferentie in Helsinki om de eenheid van de landen van het Warschaupact te ondermijnen en zich in hun binnenlandse aangele- enheden te mengen. et Hongaarse blad Magyar Nemzet rhrijft dat vermeden moet worden at 'kunstmatige verbanden worden elegd tussen de veiligheidsconferen- e en de besprekingen over weder- jdse troepenvermindering, die in ja- ïari vermoedelijk in een Zwitserse ad gaan beginnen'. Dit zou slechts iden 'tot uitstel van zaken, gezien et gecompliceerde karakter van de westie van de vermindering van de rijdkrachten in Oost- en West-Euro- lude Pravo, het blad van de Tsje- evangelisch politiek beraad gezien de politieke impasse ons land, tot de eerste priori- eiten behoren. ds. F. H. Landsman choslowaakse communistische partij, schrijft eveneens dat het 'niet onmo gelijk is, dat de NAVO-landen zullen proberen, de besprekingen in Helsinki te gebruiken voor het ondermijnen van de eenheid van de Warschaupact- landen. Ten aanzien van de door het Westen voorgestane vrije uitwisseling tussen Oost en West zegt het blad, dat 'Tsjechoslowakije gekant is tegen infiltratie van denkbeelden, die zijn gericht op desintegratie van het socia lisme'. Het meent voorts dat de confe rentie in Helsinki zich moet concen treren op vraagstukken, waarover de Europese landen niet van mening ver schillen. Roemenië De perscommentaren kunnen ook worden geïnterpreteerd als een zijde lingse aanval op Roemenië, dat tegen besprekingen tussen blokken gekant is en er voorkeur aan geeft, dat ook over zaken als wederzijdse troepenver mindering gesproken wordt en wel op een conferentie, waaraan alle Europe- Zie verder pag. 9. 7e kolom De Belgische premier Gaston Eyskens wordt omgeven door journalis ten, nadat hij besloten had koning Boudewijn het ontslag van zijn coalitie-regering aan te bieden. Politieke crisis in België Opklaringen Opklaringen, maar plaatselijk ook enkele buien. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind uit west tot noordwest. Maxima rond 8 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: op de meeste plaatsen droog en kans op lichte vorst in de nacht. Zon op: 08.50 Zon onder: 16.38 Maan op: 20.26 Maan onder: 11.57 Iedere vrouw nu 'mevrouw' UTRECHT Bij de produktievesti- gingen van Philips Telecommunicatie Industrie (PTI) N.V. in Hilversum, Huizen, Amersfoort, Hoorn en Den Haag moet het aantal arbeidsplaatsen tot eind 1973 met meer dan 500 man verminderen. Dit heeft de Industrie bond NKV oekend gemaakt. De in krimping die via natuurlijk verloop kan geschieden is een uitvloeisel van een soort vierjarenplan, dat de directie van PTI onlangs aan dc vak bonden heeft voorgelegd. De inkrim ping gebeurt min of meer gespreid over de vijf bedrijven. Volgens de Industriebond NKV moet het personeelsbestand worden inge krompen. omdat de PTT, een van de grootste opdrachtgevers "an het be drijf, de opdrachtenkraan min i.f meer heeft dichtgedraaid. Ook bij een andere belangrijke binnenlandse klant, defensie, is de orderkraan wat zuiniger afgesteld. Een woordvoerder van Philips te Eindhoven heeft bevestigd, dat het aantal arbeidsplaatsen met 500 man moet verminderen. Deze inkrimping betekent in de praktijk een werving stop. aldus de Philipswoordvoerder. Na 1973 zal de PTI deze stop weer opheffen en opnieuw tot werving van personeel overgaan. BRUSSEL (Reuter, UPI, ANP, AP) België schijnt een langdurige politieke crisis tegemoet te gaan, nu de 67-jarige premier Gaston Eyskens gistermidag aankondigde dat hij de koning het ontslag van •rijn coalitie-regering ging aanbieden. Het taalprobleem, dat sinds cL» tweede wereldoorlog de Belgische binnenlandse politiek beheerst heeft, was ook de oorzaak van de val van dit kabinet het twintig ste sinds de oorlog. Gaston Eyskens bood het ontslag van zijn egering aan, nadat hem duide lijk was geworden dat zijn politieke achterban in kamer en senaat hem niet voldoende steunde bij zijn beleid inzake het taalprobleem. Nieuwe ver kiezingen zijn niet waarschijnlijk (an ders zou Eyskens wel de ontbinding van het parlement hebben aangekon digd). maar men verwacht wel een langdurige crisis. Het kabinet-Eyskens heeft sinds 20 januari geregeerd. Koning Boudewijn heeft enige be denktijd genomen voor het ontslag van de regering te aanvaarden. Vol gens het koninklijk paleis is dat niet ongebruikelijk. Daarna zal de koning een informateur aanwijzen, die de politieke situatie verkend en het staatshoofd helpt bij het kiezen van een formateur. Als informateur wordt getipt: Wilfried Martens, de leider van de Vlaamse vleugel van de chris ten-socialisten. De onmiddellijke aanleiding tot de val van het Belgische kabinet was de toekomstige status van de Voerstreek. Toen de 'taalgrens' door België werd getrokken, ging dit gebied over van de Waalse provincie Luik naar de Vlaamse provincie Limburg. De 5.000 inwoners van dit gebied, verdeeld over zes onaanzienlijke dorpen, spre ken op taalgebied gemengd. Nu werd er echter weer druk uitgeoefend het gebied weer terug te heveln naar de provinci Luik. e Voor vervolg zie pagina 9, kolom 1 Binnenland 'Regeringsbeleid' linkse drie 5 Gezin als slachtoffer scliool- Buitenland Hanoi haalt eerste B52 neer 9 Geref. Zendingshond wil mee doen met breed gesprek 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1