Met oprollen van bende driehonderd kraken in Oosten opgehelderd Kemt hairshampoo tijdelijk van 2?5 voor slechts kéikf Werkgroep wil paren met seksuele problemen behandelen Voor veel patiënten zou verblijf in psychiatrisch dagziekenhuis beter zijn ÏWS ;ïl Sên' Protest tegen controle van beursstudenten voor zacht en soepel haar 'Be Oudonoord* LER ARES Ns hoofd hd*shot!dsng voor 'Horizon' PROTESTANTS- CHRISTELIJKE STICHTING BEJAARDENZORG HAARLEMMERMEER ONDERWIJZER AFDELINGS VERZORGENDEN administratief medewerkster TROUW/KWARTET WOENSDAG 22 MIVEMBIK 1972 Project aan Utrechts instituut begint in januari UTRECHT Een werkgroep van het instituut voor klinische en in dustriële psychologie van de Utrechtse universiteit begint in januari een project, dat speciaal gericht is op het helpen van echtparen, die met sexuele problemen te kampen hebben en die zelf niet kunnen op lossen. Het is de bedoeling dat men in januari vijftig paren, die een vaste relatie met elkaar hebben (het hoeven geen echtparen te zijn) in behandeling neemt om hen te helpen tot een meer bevredigende sexuele relatie met elkaar te komen. T8/1 De paren zullen drie maanden lang tweemaal per week door een thera- peutenpaar (een mannelijke en een vrouwelijke student psychologie) in 'n zitting die een uur duurt worden behandeld. Er is hier sprake van behandeling per paar. geen groepsbe handeling. De behandeling, die onder toezicht staat van een aantal psycholo gen van het instituut, zal voorname lijk bestaan uit het voeren van ge sprekken. waarin de problematiek 20 helder en open mogelijk zal worden doorgesproken en waarin onder meer ook adviezen worden gegeven hoe men tot een betere sexuele relatie kan komen. Mocht na drie maanden blijken dat er nog niet veel ten goede veranderd is in de situatie, dan kan de behande ling langer worden voor ,ezet. Wan neer tijdens de behandeling zou blij ken, dat het paar of een van beide partners, hulp behoeft op ander dan puur sexueel gebied, dan zal de hulp daaraan worden aangepast of men zal ervoor zorgen, dat er mogelijkheden bestaan om door een andere psycho loog verder geholpen te worden. Omdat de werkgroep nog te kartipen heeft met financiële problemen en een personeelstekort, heeft men in eerste instantie mensen met een be paalde moeilijkheid gekozen, om als eerste geholpen te worden. Voor het project dat in januari start heeft men heel willekeurig gekozen voor die paren, waarvan de vrouw te lijden heeft onder zogenaamde secundaire anorgasmie (dit is een probleem van vrouwen, die ooit wel eens plezier beleefd hebben aan sexueel verkeer of die ooit wel eens een orgasme beleefd hebben maar die dat reeds een tijd lang niet meer kunnen). Anorgasmie (bij de vrouw) en impotentie (bij de man) zijn de meest voorkomende klachten op sexueel gebied. Dat de werkgroep zich met dit project niet richt op een handjevol mensen, is wel duidelijk uit de cijfers in de vakliteratuur: er wordt hier gesteld dat zestig tot tachtig procent van de mensen, die een vaste relatie hebben, te maken heeft met sexuele proble men. De werkgroep, die al acht echtparen met redelijk succes in behandeling heeft, heeft zich in verband met het op stapel staande project tot huisart sen en sexuologen gewend met de vraag patiënten met deze speciale sexuele klachten door te willen ver wijzen naar de werkgroep. Hierbij is echter gebleken, dat bij deze artsen mcar zelden dergelijke klachten geuit worden, waaruit weer blijkt dat er een enorme drempelvrees bestaat om met deze problemen naar een arts te gaan. De werkgroep hoopt dat deze paren, nu ze horen, dat er aan deze problematiek eer goed iets te doen (ADVERTENTIE) tèfcf BONT MANTELS Bonthuis de speciaalzaak Lfjnmarktl/Zadelstraat 2. Utrecht, Tel. 030-311503 is, zich willen opgeven voor behande ling. Dat het nuttig is dergelijke projecten gewoon <na de publiciteits media openbaar te maken, is gebleken bij een vorig project van de werk groep. Het ging toen om de behande ling van mensen met straat- en engte vrees. Er hebben zich toen tientallen mensen voor behandeling opgegeven. Wat betreft de financiële kant van de zaak: er zal een zeer kleine vergoe ding van de patiënten worden ge vraagd, die varieert van vijf gulden tot vijftien gulden per zitting, al naar gelang het inkomen. Wanneer men helemaal niet in staat is om deze bedragen te betalen, geschiedt de be handeling gratis. Het project dat allereerst is opgezet om de mensen te helpen, is ook belangrijk als onderzoeksobject. De resultaten zullen te zijner tijd gepu bliceerd worden. Na het behandelen van de speciale anorgasmie-klachten, zal een project volgen, dat klachten over impotentie zal behandelen. De werkgroep heeft de komende veer tien dagen tot 5 december een telefoonwacht ingesteld, waar belang stellenden zich kunnen opgeven (tel.nr. 030-33 21 14, toestel 241). Men kan zich ook schriftelijk opgeven bij het instituut klinische en industriële psychologie, onderzoeksgroep sexuele stoornissen. Korte Nieuwstraat 2 te Utrecht. Betere behandelingen goedkoper Van onze redacteur wetenschappen UTRECHT Veel patiënten in psychiatrische ziekenhuizen hebben de behandeling die daar wordt geboden duidelijk nodig, zonder dat het noodzakelijk is dat ze daar ook voortdurend verblijven. Een psy chiatrisch dagziekenhuis, waar de patiënten op werkdagen van negen tot vijf worden behandeld terwijl zij de avonden en weekeinden in hun eigen omgeving doorbrengen, vormt in veel gevallen de beste behandelingsmogelijkheid. Afgezien van het feit dat deze behan- heeft de patiënt nog steeds zijn eigen deling psychiatrisch beter is, ligt het plaats in de samenleving.' TV. ha,f i'nTZS In de eerste tier. jaar van rijn bestaan goedkoper is. Er njn inNeerland hMft he( psyL.n,atrisch dagz,ekeiihuis ot zeven van cue psycniatriscne Weleelegen jn VelD 097 Datiënten be- dagziekenhuizen, waar naar ruwe Welgelegen in Velp 297 patiënten be handeld Van hen werd 70 procent Volledige opname verstoort het con- ALMELO In Twente heeft de onderwereld zich de laatste jaren van het amateuristische ontwik- tact tussen de patiënt en zijn omge- keld naar het professionele. Een belangrijk symptoom daarvan is (naast het toenemend gebruik van trtect, ziekenhuis"is de 0kansPopChge- vuurwapenen in cafe's en dergelijke) dat een speciaal hiervoor gevormd recherche-team onlangs 21 slaagde terugkeer in eigen gezin en personen heeft gearresteerd, die met elkaar goed zijn voor ver over de driehonderd brandkastkraken. ^'fS „a ^tweewaar ^agbehande'hng diefstallen, inbraken, helingen en een enkele overval, voornamelijk in Overijssel cn Gelderland. Jus- titie en politie verwachten dat nog veel meer gevallen aan het licht komen en dat nog een groot Echtpaar door gas gedood aantal arrestaties verricht zal worden. ne' psychiatrische ziekenhuizen ver blijven er zo'n veertigduizend. Behalve het langzame doordringen van inzichten is de gebrekkige finan ciering een belangrijke oorzaak voor de trage ontwikkeling van het psychi atrisch dagziekenhuis, blijkt uit het proefschrift van de man die het eer ste instituut van dit type in Neder land in 1961 hielp opzetten, en giste ren op het verslag promoveerde, psychiater M. Oosterlee Wat die financiering betreft: aanvan kelijk vergoedden de ziekenfondsen psychiatrische dagbehandeling hele maal niet, tegenwoordig doen zij het voor ten hoogste negentig dagen. Om dat een psychische ziekte nu eenmaal langer pleegt te duren dan een blin dedarmontsteking, zet dat niet veel zoden aan de dijk. Financiering ge schiedt dus grotendeels via de Alge mene Bijstandswet, met de emotionele bezwaren die daaraan vaak toch ver bonden zijn. Maar psychiatrisch is de dagbehande ling wel zo interessant. Het is een tussenvorm en volgens dr. Ooster lee een heel noodzakelijke tussen poliklinische behandeling aan de ene kant en volledige opname aan de andere. Volledige opname vindt hij een bedenkelijke ingreep, alleen ver antwoord als het echt aanwijsbaar nodig is (wanneer de patiënt niet in eigen milieu te handhaven is of dui delijk gevaar oplevert, bij ernstig zelf moordrisico). Want de argumenten er tegen, wegen zwaar. 'Anders ziek' Dr. Oosterlee: 'Ziekte is een proces in de sociale structuur waarvan de zieke deel uitmaakt, dat ertoe leidt dat de er aan deelhebbende personen in een andere, men kan zeggen vreemde posi tie ten opzichte van elkaar komen. De opname is een ingreep in dit proces, waardoor de zieke ineens in een to taal andere positie wordt gebracht. Hij is daardoor op slag anders ziek." voldoende hersteld om zonder onze hulp, maar de eerste tijd nog met sociaal-psychiatrische of poliklinische begeleiding, gelukkiger, beter, of hoe je het ook noemen wilt, in de maat schappij te functioneren'). Twintig procent moest volledig worden opge nomen (in het moederziekenhuis Wolfheze of in de psychiatrische afde ling van een algemeen ziekenhuis), en tien procent onttrok zich tegen advies aan de behandeling (waarvan twee procent mede om financiële redenen). En dit alles met anderhalve psychia ter, twee bedden (voor noodgevallen) en een bijzonder enthousiaste staf. AMSTERDAM Het landelijk leg grondraden (LOG) heeft er bj dienst Rijksstudietoelagen tegen protesteerd dat binnenkort zal wo gecontroleerd of beursstudenten of niet staan ingeschreven. Bun kunnen niet zelf beslissen of wel of niet de duizend gulden col geld zullen betalen: dit geld m automatisch door de dienst Rijfc dietoelagen overgemaakt. Uit soli teit met de collegegeldboycot he vooral in Amsterdam en Utrecht beursstudenten hun inschrijffomi ren nog niet ingevuld. Het LOG vindt het onrechtvaardij bursalen, in tegenstelling tot de j re studenten verplicht zijn zich schrijven, omdat zij anders geen krijgen. Vandaar de eis van het aan de dienst Rijksstudietoelagen de controle op te schorten totdat de hele problematiek van de col gelden duidelijke uitspraken van nieuwe parlement bestaan. De bendeleden, die in verschillende combinaties optraden, hebben vermoe delijk vrijwel allemaal op een of an dere manier onderhuidse verbindin gen met elkaar. Totnogtoe zijn mis drijven opgehelderd, waarbij het ging om 350.000 gulden aan geld en goede ren. De materiële schade, toegebracht aan gebouwen, meubilair, brand kasten enz. wordt geschat op een ton. Toen duidelijk werd dat het hier om een bijzonder grote zaak ging, werd uit rijks- en gemeentepolitie corpsen in Twente een team gevormd dat zich uitsluitend hiermee ging bezighouden. Het kreeg zijn hoofdkwartier in het politiebureau te Almelo, schuin gele gen tegenover het vroegere agent schap van de Nederlandse Bank. waar uit in de oorlogsjaren door de illigali- teit praktisch onder het oog van de Duitsers 46 miljoen gulden werd weg gehaald ten behoeve van onder meer onderduikers: de grootste kraak aller tijden. Twee wat genoemd worden 'onverge telijke nachten' zetten de politie op het goede spoor. Een daarvan was een brandkastenkraak in het tijdelijke ge meentehuis te Almelo in de nacht van 30 op 31 augustus 1972. Die mislukte doordat de mannen gebrek aan zuur stof kregen. Nog dezelfde nacht wer den de daders aangehouden, die in het bezit waren van vuurwapenen maar er geen gebruik van maakten Het waren de 24-jarige J. van den B., de 21-jarige L. F. S. en de 28-jarige F. S„ allen uit Enschede. Een vierde vluchte, maar werd la'^r gepakt; het was de twintigjarige M. R. van der W. eveneens uit Enschede. De tweede belangrijke nacht, was die van 14 op 15 september, er werd toen een kraak gepleegd in de landbouw coöperatie te Vorden. Op heterdaad betrapt werden de 43-jarige A J. van der W. uit Enschede en de 27-jarige P D. A. S.. een Nederlander die in het Duitse grensplaatsje Gronau woont Dezelfde nacht werden twee mannen aangehouden, die in het bezit waren van een doos met vijfduizend gulden, afkomstig van een kraak in de Intercommunale Credietbank te Al melo. Het waren de dertigjarige W. II. uit Enschede en de 23-jarige H. J. H. S. uit Almelo. Na die tijd volgden de arrpstatips elkaar in zeer snel tempo op. In totaal werden 21 man. inclusief vier helers, aangehouden. Van hen zijn er nu nog zestien in voorlopige hechte nis. Onder hen bevinden zich. volgens justitie en politie, uitgesproken 'zwa re jongens'. Een van hen is zelfs bij honderd gevallen betrokken. Het aantal brandkastkraken bedraagt negentig; het aantal inbraken 144. De rest betreft diefstallen, gevallen van heling en dergelijke. Er werd in meer dan vijftig gemeenten gewerkt. Soms is er op bestelling gewerkt; zo werd in opdracht van een heler een kleu rentelevisie uit een bejaardencentrum te Enschede gehaald. In verband met de tot gisteren bekende 330 gevallen zijn 235 bekentenissen afgelegd. Behalve voor fabrieken en kantoren had de bende belangstelling voor groothandels en supermarkten. Enkele van de meest spectaculaire gevallen zijn: een brandkastkraak bij Simon de Wit in Enschede (18.000 gulden), een inbraak bij de lederfabriek Nijhuis te Enschede (21.000 gulden aan kleding) en een kraak bij de Intercommunale Credietbank te Enschede (25.000 gul den). Een overval op een postagent schap te Enschede, onder bedreiging met vuurwapens, leverde 3580 gulden op. Veel interesse had de bende ook voor depots met gasflessen, zuurstof apparaten. branders en slangen. Na men ze aanvankelijk nog wel eens een brandkast mee. later, toegerust met meer ervaring, was het openbranden vaak een kwestie van twintig minu ten. Van het geld is niets terugge vonden. De mannen, die niet werkten, hebben er (met eventueel hun gezin) royaal van geleefd. OSS De 64-jarige heer A. ten Westenend en zijn 62-jarige vrouw A. van der Pas zijn door gasverstikking ongekomen. Toen in de lingeriezaak van het echtpaar niet geopend werd. werd een onderzoek ingesteld en het echtpaar werd dood aangetroffen. De oorzaak is vermoedelijk een defecte gasleiding. Kemt hairshampoo, met regenwater- effect, maakt het haar snel en intensief schoon. r- Het haar krijgt na het wassen een mooie glans en is veel beter handelbaar. Maak er nu voordelig kennis mee. Toneelgroepje 'De Mlnnestreel' te R. "t Ging zó goed met ons amateurtoneel, dat we dringend ruimte nodig hadden om te repeteren. Adverteren, zei Geesje. O.K. üi de krant zo'n rubriek advertentie gezet, hoogachtend Minnestreel. Gelukt. We kregen een oude garage in huur van een toneelminnaar. Zelf opgeknapt De kuituur In R. is gered.' Het dagblad la uw kulturele kontaktadres. LJ De Vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs te Utrecht vraagt voor de Christelijke Scholengemeenschap Oudenoord 26 te Utrecht, per 1 januari 1973 een wegens zwangerschapsverlof, mogelijk voorgoed, voor 18 lessen p. week op le en 2e graads niveau, (Nd opleiding). Sollicitaties te richten aan de secretaris van het Bestuur der school. Inlichtingen verstrekt de direc trice Telefoon 030-314650. Voor ons bejaardentehuis "Horizon" te Hoofddorp, zoeken wij een hoofd van de huishouding; het bezit van het diploma huishoudkundige voor inrichtingen strekt tot aanbeveling. Het bezit van het diploma Ziekenverpleging A wordt op prijs gesteld, maar is niet vereist. Gegadigden voor deze functie moeten bereid en in staat zijn de directrice (eventueel als adjunct-directrice) bij haar afwezigheid te vervangen. Wij bieden een aantrekkelijke werkkring in ons middelgrote bejaardentehuis met een salariëring volgens de richtlijnen van de S.L.S.B. en een goede pensioenregeling. Voor goede huisvesting, zowel in- als extern, wordt gezorgd. Belangstellenden worden uitgenodigd hun sollicitaties te richten aan het bestuur van de "Protestants-Christelijke Stichting Bejaardenzorg Haarlemmermeer", Kruislaan 54 te Hoofddorp. DR. MR. W. v. d. BERGHSCHOOL Chr. School v. Ind. Onderwijs Beresteinlaan 629. Den Haag, telefoon 070-670714 Het Bestuur vraagt voor de kern- afdeling een voll. bevoegd j. en r. Positief Chr. levensbeschouwing. Nieuwe school. Zonnige lokalen. Rustige omgeving. Sollicitaties aan het hoofd van de school, U. Wind. In de verpleegafdelingen van ons ziekenhuis wordt de huishouding verzorgd door een groep des kundige medewerkers, afdelingsverzorgenden, die worden geassisteerd door leerlingen en afdelings assistentes. In dit werkverband is plaats voor Dat zijn dus leidinggevenden bij huishoudelijk werk in afdelingskeukens, garderobes, eet-, dag- cn slaapzalen. Om in aanmerking te komen voor een aanstelling wordt van hen verwacht, dat zij tenminste 20 jaar oud zijn, tenminste het INAS-diploma bezitten, ervaring hebben opgedaan in ziekenhuissituaties, in staat zijn te organiseren cn leiding te geven, een prot. chr. levensinstelling hebben. Sollicitaties of verzoeken om inlichtingen kunnen worden geadresseerd aan de geneesheer-direktcur van 'Psychiatrisch Ziekenhuis Ermelo GESPRONGEN- OF SCHRALE LIPPEN Pijnlijk en ergerlijk: je voelt ze de hele dag. Gelukkig helpt Blistex-de nieuwe amerikaan- se lippencrème-direkt. Blistex maakt je lippen zd weer gaaf en zacht: je leunt weer gewoon Hoe krijg ik een baan? «omcoaren an aiia* wa' d van weten moe door F.M.P. FeU 2e dru) V«rkri|gbaai 'n d« ooaknana» KLUWER Algemene Uitgeven Wagemngen f6.50 Op de afdeling Administratie van de N.C.R.V. bestaat de vakature van een Gezien de zeer afwisselende werkzaamheden ver wachten wij van haar een grote mate van boek houdkundig inzicht, initiatief en zelfstandigheid. Als zij daarbij ook nog over een goede type-vaar digheid beschikt zien wij dit als een pluspunt. Nadere inlichtingen omtrent deze funktie kunnen telefonisch worden verkregen onder nummer 02150-13651, toestel 250. Uw schriftelijke sollicitatie kunt u richten aan de N.C.R.V., Afdeling Personeelszaken, onder num mer AZ/2, Schuttersweg 8, Hilversum. WESSANENS KONINKLIJKE FABRIEKEN N.V. WORMERVEER De raad van bestuur bericht dat in de op 20 november 1972 gehouden buiten gewone algemene vergadering van aandeelhouders is besloten tot uitkering van f 4,- per gewoon aandeel van nominaal f 20,- in gewone aandelen ten laste van de agioreserve. Door de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. te Amsterdam, Rotterdam, sLGravenhage en Wormerveer zal ter uitvoering van dit besluit met ingang van 28 november 1972 tot en met 30 juni 1973 tegen inlevering van dividendbewijzen nr. 10 van telkens 5 gewone aandelen worden uitgereikt een gewoon aandeel (gerechtigd tot het dividend over het boekjaar 1972 en volgende boekjaren) naar keuze van de houder in „K" - of „CF"-stukken. Voor zover de dividendbewijzen nr. 10 op 30 juni 1973 nog niet zijn aangeboden, zullen de daartegen validerende gewone aandelen worden verkocht en zal de netto opbrengst ter beschikking van de houders van de niet aangeboden dividendbewijzen nr. 10 worden gehouden. In verband met deze uitkering in aandelen zijn 178.645 gewone aandelen tot en met 30 juni 1973 ten kantore van de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. te Amsterdam onherroepelijk gedeponeerd, voor zover daarover door aandeelhouders niet is beschikt. Wormerveer, 21 november 1972

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 20