Prijsmaatregel wekt woede van de ondernemers Perön opgewacht door 35.000 man troepen UW Belastingvrij salaris voor gedetineerden krant Nederlanders in Luxemburg 'stemmen' ook ilissing tv-verslag gië-Nederland morgen Neerslag Instemming bonden met calculatiebeschikking ïn deze krant aim Söe& MIIICIKY Brandt wil voor kerstmis naar Oost-Berlijn gaan bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. distelijk dagblad voor leiden en omgeving nstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 ïeixwe Leidse Coeiramt „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8.76 per maand, per kwartaal 25.90 Van een verslaggever STRAATSBURG Deze maand uilen ook naar verwachting o'n acht- a negenhonderd Ne- crlanders in Luxemburg hun lem uitbrengen. Deze 'verkie- ingen' (die niet rechtsgeldig ijn): Nederlanders in het bui- enland mógen niet stemmen) lorden georganiseerd door een omité van voorbereiding dat alle Nederlanders (voor het rootste deel ambtenaren bij uropese instellingen of geëmi- reerde boeren) een stembiljet eeft gestuurd dat zij aan een otaris moeten terugsturen, lp de 29e november, de dag an de Nederlandse verkiezin- en, na de laatste postbestel- ng, zullen de enveloppen gco- end worden en dë stemmen eteld. Met deze actie wil men ewijzen dat de Nederlanders i Luxemburg niet alleen be- ingstelling hebben voor de ver- iezingen en het stemrecht zou- cn willen uitoefenen maar dat it niet noodzakelijk tot ambte- laren beperkt hoeft te blijven. Ie vice-voorzltter van het Euro- lesc hof van justitie, prof. Don- ler heeft in het comité geen itting willen nemen omdat hij evens voorzitter is van de rondwetscommissic die onder icer de kwestie van het stern- echt van Nederlanders in het uitenland bestudeert. Zie pagina 11 KERSUM De beslissing over het an niet doorgaan van een recht- ikse televisiereportage van de mor- vond in Antwerpen te spelen voet- edstrijd BelgiëNederland zal morgen worden genomen. NOS en de Belgische voetbalbond nog steeds in onderhandeling over bedrag. Inmiddels hebben de Bei- wel al wat water in de wijn ge- maar naar het oordeel van de nog lang niet voldeonde. i in verband met het feit, dat nog all eplaatsen in het Antwerpse uiktadion' zijn verkocht, mag vol de NOS een defintieve beslissing voor morgén worden verwacht. (Advertentie) et de kerstdagen ar de wintersport? kan nog voor enkele NGEREN leeftijd 18 jaar), maar dan moe- Je wel vlug zijn! dus maandag (v.a. 9 uur) meteen: 438-6341 aag inlichtingen bij: IDELIJK CENTRUM VOOR GE- ORMEERD JEUGWERK, (afd. pweek), Postbus 99, Driebergen. tgezegd de helft van de Eindhovense (en zou worden gesloten, blijft ïog voldoende plaats voor het dige aantal kerkgangers. BisschQp Bluyssen n.a.v sluiting St. Lambertuskerk 'laatselijk regen, sneeuw of lagel, maar ook nu en dan zon. Ileest matige noordwestelijke vind. In het midden en zuiden 'an het land eerst weinig wind. «ORGEN EN OVERMORGEN: ■nlge tijd regen of natte meeuw, later stijging van tem- leratuur. Morgen zon op: 08.07 onder: 16.44 maan op: 15.20 onder: 06.10 i omenskloof inéén ineratie kleiner •Ons systeem werkt veel lotter Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering heeft gisteravond tot grote woede van dc werkgeversorganisaties, maar met instemming van de vakbonden en de ronsimieiitenorgaiïisaties, eei^ prijscalculatiebescliikking af gekondigd die de onrustbarende prijsstijgingen een balt moet toeroepen en sommige prijsverhogingen van de afgelopen maanden ongedaan kan maken. Minister Langman (economische za ken) zei gisteravond na afloop van het kabinetsberaad en na een bliksem- onderhoud met het bedrijfsleven te verwachten met deze maatregel een aantal prijsverhogingen van de afgelo pen maanden ongedaan te kunnen maken en de verwachtte nieuwe prijs- golf in januari de - pas te kunnen afsnijden. De prijscalculatiebeschik- king geldt met terugwerkende kracht van 15 augustus of 1 september en wordt maandag officieel afgekondigd. Ingangsdatum hangt af van een aantal technische zaken die vandaag bespro ken zullen worden. De minister hoopt de maatregel over enkele maanden weer ongedaan te kunnen maken. aanwijsbare factoren zoals de hogere prijzen van groente, fruit en aardap pels, de medische verzorging en de recente tariefsverhogingen van de PTT en de Nederlandse Spoorwegen. 'Een aanzienlijk groter gedeelte- van de prijsstijgingen is onverklaarbaar', aldus de minister. Om deze prijsstij gingen op te sporen zal de Economi sche Controle Dienst extra ambtena ren krijgen toegewezen. In politiek Den Haag is de prijscalcu- latiebeschikking over het algemeen gunstig ontvangen. De fractievoorzit ter van de ARP, mr. Aantjes juichte de maatregel ronduit toe. Hij zei zich Soepeler De beschikking houdt iri dat alléén kostprijsstijgingen in de prijzen door berekend mogen worden. In tegenstel ling tot vorige calculatiebeschikkin gen zullen nu de loonkosten wel mo gen worden doorberekend. Volgens minister Langman betekent calculatip- beschikking niet meer dan de 'forma lisering' van wat het bedrijfsleven in het centraal akkoord is overeengeko men. 'Hiertoe was alle reden, omdat volgens de minister lang niet alle prijsstijgingen van de afgelopen maanden te verklaren waren uit kost prijsstijgingen. Dit betekent dus dat een groot aantal ondernemers hun winsten hebben vergroot. Tijdens het overleg met het bedrijfs leven heeft de minister de werkgevers verzekerd dat ook cao's onverbindend zullen worden verklaard, die boven de afspraken van het centraal akkoord gaan. Dit is nu niet het geval en dus behoefde er volgens de minister niet in de lonen te worden ingegrepen. Het principe gelijke monniken gelijke kappen wat de werkgevers zo graag hanteren gaat dus niet op, aldus staatssecretaris Oostenbrink (economi sche zaken). Binnenland Blinde leraar niet onmogelijk 5 Stemmingsbeeld: Den Uyl 7 Eens een dief altijd een dief 13 Buitenland Kans op prolongatie Duitse coalitie .15 Kerk ""Groot Nieuws voor u' 2 Kunst De kannibalen Onverstandig Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen en het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond noemde de stap van de regering 'hoogst' teleur stellend en onverstandig'. Met haar prijsmaatregel doorkruist de regering het door de sociale partners ontwor pen anti-inflatiebeleid voor 1973. Deze maatrgeel ontneemt bovendien aan de prijsparagraaf van dit akkoord de ba sis, namelijk die van een vrijwillige overeenkomst. Het valt op dat het commentaar min der agressief is dan de verklaring eerder deze week van VNO-voorzitter drs. Bakkenist en de brief waarmee de werkgeversverbonden zich gister middag nog tot het kabinet hebben gericht. J Verwacht wordt daarom dat de werk gevers uiteindelijk toch bereid zullen zijn om volgende week het centraal akkoord te ondertekenen, ondanks de verklaring dat met regeringsmaatrege len 'een nieuwe situatie is ontstaan, waarin de verbonden geen machtiging hebben het akkoord te ondertekenen Er zal nu nieuw overleg met de achterban plaatsvinden voor een 'zorg vuldige positiebepaling'. Mogelijk dat dit tot enig uitstel van de onderteke ning zal leiden. Minister Langman zei het 'een zeer ernstige zaak te zullen vinden als de werkgevers het centraal akkoord dat door moeizaam overleg tot stand is gekomen, niet zullen ondertekenen, alleen omdat de regering een noodza kelijke prijsbeschikking heeft afge kondigd'. Overigens vond ook minister Lang man de reacties van de werkgevers nog wel meevallen. 'Ik heb alleen over herbezinning en nieuw overleg horen praten. Het leek wel of ik Groenevelt hoorde'. De minister bestreed de stellingname van de werkgevers dat de prijsstijgin gen van de afgelopen maanden slechts voor twintig procent door eventuele winstnemingen van ondernemers zijn veroorzaakt cn voor 80 procent door niet te kunnen voorstellen dat de werkgevers nu de verantwoordelijk heid op zich durven nemen het cen traal akkoord niet door te laten gaan. Fractievoorzitter Wiegel van de WD noemde de calculatiebeschikking een 'uiterst verstandige beslissing'. Het is op het ogenblik de vraag of de fractieleider van de oppositie drs. Den Uyl de beschikking wel ver genoeg vindt gaan. Vandaag zullen zijn schriftelijke vragen over de kwestie beantwoord worden, waarna hij zal beslissen de Kamer volgende week al dan niet bijeen te zullen roepen. De voorzitter van de Nederlandse Christelijke Organisatie van Onderne mers. de héér De Mooy verweet de regering de zaak paniekerig te hebben aangepakt, De consumentenbond zei 'voldaan' te 'zijn over de prijsbeschikking. CNV-voorzitter Lanser zei dat de prijsbeschikking verwacht mocht wor den op grond van de forse prijsstij gingen. 'Ik zou op dit moment ook geen andere mogelijkheid hebben ge weten. Mocht het centraal akkoord niet doorgaan', zo zei de heer Lanser, 'dan is er bij mij op dit moment geen sprake van dat wij als vakbeweging ons niet aan de in het concept ge maakte afspraken over een maximale loonontwikkeling zouden houden. Overheid ook Premier Biesheuvel beloofde na af loop van het kabinetsberaad. d >t de overheid zelf ook terughoudend zal zijn met haar tariefsverhogingen. Hij raadde de ondernemingsorganisaties in haar eigen belang aan het centraal akkoord te tekenen. Er was niet besloten tot een alge mene prijsstop, zo deelde de premier mee, om niet ook degenen, die zich aan de spelregels hadden gehouden, te treffen. De maatregel, die nu geno men is, gaat volgens de minister-pre sident niet buiten het centraal akkoord om. waarmee de werkgevers het eens zijn. Verder heeft een prijsstop het bezwaar, aldus mr. Biesheuvel, dat ze niet met terugwerkende kracht kan werken cn slechts korte tijd van kracht kan blijven. Mensen kijken in Dordt17 Van Eedens dagboek 17 Sport Crnijff de baas van Fadrhonc 23 Economie Bezig bedrijf 27 Radio cn tv 6 Maandbladen Familieberichten 16 Men schrijft ons 21 'Ik ben mijn kompas ver geten.' Deze week aankomst in Rio de Janeiro. Haal de gratis 3-D foto op het Shell-station en plak 'm in het Shell wereldreisalbum. i-J»] i jraiag»'1--: i mm h In grote massa's trokken de aanhangers van Juan Perón naar het vliegveld van Buenos Aires om hun lei der te begroeten. Ze werden echter opgewacht door 35.000 man veiligheidstroepen, die hen met krach tige hand terugjoeg. Honderdduizenden trokken vergeef snaar vliegveld BUENOS AIRES (Reuter. UPI) De vroegere sterke man van Argentinië, Juan Perón, is gisteren na 17 jaar in zijn land teruggekeerd, temidden van gevechten tussen veiligheidstroepen en duizenden van zijn aanhangers, die het streng bewaakte vliegveld wilden bereiken. Het vliegveld was afgegrendeld door 30.000 soldaten, maar desondanks was een handje vol aanhangers op het vliegveld gekomen om Perón uitbundig toe te juichen. In Zweedse gevangenis O O STOCKHOLM (AP) De gedetineerden van de open gevangenis in Tillberga (Zweden) krijgen sinds"gisteren een maandloon van cle overheid van ongeveer 850 gulden per man. Daar staat tegenover dat de gedetineerden nu wel moeten gaan betalen voor hun 'kost en inwoning'. Het loon is belastingvrij. Tot de kosten behoren ook het betalen van schadevergoeding aan de slachtof fers van de gevangenen en van de kosten van hun rechtszaak. Als regel houden de gevangenen dan gemiddeld 160 gulden per maand over. Het nieuwe systeem is volgens dc voorzitter van de 'vertrouwensraad' van de gevangenen 'een nieuwe stap naar het herstel van de menselijke waardigheid.' Deze raad bestaat uit door gevangenen gekozen leden en onderhoudt namens hen het contact met de directie van de gevangenis. Honderdduizenden anderen waren te gen gehouden door het grootste ver toon aan macht, dat Argentinië sinds de staatsgreep tegen Perón septem ber 1955 heeft gezien. Handgemeen brak uit. toen lange rijen vrachtwa gens en bussen probeerden door het kordon van 35.000 militairen te door breken. Sommigen probeerden via de uitgestrekte bossen bij het vliegveld te komen, maar werden met traangas opgewacht en door bereden anti-guer- rilla-politie naar de hoofdweg gejaagd, 's Morgens sloegen zestig mariniers aan het muiten bij een incident, waar bij een korporaal werd doodgeschoten. De muiters namen vier marine-officie ren als gijzelaars en schoten een wacht neer. In vier voertuigen en volle bewapening trokken ze daarna naar het vliegveld en vroegen voorbij gangers hen te vergezellen. De ir i- ters. aanhangers van Perón, werden echter ingehaald en moesten zich overgeven. Het officierskorps van de Argentijnse marine is fel anti-peronis- tisch. Het speelde een belangrijke rol bij de.val van Perón in 1955. Op het vliegveld waren slechts 300 door de regering goedgekeurde pero nisten aanwezig om de 77-jarige Perón welkom te heten. Ondanks het slechte weer juichten ze hartstochte lijk toen de balling en zijn derde vrouw, de voormalige danseres Isabel, voor het eerst sinds 17 jaar Argent1'n- se bodem betraden. Omdat het hard regende en er meer aanhangers op de been waren, dan de bedoeling was, werd Perón onmiddellijk in een auto gehesen en naar zijn hotel gereden, temidden van een armade van militai re en politiewagens en onder het toeziend oog van helikopters. Arrestatie Voordat Perón zijn vliegtuig had ver laten, kwam de directeur van het vliegveld aan boord, niet om hem te verwelkomen, maar om hem op de hoogte te stellen van de veiligheids maatregelen. Oud-luitenant Licastro. de man die gezorgd heeft voor Peróns persoonlijke lijfwacht, werd onmiddel lijk op het vliegveld aangehouden. Voor de arrestatie werd geen reden gegeven, maar wellicht houdt ze .ver band met het tijdelijke verbod op het dragen van wapens door burgers. Een aangekondigde persconferentie, werd door Perón afgelast. Zijn per- RlOOf soonlijke vertegenwoordiger. Hector Campora, zei dat de oud-president dit had gedaan, omdat 'hij nog geen con tact heeft kunnen maken met zijn volk'. De secretaris van de Argentijn- reJi naar zijn plannen. Niemand weet hoe lang Perón denkt te blijven. Hij zal twee dagen verblijven in het hotel bij het vliegveld en wil daarna naar de stad Buenos Aires gaan. Tot dit jaar hebben de acht regerin gen, die volgden op het regime van Perón, de terugkeer van de oud-presi dent verboden. De huidige president. se militaire junta, generaal Martinez, generaal Lanusse, stemde echter wel zocht later Perón op om te informe- Advertentie) Kwaliteits- HANDSCHOENEN en-TASSEN Handzame prijzen. In Uw omgeving vocrrHANOEN. SPANJE'S KONINGSGOUD VOOR >2 GELD. Sherrydrinker, indien L' gewoonlijk 12 fles sen sherry ineens koopt, dan is hel voor U de moeite waard om deze annonce te zenden ANTWOORDNUMMER 2245. AMSTERDAM igeen postzegel nodig). U ontvangt dan een aanbieding direct van de exporteur van wereldberoemde Engelse Merk Sherries (in Spanje gebotteld) met een korting van ruim 50% op de vastgestelde verkoopprijs. Leve ring franco huis rechtstreeks vanuit Transii- loods Amsterdara/Rotterdam/Nijmegen. GRATIS PROEFFLES VERKRIJGBAAR toen in de hoop dat Perón de politieke kloof kan dichten, die de peronisten hebben gecreëerd tussen henzelf en de andere Argentijnen. De peronisten willen Perón terug als president, maar de wet verbiedt de verkiezing van een kandidaat die zo kort in het land woont. Zie ook pagina 9 BONN (AP) Willy Brandt heeft gisteren bekend gemaakt, dat hij nog voor kerstmis als eerste Bondskanse lier naar Oost-Berlijn wil gaan om het basis-verdrag tussen Oost- en West-Duitsland te ondertekenen, als hij de verkiezingen van morgen wint. Brandts plotselinge bekendmaking had ten doel om zijn vredespolitiek, waarvoor hij in 1971 de Nobelprijs voor de vrede kreeg, nog eens extra aan te bevelen. 'Als ik herkozen word, zal ik niet aarzelen om voor te stellen dat ik zelf naar Oost-Berlijn zal gaan nog voor kerstmis, als dat mogelijk is om het basisverdrag te ondertekenen', zei Brandt tijdens een verkiezingstoe spraak in Essen. Inmiddels heeft Brandts tegenstander Rainer Barzel zijn kritiek op het normaliseringsver drag met Oost-Duitsland, dat verleden week werd geparafeerd, voortgezet. noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand - kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN Bezoekt onze MEUBEL- SHOW Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG ZATERDAG 18 NOVEMBER 1972 GOstc jaargang no. 274 Afd. Be zorging vanaf 08.30 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1