Portugal eg uit Afrika m Centraal akkoord in gevaar door harde houdingen Gilbey Port triple Crown Te vroeg aangekomen krant WASAUTOMATEN 499,- eron stour In deze krant Is Arnhem zonder verzekering Dow Jones boven 1.000 Weer twee procent in haven Rotterdam HP Ondernemers willen niet meer wijken Overheid zelf geeft slechte voorbeelden KVP beloont slagzin van Drees Den Uyl: 'Ik beperk ministerssalarissen' SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Op heterdaad betrapt I I I bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. RISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Nieuw© Leidlse Courant WOENSDAG 15 NOVEMBER 1972 60ste jaargang no. 271 HAARLEMMERSTRAAT 250 „Stantvastich is ghebteven mijn hart in teghenspoatl" Alle bekende merken enstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur mlachend is de voor- lige Argentijnse presi- it Juan Perön (77) gis- met zijn derde Isabel in Rome aan- omen, vanwaar hij iderdag als 'vredestich- die het risico van een geroorlog moet wegne- j' zal terugkeren naar entinië. Het is zijn ste bezoek aan dat 1, sinds hij 17 jaar ge- tn werd afgezet, on zei niet te weten lang hij in Argentinië blijven. 'Dat hangt van situatie af.' zei de oud- jident. Zijn vredesmis- Icomt op 'een uitermate lilijk ogenblik voor entinië'. In Rome t Perön besprekingen oerd met de Italiaanse mier Andreotti, maar laus heeft hem geen ticuliere audiëntie wil- ;even. Pius XII heeft on geëxcommuniceerd ;ens het gevangen ne- van katholieke bis- ppen. Perön had wel een particuliere au- itie gehoopt en heeft een interview ver- rd, dat het peronisme it iets tegen de kerk t gehad'. 1 YORK (Reuter, UPI, AP) - jemene Vergadering van de igde Naties heeft met 98 n zes stemmen en acht ont- lingen een uitvoerige resolu- langenomen, waarin Portugal it veroordeeld wegens het en van 'koloniale oorlogen' in ka en de Portugese regering dt verzocht haar troepen uit ortugese gebieden in Afrika te trekken. rland stemde voor de resolutie, ië, Engeland, Portugal, Zuid-Af- Spanje en de VS stemden tegen, Luxemburg, Frankrijk, Italië, uras, Guatemala, Uruguay en zuela onthielden zich van stem- resolutie worden de leden van ilkerenorganisatie opgeroepen 'al- orele en materiële steun' aan de taanse bevrijdingsbewegingen te die nu al bijna tien jaar lang ewapende opstand tegen het Por- bewind in Portugees Guinee, gezegd Ie mensen hebben zich niet Tien om gedreven door presti- g cht, geldzucht, onbekwaam- en/of zwakheid de meest bij de grondse methoden te te nemen om het conflict in voordeel te beslissen. Brief van vereniging van hart patiënten Mozambique, Angola en Kaap Verdi- sche eilanden voeren. De resolutie van de Algemene Verga dering is van groot politiek belang, omdat nu in feite de bevrijdingsbewe gingen door de VN formeel erkend zijn. Zij worden in de resolutie om schreven als 'de authentieke vertegen woordigers van de ware aspiraties van de volkeren' in de Portugese gebie den, die naar zelfbeshikking streven. De resolutie roept de Portugese rege ring op, onderhandelingen aan te gaan met de bevrijdingsbewegingen over 'onmiddellijke beëindiging van de Portugese koloniale oorlogen en alle onderdrukking, het vertrek van alle Portugese troepen en andere ge wapende onderdelen en afschaffing van alle praktijken, die de onver vreemdbare rechten van de bevolking schenden, alsmede een behandeling van de gevangen genomen vrijheids strijders, in overeenstemming en be scherming van burgers in oorlogstijd'. Bovendien worden alle regeringen en internationale organisaties en met name de NAVO-partners van Portugal opgeroepen om alle hulp aan Por tugal in te trekken, die de Portugezen in staat stelt de bevrijdingsbewegin gen te beoorlogen. De Portugese afgevaardigde verklaar de voor de stemming dat de indieners van de resolutie probeerden' bepaalde politieke groepen in de Portugese ge bieden in Afrika, die niet representa tief voor de bevolking zijn, een aan zien en een status te verlenen, welke zij niet bezitten'. Zie ook pag. 7. (ADVERTENTIE) De wereldbekende fles JZ05" 525 Spaar mee voor gratis sheriypakket Binnenland Chemicus als analist 5 )pkla ringen pklaringen, maar ook af en toe in bui, voornamelijk in de kust- rovincics. Overwegend matige Ind uit west tot noordwest en 1 laxima van ongeveer 6 graden. I OR Icon f lorg ORGEN EN OVERMORGEN: ivankelijk opklaringen, in de 'ht lichte vorst. Later opnieuw eerslag. torgen zon op: 08.00 onder: 16.49 maan op: 14.03 onder: 00.36 Van onze correspondent ARNHEM Geen enkele ver zekeringsmaatschappij in het land wil de gemeente Arnhem nog een normale polis tegen inbraak en diefstal verkopen. De afgelopen jaren is het aantal inbraakjes in (gemeentelijke) scholen zo hoog opgelopen, dat geen verzekeraar er nog brood in ziet. Men stelde de gemeente voor de keus óf een extra hoge premie betalen óf eruit. De ge meente besloot maar tot het laatste. NEW YORK (AP) Het Dow Jones gemiddelde voor industriële waarde, dat de prijs van de belangrijkste Ame rikaanse eerste-rangs fondsen aangeeft, is gisteren voor het eerst» in de ge schiedenis boven de 1.000 gesloten. Het was gisteren de tweede maal in de geschiedenis dat Dow-notering ooit tij dens de handel boven de magische grens van 1.000 punten kwam. De eer ste maal was vrijdag tijdens de han del. Zie ook pag. 15 ROTTERDAM De lonen van het cao-personeel in de haven van Rotter dam worden met ingang van 1 decem ber met twee procent verhoogd. Twee keer eerder dit jaar werden de lonen aangepast: op 1 mei en 1 juli. Samen met de één procent reële loons verhoging die per 1 juli met de vak organisaties werd overeengekomen zijn de lonen in de haven op 1 decem ber in totaal met zeven procent ver hoogd. Prof. Tinbergen: kloof arm-rijk snel te verkleinen 11 Buitenland Barzel en Oost-Duitsland 9 Kerk Engelse kerken samen op weg 2 Sport Tennisprofs uitgespeeld13 Economie Omzetstijging Philips bleef achter 15 Boekenetalagc 2 Men schrijft ons 2 Radio en tv Strips, feuilleton .6 Recept 6 Puzzel 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder 7 Beurs 8 Wetenschap en techniek II Familieberichten 14 RITA t(4&9 é- UT 'Mag ik hem houden? Hij is erg tam.' Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De onthulling (gisteren in onze krant), dat de consumptieprijzen volgend jaar zeker 1.5 a 2 pi-ocent sterker zullen stijgen dan het Centraal Planbureau beeft voorspeld en dan de 5.7 pro cent, die in het centraal sociaal akkoord maximaal toelaatbaar wordt geacht, heeft ook gisteren een dag van intensief overleg achter de schermen opgeleverd. Vooralsnog met liet doel liet centraal ak koord tussen regering en bedrijfsleven, dat volgende week woensdag zou moeten worden ondertekend, te redden. Het staat nu wel vast dat zowel de regering als vakbeweging alsnog strengere prijsvoorschriften in het ak koord opgenomen willen zien. De werkgeverscentrales blijven zich daar tegen tot het laatst verzetten. De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, drs. S.C. Bakkenist, sprak gisteravond op een persconferentie van 'een bemoeizucht met de prijzen, die nergens toe leidt' en van 'gekeutel over tienden van procenten, terwijl de PTT-tarieven onlangs fors gestegen zijn en het plan bestaat de omroepbijdragen met zo'n 50 procent te verhogen'. Waar praten we over We hebben tegen de regering gezegd, aldus drs. Bakkenist, 'Waar praten we eigenlijk over als voor het PTT-be- drijf een netto rendement van 7 pet noodzakelijk wordt geacht, ter wijl het bedrijfsleven al met scheve ogen wordt aangekeen bij een rende mentsverbetering van een half pet. tot 4.5 pet. We hebben ons in het overleg met de regering zaterdag en maandag hard opgesteld en gezegd: maak eerst maar eens duidelijk, waar de recente prijsstijgingen precies vandaan ko men. Maar men faalt voortdurend in de bewijsvoering dat de werkgevers er schuldig aan zi|jn. In het algemeen komt slechts 44 pet van de consump tieprijsstijgingen voor hun rekening, de rest zit bij het invoerprijspeil, bij de overheid, bij de gezondheidszorg enz. en daar hebben de ondernemers geen bliksem mee te maken'. De voorzitter van het VNO deelde mee dat de werkgevers binnen een maand met een 'witboek' over de achtergronden en de oorzaken van de prijsontwikkeling zullen komen. tie is ontstaan, die gevolgen zou moe ten hebben voor het centraal akkoord. Nu de regering nadere prijsmaatrege len overweegt vrezen wij nieuwe com plicaties voor de ondertekening van het centraal akkoord, waardoor het akkoord wel eens op losse schroeven zou kunnen komen te staan. De werk gevers hebben zich in de onderhande lingen tot het uiterste constructief opgesteld, maar wij gaan niet onder ieder juk door. Er zijn grenzen' De werkgeversvoorzitter verklaarde dat de prijsstijgingen 'overmatige aan- dacht'krijgen en dat de regering het gevaar loopt zich te laten 'opjagen door een deel van de pers, de politie ke partijen en de publieke opinie'. Maar, zo voegde hij hieraan toe. als Den Haag' meent de ondernemers eenzijdig te moeten aanpakken 'dan moeten ze maar doen wat ze niet laten kunnen'. Er zijn volgens drs. Bakkenist thans drie mogelijkheden: (ADVERTENTIE) 1. een centraal akkoord, gebaseerd op de eigen verantwoordelijkheid en de vrijwillige medewerking van de socia le partners. 2. Een loon- en prijsmaat regel van de regering. 3. Een inflatoi re ontwikkeling in 1973, die noch in de geschiedenis van ons land, noch internationaal gezien, zijn weerga kent. Hij verklaarde da$ de werkge vers duidelijk kiezen voor het eerste. 'Iedereen zou er verstandig aan doen zich niet in de war te laten brengen door de voortdurende wijzigingen van macro-economische ramingen', aldus de VNO-voorzitter. Bezorgdheid Misvatting Hij noemde het 'een nog steeds heer sende misvatting', dat prijsvoorschrif ten van de overheid de prijsontwikke ling in de hand zouden kunnen hou den. 'Men heeft overspannen ideeën over de mate, waarin de overheid regulerend kan optreden, omdat slechts een klein gedeelte van de prijsverhogers grijpbaar is en een grote groep er zich aan kan onttrek ken. Als je de perioden met vrije en gebonden prijzen vergelijkt is er nau welijks verschil, ook niet als je die verschillende omstandigheden verge lijkt met andere landen, West-Duits- land en België bijvoorbeeld. Als de prijzen meer stijgen dan de kosten moet dat toch in de winstcijfers tot uitdrukking komen? Wel. van overma tige winstneming is geen sprake. Waar het vrije prijsbeleid wel enige rendementsverbetering heeft opgele verd, is die naar mijn indruk terecht gekomen in de sectoren en bedrijf stakken die hieraan dringend behoefte hadden ter voorkoming van inkrim ping, ontslag van werknemers of zelfs sluiting van bedrijven'. Er zijn grenzen Drs. Bakkenis erkende dat de prijs stijging dit jaar dichter bij de 8 pet dan bij de voorspelde 7 pet zal uitko men. Maar dit 'verschil is niet van dien aard dat een totaal nieuwe situa- JUWELIERS Amsterdam Kalver8traat121-'123 Rotterdam Stadhuisplein 24-28 Coolslngel 50 Dan Haag Lange Poten 9-11 Haarlem Grote Houtstraat 63 Op verzoek van de vakbeweging is gisteren een extra vergadering gehou den van de Stichting van de Arbeid, het topoverlegorgaan van werkgevers en werknemers. In die vergadering hebben de vakcentrales hun grote be zorgdheid uitgesproken over de recen te prijsstijgingen en over de onder schatting van het prijsniveau in 1973. Zij spraken van een desastreuze ont wikkeling. Na kennis genomen te hebben van de visie der werkgevers hierop (die ver klaarden de bezorgdheid van de vak beweging te delen) werd besloten dat de looncommissie van jie drie vakcen. trales vandaag bijeen zal komen om zich over de nieuwe situatie te bera den en na te gaan welke konsekwen- ties een en ander heeft voor het centraal akkoord. Nader beraad Gisteravond heeft een woordvoerder van het ministerie van economische zaken meegedeeld dat de regering zich nader over de prijsontwikkeling zal beraden en wel aan de hand van een analyse van de factoren, die daar aan ten grondslag liggen. Die analyse zal het resultaat zijn van een onderzoek naar de oorzaken van de prijsstijgingen, dat wordt ingesteld door de directe prijzen van het minis terie met behulp van gegevens van de economische controledienst. De consumentenbond heeft in reactie op de laatste ontwikkelingen aange drongen op de afkondiging van een 'onmiddellijke absolute prijsstop'. Het verbond van de Nederlandse groothan del heeft verklaard geen medewerking aan het centraal akkoord te zullen ver lenen, indien de regering een generale prijsmaatregel mocht nemen. DEN HAAG Dr. W. Drecs, de lijsttrekker van DS'70, heeft een prijs In de wacht gesleept bij een KVP-wedstrijd voor het verzinnen van een slagzin of leus. De prijs was ccn bockcn- of plalenbon van tien gulden. De inzending van dr. Drees luidde: Den Uyl is een ideale oppositieleider. Houden zo. Stemt KVP. De wedstrijd werd gehouden tij dens de damesbeurs te Den Haag, eind september, begin ok tober. Veel partijen hadden op deze beurs een politieke infor matiestand. De stand van de KVP stond naast die van DS'70. Bezoekers waren bij de KVP in de gelegenheid een slagzin of leus op te schrijven, bij wijze van wedstrijd. Een van de in- formatrices van de KVP nodig de de heer Drees, bij het bezoek aan de stand van zijn eigen partij, uit, mee te doen. In het novembernummer van het informatiebulletin van do KVP-kring Den Haag is thans de uitslag van de wedstrijd opge nomen. Dr. Drees behoorde tot de vijf prijswinnaars. Van onze parlementsredactie DORDRECHT Drs. Den Uyl zal het salaris van de ministers gaan beperken als hij premier wordt. Hij antwoordde dit gisteravond tijdens ccn verkiezings bijeenkomst in Dordrecht op de vraag wat hij met dat 'enorme salaris' zal gaan doen, wanneer er een progressief kabinet zou komen. Den Uyl vindt dat door de procentuele verhogingen de ministerssalarissen te veel zijn uitgelopen. Hij wilde er ver der niet veel over zeggen ('want ik vind dat ik dan te goedkoop word'), maar, zei hij, u zult het merken'. HELSINKI (AP) Het Indonesische parlements lid Rachmet Witoelar is in de Finse hoofdstad Helsinki aangekomen om de veiligheidsconferentie van de Interparlementai re Unie IPUbij te ivo- nen. Hij keerde echter dezelfde dag naar zijn land terug, nadat hij tot zijn grote verbazing ont dekt had dat hij twee maanden te vroeg voor de conferentie gearri veerd was. De organisatoren van de conferentie de Finse leden van de IPU deelden mee, dat de al gemene vergadering van de IPU in september be sloten had om de confe rentie uit te stellen en dat alle leden veronder steld werden van de nieuwe aanvangsdatum op de hoogte te zijn. 'Er is blijkbaar ergens onvol doende informatie gege ven', concludeerde éón van de Finse functiona rissen, die eraan toe voegde dat de heer Wi toelar tot dusver wel de enige was, die te vroeg was gearriveerd. ADVERTENTIE in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek. Levering uit voorraad: 'SLAAPBANKEN CENTRALE' Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudsesingel 68, Rotterdam, telefoon 010-13.80.18. DORDRECHT De 26-jarige Dordte- naar A. P. is door de politie op heterdaad betrapt toen hij bezig was in te breken in de L.T.S. aan de Reeweg. De man had reeds enkele kasten en laden open gebroken en naar geld gezocht. Ook heeft hij ge tracht de brandkast te forceren, het geen niet is gelukt. ■uw noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal enzelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: - Plaats: maand kwartaal Adres: Plaats: De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Ik ontvang als beloning het aangekruiste pletine handige schaaltje paraatmap (flessen- met brief - onderzetter) papier en pen mapje post papier met enveloppen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 287 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1