Oegandese vluchtelingen - circa 50 gezinnen - deze maand in ons land BOSCH VAATWASSER AAN DE WERELD-TOP Zelfmoord neemt toe BOSCH Buitelmotel, een oubollige klucht PSP zal progressief kabinet zo veel mogelijk steun geven NS-Minitrips naar het buitenland NS-Minitrips in eigen land Van de Moosdijk Naar een tijdperk van vrede? Collectief ontslag veel voorkomend euvel in 1972 Utrechts eigen muziekleven door Wouter Paap beschreven B. de Gaay Fortman: macro-economische maatregelen falen Steeds meer miljonairs r7; rRQUW/KWARTKT ZATERDAG 11 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T9/K9 rat 5^ I DEN HAAG Nog deze maand worden de ongeveer vijftig gezinnen van Aziatische vluchtelingen er' uit Oeganda, die in Nederland worden opgenomen, venvacht. Een commissie van drie deskundige SWi ambtenaren, die de vluchtelingen aV moet begeleiden, zal dinsdag naar ros Oostenrijk vertrekken. Dr. G. Hen driks, die de commissie leidt, vertel de, dat de commissieleden de vluchte lingen, die van het Nederlandse aan- bod gebruik willen maken zich hier te vestigen, uitvoerig zullen inlichten over zaken als arbeids- en huisves tingssituatie. Het is de bedoeling, dat de regering en de vluchtelingen uit Oeganda tijdelijk onderdak biedt. Heeft het gezinshoofd Van onze Haagse redactie werk gevonden, dan krijgt het gezin permanente huisvesting en verdere so ciale begeleiding. Nederland zal voor het opnemen van de vluchtelingen geheel uitgaan van de eigen verlangens van de Aziaten uit Oeganda. Er zal geen onderscheid worden gemaakt. Er kunnen ook ge handicapten naar Nederland komen, zo verzekerde minister Engels (cul tuur, recreatie en maatschappelijk werk). De bewindsman reageerde hiermee in direct op een brief die het PPR- De PSP zal zich bij haar politiek beleid vooral houden aan de uitgangs punten, die zijn vastgelegd in het actieprogramma van de vakbewe- (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De PSP zal een kabinet van PvdA, D'66 en PPR zoveel mogelijk steunen, ook al is het niet gelukt om voor de ver kiezingen een akkoord te sluiten met de 'progressieve drie'. ging en het vakbewegingsstuk Arbeids voorwaardenbeleid 1973. In het re geerakkoord van de progressieve drie vindt de PSP deze uitgangspunten terug. Bij haar pogingen dat akkoord in die zin uit te voeren zal een eventuele progressieve regering kun nen rekenen op de steun van de PSP. De partij zal op voor haar essentiële punten als defensie, NAVO en kies- wetsherzieniing aan haar eigen stand punt vasthouden. Met deze stelüngname van de PSP kan het overlegorgaan van de progres sieve drie zich wel verenigen. Toch heeft men geen akkooTd kunnen slui ten omdat de drie geen ja konden zeggen op de vraag of het PSP-be- stuur geraadpleegd zou worden bij de voorbereiding van belangrijke beleids beslissingen. Ook voor de fracties in de Tweede Kamer kon een soortgelij ke afspraak niet worden gemaakt De voorzitter van de PSP J. Burg graaf neemt aan, dat vooral D'66 een zo duidelijk akkood met de PSP niet heeft willen sluiten. 'Men was waar schijnlijk bang, dat de progressieve drie daardoor een wat al te radicaal image zouden krijgen'. Het bestuur van de PSP betreurt het mislukken van het gesprek met het andere over legorgaan. Het zag hierin een belang rijke stap op de weg naar eenheid in de gelederen van de Nederlanders, die streven naar structurele maatschappij hervormingen. Voor dit streven vindt de PSP het belangrijk, dat er een progressief kabinet komt. De partij zal zo'n kabinet daarom ook wel steu nen, maar alleen zolang het regerings beleid bijdraagt aan de uitvoering van de nota Arbeidsvoorwaardenbeleid van de vakbeweging. 'Daarop hebben wij ook in ons overleg met de pro gressieve drie steeds de nadruk ge legd'. aldus de lijstaanvoerder van de PSP Bram van der Lek. 2 dgn. Brussel v.a. f 57.- 3 dgn. Hamburg v.a. f 99.- 4 dgn. Gotenburg v.a. f110.- 4 dgn. Londen v.a. f 135.- 5 dgn. Parijs v.a. f 139.- Alle informatie in de brochure,, Toeren met NS" op het station. voordelig uit mpt NS 9 Vervolg van pagina 1 Tegen de kruidendokter werden in de loop der jaren honderden klachten ingediend wegens oplichting. Hij kocht zakken kruiden in voor een gulden of twintig, die hij weer doorverkocht voor bedragen tot 2300 gulden. De broer van de kruidendokter is voor de politie geen onbekende. Hij pleegde vooral kleinere oplichtin gen. Hij had geen vaste woon- of ver blijfplaats. Het was bekend dat hij heer keren bij zijn broer logeerde. Hij zou in de nacht van donderdag op vrijdag in het kantoor hebben ge slapen. Al geruime tijd geleden werd Willem van de Moosdijk failliet verklaard, het is daarom des te verwonderlijker dat de heer De Lange met zo'n groot be drag naar de woning van Van de Moosdijk is gegaan. De officier van justitie, mr. J. Hulleman, belast met het onderzoek, acht het echter niet uitgesloten dat de kruidendokter de heer De Lange een ander verhaal zou hebben verteld, mogelijk dat de Bel gische franken van een relatie van hem zouden zijn. Hierover staat echter nog niets vast, omdat de heer De Lan ge maar even gehoord kon worden in verband met zijn verwondingen. De auto waarin het tweetal is gevlucht werd gekocht op financieringsbasis, maar tien dagen vóór het faillisement verkocht Van de Moosdijk de auto aan een handelaar in tweedehands wagens. Met de koopsom betaalde hij de garage af. Om onbegrijpelijke redenen be schikte de kruidendokter echter toch nog over de auto, die zijn eigendom niet meer was. Zijn villa was inmid dels ook in andere handen overge gaan. De nieuwe eigenaar is de toe komstige schoonvader van Willem van de Moosdijk. Bloemstuk Het was algemeen bekend dat de krui dendokter enorm opzag tegen de ge vangenisstraf. Op alle mogelijke ma nleren heeft hij geprobeerd hier vanaf te komen. Volgens zijn curator mr. C. van der Meeren heeft hij zelfs brie ven en bloemstukken gestuurd naar minister Van Agt. Mogelijk in verband met zijn angst voor de gevangenis dronk de kruidendokter de laatste tijd veel alcohoL Volgens zijn vrouw ge middeld een fles cognac per dag. In de nacht vóór de overval zou hij vol gens zijn vrouw zelfs een paar flessen drank hebben leeggedronken. Mr. Hulleman heeft volgens zijn zeg gen altijd rekening gehouden met de mogelijkheid dat Van de Moosdijk zou vluchten. Maar deze gebeurtenis van gisteren heeft hem volledig verrast Mr. M. van Bakel, raadsman van de kruidendokter in alle strafzaken in het verleden, heeft sinds de uitspraak in Den Bosch, vorige week, geen contact meer gehad met zijn cliënt: 'k hoorde het nieuws over de radio, het is voor mij onbegrijpelijk, krankzinnig ge woon, volgens mij is Van de Moosdijk gek geworden, die man was zo aan z'n familie gehecht, hij kon er geen dag van Wegblijven'. Kamerlid De Gaay Fortman aan mi nister Schmelzer van buitenlandse za ken had geschreven. De heer De Gaay Fortman schrijft zich bezorgd te ma ken over de selectiemaatstaf, dat uit sluitend Aziaten worden opgenomen, die voor zichzelf kunnen zorgen. De nadruk komt dan te liggen op de bijdrage aan de Nederlandse economie in plaats van omgekeerd. Toepassing van het profijtbeginsel op de vluchte lingenhulp in ons land, aldus de brief aan minister Schmelzer. Minister Engels deelde mee. dat het de vluchtelingen in de eerste plaats gaat om hier te werken. Daarna gaat hel om onderdak en onderwijsmoge lijkheden. Er zullen eerst 200 tot 250 Aziaten komen. Zo is er ruimte, dat familieleden zich later ook in Neder land kunnen vestigen. De gehele ope ratie zal Nederland enige miljoenen guldens kosten. Nederland betaalt de overtocht, opvang en de begeleiding. Zonder onderscheid kunnen de vluch telingen onder de gebruikelijke voor waarden Nederlander worden. C~3 (ADVERTENTIE) Er lijkt zich een wedloop van ontspan ning af te tekenen in de internationale politiek. Lees erover in het nieuwe nummer van Hervormd Nederland. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van/Hervormd Nederland. GIRONUMMER: Abonnementsprijs 16,per halfjaar; 32,per jaar. Abonnementen kun nen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLETTERS in envelop (zonder postzegel) verzen den aan: Hervormd Nederland, Antwoordnummer 1776, Den Haag Sym in Parijs liet gisteren zijn collectie pantalons voorjaar-zomer 1973 zien. Hij was het meestal door hem gebruikte materiaal, velours en gabardine, trouw gebleven. Foto: Overalls in velours. DEN HAAG De zelfmoorden nemen in ons land toe, evenals de misdaden, terwijl het percentage van de misdrijven, dat opgehelderd wordt, steeds meer daalt. Dat staat in het Statistisch Zakboek 1972 van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In 1971 kwamen 307.690 misdrijven ter kennis van de politie. Dat was ongeveer 42.000 meer dan in 1970 cn ruim tweemaal zoveel als acht jaar eerder, in 1963, toen ruim 148.000 misdrijven ter kennis van de politie kwamen. Vergeleken met 1970 zijn vooral de vermogensmisdrijven (diefstal, verduiste ring, oplichting enz.) sterk toegenomen. De zedenmisdrijven, die ter kennis van de politie komen, nemen de laatste jaren af. Ook de misdrijven tegen het leven en persoon, het geweld dus, nemen af. In 1971 werd iets meer dan een derde van de misdrijven (37,6 procent) opge helderd. In 1970 was dat 41,1 proeent en in 1963 53.7 procent. NIJMEGEN Voor mensen die alleen maar een lollig avondje uit willen, met niets aan hun hoofd, heeft Theater donderdagavond in de Schouwburg 'Buitelmotel' in gezet. Hugh Leonard, die het schreef, keek goed hoe Feydeau zoiets vroeger deed. Dus willen burgertypetjes wel eens iets ondeugends. Ze bereiden het in gewikkeld en zenuwachtig voor. En er komt niets van. Want heel toevallig hollen alle betrokkenen elkaar kamer in kamer uit dol voor de voeten. Verliefd, jaloers, verward, bang voor spoken, met broek, zonder broek. alles gaat mis, zodat er in wezen niets mis gaat. en iedereen weer terecht komt bij de eigen levensgezel(lin). Bij Feydeau deden Franse burgers van bijna en eeuw geleden zo ouder wets mal. Bij Leonard zijn het Ieren van nu. En daar spot hij dan wel mee. Met hun nieuwe welstand sta tussymbolen en corruptie, met hun schijnheilig rooms fatsoen, met hun tot reclame geworden verering van de vrijheidshelden, en met de bewonde ring voor een populaire televisiefiguur. Maar de satire, voor zover de grappen dat zijn, is te Iers om hier raak over te komen. Hier blijft het een oubolli ge klucht, die overigens goed gek in elkaar zit en leuk wordt gedaan. Joan Knight, directrice van het Pert Theatre, en ervaren regisseuse, heeft de komische mogelijkheden er aardig uitgehaald, en aangevuld met allerlei vondstjes. Zij zorgde ook voor een rappe bewegelijkheid. Zo'n spelletje vraagt namelijk om veel uiterlijke beweging, want andere bewogenheid zit er niet in. De spelers zijn opper vlakkige geschetste types in caricatu- rale omstandigheden, en geen karak ters. Sjoukje Hooymaayer is het opge wonden vrouwtje dat voor een keer iets wil met de tv-figuur, Eric van der Donk, die niet eens hoeft en bovendien veel banaler is dan op het scherm. Die twee gaan dus verward van illusie naar desillusie. Ton Kuyl is de echtgenoot, die argeloos en on benullig haast verleid wordt door een aanvankelijk onaantrekkelijke Mar- greet Blanken, die zich ontpopt bij na letterlijk in 'n komisch kwasie-strip- nummer als een mannenverslind- ster. Overigens alleen om die tv-knul terug te krijgen. Trees van der Donck is jolig een medeplichtige oudere vriendin, en Albert Abspoel is haar jaloerse man, die denkt dat ze op avontuur is. Wat ze ook wel zou willen. Willem Grelinger speelt een zeer oude motel-portier. De decors en kostuums werden ontworpen door Harriet Geddes en Dolf Verspoor ver taalde alle Ierse mopjes in vlot Ne derlands. Het muziekleven in Utrecht tussen de beide wereldoorlogen*) is de titel van een zojuist verschenen geschrift van Wouter Paap die in 1908 in Utrecht geboren het huiselijke en openbare muziekleven in die stad als musicus, pedagoog, componist, criticus en hoofdredac teur van het muziektijdschrift 'Mens en Melodie' van zeer nabij heeft meegemaakt. DEN HAAG In de eerste negen maanden van dit jaar was volgens de gegevens van het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond het aantal be drijven, dat wegens sluiting of in krimping collectief ontslag (meer dan tien personen) aankondigde aanzien lijk groter dan in dezelfde periode van het vorige jaar. Ook het aantal daarmee gemoeide arbeidsplaatsen steeg aanzienlijk. Van januari tot en met september van dit jaar hebben 446 bedrijven collectief ontslag aangekondigd, waar bij 18.187 werknemers betrokken wa ren, deelt het NCWV mede. Vorig jaar waren dat 357 bedrijven met een verlies van 14.762 arbeidsplaatsen. Dit jaar was in 227 van de 446 gevallen sluiting de oorzaak tegenover 214 ge vallen het vorige jaar. Naar bedrijfstak was het aantal geval len van aangekondigd collectief ont slag evenals het aantal daarmee ge moeid zijnde arbeidsplaatsen zowel dit jaar als vorig jaar het grootst in de metaalindustrie. Bovendien vertoon den beide aantallen in de metaal dit jaar een sterke stijging. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Dr. B. de Gaay Fort man, lijsttrekker van de PPR bij de komende verkiezingen, heeft gisteren zijn ambt aanvaard van buitengewoon hoogleraar in de ontwikkelingsecono mie aan het Internationaal Instituut voor Sociale Studieën in Den Haag met een rede over de ontwikkeling van het platteland in een tijd dat de toekomst van de aarde, volgens de Club van Rome, op het spel staat. (Rural development in an age of survival). De kern van zijn betoog was, dat de grote massa's van de bevolking die in de ontwikkelingslanden buiten de ste den wonen of in de snel groeiende sloppenwijken van die steden, niet gebaat zijn bij macro-economische maatregelen, die de economische groeicijfers bevorderen, maar bij mi cro-economische ontwikkelingsplan nen. Daarbij moet het er in de eerste plaats om gaan, de mensen werk, kleding, een huis, geneeskundige ver zorging en een goede opleiding te bezorgen. Als voorbeelden van landen waar met deze ontwikkeling een se rieus begin is gemaakt, noemde hij Zambia en Tanzania. In China. Noord-Korea en Noord-Viet- nam is men erin geslaagd de mensen voldoende eten te verschaffen door nadruk te leggen op de ontwikkeling van het platteland. Die ontwikkeling kan de basis vormen voor een indus triële ontwikkeling, aldus de nieuwe hoogleraar. Bij het eenzijdig bevorderen van ma cro-economische ontwikkelingen, tre den allerlei onwenselijke neveneffec ten op. Het kan dan voorkomen, dat de arbeiders in de steden de uitbui ters worden van de mensen op het platteland, citeerde De Gaay Fortman president Kaoenda van Zambia. Benoemd: Met ingang van 1 december is drs. H. A. van Zwieten te Ame- rongen benoemd tot burgemeester van Sloten. De heer Van Zwieten (31) is chef van de afdeling algemene zaken ter secretarie van Amerongen, tevens waarnemend gemeentesecretaris. Hij is Nederlands Hervormd en lid van de CHU. Promoties Wageningen (LH): ge promoveerd tot doctor in de landbouw wetenschappen A. B. Cramwinckel; Groningen (RU): gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen P. R. Wesselius en J. A. Boerma. Vandaar dat we voor de 3 typen de namen Top-Hit, Top- O-Maat en Topaas hebben gekozen. Goed doordachte apparaten, die in hun uitrusting en afwas- prestatie praktisch niet overtroffen kunnen worden. Slechts het inschakelen moet nog door Uzelf worden gedaan. In één programma wordt de gehele vaat, met inbegrip van schalen en pannen, grondig gespoeld, gewassen en hygiënisch gedroogd. Dit betekent: kastklaar of opnieuw voor gebruik gereed. t Uw hoogste troef in vaatwas: Voor inlichtingen: Postbus 8005, Haarlemmerweg 475, Tel. 020-185222 Amsterdam Hij heeft de muzikale uitingen bin nen de stad Utrecht ervaren als een kenmerkende eigenschap van het ge meenschapsleven in deze eigenzinnige en besloten stad, die in de laatste honderd jaren of zo toch maar een groter aantal componisten van meer dan plaatselijke betekenis en wijder heeft voortgebracht, dan welke andere Nederlandse stad ook! Dit mag voor sommigen misschien wat lijken op klopjes geven op eigen schouders; het feit wijst eerst en vooral op een bloeiend, echt muziekle ven. Wat meebrengt, dat er door een aantal bekwame lieden in deze mate rie hard is gewerkt, en ook dat dit vrucht* heeft gedragen. Paap onder scheidt daarin de 'scholen' van Ri chard Hol, van Johan Wagenaar en die van Willem Pijper. Elk met een eigen kenmerk in de reeksen leerlin gen, wier muziek nog altijd en in een zeer brede kring buiten Utrecht wordt uitgevoerd. Van een groot aantal van deze musici uit deze 'voortijd' geeft Paap vooraf tal van bijzonderheden en vele foto's. Daaronder zijn namen die de oudere lezers met een zekere reverentie zul len herkennen. Maar ook vele ongewe ten details omtrent de ontwikkeling van afzonderlijke musici ojn. Wil lem Pijper, Jan F. Brandts Buys, Jan van Gilse (en ook diens tragische conflict met Willem Pijper), Evert Cornelis, Henri van Goudoever en vele, vele anderen die uit het Utrechtse muziekleven zijn voortgeko men en/of er hun stempel op hebben gedrukt. Een dringend hoofdstuk schreef Paap over de (protestantse en de katholie ke) kerkmuziek in deze stad. Het was immers in de Utrechtse kathedraal, dat voor het eerst in de historie een mis van Palestrina in Nederland werd gezongen; dat was in 1879 en hier lag het vertrekpunt van de grote belang stelling van het Nederlandse koorle ven in de klassieke polyfonische prak tijk. Bovendien ligt in het verlengde hiervan de stichting (in 1925) van de RK. Kerkmuziekschool (thans Neder lands Instituut voor Kath. Kerkmu ziek) die behalve voor de eigen kerk ook voor het algemene Nederlandse muziekleven uiterst vruchtbaar is ge weest. Ook andere instituten groeiden er, muziekscholen vormden een 'Con servatorium', het koorwezen bloeide in die periode in en buiten de ker ken, de orgelkunst beschikt over vele interessante orgels en organisten al hadden we hiernaast ook graag een en ander willen lezen over het Utrechtse aandeel in de orgelbouw en de muziekwetenschap, die met prof. Albert Smijers zijn intrede deed op de Rijksuniversiteit. De beiaard speelde en speelt nog immer op de Dom- en de Nicolai-torens een over tuigende en in de Utrechtse gemeen schap nimmer vergeten rol. Dit alles en nog véél meer heeft de Utrechtenaar Wouter Paap met grote overtuiging zijn stadgenoten aangebo den in een goed gedocumenteerd en prettig leesbaar boek dat getuigt van een hartelijk muziekleven waaraan een hele stad zich heeft kunnen op trekken en bovendien andere gemeen schappen heeft kunnen inspireren. P. Visser Wouter Paap: Het muziekleven in Utrecht lussen de beide wereldoorlo gen. Uitg. Het Spectrum NV. 112 pag. 8.50. ADVERTENTIE Volledig: verzorgd, dus incl. reis van ieder station, logies en maaltijden. Vertrek dagelijks. 2 dagen Amsterdam v.a. f 45.- Den Haag/Scheveningen v.suf 46.-' 3 dagen Zuid-Limburg v.a. f 55.- Twente v.a. f 56.- Drente Y.a. f 59.- Montferland v.a. f 61.- Bergen (N.H.) v.a. f 62.- Zeeland v.a.f 64.- Friesland v.a. f 71.- Brabant v.a. f 73.- Giethoorn v.a. f 78.- 5 dagen Terschelling v.a. f 97.- Schiermonnikoog v.a. f 102.- Ameland v.a. f 105.- Alle informatie in de broclaure„ToerenmetNS" op bet station. voordelig uit met NS Personalia Promoties Leiden (RU): gepromo. veerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen N. G. Munoz: Wagendmgen (LH): gepromoveerd tot doctor in de landbouwwetenschappen D. Soedarmo. Overleden Op 64-jarige leeftijd is in Amsterdam overleden dokter K. Ittman, sinds 1952 directeur van de ge meentelijke geneeskundige- en gezond heidsdienst. Hij was onder meer voor zitter van de Koninklijke Maatschap pij tot bevordering van de genees kunst. Hij bekleedde een groot aantal nevenfuncties in besturen en commis sies op het gebied van dc gezonds- heidszorg. Ontslag: De heer H. M. van Bruggen is op zijn verzoek, in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, met ingang van 1 december eervol ontslag verleend als burgemees ter van Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Van een verslaggever DEN HAAG In één jaar zijn er in ons land 1200 miljonairs bijgekomen: tussen 1 januari 1967 en 1 januari 1968 groeide hun aantal van 5500 tot 6700. Dat blijkt uit het nu gepubli ceerde statistisch zakboek van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Verreweg de meesten van de 6700 miljonairs bezaten niet meer dan drie miljoen gulden. Tussen de vijf en zes miljoen bezaten (eind 1967) 126 mensen (aan het begin van dat jaar 86), tussen de zes en zeven miljoen 64 (51). tussen de zeven en de acht miljoen 53 (36). Zestig mensen bezaten tussen de acht en tien miljoen gulden. Daartegenover stonden meer dan drie miljoen mensen (om precies te zijn: 3.360.700) die minder dan negenduizend gulden per jaar verdienden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9