Thieu blijft tegen akkoord vechten De noodzaak blijft! Het grafschrift van Ann Rutledge Israels ministers zijn diep verdeelt deV|)ro. 'waard om lid van' te worden! Bengali's ontvluchten Pakistan via Afghanistan Missie van generaal Haig bleef zonder resultaat Beide Korea's staken vijandige propaganda Reorganisatie in Amerikaans bestuur Amerikaanse interesse voor Z.-Pacific Koper Peron gaat 20 november in Argentinië vergaderen Sancties tegen Rhodesië door Engeland verlengd Lincolns geliefde en de Amerikaanse droom Belgen willen strijdkrachten inkrimpen In België dreigt regeringscrisis TROUW/KWARTET ZATERDAG 11 NOVEMBER 1972 BUITENLAND T" [I SAIGON (Reuter, UPI, AP) President Thieu van Zuid-Vietnam heeft gisteren zijn bezwaren te gen bepaalde onderdelen van de Amerikaans-Noordvietnamese vredesovereenkomst gehandhaafd. Hij deed dit in een gesprek met generaal Alexander Haig, de rechterhand van Nixons topadviseur Kissin ger, zo is in semi-officiële kringen in Saigon vernomen. ADVERTENTIE Als u vindt dat een omroep als de VPRO niet mag worden gemist in de ether, dan moet u die omroep daadwerkelijk steunen. U doet dat door 'n abonnement op Vrije Geluiden, het programmablad dat u toch niet missen mag! fih Thieu heeft gisteren bijna twee uur met Haig overlegd, kort nadat deze in Saigon was aangekomen. Hij wordt vandaag of morgen al weer terug verwacht in Washington. Een woord voerder van de Amerikaanse ambassa de in Saigon zei, dat hij de berichten, als zou Haig een persoonlijke brief van Nixon aan Thieu hebben overhan digd, niet kon bevestigen of ontken nen. In deze brief zou de Amerikaan se president er bij Thieu op aan dringen zo spoedig mogelijk akkoord te gaan met de overeenkomst tussen Washington en Hanoi. Het dagblad Tin Song, dat in Saigon verschijnt en nauwe banden onder houdt met de regering-Thieu, schreef gisteren, dat Thieu generaal Haig heeft verzekerd, dat elke vredesrege ling ter goedkeuring moet worden voorgelegd aan het Zuidvietnamese volk en dat zo'n regeling niet door andere landen kan worden opgedron gen. Volgens het blad wil de Zuidviet namese president, dat alle Noordviet- namese troepen uit Zuid-Vietnam worden teruggetrokken en dat de ge demilitariseerde zone langs de zeven tiende breedtegraad wordt hersteld. Voorts wenst hij rechtstreekse onder handelingen tussen de regering in Saigon en de Voorlopige Revolutionai re Regering over de politieke toe komst van het Zuiden. Volgens Tin Song bevinden zich in Zuid-Vietnam ongeveer driehonderdduizend Noord- vietnamezen en niet honderdveertig duizend, zoals de Verenigde Staten zeggen. Radio-Saigon wees gisteren in gespier de taal een gedeeltelijke Noord Vietna mese terugtrekking af. 'Als de Noord- vietnamese communisten zich alleen SEOEL (UPI) Noord- en Zuid- Korea hebben de propaganda-uitzen- dingen tegen elkaar met ingang van de afgelopen nacht gestaakt, zo heeft een woordvoerder van de Zuidkore- aanse regering bekendgemaakt. Deze stap is in overeenstemming met een akkoord, dat vorige week is be reikt door functionarissen van de twee Korea's op een in de Noordkore- aanse hoofdstad Pjongjang gehouden bijeenkomst. Op grond van deze over eenkomst moeten beide partijen af zien van vijandige uitzendingen via luidsprekers, die zijn opgesteld langs de 250 km lange bestandslijn, die de twee Korea's scheidt. KEY BISCAYNE, Florida (UPI) President Nixon heeft aan meer dan tweeduizend ambtenaren gevraagd ontslag te nemen. Hij vroeg dit zowel aan kabinetsleden als aan lagere amb tenaren. Dit verklaarde Nixon's woord voerder Ronald Ziegler in de zomer residentie van de president in Flori da. Nixon had van het Bureau van Bestuur en Begroting een memo ont vangen waarin de omvang wordt aan gegeven van de bestuurlijke reorgani satie die hij kan doorvoeren, zonder dat goedkeuring noodzakelijk is van het door de Democraten beheerste Congres. Gnoeyn Van Thieu maar bereid verklaren voor de schijn wat troepen terug te trekken, dan zullen volk en strijdkrachten van Zuid-Vietnam geen bestandsovereen komst tekenen, goedkeuren of eerbie digen', aldus de radio. Noord-Vietnam heeft gisteren ver klaard, dat de Verenigde Staten 'hun agressieve plannen ten aanzien van Zuid-Vietnam en hun oogmerk de oor log te verlengen door hem te vietna- DEN HAAG Het Amerikaanse Freeport Minerals heeft belangstelling voor de overneming van de op de Nederlandse Antillen gevestigde be leggingsmaatschappij Zuid-Pacific te kopen. Deze maatschappij is een doch teronderneming en het enige bezit van de in Nederland gevestigde Zuid- Pacific Kopermaatschappij NV, waaro ver de Hoogovens via een deelneming de directie voert. Hoogovens heeft een belang van 10 pet in Zuid-Pacific. De activiteiten van beleggingsmaat schappij Zuid-Pacific Koper beperken zich tot het beheer over een 5 pet. belang. In Freeport Indonesië, een deefrieming van Freeport Minerals. Freeport Indonesië zal begin volgend jaar ertswinning in West-Irian ter hand nemen. Onderhandelingen met Freeport heb ben ertoe geleid dat deze onderne ming de Antilliaanse dochter wil overnemen voor een prijs tussen de 800 en 900 per aandeel van nomi naal 10, zo is op een buitengewone vergadering van Zuid-Pacific bekend gemaakt. Verscheidene aandeelhouders uitten bedenkingen tegen de hoogte van het voorgenomen bod en wensten van het bestuur meer informaties. De ruim drie uur durende beraadsla gingen hadden tot resultaat dat na afloop van de vergadering drie aan deelhouders inzage konden krijgen in de becijferingen. Maandag zal de af loop van dit beraad worden bekendge maakt. miseren' moeten opgeven, als de Ame rikanen willen, dat een bestandsover eenkomst wordt ondertekend en strikt nageleefd. In een hoofdredactioneel artikel zei het Noordvietnamese partijblad Nhan Dan: 'De regering-Nixon wil doen ge loven. dat de massale levering van wapens en ander oorlogstuig aan het leger van Saigon en de militairen en politie van Thieu de voorbereidingen voor een staakt-het-vuren dient. Dat is wel een zeer vreemde redenering.' In feite, aldus het blad. betekent deze bevoorrading een poging om de oor log te escaleren. Nhan Dan zei. dat de Verenigde Staten geen gebruik moe ten maken van de bezwaren, die de Zuidvietnamese president Thieu tegen een bestand inbrengt, 'om de tenuit voerlegging van al hun beloften' uit te stellen. De Amerikaanse luchtmacht heeft zijn acties in Indo-China verder geïntensi veerd. In Amerikaanse kringen in Sai gon werd gisteren vernomen, dat meer dan 700 aanvalsvluchten zijn uitgevoerd in de vier landen van Indo-China en dat de luchtaanvallen op het zuidelijke gedeelte van Noord- Vietnam in aantal zijn verdubbeld. Generaal John Vogt, die verantwoor delijk is voor de Amerikaanse lucht macht-operaties in Zuidoost-Azië, is volgens zegslieden verontrust over wat zij noemden een aanzienlijke toe name van de Noordvietnamese aan voer van materieel via het zuidelijke gedeelte van Noord-Vietnam naar de frontlijnen in het Zuiden. 'Wij hebben onze luchtaanvallen geïn tensiveerd in verband met de toename in hun bevoorrading', aldus een Ame rikaanse functionaris. De zegslieden verklaarden, dat de bombardements stop ten noorden van de 20ste breed tegraad, waartoe president Nixon als blijk van goede wil tijdens de kritieke fase van het vredesoverleg opdracht had gegeven, gehandhaafd blijft. Zij voegden eraan toe, dat deze bom- bardements-stop waarschijnlijk van kracht zal blijven, hoewel bekend is dat de Noordvietnamezen hun aan- voerlijnen in dit gebied aan het her stellen zijn. In dit gebied bevinden zich onder meer de noordoostelijke en de noordwestelijke spoorlijnen waar langs de Chinese bevoorrading van Noord-Vietnam plaats vindt. De gevechtsactiviteiten op de grond in Zuid-Vietnam zijn de afgelopen dagen gering geweest. De laatste twee dagen deden zich, volgens Saigon, slechts vijfenzestig incidenten voor, het laagste aantal sinds twee weken. BUENOS AIRES (AP Oud-presi dent Juan Peron zal op 20 november in Argentinië vergaderen met de lei ders van de voornaamste Argentijnse politieke partijen, aldus is gisteren namens Peron in Buenos Aires mee gedeeld. Deze had eerder deze week in Madrid meegedeeld, dat hij, na 17 jaar in Portugal en Spanje in balling schap te zijn geweest, op 17 november naar zijn vaderland terugkeert. De komende vergadering zal gewijd zijn aan de vorming van nationale eenheid. Of Peron ook overleg zal plegen met president Alejandro La- nusse is nog niet bekend. Peron is kortgeleden te Rome door de paus in audiëntie ontvangen. Toekomst bezette gebieden in het geding TEL AVIV, DAMASCUS (AP, Reuter, UPI) De top van de Israi sche Arbeiderspartij is gisteren begonnen met een debat over toekomst van de door Israël bezette Arabische gebiedei^, met na. de westelijke Jordaan-oever. De uitslag van dit debat zal van gro invloed zijn op de officiële Israëlische regeringspolitiek betreffen de loop van de grenzen in de toekomst. In ongefrankeerde envelop zenden aan: Antwoordno. 500, Hilversum A Ik geef mij op als lid-abonnee op Vrije Geluiden a 29.40 per jaar 15.30 per halfjaar 7.65 per kwartaal B Ik ben al vijf-gulden lid, maar verzoek u lhans dit lidmaatschap om te zetten in een abonnement op Vrije Geluiden. Daartoe heb ik ook de bij punt A (zie hierboven) geyraagde gegevens ingevuld. C Stuur mij gratis proefnummers van Vrije Geluiden. D Ik geef mij op als lid-contribuant 5,- per jaar. E Ik wil graag meewerken aan deze VPRO ledenwerfaktie. Stuur mij daarom aanmeldingskaarten voor nieuwe abonnees. Naam Straat Plaats: KABOEL (AP) Steeds meer Bengalen, die er niet in slaagden uit West-Pakistan naar hun nieuwe vaderland Bangladesj te gaan, vluch ten thans naar Afghanistan. Volgens de Indiase ambassade in de Afghaanse hoofdstad Kaboel komen nu iedere week bijna vijfhonderd Bengalen illegaal Afghanistan binnen op weg naar Bangladesj. Zoals bekend bleven na afloop van de Pakistaanse burgeroorlog bijna een jaar geleden ongeveer een half mil joen Bengalen in West-Pakistan ste ken. Deze 'mensen, meest zakenlieden, kundige bestuursambtenaren en mili tairen kregen van de Pakistaanse pre sident Bhoetto geen toestemming naar hun land te vertrekken. 'Twaalf jaar heb ik in (het Westpaki- staanse) Karatsji gewoond', zo zei een Bengaal in Kaboel, die bijna alles had achtergelaten. Evenals de meeste Ben galen hier, is hij huiverig om te praten uit vrees, dat hij het daardoor landgenoten onmogelijk zal maken ook te vluchten. Indiase functionaris sen helpen de Bengaalse vluchtelin gen met geld, zolang deze op tran sport naar huis wachten, dat ook met hulp van de Indiase ambassade in Kaboel geschiedt. De Indiase ambassade financiert de huisvesting van de Bengalen in kleine hotelletjes, die 's zomers hoofdzake lijk buitenlandse hippies huisvesten. De ambassade geeft iedere vluchteling tweehonderd afghani's (8,50 gulden) zakgeld, reisdokumenten en medische hulp. Zij regelt het vervoer met de Afghaanse luchtvaartmaatschappij Ari ana. die de Bengalen naar New Delhi vervoert. Daar komen zij onder de hoede van de Hoge Commissaris van Bangladesj. Volgens een Indiase schat ting zijn tot nu toe ongeveer zesdui zend Bengalen naar Afghanistan ge vlucht. 'De vlucht is een verschrikking. De helft van ons komt hier aan met slechts een hemd en een deken', zo vertelde Mohammed Sydoer Rehman (28), een van de weinige Bengalen, die zijn naam wilde noemen. Hij maakte met nog vijftig Bengalen de achthonderd km lange tocht van Ka ratsji naar de Afghaanse grens met een vrachtwagen. Na een verblijf van twee dagen konden de Bengalen de grens passeren, nadat ze Pakistaanse functionarissen steekpenningen had den betaald. Op Afhaans gebied werd de vrachtwagen aangehouden door struikrovers, die de Bengalen van hun laatste geld en bezittingen beroofden. De Pakistaanse minister van buiten landse zaken, Qayyoem Khan, heeft inmiddels laten weten, dat zijn rege ring haar best doet het illegale ver trek van Bengalen te voorkomen. Sinds september zijn, volgens een of ficiële opgave, zeker tweehonderd Ben galen bij hun vertrek gegrepen. Vol gens Bengalen in Kaboel zijn echter al een kleine vijfduizend Bengalen tijdens hun vlucht opgepakt. LONDEN (AP) Met overgrote meerderheid heeft het Engelse Lager huis besloten de economische sancties tegen Rhodesië te verlengen. De stem ming was 226 voor en 29 tegen. Eerder had het Hogerhuis dezelfde beslissing genomen tegen de vroegere kolonie van Engeland Binnen de Arbeiderspartij bestaat scherpe verdeeldheid over deze kwes tie. Eén van de vooraanstaande leden van de partij, de vroegere secretaris generaal Eliav heeft zich voor de stichting van een Palestijnse staat uitgesproken en voor praktisch al gehele ontruiming van de bezette ge bieden. De minister van financiën Pinhas Sapir en zijn collega van bui tenlandse zaken Abba.Eban zijn voor geringe grenswijzigingen, opdat zo min mogelijk Palestijnen Israëlische burgers worden, teneinde het Joodse karakter van de staat Israël niet in gevaar te brengen. De minister van defensie Dajan en zijn collega van vervoer Sjimon Peres zijn voor de één of andere vorm van inlijving van de bezette Jordaanoever. Vice-premier Yigal Allon, die sinds jaren met Dajan concurreert om de opvolging van het premierschap, neemt een tussenpositie in tussen de opvattingen van Dajan en van Sapir. Pinhas Sapir waarschuwde ertegen om grote aantallen Arabische inwoners in de staat Israël op te nemen, door de grenzen al te drastisch te verleggen. Aan de hand van statistieken toonde hij aan, dat in 1997 de Israëlische bvolking tot negen miljoen zal zijn aangegroeid waarvan de helft Pa lestijnen indien Israël de bezette gebieden annexeert. 'Is dat de Joodse staat, waarvan wij hebben gedroomd en waarvoor wij ons bloed hebben vergoten?', vroeg hij de aanwezigen. Hij stelde dat de regering nu jaarlijks 33 miljoen dollar uitgeeft voor de inwoners in de bezette gebieden. Hij gaf te kennen dat zijns inziens dat geld beter voor de woningbouw in Israël en voor de opvang van' immi granten gebruikt kan .worden. De vrede met de Arabieren mocht niet. onmogelijk gemaakt worden door an nexatie van de bezette gebieden, zo stelde Sapir. Waarzeggingen Peres, wiens politieke opvattingen veelvuldig overeenkomen met die van Dajan, noemde de door Sapir aange haalde statistieken 'waarzeggingen'. Hij vroeg sarcastisch: 'Als het werke lijk zo'n catastrofe wordt, als Sapir zegt, waarom trekken wij ons dan niet onmiddellijk terug?' Hij verde digde de uitgaven in de bezette gebie den en stelde, dat hiermee de levens standaard van de Palestijnse bevol king aanzienlijk verhoogd was. Als de regering dat niet had gedaan, dan 'zouden de vlammen van de opstand nu hoog op de westelijke Jordaan oever oplaaien'. Peres ging zelfs zo ver, dat hij zich tegen het sluiten van vrede met Jorda nië uitsprak. 'De huidige rust en welvaart in de bezette gebieden kun nen aan de conferentietafel worden verstooord, omdat koning Hoessein Jerezalem en de gehele westelijke Jor daanoever terug zal verlangen en wij weten dat hij die niet zal krijgen', zo verklaarde Peres. Immorele gedachten Vice-premier Allon viel het standpunt van Dajan aan, dat Israël zich als de enige permanente regering op de wes telijke Jordaanoever moet beschou wen, maar de bewoners van dit ge bied Jordaanse staatsburgers moet la ten blijven. Hij zei dat een dergelijke constructie twee soorten burgers on der Israëlisch" bestuur zou brengen 'een immorele en weerzinwekkende gedachte' en stelde dat op de In de vroege morgen liepen wij over het kerkhof, gelegen zoals dat zo vaak in Amerika het geval is, hoog op de heuvel. Het lage licht stroomde onder de gouden herfstbomen door en de graf stenen wierpen lange schaduwen over het gras. Maar het was te koud om al te romantisch te zijn en trouwens, wij kwamen ook niet om ons te verdiepen in het memento mori, te mediteren over de vergankelijkheid. Wij waren op zoek naar een speciale steen, naar wat op de wegwijzers (want het is zo beroemd dat het aangekondigd wordt) heet: het graf van Ann Rutledge. Zo heet het, of het dat ook is, weet niemand, ook al wordt het jaarlijks door duizenden bezocht. Dat klinkt wat curieus en het is inderdaad een heel verhaal, op zichzelf al romantisch genoeg. Het is als volgt: toen Abraham Lin coln een jonge man was, die in de wildernis werkte als houthakker en winkelbediende (in het gehucht New Salem, een vestiging van blokhutten midden in de staat Illinois, nu geheel gerestaureerd tot openluchtmuseum), zou hij verliefd zijn geweest op een meisje dat Ann Rutledge heette, maar voor het tot een definitieve band tussen die twee jonge mensen kon komen, moest hij op reis (hij werkte ook als bootsjongen op een zogenaam de 'flatboat'. een platboomd vaartuig dat de Missisippi afvoer naar New Orleans) en toen hij terugkwam, kreeg hij het droeve nieuws te horen, dat zijn geliefde gestorven was. De schok die hij moest verwerken, zou zo herig geweest zijn dat hij dagenlang als een uitzinnige door de wouden zou hebben gezworven, zich in wan hoop op de borst slaande. En het zou deze diepe belevenis zijn geweest, die hem gemaakt had tot de grote leider van later, zo mild en wijs als geen ander. HISTORISCH ONZEKER Dat is allemaal zeer treffend, maar het vervelende van het verhaal is dat het historisch uiterst onzeker is. Lin coln zelf heeft er nooit over gespro ken, maar ook niemand anders tijdens zijn leven. Pas na zijn dood is zijn partner in de advocatuur, de heer William Herndon, ermee voor de dag gekomen, en dat was uiteraard voor niemand zo pijnlijk als voor Lincolns weduwe, Mary Todd, een vrouw met een toch al labiel en nerveus karak ter. Herndon kon het slecht met haar vinden en heeft daarom zijn verhaal, prof.dr. j.w. schulte nordholt hoe waar of onwaar het misschien ook was, met des te meer verve verteld. En terwijl Lincoln zelf het niet meer kon beamen of tegenspre- sen, waren er anderen die beweerden dat het best waar geweest kon zijn. dat ze ook wel eens zoiets gehoord of zelfs gedacht hadden. En hoe gaat het met geruchten rondom het leven van grote mannen, zij groeien snel en overwoekeren gemakkelijk de waar heid. Sinds Herndon het vertelde werd het verhaal een onmisbaar stuk in elke biografie van de grootste van alle Amerikaanse presidenten. Maar daarmee is het nog niet uit. En ik zou het niet vertellen als het daarmee uit was. Wat ik ermee wil aantonen is, hoe wezenlijk romantiek is voor het bewustzijn van de mensen (en natuurlijk niet alleen de Ameri kaanse mensen) en hoe wonderlijk daaruit weer waarheid en schoonheid kan ontstaan. Dat blijkt uit het ver volg en daan-oor moet ik aan u voorstellen de Amerikaanse dichter uit het begin van deze eeuw, Edgar Lee Masters. Masters, afkomstig uit het land van Lincoln, namelijk het landstadje Petersburg vlakbij New Sa lem, werd beroemd door een zeer originele bundel, de 'Spoon River An thology*. Dat was niets dan een verza meling grafschriften, waarin de doden zelf sprekend werden ingevoerd. De verrassende kracht van deze poëzie kwam voort uit de spanning tussen de absolute eerlijkheid waarmee de do den nu eindelijk konden vertellen wat ze een heel leven verborgen hadden moeten houden en de plechtigheid van toon die nu eenmaal passend was voor de opschriften op graven. Het was als het ware een gewijde poésie pariante. Eén van de gedichten in dit boek van Masters ging niet zoals de andere over een gefingeerde figuur, tenzij men Herndons verhaal een fictie wil noemen, maar over Ann Rutledge. De dichter ging daarin geheel uit van de mythe zoals die floreerde in het volksgeloof, dat Lincolns mildheid v/as voortgekomen uit zijn jeugdver- driet, ja dat zelfs zijn beroemde laat ste grote rede, de tweede inaugurele, van 4 maart 1865, ruim een maand voor zijn dood (met de klassieke woorden van verzoening: met haat jegens niemand, met liefde voor al len) ondenkbaar zou zijn geweest zon der die nooit geheelde wond. Zo had hij de Unie kunner redden, zo het De grafsteen van Ann Rutledge (foto J. W. Schulte Nordholt). Amerikaanse volk terugbrengen zijn zuiverste wezen. Het wonderlijke geval deed zich nu voor dat Masters gedicht zo populair werd, dat de Amerikanen zich zo gaarne in die mythe spiegelden, dat dit gedicht letterlijk werd aanvaard, dat het inderdaad geschreven werd op een grafsteen en dat die steen ge plaatst werd op het graf van het meisje of tenminste op de plaats waar zij misschien, maar wie wist dat nog precies na bijna een eeuw, begraven lag. En zo kunnen wij nu daar naar toe pelgrimeren, en lezen wat er staat, en een stuk Amerikaanse ro mantiek beletven, dat misschien inder daad niets anders is dan romantiek, puur verzinsel. Maar dat tegelijk op geheven is tot een waarheid in zich zelf, dat 'iets van het wezen vertelt van de Lincoln-legende, van de zuiver heid van de Amerikaanse droom, zoals ze in die indrukwekkende fifuur beli chaamd was, haast te schoon om waar te zijn. Het graf ligt in de zware schaduw van een grote boom. En wat er op staat is dit (ik vertaal het zo goed en zo kwaad als ik kan): Uit mij, onwaardig, onbekend, de vibreringen van onsterfelijke mu ziek: 'Met haat jegens niemand, met liefde voor allen. Uit mij de vergeving van miljoenen voor miljoenen, het barmhartig gelaai van een natie, dat straalt van waarheid en recht. Ik ben Ann Rutledge, die hier slaapt onder het gras, eenmaal de geliefde van Abraham Lincoln, gehuwd met hem, niet door vereni ging. maar door scheiding. Bloei voor eeuwig, o republiek. uit het stof van mijn schoot. Dit is het tweede artikel van een serie. Het eerste werd geplaatst op 10 november. westelijke Jordaanoever nu welisr, rust en welvaart heerst, 'maar dat! geen antwoord op de politieke proj men geeft'. Allon toonde zich stander van 'territoriale cono aan de Arabieren en stelde voor os eenkomsten te sluiten, 'die ons toegang verschaffen tot alle gebied die wij momenteel bezet houden, der dat wij ze allemaal direct bes ren'. Dajan, die op één van de achter; rijen in de zaal de vaak zeer heft; discussies volgde, mengde zich niet het debat. Na afloop gaf de partij cretaris Aharon Yadlin een wat j samenvatting, met de opmerking hij eigenlijk het nut van een d over de hele kwestie niet inzag, dat er toch geen uitzicht over spoedige vredesregeling is. Een juiste opvatting. De uitslag van debat is namelijk van beslissende vloed op het regeringsbeleid in komende jaren, omdat de Arbi derspartij ongetwijfeld na de alj mene verkiezingen van volgend ja opnieuw de belangrijkste positie nen de regering zal innemen. Infiltratie-routes Het Israëlische leger heeft gistereni bezette Golan-hoogten van de buitj wereld afgegrendeld en de militair» in het gebied in staat van ala gebracht. Deze maatregelen volgó op de felle artillerie- en luchtj vechten, die Israël en Syrië dondi 1 dag met elkaar leverden. Een hoog; plaatste Israëlische officier verklaar voor de radio, dat Israël de aanval op de Syrische legerstellingen i voortzetten, zolang de Syriërs de F lestijnse guerrillastrijders helpen i hun infiltraties en aanslagen in h grensgebied. Volgens Israël heeft de Syrische reg ring de infiltratie-routes voldoes onder controle om ze voor de i mando's af te snijden. Bij de ge\ ten van donderdag is één Israëlisdj militair gedood en werden twee f gers gewond. Minister Dajan heeftJ nederzettingen in de Golan, die 5 schade hebben opgelopen, militair^ financiële steun toegezegd. Volgens een militaire woordvoei in Damascus hebben Israëlische i tuigen gisteren het Syrische lil ruim geschonden, maar werdentl door Syrisch luchtafweergeschut t] de vlucht gedreven. Meegedeeld i dat men nieuwe Israëlische aanval verwacht 'als compensatie voor zware verliezen aan mensenleven vliegtuigen en onderdelen', die i Israëli's donderdag zouden hebbs geleden. BRUSSEL (AP) Ondanks het Vc: zoek van de hoogste geallieerde con mandant in Europa de strijdkracht^ daar op peil te houden, heeft Belgische minister van defensie, Pan van den Boeynants, toestemming dl regering verkregen de Belgisch strijdkrachten tegen 1975 in te kriit pen met 10 a 15 pet. Aldus is gisteren te Brussel van we! ingelichte zijde vernomen. In lK Belgische leger, de marine en óf luchtmacht dienen ongeveer 96.00! militairen en de para-militaire ga darmerie telt 13.500 man. Het pla van de minister zou zowel de steus hebben van de partijen in de coalitie regering van premier Gaston Eyskens als van de oppositie. Volgens het plan Van den Boey nants zou ook het aantal hoge i eieren worden ingekrompen, zou aantal hoofdkwartieren worden op? heven en de generale staf wordt ve: kleind. De bedoeling zou zijn de t West-Duitsland staande militaire eet heden te 'verbeteren'. België is lid van de NAVO en ii Brussel is het hoofdkwartier van Verdragsorganisatie, waar 15 land» toe behoren, gevestigd. In NAVO-kr» gen heeft men zich over het Belgisch voorstel nog niet uitgelaten, behaln dat men liet doorschemeren te vreze: dat het 'aanstekelijk' zou kunnen we ken. BRUSSEL (ANP) Vanmiddag i het topoverleg van de socialistische en katholieke partijen, die samen it de Belgische regering een coalitie vor men, worden voortgezet. Donderdal begon dit topberaad, aan het eind waarvan de Belgische eerste minister, Gaston Eyskens, verklaarde, dat er 'kansen bestaan om een oplossinj voor de moeilijkheden te vinden.' De dreigende Belgische regeringscrisis wordt voornamelijk veroorzaakt door het geschil om de amper 5000 inw» ners tellende Belgische Voerstreek die pal aan Nederlands Limbur? grenst. In 1962 werd deze Voerstreek van de Franstalige provincie Luk overgeheveld naar de Vlaamstali? provincie Limburg. Dat gebeurde 'in ruil' voor de streek van Moeskroea die bij de definitieve vaststelM van de taalgrens werd 'overgehe veld' naar het Waalse gebied. De Voerstreek speelt een grote rol de hedendaagse Belgische politiek een rol overigens, die alleen van elec toraal belang is. Socialisten menen, bij eventuele verkiezingen, te zullec winnen bij een overheveling van o; Voerstreek, opnieuw naar de Fransta lige provincie Luik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8