Drees geeft college, hij bespeelt geen emoties dichtbij STEmmincs Anne Vondeling loopt door - en zijn volgelingen moeten dus wel grienden in nood Labour en Europa Merkwaardigheden in 't zuiden [OUW/KWARTET ZATERDAG 11 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T5/K7 ontwikkeling in de Nederlandse provincie van de rooms-katholieke nd 's ernst'Ser ^an vee' Protestanten ia ermoeden. De Romeinse curie is be- ci«i jg, Holland te isoleren als een infec- ehaard in de wereldkerk. Zij grijpt in >edo een ree^S 3nstruct'es ^'e 30 de frfa; oor nieuwe benoemingen niet meer omogene bisschoppenconferentie °i mstige moeilijkheden moeten op- 'lij *Pen- IJ rotcstanten dienen zich goed te reali- fren, dat juist die voorhoede in de 'en ooms-katholieke kerk, die nog maar 2ie jen jaar geleden zo enthousiast de handen naar hen uitstak, zich thans in grci |e grootste moeilijkheden bevindt. De 3,1 tfcr creatieve Willibrordvereniging, die a Nederland het meest gedaan heeft elaom de ban van een eeuwenoud wan tten gouwen te doorbreken, is thans in conflict gekomen met de redelijkste der jR'ee nieuwe bisschoppen, mgr. Simo- 1 nis. Het gaat daarbij niet om een of ioa andere modieuze kwestie, zoals onder irotestanten nog al eens verondersteld nordt, maar om een zeer wezenlijk ed. htginsel van oecumenische samenwer kt ling, nl. dat protestanten mede de jkl' communie uitreiken in een gemeen- rini ichappelijke viering. Simonis meent op j grond van de laatste instructie uit ,eei Rome, dat dit niet kan. terwijl de G bisschoppen van Breda en Den Bosch •t' met deze zelfde opzet van de vieringen pd blijmoedig instemmen. Wanneer dit be- ginsel niet gehandhaafd blijft, meent de E .Wülibrodvereniging, wordt die geza- M imenlijke viering verengd tot een r.k. Gi .viering. Het gaat er nu om, of de protestantse kerken de Willibrodvereniging dit con- D! flict alleen zullen laten uitvechten of n i dat zij solidair met haar willen zijn, nu toch hun eigen partnerschap in de oecumene in het geding is. Zal er uit de overvolle agenda's van de hervormde en de gereformeerde syno den, die maandag over een week begin nen, iets van die verbondenheid blij ken, of kan dat alleen in de politiek? In de komende jaren kan duidelijk worden, of wij de oude kerkelijke schuttingen weer overeind willen laten zetten door de ouderwetse manier van afstandbesturing vanuit Rome. Im mers, over ruim twee jaar is kardinaal Alfrink 75 en kan de paus hem dwin gen af te treden. Daarna kan de Tierroomsing' van de Nederlandse kerkprovincie in versneld tempo wor den voortgezet. Ondanks verzet van de meerderheid van Labour, die weigerde onder aan voering van de Conservatieven de weg naar Europa in te slaan, heeft het Britse parlement vorig jaar besloten, Engeland tot de EEG te laten toetre den. Praktisch gesproken was daarmee het Britse lidmaatschap van de EEG voor vele jaren een voldongen feit. En omdat van alle Europese volken de Engelsen inclusief de socialisten onder hen, zeker niet de minst pragmatische inslag bezitten, mocht vorig jaar al worden verwacht, dat de meerderheid van Labour, onder de druk van dit voldongen feit. niet al te lang in haar volstrekt negatieve houding jegens de EEG zou volharden. Die verwachting is deze week althans enigermate vervuld, toen de verkiezing van een nieuw schaduwkabinet van Labour een paar klinkende successen opleverde voor de 'Marketeers', de voorstanders van de EEG. Vol kom mer moest Labours linkervleugel, waar zich de hardnekkigste tegenstanders van de EEG bevinden, toezien, hoe de 'Marketeers' en de meer gematigde critici van de Britse toetreding de meerderheid in het schaduwkabinet veroverden. Onder de drie schaduwmi- nisters die de meeste stemmen op zich verenigden, waren er twee mevrouw Shirley Williams en Anthony Crosland die als vuurvaste 'Europeanen' bekend staan, de eerste overigens meer dan de laatste. Binnenkort krijgt het schaduwkabinet gelegenheid, verder in het reine te komen met de werkelijkheid die Enge- lands lidmaatschap van de EEG nu eenmaal is. Eind deze maand moet het beslissen over het zenden van een Labour-delegatie naar het Europese parlement. Op het jongste partijcongres is per resolutie aanbevolen. 'Straats burg' te boycotten, maar het ziet er naar uit, dat de meeste leden van het schaduwkabinet, Harold Wilson in cluis, die resolutie zullen trotseren. Terecht, want zelfs het officiële stand punt van Labour, dat er over de voorwaarden voor Engelands aanslui ting bij de EEG opnieuw onderhandeld moet worden, zou er niet mee gediend zijn, als de Britse socialisten de kans om zich voor het Europese forum te laten horen, ongebruikt lieten. Door wel naar Straatsburg te gaan, zou Labour zich trouwens niet onderschei den van zijn sterkste bondgenoten, de vakbonden, die, wat ze ook in het publiek over de EEG mogen beweren, al bezig zijn, zich op wat meer samen werking met de Europese vakbeweging voor te bereiden. Het zou in het belang van West- Europa zijn, als Labour dit voorbeeld volgde, want een constructief-kritische Labour-partij is zeker niet de minst waardevolle bijdrage die Engeland aan een zich verenigend Europa te leveren heeft. door Leo Kleyn Bij DS'70, de partij van de socialisten die het hoofd zo koel houden dat ze nooit rood aanlopen, moeten ze nog altijd vol afgrijzen terug denken aan de zeker in hun ogen potsierlijke danspasjes waarmee ooit de tegenwoordige PvdA-voorzitter André van der Louw een politiek congres afscheid van domineesland deed nemen. Niet voor niets werd in die dagen de partij van, toen nog, de zachtmoedige Van Stuijvenberg en de iets militantere Pors junior opgericht. De gewezen wethouder van Eindho ven en staatssecretaris van binnen landse zaken Van Stuijvenberg is in middels al bijna in de vergetelheid verdwenen. Pors haalde voor het laatst de kranten, toen hij, 's nachts met zijn auto op weg naar huis. met geregelde tussenpozen naar links uit week. Korte tijd later liet hij weten niet meer in de Tweede Kamer te zullen terugkeren Het rose vaandel was toen allang in andere handen overgegaan. DS'70 kreeg het stempel opgedrukt van de afvallige PvdA-ers Drees en Berger en de tot het socialisme bekeerde WD- er De Brauw. Over de motorische stoornis van Van der Louw werd niet meer hardop gesproken, ook al omdat DS'70 zich niet meer zo nodig tegen de vernieuwlinkste PvdA hoefde af te zetten. Maar de afkeer van lichtvoetig vreug debetoon is, onderhuids, gebleven. Voor DS'70 was het gehuppel van de toenmalige voorman van Nieuw Links symptomatisch voor het bederf waar door zij de PvdA zag aangetast. Dat bederf manifesteerde zich, zo viel in de incubatietijd van DS'70 veelvuldig te horen, in geschreeuw, de neiging andersdenkenden de mond te snoeren, in alles wat in beschaafd gezelschap 'not done' is. Keurig DS'70 was van stonde af aan een partij van keurige, redelijke, elkaar niet of zo weinig mogelijk in de rede vallende, het landsbelang in de gaten houdende, constructieve en positieve dames en heren. Van lijsttrekker dr. W. Drees, bijvoorbeeld, weet de Haag- sche Courant te melden, dat hij tij dens spreekbeurten niets moet hebben van 'rotzooi van stemmingmakers'; 'Het leidt hem af en maakt hem driftig'. Bij ontstentenis van 'stemmingma kers' is Drees, die het niet langer met de toevoeging 'jr'. hoeft te stellen, een niet onvriendelijke, wat schuchte re intellectueel, wars van grote woor den en brede gebaren. Zelfs met grap jes is hij zuinig, en als hij ze maakt, krijgt hij hooguit de glimlachers op zijn hand. Mogen DS'70-ers al keurige mensen zijn, op de Hagenaars onder hen is natuurlijk helemaal niets aan te mer ken. Beschaafd roezemoezend hebben ze hun plaatsen ingenomen in het op de grens van Scheveningen en Den Haag gelegen feestgebouw 'Gouden wieken', om door hun partij- en stad genoot gesterkt te worden in hun geloof in een socialisme waaraan geen Internationale, geen rode vlaggen en geen verhitte gemoederen te pas ko men. Vanachter een groene tafel op het podium kijkt de lijs'trekker goedkeu rend op hen neer, als een tevreden hoofdonderwijzer die straks met het prettige nieuws kan komen dat ieder een is overgegaan. De rapporten zit ten in de schooltas die aan zijn voe ten staat. Het enige wat ontbreekt is de lichte lijk opgewonden sfeer waarin naar zulk aangenaam nieuws zou moeten worden uitgekeken. Opwinding zou licht kunnen leiden tot vreugdedansjes, en dient dus onderdrukt te worden. Luisterend naar het betoog van Drees, kan niemand dat ook moeilijk vallen. De vroegere hoogleraar in de openba re financiën spreekt rustige, verstan dige taal; hij houdt geen verkiezings toespraak, maar geeft college. Dat doet de bedaarde, leergierige Neder lander goed. Van een zo betrouwbaar docent als Drees hoeft niemand te verwachten dat hij zich schuldig maakt aan dema gogie. Waar op stemmen beluste poli tici nogal gauw in de verleiding ko men andere partijer of combinaties daarvan zo zwart mogelijk af te schil deren (daarbij uitroepend dat Den Uyl nooit in het Catshuis mag komen, of suggererend dat zonder Den Uyl de zwakkere broeders spoedig de laatste Drees, een betrouwbaar docent adem zullen uitblazen), zet de aan voerder van DS'70 zakelijk uiteen waarom, naar zijn inzicht, het door zijn partij nagestreefde 'waardevast beleid' en 'behoorlijk bestuur' onder Biesheuveliaanse en Wiegeliaanse be stuurders met aan grote zekerheid grenzende waarschijnlijkheid een uto pie zal blijven. Natuurlijk, zegt Drees. heeft de libe raal- confessionele coalitie, die sinds 1959 met een paar korte onderbrekin gen aan het bewind is geweest, ook wel wat goeds gewrocht, maar in het algemeen hetfcen liberale en christe lijke politici toch de neiging Gods water over Gods akker te laten lopen, om daarna die akker zo duur mogelijk te verkopen. Hij heeft het grapje al eerder gemaakt, maar het is altijd nog goed voor een glimlach. Haagse problemen Drees bespeelt geen emoties. Als een gast die weet hoe hij zich moet gedra gen, besteedt hij, uitgenodigd door zijn Haagse partijgenoten, betrekke lijk veel aandacht aan specifiek Haag se problemen. Hij spreekt er zijn spijt over uit dat het aanzien van de residentie wordt bedorven door gepar keerde auto's. De prachtigste pleinen, zegt zij, zijn ermee gevuld, tot het Binnenhof toe. Dat laatste, vindt hij, is vooral hinderlijk voor demonstran ten. Een werkelijk democratisch socia list heeft daar oog voor. Met die auto's is de gewezen minister van verkeer en waterstaat op ver trouwd terrein beland. Voor de zo veelste maal, maar zonder een spoor tje ongeduld, legt hij de klas nog eens uit dat hij, wat maar al te vaak wordt gedacht, geen bezwaar heeft tegen het bezit van een auto, maar alleen tegen het vaak onnodige gebruik ervan. Je moet. betoogt hij, het verkeer aanpas sen aan de samenleving, en niet an dersom. Na in de foyer een kopje koffie te hebben genuttigd, blijken de toehoor ders, in niet zo inarukwekkenden ge tale opgekomen, andere zorgen aan hun hoofd te hebben. Een grijze heer ('DS'70 is ook mijn partij', zegt hij om misverstanden te voorkomen) had kennelijk graag wat gespierdere uit spraken gehoord. Hij wil weten of DS'70 het niet tot haar taak rekent het strafrecht eens 'onder handen te nemen', en of de spreker niet iets weerbaars had moeten zeggen over de door ondemocratische socialisten uit geholde defensie. Iemand anders toont zich juist be zorgd over het rechtse imago van DS'70. Soms, zegt hij, wordt het voor gesteld of DS'70 nog rechtser is dan de VVD. Of hij ei zelf ook zo over denkt, wordt niet duidelijk, al vraagt hij zich wel af of het een socialisti sche partij past op de bres te staan voor onze defensie. 'Bewuste truc' Drees kan de man volledig gerust stellen. Het is nonsens, zegt hij, DS'70 een rechtse partij te noemen. Dat het gebeurt, is alleen maar te wijten aan de Vara en Het Vrije Volk, die een 'bewuste truc' uithalen. En wat de defensie betreft; de vragensteller moet bij wijze van huiswerk het Duit se werkje 'Sozialismus und Krieg' maar eens doornemen, of nalezen wat niemand anders dan Karl Marx over het Russische gevaar heeft geschre ven. Marx, zegt Drees, had het welis waar over de tsaren, maar toch. Stemmingmakers zijn er in Den Haag niet bij. Drees hoeft niet driftig te worden. Iedereen die het nog niet helemaal heeft begrepen, mag rustig zijn vinger opsteken, en dan wil me neer Drees het best nog eens uitleg gen. Als er maar niet geschreeuwd en gehost wordt. Geheel in overeenstem ming met een verkiezingsbijeenkomst waarop de hartstocht geen kans krijgt, is er zelfs geen bal na. door Kees de Leeuw WASSENAAR Het is tegen negenen, als dr. Anne Vondeling op zijn vouwfiets goedgeluimd hotel Duinoord achter zich laat om via Valkenburg koers te zetten naar Katwijk. Het is nu precies een week geleden, dat hij op het strand bij het Zeeuwsvlaamse Retran- chement begon aan een fiets- annex voettocht, die weliswaar niet zo lang is, dat hij Rome moet bereiken, maar toch wèl het Groningse Nieuweschans. En ook dat is een behoorlijke afstand, die vóór 23 november moet zijn afgelegd. Het PvdA-Kamerlid sinds 25 juli 1946 zit er echter beslist niet over in of hij dat wel zal halen. Dat is voor hem gewoon een uitgemaakte zaak en gekleed in knickerbocker, rood gespikkeld overhemd en wind jack met aan de voeten een paar forse stappers, waar een oprecht alpinist jaloers op zou zijn, gaat hij er ook vandaag weer behoorlijk tegenaan. En dat mag ook wel, want er wacht hem een lange dag vol activiteiten, die hem uiteindelijk zullen voeren naar Hi'llegom om daar tot slot een politie ke spreekbeurt te vervullen. Het gaat tenslotte bij deze tocht, die door tegenstanders hier en daar klei nerend is afgedaan als verkiezings stunt, natuurlijk wel om de politiek, waarbij vooropstaat, dat Vondeling de kloof, die er bestaat tussen kiezer en gekozene, daadwerkelijk wil dichten. Dat is ook een van zijn redenen om op het verkiezingspad te gaian. En dat gaat volgens hem beslist over (rode) rozen. De mensen beoordelen mijn tocht over het algemeen positief. 'Ik kan nu al zeggen, dat die geslaagd is', zegt Vondeling. 'Gijna overal waar ik kom, word ik herkend. Alleen in sommige dorpjes op de eilanden, waar de men sen geen televisie mogen hebben, weet men mij niet thuis te brengen.' Valt mee Wie een dagje met Vondeling op stap gaat, merkt inderdaad, dat het met die bekendheid van hem erg meevalt (of tégenvalt, zo men wil). Langs de Katwijkse weg staat een busje met daarin een aantal bouwvakkers, die schuilen voor de regen. Als Vondeling langskomt, zwaaien ze en hij maakt meteen van de gelegenheid gebruik zijn visitekaartje af te geven: een soort ansichtkaart met op de voorkant het Kamerlid zelf op de fiets naast het plaatsnamenbord Leeuwar- den/Ljouwert en op de achterkant de tekst'en denk aan de verkiezingen op woensdag 29 november. U laat toch ook uw stem horen? Anne Von deling, lid Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid.' Tegen mij zegt hij: 'Zo doe ik dat nu. Ik geef mijn kaartje af en ook al is dat maar een simpel gebaar, je moet dat niet onderschatten. Daar wordt gewoon over gepraat. Die kaart laten ze aan anderen zien en zo krijg je een 'vermenigvuldigingseffect.' Lopen Bij de vliegbasis Valkenburg wordt hij opgewacht door enkele PvdA-be- stuurders uit Katwijk. De meesten zijn op de fiets gekomen en alleen wethouder Haasnoot is met de auto. Vondeling geeft te kennen, dat hij nu eerst wil gaan lopen en dat wordt hem niet in dank afgenomen. Het tijdschema dreigt in de war te wor den gestuurd, maar Vondeling houdt voet bij stuk. Dan moeten jullie het programma maar niet zo volstoppen, zegt hij. Ik loop altijd twaalf kilome ter per dag en ik heb er gisteren ook maar acht gelopen. Ik moet aan mijn tax komen.' En daarmee is de kous af. De vouwfiets wordt met enkele kunst grepen uit elkaar genomen en ver dwijnt voorlopig tot Katwijk in de kofferbak. In de stromende regen gaan we ver der. Hij houdt er een fors tempo op na en de niet-geoefende wandelaar heeft moeite om hem bij te houden. Van eventuele nadelige gevolgen, overgehouden na zijn auto-ongeluk bij Het visiteekaartje dat Vondeling op zijn wandel- en fietstocht uit deelt. Buitenpost in 1967, waarbij hij onder meer zijn heup brak, is niets te merken. Hij verbleef toen vier maan den in een revalidatiecentrum en was ruim een jaar uitgeschakeld. Met ge paste trots vermeldt hij, dat hij zeven kilometer in een uur loopt en dat hem dit goed afgaat. 'Ik loop een beetje sneller dan gewoon is, maar zou het geen uren meer kunnen vol houden. Op deze manier revalideer ik nog altijd een beetje.' Fabriek In Katwijk wordt een bezoek gebracht aan een fabriek, die benzinetanks ver vaardigt. We worden met koffie ont vangen en directeur Slotboom filoso feert wat over het resultaat van zijn ondernemerschap. Er volgt een rond leiding door de fabriek en daarna wordt de tocht lopend voortgezet naar Rijnsburg. Aan de ingang van het dorp wordt hij verwelkomd door en kele plaatselijke PvdA-ers. De Katwij- kers worden bedankt en op de fiets (nog steeds in de stromende regen) Wat is het merkwaardigste stadsbe stuur van Nederland? Vraag het in Breda en ze zullen daar zonder dra len antwoorden: dat van Groningen. Vanavond al zullen de Bredanaars tan dichtbij kunnen bekijken hoe merkwaardig die Groningers wel zijn, want dan start het zuidelijk car- navalsgebeuren, waarvoor B. en W. van Breda hun noordelijke collega's hebben uitgenodigd. En ze komen op de communistische wethouders na ook nog, met Breda's carnavalsmot to 'kek naor oe eigen' stevig in het achterhoofd. Wat gebeurt er zo'n start]eest? 'Dat kan ik niet zeggen', zegt de Bredase gemeenteambtenaar Westra. 'Het car naval is zo'n mystiek gebeuren, dat alles zich in diepe duisternis vol trekt'. In elk geval zal op deze elfde van de elfde om elf minuten over el] bekend worden wie de nieuwe. Prins Carnaval is. Maakt een van de noor delingen een kansje? 'Ik kan me niet voorstellen, dat een Groninger ooit van z'n leven Prins Carnaval wordt', zegt de heer Westra, die niet precies kan uitleggen, wat hij en zijn mede- Bredanaars onder een 'merkwaardig' stadsbestuur verstaan. 'Merkwaardig, opmerkelijk, opmerkenswaardig, je kunt er zoveel kanten mee uit. Dat is toch heerlijk?' Het woord slaat een beetje op de gebeurtenissen van de laatste tijd in het Groningse college, maar ook op de samenstelling van dat college sindsdien. Zoals bekend, be staat dit nog zeer jonge college uit uitsluitend linkse wethouders. Merkwaardige, opmerkelijke, op merkenswaardige of hoe men het ook noemen wil, gebeurtenissen spelen zich trouwens ook zonder het stadsbe stuur van Groningen al in het zuiden af. Er woedt een soort moppenoorlog tussen het noorden van de zuidelijke en het zuiden van de noordelijke reclame druppel gaat het nu naaT veiling Flora, waar in de kantine gediscussieerd zal wor den met bloemenkooplui. Het slechte weer doet op geen enkele manier afbreuk aan Vondelings goede humeur. Hij blijft even opgewekt. Dit in tegenstelling tot zijn volgelingen, die deze tocht onder deze omstandig heden duidelijk niet zien zitten. Even als uw verslaggever, die ook liever een andere dag had uitgezocht. In de kantine van Flora is weinig eer voor Vondeling te behalen. Hij wordt meteen geconfronteerd met de EEG- politiek en de bloemenexport (80 pro cent van de bloemen gaat naar Duits land). De bloemenkooplui dragen on ze overburen geen goed hart toe. Een van hen wil ze graag maar meteen verzuipen en een ander laat weten, dat hij weinig op heeft met politici. Op sombere toon deelt hij mee, dat hij dat zaakje in Den Haag wel door heeft! 'Ik ga nooit meer stemmen. Er is maar een goeie en dat is Sinter klaas', daarmee duidelijk makend, dat hij alleen het geloof in de Goedheilig- man nog niet heeft verloren. Vonde ling heeft er niet van terug. Dit heb ik nog niet meegemaakt, zegt hij, als we weer buiten staan. Wat een zwet- sers. Typisch Boerenpartij-praat. Bij studenten Verder op de fiets naar Leiden. Ook hier bij Oegstgeest een aflossing van de wacht. Het regent nog steeds, maar gewapend met regenjas en dito petje trekt hij zich er niets vanaan. Ln de sociëteit van de r.k. studentenvereni ging Augustinus aan het Rapenburg wordt hij verwelkomd door zoon Adam met zijn vrouw. Er wordt een boterhammetje gegeten en omringd door al dan niet kauwende studenten legt hij nog eens uit. waar het hem met deze tocht om begonnen is. Het is hem aan te zien, dat hij zich hier wel op zijn gemak voelt. Deze mensen geloven nog in politiek en hier kan hij waarmaken, wat hij schreef in zijn in 1968 verschenen boek 'Nasmaak en voorproef'; de politiek is een edel ambacht en heerlijk om te beoefenen, bij voor- en tegenspoed. Of zijn volge lingen van die dag hem dit na zullen zeggen, is nog maar de vraag. toptienboek Nederlanden, waar iedereen daar, en zeker de heer Westra, alles van afweet. 'We slaan elkaar met de meest afschuwelijke moppen om de oren. tot op de grens van het smakeloze', zegt hij en achter hem hoor je dan een hele afdeling van het stadhuis meela- chen. De Belgen vertellen moppen over de volgens hen spreekwoorde lijke Nederlandse gierigheid en de Nederlanders over de idem Belgische domheid en soms zelfs.onzin delijkheid. Van de Nederlandse soort krijgen ioe, zij het met mate, een paar smakelijke vanuit Brda geserveerd: 'Een juffrouw op Schiphol roept om, dat om 16.00 uur het vliegtuig naar Londen vertrekt. Even later vertelt ze, dat het toestel voor Parijs om 17.00 uur opstijgt. Het vliegtuig naar Brussel vertrekt, als de grote wijzer helemaal bovenaan en de kleine bene den staat' Waarom dragen Belgen zo vaak een coltrui? Om de scharnieren van hun houten koppen te verbergen'. 'In de binnenlanden van Afrika wor den ergens als delicatesse de hersens van Belgen, Nederlanders en Fransen geserveerd. Die van de Belgen zijn het duurst, omdat Belgische hersens zo schaars zijn'. 'Hoeveel Belgen zijn er nodig om één koe te melken? Vijf: één om de uiers vast te houden en vier om de koe op en neer te bewegen'. Belgische mopjes over die krenterige Nederlanders kent de heer Westra ook, 'maar ik zou me schamen om ze te vertellen'. Terwille van een eer lijke verdeling van lusten en lasten moeten er toch een paar bij: 'Hoe jaagt de Nederlandse politie een de monstratie uit elkaar? Door met een collectebus te rammelen'. Of deze: 'Hoe zijn de grotten van Hon ont staan? Doordal een Nederlander naar een verloren dubbeltje zocht'. Lang voordat ook maar iemand ooit van een organisatie als de STER ge hoord had en zelfs niemand enig idee had hoe een televisietoestel er uitzag, werd er al druk reclame gemaakt Firma's met een vèr vooruitziende blik maakten toen al gebruik van de diensten van bekende acteurs en ac trices die zich. net als nu, tegen betaling ook lieten gebruiken. Het Amsterdamse kledingmagazijn Peek en Cloppenburg stuurde dit soort prentbriefkaarten zo'n veertig jaar geleden naar vaste en potentiële klan ten. Op deze hebben Jan van Ees (links), Mien Dtiymaer van Twist en Eduard Verkadc zicb laten portrette ren. De firma liet Eduard en Mien (op de kaart uiterst formeel als Willi, aangeduid) vragen: 'Zeg Jan, wat zie jij er keurig uit, laat jij ook je kleeding bij Peek en Cloppenburg aanmeten?' Nu is kleding niet direct een artikel, waarvoor kunstenaars reclame zouden kunnen maken zonder van de schade lijke effecten op de hoogte te zijn, een verschijnsel waartegen de actie STER-sterren van de acteur Hugo Metsers gericht is. Toch zegt zijn vrouw, zelf ook actrice: 'STER-sterren is een actie tegen alle reclame. Het is allemaal hetzelfde, of dat ncti dertig, veertig jaar geleden gebeurde of nu. Het is dezelfde consumptiemaatschap pij, waartegen wij actie voeren en waarvan wij speciaal de toneelspelers bewust willen maken'. Dat de drie op het plaatje in het begin van de crisisjaren best iets extra's konden gebruiken, is duidelijk: Verkade houdt vast niet voor niets zijn hand op. zak Het Rode Kruis gaat zich ook al in het carnaval storten. Het is een idee van de federatie van carnavalsvereni gingen Midden-Nederland, die de aan gesloten prinsen zullen aanzetten alle carnavalsvierders te vragen lid van het Rode Kruis te worden. Niet als die hun feestroes moeten uitslapen natuurlijk, maar vlak voordat ze zich er in storten. Wie van de naar schat ting achterhonderdduizend carnavals- gangers daar minstens zes gulden per jaar aan wil spenderen, krijgt er een echte carnavalsattractie voor terug: een prinselijke onderscheiding in de vorm van een 'gouden' druppel, waar van er nu vast duizenden worden gemaakt. Het Rode Kruis hoopt op een gouden carnavalstijd. Het tweedelige deel vier van prof. dr. L. de Jong's levenswerk 'Het konin krijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog' staat bovenaan de hit lijst van de best verkochte boeken in september en oktober. Veder op deze boeken top-tien 'De kinderen van het licht' van Jan de Hartog (nummer 2) en 'De peetvader* van Mario Puzo (3). 'Tegels lichten van H. J. A. Hofland staat ondanks een minder goede pers nog als nummer 5 genoteerd en No belprijswinnaar Heinrich Böll's jong ste 'Groepsfoto met dame' haalt de achtste plaats. In Voorschoten hoef je niet te pro beren een gewone plastic zak met afval voor de deur te zetten tegen de tijd dat de vuilnisman langs komt. Want als de vuilnisman allang voorbij is, staat die zak er nog steeds. In Voorschotens politieverordening is na melijk een bepaling opgenomen, waar in staat dat je voor het huisvuil uitsluitend door de gemeente voorge schreven plastic zakken mag gebrui ken, getooid met het gemeentewapen. Andere zakken worden niet geduld. Nu wordt aan die bepaling ook weer niet zó streng de hand gehouden, zegt gemeentesecretaris Oosterbaan. 'Dat is alleen gedaan om er zeker van te zijn dat de zakken van een behoorlijke kwaliteit zijn, zodat onze mensen zich niet bezeren aan scherpe voorwerpen en dat de zakken niet midden op straat kunnen openscheuren. Als mensen van elders hier komen wonen en ze gebruiken een oude zak met het wapen van hun vroegere gemeente, dan laten we zo'n ding heus niet staan'. Zien de mannen van de vuilniskar een anonieme zak voor een deur staan, dan bellen ze bij de eigenaar aan en overhandigen een kaartje, waarop wordt uitgelegd waarom zo'n speciale zak nodig is en waarop, zegt de heer Oosterbaan, 'vriendelijk om medewerking wordt gevraagd. Offi cieel zouden we zo iemand kunnen beboeten, maar op het ogenblik is daar geen sprake van. De mensen worden wèl gewaarschuwd'. Uier is dè "nieuwe man, baas

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7