Ve hebben er nog over jepraat om ons uniform maar uit te laten Fotografie heeft goede toekomst Nieuwe vestingswet bedreigt onderne mer s Leiden en omgeving Eens per week huisvuil ophalen in Leiderdorp en avondje politie-werving rgerlijke stand eiden Weerhaan op Grote Kerk Ontspanning in Nieuw Poelgeest Koudekerk Lek met spek gedicht Herv. Gemeente Ter Aar [OUW/KWARTET ZATERDAG 11 NOVEMBER 1972 REGIO L3 JlüEN Het decor: restaurant 'Old-Dutch'. In een provisorisch afgeschermde ruimte in het ver- ruiterst lege etablissement zitten drie fraai geüniformeerde agenten: een hoofdagent, een briga- er en het hoofd werving, om precies te zijn. Het is zeven uur precies en met spanning wachten de ie Haagse dienaren van Hermandad op de dingen die komen gaan. Waar gaat het om? Het Haagse litiekorps heeft aanmerkelijke tekorten en men probeert daar iets aan te doen via regionale wer- ig, o.m. in Leiden. zitten er nog wat onwennig. Het is ook de eerste keer dat het op te manier geprobeerd wordt. Twee- al zijn er advertenties geplaatst om der het genot van een kopje koffie' ns te komen praten over een moge- j ;e loopbaan bij de politie. Een uwe taktiek, de zgn 'individuele adering', wordt mij uitgelegd door zeer behulpzame drietal, blij hier- het eerste wachten te kunnen irten. Welnu, kopjes koffie zijn er oeg geserveerd, maar dan voorna- ijk voor uw verslaggever en de itie. De opkomst, u begrijpt het al, i nu niet direkt denderend. De wachtingen waren niet erg hoog 's teld, maar de grootste van de stap een sollicitant zetten moet om te i informeren was blijkbaar aan- ilijk. 'In een persoonlijk gesprek inen we de mensen reëler benade- 'Je moet de mensen niet af 'Je loopt gemakkelijker lirestaurant binnen dan een politie- M eau'. 'We hebben er nog over «iraat om ons uniform uit te laten'. rgrijsd n waren best positief in de benade- 1 gswijze, daarom was de teleurstel- K over de respons wel aanwezig. En gaat om een serieuze zaak: de itie in Den Haag heeft een ver- jijsde opbouw, het middenkader van 0 is te zwak, en er is een acuut ir ort van 200 agenten. De mare chaussee levert nog steeds bijstand in Den Haag, een stad die het door haar vele ambassades e.d. extra moeilijk heeft. Ze doen er veel aan: vanuit het ministerie van binnenlandse zaken grote advertentiecampagnes in de lan delijke bladen, binnenkort bioscoopre clames en nu, vanuit de Haagse poli tie, deze zeer arbeidsintensieve bena dering, die ook nog plaats vindt in Zoetermeer en Vlaardingen. Waar mikt u nu op? 'We willen de randgroep bereiken, de mensen die niet direkt gemotiveerd zijn, die een duwtje nodig hebben'. De persoonlij ke noot moet dan de doorslag geven. Zou het lukken? 'Je weet het niet, je probeert alles'. Men is natuurlijk be nieuwd naar de gang van zaken bij zo'n gesprek, want daar ging de avond uiteindelijk om. Zeer veel belang wordt gehecht aan de opleiding. Lage re school en een heel klein beetje daarna is tegenwoordig wel een pro bleem. Onder de 20 wordt MAVO vereist, daarboven is men soepeler. Niettemin speelt door alle gesprekken heen het belang van de algemene ontwikkeling. 'Als u een accountant bekeurt, dan moet u weten hoe u dat moet schrijven', 'voert hoofdagent Zwaagstra als sprekend voorbeeld aan'. Je hoeft toch geen intellectueel te zijn', poneert een sollicitant. Nee dat niet, vindt men, maar een 'redelij ke algemene ontwikkeling', zoals het officieel vermeld staat, is vooral voor de mensen die al een aardige tijd van school of voortgezette opleidingen af zijn, een absolute vereiste. Wil Druk wordt er gediscussieérd over de normen die je daarvoor moet aanleg gen, de wil en het doorzettingsvermo gen worden als positief beklemtoond, daarmee is een lacune in de voorop leiding niet onoverkomelijk. Waarom die klemtoon? 'Als politieman kies je vele beroepen tegelijk. Je hebt er doorzettingsvermogen en durf voor nodig', staat er in de kleurige folder die iedereen mee naar huis mag ne men. Wat gebeurt er nu na het gesprekje? Of je denkt er nog even over na en vraagt een sollicitatieformulier aan, of je vult het ter plekke in. Na een maandje wordt men opgeroepen voor een aantal tests op medisch, sportief en psychologisch gebied. Loopt dat allemaal goed, dan kan men per 3 maanden geplaatst worden op de Haagse politieschool, voor een der tien-maanden durende opleiding, met al een salaris. Daarna ben je agent. Zo simpel ligt het. Toch: nachtdien sten, werken in het weekend, dat hoort er allemaal bij. Je zit gewoon in de surveillancedienst. Vandaar de regelmatig terugkerende vraag naar 'Bent u gehuwd, bent u verloofd, hebt u een meisje'? Dat dit niet zuivere c leterwoudse kaas eef wat achter iTERWOUDE De Zoeterwoudse azers hadden de jaarlijkse kaas- Het resultaat bleef wat achter bij irestaties van voorgaande jaren, die waren dan ook wel erg hoog eest. Speciaal de belegen kaas nu met 83,3 punten duidelijk De heer Joh. Nusselder uit da kon tot troost meedelen, dat een vrij algemeen beeld is bij de keuringen. kaas kwam met gemiddeld tegen 92,3 punten in 1971 tot een nerkelijke hogere score, utter A. W. Paardekooper sprak in openingswoord van 'geen ge- elijke zomer voor de zelfkazers' de sterke temperatuursschomme- :n. De verzorging van de kaas was iuw goed geweest. De lagere pun- etroffen vooral geur en smaak, iders van le kwaliteit jonge kaas: Noordman, 96; Chr. Straathof. W. G. v. Veen 95; H. W. Versteeg- Fa. G. v. d. Hulst 94; J. G. iin 91; G. de Jong 89; P. Captein ^nders van le kwaliteit belegen i: C. J. v. Leeuwen 93; Chr. Straat- W. G. v. Veen 86; G. de Jong [Mevr. J. Versteegen-Vink 86. 'EN Geboren: Angela T dr v J N M Eeden en C J J Stokman; Claudia C dr C Ruljgrok en H C M Waaijer; lellinus H zn v J C Ruljgrok en H C M Ijer; Reinout L A zn v J van Leeuwen N J van der Plas; Michel zn v B hoff en C Tisseur: Rogier zn v R Iman en M van Waard; Ronald zn v J kzee en J de Cler; Michaëla C H dr v rkse en C E Bokma; Saskia Y dr v B den Bosch en A Lobbezoo; Daphne dr v Westen en W J Been; Dirk J zn v H teres en M A van Ommen; Valerie P dr ;J Leenheer en E C Macdonald; Pieter 1 PI Boom en E Mulder: Henriëtte M v H van Zwet en E J M de Wilde: A M dr v C W P Kerkvliet en Pvan niwd: N C van den Berg en M Cazemier; M Tolenaar en E R A Trlezenberg. Heden: A C Raamsveld echtgen v G Held 1S95. G M M Kruit geh gew met N fgaar 1878, B P van Kreel man 1937, E lurger vr 1892, M T van der Meijden gen van G Wde Zwart 1904. Natuur is ruimschoots vertegenwoordigd Leidse foto-amateurs exposeren in Lakenhal IWIJK Op 14 november, va n2 8 uur, is er in de zaal van het rvormd Gasthuis aan de Voorstraat verkoping ten bate van het Wel- Wcrk van het Ned. Roode Kruis, produkten die te koop worden geboden zijn gemaakt door langdu- zieken en gehandicapten. TWIJK Op 14 november, van 2 dag in de Geref. Vredeskerk aan Voorstraat (5 uur), te leiden door G. van Halsema, krijgt het karak- van een avondgebed. Centraal at de gedachte, waarover ook de ek zal handelen: 'Wat is de functie de nacht in de bijbel'. De liede en gebeden gaan eveneens van dit na uit. Aan de dienst wordt mede ding verleend door mej. Diny etsch die enkele liederen zingt. Bij dienst der gebeden worden ook te gemeenteleden betrokken. PHEN De werkgelegenheid in nen en omgeving is de afgelopen anden nauwelijks veranderd. 'fens het gewestelijk arbeidsbureau hen ligt de arbeidsreserve op 282. •s 1,5 procent van de mannelijke oepsbevolking. Het gemiddelde r Zuid-Holland bedraagt 2,69 pro- De sector handels- en kan toor- i^neel telt in Alphen e.o. het 1 fitste aantal werklozen nl. 77, daar- tolgt de bouw met 68. Het aanbod vrouwelijke arbeidskrachten is in °ber iets toegenomen. LEIDEN De Leidse Amateur Fotografen Vereniging bestaat 50 jaar. Ter gelegenheid van dit halve eeuwfeest opende de wet houder van CRM, mevrouw N. A. de Haan-Groen, een expositie in de Lakenhal. De voorzitter van de jubilerende vere niging, de heer D. van den Berg, herinnerde eraan, dat van het begin (1922) af de doelstelling was, eikaars werk kritisch te bekijken, niet om een trap, maar wel een duw naar boven te geven. Het was de vereni ging nooit om financieel voordeel te doen. Volle maan De L.A.F.V. heeft in de loop der jaren vele onderkomens gehad. Het begon met de Harmonie aan de Bree- straat. Later volgden de Turk en Zo- merzorg, dit laatste verblijf tot het (in de oorlog) niet meer kón. 'We moesten toen de volle maan afwach ten, om bij dat licht de vergrotingen te bekijken'. Na die boze tijd kwamen de foto-amateurs in hotel Centraal, de Doelen en, tot nu toe (en tijdelijk) in het wijkgebouw Rehoboth terecht. Op de tweede en vierde maandag van iedere maand komen ze bij elkaar, bekijken het werk, luisteren naar sprekers van hier en elders. Ze be ogen ermee, hun visie te verruimen, hun ervaring te verrijken en, bij terugval, elkaar moreel te steunen. Nederland heeft momenteel 2 miljoen dia-makers; de Leidse afdeling telt 50 leden. De voorzitter ziet het getij nu weer ten gunste keren. De fotografie wordt tegenwoordig erkend, is geen stiefkind van de grote kunst meer. Er zijn recht-toe-recht- aan-amateurs, maar ook experimente renden. De creativiteit is door de jaren heen sterk gegroeid, ook bij de 'gewone' fotografen. Daarom heeft de ze liefhebberij een rooskleurige toe komst, met velerlei mogelijkheden. De heer Van Bommel feliciteerde na mens de landelijke Bond en bood een fraaie zilveren legpenning aan. Mevrouw Den Haan roemde de ama teur-fotografie, die 'leeft tussen licht en donker', als een geweldige vrije tijdsbesteding. Wie de expositie rustig en aandachtig bekijkt, komt gaandeweg onder de indruk van wat de amateur-fotografen vermogen. En dat gebeurt echt niet altijd met ultra-dure camera's. Het is eenvoudig het resultaat van belang stelling, van liefde tot het object, maar tevens van de ontdekking van schone, treffende verhoudingen, ook van de wrangheid (afbraak), de hu mor, de diepere zin. De natuur landschappen, dieren, planten, ook onder water is ruim vertegenwoordigd, verder de stad, in opbouw en afbraak, ook zijn er op merkelijke koppen van oude en jonge mensen. Een bijzonder attraktief on derdeel vormen de experimentele stukken, waarvan er enkele van veel vernuft getuigen. Men moet dit alles zélf gaan zien en er dan wel even de tijd voor nemen. Het is bepaald leerzaam en het wekt om op het zélf óók of eens anders te gaan doen. NOORDWIJK Volgende week dins dag wordt de weerhaan weer op de spits van de Grote Kerk in Noord- wijk-Binnen geplaatst. Zover is de restauratie gevorderd. Na het plaatsen van de haan, wat om 10 uur zal gebeuren, zal architect Van der Sterre uit Leiderdorp, tijdens een rondlei ding een overzicht geven van de stand der werkzaamheden. Belangstellenden mogen de rondleiding meemaken. Academische examens LEIDEN 9 november. Geslaagd doet. ex. Ned. Recht de dames E. Bruijn, Vlissingen; A. M. T. Mulder, Den Haag, de heren A. L. van Hulsen beek, Amstelveen, H. de Doelder, Zoe termeer; kand. ex. Franse taal- en letterkunde de dames A. H. A. M. Dekker, Leiden. H. L. N. H. Wang. Diemen en Y. L. Schaap, Leiden. KOUDEKERK De Koudekerkse be jaarden die tot nu toe niet de moed konden opbrengen om in de tamelijk besloten kring van de bejaardensoos in huize Rhijndael naar de keu te grijpen of met de sjoelstenen te schuiven kunnen sinds gisteren toch nog ruimschoots aan him trekken ko men. Speciaal voor hen en diegenen die sinds kort in Koudekerk wonen is er een tweede mogelijkheid om te ontspannen en wel in het knusse zaaltje van Nieuw Poelgeest. Iedereen is er welkom, ook leeftijdge noten uit Hazerswoude, Rijndijk of omliggende gemeenten. 'We houden hier open huis' zei wethouder v. d. Vegten. Ook voor ouderen die werken en bijvoorbeeld in de ziektewet lopen. NOORDWIJK De collecte ten bate van de geestelijk gehandicapten heeft in Noordwijk 2823,12 opgebracht. LEIDEN Naar schatting twee tot driehonderd ondernemers in Leiden en omgeving hangt sinds vorige week woensdag een vage maar toch serieuze dreiging bo ven het hoofd. Ze lopen minstens het risico van een bekeuring we gens het onbevoegd uitoefenen van de detailhandel, maar en dat hangt af van de toepassing van de nieuwe Vestigingswet sluiting van hun bedrijf hoort niet tot de onmogelijkheden. De dreiging is het gevolg van het feit. dat zij hebben nagelaten om de vesti gingsvergunning aan te vragen die bij het in werking treden van de nieuwe Vestigingswet per 1 au gustus van dit jaar noodzakelijk werd. Dertig andere ondernemers delen in hun lot doordat ze verzuimden, een ontheffing aan te vragen. Waarom was een wijziging van de vestigingswet nodig? Niet iedereen kan zomaar een winkeltje beginnen. Daarvoor is nodig, dat de detailhande- laar-in-spé zich voorziet van een mid denstands- en een vakdiploma. Op grond daarvan kon men, krachtens de Vestigingsivet-1954 een vestigingsver gunning krijgen voor één bepaalde branche. Deze wet kende vestigingsbe- sluiten voor 41 branches of groepen van artikelen. Onder druk van de voortschrijdende branche-vervaging werden de besluiten enigszins gewij zigd, maar de wijzigingen bleven ach ter bij de ontwikkeling. '-/jot/en, de ■&xmazeni? (bruto f20.900.- p jaar; peildatum 1-11-72) Voor een goede particuliere ZIEKTEKOSTENVERZEKERING kiest u dan het beste een polis van de RIJNMOND. PREMIETARIEF* (tot 1-1-74) Verpleging per jaar per maand in klasse volw. kind volw. kind m 575.- 337.- 51.27 30.05 nb 756.- 424.- 67.41 37.81 ïïa 914.- 545.- 81.50 48.60 'Toeslagen bij hogere leeftijden; 55-60 jaar: 30%; 60-65 jaar: 50%; voorvrouw(en)-alleen tevens 30%. Per gezin wordt premie berekend voor hoogstens drie kinderen beneden 16 jaar; voor studerende kinderen tot 27 jaar kinderpremie. In de verzekering is begrepen: verpleging In een ziekenhuis, sa natorium, psyóhiatr.inrlchtlng, incl. bijkomende kosten, ziekenver- voer. Specialistische behandelin gen inclusief medicijnen, röntgen foto's, laboratorium-onderzoek, enz. (eigen risico per jaar per gezin f50.-; voor alleenstaanden f 25.-) Huisartskosteri kunnen worden medeverzekerd. Vraagt uw assurantieman of rechtstreeks: LEIDEN Met een groot stuk spek afkomstig van een naburige slagerij, werd gistermorgen een grote lek in het 'kantoorschip' van rederij Avifauna aan de Beestenmarkt gedicht. Tegen half tien ont dekte een voorbijganger dat de boot slagzij maakte en belde de brandweer. Met de rampenwagen werd het water uit de boot gepompt en werd de ballast naar de andere kant van de ark gesleept om ver- der vollopen tegen de gaan. De inmiddels gewaarschuwde beheerder ging daarna onmiddellijk aan de slag om het lek te dichten. Jan Harland, de zoon van de beheerder, kon niet zeggen hoe het lek was ontstaan, maar hij vermoedde dat de ouderdom hier een rol speelt. De boot zal tijdelijk uit het stadsbeeld moeten verdwijnen om op de wal een opknapbeurt te krijgen. TER AAR Zondag 12 november om half zeven wordt in de hervormde kerk te Ter Aar een opendeurdienst gehouden. Het thema van de preek is: Jc bent maar alleen jong. Het zang koor Looft den Heer verleent mede werking. RIJNSBURG Zondagmorgen om half tien gaat in de Maranathakerk niet ds Pijlman van Katwijk voor, maar ds Snoey, em.-predikant te Kat wijk. De morgendiensten van de Ge ref. Kerk beginnen gewoon om half tien (in de kerkbode staat 10 uur, maar dat is dus niet juist). Weer botsing op berucht kruispunt HAZERSWOUDE Door geen voor rang te verlenen is een personenauto vrijdagmorgen op het beruchte Hazers- woudse kruispunt Gemeneweg/Rijn- dijk met een vrachtauto in botsing gekomen. De bestuurder van de perso nenauto, de heer L.K. uit Hazerswoude. raakte hierbij ernstig gewond. Met hoofd- en hersenletsel en een knie fractuur werd hij naar het A.Z. in Leiden vervoerd. Zijn auto was total- loss. K.v.K.-voorzitter mr. Brander- horst: 'Wij zijn geen opsporings apparaat' werkte omdat de andere helft op vakantievoeten ging, was er in de maand augustus geen hausse te be merken in het aantal aanvragen voor een vergunning. 'Daarna zo vertelt de heer Th. B. van der Zande, chef Vestigingswet van de KvK te Leiden werd ongeveer 3750 keer telefo nisch inlichtingen verstrekt over de nieuwe wet en werden circa 4000 keer bezoekers ontvangen, die over de nieuwe spelregels wilden praten. De topdrukte viel wel in de laatste we ken van oktober; de geachte cliëntèle moest toen. staande op de trap, haar beurt afwachten. Die verhoogde acti viteit resulteerde in de aanvraag van 603 vestigingsvergunningen. Verwacht werd, dat c.a.' 857 vergunningen aan gevraagd zouden worden. De verwach ting is dus, dat twee- tot driehonderd ondernemers in het gebied van de Kamer nog niet goed zitten', stelt de heer Van der Zande vast. Veilig stellen Voor een beperkt aantal ondernemers was er nog een kans, hun bedrijf voor de ministeriële dreiging veilig te stel len. Dat waren degenen, die voor 1 april 1971 een detailhandel dreven zonder de vereiste vestigingsvergun ning. Zij kregen de gelegenheid, een 'Begeleidingsvergunning' aan te vra gen. evenals degenen, die tussen 1 augustus en 1 november van dit jaar zo'n vergunning aanvroegen en die nog geen bedrijf uitoefenden. Maar dan moesten ze wel kunnen aantonen, dat ze studerend zijn. Met een bege leidingsvergunning is geen vakdiplo ma nodig maar de geldigheid ervan blijft gebonden aan de ondernemer, die haar aanvroeg en de bedrijfsleider die er op genoemd wordt Dat is, ten tijde van zovele fusies en bedrijfsslui tingen een nogal wankele basis. Daar om raadt de heer Van der Zande de houders van een begeleidingsvergun ning wel aan, de vereiste diploma's alsnog te halen. Wie na 1 april 1971 de detailhandel zonder vergunning uit oefende, komt niet voor een begelei dingsvergunning in aanmerking. Maar er was tot 1 november de gelegen heid. een ontheffing aan te vragen ondanks het feit dat het bedrijf on rechtmatig werd uitgeoefend. Na 1 november 1972 moet een ontheffing geweigerd worden, als de ondernemer de bedrijfsuitoefening reeds is begon nen. In het rayon van de KvK voor Rijnland vroegen 61 ondernemers een ontheffing aan; geschat wordt, dat er 90 voor in aanmerking kwamen. Voorlopige vergunning Op grond van plotselinge verandering van de situatie in het bedrijf kan voorts een voorlopige vergunning worden verstrekt. Dat geldt bijvoor beeld bij het overlijden van de vader, die de vergunning op zijn naam heeft en een zoon het bedrijf moet voortzet ten terwijl hij geen diploma's bezit. De voorlopige vergunning geeft de belanghebbenden dan de kans, het bedrijf zes maanden rechtmatig voort te zetten. In die tijd is de zoon in staat, een bedrijfsleider aan te trek ken, dan wel zelf zijn diploma's te halen. Het departement van Economische Za ken heeft streng toezicht op het nale ven van de nieuwe vestigingswet in het vooruitzicht gesteld 'en ook de rechterlijke macht zal er iets aan doen', aldus mr. H. A. C. Brander- horst, secretaris van de Kamer van Koophandel. Hij voegt eraan toe: 'Als iets eenmaal wet is, zijn wij loyaal. De Kamer voert de wetten uit voor de overheid. Maar ze is geen opspo ringsapparaat. Dat is strijdig met de vertrouwenspositie, die ze tegenover bedrijfsleven en overheid inneemt. In middels kunnen we wel met alle geëi gende middelen op adequate wijze proberen, wat er in de praktijk aan te wijzen is'. Diploma's De nieuwe wet houdt zich niet langer bezig met de branches maar met de detailhandel als geheel: iedereen die zijn diploma's heeft, kan een winkel beginnen in willekeurige artikelen met uitzondering van vuurwapens, drank en drogisterijartikelen. De nieuwe wet komt dus duidelijk tege moet aan het streven naar schaalver groting. Hij werd per 1 augustus van kracht en wie voor een vergunning in aanmerking wilde komen, diende zich, onder aanbieding van zijn 'geloofs brieven'. voor 1 november bij de Kamers van Koophandel te melden. Het gebied van de Kamer van Koop handel voor Rijnland telt ongeveer 4000 ondernemers in de detailhandel. Een groot deel van hen voldoet zon der meer aan de eisen die de nieuwe wet stelt. Doordat de nieuwe vesti gingswet werd afgekondigd toen de ene helft van Nederland voor twee Belangrijke vraag: 'Hebt u een nieuwsgierigheid is, wordt dan met een uitgelegd door te wijzen op de noodzakelijke instemming van de we derhelft. In de advertentie werd men ook hartelijk uitgenodigd zo iemand mee te brengen, maar geen van de potentiële politieambtenaren had daar gevolg aan gegeven. Al met al een avond van voorzichtig aftasten, met een uiterst vriendelijke leisje, hebt u een verloofde en behulpzame politie. Alle gewenste informatie, met name over de salarië ring wordt doorgespeeld naar de nog wat onwennig tegenover de geünifor meerde gesprekspartner zittende solli citant. De gemoedelijke toon ('Ik zal even de fok er bij opzetten, want dat is wel een beetje nodig tegenwoor dig') bepaalt de stemming. Ja, de politie heeft het ook geleerd. LEIDERDORP Op woensdag 15 schaatsbaan en een trapveld aan de november om kwart over 9 houdt de Peppelschans (bij de Engelendaal). commissie openbare werken en ruim telijke ordening van de gemeente Lei derdorp een openbare vergadering in het gemeentehuis, waarin enige inte ressante zaken aan de orde komen. Wij noemen: de voorbereiding tot de bouw van 16 patiobungalows tussen het Essenpark en het verpleegtehuis Leythenrode, de aanleg van een voet en fietspad tossen het Essenpark en de Persant Snoepweg, tegenover de Van Diepeningenlaan, een oriënterend gesprek over de verbreding van de Oude Rijn tussen de Leiderdorpse brug en de brug in de rijksweg, voorzieningen in het gebouw van de muziekschool Rijnakkoord aan de Hoofdstraat, een voorstel om slechts eens per week het huisvuil op te halen en de aanleg van een rol-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3