Grote jacht op kruidendokter na roof van miljoen •uw 1 B fl Portugees moet land verlaten Ravage in woonwagenkamp Golf van bombrieven naar Europa krant 1 1 1 B E 1 1 Benzine duurder Overleg over een nieuwe militaire groetregeling Samen met broer ontboden bankchef met hamer neergeslagen Vietnam- bestand niet voor kerst i hh mem In deze krant têöelt aim SHERRY \'h Nieowe Leidlse Courant ZATERDAG 11 NOVEMBER 1972 '60ste jaargang no. 268 christelijk dagblad voor leiden en omgeving jteenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur LONDEN, GENEVE, NEW DELHI (Reuter, DPA, UPI, AP) Een di recteur van één van Engelands groot ste diamantfirma's is gisteren vrij ernstig gewond geraakt bij het ope nen van een bombrief, afkomstig uit India. Het was één van de tien bom brieven, die gisterochtend op verschil lende plaatsen in Londen werden aan getroffen. Ze waren alle vanuit Bom bay of New Delhi verstuurd. De Zwit serse politic meldde gisteren, dat de posterijen vier bombrieven uit India hebben onderschept, die aan Israëli sche diplomaten waren gezonden. D" posterijen in Bombay en New Delhi hebben de afgelopen dagen ze ker vijftig bombrieven onderschept en onschadelijk gemaakt, zo deelden poli tiefunctionarissen in de Indiase hoofdstad mee. Daarbij werd een post ambtenaar gewond. De Indiase rege ring heeft haar inlichtingendienst op dracht gegeven, na te gaan wie de afzenders zijn van de stapels hombrie- ven, die de laatste dagen werden verstuurd. De bombrief die gisteren bij de Lon- dense diamantfirma Hennig en Co. aankwam, explodeerde in het gezicht van de directeur Vivian Prins, toen deze de envelop opende. Hij liep brandwonden en een shock op. Een tweede bom, die in een gedeeltelijk- geopende bombrief op hetzelfde kan toor aankwam, kon nog net op tijd door bomdeskundigen onschadelijk worden gemaakt. De Engelse politie liet onmiddellijk een waarschuwing naar het publiek uitgaan om geen brieven te openen, die ook maar het geringste argwaan opwekken, met name als ze uit India komen. Volgens Scotland Yard vor men de bombrieven een onderdeel van een nieuwe golf van terroristi sche activiteiten door de Palestijnse commando-organisatie Zwarte Septem ber. Deze organisatie was verantwoor delijk voor de moord op de elf Israë lische sportlieden in München en voor de dood van de Israëlische land- bouwattaché in München die hij het «penen van oen uit Amsterdam ver stuurde bombrief in september om het leven kwam. De bombrieven in Londen waren geadresseerd aan jood se organisaties en individuele perso nen, wier namen in het zionistische jaarboek voorkomen. ROTTERDAM Met ingang van van daag is de benzine 0.9 cent per liter duurder geworden. Deze prijsverho ging is het gevolg van een beslissing van de gezamenlijke oliemaatschappij en. De verhoging geldt voor gewone zowel als voor superbenzlne. Dieselo lie wordt 0.7 cent duurder, de twee soorten huisbrandolie 1 en 2 cent, gasolie en dunne stookolie 70 cent per 100 liter en petroleum 30 cent per 100 liter. De zware stookolie wordt één gulden twintig per 1000 liter-kilogram verlaagd in prijs. Zogezegd Het recht behoorlijk te wonen is voor mij een grondrecht dat even serieus genomen dient te worden als het recht op voedsel, kleding en gezondheidszorg. Drs. P. C. W. M. Bogaers, oud-minister van volkshuisting Koud Van het westen uit opklaringen en plaatselijk enkele buien, mo gelijk met hagel. In het zuid-oos ten van het land eerst nog enige tijd regen. Matige tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind uit zuidwest tot west. Minimum temperaturen omstreeks 5, maxi maal ongeveer 9 graden. De vooruitzichten voor morgen en overmorgen: op de meeste plaatsen buien, ook opklaringen en temperaturen in het alge meen beneden normaal. Morgen zon op: 07.55 onder: 16.53 Binnenlandse zeiken Meer in omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG krijst klachtenman Het was echt niet mijn bedoeling u aan 't huilen te maken. ADVERTENTIE VERHUIST U of heeft u ander transport nodig? Een vertrouwd adres.- HOLWERDA ZONEN DOKKUM: 05190 - 2292 - 2850 LELYSTAD: 03200 - 21600 21 «00 DEN HAAG Minister De Koster heeft een nieuwe regeling voor de groetplicht in bespreking gegeven aan het militair georganiseerd overleg. Van onze correspondent Volgens vrienden van de Portugees die een tegenstander van het Portuge se regime en van het Portugese optre den in Afrika is is hij al eens eerder uitgewezen uit België, nadat hij was gedeserteerd uit het Portuge se leger. Hij is toen in de Tanzaniaan- se hoofdstad Dar Es Salaam lid ge worden van de Frelimo, het bevrij- dingsfront voor Moazambique. Hij is daar ziek geworden en heeft een hart aanval gekregen, waarna de Frelimo erin toestemde dat hij naar Nederland ging, waar hij vrienden heeft. Volgens de Amsterdamse vreemdelin genpolitie echter heeft hij normaal zijn diensttijd in het Portugese leger volbracht. De politie stelt zich op het formele standpunt dat hij eerst in Dar Es Salaam een verblijfsvergun ning had moeten aanvragen voor ons land. De vrienden van Freire vinden dat de politie er geen begrip voor heeft getoond dat dat gevaarlijk voor hem had kunnen zijn. Een ander argument voor de politie om Freire de door hem aangevraagde voorlopige verblijfsvergunning te weigeren, is dat hij geen middelen van bestaan heeft. Het Universitair Asylfonds heeft zich echter garant voor hem gesteld. De politie zei dit niet te weten. Wel zei een woordvoerder van de politie dat het UAF verzocht had om Freire een verblijfsvergunning te verstrekken. Donderdag vervoegde Freire, nadat Erkenning van DDR pas na de verkiezingen in West-Duitsland Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nederland zal Oost- Duitsland pas erkennen nadat het basisverdrag tussen de Bondsrepu bliek en de DDR door het Westduitse parlement is goedgekeurd, dus in ie der geval na de verkiezingen in de Bondsrepubliek op 19 november. De Nederlandse regering is verheugd over de totstandkoming van het basis- verdrag en zal binnenkort met de Bondsrepubliek en de andere bondge noten overleg plegen over het precie ze tijdstip van de erkenning van Oost- Duitsland. Minister-president Biesheu vel verklaarde dit gisteren na afloop van de wekelijkse ministerraadsverga dering. Voorts deelde hij mee dat de regering advies zal vragen aan de Sociaal-Eco nomische Raad over het premieper centage van de sociale verzekeringen. Het kabinet vindt dat dit percentage tot drie beperkt moet blijven in de periode tot 1975, maar door de plotse linge stijging van de WAO-premie ziet het ernaar uit dat deze grens al met 0,8 procent zal worden overschreden. Bij deze overschrijding is dan nog niet eens het effect van de wet op de arbeidsongeschiktheid ingecalculeerd. het UAF zich voor hem garant had verklaard, zich bij de vreemdelingen politie om een verblijfsvergunning te vragen. Hij werd toen meteen vastgehouden. Gisteren is hij vrijgelaten op voor waarde dat hij zich vanmorgen om zeven uur meldt. Mr. W. J. van Bennekom, die gisteren werd ingeschakeld om Freire terzijde te staan, hoopte gisteravond dat er vandaag nog niets definitiefs zou ge beuren. 'Hij zou oorspronkelijk naar Frankrijk moeten, maar dat levert hem mogelijk uit aan Portugal. Hij zou nu naar Denemarken moeten, maar voor dat land heeft hij geen verblijfsvergunning, zodat het dan een heen en weer schuiven wordt. Ik hoop dat hij op grond daarvan de tijd zal krijgen om in ons land te blijven, zodat we iets voor hem kunnen doen'. Of de Portugees zich ook inderdaad •bij de politie zal melden en het land zal verlaten, blijft inmiddels nog de vraag. WASHINGTON (Reuter) De onder tekening van de overeenkomst inzake een bestand in Vietnam zal waarschijn lijk nog verscheidene weken op zich laten wachten, zo is gisteren door Ame rikaanse regeringskringen meegedeeld. Men venvacht de ondertekening niet voor Kerstmis, omdat de VS nog eens harde onderhandelingen niet Noord- Vietnam willen voeren. Met name willen de Amerikanen, dat de Noordvietnamezen een deel van hun naar schatting 145.000 militairen in Zuid-Vietnam terugtrekken. Tevens willen zij de verzekering krijgen dat de voorgestelde raad van drie groepen, die de nieuwe verkiezingen moeten voorbereiden, niet zal worden be schouwd als een coalitieregering, die Saigon wordt opgelegd. Voorts eisen de Amerikanen dat een bestand ook voor Cambodja en Laos zal gelden. De re geling van al deze kwesties en van de ingewikkelde procedure betreffende een internationaal toezicht op de nale ving van het bestand, zal volgens de Amerikanen nog weken In beslag ne men. Volgens welingelichte kringen in Sai gon bevat het ontwerp-akkoord een tot dusver niet openbaar gemaakte bepaling, waarbij de Zuidvietnamese strijdkrachten na ondertekening van een vredesovereenkomst binnen een half jaar van één miljoen man tot 175.000 man zouden worden ingekrom pen. Daarnaast zou het ontwerp akkoord een bepaling bevatten over de terugtrekking van een deel van de Noordvietnamesc troepen uit Zuid- Vietnam. StemmingsbeeldDrees iSftlkflo Pieter Boxman en zijn biologische tuinders Buitenland Kiessysteem niet oorzaak Westduitse impasse BBC vijftig jaar 21 13 21 Kerk Nieuwe vertaling Psalmen een kostelijk geschenk Kunst Kunstenaars naar de Oost. Filmkroniek 15 15 Sport Sport, een gemeentelijke zorg Stilte rond dameskernploeg Bockcnetalagi- Radio en tv Recept Strips, feuilleton Commentaar Dichtbij en verder Autorubriek Men schrijft ons Puzzels Bloemen en planten Probleem RITA 'We doen de cognac weer te rug in de fles, als het schip gedoopt is.' De bewoners van het regionale woonwagenkamp 'In de Römer' aan de rand van Venlo richtten grote vernielingen aan in hun kamp, nadat circa veertig man gemeente- en rijkspolitie was aangekomen om twee woonwagens die onrechtmatig in het kamp stonden, te verwijderen. Vooral het centrumgebouw, waarin de verschillende voorzieningen voor de kampbewoners waren ondergebracht, moest het ontgel den, De gemeente Venlo schat de schade op een tot twee ton. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar de daders. Er waren gisteravond nog geen uitgebreide arrestaties verricht. een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. bon m noteer als nieuwe abonnee betaalt per: Opgegeven door Naam' maand Adres* Ik ontvang als beloning het aangekruiste De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. mapje post- pletine handige papier met schaaltje paxaatmap enveloppen (flessen- met brief- onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. EINDHOVEN Kruidendokter Willem van de Moosdijk (46) is samen met zijn broer Frans (51) ge vlucht, na de chef van het grenswisselkantoor de heer T. de Lange te hebben beroofd van meer dan één miljoen gulden. D overval, waarbij de heer De Lange met een rubberen hamer op het hoofd werd geslagen, gebeurde in het kantoor van Van de Moosdijk achter diens huis in Gasteren. De politie is een grootscheepse jacht begonnen waarbij onmiddellijk Interpol is ingeschakeld. Vrijwel alle Europe se grenzen staan onder bewaking. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Amsterdamse vreemdelingenpolitie heeft de 26-jarige Portugees Francisco Munha Freire aangezegd dat hij van morgen om negen uur ons land verlaten moet hebben. De Portugees kwam tien dagen geleden in ons land aan. Hij is ziek, maar niet ernstig. Binnenland Tot nu toe ontbreekt echter elk spoor van de vluchtelingen. Afgelopen woensdag belde Willem van de Moos dijk het grenswisselkantoor met de mededeling dat hij vrijdagmorgen veertien miljoen Belgische franken wilde wisselen in Nederlands geld. De transactie zou volgens afspraak bij Van de Moosdijk thuis plaatsvinden. In het verleden gebeurde dit vaker. In bankkringen is het echter bij der gelijke gevallen gebruikelijk dat het te wisselen bedrag niet hoger mag zijn dan 600.000 gulden, terwijl het boven dien moet geschieden door twee bank- employees. Theedrinken Gistermorgen reed de heer Theo de Lange, 44 jaar, chef van het grens wisselkantoor te Eindhoven, met zijn schoonvader, de 57-jarige A. Horvers, in diens auto naar het huis van Willem van de Moosdijk in Casteren. In een koffertje had hij duizend biljetten van 1000 gulden en 80.000 gulden in cou pures van 100 en een nog onbekend bedrag in buitenlandse valuta. Aange komen bij 'de Zandhoeve', de kapitale woning van de voormalige kruiden dokter, werd de auto geparkeerd tus sen de woning en het daar achter gelegen kantoor. Beide mannen dron ken samen met Van de Moosdijk in de keuken een kopje thee. Daarna ging Van de Moosdijk. met De Lange naar zijn kantoor, terwijl zijn schoon vader in de auto bleef wachten. Wat zich in het kantoor heeft afge speeld is nog niet helemaal duidelijk. De Lange heeft verklaard dat Van de Moosdijk door de huistelefoon iemand heeft opgebeld. Hij zou ge zegd hebben: 'De koffers staan gereed, we kunnen vertrekken'. Hamerslag Vlak daarna werd de heer De Lange met een rubber hamer op het hoofd geslagen, mogelijk door Frans van de Moosdijk, die plotséling in het kantoor verscheen. De Lange vluchtte met een bloedende hoofdwond en naar later in het ziekenhuis bleek een hersen bloeding naar buiten, achtervolgd door Willem van de Moosdijk. Buiten rende De Lange naar zijn schoonvader, hem toeroepend de auto vóór de uitrit op te stellen, zodat Van de Moosdijk niet met zijn wagen zou kunnen ontsnap pen. Inmiddels was de kruidendokter weer naar binnen gegaan. Even later kwam hij met zijn broer naar buiten. Frans droeg het koffertje met het geld. Willem stopte volgens de heer Hor vers een hamer in zijn jaszak. Beide mannen stapten in hun auto, een lila- roze Oldsmobile (kenteken 31-40-ND) en ramden de wagen van Horvers waardoor deze uit de uitrit werd ge drukt. De Van de Moosdijks verdwe nen in de richting van Casteren. De heer De Lange was inmiddels naar de nabijgelegen pastorie gelopen van waar hij de politie waarschuwde. Casteren ligt op korte afstand van de Belgische grens, zodat wordt aan- ADVERTENTIE J Kwaliteits- HANDSCHOENEN en-TASSEN Handzame prijzen. In Uw omgeving vocrHANDEN. Willem van de Moosdijk genomen dat de twee met hun buit de grens zijn overgegaan. Gebleken is intussen dat gistermorgen toen de kruidendokter zijn slag sloeg, zijn vrouw nog sliep, evenals zijn vier kinderen van wie de oudste tien is. De kruidendokter zou zijn vrouw kort voor de aankomst van de bankmensen thee met een slaappil op bed hebben gebracht. 'Ik lag nog in bed. anders was het nooit gebeurd.' aldus mevrouw Van de Moosdijk. Een woordvoerder van de bank zei dat al enkele jaren geldtransacties 'op contante basis, gelijk oversteken' met Van dc Moosdijk werden uitgevoerd. De man wisselde dan zijn in de krui- denhandcl verdiende geld aan vreem de valuta bij het kantoor om. Hoewel het ongebruikelijk is dergelijke grote zaken thuis af te handelen, meende de bank 'in dit geval geen aanleiding te hebben', dat niet te doen. Van de Moosdijk was 25 oktober van dit jaar veroordeeld tot negen maan den onvoorwaardelijke gevangenisstraf wegens oplichting. Hij had een ver zoek tot cassatie ingediend en was daarom vrij te gaan en staan waar hij wilde. Van de Moosdijk was al enige tijd geleden in staat van faillis sement gesteld voor 450.000 gulden. In verband daarmee was zijn paspoort afgenomen en opgeborgen in de kluis van zijn curator. Zie ook pagina 9 ADVERTENTIE SPANJE'S KONINGSGOUD VOOR /2 PRIJS Sherrvdrinker. Indien U gewoonlijk 12 flessen sherry ineens koopt, dan is het voor U de moeite waard om deze annonce te zenden naar ANTWOORDNUMMER 2245, AMSTERDAM (geen postzegel nodig). U ontvangt dan een aanbieding direct van de exporteur van wereldberoemde Engelse Merk Sherries (in Spanje gebotteld) met een korting van ruim 50% op de vastgestelde verkoopprijs). Levering franco huis rechtstreeks vanuit Transitloods Amster dam/Rotterdam/Nijmegen. GRATIS PROEFFLES VERKRIJGBAAR Naam: Adres (ADVERTENTIE) ir.iu: Deze week aankomst op het schiereiland Florida, waar Kaap 4aal de op het en plak 'm in het Shell wereldreis album.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1