pouw van zomerwoningen zou landschap bederven Fiat 132-1800 Special autobiografie- Japans enige voorwiel aandrijver in middenklasse Autokeus OUV/KWARTET ZATERDAG 11 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T19/K19 -ïumansdorps raadslid: htiri zaak was al 'rond' toen wij ervan hoorden Fr' •esjjoor Rudie van Meurs 16JMANSDORP Achttienhon- rd hectare prachtig begroeid, fur Hollands landschap, aan de he,nd van Haringvliet en Hol- ïdsch Diep, dreigt versnipperd raken en onder te gaan door bouw van duizend zomerwo- n dbgen. Het gaat om buitendijks jgen land bij Numansdorp uzen, zoals dat in de lokale lond heet) dat in handen is de besloten vennootschap 72"Snbachtsheerlijkheid Cromstrij- kele invloedrijke particulieren die »e B.V. besturen hebben de plannen orbereid, gedeputeerde staten van id-Holland weten te overtuigen en eiland Hoeksche Waard op stelten iiscf^t. ei stichting Zuidhollands Landschap, irei arvan het lid van het college van rar H. B. Engelsman, bestuurs- ictionaris is, heeft geen goed woord er voor de procedure van voorberei- l. 'Er is hier te werk gegaan of de bouw van een schuurtje be- t' zegt een woordvoerder van de Chting. bouw van de zomerwoningen (in- ïsief insteekhavens en andere voor- K1 ringen) in de polders en op de rzen rondom Numansdorp is on- ïgs door prof. mr. R. Prince le Roy Utrecht als 'bedenkelijk' voorbeeld noemd van het 'onrecht in de ruiim- ijke ordening'. Het inmiddels be- cht geworden artikel 19 van de wet zekerheid over ^oeksche Waard ordt nu uitgebuit de ruimtelijke ordening, is ook in ze affaire een redder in nood ge lest voor het Numansdorpse college n b. en w. toen de twee rentmees- rs van de ambachtsheerlijkheid met n plan op het gemeentehuis ver lenen. Burgemeester J. Quast zei m: 'Wij moeten met onze tijd mee- an en aanvaarden daarom dankbaar plan, dat tegemoet zal komen aan ensen die normaal willen wonen'. iet juist tar eigenlijk kon het niet, want de 00 hectare puike landbouw- en weei ng begroeide natuurterreinen ston- in het bestemmingsplan opgeno- als 'agrarisch gebied'. Daarom getreurd, er was immers nog tikel 19, dat gemeentebesturen met estemming van gedeputeerde staten staat stelt af te wijken van en oruit te lopen op een bestemmings- an. Op het provinciehuis in Den aag werd al uitgekeken naar het irzoek om ontheffing van Numans- want al in een veel eerder adium was de nv Ambachtsheerlijk- :id Cromstrijen met de provinciale anologische dienst tot een overeen- >mst gekomen. olgens prof. Prince le Roy kan bij epassing van artikel 19, de burger ch niet verweren. Dat is ook in umansdorp in de Hoeksche Waard sbleken; de mensen hebben er niets zeggen gehad en zelfs de raad van gemeente is er niet aan te pas ikomen. et enige Numansdorpse raadslid dat ch via opmerkingen in de raad dui- elijk tegen het plan heeft verzet is e antirevolutionair F. Groeneweg. lij zegt: 'De planologen en ambtena- en hadden de zaak al rondgebreid, oordat wij er iets van hoorden. Ik en tegen omdat het gebied belang- ijk is als natuurterrein en omdat ik et niet juist vindt dat bijeen dorp fan vijfduizend inwoners een nieuwe lederzetting van duizend woningen 'ordt gebouwd. Bovendien is de Am- achtsheerlijkheid (in de volksmond p>P Hoeksche Waard kortweg ABH enoemd) met z'n 1800 hectare een de grootste landbouwbedrijven in (ADVERTENTIE) 'n halfuurtje puzzelen voor een nieuwe auto... 2 een gloednieuwe Renault-6! Wekelijkse hoofdprijs in Nieuwo Revu's oergezel lige PUZZELMARATHON... nieuure reu u ,Nu l I in de winkel voor 1,-. De ambachtsheerlijkheid Cromstrijen met op de achtergrond Numansdorp. Nederland. Een wat je zou kunnen noemen, typisch 'Mansholt-bedrijf'. Zo'n bedrijf moet je niet gaan volbou wen met woningen'. De ABH ontwikkelde het plan zelf standig en nam prof. Bakema in de arm (die al eens eerder flats aan de oevers van het- Haringvliet ontworpen heeft. Als het goed was zou, volgens de stichting het Zuidhollands Land schap, in beide gevallen de procedure via negen schakels behoren te gaan. Daar is bij de ABH geen sprake van geweest. Via advertentie De Numansdorpers zelf en de overige betrokkenen in de streek hebben vol gens de woordvoerder van de stich ting, zich slechts op de hoogte kun nen stellen van de plannen via een simpele aankondiging 'tussen trouw- advertenties' en via een onopvallen de advertentie in het streekblad.: In die mededelingen kregen de burgers tien dagen de gelegenheid hun bezwa ren in te dienen. Ook die bezwaren waren een louter formele zaak omdat b. en w. konden volstaan hen te antwoorden met een weerwoord. Los van de procedure, heeft de stich ting Zuidhollands Landschap, natuur wetenschappelijke- en bezwaren uit oogpunt van ruimtelijke ordening. De Numansdorpse poldergronden eri gor zen vormden vrijwel de enige open verbinding met de rivieren in het deltagebied. Bovendien is de plaats voor de zomerwoningen en 'alleronge lukkigst' gekozen, omdat de plaats van vestiging schuin tegenover Shell Che mie aan de Moerdijk ligt, zo wordt gezegd. Afgesloten De Ambachtsheerlijkheid Cromstrijen stamt uit een feodaal verleden en is tot nu toe een traditioneel besloten gebied geweest. De gehele 1800 hecta re is afgeslopten voor publiek met prikkeldraad en irritante bordjes. Wat dat betreft zou 'openbreken' van het terrein welkom zijn, maar zo zegt een groot deel van de bevolking van Hoeksche Waard, 'niet via zomerwo ningen'. De aandelen van de besloten vennootschap bestaan uit 1100 zoge naamde 'ambachtsporties', die voor het merendeel in handen zijn van enkele machtige families. Een ervan is de familie Vlielander die al enkele generaties lang de rentmeesters le vert. Op dit ogenblik is A. B. H. Vlielander rentmeester en de gelijk namige J. A. E. adjunct. Andere families achter de ambachts heerlijkheid zijn ondermeer oud-mi nister ir. Staf (een zeer regelmatige gast op jachtfestijnen waarbij dan eenvoudige pachters als drijvers fun geren), de familie Nauta en baron Sweers de Lande Zwieborg. Bovendien zijn kleinere porties in handen van grotere en kleinere boeren in de streek die een keer per jaar op een soort algemene vergadering mogen verschijnen, waarop dan 'de Heeren rekening' wordt gepresenteerd en die zoals de traditie wil een maal tijd, een rondrit en een minimum aan inspraak kent. Onzekerheid De ambachtsheerlijkheid heeft met haar ingrijpende plannen in feite ge bruik gemaakt van de onzekerheid die over de toekomst van de Hoeksche Waard hangt. Burgemeester W. Tho massen van Rotterdam zou er het liefst havens neerleggen en industrie gebied van maken. De Rotterdamse raad wenst het eiland als woongebied voor de overvolle stad. De provincie ziet meer in een recreatie-functie en in landbouw, maar weet het ook niet helemaal. Dat bleek eind juni dit jaar tijdens de debatten over het (nog niet officiële) streekplan Zuid-Holland zuid, toen een amendement van een socialistisch statenlid om de bouw van zomerwo ningen in Numansdorp te schrappen met 36 tegen 25 stemmen veeworpen werd. Tegen het amendement stemden de KVP, CHU en AR. Het amende ment werd ingediend omdat in het streekplan staat dat verblijfsrecreatie gevestigd moet worden op minstens twintig kilometer afstand van de ste delijke bebouwing. Aan die norm vol doet Numansdorp niet. De strijd om de zomerwoningen is overigens nog niet gestreden. De ac tiegroep 'Hoeksche Waard alarm' heeft intussen de minister van volks huisvesting en ruimtelijke ordening verzocht de besluiten van b. en w. en GS van Zuid-Holland te schrappen. De actiegroep die vindt dat het plan niet mag doorgaan uit oogpunt van na tuurbescherming, heeft de indruk, dat de ABH het plan heeft een maximaal rendement uit de gronden te halen. J. de Haas van Hoeksche Waard alarm zegt: 'De stichtingskosten van zo'n zomerwoning zijn gepland op ƒ36.000,-, kant en klaar zullen ze zeker zo'n 60.000 gaan kosten. Het is daarmee wel duidelijk dat de zomer woningen taboe zijn voor de mensen met een normaal inkomen'. (ADVERTENTIE) V 'n halfuurtje puzzelen voor een naaimachine... ...een der vele wekelijkse J e prijzen in Nieuwe Revu's 9 oergezellige PUZZEL- 9 0 MARATHON. Doe fijn mee 0 en win! nieuure revu NU J A in de winkel voor 1,-. a 9 De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publikatic wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Troiiw- Kwartct. Postbus 859. Amsterdam. Vietnam Als lid van 'Kerk en Vrede' en demo craat vraag ik me af, wat na de Amerikaanse verkiezingen met de oor logspolitiek in Vietnam zal gebeuren. Zal er nu een werkelijke rechtspoli tiek worden gevolgd? Ik twijfel. Im mers, een verstandig mens weet, dat het Pentagon en de oorlogsindustrie de boventoon voeren, met alle gevol gen van dien. Vclp C. H. Wcsterdijk Nader bekeken (1) In 'Nader bekeken' van de EO werd dezer dagen weer zwaar geschut ge bruikt. Aan de hand van uitspraken van Markus Bakker en dr. Ter Scheg- get, die voor samenwerking met de CPN is, werd politieke eenheid van gelovigen en ongelovigen van de hand gewezen. De vergelijking ging natuur lijk mank, want lang niet alle pro gressieve christenen zijn voor samen werking met de communisten (wat gesuggereerd werd). Een blik in de psychiatrische inrichtingen van de Sowjet-Unie maakt dat begrijpelijk. M..i. kan een christen met een ongelo vige samenwerken op basis van een zakelijk program, dat hem vanuit zijn christelijke geloofsovertuiging het meest aanspreekt. Vanwaar ook die vaak onchristelijke kritiek van enige Trouw/Kwartetlezers op hun mede christenen in de PPR? Ermelo J. Verbaas Nader bekeken (2) Naar aanleiding van het programma 'Nader bekeken' van Meindert Leer ling het volgende: Als Leerling Ter Scheggets oprechte wens tot samen bundeling van alle progressieve krach ten met daarbij desnoods de CPN wegwuift, met een zo kinderlijke naï viteit als gedemonstreerd in zijn on deronsje met H. Verwey, daarbij vol ledig voorbijgaand aan Bakkeris en Ter Scheggets doel om via deze bun deling tot een rechtvaardige samenle ving te komen en als hij door deze eenzijdige, met lukraak gekozen bij belteksten en stoffige historie 'verde digde' afwijzing kritiekloos voorbij gaat aan de huidige nationale en mondiale status quo, dan wens ik hem en de zijnen veel sterkte in de links-rechts-polarisatie in kerkelijk op- zicht. Tot één ding lijkt de EO mij wel in staat, namelijk het aansturen op een breuk in dè kerk. Het zij zo! Pijnacker J. Lamers Nelly van Dijk-Has In de krant las ik dat mevrouw Van door Sicco de Jong Subaru Leone 1400 De ARM-groep heeft deze week een voor Nederland nieuw Japans merk geïntroduceerd: Subaru. Het is het zevende Japanse auto merk, dat naar Europa gekomen is. Met het model Leone 1400 be gint in ons land de Europese ex port van de zware industriegroep Fuji, die nauw gelieerd is met het Nissan-concern, dat de Datsun- auto's maakt. Op een moment, waarop al één op elke twaalf in Nederland verkochte auto's uit Japan afkomstig is, mag de ARM-groep goede kansen voor Subaru aanwezig achten. De 1400 cc-Leone is een voorwielaandrijver en in de mid denklasse als zodanig uniek onder de Japanse auto's. Voorwielaandrijving wint in Nederland snel terrein. De wegligging van de Subaru voldoet, blijkens een eerste kennismaking van deze auto, zeker aan de verwachtingen en ook motorvermogen en comfort zijn ruim voldoende. Aan de carrosse rie zijn nog enkele modificaties nodig, voordat in januari de verkoop volop kan beginnen. De 1361 cc-motor levert 80 SEA-pk vermogen, goed voor een topsnelheid van 160 kilometer per uur. De op een halve centimeter na 4 meter lange wagen maakt, ook al vanwege de kuipstoelen, een sportieve indruk. Er zijn een Sedan en een Coupé. In Nederland wordt de Coupé als GSR geleverd met 13 pk extra en een bereikbare top van 170 kilometer per uur. De prijzen, incl. BTW tot 1 januari a.s., zijn 9.690 gulden voor de tweedeurs Sedan, 9.990 gulden voor de vierdeurs, 10.990 gulden voor de vijfdeurs Stationwagon en 11.990 gul den voor de Coupé. De ARM-groep vertegenwoordigt veel merken. Tot de groep behoort behalve De Subaru Leone 1400, waarmee de Japanse autofabriek Fuji na suc cessen op de Amerikaanse markt in Europa de verkoop start. troën, DAF, Saab, Simca-Chrysler en Toyota, alsmede de GM-groep Vaux- hall-Bedford-Ranger. De overeenkomst om te starten met de Subaru-import sloot de ARM met de Japanse Mitsui- groep, die Japanse exportaktiviteiten bundelt, maar die o.m. ook belangen heeft in de autofabriek Toyota. Een overeenkomst tussen beide mer ken Subaru en Saab, welke de ARM thans importeert, is ook nog dat deze twee automerken verwant zijn aan vliegtuigfabricage in hun land van herkomst. De Japanse Fuji-groep 'zwa re industrie' bouwt behalve vliegtui gen, o.m. autobussen, containers, treinwagons, vliegtuigen en vliegtuig motoren. Subaru Nederland b.v.i.o de N.V. Au to Import Maatschappij met Saab, van welke beide de heer B. E. J. Plesman directeur is. 'We hebben voor Subaru nu een kleine vijftig dealers, waarvan een deel tevens Saab-verkoopt. Subaru en Saab vormen een goede combina tie, omdat beide lijnen op elkaar aansluiten en beide voorwielaandrij ving hebben', aldus de heer Plesman. Behalve de Japanse en Zweedse perso nenauto's importeert de ARM via Eu ro Truck Import N.V. de Duitse vrachtauto merken Büssing en MAN en de Franse Renault-Saviem. Tot de ARM-groep behoren verder dealerbedrijven voor de merken Ci- Dijk-Has was overleden. Er zijn velen die, zoals ik, genoten hebben van haar lectuur. En dat haar boeken tijdge bonden zijn zoals u opmerkte, vond ik juist zo geweldig. 'Jeugd zoekt een haven' heb ik ontelbare keren gele zen. De problemen van dat gezin spraken mij aan en de oplossing gaf mij moed voor mijn eigen gezin. En het gaat toch ook vaak zoals zij schreef. Neem een boek zoals 'Als het hart gaat spreken' dat vond ik ge woon iets bijzonders. Ik heb wel eens gehoord dat haar boeken geen literai re waarde hadden. Begrijpen kan ik dat niet. En als ik dan denk aan het wel literaire werk van Ina Boudier- Bakker 'Armoede' dat mij zo gruwe lijk arm liet, geef mij dan de echt christelijke boeken van mevrouw N. van Dijk-Has maar. Soestduinen J. Lindhout Sociaal contract Als de vakbeweging zo machtig is, dat ze het parlement gedeeltelijk kan uit schakelen, en haar bemoeienissen zich ook uitstrekken tot zaken, die niet direct de werknemers als zodanig be treffen (bijv. de kleuterscholen), waarom probeert ze dan niet in de eerste plaats een regeling te vinden voor diegenen die ieder jaar meer de dupe zijn van de loonronden: de (ge lukkig vele) bejaarden die niet alleen van hun AOW behoeven rond te ko men, maar wier pensioen niet waarde vast is? Pensioen is uitgesteld loon. In de rechtvaardige samenleving, die de vakbeweging voor ogen staat, kan het toch niet zo zijn, dat het loon van een deel van de bevolking (de ster ken) steeds stijgt, en het loon van een ander deel (de zwakken) steeds daalt? Amsterdam A. C. M. Spljkerboer-Mons Uiterlijk lijkt de dit jaar uitge brachte middenklasser van Fiat, de 132, op het prestigemodel van het Italiaanse merk, de 130. Maar ook in andere opzichten kan de 132 als een verkleinde 130 be schouwd worden. De aandrijving geschiedt eveneens op conventio nele wijze, met de motor voorin en op de achterwielen, en de 132 is tevens ontworpen als comfor tabele reiswagen. De nieuwe Fiat, die sinds september in Nederland met 1600 cc of 1800 cc- motor geleverd wordt, combineert zijn voornaamste eigenschappen, comfort en ruimte, met goede rij-eigenschap- pen. Vergeleken met de 125, welk mo del voor de 132 moest plaatsmaken, is vooral de vering verbeterd. Bij de 125 was die vering stug doordat zij opge offerd werd aan de wegligging. Bij de 132 heeft Fiat een veel betere combi natie weten te bereiken. Het blijkt dat de wegligging van dit model niet voor die van de 125 onderdoet Overi gens is die 125 ook nog altijd in ons land te koop, maar dan in de Poolse versie. Voor een wagen uit zijn klasse heeft het model 132 zeer compacte buitenaf metingen, wat het rijden er mee ook in de stad praktisch maakt. Fiat richt zich met zijn gehele programma in sterke mate op gemakkelijke manoeu vreerbaarheid in het stadsverkeer. De deze maamd uitgebrachte 126 en de De Fiat 132, links als gewone Berlina, rechts als Special. (ADVERTENTIE) n halfuurtje puzzelen voor een electrisch orgel... ...een der vele wekelijkse prijzen in Nieuwe Revu's oergezellige PUZZEL- 9 MARATHON. Doe fijn mee 0 en win! nieuure Srevu 2 nu 2 A in de winkel voor 1,-. a 9 twee voorwielaandrijvers 127 en 128 zijn daar duidelijke voorbeelden van. Maar ook wanneer de Italianen een auto bouwen met een ruim interieur, dan wordt zo'n constructie beslist niet onnodig verlengd. De 132 bewijst echter zijn diensten vooral op de buitenweg, waar de ac- celratie ook bij hoge snelheden vrij pittig blijft. De uitvoering 1800 Speci al, die wij reden, komt tot een top van 170 km. per uur. De 1600 en 1600 Special de aanduiding Special duidt op een luxere versie komen tot 165 km per uur. De 1600 cc-motor levert 98 DIN-pk; de 1800 cc 105 DIN- pk, zodat in accelleratie de verschillen tussen beide niet groot zijn. Ook in benzineverbruik is er weinig verschil: 1 op 8y2 1 op 10Vi voor de 1600 tegen 1 op 8 1 op 10 voor de 1800: alleszins acceptabele cijfers voor een wagen uit deze klasse. De Fiat 132 heeft vijf versnellingen, bediend met het pookje op de vloer. Al deze vijf versnellingen leveren bij het schakelen geen problemen op; al leen moet bij de achteruitversnelling nogal flink wat kracht op de pook worden uitgeoefend. Die achteruit ligt tegenover de vijfde versnelling, doch is goed vergrendeld. Meer dan norma le kracht uitoefenen moet men overi gens ook bij het parkeren van de 132. Dit ligt stellig mede aan de forse Pirelli Cinturato-banden: voor een au to met achterwielaandrijving moet er te zwaar aan het stuur getrokken worden. Dezelfde radiaalbanden vormen echter een bijdrage tot de goede wegligging. De 132 trekt gemakkelijk door boch ten heen en blijft bij fors remmen goed in het spoor. Over die remmen niets dan lof: bekrachtiging, een rem- krachtbegrenzer en uiteraard een ge scheiden remsysteem, dat de schijven op de voor- en achterwielen afzonder lijk bedient, voldoen uitmuntend. Voortreffelijk is ook het functioneren van ventilatie en verwarming en ver der is de wagen zeer compleet uitge rust. De Special heeft achterruitver warming, ruitewissers met twee snel heden en intervalschakelaar, een toe- renteller fraaie hoofdsteunen, arm- steun achter, dubbele halogeen kop lampen en ook een buitenspiegel, die nog altijd op de gewone Fiat-versies ontbreekt. Toch nog één wens overge houden: kindersloten op de achterpor tieren. Fiat heeft bij de introduktie van het model er de aandacht op gevestigd veel méér aan anti-roestbe- handeling te doen dan in het verle den het geval was. Zo komen we tot een zeer positieve indruk over deze auto, welke als extra nog voorzien was van een Autovox- cassettestereoinstallatie (prijs: 695,-) - die het toch wat pittige motorgeruis J ruimschoots overstemde. De luidspre kers waren in de portieren ingebouwd - en het stereo-effect was het aanhoren ten volle waard. In het kort: aantal cilinders: 4; cilin- J derinhoud: 1756 cc; maximum-vermo- gen: 105 DIN-pk; pk per 100 kg: 9,8; benzineverbruik: 1 op 8 1 op 10; inhoud benzinetank: 56 liter; rem men: schijfremmen rondom met ser-' vo-bekrachtiging en remkrachtbegren- zer; gordels: heukgordels met druk-J knopsluiting; leeg gewicht: 1070 kg;» lengte: 4,38 meter; breedte: 1,64 me- ter; hoogte: 1.36 meter; prijs incl. BTW: 12.336,- met automatische» transmissie: 13.476,- (de 132-1600 kost 11.229,-; de 132-1600 special 11.835,-). (ADVERTENTIE) 'n halfuurtje puzzelen voor een fiets... ...een der vele wekelijkse 2 prijzen in Nieuwe Revu's w oergezellige PUZZEL- 9 9 MARATHON. Doe fijn mee 9 G en win! nie we reu 43 NU in de winkel voor 1,-. "•••••••••ar

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19