Kiessysteem niet oorzaak van Westduitse impasse In Lesotho is egin gemaakt et bescherming an milieu JOUW/KWARTET ZATERDAG 11 NOVEMBER 1972 BUITENLAND T13/K13 door Jaap deri Boef BONN - Als bij de Bondsdagverkiezingen van 19 november in de Bondsrepubliek Duitsland geen overwin naar uit de bus komt en de 'patsituatie' voortduurt, die in het voorjaar is ontstaan, moet de oorzaak daar van niet worden gezocht in het kiessysteem van onze oosterburen. beeld van de erosie in Lesotho Kleine boeren moeten erosie tot staan brengen loor ir. A. M. van Oosten langzamerhand komen de gevolgen van de erosie oftewel afslijting van land in de publieke belang- telling. Jarenlang hebben deskundigen gewaarschuwd zonder dat er ingrijpende maatregelen werden jenomen, maar nu de erosie in tal van landen een enorm probleem begint te worden de Amerikaan- e graanleveringen aan Rusland zijn voor een deel het gevolg van erosie vinden hun noodsigna al gehoor. /sotho, een landje dat als een aclave in Zuid-Afrika ligt, heeft ook te kampen met de desastreuze gevol- van de erosie. Hoe is die erosie itstaan? in de Franse zendelingen van de itestantse kerken in Parijs in 1832 het gebied aankwamen, dat tegen- irdig het laagland van het konink- Lesotho is, vonden zij daar de ithostam onder leiding van Mos shoe I. Het 28.000 vierkante kilo- leter grote gebied was dun bevolkt. Er loonden niet meer dan ongeveer .009 mensen en die leefden van ialf-nomadische veeteelt en traditio- ele Afrikaanse landbouw, bedreven iet de pootstok. Bomen waren alleen vinden in de nauwe, afgeschermde alen. Het steppeklimaat, met droge, oude winters en vrij warme zomers et genoeg neerslag voor één oogst, as in evenwicht met grondgebruik lor de mens. et gras groeide welig, omdat de Ddem, die over het geheel genomen aan mineralen was, de planten- isten verteerde en de groei van de igetatie in het volgende seizoen mo- ilijk maakte. Door de geringe bevol- ngsdichtheid waren de kudden huis ieren betrekkelijk klein en richtten len onherstelbare schade aan. e akkerbouw gebeurde op de zwarte raden langs de riviertjes, waar de inerale vruchtbaarheid aanzienlijk eter was dan in de andere delen van et laagland. De akkergronden kon en beperkt blijven door het geringe intal mensen en omdat de koeien enoeg melk gaven voor de rechtmati- voeding van het gezin. iosjesmannen i die dagen waren de bergen be trad door enige duizenden bosjes- lannen, die leefden van de jacht iaar langzaamaan drongen de Basotho ok door in de bergen en vermengden zich met de oorspronkelijk bewo- ers. De Franse zendelingen brachten iet alleen het evangelie, maar ook ledische hulp en verbeterden de indbouwmethode, ondermeer door et invoeren van de ploeg. Van de 'eer naar het noorden trekkende loeren en Koranna (afstammelingen an Kaapse kleurlingen, die rovend ondtrokken) stalen de Basotho vee n paarden en dit gestolen goed ge ilde uitstekend. Veediefstal was voor drikaaiise veehouders door de eeu- >en heen een legale manier om bezit 6 verwerven en een gebruikelijk tijd- erdrijf voor jonge mannen die ermee adruk op de meisjes probeerden te Baken. Do Boeren namen tegenmaatregelen in overvielen regelmatig nederzettin- !en van de Basotho. Toen in de jaren fstig van de vorige eeuw de Basotho 'et onderspit dreigden te delven, ne en zij, op advies van de Franse indelingen, de bescherming in van ■e Britse kroon. In 1868 werd Baso- holand een onderdeel van het Britse Uk Het gebied kreeg een westerse jestuursvorm en landbouw, veeteelt gezondheidszorg werden op moder- 'e leest geschoeid. Dit leidde tot een nelle toeneming van de bevolking, ineming van de heersende besmette- Jke veeziekten en invoer van scha pen en geiten. droogte is het uitblijven van de zomerre- [wis een belangrijk ecologisch ver zinsel in zuidelijk Afrika. In som- gebieden is het soms meer dan Fjjaar volkomen droog. De Basotho «enden deze droge perioden allang, door de geringe hoeveelheid nensen en vee leidden deze droge «noden in het algemeen niet tot ~tastrofes. Omstreeks de eeuwwisse- ng begonnen de Basotho echter de "tergronden uit te breiden door raasgronden om te ploegen zonder jT ze echter het vee veitninderden. -rf^ee was de grondslag gelegd „pZ. zoofbouw op de natuurlijke mi- raie vruchtbaarheid en een overgra- Koning Mosjoesjoe van Lesotho. zing van de graslanden. Door de ster ke erosie-gevoeligheid van de bodem ontstonden al spoedig geulen, die in de jaren twintig een algemeen ver schijnsel werden. Anderhalf jaar droogte in 1933 versnelde het erosie- proces schrikbarend snel, omdat na de droge periode bijna geen sprietje gras meer over was om het land te be schermen tegen de later neergutsende regens. Bovendien kreeg de wind vat op de teelaardelaag. De Engelsen gingen toen erosie weren de maatregelen nemen. Zij bouwden zogenaamde contour-ruggen en kleine dammen. De Basotho waren bij dit werk maar zijdelings betrokken, om dat ze de betekenis ervan niet begre pen en omdat de uitvoering van het werk snel en efficiënt gebeurde. De landbouwvoorlichting in Basotholand was in die dagen niet op dit soort snelle reacties berekend. Het gevolg was echter, dat de plaatselijke bevol king de ruggen en grasstroken niet onderhield. Maar op de lange duur hadden de maatregelen toch invloed, getuige het feit, dat nu iedere boer in Lesotho volgens de contourlijnen ploegt. De betekenis van de grasstro ken voor de afvoer van overtollig water werd echter niet begrepen, zo dat men deze stroken gras heeft om geploegd, waardoor de erosie nog ver sneld werd, want nu ontstonden geu len op de plaatsen waar beschermende grasstroken waren geprojecteerd. Natuurverschijnsel Op dit moment is dertig procent van het landbouw-areaal van voorheen on bruikbaar geworden door geulen, ter wijl 90 procent van de akkergronden is aangetast door winderosie. Intussen ontwikkelde zich in Zuid-Afrika de industrie. Daar vinden nu veel Baso tho werk, zodat landbouw en veeteelt voor hen niet meer van levensbelang zijn. Voor de Basotho is de erosie dan ook niet het grootste probleem. Zij accepteren die als een natuurver schijnsel waar weinig tegen gedaan kan worden, zoiets als een aardbeving of een blikseminslag. De mensen maken zich in de eerste plaats druk over een goed huis en de opleiding van hun kinderen. Land heeft officieel ook geen geldwaarde, omdat ieder gezin in principe een stukje krijgt toegewezen van de plaat selijke 'chief voor eigen onderhoud. Door het land niet te gebruiken, kan men het recht op de grond echter verliezen, zodat de meeste mensen maar wat rondscharrelen op het hun toegewezen hoekje van 1 tot 2 hecta re, dat vaak nog versnipperd is ook. Er is dus ook geen economische sti mulans om het land te verbeteren, omdat na het uiteen vallen van het gezin het land toch aan iemand an ders wordt toegewezen. Het grote voordeel van dit systeem is, dat het een soort sociale verzekering vormt. Er is een bestaansminimum waarop men kan terugvallen. In dit verband is het interessant na te gaan hoe de staat van onderhoud is van het erf rondom woonhuizen, waarop de rechten permanent bij de familie horen. Deze erven zijn min of meer beschermd en onderhouden. Er worden vruchtbomen geplant en men begint terrassen aan te leggen met behulp van heggen en stenen walle tjes. Het is allemaal nog erg pril, maar er is een begin. De Basotho weten echter niet zo goed wat op die grond te verbouwen, welke groenten bijvoor beeld. Daarom verbouwen ze op een klein stukje grond bij huis wat graan, dat gebruikt wordt als voer voor de onafscheidelijke koe, die de Basotho wil blijven houden. Officieel is het houden van vee in de hoofdstad Mae- ru verboden, maar zelfs de eerste minister, de minister van landbouw en de koning hebben koeien en paar den bij huis lopen. Zonder deze die ren om zich heen is een Basotho niet gelukkig. Het oplossen van de landbouwproble men is Lesotho is dan ook verre van eenvoudig. Het moet een harmonische ontwikkeling zijn van akkerbouw en veeteelt. Onderdelen van het ontwik kelingsprogramma zijn: georganiseer de begroeiing: ontwikkeling van veemarkten; standaardisatie van de kwaliteit van de produkten; organisa tie van de groentemarkten; organisa tie van de dienstverlening in de we genbouw; afwatering en bodembe scherming; experimenteren met ar beidsintensieve gewassen als aardbei en, vaste planten, bolgewassen, zaad- produktie; het organiseren van ge meenschappelijk grondgebruik; intro ductie van irrigatie en bebossing. En dan zijn er nog de programma's in uitvoering voor de verbetering van de voeding, de gezondheidszorg en het onderwijs, om er slechts enkele te noemen. Maar het proces van de ont wikkeling kan niet sneller gaan dan de mensen zelf opgroeien. Ze moeten de tijd krijgen vertrouwd te raken met de vernieuwingen. Hoopvol teken Het gedrag van de stemgerechtigden is bepalend voor de uitslag van ver kiezingen. Dat geldt zowel voor dege nen die naar de stemlokalen gaan, als voor de thuisblijvers. Ook de laatste groep beïnvloedt de uitslag. Vervol gens zijn het de politieke partijen die uitmaken hoe een land geregeerd wordt. In ons land hebben we erva ren, welke onmogelijke situaties ont staan, wanneer een grote partij wei gert met andere groeperingen een kabinet te vormen, dat kan rekenen op een flinke meerderheid in het parlement. Hoe de nieuwe situatie in de Bondsre publiek zal zijn, wordt in eerste in stantie bepaald docr het resultaat, dat de linksliberale Vrije Democratische Partij (FDP) zal boeken. Weet zij zich te handhaven door tenminste vijf procent van de uitgebrachte stemmen te behalen of beslag te leggen op drie 'directe mandaten' in de Bondsdag, dan hangt het voortbestaan van de huidige regerings-coalitie van sociaal democraten en linksliberalen geheel af van het aantal zetels, dat de SPD (Sociaal-democratische Partij van Duitsland) van kanselier Willy Brandt in de wacht gaat slepen. Boekt deze partij geen flinke zetel winst en komt er vrijwel geen verbetering in de huidige stand van zaken in de Bondsdag, dan hebben de verkiezin gen weinig nut gehad. Dit laatste zou overigens eveneens het geval zijn, als de twee christen-demo cratische partijen (de CDU van kanse liers-kandidaat Rainer Candidus Bar- zel en haar Beierse zusterpartij CSU onder leiding van de fel omstreden Franz Josef Strauss) er in zouden slagen, samen een geringe meerder heid in de Bondsdag te behalen. In beide gevallen bestaat het risico dat een te kleine meerderheid na verloop van tijd verloren gaat als gevolg van een slijtage-proces, waarvan de coali tie-regering van kanselier Brandt nu al het slachtoffer is geworden. Moeilijker De meeste projecten zijn nog maar net begonnen of nog in een experi menteel stadium. Een zeer hoopvol teken is, dat de mensen in het veld enthousiast reageren op voorstellen tot verbetering. De moeilijkheid op het platteland is echter vaak dat de mensen daar hun problemen niet goed onder woorden kunnen brengen, dat ze geen vergadering kunnen be leggen of houden, dat ze geen rappor ten en brieven kunnen schrijven. Al lemaal op het eerste gezicht onbelang rijke dingen, maar voor de oplossing van de problemen van het land van wezenlijke betekenis. Natuurlijk is Lesotho ook behept met eindeloze politieke discussies, buren ruzies en processen over graasgronden en erfrechten. En de eerste zorg van de mensen blijft genoeg geld te ver dienen voor hun dagelijkse levensbe hoeften. En een flinke portie vermaak behoort tot die primaire behoeften. Men wil best werken, maar dan moet er ook direct geld op tafel komen. De ontwikkeling van het land vergt ech ter een hoeveelheid activiteiten, die niet onmiddellijk geld opleveren, maar produktde in de toekomst moge lijk moeten maken. De verzorging en het onderhoud van het land is voor deze mensen een nieuw aspect waar voor nog maar weinigen enthousiast zijn. Toch is de verbetering van de keuterlandbouw in Lesotho, maar ook in de rest van de wereld, op den duur een levensnoodzaak. Want het gaat niet zozeer meer om de ontwikkeling van een boerenstand, maar om het behoud van het milieu. Dat zal wel veel geld gaan kosten en de grote vraag is nu: wie zal dat allemaal gaan betalen? Ir. Van Oosten is werkzaam in Lesotho. De voormannen van de sociaal-democratisch-liberale coalitie in Bonn; Willy Brandt (rechts) en Walter Scheel. Een nog moeilijker situatie zou ont staan, als de linksliberalen er niet in slagen, zich in de Bondsdag te hand haven. De mogelijkheid is dan niet uitgesloten dat één van de grote par tijen met een te kleine meerderheid in de Bondsdag moet gaan regeren. In dat geval is er geen enkel perspectief, wat politieke samenwerking betreft. Dat zou wel zo zijn, als de linkslibera- lën deel blijven uitmaken van de Bondsdag. Zij zouden zuiver theo retisch gesproken bij 'n te geringe meerderheid voor het voortbestaan van de huidige coalitie kunnen sa mengaan met de christen-democraten en in de Bondsdag voor een flinke 'werkmeerderheid' kunnen zorgen. Dat een dergelijke oplossing kort na de verkiezingen van 19 november al politiek haalbaar zou zijn, lijkt uitge sloten. In een later stadium zou zij echter tot de mogelijkheden gaan be horen. Ook al omdat heel wat con flictstof samenwerking tussen sociaal democraten en linksliberalen moeilij ker zal maken dan tot nu toe al het geval was. Als het waar is dat elk volk de regering krijgt die het verdient, geldt dat wat de Bondsrepubliek betreft alleen het stemgedrag van de kiezer. De beste wetgeving kan niet alle problemen voorkomen, die het gevolg zijn van verkiezingen. Dat is dit jaar in Bonn heel duidelijk gebleken. De opstellers van de Westduitse grond wet hebben kort na de tweede we reldoorlog hun uiterste best gedaan om met de fouten uit het Duitse ver leden af te rekenen. Voorkomen moest worden dat in het naoorlogse Duitsland (men hield toen nog rekening met hereniging) situa ties konden ontstaan als die, welke geleid hebben tot de 'Republiek van Weimar'. Deze werd genoemd naar de stad, waar na de bittere ervaringen van de eerste wereldoorlog de grond- wetgevende vergadering werd gehou den voor de staat, die op de puinho pen van het keizerrijk moest worden opgebouwd. De wetgevers hebben vooral gepro beerd te verhinderen, dat regeringen met toevallige meerderheden naar huis gestuurd kunnen worden, nadat zij nauwelijks gelegenheid hebben ge kregen, hun plannen uit te werken. Ten onrechte hebben velen gemeend dat de versplintering van wat men tijdens de Republiek van Weimar het 'centrum' noemde, de voornaamste oorzaak was van het verval van deze republiek en het aan de macht komen van de nationaal-socialistische 'leider' Adolf Hitler. Zij vergaten dat niet alleen het bestaan van een groot aan tal partijen en een stelsel van evenre dige vertegenwoordiging de wet voor Hitier heeft geëffend. Dc Constitutie van Weimar maakte het de oppositie, die vaak van samen stelling wisselde, te gemakkelijk om regeringen ten val te brengen. Dit kon gebeuren zonder dat degenen die voer politieke crises verantwoordelijk waren, zelf een stabiele regerings meerderheid ter beschikking hadden. Te gemakkelijk ook was het, op ont binding van het parlement aan te sturen, als de vorming van een nieuw kabinet niet mogelijk bleek. Niettemin heeft men zich in de Bondsrepubliek dit jaar afgevraagd hoe het mogelijk was dat in Bonn een kabinetscrisis kon ontstaan, die het politieke klimaat in de Bondsrepu bliek grondig dreigt te bederven. Men beseft dat de opstellers van de West duitse grondwet al het mogelijke heb ben gedaan om fouten van het verle den uit te bannen. Maar men reali seert zich nog niet voldoende, dat de 'wijze mannen' van toen niet alles konden 'regelen'. Persoonlijk Franz Josef Strauss (links, althans op de foto) en Rainer Candidus Barzel, aanvoerders van de christen-democratische partijen die de macht van de huidige coalitie willen overnemen. Het gedrag van stemgerechtigden en rebellerende parlementsleden kan in een democratische samenleving nu eenmaal niet worden 'voorgeschreven'. De grondwet zegt in artikel 38 dan ook terecht over deze parlementsle den, dat zij 'als afgevaardigden van het gehele volk niet aan opdrachten en aanwijzingen gebonden, maar al leen aan hun geweten onderworpen zijn'. Daar komt nog bij dat de helft van de Bondsdagleden niet via de lijst van hun partij, maar persoonlijk in hun eigen district worden gekozen, als zij daar meer stemmen behalen dan hun tegenstanders elk afzonderlijk. De on verkwikkelijke tonelen die zich dit jaar hebben afgespeeld om afvallige Bondsdagleden te dwingen de partij lijn te volgen (of om hen in hun afvalligheid te stijven) waren naar letter en geest in strijd met de grond wet. Dat was ook het geval als het vermoe den bestond dat sommige afgevaardig den niet in de eerste plaats hun geweten lieten spreken, maar materië le belangen de doorslag lieten geven. Er zijn nl. ook parlementsleden ge weest, die gewetensbezwaren hadden, maar deze voor zich hielden omdat zij op hun beurt hun materiële belangen (inkomsten uit het lidmaatschap van de Bondsdag) veilig wilden stellen. Ook hebben de wetgevers, die aanvan kelijk uitgingen van het bestaan van een flink aantal partijen, niet kunnen voorzien dat in de Bondsrepubliek langzaam aan een situatie zou groei en, waarin slechts twee grote partijen de dienst uitmaken. Op de FDP na zijn alle kleine partijen uit de Bonds dag verdwenen. De vijf procents-clau sule, bedoeld om het optreden van snipperpartijen in het parlement on mogelijk te maken, heeft sinds de stichting van de Bondsrepubliek in dat opzicht een heilzame uitwerking gehad. Drie zetels Gezien tegen de achtergrond van de heilloze gang van zaken in de Repu bliek van Weimar is de mislukte poging van de neo-nazistische NPD (Nationaal-democratische Partij van Duitsland), zich onder leiding van een andere Adolf (von Thadden) in de. Bondsdag te nestelen, een heel interessant voorbeeld. Kleine groeperingen, die niet in staat zijn tenminste vijf procent van de uitgebrachte stemmen te behalen, kunnen overigens nog wel tot de Bondsdag doordringen, als zij tenmin ste drie 'directe mandaten' weten te veroveren. Dit laatste is vrijwel on mogelijk, tenzij één der grote partijen er belang bij heeft Deze kan de kleine partij een handje helpen, door eigen leden te vragen in bepaalde districten een andere dan de eigen kandidaat te steunen. De FDP zit ook dit jaar weer in de gevarenzone en het is zeker niet denkbeeldig, dat haar grote regerings partner in Bgnn, de SPD van Willy Brandt, in enkele van de 248 distric ten een aantal van haar leden advi seert op een linksliberale kandidaat te stemmen om het zekere voor het onzekere te nemen. Iets dergelijks is al eerder gebeurd bij Landdagverkie zingen in enkele deelstaten. Om een zo eerlijk mogelijke verdeling van de 496 zetels in de Bondsdag te bewerkstelligen, bepaalt de grondwet van de Bondsrepubliek dat iedere stemgerechtigde twee stemmen mag uitbrengen. De eerste stem wordt ge geven aan de kandidaat in het eigen kiesdistrict, voor wie men om per soonlijke redenen voorkeur heeft. Als gevolg daarvan zijn de persoonlijke populariteit en de bekwaamheid van de kandidaten bij de strijd om de 248 'directe mandaten' voor de kiezers vaak van groter belang dan de partij en, waartoe zij behoren. Het gebeurt dan ook nogal eens, dat kiezers hun voor het resultaat van de verkiezingen belangrijkste tweede stem geven aan een andere partij dan die van de kandidaat hunner keuze. Van deze mogelijkheid zouden dit jaar de linksliberalen kunnen profite ren, als er voldoende kiezers zijn die willen voorkomen dat de nieuwe Bondsdag slechts afgevaardigden van de twee grote partijen (die van chris ten- en sociaal-democraten) telt. Partijen Op de tweede lijst die ingevuld moet worden, komen alleen de namen van de paitijen voor. De op elke groepe ring afzonderlijke uitgebrachte stem men worden volgens een vrij ingewik keld systeem van evenredige vertegen woordiging in zetels omgezet. Aan de hand daarvan wordt dus vastgesteld, hoeveel zetels een partij in totaal heeft behaald. Bij toewijzing wordt dit aantal eerst verminderd met de op de eerste lijst behaalde 'directe man daten'. Vervolgens worden de reste rende 'indirecte mandaten' aan de hand van de kandidatenlijsten van de partijen in de verschillende deelstaten toegewezen. Op deze wijze kan een kandidaat, die geen succes heeft gehad bij het din gen naar een 'direct mandaat* in ei gen kiesdistrict, via een 'zekere plaats' op de lijst van zijn partij, nog voor een Bondsdagzetel in aanmer king komen Een bijzonder goede bepaling in de grondwet van de Bondsrepubliek is overigens ook die betreffende het 'constructieve wantrouwensvotum', waarmee de herinnering aan het 'de structieve wantrouwensvotum' uit de dagen van de Republiek van Weimar moest worden uitgewist. De kanselier van de Bondsrepubliek kan slechts ten val worden gebracht als de abso lute meerderheid van de Bondsdag via het reeds genoemde 'constructieve wanti ouwensvotum' een andere kanse lier ter benoeming aan de president v'-nrdraagt. Hoe moeilijk dit is, werd dit jaar ouidelijk toen voor het eerst in het bestaan van de Bondsrepubliek over zo'n wantrouwensvotum werd ge stemd. De christendemocraat Barzel struikelde over de benen van zijn eigen partijgenoten, die zich tijdens de geheime stemming niet tegen kan selier Brandt konden keren, omdat zij de met Rusland en Polen gesloten verdragen niet in gevaar wilden bren gen. Impasse Dat Brandt ondanks de nederlaag van Barzel niet verder kon regeren was louter gevolg van onenigheid binnen de regeringspartijen, die tenslotte slechts over de helft van de parle mentszetels konden beschikken. De vervroegde verkiezingen zijn bedoeld om de kiezers in de gelegenheid te stellen, hun vertrouwen in de huidige regeringscoalitie uit te spreken of haar naar huis te sturen. In beide gevallen zal het echter de vraag zijn, of de impasse, waarvoor de Westduit se politiek thans start, wordt doorbro ken. (Dit artikel Is het eerste van een serie).

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13