Hans Wiegel heeft geen dichtbij 'flauwe fratsen' nodig STEmmincs Verzoekje Een almanak met een 'luchtje' kbladen+weekbladen weekbladen w T4/1 puff/KWARTET DONDERDAG 9 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T5/K7 een verandering it Nixon McGovern zou verslaan, is zoals meermalen in deze krant is leengezet, een uitgemaakte zaak. aar dat het Amerikaanse volk met r: r{ n zo overstelpende meerderheid de lÜ melijk kleurloze, koele realist en top- iger in het Witte Huis heeft verko- boven de wat dilettantische idealist Zuid-Dakota. is toch een pijnlijke rrassing. Pijnlijk in elk geval voor ien die hadden gehoopt, dat al- ans een zeer aanzienlijke minderheid de Amerikanen haar stemgedrag laten bepalen door de overtuiging, de machtigste man ter wereld meer itigheidszin en moreel besef be te tonen dan Nixon, blijkens zijn bezit. overtuiging veronderstelt echter bereidheid tot het aanvaarden van ijpende veranderingen, en daar wil overgrote meerderheid van de Ariic- kiezers kennelijk niet aan. De :ejten van hen behoren tot de grote iklasse. die in de voorsteden It en zich. om een vooraanstaand ientator te citeren, meer druk lakt om ac hoogte van de bclastin- en het uit de buurt houden van dan om de armen en andere utrechte minderheden, rat deze middenklasse wil. is rust. en heeft ze. in belangrijke opzichten, nder Nixon gekregen. De onlusten in grote steden, die in 1968 nog lige burger de stuipen op het lijf jegen. zijn verdwenen, de rust is Mrgekcerd op de universiteiten en er [euvelen nog maar heel weinig zoons, roers en neven van Amerikaanse bur- ers in Vietnam. Ie Amerikaanse vrees voor de veran- engt eringen die McGovern zou brengen, en 01 io«t wel heel diep zitten, want men t'olfe an zich nauwelijks voorstellen, dat de i ieeste Amerikanen erg gecharmeerd •ond! i® 8eweest van de manier waarop i fan Iixon en zijn Republikeinen de verkie- r nil ingscampagne hebben gevoerd (en niet Te<^ cvoerd). Programma's voor de ko- ^g(nende vier jaar heeft Nixon niet ont- in d u'd. een tv-debat met zijn voornaam- Geri te opponent kon er niet af. discussies lsee' net de pers ontweek hij eveneens, en nV iet moest tot enkele dagen voor de stea erkiezingen duren, voordat hij zich inte rerwaardigde. een campagne onder het to volk te houden. ^"LWoesten de kiezers dus een presiden- Tjialiële bijdrage aan het brede publieke tndi debat dat aan democratische verkiezin- gen vooraf behoort te gaan missen, ze werden wel getracteerd op enkele ver- bijrterende staaltjes van onderwereld en ücfiek. waarmee de Republikeinen hun m teenstanders meenden te moeten be strijden. Dat deze slinkse streken van :harrelaars en knoeiers (de omschrii- ing is ontleend aan de New York imes) bekroond zijn met een daveren- stembuszegc, is een reden tot droe- lis voor ieder die Amerika een vol- aardig democratisch bestel toewenst, oor dat bestel is het intussen geluk- ig, dat het zoet der overwinning voor ixon toch een bijsmaak heeft. Zijn oop dat de kiezers hem ook aan een leerderheid in het Congres zouden elpen, is niet in vervulling gegaan. De lemocraten blijven de machtigste par- de volksvertegenwoordiging. Dat werk daar volop de geest van ieorge McGovern zal ademen, is chter nauwelijks te verwachten, al was ct alleen maar, omdat de Democraten diens gevoelige nederlaag stellig de es zullen trekken, dat ook zij een tikje ur rechts moeten opschuiven. door Leo Kleyn Tijdens de deze maand in alle hevigheid woedende verkiezings campagne zal het Hans Wiegel, de 31 jarige politieke leider van de VVD, niet meer overkomen dat hij achter het stuur van zijn auto in slaap sukkelt. Vorig jaar, vertelt hij, was het bijna met hem gedaan geweest; na in Ma- rum, ergens in Groningen, een spreekbeurt te hebben vervuld, schrok hij op de lange weg naar huis net op tijd wakker. Wiegel heeft nu, tot de verkiezingen, de beschikking over een chauffeur, die de veelgevraagde spreker keurig wegbrengt en afhaalt. Vermoeidheid zal de fractieleider althans op de weg geen parten meer spelen. Bovendien kan hij nu na afloop van de bijeen komst nog eens een borrel drinken; de verkiezingstournee, en geef hem eens ongelijk, moet ook een beetje gezellig blijven. Bij de nadering van het gebouw Kunstmin in Dordrecht, waar hij dit maal de scharen zal toespreken, ver mag ook het vooruitzicht op het ape ritief ('ha, de borrel staat al koud. denk ik') de epicurist Wiegel zo gun- stig te stemmen, dat hij verder zelfs het 'stinkweer' voor lief neemt Al leen 's morgens, zegt hij, moet je bij hem niet met alcoholica aankomen, maar later op de dag mag hij zich graag eens laten inschenken. De mo menten waarop zijn aanstaande vrouw .('mijn lieve Pien') hem 'savonds bij thuiskomst een glas bier en bruin- brood-met-pekelvlees voorzet, be schouwt hij als toppunten van genot. De om zijn scherpe tong gevreesde VVD-leider, die met grote inschikke lijkheid een plaatsje naast zich op de achterbank heeft afgestaan tijdens de tocht van het Binnenhof naar Dor drecht, toont zich een onderhoudend reisgenoot. Daarbij blijkt hij soms onverwachts iets jongensachtigs, iets uitgelatens te hebben; de altijd op de loer liggende gelijkenis met zijn be jaarde parüjgenoot Van Riel ver dwijnt op zulke ogenblikken op slag. Onbevangen spreekt hij over zijn voor- en afkeuren, over de twijfel die hem indertijd bekroop, toen hem werd gevraagd lid van de Tweede Kamer te worden, over de manier waarop politiek moet worden bedre ven ('je moet de zaken precies bij de naam noemen en geen ingewikkelde verhalen houden') en over zijn ziens wijze op een verkiezingscampagne, waarbij hij zich minachtend uitlaat over een paar politieke tegenstanders. Sprekend over dat laatste, zegt Wie gel: 'Ik hou niet van stunts in de politiek. Wat zo'n Vondeling doet, lopend en fietsend hef land door, dat is toch onzin. Flauwe fratsen. En Gruijters. die met een boodschappen- mandje in een supermarkt loopt. Die man doet in het dagelijks leven nooit boodschap pen, waarom dan wel in een campagne? Nee, ik vind: doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg.' Wiegel heeft ze trouwens niet nodig, die flauwe fratsen. Als hij hoort dat Biesheuvel in Goes honderden men sen op de been bracht, zegt hij: 'Ja, wat wil je, de minister-presiuem, dai is natuurlijk niet niks, hè.' Maar in datzelfde Goes konden een paar dagen eerder velen die op Wiegel waren afgekomen, de zaal niet meer in. al was die zaal dan kleiner dan de door de anti-revolutionairen gereserveerde. En in Haarlem trok de liberale lijst trekker begin deze week volgens een Hans Wiegel: 'doe maar gewoon plaatselijk dagblad 1400 bezoekers. VVD-senator Harm van Riel, die het weten kan. heeft het al tegen zijn discipel gezegd: sinds 1945 hebben verkiezingsbijeenkomsten van de VVD nog nooit zulke volle zalen getrokken. Waar dat aan ligt, weet Wiegel ook niet. Het zal wel, denkt hij, iets te maken hebben met dc persoonlijke tint die de campagne ditmaal sterker dan ooit heeft. De in de dagbladadvertenties naast Oud ('jong geleerd, Oud gedaan') fi gurerende lijsttrekker is er, zegt hij, overigens geen onverdeeld voorstan- vre Minister Engels heeft de N.O.S. ge- irhe vraagd in haar televisieprogramma's •'-tens wa aandacht te besteden aan het ii werk van de Dienst Omroepbijdragen fs«i u de PTT-dienst, die tot taak heeft de Ji fetter- en kijkgelden te innen- u» Het is te begrijpen als het N.O.S.- iii bestuur wat vreemd tegen dit briefje zal aankijken, maar het zal niet zo b. kwaad bedoeld zijn. Natuurlijk bedoelt de minister niet te zeggen dat de omroepen mede het door dc Dienst heengebrachte brood eten en daar bij de keuze van de door hen te spreken 'p«T taal rekening mee moeten houden en :-1' nog minder bepleit hij begrip voor dc ijdelheid van de directeur van een (waarschijnlijk gortdroge) Dienst, die nimmer kans heeft gezien in de publici teit door te dringen omdat niemand ooit enige belangstelling heeft getoond voor de Dienst (waarschijnlijk terecht, zouden wij met een journalisitiekc nat te vinger in de lucht willen opperen). Maar nee, zo is het niet. De minister bedoelt alleen de harten van het kijken de volk te neigen om het iets ontvanke lijker te maken voor het betalen van een verhoogde omroepbijdrage. Of een reportage over de incasso-dienst een daartoe geëigend middel is. moet bet N.O.S.-bestuur nu maar met zijn journalistieke geweten uitvechten. Niet boe het geld geïnd wordt, lijkt ons in de eerste plaats interessant; belangwek kender is hoe en waaraan het wordt uitgegeven. Maar hoe het N.O.S.-bestuur ook be tlist: het is niet te hopen dat het verzenden van dit aandoenlijke briefje van minister Engels bij zijn ambtgeno ten navolging zal vinden. Er zijn nog wel meer voorbeelden te bedenken van overheidsdiensten en -instellingen, die i" de publiciteit een beetje moeten (of billen) worden opgepept. Juist om dat te voorkomen, is in Nederland het verzorgen van radio- en televisieuitzen dingen aan onafhankelijke organen ge delegeerd. Hautain VARA-voorzitter Kloos wil best met de pers samenwerken, maar dan moet de pers wel 'zijn ook erg hautaine houding afleggen.' De heer Kloos geeft dit te kennen in een bijna pagina-groot interview, dat Gerard van den Boomen van en voor De Nieuwe Linie hem afnam. Over de moeilijkheden met Achter het nieuws: 'We hebben op dit moment geen en kele aanleiding om het vertrouwen in Hans Jacobs op te zeggen.' Op de voorpagina van DNL schrijft Jac. Vroemen bij het portret van Nijme- gens nieuwe rector magnificus Dityn- stee, dat-ie vijf jaar geleden niet ge loofd zou hebben dat zó'n man van de oude stempel ooit no-g eens zó'n ge- zagsfunktie aan de r.-k. universiteit zou kunnen krijgen. 'Maar in een tijd dat mensen als Gijsen weer bisschop van Roermond kunnen worden. Lily Boeykens, vooraan in de Belgi sche vrouwenbeweging; zal niet zeg gen dat de vrouwen links of rechts moeten gaan staan, dat moeten ze zelf uitmaken. Als ze zich maar realiseren 'dat de discriminatie die ze onder gaan, groepsdiscriminatie is.' Voorts in DNL: Tijdperk van salon-revolutuo- nairen loopt ten einde; Adieu Thieu?; en Daniël de Lange over de vervolging van progressieve katholie ken (niet nu. maar zeventig jaar gele den). Winst voor CPN In de Groene schetst Wouter Gortzak een rooskleurig toekomstbeeld voor de CPN na de verkiezingen. Gortzak houdt er zelfs rekening mee dat de CPN in de nieuwe Kamer met tien zetels terugkeert (nu zijn het er zes), maar 'ook een kleinere vooruitgang al brengt de CPN waarschijnlijk in een parlementair ijzersterke positie, zeker als een progressieve concentratie als minderheid zou gaan regeren.' Wouter Gortzaks argumenten zijn o.a de verwarring bij de concurrerende linkse partijen ('de PSP valt het wat moeilijk de buitenwereld een samen hangend beeld te tonen') en de toene mende behoefte van de mensen aan nieuwe zekerheden. Dat geeft aan de ene kant DS'70 eeri goede kans, aan de andere kant de CPN, die kan fungeren als 'een totaal-alternatief voor de bestaande situatie.' Verder in de Groene o.a. een gesprek met twee bedrijfscontactmannen van de Industriebond-NVV, de heren Piet van Horik en Cor Mulder, over het conflict binnen het NVV en de rol van de kranten daarin. Van Horik zegt: 'De meeste kranten zijn niet werkelijk als tegenstanders te herken nen en dat is juist het gevaarlijke. De mensen moeten het van die voorlich ting hebben en juist omdat je die kranten meestal niet als tegenstanders kan herkennen zijn ze eigenlijk een vergiftiging in de maatschappij." Gerardje Een kwart eeuw geleden verscheen De Avonden van Gerard (toen: Si mon) van het Reve. Aan Jscha Meijer wil professor Karei (in het boek Joop van Egters) over zijn broer kwijt: 'Gerardje is de enige mens die ik ken (buiten mijzelf) die een bericht let terlijk kan overbrengen; in de oorlog was hij de enige die ik vertrouwde wanneer het ging om het exact naver tellen van Radio-Engeland-berichten.' Dit (en véél meer over Gerardje en zijn eerste boek) achterin de HP. Voorin een reportage over vrachtwa genchauffeurs die een tachtig-urige werkweek hebben. Daan Dijksman ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank die vruchten afwerpt maakte zo'n week tot en met mee. Titelverhaal: Achter de tralies van de Van Mesdag-kliniek. A. J, Heerma van Voss praatte eerst met directeur Ren- gelink (Elk moment dat je zegt: 'Ik sta niet achter je' ben je al door de mand gevallen'), en 't laatst met de bewaker van de kelder ('Iemand die normaal is en op een dergelijke ma nier opgesloten zou zitten die zou er toch allang mentaal aan kapot zijn gegaan?'). Theun de Winter zorgt voor 'human interest' en brengt ons o.m. op de hoogte van het feit dat Vondeling vaak met twee tassen bun gelend aan het stuur naar Den Haag fietst. 'Dat is natuurlijk heel erg slecht.' Vondeling zou 't dan ook niet verbazen als-t-ie er een bekeuring voor zou krijgen. Gnuivende Nixon In Elseviers Magazine deze week een afgerond verhaal over de Amerikaanse presidentsverkiezingen, compleet met een politieke prent waar Nixon gnui vend achter een bureau zit, in de schaduw van reusachtige wolkenkrab bers waarop inflatie, racisme, armoe de, misdaad en Vietnam omhoogtore nen. D. M. van Rosmalen schrijft: 'Terwijl McGovern zich wanhopig vastbeet in schandalen en geruchten rond het Witte Huis, ging Nixon rustig door met regeren. In vier Jaar tijd legde hij de grondslag voor zijn huidige overwinning.' Als opvolger van Harry ter Heide wordt NVV's bouwbond-voorzitter Bram Buys ge noemd als nieuwe voorzitter van de NVV. Een verhaal over de 'geweldda dige actiegroep dreigt Philips'. Gecon cludeerd wordt dat tussen het actieco mité Philips-Griekenland, het revolu tionair volksverzet Nederland en de Rode Jeugd nauwe banden bestaan. 'In feite gaat het om één in afdelin gen gesplitste organisatie, de strijd wijzen verschillen, de doelstellingen zijn dezelfde.' Galm van Lammers De akoestiek van het metrocaisson op het Waterlooplein is goed, verzekert de Amsterdamse wethouder Han. Lam mers, 'het galmt daar geweldig.' Hij ziet het dus wel zitten: cultuurmani festaties in de al gereedstaande hallen van de metrostations. Dit visten we op het 'Het \yereldje' van Vrij Neder land, op de achterpagina dus, maar op pagina 3 van deze VN verklaart de zelfde Han, de armen gestrekt, nog véél meer, bijv. dat hij de verontrus ting van buurtbewoners (het gaat over het slopen van huizen o.a. voor de metro; best begrijpt. 'Het zou een godswonder zijn, zeker als het Am sterdammers zijn, als ze je niet duide lijk zeggen waar het op staat.' Over huizen gesproken, VN is er, in de rubriek 'In het vizier' niet compléét gelukkig mee dat huizenkraken 'maar' een overtreding wordt: hoe dan ook worden daklozen prompt uit de door hen betrokken leegstaande wonuig weggejaagd. De betrokken maatregel (die ook omvat dat opgetreden zal worden tegen het provocerend laten leegstaan van hulzen) is geïnspireerd door DS'70. In 'Terzijde' staat: 'DS'70, oké. maar van welke eeuw?' Aange streept in VN: Golf van zuiveringen in Joegoslavië; Vormingswerk wordt praktisch onmogelijk gemaakt: NVSH raakt aardig door funktionarissen neen; Oorlog in de vredeswetenschap (want iedere polemoloog omschrijft z'n vak weer anders); Japanners zijn niet wat wij ervan denken. der van zo sterk op personen te spelen. Hij wjeet niet of het wel zo verstandig is, niet zozeer de VVD te verkopen, als wel 'de man die het toevallig goed doet.' Zelf maakt hij een scherp onderscheid tussen politieke ideeën en degenen die ze uitdragen. Zo laat hij geen gelegenheid,ongebruikt om uit te roe pen dat Den- Uyl uit het Catshuis moet worden gehouden, maar dat be tekent allerminst dat hij de particu lier Den Uyl geen ruimere behuizing gunt. Mag :'hij van mening zijn dat een kabinet met de PvdA dit land in een ravijn zal doen belanden, zijn bewondering voor de aanvoerder van die partij, voor diens integriteit met name. steekt hij niet onder stoelen of banken. Zelfs een nog wilder iemand als de radikaal Bös de Gaay Fortman kan hij best waardferen. 'In het begin dacht ik dat het zom bla-bla-jomgen was, maar laatst heb tiik eens met hem gesproken en ik moeit zeggen dat hij me gewel dig" meevieL Hij staat wel achter wat hij zegt.' Ze zijn bang Onder het genot van een klein si gaartje. dat ook bij zijn medereiziger uitstekend ïn de smaak valt, neemt Wiegel intussen nog wat recente kranteknipsels door. Gezien het zachte gegrinnik dat van tijd tot tijd hoor baar is. beleeft hij daaraan veel ple zier. Vooral schimpscheuten van confessio nele politici aan het adres van de VVD verschaffen hem reden tot vro lijkheid <gèen wonder: 'ze zijn bang voor ons'),, al weet hij soms die vrolijkheid aardig in verontwaardi ging te verpakken. Zo geeft hij voor geërgerd te zijn over de uitlating van KVP-leider Andriessen dat Wiegel te weinig bewjeegt en te weinig bewogen is. 'Dat isk zegt hij, 'weer die ouwe confessionele truc. Dat vind ik zo goedkoop. Hé, ja, daar ga ik vanavond ook wat over zeggen.' 's Avonds; it> Kunstmin, waar in de toch niet kleine zaal lang niet ieder een een zitplaats heeft kunnen vin den, houdt Wiegel woord. 'Het is', oreert hij. 'de allergoedkoopste ma nier om te zeggen dat met de VVD geen sociaal beleid is te voeren, dat de VVD rtiet opkomt voor de sociaal zwaksten ïtf onze samenleving. Dat is gewoon de 'ouwe truc.' Papiertje Hoewel Wiegel doet of hij er een paar uur eerder pas op gekomen is. staat wat hij daar in Dordrecht zegt, ook bijna letterlijk te lezen in zijn bijdrage aan het speciale verkiezings nummer van het VVD-blad Vrijheid en democratie. Ir) de auto heeft hij gezegd dat hij zijn toespraken niet op papier heeft staan, maar dat hij ge bruik maakt van een klein papiertje waarop hijSvat notities heeft gekrab beld. Dat papiertje, zo blijkt wel, is meer dan voldoende, want bijna alles wat Wiegel op zo'n verkiezingsbijeen komst zegt, heeft hij al eens eerder gezegd, in de Tweede Kamer of el ders, of al e»ns eerder geschreven. Ook andere politici blinken niet di rect uit dootr oorspronkelijkheid, maar het gemis daaraan valt bij de liberale lijsttrekker misschien sterker op. doordat hij steeds dezelfde termen hanteert. Ock in Dordrecht komt hij weer op de -proppen met zijn 'gieren de inflatie', de 'politieke chaos', de 'constructieve democraat Ter Heide' en de 'onverantwoordelijke, ondemo cratische Groenevelt.' Zijn toehoorders hebben het waar schijnlijk allemaal al eens op de tv gehoord of !dn de krant gelezen. Des ondanks katogen ze aan zijin lip-pen, alsof ze de -liberale blijde boodschap voor het eerst drinken. Maar op de propagandatasjes van de VVD staat ook niet voor niets dat je Wiegel om een boodschap kunt sturen. Met grote gojbaren van handen, waar mee hij zijn er zo geolied uitrollende zinnen ortderstreept, zelfverzekerd, bijna barstend van zelfvertrouwen, verkondigt hij het evangelie op zo'n dwingende manier, dat je vergeet je af te vragen; waar en wanneer je het allemaal al jeens eerder hebt gehoord. Hoewel hij zijn faam vooral dankt aan zijn smsdige antwoorden bij inter rupties, is !hij onmiskenbaar ook een begaafd predikant. Wiegel geiniet ervan, van die verkie- Lezeressen of lezers, die dagelijks veel onheil en zedeloosheid plegen op te merken, moeten niet grijpen naar de pas verschenen 'almanak voor de r.k. landman', want dit boekje bevat een paar ondeugende liedjes. Het werkje, dat onder de titel 'Land en Lucht' bij Bert Bakker werd uitge geven, bevat onder meer gedichten tan gerenommeerde schrijvers als Cor Camempèrt, Monki Vinnegoos (die ou de Monki!) en Moos Cootebeen (een goede bekende van de zangeres Lieb Lestihst). Nu verwacht u toch niet van mij dat ik de ondeugendste liedjes citeer? Gelukkig maar. Het boekje bevat in de eerste plaats een heiligenkalender. Daaruit lees ik dat de r.k. landman verondersteld wordt op 14 januari zijn intenties te wijden aan 'Felix Hilarius', op 22 februari aan 'St. Petrus Stoel te Antiochië', op 15 maart aan 'Clemens Hofbauer' (vol gens mij een nazi, maar ik ben ook geen r.k. landmanen op 13 april (ontwapenend genoeg) aan 'Ida'. Zo kan ik nog wel even doorgaan. Er gaan 365 heiligen in een jaar. Hoewel Ik heb mijn twijfels. Naar mijn gevoel behoort J. B. M. Vianney niet op 9 augustus te worden vereerd. Op diepvries Per vliegtuig is \an Johannesburg naar Londen diepgevroren olifanten zaad overgebracht, goed voor 450 oli fantenbaby's. Met dit diepvries pro- dukt gaat het dierkundig genootschap in Londen proberen langs kunstmati ge weg olifanten te verwekken, een experiment van het genootschap en het onderzoekingsinstituut, een expe riment van het genootschap en het onderzoekingsinstituut voor zoogdie ren in Pretoria samen. De Britse zoöloog Russel Jones moet wel eerst een geschikt olifantenvrouwtje op scharrelen. Met de olifantenleveran ciers van het zaaigoed had men geen enkele moeite. Tijdens een ook al kunstmatige slaap ston-den ze het ge willig af. Maar nu even iaat redelijke informa tie. Het geschrift bevat behalve die heiligenkalender en die bloemlezing thier en daar stoutegedichtjes, ook onmisbare aanwijzingen voor de land man. In die aanwijzingen gaat het over bol- en knolgewassen, over het snoeien van hagen en dat soort zaken. Uitstekend vond ik de opmerking op pag. 13 waarin de landman wordt aangespoord in maart die bezigheden voort te zetten, die door iveersomstan- digheden de vorige maand moesten blijven liggen. En in mei krijgt de landman de goede raad 'alle zomer bloeiende bol- en knolgewassen bij te mesten'. Tenslotte nog een waardevol le tip voor november: 'Het gazon met een priktol of verticuleerhark bewer ken om dichtslaan en verzuren te voorkomen'. Ik mag u enkele liedjes niet onthou den. Wat vindt u van dit schone gedicht van Dulci Helsinki: (pag. 11) Een boom te wezen en veel groen aan mijn vertakkingen te doen ontluiken, is mijn liefste wens. Helaas ben ik al jaren mens. Heer, geef gestalte aan mijn droom: verander mij, vandaag nog, in een boom. Nee, bij nader inzien zie ik er van af voort te gaan met citeren. De verzameling is typografisch keurig verzorgd, bijeengebracht door Eva Ee- derschmid, Brunette Seranini en Au gust Rondborstich en kost 7-50. De almanak is in een dunne kartonnen omslag geplakt, en dat is zó beroerd gedaan dat de lezer af en toe best eens een blaadje kan verliezen. Maar misschien is dat wel met opzet gedaan om ouderlijke censuur te vergemakke lijken. Men denke maar eens aan de liedjes van mr. Erna R. van 't Hek- sendief (pag 47), Tamara Annibeer (helemaal verschrikkelijk, pag. 31) en Pop Herenknel (pag. 27). U hebt het begrepen: het vuil laat zich makkelijk verwijderen. Bij de almanak kan een bomenkwartet geleverd worden, maar dan tegen bijbetaling van nog eens 7.50. waardeloos Voor een papoeavrouw, die voor het eerst trouwt, wordt in de afgelegen Jimivallei op Australisch Nieuw Gui nea 750 contant betaald; verder moet de bruidegom vijf varkens en één cassowarre (een plaatselijk voor komende grote vogelsoort) meebren gen. Een vrouw die al een keer getrouwd geweest is. is meteen veel minder waard. Voor zo'n bruid hoeft een man maar twee varkens, één cassowarie en honderd gulden te sparen, dus aan zo'n tweedehandse is ail tamelijk mak kelijk te komen. De regeringsfunctio naris die met dit rapport op de proppen kwam, vertelde er bij dat een vrouw uit de Jimivallei die mee»r dan één huwelijk achter de rug heeft, voor geen cent commerciële waarde ineer heeft. Die is gewoon waardeloos, kan je wel zeggen. schuin Hoe schever je gaat staan, hoe moei lijker het is je evenwicht te bewaren. Zo gaat het ook met de toren van Pisa, die sinds mensenheugenis althans sinds ons aller heugenis scheef staat. Eerst beschouwde ieder een dat als een goei grap, 1-euk voor kiekjes in het vakantiealbum. Maar in Ialië weten ze nu wel beter. De waarschuwing van een hoogleraar aan de universiteit van Pisa, dat de toren in steeds hoger tempo uit het lood zakt, was zelfs aanleiding tot een speciale zitting van het Italiaanse ka binet deze week. Ten minste twee voor de schuine toren belangrijke be sluiten zijn daar genomen: een rijks inspecteur moet als een haas naar het gemeentebestuur van Pisa om te bespreken wat er het beste gedaan kan worden en de ministerraad zal binnenkort wettelijke maatregelen ne men om het bedreigde monument op een of andere manier te veranderen. pit Dat is nog es een idee met de verkie zingen in zicht; hel hoofd van een politicus in kaarsvet. Niet van één bepaalde nattAirlijk, maar van alle maal, zodat iedereen volop kan kiezen uit politici en partijen waar hij of zij iets tegen heeft. Het langzaam, tot de laatste druppel laten opbranden kan sfeerverhogend werken. Even de brand in zo'n politicus met pit en hij is helemaal nergens meer. Het idee komt overigens uit Enge land, waar dit meisje met kennelijk behagen premier Heath's pit ziet ont branden. 'Om je dc waarheid te zeggen: ik geloof, dat het je ene oor in en het andere uitgaat.' zingscampagne. Tot nog toe, zegt hij, heeft hij na afloop van al die bijeen komsten in den lande alleen maar een voldaan gevoel gehad. Na de ontmoe ting met de kiezers in Dordrecht is het niet anders. Hij vindt een hem toegewijd gehoor, hem wordt, door iemand uit de zaal, gevraagd of hij bereid zou zijn in een volgend kabi net minister-president te worden, hij zegt, en hoogstwaarschijnlijk niet om redenen van opportuniteit, dat hij zeker is van een stembusoverwinning. Hoe kan -het ook anders. De liberale beginselen, zoals uitgedragen door de VVD, spreken niet alleen oude kapita listen, maar ook jonge kiezers aan. 'Als ze niet rood en niet confessioneel willen stemmen', zegt Wiegel in de auto, 'hebben ze geen alternatief dan de VVD.' Waar zouden ze trouwens beter te recht kunnen? Want, roept de leider in Kunstmin, 'wij zijn de partij van de onderlinge eensgezindheid. Wij hebben geen vleugels, noch vlerken.' Het applaus klatert op. Ook een ouwe liberale truc doet het nog steeds.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7