FEYENOORD EN HAPPEL FALEN SS, Vpro vanavond: 99 Bon Wim van Hanegem: 'Schande door zo'n elftal te zijn uitgeschakeld' deVpro...w£ard om naar te kijken». wéard om lid van te worden! Rotterdammers kiezen te laat voor de aanval tegen OFK Belgrado Ujpest Dosza FC Groningen straft Koeman l«OUW/KWARTET DONDERDAG 9 NOVEMBER 1972SPORT T13/K15 Van onze speciale verslaggever (ADVERTENTIE) 3ELGRADO De excuses waren zwak en ongenuanceerd. De feiten ipraken echter heel anders. Feyenoords verrassende uitschakeling de tweede ronde van de UEFA-Cup door het merkwaardige voet OFK-Belgrado had maar één grote oorzaak: Feyenoords jjgen falen, dat van Ernst Happel incluis. De Oostenrijker, vaak ge- wïroemd om zijn inzichten en de voortreffelijke kennis van een tegen- stander, heeft zich op OFK volledig verkeken. De overwinning (21) Ti fan de Joegoslaven bleek een triomf van het ongecompliceerde, aan vallende voetbal. Alleen met hetzelfde wapen had deze tegenstander geveld kunnen worden. I 'klucht in •Twente ENSCHEDE De klucht had al te Pt lang geduurd. De bijna ondoordring- ire nevel in het Diekman-stadion naakte het voetballen tot een aanflui- ing. Zelfs deze farce tussen FC Twen- en het Deense amateurclubje FREM. De voorzitter van de amateurs uit [openhagen Sven Pedersen besliste enslotte, dat er door zijn ploeg niet verder zou worden gespeeld. 'Omdat •t onsportief is, omdat ik het boven- gevaarlijk vind.' Scheidsrechter Ive Dahlberg had aanzienlijk meer to ooeite om tot deze enig juiste beslis- ec ing te komen. Nadat hij in de eerste 'I helft de wedstrijd al tien minuten had Ijj. gestaakt, moest hij in de tweede vijf enveertig minuten tot tweemaal toe tien minuten bedenktijd hebben alvo- ens hij toen toch maar weer besloot ot verder spelen. De Deense amateurs ïadden zich toen al in liet goeie pak estoken! Het glas pils werd geheven. )e Denen dachten niet meer aan voet- lallen. Voorzitter Pedersen: 'Ik vind het niet verantwoord'. Reglementair gaat FC Twente nu over naar de volgende ron de van het UEFA Cup-toernooi. De Deense amateurs hangt een sanctie boven het hoofd van de UEFA. Voor-, zitter Pedersen: 'Ik weet het, maar ik kan eenvoudig niet anders. Wij zijn amateurs: wij kunnen niet die risico's nemen die_ de profs wel móeten ne men'. Deze gang van zaken betekont. dat FC Twente na 70 minuten spelen, toen de stand op dat moment 40 de derde ronde heeft zeker ge- f.'Wd IVcnte deed er, alles aan om ondanks jde tekenende zwakte van de opponent en de riante 50 voorsprong toch 'eel publiek naar het Diekmannstadi- OR on te kunnen lokken. Het kondigde "\de huldiging aan van Willem de 1 Vries, die juist tegen FREM zijn 0 weehonderdvijftigste wedstrijd speel- de, maar De Vries' huldiging kon het 1 stadion uiteraard bij lange na niet vol i maken, al was Twentes penningmees- ter niet ontevreden, dat er tienduizen- u den mensen desondanks toch de tocht door de mist hadden ondernomen. Twente wenste zelf zeer terecht geen risico's te nemen. Het hield de geblesseerde Epi Drost buiten de lijnen en opereerde met Kees van Ierssel als laatste man. Eddy Achterberg had een vooruitge schoven positie op het middenveld gekregen en Willy van de Kerkhof stond rechtsachter. Trainer Cramer stelde er een behoudende taktiek te genover. 'Het is voor ons de afsluiting van het seizoen. Afgelopen zondag verloren wij de laatste competitiewed strijd met 50. Dat werkt deprime rend. Ik weet dat het geen enkele zin heet om te denken aan een volgende ronde, maar niettemin stel ik prijs op een redelijk resultaat Cramers wens bleek ijdel. In de eer ste minuut al braik Kick van der Vall de Deense defensie open: 10. De De nen hielden geholpen door een steeds dichter wordende mist voorlopig stand. Die langzaam dichter wordende mist was echter tevens de Deense angst. Toen de Zweedse scheidsrechter Ove Dahlberg dan ook de ploegen naar de kleedkamers verwees, waren de pro testen van de Denen even sterk als die van Twente en het publiek. Dahlberg, die overigens vanaf de middenlijn nog wel de beide doelen kon onderschei den, zei: 'Ik deed het voor het publiek. Dat kon niets zien voor zijn dure cen ten'. Hij overzag echter niet de consequen ties. Als Dahlberg bij zijn beslissing was gebleven, had het de aftocht van FREM betekend. Verner Christensen, voorzitter van het comité in Kopenha gen, dat de uitzendingen van inheem se clubs naar Europacup toernooien fi nanciert stelde: 'Als de wedstrijd ver schoven was. hadden de spelers terug gemoeten. Op de eerste plaats had mijn comité en dus ook FREM, dat er deel van uitmaakt, een extra overnachting niet kunnen bekostigen, maar het tweede argument, de amateurstatus van de spelers, weegt nog veel zwaar der. De spelers hadden geen vrij kun nen krijgen.' Dahlberg had begrip voor die argumentatie en daarom riep hij na tien minuten van discussiëren de ploegen weer op het veld Het publiek moest toen nog acht minu ten wachten voordat de niet bijster im ponerend opererende Enschedese for- oatie via Jan Jeuring op 20 kwam. Oranen en Jeuring misten enkele goe de mogelijkheden tot vergroting van de marge voordat dezelfde Jeuring en kele minuten voor de rust een uitste kende voorzet van René van de Kerk hof via een kopbal een werkelijk vors telijke bekroning gaf. 30. Voordat de scheidsrechter uiteindelijk ook FC Twente na een hernieuwde pauze liet inrukken, zorgde Renee van do Kerkhof een kwartier na rust voor 4—0. J1T.1,c-FREM Kopenhagen (3.0) 1. Van er Vall 1-0, 25. Jeuring 2-0, 41. Jeuring «■'l. io. R. van de Kerkhof 4-0. Scheidsrechter Dahlberg (Zwe). Toeschou wers 10.000. Twcme: Schrijvers; W. van de Kerkhof, an Ierssel, De Vries. Oranen; Achterberg, i«,? idcr Va,1> Kotten; R van de Kerkhof. Jeuring. Pahlplatz. JOOP HOLTHAUSEN In feite speelt OFK hartveroverend voetbal. Ondiamks de vele fouten, due vooral iin de defensie gemaakt worden, wenst dieze formatie te spatten met •alle regels in het modierne voetbal. Re gels, diie Feyemoord zo straf hanteert, dat het juist daardoor nu in de süim- pele valkuil van de Joegoslaven is ge vallen. WACHTEN OFK had in de eerste wedstrijd, veer tien dagen geleden in Rotterdam, alle troeven al laten zien. Toen bewees het elftal van trainer Boris Marovic, dat het weliswaar verdedigend vrij eenvoudig weg te spelen is, maar dat het ook in de aanval verrassend kan uithalen. Happel koesterde echter ook gisteren de schamele voorsprong van 43, die z'n ploeg in de Kuip vero verd had. Die voorzichtigheid, angst liever, werd Feyenoord fataal. Happel: 'Ons doel was een gelijk spel. We wilden behoudend spelen en alleen via snelle uitvallen in het offensief gaan. Dat is in Europees bekervoetbal onze gewoonte geworden, zo spelen we altijd'. Het 'altijd' is dit keer te ver dioorgevoerd wamt OFK kan nau welijks als een 'normale' tegenstander in een bekertoernooi afgeschilderd en bestreden worden'. Vandaar .dat Feyenoord in diit duel allleen duide lijk perspectief had kunnen krijgen, als het inderdaad voor een wat posi tievere instelling had gekozen. Nu sleepte Feyenoora zich pas moei zaam uit de verdediging, toen het in feite al te laat was. Daarna bleek ook opnieuw, hoe kwetsbaar de defensie van OFK wel is. Feyenoord hield echter de ogen veel te lang gesloten. Zo lang, dat OFK het spel kon spelen, dat het zich wenste. Feyenoord rea geerde niet. Niet één keer werd van uit de verdediging een goede combi natie opgebouwd. De beide vleugelver dedigers, Vos en Rijsbergen, werden dolgedraaid. De meesterlijke Petkovic bleef vrijwel ongrijpbaar. OFK koos zo duidelijk voor de aanval, dat Feyenoord niet meer kon doen dan wanhopig wachten op het wonder. Want dat zou het geweest zijn, als dit statische en karakterloze elftal inder daad de zo fel begeerde 'mul' gehand haafd zou hebben. Die opzet slaagde niet. Happel: 'Wij zijn te zacht en te netjes voor het internationale voetbal. Vooral in verdedigend opzicht' 'Sanni' Santrac (links) scoort 10 voor OFK. Dick Schneider (rechts) kijkt angstig toe. Happel had dit ook vóór de wedstrijd kunnen incalculeren. Feyenoord wacht terecht met smart op de terug keer van Rinus Israel Door de absen tie van de persoonlijkheid Israel blijkt hef gehele elftal ontwricht. Want Happel moes* opnieuw Wim Jansen terugroepen naar de laatste lijn van het elftal. Als voorstopper werd Jansen belast met de bewaking van schutter 'Sanni' Santrac. Het weg- U0TS Clip vallen van Jansen op het middenveld noopte Happel om Johan Boskamp als vierde schakel op het middenveld te posteren. Happel had twee dagen gele den nog nadrukkelijk gesteld, dat hij Boskamp voor deze wedstrijd niet ge schikt vond. 'Een truc', noemde hij dat ma afloop. De truc' kan nauwelijks geslaagd heten. Want Johan Boskamp kwam tegen de razendsnel opkomende Joegoslaven steeds weer in moeilijk heden. Boskamp: 'Ei kwamen steeds weer zoveel spelers op, dat or in feite niets af te stoppen was'. Feyenoords zwakke .optreden bleet ei genlijk nog opvallend lang zonder brokken. Tot kort voor rust slaagde Jansen er inderdaad in Santrac tot een figurant te degraderen. Maar vóór die tijd al doemde steeds weer het gevaar van OFK op. Want de Joego slaven heersten zoals ze wilden en toonden niet alleen afhankelijk van haar centrale spits te zijn. In de eerste helft kreeg Feyenoord niet één uigespeelde kans. Wim van Hanegem Deperkte zich tot acties binnen een oppervlakte van zo'n vierkante meter. Verder kwam en durfde de 'Kromme' blijkbaar niet. En iedere communica tie tussen de linies ontbrak ook. Feyenoords beide spitsen, Kristensen en Ressel, waren zelden aan de bal. Steeds weer werden zij omringd door twee of drie Joegoslavische verdedi gers. Het gat dat daardoor in het centrum ontstond, ontdekte Feyen oord pas veel later. De Jong en Hasil, het duo dat op het middenveld de aanval moest steunen, reageerde zo gebrekkig op de aanvalsgolven van de Joegoslaven. dat zij geen pas naar voren durfden wagen DOELPUNTEN OFK kwam tegen het modderende Feyenoord toch nog opvallend laat tot resultaat. Pas zeven minuten voor rust soleerde Zee in het centrum van de aanval vrij langs Jansen en Schnei der, gaf een korte pass naar de plotse ling vrij staande Santrac, die onhoud baar voor doelman Treytel inschoot. Zeven minuten na de hervatting kreeg Feyenoord de genadeklap. De beweeglijke Lukic zond uitblinker Stepanovic in de diepte, waarna deze ongehinderd kon scoren. De marge van twee doelpunten bleek veel te veel voor Feyenoord. Vooral voor dit elftal dat geen seconde zelf vertrouwen en zelfbewustzijn uit straalde Zelfs Wim van Hanegem, vaak zo hooghartig, waagde zijn stek in de defensie niet te verlaten. Deson danks koos Feyenoord toen voor wat net al veel eerder had moeten doen: voor de aanval. Wim Jansen werd naar de spits gedirigeerd, zelfs Theo van Diuvenbode (na rust goede ver vanger voor de geblesseerde Wim Rijsbergen) liet zich in een opkomen de actie zien. Verder dan één treffer nn een handvol goede kansen kwam Feyenoord niet. Twintig minuten voor het einde maakte De Jong na een voorzet van Ressel nog eens dui delijk, hoe zwak OFK's optreden in de defensie wel is. Happel, ontgooche lend: 'De Joegoslaven zijn helemaal niet zo sterk. Dat bleek in de laatste periode wel. Maar we misten dit keer een duidelijke persoonlijkheid. Als je in deez wedstrijd spelers als je in deze wedstrijd spelers als Israel en Laseroms in de verdediging heot staan, dan tik je OFK binnen een De beslissing in Belgrado. Verdediger Stepanovic heeft de bal hard langs doelman Treytel geschoten. OFK leidt met 20. Woede bij Feyenoord over toekennen van tweede doelpunt Van onze speciale verslaggever BELGRADO Tekenend voor Feyenoords afgang in het lang niet uitverkochte Stadion van de Jeugd in Belgrado was het optre den van Willem van Hanegem. De 'Kromme' is een persoonlijk heid die een wedstrijd vrijwel alleen kan maken, die een ploeg kan stimuleren. Maar Van Hane gem viel dit keer slechts op door zijn voortdurende praten tegen de matig leidende Italiaanse scheidsrechter Francescon en zijn fysieke wraakacties tegen de Joe goslaven. Happel: 'Als Willem zo veel gaat praten, is het al mis met hem.' Van Hanegem voetbalde passief, sprintte zelden in de diepte, waagde zich niet één keer in het centrum van de aanval. En juist zijn koptechniek en sprongkracht zouden in de slotfase van beslissende betekenis hebben kun nen zijn. Van Hanegem manifesteerde zich echter geen seconde. Hij zegt: 'Feyenoord was vanmiddag niet alleen bang, maar ook slecht Ik durfde niet naar voren te gaan; sinds we Rinus Israel in het centrum van de verdedi ging missen, hebben we het daar moeilijk. Daar moet je dan rekening mee houden. Ik wou geen onnodige risico's nemen door toch naar voren te gaan. De contra-attaque van de Joegoslaven was gevaarlijk genoeg. Overigens vind ik deze ploeg maar net iets beter dan UT Arad twee jaar geleden. Het is dan ook een schande, dat we door zo een elftal zijn uitge schakeld.' Ruim een jaar geleden speelde Feyen oord tijdens de uitwedstrijd tegen Dinamo Boekarest (30) vanuit een gesloten verdediging een briljante partij. Ook toen creëerde Happel in zijn taktisch concept ruimte voor Jo han Boskamp, de vierde middenvel der. Boskamp zelf bleek het meeste verbaasd, dat hij tegen OFK in actie moest komen. 'Ik hoorde het pas drie uur voor de» wedstrijd.' Boskamp, die afgelopen zaterdag na een langdurige blessure in het B-elftal voor Feyen oord' zijn rentree maakte, werd in het laatste kwartier van het povere duel vervangen door Lex Schoenmaker. Kort daarvóór had hij de plaats van de naar de spits gedirigeerde Wim Jansen als voorstopper ingenomen. Boskamp: 'We hadden deze wedstrijd natuurlijk moeten winnen. Ga maar na. Na rust toen we in de aanval gingen, kregen we plotseling wel kan sen. Wij hebben op zekerheid ge speeld. Misschien wel te veel. Dat is in eerste instantie tenminste mislukt. Maar het is gemakkelijk om diat achter af te ooms tateren'. Feyenoord maakte zich woedend over het tweede doelpunt van OFK, kort na rust, dat door de zwervende en handig dirigerende international Ste panovic werd gemaakt. Van Hanegem: 'De Joegoslaaf stond duidelijk buiten spel. De grensrechter heeft tijdens de wedstrijd nog zijn excuses aan mij gemaakt, dat hij vergeten had te vlag gen.' En doelman Eddy Treytel: 'Twee man stonden er buitenspel. Die Stepa novic moest gewoon wachten totdat hij op dezelfde plaats de bal kreeg.' Boris Marrovic, trainer van OFK, rea geerde verbaasd op de sterk defensie ve instelling van Feyenoord. Marro vic: 'Dat is een grote fout geweest. Het leek wel of we tegen Italianen speelden in plaats van Nederlanders. Dit was zuiver cattenaccio. In de slotfase heb ik een heel ander Feyen oord gezien. Verdedigen is nu een maal niet onze grootste specialiteit. Feyenoord kreeg dan ook kansen. De ze ploeg heeft nog eens bewezen, dat je met verdedigend voetbal op den duur niets bereikt. Feyenoord heeft twee weken geleden in Rotterdam aanzienlijk beter gespeeld. Pas in de laatste twintig minuten kende ik dat elftal weer een beetje terug. Om die tijd was OFK ook vermoeid. Wij mis ten op dat moment ook fysieke kracht' kwartier weg. Zestig procent van het huidige elftal is te zacht voor het internationale bekervoetbal MISGEKLEUND 'Geen risico maar resultaat'. Happel herhaalde het nog eens uitdrukkelijk. De meester heeft echter misgekleund. Want juist het afwachtende spelcon- cept bleek het grootste risico, dat Feyenoord had kunnen nemen. Het hobbelige veld, de gretigheid en het tempo van OFK, lieten geen ruimte voor de snelle uitvallen die gepro grammeerd waren. De eliminatie van het verre van briljante OFK liet Hap pel ogenschijnlijk onberoerd. 'De competitie is altijd het belangrijkste geweest. Dit UEFA-toernooi was spor tief gezien nuttig voor de jongere spelers om internatiioniaal ervaring te verzamelen'. Ook een trainer raakt nooit uitge leerd. Happel zal dat als eerste moe ten erkennen. 'Wij hebben de boot veertien dagen geleden in Rotterdam al gemist. Daar hadden we OFK met grote cijfers moeten verslaan. Want eigenlijk was dit een zeer primitieve tegenstander'. OFK Bclgrado-Foycnoord 2.1 (1-0) 3S. San trac 1-0. 52. Stepanovic 2-0. 70. Dc Jong 2-1. Scheidsrechter Francescon (It). Toeschouwers 10.000. OFK Belgrado: Borota; Papadic. Jokic, Ste panovic. Mitrovlc: Stojanovlc, Poradija, Zcc: Lukia. Petkovic. Santrac. Feyenoord: Treytel: Rijsbergen. Van Dui- venbodc). Schneider. Jansen. Vos; Hasil. De Jong. Boskamp (Schoenmaker). Van Hane gem: Ressel Kristensen. GERRIT DEN AMBTMAN Van onze sportredactie BOEDAPEST Ujpest Dosza heeft gisteren in minder dan een half uur gezorgd dat het trotse Celtic uit Glas gow niet verder mag spelen in het toernooi om de Europa Cup voor lands kampioenen. Celtic dat met een 21- voorsprong naar Hongarije was gegaan, werd vooral verslagen door de ster van Ujpest, Ferenc Bene. Hij was het die in de 8ste en in de 23ste minuut doelman Williams passeerde, terwijl in de 15e minuut Fazekas vanaf de penalty-stip de stand al naar 20 had getild. Celtic eerder winnaar van het Europa Cup-toernooi bleek in die eerste periode niet opgewassen tegen het voortdurend aanvallende Ujpest. De Schotten konden niets anders doen dan zeer chaotisch uitverdedigen. Dat veranderde pas toen Ujpest met 3O de leiding had genomen. Celtic kon toen ook iets aan de aanval gaan doen, maar echt gevaarlijk werden de Schot ten niet. Ook niet na rust toen do Hongaren weer volop de aanval zoch ten en er af en toe gaten vielen in de defensie. Alleen Johnstone kon aan de kant van Celtic imponeren, maar daar stonden aan Hongaarse kant zeker drie gelijkwaardige spelers tegenover. België raakte de twee vertegenwoor digers in de Europa Cup-toernooien die nog over waren kwijt. Anderlecht toonde tegen Spartak Trnava aan, dat de ploeg nog steeds zeer veel moeite heeft met het maken van doelpunten. De spelers van trainer Georg Kessler kregen tegen de Slowaken met in hun defensie Carol Dobias in een hoofdrol, zeer zeker nog kansen. Maar Van Himst. Rensenbrink en Ejderstedt slaagden er niet in om te scoren. Ten slotte verloren de Belgen zelfs met dezelfde cijfers als in de uitwedstrijd toen twee minuten voor het einde Mazna kon profiteren van een mis verstand tussen Volders en doelman Jan Ruiter: 01. Club Brugge won weliswaar van FC Porto (32) maar had de uitwedstrijd met 30 verloren. De ploeg van trainer Canjels speelde vrijwel de hele tweede helft met een man meer dan de Portugezen. Kort na rust werd achterspeler Walter uit het veld ge stuurd. De Bruggenaren die op dat moment dankzij doelpunten van Ruud Geels en Thio met 21 aan de leiding gingen, konden via Nico Rijnders nog wel op 31 komen, maar kort voor het einde verloren zij weer alle kans toen FC Porto profiteerde van een onder bezette Brugse defensie: 32. GRONINGEN ANP) Martin Koe man, de 34-jarige centrale verdediger van FC Groningen is tot 1 januari uit de A-selectie gehaald. Hij zal niet womdlen opgesteld in heit B-team. Wel mag hij deelnemen aan de training van de b-ploeg. Naast deze straffen heeft het bestuur van FC Groningen aan Koeman een boete opgelegd van 150,Dit allemaal naar aanleiding van het tegenstribbelen dat Koeman deed. toen hij zondag in de wedstrijd tegen Sparta op "bevel van trainer Ron Groenewoud het veld moest ruimen voor Ab Gritter. Koeman verliet het veld. maar niet nadat hij Groenewoud enkele verwensingen naar het hoofd had geslingerd. Vanavond van vijf over zeven tot tien uur: 90 minuten lang: DEMOCRATIE. Een grootscheepse spelshow voor twee Nederlandse gezinnen. Kopstukken uit de politiek zien toe hoe wij de eindjes aan elkaar knopen. Witkarren rijden af en aan. Muziek en amusement houden de gang er in. Joop van Tijn presenteert. En de kijker zal zeggen: dat is nog eens DEMOCRATIE. A Ik geef mij op als lid-abonnee op Vrije Geluiden a 29.40 per Jaar 15.30 per halfjaar 7.65 per kwartaal B Ik ben al vijf-gulden lid, maar verzoek u thans dit lidmaatschap om te zetten in een abonnement op Vrije Geluiden. Daartoe heb Ik ook de bij punt A (zie hierboven) gevraagde gegevens ingevuld. C Stuur mij gratis proefnummers van Vrije Geluiden. D Ik geef mij op als lid-contribuant 5,- per jaar. E Ik wil graag meewerken aan deze VPRO ledenwerfaktie. Stuur mij daarom aanmeldingskaarten voor nieuwe abonnees. Naam in engefrankeerde envelop zenden aan:

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15