IXON BREEKT ALLE RECORDS UW Consumptieprijzen dit jaar mogelijk al acht procent hoger IcCovern krijgt slechts eenderde van de stemmen krant WASAUTOMATEN 499,- Gelijk voor opiniepeilers Belgische mijnramp eiste zes doden In deze krant SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN Stuyt: fondsen moeten kosten beter bewaken Peron 17 november in Argentinië Boersma niet in kabinet met DS'70 Franse consul dood na aanslag Basken I I I I I 1 I bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Nieuwe Leidse Coeramt IISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven p mijn hert in teghenspoetl" w HAARLEMMERSTRAAT 250 LEIDEN Alle bekende merken nstraat 37 Postbus 76Telefoon: 01710 - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Hers, Amsterdam Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur WASHINGTON (UPI, AP, Reuter) President Richard Nixon heeft gisteren bij de Amerikaanse presidentsverkiezingen een zeer grote overwinning behaald. Toen vannacht de uitslag in drie staten nagenoeg vaststond, voor spelden de computers van de grote Amerikaanse omroepmaatscliap- pijen dat de Democratische kandidaat George McGovern er niet aan te pas zou komen. Het stond toen al wel vast dat president Nixon meer dan 60 procent van de stemmen zou krijgen en de komende vier jaar, wat de overgrote meerderheid van de Ameri kanen betreft, weer president van de Verenigde Staten mag zijn. De eerste belangrijke staat die Nixon veroverde was Ohio, een in dustriële staat in het middenwesten. Daar won Nixon met ruim 60 procent. De uiitslag is geheel in overeenstemming met de voorspel lingen van de opiniepeilers. t Richard Nixon heeft gisteren in een lagere school in San Clemente, Californië, gestemd. 's morgens om zeven uur de eerste die daar zijn stem uitbracht. ogezegd zaken gaan zo slecht dat ik serviceverlening meer aan de loeften van het publiek heb aoeten aanpassen. Middenstander, geciteerd door drs. K. Samson van het Cen traal Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf. Opklaringen Eerst veel bewolking met op de meeste plaatsen regen of motre gen. Later vooral in het westen van het land ook opklaringen. Matige, aan de kust nu en dan krachtige, zuidwestelijke wind, ruimend naar richtingen tussen west en noord afnemend. Tem peraturen tussen 10 en 12 gra den. MORGEN EN OVERMORGEN: racht met later opnieuw regen. Morgen zon op: 07.49 onder: 16.58 maan op: 11.29 onder: 18.43 Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG In kringen van de vakbeweging en de consumenten organisaties vreest men dat de consumptieprijzen in de eerste tien maanden van dit jaar met ongeveer acht procent zullen stijgen. Gisteravond maakte het ministerie van economische zaken bekend dat de prijzen tot half oktober een stijging laten zien van 7.3 procent, dat is 1.3 procent meer dan de stijging tot half september. zijn meegerekend. De stijging van de kledingsprijzen is voor ongeveer de helft aan dit verschijnsel toe te schrij ven, aldus het CBS. Qehoorzaamheidstest op hondenshow Deze forse stijging werd dit jaar slechts geëvenaard door de -prijsexplo- sie' tussen half maart en half april, toen ons consumptiepakket 1.4 pro cent duurder werd. Waarnemers van vakbeweging en consumentenorganisa ties geloven dan ook dat vele onder nemers een 'voorschot' hebben geno men op de verplichte melding van prijsstijgingen, die al enige maanden 'in de lucht' hing, en die per 1 november j.l. inderdaad is afgekon digd. Gevreesd wordt dat deze stijgende tendens zich in de tweede helft van oktober heeft voortgezet. Als dat in derdaad het geval was, moeten de prijzen op dit moment reeds ongeveer 0.7 procent hoger liggen dan het offi ciële cijfer per half oktober, totaal dus op ongeveer acht procent. Deze ont wikkeling zal er wellicht toe leiden dat het Centraal Planbureau zijn prijsstijigingsprognose (7 procent voor het hele jaar 1972) opnieuw zal moe ten herzien. Amerikaanse commentaren voorspel den vannacht een zogenaamde land slide, een politieke a ardverschuiving. Het zag er vannacht naar uit, dat pre sident Nixon een nieuw record in de Amerikaanse politiek zou vestigen: hij zou meer stemmen op zich verenigen dan enige presidentskandidaat voor hem. In 1968 was het verschil lussen de Democratische kandidaat Hubert Humphrey en Nixon maar 0,3 procent. Zelfs Barry Goldwater wist nog meer stemmen op zich te verenigen dan George McGovem nu. De republikeinen zijn vol vertrouwen de verkiezingen ingegaan. Alle opinie peilingen hadden al een grote over winning voorspeld. In Brussel ver klaarde een enthousiaste mr. Luns, se cretaris-generaal van de NAVO, dat hij blij was dat 'de naïeve en gevaar lijke McGovern' verslagen was. Mr. Luns meende dat McGovern vooral wat de defensiepolitiek van de VS betreft, onverantwoordelijke voorstellen heeft gedaan. Slecht weer Toen in het begin van de dag het weer slecht was en de kiezers niet in drom men naar de stembussen gingen, hoop ten de Democraten nog op een wonder. Een slechte opkomst zou hen namelijk in de kaart spelen, maar later op de dag bleek de opkomst groter dan ooit, verwacht werd dat meer dan 80 min Amerikanen zoaidien gaan stem men en werd 't duidelijk dat Nixon zou winnen. Want als de bejaarde en bedaagde kiezers, die in meerderheid conservatief en dus voor Nixon stem men, thuis zouden zijn gebleven, zou jong Amerika McGovern misschien nog een smadelijke nederlaag hebben kunnen besparen. Maar toen bleek dat bijvoorbeeld in New York de opkomst groter was dan ooit, zag het er naar uit dat Nixon zelfs deze traditioneel Democratische staat zou veroveren. President Nixon heeft gisteren zelt om zeven uur 's morgens zijn stem al uitgebracht. Hij deed dat in een lagere school in San Clemente, waar zijn wes terse Witte Huis staat. Daarna vloog hij naar Washington, waar al voorbe reidingen werden getroffen voor een groot feest van de Republikeinen. Nixon hoopte met vrouw, dochters en schoonzoons er te dineren. Winterpakket als je je best doet mag je van- avond je schoentje zetten In zijn toelichting op de nieuwe cij fers gaat het Centraal bureau voor de statistiek niet in op de mogelijkheid dat ondernemers op de prijsbeschik- king zouden zijn vooruitgelopen. Het CBS verklaart dat het vorige indexcij fer nog gedeeltelijk betrekking had op het zomerpakket, terwijl nu de (hogere) kosten van het winterpakket CHARLEROI (Belga, AP) Bij een mijninstorting in het Belgische couillet, een voorstad van Charleroi zijn gisteren zes mijnwerkers om het leven gekomen en werden drie ge wond. De instorting vond plaats op een diepte van 930 meter. RITA 'Als u werkelijk het briefje van school wil zien, dan moet u de snippers maar bij elkaar zoeken.' boorteplaats in Zuid-Dakota gestemd. Hij zei het opwindend te vinden, daT zijn naam bovenaan het stembiljet stond en dat de opiniepeilers de schrik van hun leven zouden krijgen. Hij kreeg geen gelijk. Want al vroeg in de nacht bleek Illinois met maar liefst 68 procent zich voor Nixon te hebben uitgesproken. Dat was meer dan de Republikeinen in hun stoutste dromen hadden durven dromen. De Amerikanen hebben gisteren ook een nieuw Huis van Afgevaardigden gekozen en 33 van de 100 zetels in de Senaat stonden op het spel. Zowel in het Huis als in de Senaat hebben de Democraten een meerderheid. Het leek wel zeker vannacht, dat die meerder heid kleiner zou worden, maar er kon nog niet met zekerheid gezegd worden of de Republikeinen in het kielzog van Nixon erin zouden slagen in een of beide volksvertegenwoordigingen de meerderheid te veroveren. Het leek vannacht nagenoeg zeker dat McGovern maar in twee staten zou winnen. Binnenland Schoolgeld: CH valt Van Veen aan 5 Middenstandspartij ongelijk, mug toch meedoen9 Buitenland Twee Duitslanden zijn het eens 8 Kerk Marxist en christen ontmoeten elkaar 2 Traditiegetrouw was de uitslag in het gehucht Dixville Notch gis teren het eerst bekend. Van de negentien stemgerechtigde inwoners stemden er 16 voor Nixon en 3 voor McGovern. ADVERTENTIEJ in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek. Levering uit voorraad: 'SLAAPBANKEN CENTRALE' Fabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudsesingel 68, Rotterdam, tel. 010-13.80.18. Geen gelijk De prijsstijgingen deden zich vooral voor in de sectoren kleding en schoe nen, waar gemiddeld bijna 2.5 procent meer moest worden betaald. Hogere prijzen werden verder vooral geno teerd voor aardappelen, groenten, fruit, koffie, melk, melkprodukten, onderhoudswerkzaamheden aan wonin gen, woningtextiel, vloerbedekking, vaste brandstof, ziekenhuistarieven en treinkaartjes. Het ministerie van economische zaken constateert opnieuw dat de trendmati ge prijsstijging een zekere stabilisatie vertoont, indien men de voortschrij dende 12 maands-gemiddelden verge lijkt met die vam het vorige jaar. Deze vergelijkingen geven nu al vier maan den 7.8 procent aan. In de drie maan den ervoor bedroeg de totale prijsstij ging over 12 maanden ten opzichte van dezelfde maanden van vorig jaar telkens 7.9 procent. George McGovern, de Democratische kamidiiidaat, heeft in Mitchell, zijn ge- DEN HAAG Minister Stuyt van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft gisteren in een toespraak ter ge legenheid van de opening van het nieuwe gebouw van AAZ-Nutszieken- fonds in Den Haag een beroep op de ziekenfondsen gedaan om te konten tot een betere kostenbewaking en controle op de verstrekkingen om de steeds toenmende kostenstijging de baas te blijven. De minister merkte op in een brochure gelezen te hebben dat de adviserend geneesheren van de ziekenfondsen maar al te dikwijls op gevallen stuit ten waarbij het twijfelachtig was of verblijf in 't ziekenhuis nog wel nood zakelijk was. Hij vroeg zich in dit ver band af, wat de adviserend genees kundigen aan een dergelijke situatie doen. Van de zijde van het gemeenschappe lijk overleg van ziekenfondsorganisa ties werd hierover de volgende verkla ring gegeven: Wanneer specialisten de mensen langer dan nodig in een zie kenhuis houden, kan de adviserend geneesheer, die een gewone arts is, daar weinig aan doen, omdat hij niet 'tegen de specialist op kan'. Het GOZ hoopt binnenkort meer greep op der gelijke toestanden te hebben, wanneer alle informatie centraal zal worden ondergebracht. Wanneer mocht blijken dat een bepaald ziekenhuis in een be paald rpecialisme te duur is of een veel langere opnameduur heeft dan ge middeld, bestaat de mogelijkheid van een 'boycot' van zo'n ziekenhuis. Sport CSKA lijdt onder syndroom-Asparucliov Economie Duitsers geen overval op Veneta Bockcnetalage Men schrijft ons Radio en tv Strips, feuilleton Recept Commentaar Dichtbij en verder Beurs Wetenschap en techniek Purzel Wetenschap en techniek 11 15 BUENOS AIRES (Reuter) De per soonlijke vertegenwoordiger van ex- president Peron van Argentinië, Hec tor Campora, heeft gisteren bevestigd, dat Peron op 17 november in Argenti nië zal terugkeren. Het zal voor het eerst sedert zijn afzetting in septem ber 1955 zijn, dat hij in Argentinië is. Campora, die zondag terugkeerde van een bliksembezoek aan Madrid, waar de 77-jarige ex-president sedert 1960 in ballingschap leeft, zei niet of Pe ron van plan is te blijven in het land waar hij ruim negen jaar het bewind voerde. Het Congres van Perons Justitialisti- sche Partij hechtte gisteren zijn goed keuring aan de aanwijzing van Peron als kandidaat voor de presidentsver kiezing, die in maart zal worden ge houden. Het deed dit ondanks het feit, dat de militaire regering-Lanusse had bepaald, dat eventuele kandidaten zich uiterlijk op 25 augustus in het land moesten hebben gevestigd. Van onze correspondent VEENENDAAL Op een verkiezings vergadering van de ARP in Veenen- daal heeft minister Boersma gezegd, dat het hoogst dubieus geacht moet worden, dat DS'70 in een eventueel nieuwe regering zal terugkeren. 'Er is een fundamenteel verschil van me ning met DS'70 over de inflatiebestrij- ding, waardoor KVP, WD, ARP en CHU na de val en de mislukte lijm poging van het kabinet DS'70 niet dan na zeer grondige garanties kunnen ac cepteren in een eventueel volgende regering van de vijf', aldus minister Boersma. 'Mocht door de verkiezingsuitslag toch DS'70 in aanmerking komen om zonder meer in een nieuw kabinet zitting te nemen, dan zal ik daar niet bij zijn', zo voegde hij eraan *oe. SARAGOSSA (AFP, AP. UPI) Vijf dagen na de bomaanslagen op zijn kantoor is de Franse consul in de Spaanse stad Saragossa, de 68-jarige Roger Tur, aan zijn brandwonden overleden. De Spaanse politie heeft drie studen ten aangehouden, die van de aanslag worden verdacht. Zij zouden de con sul in zijn kantoor hebben overvallen en hem hebben vastgebonden, waarna zij het huis opbliezen. De drie gear resteerden behoren tot een linkse ver zetsgroep, die wraak zou hebben willen nemen omdat de Franse rege ring onlangs alle politieke activiteiten in Frankrijk van de Baskische natio nalisten heeft onderdrukt noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal enzelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: - Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart ca. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste Qmapje post- Opletine handige papier met schaaltje paraatmap enveloppen (flessen- met brief- onderzetter) papier en pen Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1