SKA lijdt nog onder 'Asparuchov' 'Succes in sport hangt ook van de economie af' PUNCH SLAAT NIET TOE n falgaars voetbalpubliek ziet in Ajax-sterren iets van vroeger terug 1 u Slechts aantal toeschouwers telt nog maar voor FC Twente liverpool wint lok in Athene Vier kunstijsbanen in West-Duitsland Neil Blatchford tekent bij ISSL Go Ahead moet nog wachten Boete van Jacobs verminderd: ƒ250 Hl [HOI \v SPORT Til Kil gn onze speciale verslaggever )FIA Georgi Asparuchov was een eenling in een land, waar p-. lortdurend de kracht van collectief optreden wordt gepropageerd, sparuchov, Bulgaar, wenste zich niet te schikken naar de filiso- eën van het communistische regiem. En kon zich ook een dergelijke 'ba ouding permitteren, want hij was welhaast het enige idool in een i atie vol figuren zonder enige identiteit. Asparuchov was een play- 1 oy. Zijn levensstijl neigde naar die van de westerse maatschappij. 1 ijn grootste voorkeur ging uit naar razendsnelle auto's die hij con- ant naar een maximale prestatie stuurde. En dat werd hem nood- ttig- egin januari 1971 jakkerde Asparu- liefkozend betitelde voerde het toe- jov met vriend en ploeggenoot Kot- rental van zijn Alfa Romeo met naar wéér een invitatiewedstrijd het speciale nummerbord QQQQ het vijftigjarig bestaan van een [duidelijke provincieclub gestalte te 'Gundii', zoals de massa hem Van onze sportredactie ENSCHEDE Voor FC Twen te is in het UEFA-Cupduel te gen FREM miaar één vraag be langrijk: hoeveel toeschouwers tomen er. Na de riante uitgangs positie, dlie de Enschedeërs zich in de uitwedstrijd tegen de zwakke Deense ploeg hebben verschaft, ligt het in de lijn dér verwachtingen dat een groot deel van de Twente-aanhang vanavond verstek laat gaan. Kwamen er in de wedstrijd te gen het Russische Dynamo uit Tiflis nog 15.500 toeschouwers de Twentse zegetocht meema ken, nu is voor Twente een gelijk aantal toeschouwers als toen noodzakelijk om in ieder geval de kosten van deze twee de UEFA-Cup-ronde eruit te kunnen halen. Of dit zal lukken is zeer de vraag. Al is admini strateur Lubbers bepaald niet pessimistisch. 'Ik heb nog geen precieze getallen, maar ik heb wel de indruk dat de voorver koop redelijk loopt. Aan prog noses waag ik mij niet'. Het Twentse doelpuntenfeest van vanavond zal waarschijnlijk zon der aanvoerder Epi Drost wor- tn gevierd. Twentes ausputzer eft last van een liesblessure. Twentekringen zal pas in de 'loop van de dag een beslissing worden genomen over het al dan niet meespelen van Drost. Trainer Spitz Kohn heeft echter wel laten doorschemeren geen enkel risico te zullen nemen iMSTERDAM Liverpool, Stara Za- wa en Dynamo Berlijn hebben zioh itferen geplaatst voor de derde ron- van het toernooi om de UEFA :up. Van de«e drie kwam Liverpool Is enige in de tweede wedstrijd tot vnst. De Engelse ploeg momen tal leider in de eerste divisie sereloeg in Athene AEK Athene met M (rust 2-1). De thuiswedstrijd had liverpool gewonnen met 3-0. Ds doelpunten van Liverpool werd n- pmaakt door Hughes (19e en 44e unuut) en Boersma (87c minuut). Xicolaides scoorde in de 34e minuut Kt een strafschop tegen. Er waren S.OOO toeschouwers. De Bulgaarse club Stara Zagora ver lor in Boedapest met 1-0 van Hon- vtd. Aangezien de Bulgaren de eerste ïedstrijd met 3-0 hadden gewonnen, twalificeerden zij zioh voor de derde ronde. Dat was eveneens het geval met Dynamo Berlijn. De Oostduitse dub verloor weliswaar in Sofia met 2- Ovan Levski Spartak, maar de eerste wedstrijd was hier met 3-0 gewonnen door Dynamo Berlijn, zodat de Oost duitse club overgaat naar de derde ronde. enige doelpunt bij de wedstrijd Honved—Stara Zagora werd in de 23e minuut gemaakt door de Hongaar Pal. Hij benutte een strafschop. Bij Levski Sparta SofiaDynamo Ber lijn werden beide Bulgaarse doelpun ten gescoord door Zhechev (in de 54- 'te en 63ste minuut). Onder de 5000 beschouwers bevonden zich de spelers «n Ajax. steeds gretiger en gejaagder op. Hij waagde veel. Te veel, zoals later zou blijken. Wamt Asp-airucthov vond de dood in zijn statussymbool, nadat hij de controle over het stuur was verlo ren. En met hem verloor Kotkov het leven. Levski, Sofia, nee heel Bulgarije was in rouw gedompeld. Toen de nieuws media eindelijk prijsgaven, wat bij geruchte allang bekend was. stroom den duizenden mensen op de brede avenues van Sofia samen onder het motto 'Gedeelde smart is halve smart'. Enkele dagen later, toen Asparuchov. 28 jaar pas, werd begraven werd Sofia bevolkt door een noodt eerder gesigna leerde mensenmassa. Uit alle hoeken van het land verschenen de fans om het idool te eren. Toen drie etmalen daarna een minis ter ter aarde werd besteld, kwam vrijwel niemand spontaan opdraven. Sindsdien wordt Asparuchov in de perswereld doodgezwegen. Maar het Bulgaarse volk is hem niet vergeten. Dagelijks nog bezoeken honderden sympathisanten het graf, waar ook nu nog sprake is van een bloemenzee. Het Bulgaarse volk kén Asparuchov eenvoudig niet naar het verleden schuiven, want van dat mo'ment af is er geen figuur komen opdagen, waar aan het zich kan spiegelen. Gundi was dé vedette in een voetbal gemeenschap die enkele jaren geleden rijk was aan talenten. Asparuchov, lid van Spartak Levski. werd ook interna tionaal geaccepteerd als een wonder baarlijk goede spits. Hij beschikte over een vlammend schot, koos voor treffelijk positie en wist zich voortdu rend uit de dekking los te maken. En die dekking was zwaar, want naar mate zijn talent meer en meer be kendheid kreeg, werden de tegenmaat regelen ook verscherpt. Asparuchov was als 28-jarige al recordhouder wat hel aantal interlands betreft: rond de 70. En zijn carrière leek. nadat hij een seizoen lang met blessures had gesukkeld, weer perspectief te bieden. Aan zijn voetbalprestaties ontleende Asparuchov privileges die een ander nooit zou verkrijgen. Hij vormde een enorme prooi voor buitenlandse clubs (Inter) die hem graag zouden inlij ven. Asparuchov mocht niet weg, nooit, evenmin als zijn collega's. Maar zijn aspiraties om het grote geld op te zoeken, werden in toom gehouden door talrijke faciliteiten. Zijn vrouw werd het beheer van een nachtclub toegekend en zelf werd hij zoet ge houden door kostbare geschenken. 'Van fans gekregen', zei hij ooit. maar wie de welvaartsstand in Bulgarije kent, wist beter. Tekenend voor zijn grote populariteit is de toeschouiwersopkomst bij Levski sinds dé favoriet overleden is. Regi streerde men in 't Asparuohov-tijdperk per wedstrijd gemiddeld 40.000 toe schouwers. dat aantal is inmiddels verminderd tot 15.000. En dat is zeker geen gevolg van de successen van stadgenoot CSKA dat vroeger ook al een sterker team als eenheid naar voren bracht. Zelfs nu nog wordt Levski meer gewaardeerd dan CSKA, de sportclub van het leger. CSKA is niet populair en zal dat nooit worden, gezien de oorsprong van de club. Voor het eerst sinds zeven jaar (1965, halve finale om de Europa Cup I tegen Inter Milan) is het grootste stadion van Sofia uitverkocht. De 70.000 beschikbare entreebiljetten wa ren in een mum van tijd vergeven. Niet omdat CSKA zich plotseling in een immense belangstelling mag ver heugen. maar omdat de tegenstander Ajax heet. De Amsterdamse formatie is publiektrekker. In Ajax lopen, zoals bekend, twee fenomenen. Cruijff en Keizer. Dat zijn figuren, waarin het Bulgaarse volk de klasse van een Asparuchov herkent. Dat zijn individualisten zoals deze gemeenschap die wenst. Trou wens. ook Johnny Rep werd tot die categorie gerekend. Bulgarije volgde Ajax' confrontatie met Independiente en zag dat invaller Rep tweemaal (ADVERTENTIE) (CONTACTAD VERTENTJE) kennismaking etc. Castilla, sigaar van zeer goeden huize (Velasques) is brandend van verlangen om kennis te maken met serieuze HEREN die tegen kleine vergoeding (32 cent) willen genieten van haar flink postuur en ronduit vorstelijk karakter. Doel: oprechte VRIENDSCHAP. Leeftijd onbelangrijk. 7 Reacties worden discreet^ behandeld door uw eigen sigaren winkelier. Piet Keizer, Johan Cruijff en Horst Blankenburg herdenking van de 'oktober revolutie'. (van rechts naar links) in Sofia als toeschouwer bij de parade ter gelegenheid van de INZELL (ANP) West Duitsland zal binnen afzienbare tijd waarschijn lijk over vier kunstijsbanen kunnen beschikken. Lange tijd was de 'won derhaan' van Inzeil de enige open luchtaccommodatie, waar de Duitse hardrijders terecht konden. Inmiddels is men in Berlijn met de bouw van een kunstijsbaan gestart en staan ba nen in Darmstadt en in Noordrijn- Westfalen op stapel. In Rusland is de wereldberoemde Me- deobaan in Alma Ata, die in 1970 door lawines en een aardverschuiving geheel werd vernield, weer in zijn oude glorie hersteld. Dit seizoen nog kunnen er op een hoogte van 1711 meter schaatswedstrijden worden ge houden. De nieuwe accommodatie om vat naast een 400 meterbaan ook een ijshockeyveld en tribunecapaciteit voor 12.000 toeschouwers. In de jaren tussen 1952 en 1970 werden op de Medeobaan niet minder dan 45 wereld records gevestigd. Alma Ata beschikt voorts over schaatsbanen in het cen trale stadion (op 845 meter hoogte) en in het Spartakstadion (800 meter). OSLO (UPI) De Amerikaan Neil Blatchford heeft gisteren zijn hand tekening gezet onder een contract met de International Speed Skating League, de profschaatsorganisatie. Blatchford. sterk sprinter, brengt het aantal ge contracteerde rijders op 16. effectief explodeerde. Trainer Mano- lov van CSKA: 'Speelt Rep niet mee? Ha, ha. Dat soort geintjes kennen we inmiddels. Wat dat betreft zijn we niet in de maling te nemen.' Het Bulgaarse voetbal en ook CSKA lijden onder het syndroom-Asparu- chov. De spelers (anoniem, want an ders valt er zelfs geen zinnig woord uit hen los te peuteren) schrijven de magere successen van de nationale formatie en van de clubs, die steeds weer in de eerste of tweede ronde van de Europese toernooien worden geëlimineerd, toe aan het gemis van Asparuchov: 'Het niveau van ons voet bal is sinds zijn overlijden schrikba rend gedaald. Asparuchov bepaalde de kracht en het gezicht van hel Bul gaarse elftal'. De voormalige bonds coach en nu directeur vam CSKA, Bos- kov, is een andere mening toegedaan: 'Het Bulgaarse voetbal is afgezakt na het échec in Mexico, waar de wereld kampioenschappen zijn gespeeld. Dat was een ramp, een klap die wij nog niet verwerkt hebben.' CSKA weet dan ook dat het volmaakt kansloos is tegen de Europese kampi oen. Het beschouwt het duel met Ajax als een gelegenheid om de inter nationale voetbalwereld de potentiële kwaliteiten, die er schijnbaar in de ploeg huizen, te tonen. Trainer Mano- lov: 'Het is geen schande om van Ajax te verliezen. Wij grijpen deze ontmoeting aan om te bewijzen dat we de sterkste ploeg van Oost-Europa hebben. Dat is bewezen. Afgelopen zomer hebben we een groot evene ment, waarvoor alle Oosteuropese le- gerploegen hadden ingeschreven, ge wonnen. Maar Ajax is uiteraard an ders. Die formatie bevat zoveel sa mengebundelde capaciteiten dat we normaal gesproken geen kans hebben Ajax, zoals ik dat ken. speelt het meest moderne voetbal. Het ene mo ment treedt het op als een collectief geheel, even later offert iedereen zich op voor Cruijff en Keizer. Ajax zegt een 44-2 systeem te hanteren, maar dat is voor mij nog geen enkel uit gangspunt. Want: Ajax is niet te bere kenen.' Zoals het een goede trainer betaamt, ziet Manolov achter de horizon toch wel enkele mogelijkheden. Zij zijn summier, miaair volgens hem vermel denswaard. Manolov: 'We hebben ooit het Nederlands elftal van de eindron den voor het wereldkampioenschap af gehouden. Vorig jaar nog schakelden we Jong Oranje uit voor het Euro pees kampioenschap. Die gegevens verstrekken enige hoop. Eén ding houdt me nog meer bezig: in hoeverre is Ajax verzadigd? Kan de ploeg de ambitie opbrengen om zich volledig tegen ons te geven? Ik weet het niet.' De spelers van CSKA hadden giste ren, zoals alle Bulgaren, een vrije dag. Het uitbreken van de 55 jaar geleden aangevangen Russische revo lutie werd met 'passend' machtsver toon gevierd en daar moet natuurlijk elke Bulgaar naar kunnen kijken. So fia, dat op z'n zondags was uitgedost, realiseert zich dat het treffen met Ajax een kwestie is van 'met hoeveel verliezen we?' Bulgarije wacht op een nieuwe Aspa ruchov. JOHN LINSE DEVENTER De subsidie-aanvraag van de Deventer eredivisieclub Go Ahead (ƒ418.000,die gistermiddag in de begrotingsdebatten van de De venter gemeenteraad zou worden be handeld. is op verzoek van de PvdA- fractie aangehouden tot 27 november. De fractie van de PvdA vroeg om uit stel omdat het nog geen gelegenheid heeft gehad de stukken te bestuderen. Go Aheads penningmeester David Zen- dijk. die de discussie vanaf de publie ke tribune volgde, zei: 'Als de subsidie wordt afgewezen dan zal dat het einde betekenen van het betaalde voetbal in Deventer UTRECHT (ANP) In het hoger beroep dat Bert Jacobs, de trainer van FC Utrecht had ingediend, is de boete van 1000 gulden die hem was opgdlegd teruggebracht tot 250 gul den. De drie wedstrijden schorsing bleven gehandhaafd. Wat betreft het intrekken van zijn trainers-licentie werd bepaald dat de FC Utrecht- trainer drie maanden voorwaardelijk kreeg met een proeftijd tot 1 juli 1974. Op deze datum loopt ook het contract met FC Utrecht voor Bert Jacobs af. Verrassende theorie ra 11 in Belgrado teruggekeerde Lazar Radovic Delftenaren blijven tegen Olympiakos Piraeus op 88-68 steken DELFT Punch kan op niemand anders dan zichzelf wijzen, als de Delftse club de tweede ronde van het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars niet haalt. Gisteravond verzuimde de ploeg namelijk tot twee maal toe tegen een veel sterker geacht Olympia kos Piraeus een zware kloof te slaan. De ploeg van coach Zweze rijnen won tenslotte met 8868. maar als de Nederlanders boven de 100 waren uitgekomen, had niemand dat vreemd gevonden, "et nog één duel in Griekenland v'oor de boeg, is de zekerheid v°or de tweede ronde in eigen, niet uitverkocht, huis, gemist. De voorbereiding op het duel van beide ploegen toonde schrille tegen- 'tellingen. De Grieken kregen het af gelopen weekende volop ue gelegen heid de Delftse formatie aan het werk zien in het topduel tegen Fiat Mars. Punch moest zich met aanmer kelijk minder tevreden stellen. Een "tining hoé leerzaam ook weegt nauwelijks op tegen een in een wedstrijdsituatie aan het werk zien van een tegenstander. En pas kort voor de wedstrijd kwamen de spelers van Punch bij elkaar. Coach Zwezerijnen: 'Ik wilde de jongens niet uit hun gewone ritme halen. Ik geloof dat het beste is om zo gewoon moge lijk door te gaan ook voor dit soort belangrijke wedstrijden.' De Grieken bevonden zich al enkele dagen in Delft. Waarbij het overigens nu ook weer niet op een groot opge zet trainingskamp leek, er waren in het programma namelijk heel wat mo gelijkheden open gelaten voor de spe lers om de stad in te gaan. Maar de dagelijkse forse oefenschema's werden in ieder geval professioneel afge werkt. Zwezerijnen moest hét deson danks maar met een heel summiere informatie doen: 'Ik wist alleen maar dal het een sterk team was. Maar om dan ook maar meteen te zeggen dat ik het kende, nee. Ik wist dat ze vier Amerikaanse-Grieken hadden en dat ze hoog worden aangeslagen' in eigen land. Dat is alles wat ze me verteld hebben. En dan ook nog dat ze waar schijnlijk beter zijn dan Panathinai- kos. Meer wist ik niet. Uit alles bleek echter wel dat het hen er veel aan gelegen is om zo ver mogelijk te komen in dit toernooi. Anders ga je ook al niet zoveel dagen tevoren naar een tegenstander toe.' En toch viel die Griekse furie tegen, zwaar tegen zelfs. De roem was aan merkelijk groter geweest dan de wer kelijke kwaliteit, die coach Fedon Ma- theou in zijn team heeft verzameld. Het duel kwam gisteravond niet uit boven een normaal competitieduel in Nederland. Met die restrictie dan ook nog. dat er in de eerste tien minuten erbarmelijk geschoten werd. waardoor het geheel nauwelijks om aan te zien was. Er waren in totaal 7 doelpogin gen nodig geweest voor de eerste tref fer genoteerd kon worden. En daarna ging het allemaal nog maar weinig be ter. Wel bleek al in de eerste helft dat Punch zich in normale vorm naar een uitgangspositie had kunnen spe len, waardoor de uitwedstrijd met re delijk optimisme tegemoet gezien kon worden. Punch miste echter de koelheid om de vele fouten, die er onder de Griekse basket werden gemaakt, goed af te straffen. Punch liep vooral dankzij het fabelachtige schot percentage van Ed Strong plotseling toch ver uit. Een 62-achterstand kon via 1010 ver volgens ineens worden opgebouwd naar 3521. Toen had Punch het kar wei af kunnen maken, maar op dat moment zakte de ploeg weer terug en konden de Grieken weer bijkomen. Daardoor was het bij de rust slechts 4136, terwijl een verschil van 10 pun ten méér nauwelijks verwonderlijk zou zijn geweest. Na de pauze leek er in eerste instan tie weinig veranderd. Het schieten bleef even slecht verzorgd als in de eerste helft en Olympiakos bleef daar door tot de tiende minuut nog aardig bij: 6151. Toen kwam er echter in eens weer zo'n opleving van Punch. Strong schoot uit alle standen raak en Sikking deed voortreffelijk werk. Daardoor stond Punch zowaar bij het ingaan van de laatste drie minuten met 8259 voor. In een lawine van per soonlijke fouten (10 man verdwenen in totaal voortijdig met 5 persoonlijke fouten van het veld) slaagde Punch er in die kleine marge voor een Euro pacup-duel althans te consolideren. Het werd tenslotte 8868. RUUD VERDONCK Van onze speciale verslaggever BELGRADO Lazar Radovic is terug van zeven jaar weggeweest. Terug in het lakonieke Joego slavië, terug in het stijve blauwe pak met het hagelwitte over hemd. Alleen zijn uitstekende Nederlands en zijn werkgever in de hoofdstad Belgrado herinne ren nog duidelijk aan zijn lucra tieve verblijf in de Nederlandse voetbalwereld. Radovic werkt nog 1 t steeds bij Philips. Niet meer als goed betaalde verdediger van de Eindhovense ere-divisieclub PSV, maar op het kantoor van de Joe goslavische vestiging van het we reldconcern. Zijn salaris is inmid dels dan ook tot ver onder de dui zend gulden per maand gedaald. Lazar Radovic (volgende week wordt hij 35) is in Joegoslavië vrijwel ver geten. Toen hij ruim zeven jaar gele den door het toenmalige Xerxes-DHC gecontracteerd werd, was Radovic in zijn land een vedette. Ook voor hem lonkte op 28-jarige leeftijd, de grens waarop Joegoslavische topspelers hun land mogen verlaten om voor een buitenlandse club te gaan spelen, een aantrekkelijke aanbieding uit Neder land. Radovic bleef langer dan aan vankelijk bedoeld. Onder druk van PSV verlengde hij vorig jaar zijn contract nog één seizoen. Radovic eis te tegelijkertijd echter, dat hij eenmaal terug in Joegoslavië bij Philips, in dienst kon blijven. De hernieuwde kennismaking met het Nederlandse voetbal ervaart Radovic als een onverwacht feestje. Het ver blijf van Feyenoord in Belgrado voor de vanmiddag te spelen UEFA-Cup- wedstrijd tegen OFK betekent voor hem een contactlijn die hij de laatste maanden gemist heeft. 'Ik ben blij dat ik weer even over het Nederland se voetbal kan praten. Of als ik een telefoontje uit Eindhoven krijg. Na tuurlijk blijf ik de verwikkelingen in de eredivisie aandachtig volgen. Speci aal die van PSV. Ik heb de ploeg enkele weken geleden kort voor een wedstrijd nog een telegram gestuurd. Het heeft blijkbaar niet geholpen. Ik sta er versteld van dat het met PSV op dit moment zo slecht gaat. Dit had ik niet verwacht.' Tijd voor voetbal heeft Radovic nau welijks meer. Al zijn aandacht wordt door zijn werk en zijn studie rechten opgeëist. Inmiddels is hij voor het belangrijkste examen geslaagd. Rado vic: 'Ik moet officieel nog een Jaar verder studeren. Dan ben ik diploma- rechter. Die status heb je hier abso luut nodig als je iets wilt bereiken. Voordat ik uit Joegoslavië vertrok werd een rechter nog hoog aangesla gen. Nu zegt dat beroep niets. Zeker in financieel opzicht niet.' Zijn zevenjarig verblijf in Nederland heeft Radovic sterk veranderd. Zijn aanpassing aan de Joegoslavische leef gewoonten is nog steeds niet voltooid. Hij ergert zich zichtbaar aan het roe keloze verkeer, aan de vervuiling van Belgrado en de veel zwieriger en makkelijker mentaliteit. 'Weet je, de eerste weken na mijn terugkeer in Joegoslavië had ik voortdurend last van mijn maag. In Nederland was het bijna een wet. dat we 's avonds om 6 uur warm gingen eten. Hier eten we Lazar Radovic als het uitkomt. Vaak 's middags om 3 uur. maar ook 's avonds laat. Of hele maal niet. De Joegoslaaf maakt zich veel minder druk over de leefregels dan de Nederlander.' Het Joegoslavische voetbal heeft in de periode dat Radovic naar Nederland vertrok, een ware uittocht van geta lenteerde spelers naar het buitenland beleefd. De westerse clubs betalen gretig. Of de aangeboden Joegoslaaf nu 'n naam had of niet. Steeds weer verdween de top op 28-jarige leeftijd. Het enige voordeel dat de voetballerij in dat land uit die export haalde, was een regelmatige doorstroming van jeugdig talent naar topposities. Maar de exodus heeft de Joegoslaven vooral op internationaal niveau aanzienlijke schade berokkend. Radovic: 'De hausse is een beetje voorbij. Logisch ook. De invoering van het semi-professionalisme en de verzakelijking van de clubs maken het minder aantrekkelijk om naar het buitenland te gaan. Dragan Dzajic is een goed voorbeeld. De hele wereld toonde belangstelling voor deze top- speler. Maar Rode Ster is er toch in geslaagd hem voorlopig nog te hou den. De clubs laten hun spelers min der vlot vertrekken. Al kunnen zé in feite nooit de bedragen betalen, die clubs uit het buitenland bieden. De Joegoslavische verenigingen zullen nu verder moeten gaan. Er is vooral de laatste maanden een goede discussie op gang gekomen. Ons nationale elftal heeft een uitstekende kans om via Griekenland en Spanje de eindronde van het wereldkampioenschap te be reiken. Iedereen is er precies als in Nederland van overtuigd dat een nieuw succes op wereldniveau noodzakelijk is voor dc toekomst van ons voetbal. Joegoslavië heeft teveel spelers geëxporteerd, meer dan 2 zeer goede ploegen zijn naar het buiten land verdwenen.' Een zakelijke leiding van het club voetbal in Joegoslavië heeft voorlopig alleen bij Rode Ster Belgrado gestalte gekregen. Onder leiding van de schil derachtige manager Miljan Miljanic is daar een professionele begeleiding ontstaan. Door de komst vain de Aja- cied Velibor Vasovic zijn ook bij Partizan verbeteringen zichtbaar ge worden. OFK, de derde club van Bel grado, blijft nog beduidend achter. Radovic: 'OFK is een van de vreemd ste ploegen die ik ken. Dit elftal zal nooit kampioen worden, omdat het niet kan verdedigen. OFK speelt ech ter wel het aantrekkelijkste voetbal.' Joegoslavië is volgens Radovic 'op de goede weg'. De ontwikkeling van het voetbal koppelt hij via een verrassen de theorie aan de mentaliteit en de economie van het land. Radovic: 'Top voetbal is niet alleen amusement meer. Succes in de sport hangt voor een groot deel van de economie af. Het is industrieel voetbal geworden. De kwaliteit en het succes is gescho ven van zuidelijke landen als Joego slavië, Italië en Spanje naar het wes ten. naar Nederland en West-Duits land. Daar is de economische situatie rijp voor dat industrievoetbal. Als de economie van Joegoslavië straks beter wordt, zal dat ook aan de kwaliteit van dc sport merkbaar zijn. Goed, de Skandinavische welvaartsstaten spelen geen belangrijke rol. Maar het gaat natuurlijk niet alleen om economie. He' is ook een kwestie van tempera ment en karakter.' Radovic schuift zelf PSV als illustra tie naar voren. De formatie van Kees Rijvers worstelt juist door het ontbre ken van kenmerkende eigenschappen als mentaliteit en karakter met een langdurige impasse die via het huidi ge spelersarsenaal niet op te lossen blijkt. Radovic weer: 'Een deel van de persoonlijkheid kan aangeleerd wor den. Door ervaringen bijvoorbeeld. Bij PSV is eigenlijk de zekerheid te groot. Het basissalaris is echt niet overdreven hoog, maar je krijgt bij PSV eventueel wel de beschikking over een prachtig ingericht huis en andere bijzondere faciliteiten. Dat er een wereldbedrijf achter de club staat voel je ook als voetballer voortdurend in je rug. Misschien wordt het alle maal wel te gemakkelijk gemaakt. Voetballen betekent een lang gevecht. Dat lijken ze bij PSV te zijn verge ten.' Radovic is na zijn thuiskomst in Joe goslavië met een ander gevecht gecon fronteerd. De slag om de toekomst. 'Jullie Nederlanders zijn nuchterder en meer gedisciplineerd dan de Joe- goslarven. Een stuk van die mentaliteit heb ik overgenomen. Daar profiteer ik nu van. Ik heb de laatste jaren twee studies afgemaakt. Ik heb rech ten en het leven bestudeerd. Neder land heeft me geholpen. Een meisje van 10 jaar in Nederland is meer wereldwijs dan een jongen van 18 in Joegoslavië. Dat laconieke en gemak kelijke irriteert me hier wel eens. Kenmerkend hiervoor: Boris Marovic, trainer van OFK Belgrado, is voor de eerste wedstrijd tegen Feyenoord een slordige 10 keer bij Radovic op be zoek geweest om met hem een spel- eoncept van de Rotterdammers door te nemen. Radovic gaf goede tips. Dat blijkt wel uit het resultaat (43) in Rotterdam. Radovic: 'Sinds die tijd heb ik niets meer van Marovic ge hoord. Ik heb hem met veel informa ties geholpen. Nu heeft hij mij blijk baar niet meer nodig! Radovic koopt daarom vanmiddag ge woon een kaartje voor de wedstrijd OFKFeyenoord. GERRIT DEN AMBTMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11