Lonen en prijzen in Engeland bevroren ■uw a JChristelijke werkgevers: afspraak is afspraak' I )uitslanden onden hun verleg af krant jpinie-peilers even Nixon 9-61 procent Na mislukken van sociaal contract McGoverns kleinzoon mee Kort geding om het W. A. Ortthuis CNVconflict binnen NVV maakt noodzaak gesprek duidelijk In deze krant België-Nederland mogelijk op tv H bon maar vooral misschien goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. Meer in passende .omgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG instraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) ülronr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnemen! 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Aid. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur 0 YORK (UPI) Volgens de itste opinie-onderzoeken in Amerika at Richard Nixon vandaag een zeer ote overwinning op Senator George (Govern behalen. Gallup geeft Nixon procent van de stemmen en cGovern 35 procent, terwijl drie rocent van de ondervraagden nog eiii beslissing had genomen, welke residentskandidaat zij de voorkeur ven. et opinie-onderzoekbureau van Harris eeft McGovern iets betere kansen: 59 rocent voor Nixon, 35 procent voor (Govern en zes procent nog geen ming. [Washington Post en de New York mes beide anti-Nixon-kranten orspelden gisteren op basis van door n gedane opinie-onderzoeken een po- ieke aardverschuiving. De New York mes voorspelde zelfs dat Nixon in van de 51 staten een overwinning boeken. De enige hoop voor (Govern op een iets kleinere neder- ug bestaat volgens zijn eigen ver- iöingsstrategen uit een grote op- imst van de pas geregistreerde kie- rs. dat wil zeggen van de jongeren ssen de 18 en 21 jaar. ONN, OOST-BERLIJN (Reuter. AP) De onderhandelaars van Oost- en 'est-Dudtsland resp. Michael Kohl a Egon Bahr hebben gisteravond un onderhandelingen afgerond over en basisverdrag inzake de normalise- ing van de betrekkingen tussen de eide Duitsland en. resultaat van de besprekingen It vandaag aan de regeringen van en West-Duitsland voorgelegd, [ft tekst van het conceptverdrag zal '?ens de Westduitse regerings- irdvoerder Rudi von Wechmar larschijnlijk vandaag niet bekend irden gemaakt. De negen maanden oude Matthew Rowan zat deemoedig aan de voeten van grootvader George McGovern, toen deze in zijn verkie zingsvliegtuig van Little Rock naar St. Louis vloog. In deze laatste stad verzekerde McGovern zijn toehoorders, dat een verkiezings overwinning van NLxon wellicht nog eens vier jaar oorlog betekent. ver centraal akkoord valt niet meer te onder handelen jlan onze soc.-economische redactie DEN HAAG Het Nederlands Christelijk'Werkgeversverbond staat op liet standpunt, dat er over Je inhoud van het centraal akkoord niet meer kan worden onderhandeld. Met name de lijst van ver- angens en wensen, die het NW momenteel onder druk van Industriebond NVV opmaakt, is voor het NCW geen reden om dc besprekingen over het centraal akkoord te heropenen. Drs. D. E. Cnossen, secretaris van het verbond, verklaarde gisteren op een bijeenkomst in Den Haag dat het centraal akkoord voor het NCW on aanvaardbaar is, wanneer de inventa risatie van het NVV de mogelijkheid Zogezegd Als we de weg van het groeps egoïsme niet verlaten, verwordt Je overheid tot een speelbal van machtsgroepen en wordt onze democratie uitgehold. Prof. dr. P. Steenkamp Regen In het algemeen veel bewolking met nu en dan regen of mot regen. Matige, aan de kust tot krachtig toenemende zuidweste lijke wind en maximum-tempe raturen rond 12 graden Celsius. MORGEN EN OVERMORGEN: plaatselijk regen en temperatu ren als regel boven normaal. Lood in aardewerk s> Q> keku^f Er is een loden last van me af gevallen. zal scheppen het centraal akkoord vol gend jaar open te breken. 'Het is voor ons ook onaanvaardbaar, wanneer afzonderlijke bonden met ge bruikmaking van openbreek-clausules in de CAO's in de gelegenheid zouden worden gesteld het centraal akkoord open tc brekeialdus drs. Cnossen. 'De mogelijkheid het centraal akkoord op te zeggen, moet er alleen zijn, wanneer werkgevers en werknemers op centraal niveau van mening zijn, dat de afspraken moeten vervallen. Bijvoorbeeld wanneer men van me ning is dat niet aan de doelstellingen van het akkoord is voldaan'. Drs. Cnossen wees erop dat het cen traal akkoord alleen betrekking heeft op 1973. 'Zowel de werkgevers als de werknemers zullen bij het nieuwe kabinet verlangens op tafel leggen, maar wij gaan er vanuit dat het nieuwe kabinet eerst op de volgende begroting eventuele verlangens kan honoreren. Werkgevers en werkne mers zullen tussentijds alleen op hun afspraken mogen terugkomen, wan neer de doelstellingen niet worden gehaald of wanneer de overheid op haar toezeggingen terugkomt en bij voorbeeld tóch een eigen risico in het ziekenfonds invoert. De toetsing van de vakbeweging van hun actiepro gramma en de nota arbeidsvoorwaar denbeleid '73 aan het centraal ak koord kan voor volgend jaar geen invloed meer hebben', aldus de heer Cnossen. Hij vestigde er ook de aandacht op, dat de werkgevers formeel niet op de hoogte zijn van de besprekingen bin nen de vakbeweging over de open breek-clausules. 'Het is op het ogen blik nog volstrekt onduidelijk hoe deze clausules moeten vorden uitge legd', aldus de heer Cnossen. Het NCW gaat er nog steeds vanuit dat het centraal akkoord er komt. Bezwaar maakte het NCW gisteren tegen 'het fabeltje van Groenevelt' dat er het afgelopen jaar sprake zou zijn van een extra toeneming van het winstinkomen met vijf miljard. Deze toeneming is geen vijf maar 2.8 mil jard, waarva.. er nette 90 miljoen gulden overblijft. 'We hebben er be hoefte aan dit fabeltje uit de wereld te helpen', aldus het verbond. CNV Ook het CNV heeft inmiddels ver klaard dat de openbreek-clausules niet mogen worden gebruikt wanneer de besprekingen met het nieuwe kabinet niet tot een door de vakbeweging gewenst resultaat zouden leiden. Een dergelijk gebruik zou in strijd zijn LONDEN (Reuter, UPI) De Engelse premier Heath heeft een loon- en prijsstop afgekon digd voor 90 dagen. Evenals in Nederland zijn in Engeland de onderhandelingen over een so ciaal contract mislukt, wat voor Heath de directe aanleiding is geweest tot de maatregel. De bevriezing geldt voor lonen, prij zen, huren en dividenden met slechts een klein aantal uitzonderingen die niet nader werden toegelicht. Met de maatregel hoopt de Engelse regering o.a. de snel toenemende inflatie een halt te kunnen toeroepen. De gemid delde stijging van lonen- en prijzen was in Engeland de afgelopen 12 maanden ca. 10 procent. De stop, die nu is afgekondigd, is de eerste sinds 1966. Heath maakte de bevriezing gister middag bekend in het Lagerhuis en lichtte de maatregel 's avonds toe in een rechtstreekse televisieuitzending. De premier zei geen andere weg meer te zien om de inflatie te bestrijden nadat de besprekingen tussen rege ring, werknemers en werkgevers over een sociaal contract vorige week op niets uitliepen. Net als in Nederland werd het toen o.a. onmogelijk de stijging van lonen en prijzen binnen aanvaardbare grenzen te houden. Tot nu toe heeft Heath steeds ver klaard een groot tegenstander te zijn van overheidsingrijpen in het econo misch leven. Toen hij in 1970 het roer overnam van Labourleider Wil son verklaarde hij de inflatie te kun nen beperken zonder maatregelen van bovenaf. Maar de regering, aldus Heath giste ren in het Lagerhuis, had nu geen alternatief meer. De besprekingen tus sen werknemers, werkgevers zijn mis lukt, men is het niet eens kunnen worden over een pakket anti-inflatie maatregelen. nu rest ons niets anders meer dan overheidsingrijpen. De eer ste minister herhaalde nog eens dat naar zijn mening de vakbonden cul- dig zijn aan de mislukking van het overleg. De regering en de werkge vers waren bereid tot een akkoord, maar de vakbonden eisten maatrege len om de prijzen binnen de perken te houden, maar wilden niet praten over beperking van de loonstijging. met het karakter van de gemaakte afspraken. De mogelijkheid tot het openbreken van contracten dient der halve volgens de verbondsraad van het CNV alleen te worden benut in geval van afwijkingen van het cen traal akkoord, waardoor de inhoud van dit akkoord zou worden aangetast of ondermijnd. Het CNV wijst erop dat deze opvat ting geheel overeenkomt met het standpunt van het NVV, maar dat de Industriebond-NVV andersluidende verklaringen heeft afgelegd. Het CNV dringt daarom aan op opheldering. De verbondsraad van het CNV zegt tenslottj dat zowel het opstellen van een prioriteitenlijstje voor het over leg met het nieuwe kabinet als het beleid ten aanzien van de openbreek- clausules moeten worden beschouwd als onderwerpen die in gezamenlijk overleg tussen de drie vakcentrales moeten worden behandeld. Van een onzer verslaggevers AMERSOORT De ouders van de zes jongens die momenteel het W. A. Ortthuis in Amersfoort bezet houden, zullen een kort geding aanspannen tegen directie en bestuur van de or thopedagogische maatschappij 'Zand bergen'. waarvan het Ortthuis deel uitmaakt. In een verklaring eizen de ouders, dat de vroegere situatie in het tehuis wordt hersteld. Directie en bestuur zijn volgens de ouders verantwoorde lijk voor de huidige gang van zaken. Het oudercomité dat thans in het leven is geroepen, zegt verder niet akkoord te kunnen gaan met over plaatsing van de jongens uit het Ort thuis naar elders tegen de zin van de pupillen in. Ook verlangen de ouders, dat bestuur en directie hun verant woordelijkheid voor de hulpverlening in het tehuis weer ten uitvoer brengen. Het conflict tussen leiding en bestuur mag naar het oordeel van de ouders niet ten koste gaan van de jongens in het Ortthuis. De jongens zijn thans het slachtoffer van een prestigestrijd, aldus de ouders. Het oudercomité heeft gisteren nog een gesprek aangevraagd met het be stuur teneinde tot een oplossing van de moeilijkheden te komen in die zin, dat de positie van de jongens wordt veilig gesteld. 'Ik heb ze gekocht, om ze hun vrijheid te geven.' De Britse premier Edward Heath verlaat hier opge wekt zijn ambtswoning in Downirtg Street 10 om het parlement mee te delen dat de lonen en prijzen v oor zeker negentig dagen worden bevroren. UTRECHT Het conflict binnen het NVV heeft de noodzaak van een ge sprek over de doelstellingen en het beleid van een federatie van vakcen trales nog eens zwaar onderstreept, aldus het CNV, in zijn officieel or gaan 'De Gids'. In de 'verklaring van Oostkapelle' heeft het CNV reeds voor zo'n gesprek gepleit. 'Juist dat gesprek kan, aldus het CNV, duidelijk maken dat niet één bond in Nederland het alleenrecht op actie voor maatschappelijke vernie- wing heeft. Het CNV heeft daar dui delijke opvattingen over, hetgeen blijkt uit zijn visieprogram. Het CNV is de enige vakcentrale met een visie program en zal ddt als basis en richt lijn gebruiken voor de standpuntbepa ling in het komende overleg over doel stellingen en beleid van de drie vak centrales. Elders in 'De Gids' verwijt het CNV de WD. 'opportunisme' omdat deze partij zich eerst maanden lang heeft verzet tegen de wensen van de vakbe weging, terwijl de heren Van Riel en Wiegel van de VVD nu het heengaan van Ter Heide als NVV-voorzitter be treuren. Ook verdedigen zij het cen traal akkoord. Eerst werd de vakbewe ging beschuldigd van alles wat lelijk en ondemocratisch was, nu tonen zij respect voor de democratische hou ding van de meerderheid van de vak beweging 'en plengen zij bijna tranen over een conflict tussen de vakbonden onderling'. RITA Toch hoopt Heath, zo zei hij in het Lagerhuis, nog steeds or overeenstem ming tussen de partijen die betrokken zijn bij het sociaal overleg. Onmogelijkheid Een onmogelijkheid, aldus oppositie leider Wilson. Naar zijn mening zal de regering haar opstelling drastisch moeten veranderen wil zij niet op een voortdurende voet van oorlog blijven met de vakbeweging. Wilson noemde de maatregel 'onwerkbaar en niet eer lijk'. Leden van de oppositie jouwden Heath uit toen hij de loon- en prijs stop 'juist, rationeel en verstandig' noehide. In zijn eigen partij is Enoch Powell, die behoort tot de rechter vleugel een fel tegenstander van de bevriezing. 'Heeft u uw verstand ver loren', zo riep hij de regeringsleider toe. U verloochent de diepste beginse len van de Conservatieve partij. Heath echter sprak van een plicht tegen over de natie. De maatregel van de Engelse regering vertoont enige overeenkomst met de voorstellen die Nixon vorig jaar af kondigde. De Amerikaanse president maakte toen ook een loon- en prijsstop bekend voor 90 dagen. Later volgde de oprichting van een Raad voor de Prijzen, die buitensporige stijgingen onmogelijk moet maken. Doorgaans goed ingelichte kringen in de Engelse hoofdstad waren van mening dat Heath dit 'Fase 1 2' systeem heeft overgenomen. De stop zal mogelijk na 90 dagen (eventueel verlengd met nogeens 60 dagen) vervangen worden door een strak systeem waarbij loon- en prijsstijgingen binnen zekere strak ke grenzen mogelijk zijn. Verhoging Tegelijk met de afkondiging van de loon- en prijsstop heeft Heath een éénmalige AGW-uitkering van 80,- en een lichte verhoging van de kin derbijslag bekend gemakt. Gepensio neerden en vaste inkomenstrekkers waren de voornaamste slachtoffers van de toenemende inflatie. Tevens is een Witboek gepubliceerd waarin de maatregelen nader worden toegelicht. Zo zullen verhogingen van prijzen en tarieven die wel zijn aangekondigd maar nog niet doorgevoerd, niet van kracht mogen worden. Ondernemin gen die de kosten niet kunnen ver werken dienen de regering voor ge wenste prijsverhogingen toestemming te vragen. Deze zal slechts in zeer bijzondere gevallen worden gegeven. Binnenland Bemiddeling voor jongenstelmis5 Tilanus wil met DS'70 en VVD11 Buitenland Waarom McGovern liet niet haalt9 Staking Chili opgeheven 9 Kerk Bisschop Simonis vermaant... 2 Bockenetalagc Men schrijft ons Radio en Iv Strips, feuilleton Recept Commentaar Dichtbij en verder Kameragenda Beurs Puzzel bijv. als grondstoffen of onbewerkte agrarische produkten een groot aan deel in de totale kosten hebben. Maat schappijen die in Groot Brittannië hun zetel hebben zullen geen hogere interim- of slotdividenden mogen de clareren dan een jaar terug. Wanneer dat niet gebeurt kan een boete wor den opgelegd. Na de rede van Heath steeg het pond fors. Kennelijk had men weer ver trouwen gekregen in de economische situatie in Engeland. De notering in Londen steeg tot 2.3565 dollar tegen een slotkoers van vrijdag van 2.3490 dollar. Na de televisierede van Heath gistera vond kwamen de eerste reacties in Engeland los. Jack Jones, leider van de grootste Engelse vakbond, de Unie van Transportarbeiders, verwacht wei nig of niets van de bevriezing als er geen effectieve maatregelen worden genomen om de detailhandelsprijzen in de hand te houden. Werkgevers woordvoerder Campbell Adamson zei dat de loon- en prijsstop absoluut noodzakelijk was. Over het algemeen echter is de maatregel niet bijster goed ontvangen en werd grote sociale onrust voorspeld. De eerste proble men zijn al gerezen nu de automobiel fabriek British Leyland heeft gezegd zich van de maatregel niets tc zullen aantrekken en een loonsverhoging van gemiddeld 80 aankondigde. HILVERSUM De voetbalwedstrijd BelgiëNederland, die zondagavond 19 november in de voorronde om het wereldkampioenschap voetbal wordt gespeeld, zal als dc Belgische voet balbond daarvoor toestemming ver leend rechtstreeks door de NOS- televisie worden uitgezonden. De KNVB heeft hiervoor reeds zijn toe stemming verleend. noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Adres: Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN Miemwe Leidse Courant „Stantvastich is ghebleven BISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoet!" DINSDAG 7 NOVEMBER 1972 60ste jaargang no. 264

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1