Akkoord kan nog wel dot;1 do enkele weken uitblijven aanbod Democraten zijn geen en engelen Republikeinen geen duivels Allende stakers Bonn steunt Egypte, zegt ambassadeur KIEZEN EN DELEN Opgekikkerd Tegenstelling Orwells '1984' in praktijk Auto-ongeluk in Natal: 18 bantoes gedood, 44 gewond Akkrord tussen Korea's General Motors betaalt 1,5 miljoen «Hhr smartegeld Doebtsek naar Parijs genood Vader 82 jaar ouder dan zoon T( HOUW/KWARTET MAANDAG 6 NOVEMBER i»72 G Ü1TENLAND BINN'ENL A ND T."> K7 door p. L van enk tek! j, ziel; Gelijk een bloem is een reputatie, die door hard werken en een deugdzaam leven in de politiek wordt opge bouwd. Applaus kan van de ene dag 0p de andere verkeren in verguizing, lof in beschimping, een lauwerkrans in een rotte tomaat. Over Biesheuvel heeft zich een dergelijke omkering Yan omstandigheden voltrokken. De dagen van zijn glorie liggen nog 2H| vlak achter ons: de tijd van het h)tl( Kabinet-De Jong, toen hij als AR- fractieleider in de Tweede Kamer de liscussie zo ongeveer beheerste. Hij deed enerzijds de tanden der liberalen knersen en gaf aan de andere kant als het zo uitkwam de socialisten de hoop, dat hij misschien wel eens met de coalitie zou breken. In werkelijk heid bleef hij zorgvuldig waar hij zat: op het midden van de wip van waar hij het kabinet menigmaal naar zijn pijpen deed dansen. Er is sindsdien korte tijd verstreken maar zeer veel gebeurd. Biesheuvel verhuisde van het midden naar één van de uiteinden van de wip, waar zoals bekend het up of het down mede afhangt van het. gewicht aan de andere kant. Hij heeft dan ook niet kunnen verhinderen dat het tenslotte down geworden is. De ministersploeg was, naar achteraf is gebleken, te verdeeld. In het vertrouwen dat de homogeni teit later wel zou groeien, schoof hij hete hangijzers naar later. Om lange tenen niet te bezeren, beperkte hij zich angstvallig tot de rol van voorzit ter van de ministerraad in plaats van de leider van de natie uit te hangen. Zijn mededelingen, 's vrijdagsavonds voor de t.v. waren afgemeten van toon: pas de laatste maanden voor de zomer kon je aan een zekere nervosi teit merken, dat het binnen het kabi net spande en dat de volkswoede hem toch scheen te deren. Maar verder geen onvertogen woord, geen onbe heerst gebaar als antwoord op de overstelpende kritiek op het kabinets beleid. De glorie van vier jaar fractieleider schap was intussen vergeten, het beeld van de superslimme, ondoor grondelijke strateeg van voor en ach ter de schermen was gekanteld, al kon je er niet van afzien, dat hem dat iets deed. Pas de afgelopen week heeft Biesheu vel van zich afgeslagen, niet als pre mier, maar als lijsttrekker van de ASP, niet in het gezelschap van ei- gïnwijze leden van de ministerraad, of van vijandige kamerleden en jour nalisten, maar voor een duizendkop pig publiek van vrome en enthousias te Spakenburgers, die zeer bereid wa ren hem luid toe te juichen. Biesheuvel moet die sfeer van vere ring en aanhankelijkheid hebben er^ varen als balsem voor de builen en blauwe plekken die hij zei te hebben opgelopen. Hij genoot met volle teu gen. Spakenburg was het protestantse Mekka en 'Le Monde' had hem tijdens het EEG-topoverleg herkend als 'een lastige, strakke calvinist.' De 'rode drie' daarentegen waren op het hellend vlak: in de PvdA werd op verkeerde wijze leiding aan het den ken gegeven, daar was wind gezaaid en storm geoogst. Wat er mankeerde tas de gouvernementele instelling van de Westduitse SPD ('en ik ben blij dat de instelling van de CDU niet in onze confessionele partijen terug te vinden is', zei Biesheuvel er bij), 'uiterst radikale groepen' hadden gro te invloed op de PvdA. Verder was het een leugen dat het kabinet de zwakkeren van zich zou hebben ver vreemd en het moest maar eens ge zegd worden dat het kabinetsbeleid redelijk genoeg is geweest om te wor den voortgezet. 'Ik ben weer helemaal opgekikkerd', zei Biesheuvel aan het eind: alleen een zuurpruim zou het hem misgunnen. Alleen nog iets over die zwakkeren van wie het kabinet-Biesheuvel zich volgens Den Uyl zou hebben ver vreemd. Biesheuvel zelf kan zó een rijtje maatregelen opnoemen waarvan bejaarden. minimumloontrekkers, werklozen en oorlogsslachtoffers heb ben geprofiteerd. Daar is geen speld tussen te krijgen. Evenmin valt trou wens te ontkennen, dat het kabinets beleid als geheel met het defensie- en welzijnsbeleid als droevige uitzon deringen redelijk is geweest. Het probleem is alleen, dat het niet als zodanig is overgekomen. In VVD- kring verklaart men dit gaarne door te zeggen dat de reclame slecht is geweest (me tde hulp van een goed p.r.-bureau zou alles in orde zijn gekomen) maar "net ligt meer voor de hand. het inderdaad te zoeken bij de vervreemding van kleine mensen van regeringspolitiek in het algemeen. De stemming in Spakenburg jegens de regeringspolitiek Biesheuvel staat in schrille tegenstelling tot de wijze waarop b.v. in de Haagse schilders wijk of de Amsterdamse Pijp over het beleid welk beleid dan ook wordt gedacht. De mensen in de e(| achterbuurten van de samenleving hebben dan ook weinig reden om aardig over regeerders te denken. Aantjes heeft wel gezegd dat de kwetsbaren niet alleen moeten wor den geholpen, maar ook opgezocht, maar die kwetsbaren stemmen niet op de confessionele partijen. Al was het alleen maar omdat de KVP c.s. het wei weer zullen proberen met Wiegel, die alleen mensen kan waarderen als zij zich netjes gedragen, en met De Brauw, die het land wil besturen alsof het Unilever was. Die kwetsbaren stemmen natuurlijk PvdA, een partij die de handen ten- Minste niet vuil heeft gemaakt, de afgelopen jaren. Biesheuvel heeft ge lijk als hij vindt, dat die schone handen niet voor de PvdA pleiten, Maar daarmee is het vibreren van het Moderne leven, dat zijn partijgenoot Mr. W. C. D. Hoogendijk heeft waar genomen, nog niet opgehouden. Stroom van oorlogsmateriaal naar Zuid-J ietnant «J SANTIAGO (Reuter) De 87-jarige oud-president van Turkije, Inönü, die uit de Repu blikeinse Volkspartij is getreden. Volkspartij stapt uit Turkse regering, Inönü uit Volkspartij ANKARA (Reuter) De Turkse repu blikeinse Volkspartij heeft haar mi nisters opgedragen, uit de coalitiere gering van premier Ferit Melen te stappen, omdat dit kabinet niet ge noeg rekening heeft gehouden met de 'linkse' verlangens van de Volkspartij (RVP). Over dit besluit heerst overigens bin nen de RVP zelf geen eenstemmig heid. Zo heeft de grijze eminentie van Turkije, de 87-jarige oud-president Is- met Inönü, uit protest ertegen de Volkspartij verlaten. Voorts zijn twee van de vijf RVP-ministers, in plaats van uit het kabinet te treden, uit de RVP gestapt. De zes maanden oude regering van Melen heeft nog wel een meerderheid in de nationale vergadering, nu ze de steun van de RVP, Turkije's op één na grootste partij, moet ontberen. In het kabinet zijn nog twee partijen vertegenwoordigd, de conservatieve Rechtvaardigheidspartij en.de Partij van het nationale vertrouwen, die rechts van het midden staat. Een deel van het kabinet bestaat uit partijloze technocraten. Turkije wordt door coaliteieregerin- gen bestuurd sindtf maart van het vorig jaar, toen de strijdkrachten een kabinet van de Rechtvaardigheidspar tij naar huis stuurden en vérgaande hervormingen benevens krachtige maatregelen tegen links terrorisme eisten. Vandaag komt de top van de strijdkrachten bijeen om de toestand te bespreken. Verwacht wordt, dat pas dan een beslissing over het lot van Melens regering zal worden genomen. Sneller naar Parijs BRUSSEL (ANP) Een deel van de nieuwe autoweg A-3 (Kortrijk-Bel- gisch/Franse grens-Rijsel) is zaterdag voor het verkeer opengesteld. De nieuwe weg geeft nu rechtstreeks ver binding van Antwerpen, via Gent en Rijsel, naar Parijs. WASHINGTON/SAIGON (Reuter, UPI, AP) Het kan volgens de kele weken' duren, voordat Amerika en Noord-Vietnam een vredes- Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rogers, nog wel 'en- akkoord sluiten. Intussen zet de Amerikaanse luchtmacht de bombar dementen op het zuiden van Noord-Vietnam in volle hevigheid voort en breiden zowel de Noordvietnamezen als de Amerikanen de ver zending van oorlogsmaterieel naar Zuid-Vietnam aanzienlijk uit. Rogers zei gisteren in een tv-uitzen- ding, dat Amerika en Noord-Vietnam het eens waren over alle grondbegin selen (van een vredesakkoord) en dat er geen fundamentele problemen meer waren, die niet heel spoedig konden worden opgelost. Kwesties die nog geregeld moeten worden, zijn volgens regeringsfunctionarissen in Washington: Amerika's eis, dat de internationa le troepenmacht van 5.000 man die op naleving van het bestand moet toe zien, ter plaatse is, voordat het ak koord wordt getekend; Amerika's eis, dat Noord-Vietnam, overeenkomstig een mondelinge af spraak tussen Kissinger en Le Due Tho, ten minste 35.000 van zijn 145.000 man troepen in het zuiden terugtrekt. Noord-Vietnam Volgens een bericht dat UPI de we reld instuurde, zouden rapporten van de Amerikaanse inlichtingendienst hebben uitgewezen, dat de Noordviet namezen al zeker twee regimenten uit Zuid-Vietnam hebben teruggetrokken. Maar UPI en andere persbureaus be richtten óók, dat, volgens welingelich te kringen in Washington, Hanoi de laatste dagen heel wat militairen en materiaal naar Zuid-Vietnam heeft ge stuurd om de communistische strijd krachten te versterken,, voordat bij een bestand het bewapeningsniveau van de in Zuid-Vietnam opererende partijen 'bevroren' wordt. Zo zou Ha noi vrijwel zijn hele reserve-tank- macht naar het zuiden hebben ge stuurd (een regiment van 2900 man met 100 tanks en 100 pantsenvagens). Ter compensatie zou Noord-Vietnam vanuit China nieuwe voorraden oor logsmaterieel ontvangen. F-5a (afkomstig van de luchtmachten van Perzië, Zuid-Korea en Taiwan) en transporttoestellen van de Amerikaan se luchtmacht. Amerikaanse reuzenbommenwerpers van het type B-52 hebben in een tijdsbestek van 24 uur, dat zaterdag morgen eindigde, zeker 2.000 ton bom men afgeworpen op het zuiden van Noord-Vietnam. Zwaardere bombarde menten zijn er in de hele oorlog binnen één etmaal niet uitgevoerd. De B-52's hebben deze acties zaterdag en zondag voortgezet, waarbij ze tot op 35 km van de grote havenstad Vinh kwamen Op hun beurt hebben de leiders van de Viet Cong gisteren, na een twee daagse conferentie, hun troepen opge roepen, de strijd langs 'een front groter dan ooit' te intensiveren, als de VS niet onmiddellijk het ontwerp- vredesakkoord tekenen. De Viet-Cong- delegatie in Parijs heeft de Ameri kaanse regering ervan beticht, van plan te zijn 'een groep militaire advi seurs vermomd als burgers in Zuid- Vietnam te laten blijven om het op perbevel over het leger yan Saigon te blijven voeren' 'Compleet' Hulp van VS Op hun beurt spannen de Amerika nen zich in om, geholpen door enkele bondgenoten, de Zuidvietnamese luchtmacht aanzienlijk te versterken. De laatste tijd zouden daartoe zeker 200 vliegtuigen naar Zuid-Vietnam zijn gestuurd, waaronder supersoni sche gevechtsvliegtuigen van het type WASHINGTON (DPA) Het Amerikaanse ministerie van defensie neemt op het ogenblik proeven met een systeem dat helemaal lijkt te passen in de tech nologisch hoog ontwikkelde totalitaire maatschappij die George Orwell schil derde in zijn roman '1984'. Dit systeem zou het mogelijk makenin alle Ame rikaanse huizen door middel van een radiosignaal automatisch de radio- en tv- toestellen in te schakelen om mededelingen van de overheid om te roepen. Een woordvoerder van het ministerie van defensie heeft verzekerd, dat er niet aan gedacht wordt, metterdaad gebruik te maken van de mogelijkheid om de over heid op deze manier in de huiskamers te laten binnendringen. Volgens hem zou het systeem desnoods alleen gebruikt worden voor de politie of de brand weer. In een interview met de New York Times heeft de Noordvietnamese on derhandelaar in Parijs, Xuan Thuy. gezegd, dat Noord-Vietnam bereid is, nogmaals met Kissinger te praten, mits Amerika 'serieus' is en geen eerder gemaakte afspraken wil veran deren. Thuy las ook passages voor van wat volgens hem een boodschap van Nixon aan Hanoi was (daterend van 20 oktober), waarin Nixon verklaarde, dat 'de tekst van het akkoord nu als compleet kan worden beschouwd'. Nixon zou in deze boodschap ook met ondertekening op 31 oktober akkoord zijn gegaan. Hoewel de regering in Saigon alle openbare vergaderingen en optochten heeft verboden, mochten 5.000 tot 10.000 rooms-katholieken (bijna alle maal voormalige vluchtelingen uit het noorden) gisteren een betoging ten gunste van de regering-Thieu houden. Er waren maar weinig toeschouwers. JOHANNESBURG (DPA) Achttien bantoes zijn zaterdag om het leven gekomen, toen de overvolle vrachtau to waarin ze zaten, in de buurt van Greytown in Natal met te hoge snel heid van de weg afraakte en enkele malen over de kop sloeg. Vierenveer tig andere inzittenden raakten ge wond. De nieuwe Chileense minister van binnenlandse zaken, generaal Carlos Prats, heeft de leiders van de staking tegen de regering van de marxistische president Salva dor Allende toegezegd dat zij niet vervolgd zullen worden, als van daag het werk wordt hervat. In een boodschap tot het volk zei Prats dat alle in beslag genomen zaken en voertuigen aan de eigenaars worden teruggegevan. Er zullen geen maatregelen worden genomen tegen winkeliers die hun zaken hebben ge sloten. Zij zullen tevens worden be schermd tegen links-extremistische groeperingen, die zich van hun bezit tingen proberen meester te maken. De belangrijkste concessie van de re gering van Allende is, dat haar plan voor pen door de staat te vormen transportsysteem van de baan is om de bevolking in de gelegenheid te stel len. zich er over uit te spreken. SEOEL (UPI) Noorg- en Zmdko- rea zijn overeengekomen de tegen elkaar gerichte propaganda-uitzendin- gen stop te zetten. Tevens hebben zij een overeenkomst gesloten inzake een coördinatiecomité dat de bestaande problemen tussen de twee landen uit de weg moet helpen ruimen. Gezeten of staande op een monument voor gesneuvelde soldaten nemen deze Zuidvietnamezen deel aan een betoging in Saigon voor het regime-Thieu, waarbij de kreet 'Geen coalitie met de communis ten' veelvuldig werd gehoord. CAïRO/TEL AVIV (Reuter, UPI) Westduitsland 'steunt de poli tiek van Egypte volledig' en is voor een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten, zo heeft de Westduitse ambassadeur in Cairo zaterdag volgens Reuter gezegd. De ambassadeur, dr. Steltzer, bood zaterdag zijn geloofsbrieven aan, na dat de Egyptische regering hem we gens hel drama van München twee maanden had laten wachten. Recente lijk zijn de betrekkingen tussen Cairo en Bonn aanzienlijk verbeterd, als gevolg van de vrijlating van drie Arabische commando's die bij 'München' betrokken waren. De West duitse regering liet deze drie naar Libye vertrekken nadat Arabische gu errilla's een vliegtuig van de Lufthan sa hadden gekaapt. Het Israëlische kabinet heeft op zijn vergadering van gisteren nogmaals ui ting gegeven aan zijn verontwaardi ging over deze handelwijze van de regering-Brandt. De Israëlische ambas sadeur die onlangs uit Bonn is terug geroepen, blijft voorlopig in eigen land. De Israëlische Arbeiderspartij (van premier Meir) heeft uit protest tegen de vrijlating van de drie Ara bieren ervan afgezien, een delegatie naar West-Duitsland te sturen om er de verkiezingen van 19 november mee te maken. HOUSTON (AP) Een onder wijzeres, die in 1969 door een auto-ongeluk invalide werd, heeft in een proces tegen Gene ral Motors een schadevergoe ding van anderhalf miljoen dol lar toegewezen gekregen. Een jury kende deze schadever goeding toe aan de 51-Jarige weduwe Elnora Spriggs Willi ams, die aangevoerd had, dat het ongeluk, een frontale bot sing, te wijten was geweest aan een defect stuur in haar Che vrolet Impala (bouwjaar 1963). Uit getuigenverklaringen tij dens het tiendaagse proces bleek, dat de armen en benen van mevrouw Williams volko men verlamd zijn. Alleen haar rechterhand kan zij nog mini maal gebruiken. Heath maakt minister vrij voor EEG-zaken Speciale tegenstellingen bij verkiezingen in Illinois Als de presidentsverkiezing niet spannend meer zal zijn omdat Nixon met al zijn slimmigheden zijn tegenstander overmocht heeft, dan betekent dat nog niet dat de verdere verkiezingen niet een ele ment van grote spanning zouden inhouden. Ook de rest van de ver kiezing (voor de beide Kamers van het Congres), de Senaat en het Huis van Afgevaardigden) zal van grote betekenis zijn, en spannend genoeg, gezien de onzekerheid daarover in vele staten. Ik heb al eerder verteld, hoe het gedrag van de Amerikaanse kiezer, zoals dat zich uit in het zogenaamde 'vote-splitting' het splitsen der stem men, daarvoor de vaarwarde is. Een frappant voorbeeld daarvan wil ik u niet onthouden.. Het speelt zich af in de staat Illinois, waar ik op het ogen blik vertoef. Dat is één van de belang rijkste staten van de Unie, dankzij het feit dat Chicago er in gelegen is. Net als het nabij gelegen Michigan is prof j. w. schulte nordholt opererend onder de naam Mau Mau. Berustte die schrikaanjagende mede deling op feiten of was ze alleen een verkiezingsstunt om Hanrahan popu lair te maken bij de zeer anti-neger- gezinde Poolse en andere minder heidsgroepen? Het is moeilijk vast te stellen maar het merendeel van de kranten in Chicago sprak zijn twijfel uit over het gedrag van de State Attorney. Ogilvie bij Walker (met ongeveer de zelfde verhoudingen) Maar Percy is daar populair, met meerderheden van 60 pet. en meer. Dat wil dus zeggen dat vooral de zwarte kiezer zeer sterk zijn stem splitst, gemiddeld kiest voor de Democraten McGovern en Walker en voor de Republikeinen Percy en Carey. deze staat scherp verdeeld in een conservatief platteland en een pro gressieve metropolis. Net als daar is er daarom ook hier een Republikeinse senator en een Democratische, die hun meerderheden vinden respectieve lijk in land en stad Dit jaar moeten de inwoners van Illinois hun mening kenbaar maken over een heel aantal ambten en func ties. De positie van de Democratische senator. Adlai Stevenson, een zoon van de kandidaat die tegen Eisenho wer verloor, is daarbij niet in het geding, want hij is deze keer niet aan de beurt, heeft zijn zes jaar nog niet volgemaakt. Maar de Republikein, Charles Percy, wordt uitgedaagd door een Democratische opponent. Roman C. Pucinski. Tezelfdertijd vindt de Republikeinse gouverneur van Illi nois, Richard B Ogilvie een Democra tische tegenstander tegenover zich, Daniel Walker. En dan zijn er nog een hele reeks minder belangrijke functies waarover beslist moet wor den, waarvan ik alleen noem die van State Attorney in Cook County een soort hoofd van de justitie in het county waarin Chicago ligt en waaro ver dus speciaal de inwoners van die stad moeten beslissen). De man die daar herkozen wil worden, is Edward V. Hanrahan, een Democraat, die nog al bekend is gewerden door zijn krachtige, of zo men wil, brute optre den tegen de Black Panthers, enige jaren geleden. Tekenend Het geval Hanrahan haal ik erbij omdat het zo tekenend is voor een bepaalde situatie. De man is een aarts conservatief en na zijn letterlijk moorddadig optreden tegen de Pan thers is hij beschuldigd van onverant woordelijk optreden en het doden van weerloze slachtoffers. Juist vorige week, drie jaar na dato, heeft een rechter, die nauwe betrekkingen on derhoudt met de autoriteiten in de stad, hem vrijgesproken en tegelijk heeft Hanrahan een nieuwe actie te gen de negers op touw gezet. Hij heeft een aantal jonge mannen op beschuldiging van moord laten ai res teren (op zichzelf misschien een ge rechtvaardigde actie) en erbij ver meld dat hij een grote samenzwering van zwarten op het spoor was geko men, gericht tegen alle blanken en Spannend Daley Wat uit het bovenstaande ook blijkt, is, dat men vooral niet de Democrati sche partij gelijk moet stellen met alles wat progressief is en de Republi keinse met een star conservatisme. Chicago is de stad van burgemeester Daley, het voorbeeld van een politie ke 'boss', een dictator die door middel van een hechte organisatie een zoge naamde 'machine' de stad bestuurt. Hanrahan is één van zijn protégé's en Pucinkski eveneens en het is dan ook geen wonder dat vooruitstrevende De mocraten, die zweren bij McGovern, tegelijk niets van deze partijgenoten willen weten en liever hun Republi keinse tegenstanders kiezen. Percy is een vrij vooruitstevende Republikein die diverse malen Nixon heeft dwars gezeten en de Republikeinse kandi daat voor State Attorney in Cook County is een gematigde man die zij prefereren boven Hanrahan. Heel interessant en duidelijk zijn de cijfers van de laatste publieke opinie onderzoekingen. Op het conservatieve platteland hebben Nixon zowel als Percy een ruime voorsprong op McGo vern en Pucinski, terwijl Ogilvie daar iets voor ligt op Walker. In de stad Chicago zijn de verschillen per wijk indrukwekkend. In de blanke voorste den overtreft Percy Nixon in popula riteit, terwijl Hanrahan en Carey daar ongeveer gelijk zijn, maar in de grote negerwijken is Nixon's aanhang zeer gering, tussen 8 en 15 pet, terwijl Hanrahan daar ver achter ligt bij Carey (plm. 25 tegen 75 pet.) en Met dat al is de uitslag hier moeilijk te voorspellen, behalve wat betreft Percy, die op alle fronten vooraan staat. Waarschijnlijk wint ook Nixon hier. maar minder éclatant dan in de natie als geheel. De strijd tussen Ogilvie en Walker wordt zeer span nend (Walker is hei type van de jonge vooruitstrevende politicus la Kennedy en hij lag eerst voor, u-aar Ogilvie heeft een beter gevulde ver- kiezingskas en kan in het zog van Nixon en Percy varen). En Hanrahan zal het wel winnen van Carey, omdat hij de goed geoliede machine van Daley achter zich heeft. De verkiezingen zijn hier dus bepaald geen sinecure en zij wekken deze laat ste weken hier dan ook veel opwin ding en discussie. Op deze speciale tegenstellingen te letten kan in elk geval de toeschouwer weer tot wat interesse brengen, nu hij zo teleurge steld vreest te moeten constateren, dat zijn grote favoriet McGovern het lot zal treffen van andere voortreffe lijke leiders in de Amerikaanse ge schiedenis, die ook niet door hun integriteit en visie gered werden van de politieke ondergang. Zoals b.v. Ad lai Stevenson. In het Witte Huis heb ben wel mannen gezeteld van het ontzagwekkende kaliber van Jefferson. Lincoln en Franklin Roosevelt, maar ook onbekwame mislukkelingen zoals Grant en Harding. (Dit is het vijfde artikel van een serie. De vorige afleveringen werden gepubliceerd op 27 en 3 oktober en op 1 cn 3 november.) Francaise Een Palestijnse guerrillagroep heeft zaterdag verklaard, dat de 22-jarige Frangaise Jocelyn Blancheteau vrijdag in Amman om het leven kwam, door deze groep naar Jordanië was gestuurd met een opdracht, ge richt tegen het bewind van koning Hoessein. De groep in kwestie is het Revolutionaire volksfront voor de be vrijding van Palestina, dat zich afge scheiden heeft van het marxistisch volksfront van George Habasj. Het Franse meisje stierf in haar hotelka mer, toen een tijdbom die ze wilde monteren, ontplofte. Volgens het Is raëlische dagblad Ma'ariv bewijst deze zaak, dat niet-Arabische vrijwilligers die zich de laatste tijd bij de Pales tijnse verzetsbewegingen hebben aan gesloten, hun opleiding voltooid heb ben en klaar staan om op te treden tegen Israëlische personen en instel lingen in Europa. Heinrich Böll Heinrich Böll, de Duitse schrijver aan wie onlangs de Nobelprijs voor litera tuur werd toegekend, heeft in een Iraëlische kibboets (waar zijn zoon heeft gewerkt) gezegd, dat Israël geen enkel bezet gebied zou moeten opge ven 'zonder garanties of zonder een compensatie'. In Jeruzalem zijn gisteren de Duitse ex-Wehrmachtsoldaat Richard Abel en de Nederlandse pud-verpleegster me vrouw KI. C. Dozy-van der Goot ge- eerd voor de hulp die zé in de tweede wereldoorlog aan Joden hebben gege ven. Beiden plantten op het 'Yad Vesjem'-ereveld voor nazi-siachtoffers een boom aan de 'laan der rechtvaar dige heidenen' LONDEN (Reuter) Premier Ed ward Heath heeft gisteren de 'Europe se afdeling' van zijn regering ver sterkt door de 56-jarige John Davies, tot dusverre minister van handel en die -DH3 Jooa uajfBui aj Cua 'aujsnpui zaken. Ook op andere posten in zijn kabinet heeft Heath veranderingen aangebracht: Geoffrey Rippon (48) wordt milieu-minister, Joseph Godber (58). gaat naar Landbouw en voedsel voorziening volgt daar James Prior (45) op, die de regering gaat verte genwoordigen in het Lagerhuis, een taak die tot dusverre door Robert Carr (daarnaast ook nog minister van binnenlandse zaken) werd behartigd. PARIJS (DPA) - De Franse socialisti sche partij heeft kopstukken van de in de kiem gesmoorde Praagse lente, onder wie Doubtsek. Smrkowski en Sik, uitgenodigd voor het congres dat ze op 25 en 26 november in Parijs zal houden. ST. GALLEN, Zwitserland (AP) Eberhard Haselbach, een overgrootva der van 82 jaar, heeft zondag de geboorte bekendgemaakt van zijn achtste kind, een welgeschapen zoon van goed zes pond. Haselbach, die in het stadje Oberriet woont, is verleden jaar voor de tweede maal getrouwd. Zijn vrouw is nu 32. 'Je hoeft je geen zorgen te maken, dat je plaats door een machine wordt inge nomen, Simpkins. Er bestaat geen machine die helemaal niets doet.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7