dag, maandag s aan de lijn Petra van Seventer: 'Je moet méér kunnen dan alleen maar zeggen: hier is de schooltelevisie' da|pecepf TROUW/KWARTET MAANDAG 6 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T( nniB o John Woodhouse Het is dit jaar een gedenkwaar dig jaar voor hem. Hij bereikte de leeftijd van vijftig jaar, zit vijf jaar bij de TROS, vijf jaar bij platenmaatschappij Phono gram en heeft z'n vijfde platina grammofoonplaat gekregen. Bo vendien zit het er dik in dat dit jaar de miljoenste langspeel plaat van accordeonist-compo nist JOHN WOODHOUSE wordt verkocht. Eigenlijk wel een krankzinnig aantal: één miljoen langspeel platen. 'Ja, het is wel een enorm aan tal. En je denkt af en toe: hoe komt dat?' Hoe komt dat? 'Ik weet het niet, mijn muziek spreekt ontzettend veel mensen aan. Ze zitten in alle lagen van de bevolking. Van dominee's tot, tja tot putjesschepper. 'Ja, dat geloof ik wel. Als je rekent dat er ruw geschat drie miljoen gezinnen in Nederland zijn, dan heeft één op de drie gezinnen een plaat van mij in huis. Daaruit maak ik op dat mijn fans in alle lagen van de bevolking zitten.' Noemt u eens een paar van uw meest bekende werken? 'Koffie, lekker bakje koffie', dat Rita Corita veel zingt dan "t Is carnaval', 'Kleine schooier met je scheur in je broekie', 'Nog vele jaren', 'tls genoeg', 'Ring- dingeding', tja, noem maar op U heeft eens gezegd dat de Willy van Hemert over vrouwen De grote Willy van Hemert zou het niet kunnen verkroppen wanneer zijn vrouw (Caroline Kaart) méér zou verdienen dan hij. Willy heeft ooit eens over de emancipatie gezegd: 'Ik houd van vrouwelijke vrouwen. Een vrouw moet niet dezelfde rech ten hebben als de man, maar wél dezelfde mate. Een altijd maar stofzuigende of vaten-was- sende man vind ik ook eng.' Over politiek: 'Politiek moet de vrouw wél dezelfde rechten hebben, maar verder kan ge woon niet. Een vrouw heeft een ander denktemperament dan wij mannen. De nieuwe omroepster van de NOS over: camera's die in je neus rijden, met een blinddoek door het bos lopen en een gedicht voorlezen met kippevel: heb ik m'n. wenkbrauw niet scheef.' En ik dacht dat je jezelf mocht zijn? Petra: 'Ja, natuurlijk, maar daarom hoef je er nog niet uit te zien alsof je riet uit je bed komt?' Wat heeft Petra nu van alles het meest getroffen? 'Ik moest tot slot van de week een gedicht voordragen. Nou, daar sta je dan. Drie camera's rijden tot in je neus bij je naar binnen. Ik deed het gedicht en de hele boel werd opgenomen. Toen gingen we het terugdraai en. En wat ik nu zeg klinkt natuurlijk ontzettend eigenwijs en zelfingenomen, maar toen ik het zag, toen dacht ik: ja, je kunt iets overdragen. Je kunt méér dan alleen maar goeiemor- gen hier is de schooltelevisie zeggen.' Antilliaans slaatje 4 sinaasappels 1' ananas 50 gr. rozijnen 1 glaasje rum 4 bananen sap van 1 citroen De rozijnen in de rum laten trekken. De sinaasappels tot op het vruchtvlees schillen en in dunne plakjes snijden. De ana nas in vieren delen zoals een meloen; het vezelige midden stuk en de schors verwijderen en het vruchtvlees in blokjes snijden. Alles vermengen met de rozijnen en een uur op een koele plaats zetten. De gepelde bananen in schijfjes snijden, met citroensap besprenkelen en vermengen met het slaatje. Menutip: Nassi goreng, Antilli aans slaatje. Is het baantje van televisie omroepster nu iets voor domme meiden, mooie mei den of zit er méér aan vast? PETRA VAN SEVENTER (23) begint er zo langzamer hand alles van te weten. En de scholieren die 's morgens vaak naar de schooltelevisie kijken beginnen Petra zo langzamerhand te kénnen. Want Petra is de nieuwe omroepster van de NOS, die over een tijdje ook de sprong 'naar de avond' gaat maken. "Een omroepster moet in formatie geven en een scha kel zijn tussen een dol-ko- mische familie-serie en een documentaire over Viet nam', zegt Petra. 'Je moet als het ware de sfeer van het programma over laten komen'. Praten met Petra is méér dan alleen maar wat losse kreten over 'een mooi plaatje maken' en 'oh, meid, wat moet ik de volgende keer voor jurk aan trekken'; zinnetjes die wel meer bestorven liggen in de mond van aankomende televisie-om- roepsters. Gewapend met de kennis van een MMS-scholiere stapte Petra een jaar of wat geleden naar de toneelschool in Amsterdam. Maar actrice is ze nooit gewor den. 'Ik was ook niet geschikt voor het grote toneel. Ze gaven me daar trouwens de raad om iets met televisie te gaan doen. Ik heb toen nog even de klein kunstacademie geprobeerd, maar dat lukte ook niet. M'n vader vond het toen wel genoeg en zei: ga nu maar eerst een vak leren. Je kent dat wel. Zo goed zijn vaders voor hun doch ters. Nou, ik een vak leren. Schoonheidsspecialiste werd dat. Toen ik het diploma had dacht ik: hoe kom ik nu voor die camera's?'- Het meest voor de hand lag toen het vak van grimeuse in de televisiestudio's. Bij de fir ma Michels (die vrijwel alle mensen schminkt die op het scherm komen) werd ze aange nomen en tot vandaag werkt Petra daar nog een dag of drie, vier in de week. 'Je krijgt zo'n beetje alle beroemdheden in je stoel. Van minister Van Agt tot Swiebertje. Nou. dan sta je vaak te praten met die mensen, terwijl je hun gezichten aan 't kleuren bent. Zodoende hoor de ik ook dat ze bij de NOS een nieuwe omroepster nodig had den. Toen heb ik geprobeerd om daarvoor uitgekozen te wor den. In het begin lukte het niet. later weer wel. En nu zit ik dan een paar beurten per maand de schooltelevisie aan te kondigen.' Maar omroepster word je natuurlijk niet zó maar. Bij de NOS hebben ze een' presentatie-prakticum dat ijzersterk in elkaar zit. Petra heeft dat doorlopen en ze is er nog helemaal vol van. 'Het duurde zpven dagen, die opleiding. Ik heb er maar één woord voor: érg goed, zoiets. We waren met zeven mensen: twee van de KRO, twee van de NOS en drie van de BRT. Je doet in zo'n week alles samen. We zaten met z'n allen in een hotel en waren van 's morgens vroeg tot 's avonds een uur of tien bezig. Je kreeg les in tekst- voorlezen, presentatie, ademha lingstechniek. nou ja. van alles. Je mocht ook als je dat wilde voor regisseur of ca meraman spelen, zodat je ook eens weet wat voor moeilijkhe den dié mensen hebben. Je leert jezelf ook od een andere manier bekijken. Je raakt over die camera-angst heen. Het is later niet meer dat grote, boze oog waar je naar toe kijkt.' Petra vertelt dat het erg gek is om jezelf te zien als er een opgenomen stukje wordt terug gedraaid. 'De mensen in de huiskamer zien je op een heel andere manier dan jij. Je schrikt je echt gek hoor. als je jezelf voor de eerste keer ziet. Ik vond dat ik er veel groeven in m'n gezicht zaten. Maar na een paar keer zie je het gehéél en dót is belangrijk. Op zo'n cursus leer je natuurlijk te zijn, niet van dat verkrampte.' En ander onderdeel van de cursus was bijvoorbeeld met een blinddoek voor in het bos lopen met iemand naast je die je leidt. 'Het is doodeng, want je bent bang dat je valt. Maar je hebt de wetenschap dat er iemand naast je loopt op wie je kunt vertrouwen. Het is noodza kelijk dat je dat kunt. Je mag niet in paniek raken. Iets der gelijks heb je bij het presente ren ook. Je spreekt je tekst zo goed mogelijk, maar voor de rest moet je vertrouwen op al de andere mensen die erbij betrokken zijn. Je leert contac ten maken in zo'n groep. We moesten bijvoorbeeld op de grond gaan liggen en onze ogen dichtdoen. Dan tilden de ande ren je op en dat is een idioot gevoel. Je bent eerst verkrampt, maar later is het heerlijk, je zó te kunnen laten gaan. Of dat alles iets met omroepen te ma ken heeft? Toch wel. Je leert vrijer te zijn ten opzichte van andere mensen. Je moet. als je omroept, contact zien te maken met de mensen in de huiska mer. Dat kun je beter wanneer ie eerst weet wie je zelf bent.' Iedereen zou zo'n weekje moe ten meemaken, vindt Petra, en ze durft zelfs te stellen dat de samenleving er dan h wat beter uit zou zien. 'Ja, kij.v, dan waren alle maniertjes en hou- dinkjes va^ de mensen niet meer nodig. Iedereen in de groep was ook erg eerlijk. Erg open.' Petra vindt het moeilijk om erover te praten. 'Het heeft zo veel met gevoel te maken, zo'n week. Je kunt het haast niet overbrengen. Het onderdeel Sensitivity-training' was erg goed. Je leert jezelf kennen en ie gaat nok op andere mensen letten. Ik geloof dat het goed zou zijn voor alle mensen die op de televisie verschijnen om zo'n cursus te volgen.' Voor Mies Bouwman ook? 'Ja. hoor 'es. Mies is natuurlijk een erg goede vakvrouw. Mies ze is ook een mens. Misschien komen sommige mensen er wel gebroken uit en durven ze niets meer.' Petra vertelt dat de deelnemers bij sommige groepsgesprekken 'open gingen als bloemen', en dan zie je: dat is ook een mens. Vooral in het wereldje van radio en televisie hebben veel mensen maniertjes.' Petra vindt dat ze 'natuurlijker' is geworden na die week scho ling van de NOS. 'Maar het is natuurlijk weer iedere keer eng om voor die camera te zitten. Je denkt: zit m'n haar goed en De modeshow van Rodier Paris was dit najaar niet om te gillen. Het is keurige jonge-dames-mode, waarin weinig of niets is te vinden van de nieuwe mode-tendenzen. Een uitzondering vormen de meer feestelijke ontwerpen voor bruiloften en partijen. Zoals de robe op de foto. Te krijgen in de 'betere modezaken' voor de redelijke prijs van 175 gulden. Brillen om door en naar te kijken Een jaar of wat geleden was er ineens die rage: iedere vrouw die een bril droeg moest contactlenzen hebben. In het begin met veel pijn en moeite, ruim de helft gaf het al snel op. Maar een vrouw-met-bril was lelijk, zo gold het. Daarom toog het brillen-wezen eindelijk aan het ontwerpen en zodoende zien we nu bij de opticiën kijkglazen die méér zijn dan alleen zoveel plus of zoveel min. Op de foto man nequin Alexandra met twee Duitse modellen van Silhouette. Beatles nooit hun eigen muzie hebben gemaakt. 'Nee, kijk, ja, dat is verkeer uitgelegd. Ik bedoelde te zegge dat er bij hun muziek zul) juweeltjes zitten dat die paa jongens dat nooit gemaakt km nen hebben. Je denkt eerder daar zit een componist néém achter.' Wordt u er niet doodziek va om iedere avond met een glin lach dezelfde deuntjes te spt len? 'Och, je doet het voor je puj bliek. Je rijdt driehonderd kilo meter voor die mensen en da: kun je toch niet met een sja chrijnig gezicht zitten spelen je accordeon? Ook al heb misschien moeilijkheden thuis Dat mag het publiek niet me: ken. Daar ben je artiest voor' U zegt altijd dat u van éll muziek houdt. Maar er is tod wel een soort muziek die u nie aanspreekt, waar u een heke aan heeft? 'Ja, ik hou van alle muziek behalve van slechte muziek.' De interesse voor Jane Fonda De F.B.I, heeft de laatste maan den veel aandacht voor filmster Jane Fonda. Deze vroegere sex- bom is tegenwoordig druk in de weer als revolutionaire en hei Federal Bureau of Investigation zou haar het liefst achter de tralies zien. 'Ik ben geen lid van wat voor partij ook', meldde Jane onlangs. 'Maar je kunt in deze wereld nu eenmaal niet anders dan vóór de mensen zijn die het ellendig hebben Ik ben in India geweest en Vietnam. Ik heb het allemaal zélf gezien. Ik moet bekennen dat ik vroe ger ook zo iemand was die zei: ik geloof het niet eerder dan wanneer ik het heb gezien. Maar ik sta niet te liegen. Ge loof mij maar. Dat bespaart een hoop mensen veel gereis.' Mode voor de komende feestdagen De redactie behoudt zich het recht voor om ter opname ln deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer tc geven. BIJ publlkatle wordt met de nanm van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de lieer Joh. c. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 8SJ. Amsterdam. Gebed nodig Vanmorgen zag ik een grote adverten tie in mijn ochtendblad: Waarom bent u nog geen lid van de AR? Gistera vond een vergadering van onze kies vereniging: afdeling Dieren e.o. Goed bezocht, maar onrust in aller harten. Hoe zit het toch met het voeren van onze christelijke politiek? Het wordt maar steeds linkser, wat gaat er fout, hoe kómt het dat alles steeds fout lijkt te gaan? Die krijg de schuld, de verkeerde man zit déér. Nu is de tendens van tegenwoordig zo: dan stap ik er maar uit en zoek het ergens anders. Want ik kan niet meer akkoord gaan met mijn a.r.partij zo die nu is, niet meer met mijn kerk enz. Heb ik zelf ook wel eens gedacht, tot God mij duidelijk maakte, dat is niet de juiste weg! De weg is eenvou dig: opnieuw beginnen, bij onszelf, en ons afvragen: wat zit er fout bij onszelf?! En dan op de knieën! Nede rig vragen hoe God wil dat wij het aanpakken in ons gewone leven van alledag, in de kerk en zéker ook in de politiek. Ons gebed, en óók dat van de fraktie, vóór zij de kamer betreedt en in bespreking gaat, zie ik als de wortel van een plant. En als die goed is, zal zij zeker bloeien. Dieren F. Elzinga van Solkcma Terreur Is het niet een teken aan de wand, dat in een democratisch land als het onze, Nederlanders die reageren op het probleem 'vliegtuigkapers-terreur' in de N.O.S. uitzending 'Komt u maar', niet meer hun naam durven noemen uit angst voor bompakket- jes of andere represailles? Zevenen twintig jaar lang hebben de groten van deze wereld opzettelijk en uit eigen belang verzuimd om het begrip - oorlog - raensenmoord uit te ban nen! De oorlog ging door, dan hier - dan daar. Steeds weer zagen we kinde ren spelen met namaak oorlogstuig - en werden in bioscoop en op t.v. oorlogsfilms vertoond! Nu krijgen wij de rekening voor deze houding gepre senteerd, want hoe kan de jeugd res pect hebben voor het leven van hun medemensen, wanneer de machtheb bers op aarde hen vóór gaan in mas samoorden door steeds weer oorlog te voeren? Het zou wenselijk zijn dat we veel meer mensen kregen van het kaliber Groenevelt die willen vechten, maar dan voor een wereld - zonder geweld! Rijswijk mevr. F. Eiselin-Hoon Buitenbrievenbussen In Tr./Kw. van 18 okt. is door de heer W. Thoomes te Sintjohannesga een aantal opmerkingen geplaatst met betrekking tot het project van buitenbussen van PTT. Naar aanlei ding daarvan heeft een functionaris van het postkantoor Heerenveen met hem een onderhoud gehad waarbij enige misverstanden uit de weg kon den worden geruimd. Ter inlichting van de overige lezers wilde ik gaarne opmerken dat de bussen die thans reeds op basis van vrijwilligheid in gebruik zijn, zullen worden vervangen door buitenbussen van gro ter afmetingen en van steviger mate riaal waardoor, naar ik vertrouw, het legen van de bus door onbevoegden tot een minimum zal worden beperkt. Overigens zijn hierover tot dusverre bijzonder weinig klachten. Voor wat betreft het vollopen van de buitenbus bij tijdelijke afwezigheid mag ik wij zen op de mogelijkheid om correspon dentie gedurende vakanties e.d. op het postkantoor, van waaruit de be stelling wordt uitgevoerd, te laten bewaren tegen een vergoeding van ƒ2,50 per 30 dagen of gedeelte daar van. Leeuwarder. L. L. Wolters directeur postdistrict Leeuwarden Bitterheid In Tr./Kw. van 30 oktober j.l. geeft de heer Hydra commentaar op de T.V.-uitzending 'panoramiek'. Met hem ben ik van mening, dat dit helaas een uitsluitend negatieve re portage was. Dat de kijkers vrijwel uitsluitend werden geconfronteerd met jeugdige opstandigen, die in groepsverband hun grieven voor de T.V. moesten luchten, geeft m.i. een vertekend beeld van de situatie. Ik wil geenszins ontkennen, dat de geda ne onthullingen een grote kern van waarheid inhouden, doch dat de dis criminatie door de Nederlanders als 'het criterium' uitgebazuind wordt, bestrijd ik. Persoonlijk heb ik enkele uitstekende relaties met onze rijksge noten, waarbij wederzijdse vriend schap en begrip in het middelpunt staan. Velen echter voelen zich al 'bij voorbaat' gediscrimineerd, hetgeen ik eveneens persoonlijk heb ervaren. Vriendelijke bejegening werd meer malen als een onmogelijkheid veron dersteld en van de hand gewezen. Los van het bovenstaande, zou ik hieraan nog willen toevoegen, dat er tussen de verschillende rassen van onze Suri naamse rijksgenoten de grootste vorm van discriminatie wordt toegepast, die maar denkbaar is. Afgezien van de niet tolereerbare toestanden, zou ik ADVERTENTIE Flodderig -Oitn êöel? Kwaliteits- HANDSCHOENEN en -TASSEN Handzame prijzen. In Uw omgeving t voorHANDEN. de vraag willen stellen: 'Moet dan alles van één kant komen?' Amsterdam (Bijlmermeer) Woningnood De familie Breukelaar uit Nijmegen is erg begaan met het lot van de woningzoekenden en heeft reeds 100.- klaarliggen, als bijdrage voor een fonds ter leniging van de woning nood. Voorwaar, een lofwaardig stre ven! De vraag is echter, waar is dat geld voor nodig? Om nog meer zwaar- gesubsidieerde woningen te bouwen, die toch nog altijd onbetaalbaar zijn voor woningzoekenden met de laagste inkomens? Of nog hogere subsidies, of meer indivuele huursubsidie? Dat kan de oplossing niet zijn! In ons lamd is een overvloed aan goede en betaalbare woningen. Het kwaad is echter, dat veel van die woningen nog steeds bewoond worden door gezinnen met te hoge inkomens. In feite beta len deze huurders veel te weinig. Daardoor kunnen deze zich steeds meer luxe veroorloven en wel ten koste van de minstdraagkrachtigen cn de belastingbetaler in het algemeen. Het is slechts nodig dat er een rege ling of wet komt, welke bevordert dat de goedkopere woningen vrijkomen voor de minder draagkrachtigen. Dan zal het ook minder vaak voorkomen, dat nieuwe woningen onverhuurbaar zijn en lange tijd leeg staan. Maar deze maatregel, welke slechts de rechtvaardigheid bevordert, schijnt men niet te willen. Stadskanaal K. C. M. Steenhuis Het commentaar in Tr./Kw. van 30 oktober was nogal flodderig. Groene velt, de 'kortzichtige, gelijkhebberige doordrammer', krijgt alvast de schuld van een volgende inflatiegolf, (kan de verwachte 8 miljard extrawinst van het bedrijfsleven in 1973 daar ook niet iets mee te maken hebben?) terwijl aan de motieven van de Indus triebond voor zijn opstelling nauwe lijks aandacht werd besteed. Deze ba seert zich terecht op de door de drie vakcentrales gezamenlijk gepubliceer de nota Arbeidsvoorwaarden van mei 1970. In het 'akkoord' was hiervan volgens Groenevelt niet veel terug te vinden. Is het dan niet logisch dat een vakbond op zijn minst eens een uitspraak van zijn leden wil, nu er voor de zoveelste keer een aantal eisen onder de tafel dreigen te ra ken? Achterbannen staan al vaak ge noeg buienspel, niet alleen in de vakbeweging. Het lijkt erop dat Tr./ Kw. doodsbang is voor een vakbewe ging die eindelijk eens ernst gaat ma ken met het streven naar een maat schappij, waarin niet al haar tijd en energie wordt opgeslokt door het mar chanderen over een paar procent loonsverhoging. Wagenlngen J. Eleveld vraagstuk uiteen. Wie nu op de PPR stemt kan verwachten, dat hij op een zeer essentieel punt kiest voor ja en neen tegelijkl Amsterdam (ADVERTENTIE) C. Marice Politie (2) Ja, onze gezagsdragers schreeuwden en floten om meer. Welke tijd maakt Nederland door, als zelfs onze politie mannen, die het gezag moeten hand haven, zich zo gedragen. Het respect voor deze dienaren der staat, zakt op deze wijze behoorlijk. En een rege ring die dergelijke dingen toestaat behoeft zich ook niet op de borst te slaan. Demonstranten heeft Nederland meer dan genoeg. Niezijl (Gr.) R. Martini Voor en tegen In Trouw-Kwartet van 25-10 las ik, dat o.m. PPR-fractievoorzitter De Gaay Fortman tegen de defensiebegro ting heeft gestemd, omdat hij het niet eens is met de steun van Nederland aan het systeem van afschrikking door kernwapens. Voor het eerst deed zich een scheuring bij een stemming voor in de tweemans-fractie van de PPR. Deze tweespalt, moet, dacht ik, wel even vastgelegd worden. Een par tij, die de 'confessionele' partijen ver wijt, dat zij machteloos zijn, doordat zij uit heterogene elementen zijn op gebouwd en die aan deze kritiek voor een gedeelte althans haar bestaans recht ontleent, valt, bij de behande ling van een waarlijk ingrijpend De machten (2) Wat wil men toch met dat m.i. vals pacifistische geschrijf (C. H. Weerne- kers in Tr/Kw van 25 okt.) Zolang ook de machten, gebundeld in het Warschaupact, de machten, gebundeld in de Navo, in feite als vijanden beschouwen, kunnen geen van beiden iets toegeven. Zeker onbijbels is de uitspraak van de Romein Livius: si vis pacem, para helium', maar in deze onvolmaakte wereld helaas een harde waarheid. Men is er niet af met op grond van de tekst 'Aan hun vruchten zult ge ze kennen', de Naivo te veroor delen. Zolang er doornen en distelen zijn, kunnen er inderdaad als vruch ten geen vijgen en druiven worden geoogst. Daartoe leven we in een te stekelige wereld, waarin recht en ge rechtigheid nog verre zijn te zoeken. Laten we daarom nuchter blijven en bedenken, dat we er door moeten en mitsdien plichten hebben om de vij gen en druiven, die er nog te oogsten zijn in de Westerse wereld, t.w. onze vrijheid ook op geestelijk gebied, te bewaren, c.q. te verdedigen. Ik geloof dat dat nu juist bijbels is. Bussum P. H. M. Brons Kenmerk De uitzending door Kenmerk (25-11 72) heeft m'n verontwaardiging 9 wekt. Ik begrijp niet dat de kerke daar hun naam aan verbinden. Is d: kerkewerk? Wordt met zulk een eet zijdige belichting van de problems Gods Naam verheerlijkt? En dat toch de taak van de kerk! Heel v« actiegroepen zijn in die uitzendio aan het woord geweest. Niet één di! namens een of andere kerk optrad Wel veronderstel ik dat ze allen 1* daar staan veel opener dan veel pral wijs ligt in pedagogische akademit en lerarenopleidingen. De leerlinge van een kerk zijn. Dan zullen ze ooi bidden geleerd hebben. Niet één eek ter die daartoe opgeroepen heeft Denken die leden van de kerk dat h« wereldgebeuren buiten God ornaat? vermoed dat ze meer van hun actie voeren verwachten dan van het gebed Indien dit waar is laten ze dan ophon den zich lid van een kerk te noemen Ik kan me geen uitzending van Ken merk herinneren die opriep tot gebed ook niet in de kracht van het gebed' Mijn vader zei 50 jaar geleden: Zon der bidden is het werken slaven zonder werken is het bidden spel. Badhoevedorp D. M. Knibbe

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 6