KVP wil geen al te gedetailleerd akkoord sluiten Somber beeld afsluiting Oosterschelde Drugrazzia in j ongerencentr um Werkloosheid in de bouw zal voorlopig maar langzaam dalen NV V-bonden staan achter akkoord Vakbeweging moet taken overnemen van parlement' Man doodgestoken Blijetijds Gereedschap Rumoerig weekeinde Overste dient klacht tegen generaal in Het weer Bruins Slot ..en ik was gelukkig Uitgelekte nota prof. Korringa schetst catastrofe voor visstand TROUW/KWARTET MAANDAG 6 NOVEMBER 1972 BINNENLAND -T3/K5 Van onze pa riemen tsredactie BIDDINGHUIZEN De KVP heeft haar bekomst van een gedetailleerd regeerakkoord en wenst er geen meer voor de komende kabinetsperiode na de verkiezingen. Fractieleider F. Andriessen zei za terdag in de partijraad, die in Bidding huizen (Flevohof) werd gehouden, dat mentaliteit en vertrouwen tussen kabinet en kamerfracties belangrijker zijn dan een gedetailleerd akkoord. UTRECHT Twee bij het NW aangesloten bonden, de agrari sche- en voedingsbedrijfsbond en de bond Mercurius, hebben het afgelopen weekeinde besloten het centraal akkoord tussen vakbewe ging en werkgevers te aanvaar den. De bondsraad van de agrarische- en voedingsbond besloot zaterdag in Utrecht 'de materiële inhoud van het centraal akkoord als richtsnoer te ne men' en het bondsbestuur te machti gen openbreek- en/of bijsturingsclau sules aan de voor te stellen cao's toe Ie voegen, wanneer alle NW-bonden hiertoe gezamenlijk besluiten. deze bondsraadsvergadering werd ook gesproken over de wijze waarop de loonsverhogingen moeten plaats vinden, procentueel of in voor ieder een gelijke geldsbedragen. De bonds raad was evenwel van mening dat de beschikbare ruimte zo gering is, dat op dit moment een dergelijke vraag met van veel belang is. De bondsraad van Mercurius (handel, banken, verzekeringswezen en vrije beroepen) heeft zich ook kunnen ver enigen met het centraal akkoord. De bondsraad vond verder dat de nota ubeidsvoorwaardenbeleid 1973 en het actieprogramma van de drie vakcen- tiles voor Mercurius nog steeds be- tóisdocumenten zijn. Het bestuur ran de Industriebond-NVV wees aan- rankelijk het centraal akkoord af om dat het meende dat hierbij geen reke ning was gehouden met laatstgenoemd Stuk. HILVERSUM Als het parlement de belangen van de werknemers onjuist of onvoldoende behartigt, moet de vakbeweging de taken overnemen, die de meerderheid van de politieke par tijen laat liggen. Dit is de (samenge rotte) mening, die de voorzitter van de Industriebond-NVV, A. Groenevelt. listeravond heeft uitgesproken in een discussie in VARA's radiorubriek 'Zin en tegenzin'. Hij zei dat zijns inziens de taak van de vakbeweging in wezen een emanci- patietaak is. 'Wij hebben te maken met mensen die hun arbeid in onvrij heid verrichten. Daar hebben wij een stuk praktisch beleid tegen aangeplakt in de vorm van cao's waarin allerlei materiële zaken worden geregeld, maar die onvrijheid is blijven be staan, een der kenmerken van ons produktiestelsel'. Nu er een redelijke mate van wel vaart voor de werknemers bereikt is, moeten wij ons echt gaan richten op de vraag hoe de vrijmaking van de werknemers in hun arbeidssituatie tot stand kan worden gebracht', aldus de heer Groenevelt. Volgens hem hebben de politieke par tijen taken op dit terrein gewoon niet opgenomen, ook niet nadat de vakbe weging er al jaren om heeft gevraagd; de vakbeweging moet deze taken daar om nu zelf maar aanpakken. De heer S. van der Ploeg, voorzitter van de Agrarische en Voedingsbe drijfsbond van het NW, zei het met deze opvatting eens te zijn. Als voor beeld noemde hij, dat onder druk van de vakbeweging de wetten zodanig veranderd zijn, dat elke naamloze ven nootschap een openbaar verslag moet uitbrengen, maar dat de politiek deze wetten dermate verzwarkt heeft dat 36.000 nv's de kans werd geboden om vóór 1 januari a.s. over te gaan op de structuur van de besloten vennootschap en daarmee aan openbare verslagge ving ontkomen. VELP Zaterdagnacht is de 23-jarige D. H. Hekkers uit Velp voor de deur van een café in die plaats met een zak mes doodgestoken. De dader de 38-ja- nge P. N. B. probeerde te vluchten, maar de snel gewaarschuwde politie kon hem arresteren. Hij heeft inmid dels een bekentenis afgelegd. De juiste toedracht en het motief zijn nog onbe kend. (ADVERTENTIE) Een meerderheidskabinet, dat op een solide steun kan rekenen heeft een dergelijk akkoord niet nodig. Partijvoorzitter De Zeeuw merkte over dit onderwerp op, dat Den Uyl een steriele oppositierol heeft ge speeld, maar dat alle partijen de structuren in het parlement hadden gefixeerd. De betekenis van het over leg tussen parlement en kabinet is verminderd door de gedetailleerde ak koorden. Het parlement mag in de toekomst niet meer vastgenageld wor den. Herstel coalitie Overigens zagen slechts weinigen in de KVP die meerderheid na de ver kiezingen zitten. Alleen ex-minister president P. de Jong herhaalde zijn uitspraak van vorige week in de Eer ste Kamer, waaruit alleen maar te concluderen is, dat de coalitie van vijf partijen moet worden hersteld. Een andere mogelijkheid zag hij niet, omdat een minderheidskabinet zeer ongewenst is. Het Eerste Kamerlid vond zijn partijvoorzitter recht tegen over zich, die zei, dat het politieke conflict met DS'70 alleen maar ver scherpt is in het debat over het loonakkoord. Hij voegde eraan toe: 'Een kiezersuitspraak kan dat geschil niet beslechten' De heer De Zeeuw onderstreepte nog maals het slot van het verkiezingsma nifest van de drie confessionele partij en, waarin in feite een beroep wordt gedaan op de linkse drie een regering mogelijk te maken, die structurele hervorming in de samenleving tot stand wil brengen. Als het dan niet anders kan moet er van de KVP-voorzitter maar een ex tra-parlementair kabinet (geen bin ding aan en afspraken met partijen) komen, zoals in 1913 gevormd door Cort van der Linden. Fractieleider Andriessen zocht het op zijn beurt weer in een confessioneel minderheidskabinet of desnoods de oppositie. Geen inspraak Kennelijk om te voorkomen dat de oude coalitie na de verkiezingen zal worden gerestaureerd diende de heer Paul Beugels uit Amersfoort (direc teur stichting kunstzinnige vormge ving) een resolutie in met het doel er als partij bij te zijn, wanneer na 29 november de kabinetsformatie aan de orde is. Hij wilde daarom direct op 2 december een partijraad. Maandag 4 december zou dan fractieleider An driessen zijn advies aan de koningin kunnen uitbrengen. De geschrokken partijleiding ging de ze partijdemocratie te ver. Fractielei der Andriessen, die niet aan de open bare discussie hierover deelnam, wil de niets van een dergelijke inspraak weten. Hij wilde in de wandelgangen zelfs geen overleg plegen met de in dieners van de resolutie. Partijraadbe zoekers als minister Schmelzer en oud-minister-president De Jong daar entegen beijverden zich in de enigs zins chaotische toestand, die was ont staan in de gesprekken, aan te tonen, dat de partijraad bij de kabinetsfor matie niet moest worden ingeschakeld. Ook een afgezwakte resolutie van de- heer Beugels (hij had de datum van de vergadering een week verschoven en erkende in de verbeterde versie de verantwoordelijkheid van de kamer fractie) vond geen genade in de ogen van de leiding van de partij en de kabinetsformatiedeskundigen. De heer Beugels kreeg voor zijn mo tie 28 stemmen. Maar 43 partijraadsle den hadden zoveel vertrouwen in de Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft vrijdagavond met veertig man een grootscheepse inval gedaan in het jongerencentrum 'Ruimte' in de Gaffeldwarsstraat. Reden van de inval was het ver moeden dat er zich in het centrum een levendige handel in ver dovende middelen had ontwikkeld. Diverse klachten en onderzoeken hadden dit vermoeden doen ontstaan, aldus de politie. Ex-minister-president De Jong en minister van buitenlandse zaken Schmelzer: partijraad van de KVP inschakelen bij het formatie advies van de fractieleider. fractieleider en het partijbestuur, dat merkte hij op. De heer Nuijens diende zij tegen de motie stemden. Paul Beugels kondigde na zijn nederlaag aan na de verkiezingen alles in het- werk te stellen om te realiseren dat er toch zo snel mogelijk een partij, raad wordt gehouden. Afspraken nakomen Op deze partijraad bleek de stemming tegenover de zusterpartij, de ARP, ding, dat voor kerstmis 1972 de strate- iets grimmiger te zijn geworden. Jan gienota van de contactraad moet zijn Dijks constateerde, dat het lustrum aanvaard en in de lente 1973 een van de onderhandelingen tussen de beslissing moet vallen over de organl- KVP, ARP, en CHU al gevierd is satorische concretisering. Door deze door de partijvoorzitters. Hij voorspel- duidelijke taal was de resolutie van de somber: de grote christen-democra- de KVPJG overbodig geworden. Het tische partij komt er niet. ARP-bestuur heeft inmiddels een ver- Voorzitter Nuij ens van de KVPJG zag klaring uitgegeven, waarin het verkie- het ook niet meer zo zitten. 'Het stil zingsmandfest een actieprogram op maar, wacht maar, alles wordt nieuw', hoofdpunten en een handleiding voor hebben we al lang genoeg bezongen, de fracties wordt genoemd. In totaal werden 32 jongelui gearres teerd. Vierentwintig van hen konden in de loop van de nacht en ochtend met een proces verbaal naar huis gaan, acht arrestanten die een grotere hoeveelheid drugs (zowel 'hard' als 'soft') bij zich hadden, werden in verzekering gehouden. Over de vraag of zich onder dit achttal ook handela ren bevinden kon de poiltie gisteren nog niets meedelen, evenmin als over de hoeveelheid drugs die zij bij zich droegen. 'Het waren in ieder geval geen kilo's. Omstreeks half negen vrijdagavond arriveerde de politié met overvalwa gens en paarden in de Gaffeldwars straat. De ongeveer honderd bezoekers van het centrum werden gefouilleerd. Tijdens het verhoor van de 32 arres tanten werd ook bij hen thuis een onderzoek ingesteld naar de aanwezig heid van drugs. In verscheidene geval len werden ook hier enkele hoeveel heden gevonden. De politie beschouwt de actie, die onder leiding stond van de afdeling verdovende middelen, als geslaagd. Ontreddering gens de centra en hun bezoekers op onverantwoorde wijze versterkt', aldus de verklaring. De centra menen bovendien dat de grote handelaren in drugs zeker niet bij hen moeten worden gezocht. Ook dis. M. S. J. Dotinga, directeur van de Rotterdamse raad voor jeugd en jongeren verklaarde dr inval onjuist te vinden. 'De centra hebben op dit punt een duidelijk standpunt bepaald en getracht bij te dragen tot het terugdringen van handel en gebruik.' Hij betreurde het ook dat het justiti eel optreden heeft plaatsgevonden zon der overleg met de daartoe geëigende instanties. De reactie van de politie daarop was 'wij kunnen ten eerste niet iedereen van de voren op de hoogte brengen van een actie, want dan is het effect al tenietgedaan. Naderhand hebben wij wel met alle instanties overleg gepleegd, maar bo vendien hebben wij ons slechts aan de uitvoering van de wet te houden. Over het algemene beleid kunnen wij niets zeggen.' een resolutie in. waarin wordt gevraagd de vorming van de christe lijke democratische partij vóór april 1973 vast te stellen. Voorzitter De Zeeuw had echter al in zijn redevoering beloofd, na het jam mer te hebben gevonden, dat de drie partijen niet verder waren gekomen dan een gezamenlijk verkiezingsmani fest en een programmatische handlei- Inmiddels hebben de open jongeren- y j centra in Rotterdam (Ruimte, de 1H J_j66UWcir(l6ïï! Z6S AMVJ, Eksit en de Villa) in een gezamenlijke verklaring fel geprotes- ItiaTI RRRffphOUflPTl teerd tegen de inval. Zij menen dat het luatl aailgCHUUUCll beleid van de centra op het gebied van drugs een beleid dat afgestemd is op voorlichting, begeleiding van verslaafden en samenspel met hulp verlenende instanties als Release, de GG en GD het Ejar en de consultatie bureaus, wordt doorkruisd door het optreden van de politie. 'Een dergelijk optreden brengt het functioneren van de centra in groot gevaar en diskrediet, onder meer om dat het werk daardoor in de criminele sfeer wordt getrokken. De actie heeft vele jongere bezoekers in grote ont reddering gebracht en zonder grond grote moeilijkheden met ouders ver oorzaakt. Voorts worden door dit de monstratieve optreden van de politie de in de omgeving bestaande weer standen en sluimerende agressie je- LEEUWARDEN De Leeuwarder po litie heeft het afgelopen weekeinde zes arrestaties verricht onder jongeren die zich wanordelijk gedroegen- Het gaat hier om een groep uit Amsterdam af komstige motorrijders en een knok ploeg van Leeuwarder jongeren. In de nacht van vrijdag op zaterdag arre steerde de politie twee jongelui uit Leeuwarden. Zaterdag werden een Am sterdammer, twee jeugdige inwoners van Leeuwarden en en uit Amster dam afkomstige Amerikaan aangehou den. In alle gevallen was sprake van vechtpartijen met omstanders en ver nielingen. Volgend jaar bijna 134.000 woningen DEN HAAG Hoewel de werkloosheid in de bouw volgend jaar zal dalen, zal dit in een zo laag tempo gebeuren, dat zij zich toch nog op een relatief hoog niveau zal bewegen. Minister Udink (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) zegt dit in het dezer dagen aan de Tweede Kamer aangeboden bouwprogramma 1973. De regeringsplannen voor dit jaar omvatten de bouw van 50.325 woning wetwoningen, 55.925 premiewoningen (op dit aantal zijn de 5000 woningen in de premiesector, die vooruitlopend op het programma 1973 al in dit jaar zijn uitgegeven, in mindering ge bracht) en 27.500 woningen zonder rijkssteun. Dit betekent een totaal van 133.750 woningen. Doordat het woningbouwprogramma 1972 versneld is uitgevoerd én door de gunstige ontwikkeling van de on gesubsidieerde woningbouw zal, vol gens de minister, een sterke toene ming van het bouwvergunningenvolu me kunnen worden verwacht. Deze zal wellicht een nog verdere uitbreiding ondergaan door het initia tief van het bedrijfsleven om door middel van bevriezing van de kinder bijslag voor het eerste kind te komen tot fondsvorming voor de wo ningbouw. Uit dit fonds kunnen dan leningen worden verstrekt voor de bouw van goedkope woningen: vol gens globale berekening 800 1000. Van de uitgave van meer vergunnin gen verwacht de minister een duide lijk effect op de produktie. Ten aanzien van de bouw- en produk- tiekosten wordt een minder explosie ve. zij het toch nog forse, kostenstij ging verwacht. Daarbij wordt ervan uitgegaan, dat in 1973 matiging op het stuk van lonen en prijzen zal worden betracht. In de komende jaren zal er. aldus de minister, naar moeten worden ge streefd de bouwprijzen meer in de pas te laten lopen met de ontwikke ling van het algemene prijspeil. LONDEN (Reuter) Ruim 160 En gelsen hebben van zaterdagmiddag tot zondagmiddag in een Londense bio scoop gezeten om alle 26 afleveringen van 'The Forsythe Saga' achter elkaar •e zien. HILVERSUM D'66 Tweede-Kamer- kandidaat luitenant-kolonel K. Bloema heeft een klacht ingediend tegen ge- neraal-majoor G. Mensink, zo zei hij in het radioprogramma 'Dit is het begin'. De overste behoort tot de onderteke naars van een protest tegen de zware straffen die zijn geëist tegen de hoofdbestuursleden van de WDM naar aanleiding van de antigroet actie van deze vereniging. Zijn directe su perieur, generaal Mensink, heeft hem daarop schriftelijk terechtgewezen, waarbij hij de heer Bloema onder andere gebrek aan loyaliteit aan de werkgemeenschap, waartoe deze be hoort - het leger - verwijt. De heer Bloema stelt hier tegenover dat er geen sprake is van gebrek aan loyaliteit jegens het leger, maar al leen van een protest tegen een te scherp vervolgingsbeleid. Hij verzet zich ook tegen de geheimzinnige wijze waarop hij door de generaal is bena derd, namelijk via een persoonlijk en confidentieel schrijven. De luitenant kolonel verwacht te zuilen worden gehoord door de bevelhebber van de landstrijdkrachten, evenals generaal Mensink. Hij is van mening dat de generaal de richtlijnen van minister De Koster betreffende de vrijheid van meningsuiting in het leger verkeerd heeft geïnterpreteerd. Een klacht, zoals door de heer Bloe ma is ingediend, komt in de krijgs macht hoogst zelden voor. (ADVERTENTIE) nu verkrijgbaar in de boekhandel de memoires van dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot voltooid met een 'verhaal vooraf' door Ben van Kaam 216 bladzijden waarvan 16 met foto's paperback 12,90 uitgave van Bosch Keuning n.v. Desgewenst kunt u bestellen met onderstaande bon Bestelbon ^an worc'en opgezonden in open envelop zonder postzegel als u zó adresseert: Bosch Keuning n.v., Antwoordnr. 200, Baarn. verzoeke mij voor rekening te leveren via boekhandel: ex. BRUINS SLOT EN IK WAS GELUKKIG straat: plaats: datum: 1972 (handtekening) Zacht en vochtig Van onze weerkundige medewerker Het afgelopen weekeinde zijn wij aan de noordzijde van een standvastig hogedrukgebied van de Azoren over de Golf van Biskaje tot Midden-Euro pa in de zachte en vochtige oceaan- lucht gebleven. Dat betekende veel bewolking en af en toe lichte regen en motregen bij middagtemperaturen tot circa 12 graden. De neerslag werd opgewekt door golf- storingen in een koufront dat van Ierland via Humber en de Duitse Bocht naar het oosten verliep. On danks het sombere weer en de nattig heid waren er tussen twee storingen toch zeer redelijke momenten, zij het ook dat de herfstkleuren niet zo goed tot hun recht kwamen. Op het ogenblik is vooral in het zeegebied bij IJsland de depressie activiteit toegenomen. Een uitdiepend minimum van 975 millibar slaat echter een noordnoordoostelijke koers in en kan het weer in het Noordzeegebied niet naar zijn hand zetten. Een en ander heeft tot gevolg dat we de eerstkomende dagen in een zachte zuidwestelijke stroming blijven en dat wat koudere en drogere lucht die gedurende het weekeinde wel over Schotland, Noord-Engeland en hei noorden en midden van de Noordzee lag, niet tot onze streken kan door dringen. Van tijd tot tijd valt er enige motre gen of regen. De Noorse stad Bergen is berucht door zijn frektcente regen val, maar zo nat als in de afgelopen oktobermaand is het er toch niet vaak geweest. Er viel tenminste 226 milli meter neerslag: een nieuw record over de laatste dertig jaar. Ook tussen Bergen en de Lofodden waren de depressiefronten actief: Oer- land 168 millimeter, Tromsö 152 milli meter. Verder werd op het eiland Jan May en 148 millimeter neerslag verza meld. bij 20 regendagen van één milli meter of meer. In Reykjavik icas het totaal 145 millimeter, Thorshavn op de Für Oer 129 millimeter. Veel droger bleef het in Oslo met 21 millimeter bij vijf regendagen en in het in de regenschaduiv gelegen Zwe den: Gothenburg 22 millimeter. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Rijksinstituut voor Visserij Onderzoek in IJmuiden heeft de regering in een tot nu toe geheime nota aan minister Lardinois (landbouw en vis serij) in overweging gegeven nog eens ernstig na tc gaan of openhouden van de Oosterschelde niet te verkiezen is boven afsluiting gezien de visserij-belangen die ermee gemoeid zijn. In de geheime nota vraagt de directeur van het RIVO, dr. P. Korringa, zich zelfs af, of de afsluiting niet 'onnodig' catastrofale schade toe brengt aan de Nederlandse visserijbelangen.' Vraag de DHZ-brochure aan bil Nooitgedagt, Postbus 1, Ijlst. De nota werd op 10 januari van dit jaar door prof. Korrin ga aan minister Lardinois aangeboden. Hoewel de belang rijkste uitspraken in dit rap port over de functie van de Oosterschelde als kinderkamer voor vele vissoorten al wel uitgelekt is, kon nu door een 'lek' in Den Haag het integra le rapport gepubliceerd wor den. Vanuit de Tweede Kamer is verschillende malen aan de minister van landbouw en vis serij gevraagd het rapport van het RIVO te publiceren; een verzoek dat nooit ingewilligd is. Deze weigering moet vooral ingegeven zijn door het minis terie van verkeer en wa terstaat, dat weinig gebaat is bij een aantal 'officiële argu menten' tegen de afsluiting van de Oosterschelde. Bij het lezen van het rapport is dat ook wel begrijpelijk, want de visserij-deskundigen kraken het door Rijkswa terstaat zo bejubelde alterna tief van compartimentering, waardoor de afgesloten Ooster schelde in een zout, een zoet cn een brak deel wordt gesne den af met de omschrijving 'een in drieën gesneden lijk'. Ook het alternatief van een inlaatwerk in de afsluitdam, waardoor de getijen te imite ren zijn, een alternatief waar Rijkswaterstaat zelf wei nig voor voelt, wijst het rapport af. 'Gezien de enorme kosten van een inlaatwerk van bruikbare dimensie en de vele twijfels die zijn uitgesproken over het voortbestaan van de Zeeuwse oestercultuur en mos selteelt in een gebied met be perkt en beheerst getij, zal de vraag zich wellicht voordoen of het toch overweging ver dient nog eens ernstig na te gaan of openhouden van de Oosterschelde niet te verkie zen ware boven afsluiting Verdwijnen In het rapport staat verder dat bij afsluiting de mossel en oestercultuur ten dode is opgeschreven. De oesterpro- duktie groeit momenteel naar de dertig miljoen stuks per jaar. De mosselcultuur heeft een produktie van tachtig tot honderd miljoen kilogram per jaar. Yerseke fungeert door de hoge kwaliteit van zijn verwa- teringsplaatsen als leverplaats van alle Nederlandse con sumptiemosselen. Vrijwel alle overige visserijproducten, die nu op economische schaal in het Oosterscheldegebied wor den geoogst, zullen volgens het rapport bij afsluiting auto matisch verdwijnen. Een voorbeeld is de kreeftenhandel, die, internationaal van opzet, momenteel goed is voor een totale omzet van zeven mil joen gulden per jaar. Visserij produkten als ansjovis, kreu kel, bot, zeekrab en wulk zul len ook verdwijnen. Maar de meeste zorgen van de visserij-deskundigen gelden toch dc functie van kinderka mer, die de Oosterschelde nu vervult. Nederland telt twee kinderkamers: de Waddenzee en de Ooster- en Westerschel- de. De Westerschelde zal die functie binnenkort verliezen. De vervuiling van deze delta- arm neemt steeds grotere vor men aan. Door de smeerpijp bij Waarde, waardoor Shell Moerdijk op de Westerschelde gaat lozen, zal die vervuiling nog ernstiger worden. Ernstig' Wanneer de Oosterschelde af gesloten wordt, zal het zuide lijk gedeelte van de Noordzee geen kinderkamer voor vissoorten als garnaal, tong, schol cn haring meer bezitten. In het rapport komt de vrees naar voren, dat dit ernstige repercussies zal hebben op de stand van deze soorten in het zuidelijk gedeelte van de Noordzee. Hierbij mag niet uit het oog verloren worden, dat de Nederlandse zeevisserij, die zich voornamelijk op de Noordzee afspeelt, steunt op de tong- en haringvangst. Ook voor de sportvisserij zal de Oosterschelde 'de aantrek kelijkheid welke dit gebied thans heeft, sterk verminde ren, zo niet geheel verdw- nen'. Dat de sportvissers toch weer belangstelling voor de afgesloten Oosterschelde zul len krijgen, omdat, zoals in de afgesloten Zuiderzee, een om vangrijke aalstand zich kan ontwikkelen, is volgens de deskundigen de vraag. Een vergelijking met het IJs- selmeer gaat niet op, en het is zeer de vraag of een zoetwa tervisstand van enige omvang zich in de Oosterschelde zal ontwikkelen. Somberder Dat de afsluiting van de Oos terschelde zeer vele nadelen voor het milieu heeft, is al wel bekend. Maar het beeld dat prof. Korringa en zijn me dewerkers van de toekomst van de Oosterschelde schetst is somberder dan menig ge schrift van de Oosterschelde- aktiegroepen. Hans de Leeuw van de aktiegroep Oosterschel de Open zegt dan ook 'zeer blij te zijn met dit rapport'. Deze groep zal in de verkie zingsstrijd 'gretig' gebruik ma ken van dit rapport, en de politici, die Zeeland aandoen met de uitkomsten ervan con fronteren. De groep heeft alle Kamerleden al een brief ge stuurd, waarin gevraagd wordt hoe zij over de afsluiting den ken, 'zodat wij weten hoe we stemmen moeten'. Prof. Korringa zegt in een commentaar, dat 'het rapport op klandestiene en slinkse wij- .ze in omloop is gebracht'. aanhoudend zacht ANP'KNUI 12.00 Wecrrapporten van gisteravond 19 uur. maxi mumtemperaturen en neerslag van 7-19 uur. Amslcdam motregen 12 1. De Bilt motregen 11 0.2. Deelen motregen 10 0 5. Eelde mot regen 13 1. Eindhoven motregen 11 0.3. Den Helder motregen 13 0.4. Luchth. R'dam mot regen 12 0.3. Twente motregen 10 0.5. Vlis- slngen geheel bew. n 0 4. Zd.-Limburg re gen 10 0.1. Aberdeen licht bew 12 0. Aihcne onbew 19 0. Barcelona onbew 19 0. Berlijn regen 11 1. Bordeaux mist 10 0. Franfort geheel bew 9 0. Genèvc mist 11 0. Helsinki regen 3 0.6. InnsbrUck licht bew. Kopen hagen half bew 9 0.2. Lissabon licht bew 22 0- Locarno onbew 16 0. Lonlcn regen 15 0.4. Luxemburg mist 7 0. Madrid zwaar bew 18 0.2. Malaga onweer 15 5. Majorca 21 0. München onbew 14 0. Nice zwaar bew 19 0 Oslo onbew 11 0. Rome onbew 19 0. Spilt onbew 19 0. Stockholm onbew 8 4. Wenen onbew 14 0. Zürlch mist 13 0. Casa Blanca licht bew 19 0. New York geheel bew. Tel- Avlv onbew 21 0. Tunis licht bew 23 0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5