ieiwe Leidse Comraiil E 3 E Verslagen McGovern reeft de moed niet op Basis-verdrag vrijwel klaar UW botsen: 11 gewonden Verrassend zwaar verlies Den Haag ndianen )elegeren' Washington krant Hartconflict opnieuw in impasse Volgend jaar nieuwe series kentekens En deze krant Oost- en West-Duitsland maken vorderingen TrGiïlGH Twijfels bij politie over oorzaak van hotelbrand Luchtramp in Bulgarije NS-er vergat bomen: jongen onder trein Censuur voor aanstaande moeders in Zuid-Afrika Verkiezingen in Bangladesj HATELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING enstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 0171U - 31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers. Amsterdam SÏ l'| 3 Z „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" 186. tel. 34290. Abonnement 8,76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Kezzorging vanaf 0.8.30 uur litante Indianen hebben gisteren t de vierde achtereenvolgende dag ^Washington gedemonstreerd in en het Bureau voor Indiaanse zaken te protesteren tegen de onrecht- rdige behandeling, die de Ameri- nse Indianen nog steeds moeten ergaan. De 'roodhuiden' zagen er (gshaftig uit met hun tomahawks zelfgemaakte wapens, waarmee ze 'blanken' te lijf willen gaan, als e hen uit de omgeving van het ouw willen verdrijven, jeveer 400 Indianen willen het ge- tv bezet houden tot de regering president Nixon tegemoetkomt hun eisen betreffende gelijke eco- nische en sociale kansen. Een jrdvoerder van het departement binnenlandse zaken heeft laten en, dat de betogers niet verjaagd en worden. Vandaag zou opnieuw den onderhandeld. Intussen heeft regering de Indianen bedden en ches aangeboden in een naburig ouw van de YMCA. W YORK (UPI, AP, Reuter) Senator G ?orge McGovern, de democratische kandidaat bij de lerikaanse presidentsverkiezingen, die morgen worden gehouden, geeft de moed niet op ofschoon n hem nu reeds als de 'grote verliezer' beschouwt. raagd naar zijn mening over een liepeiling van de New York Ti- volgens welke president Nixon ichien alle 50 staten achter zich krijgen en McGovern zelf in lts drie staten een kleine kans t. zei de senator uit Zuid-Dakota: ir heb ik drie antwoorden op: ha. ha.' lovern vertrouwt er nog steeds op, hij Nixon morgen zal verslaan, ik maar eens aan Truman en ey in 1948', zeggen zijn aanhan- 'Truman versloeg toen de repu- ein Dewey, die volgens de opinie- srs een overweldigende overwin- had moeten behalen'. En terwijl in in zijn 'Witte Huis' in San nente (Californië) aan een laatste praak werkte, begon McGovern een uiterst vermoeiende laatste pagne door staten, die hem een rderheid zouden moeten brengen. verklaarde gisteren in een tv- >raak die in geheel Amerika zal en uitgezonden bijzonderheden uilen verstrekken over de wijze, op Nixon heeft gemanipuleerd de vredesonderhandelingen he tende Vietnam om morgen stern- te winnen. Eind vorige week laarde McGovern dat president in de Amerikaanse hoop op vrede t verraden door 'politiek bedrog' at hij niet werkelijk van plan zou een eind aan de strijd in Viet- te maken. vier jaren van oorlog heeft Nixon ouw de deur voor de vrede geslo- Hij heeft zelf toegegeven de voor- rden voor een overeenkomst met oi van de hand te hebben gewe- die door zijn eigen adviseur, ry Kissinger, waren uitgewerkt, een campagne die gekenmerkt is leugens, sabotage, geheime fond acties van belangengroepen en linele vergrijpen is dit het ergste og', aldus McGovern die erkende dros' harde taal te bezigen en te beseffen dat hij daar zijn kansen door kon schaden. Zeker Nixon gedroeg zich als. iemand die zeker is van de overwinning. Hij hield vol dat Amerika aan de rand van een duurzame vrede staat en hij schilderde McGovern af als iemand die bezeten is van de 'naieve senti mentaliteit, die ons altijd in oorlog heeft gebracht'. De president zei dat zijn herverkiezing de leiders van de wereld duidelijk zal maken, dat Ame rika zich niet zal terugtrekken of overgeven. Hij verklaarde er van overtuigd te zijn dat de Amerikanen niet bereid zijn toe te geven aan de verleiding van overgave in het buiten land, of het uitdelen van aalmoezen in eigen land. De president beriep zich er op dat zijn regering vooruitgang heeft ge bracht op de weg naar vrede in de wereld en naar groter welvaart. Nixon beloofde dat zolang hij president is Amerika nooit de op één na sterk ste natie ter wereld zal worden. Hij keerde zich met name tegen de door de oppositie voorgestelde beperking van de defensie-begroting. 'Wij zullen onze conventionele bewapening niet wegdoen, waardoor ons alleen de keus van kernwapens zou overblijven', al dus de president. Congres Bewolkt Zwaar bewolkt met af en toe ivat regen of motregen. Zwakke ot matige, aan de kust aanvan- - lelijk nog vrij krachtige zuid- restelijke wind. Maximum-tem- leraturcn rond 12 graden. IORGEN EN OVERMORGEN: 'Tij zacht en aanvankelijk regen. tmysteriefiets I iet stond-ie er nog EINDHOVEN Ondanks de positie ve resultaten, die vorige week door prof. Steenkamp leken te zijn be haald, is het Eindhovense hartconflict opnieuw in een impasse geraakt nu de hartspecialist dr. Y. Mashour een klacht heeft ingediend tegen de dok toren P. van der Schaar en J. Janso- nius. Dr. Mashour. die zijn klacht heeft gedeponeerd bij de raad van beroep van de Koninklijke maatschap pij voor de geneeskunst, beschuldigt beide collega's van consequent oncolle giaal gedrag. Hij doelt daarbij op uitlatingen van de hartspecialist Van der Schaar en de anestesist Jansonius. dat hij nog niet in staat zou zijn volledig zelfstandig hartoperaties uitte voeren. Mashour zou na opheffing van de operatiestop samen met de algemeen chirurg van het binnenziekenhuis dr. Eysbouts de hartoperaties gaan ver richten. Dr. Van der Schaar zou zijn eigen hartcentrum krijgen, dat los van het Binnenziekenhuis zou gaan functioneren. DEN HAAG ln de loop van vol gend jaar komen voor alle categorieën motorvoertuigen nieuwe kenteken series in gebruik. Bij deze kentekens staan de letters tussen de cijfers (00-XX-00). De nieuwe series verschij nen naast de bestaande kentekens met de letters voor en achter de cijfers. Met de invoering van de nieuwe com binatie is het mogelijk ongeveer drie miljoen nieuwe kentekens uit te ge ven. Voor de groep GN- en BN-bewijzen, waarop geen jaartal wordt vermeld, worden de nieuwe series al eind dit jaar ingevoerd. De GN- en BN-bewij- zijn zijn bedoeld voor motorvoertui gen. die niet tot het Nederlandse auto- en motorrijwelpark behoren. Hoewel Nixon als een 'zekere win naar' wordt beschouwd, zal hij er vermoedelijk niet in slagen, een eind te maken aan de meerderheid, die de democraten hebben in de Senaat (55 tegen 45) en het Huis van afgevaar digden (255 tegen 177). Er staan slechts 33 senaatszetels op het spel. Het Huis van afgevaardigden wordt geheel nieuw gekozen. De Amerika nen kiezen dinsdag indirect een nieu we president: zij wijzen 538 kiesman nen aan en die kiezen de president. Morgen bedraagt het aantal Amerika nen 210 miljoen. Daarvan hebben er 140 miljoen stemrecht. Binnenland Bouwprogramma 4 KVP vergaderde 5 Buitenland Geen engelen en geen duivels 7 'Bonn steunt Egypte'7 Kunst Tiemeijers laatste rol, nieuwe My Fair Lady en veel muziek 2 Kerk In België 50.000 protestanten 2 Bockeoclalage 2 Radio en tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 Das maandag 6 Men schrijft ons 6 Kiezen en delen 7 RITA 'Zou u morgenochtend om zes dc klok willen luiden? Dan maken we de hele groep wak ker voor onze ochtendwande ling.' BERLIJN (Reuter, UPI, AP) Oost- en West-Duitsland hebben in het afgelopen weekeinde vorderingen gemaakt met hun besprekingen over een basis-verdrag. Gisteren heeft de Westduitse onder handelaar Egon Bahr overleg met Bonn gepleegd. Vandaag wordt het overleg voortgezet. Morgen zal kanse lier Brandt in Bonn de Duitsers in lichten over de stand van zaken bij de onderhandelingen. Mogelijk is dan al een akkoord bereikt. De ambassadeurs van 'de grote vier' hebben gisteren hun Berlijnse bespre kingen over de status van hun eigen rechten en plichten in heel Duitsland (nadat de beide Duitse staten tot de Verenigde Naties zijn toegelaten) met succes afgesloten. Zij zullen aan hun regeringen verslag uitbrengen over het bereikte resultaat. Het succes van dit overleg stelt Oost en West-Duitsland in staat hun verge vorderde besprekingen over een basis verdrag ter normalisering van hun wederzijdse betrekkingen tot een goed einde te brengen. Als de Duitsers het definitief onderling eens worden en het akkoord van de vier ambassadeurs door hun regeringen is goedgekeurd, is de weg voor de Bondsrepubliek Duitsland en de Duitse Democratische Republiek vrij om het lidmaatschap van de Verenigde Naties aan te vra gen. Oppositie Op een persconferentie in Koblenz verklaarde kanselier Willy Brandt dat het basis-verdrag pas na de verkiezin gen van 19 november zal worden ondertekend. Hij zei dit naar aanlei ding van een waarschuwing van Rai- ner Barzel, de kanselier-kandidaat van de christen-democratische oppositie, geen overeenkomst met de DDR af te sluiten voor de dag van de verkiezin gen. Een beslissing over de resultaten van de bijna voltooide onderhandelin gen moet volgens Barzel worden over gelaten aan de regering, die na de verkiezingen wordt gevormd. Het ziet er echter naar uit, dat in de komende dagen toch een akkoord zal worden afgesloten, waarvan de inhoud zal worden gepubliceerd. Een bevredi gende overeenkomst zou de positie van de Westduitse regeringspartijen EINDHOVEN Hoewel het onder zoek naar de brand in 't Silveren Seepaard, vorig jaar september in Eindhoven, al geruime tijd is afgeslo ten, bestaan er bij justitie nog steeds twijfels over de oorzaak. Naar eerst nu is bekendgemaakt, heeft de politie vlak na de brand in de ruïne van het hotel een leeg olieblikje gevonden op de plaats waar vermoedelijk het vuur is ontstaan. Het bestaan van het blikje is tot nu toe om tactische redenen verzwegen, aldus officier van justitie, mr. J. Peijnenburg, die het onderzoek heeft geleid. De door de politie gevolgde sporen naar de oorzaak van de brand, die elf slachtoffers eiste, hebben tot nu toe tot niets geleid. Een van die sporen leidde naar Keulen. Volgens een lang durig verhoorde jongeman uit Gel drop, zouden twee Duitsers het plan hebben gehad zich meester te maken van de juwelen, die op het moment van de brand in het hotel werden tentoongesteld en een waarde van bij na twee miljoen gulden vertegenwoor digden. Onderzoek naar deze bewerin gen leverde echter niets op, evenmin als dat naar enkele aanvankelijk ver dachte personen. SOFIA (UPI) Een lijnvliegtuig van de Balkan-maatschappij is zater dag in het in de mist gehulde Rilage- bergte ten zuiden van de Bulgaarse hoofdstad Sofia neergestort. Alle 29 passagiers en de vijf bemanningsleden kwamen om het leven. (ADVERTENTIE) CHRYSLER SHOW modellen 1973 Morgen laatste showdag Auto Bierman JVng Stationsweg 7-11 Leiden Parkeren achter showroom Egon Bahr SPD en FDP bij de komende verkie zingen aanmerkelijk verbeteren. Voor de DDR zal een akkoord eindelijk internationale erkenning brengen en voor de Russen zal het het laatste be zwaar wegenemen om samen met de Bondsrepubliek en de DDR plaats te nemen aan de onderhandelingstafel in Helsinki, waar op 22 november de Europese conferentie voor veiligheid en samenwerking zal beginnen. De DDR zal wellicht spoedig honder den kinderen naar West-Duitsland la ten vertrekken om zich bij hun ou ders te voegen, die sinds de bouw van de Berlijnse muur uit Oost-Duitsland zijn gevlucht. Hiermee wil de DDR tegemoet komen aan Westduitse wen sen. Eerder hebben de Oostduitse au toriteiten al een aantal Westduitse politieke gevangenen vrijgelaten. Uit Moskou wordt bericht, dat honderden Russische staatsburgers van Duitse af komst toestemming hebben gekregen, naar West-Duitsland te vertrekken. Op het ogenblik wonen nog 1.8 mil joen Duitsers in de Sowjet-Unie. De Prawda, het blad van de commu nistische partij van de Sowjet-Unie. heeft zich geringschattend uitgelaten over de 'vermeende linksheid' van de sociaal-democratische regering van kanselier Brandt. 'Wel verre van dicht bij het proclameren van revolu tie te zijn is de sociaal-democratische regering van Brandt anti-communis tisch en doet zij al het mogelijke om de klassenstrijd te smoren'. Brandt en de zijnen worden volgens de Prawda door de christen-democrati sche oppositie alleen maar als would- be revolutionairen afgeschilderd om 'kleinburgelijke stemgerechtigden van de SPD af te houden. 'Maar wij zien de sociaal-democraten wel even an ders', voegde het blad er aan toe. Van onze sportredactie AMSTERDAM Met zeer veel moeite heeft Feyenoord zich giste ren naast Ajax aan de top van de eredivisie kunnen handhaven. MVV, met Willy Brokamp in een uitstekende rol, slaagde erin om tot tien minuten voor het einde een 10 voorsprong vast te houden. Toen echter maakten de Rotter dammers een einde aan de hoop van MW door doelpunten van Schneider en Ressel. Ajax had het aanzienlijk eenvoudiger en rolde FC Den Bosch op zoals het wilde. Dc produktie stokte pas nadat doelman Van der Pluym negen ballen had doorgelaten. Voor FC Den Haag werd het een zwarte dag. Het wisselvallige Tel star kende geen pardon voor de Haagse formatie en won met 41. FC Twente kon de achtervolging van Ajax en Feyenoord slechts moeilijk volhouden. FC Utrecht werd uiteindelijk toch met 12 verslagen. Al het verdere nieuws over de sportgebeurtenissen van dit week einde staat op de sportpagina's. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Elf treinreizigers zijn gisteravond gewond geraakt, toen de trein waarin zij zaten bij het binnenrijden van het station Amster dam CS zijdelings in botsing kwam met een rangerende electrische loco motief. Negen gewonden konden na behandeling in een ziekenhuis naar huis worden gestuurd, twee mensen moesten met ernstig beenletsel achter blijven. Het ongeluk gebeurde gisteravond om twintig minuten over zeven, toen de centrale bedieningspost van het stati on Amsterdam CS het sein op groen zette voor de binnenkomende trein uit Arnhem-Utrecht. Door een foute wisselbediening kon tegelijkertijd een electrische locomotief naar het ran geerterrein rijden. De locomotief raakte de trein op de flank. Door het ongeluk raakten drie sporen versperd. De binnenkomende treinen konden echter naar andere perrons geleid worden, waardoor geen noe- waardige vertraging ontstond. Rond half tien kon het vrij ernstig beschadigde treinstel weggesleept wor den. Ook de locomotief, die met slechts één as buiten de rails was komen te staan, kon toen weggevoerd worden. HOOGEZAND Een vergissing van de 30-jarige overwegwachter A. H. P. in Hoogezand heeft gistermiddag fata le gevolgen gehad. Hij vergat om half zes bij de overweg in de Kerkstraat de bomen te sluiten met het gevolg, dat de acht-jarige Jan Hollander uit Hoogezand met zijn fiets onder de sneltrein van Groningen naar Bremen kwam en op slag werd gedood. De spoorwegen hebben de overwegwach ter direct buiten dienst gesteld. Bij verkeersongelukken kwamen het afgelopen weekeind verder om het leven: De 62-jarige M. Verver uit Alkmaar op de weg van Groningen naar Drachten, de 51-jarige E. Meijer uit Roden bij een ongeluk in Grijspkerk, de 19- jarige Utrechter J. J. Wittebol in de Utrechtse wijk Overvecht, de 15-jarige Rotterdamse scholier Willem van Lij den in Rotterdam, de 73-jarige mej. J. P. van Baaien uit Rotterdam, de 28- jarige G. T. Sak uit Huissen op de weg Leuth-Kekerdom, de 23-jarige S. Oord uit Leuvenheim bij een ongeluk in Brummen. JOHANNESBUR G(AFP) De cen sor van Zuid-Afrika heeft zijn be zorgdheid voor het heil van de bevol king uitgestrekt tot aanstaande moe ders. Kende men ln Zuid-Afrika al films verboden voor personen onder de 21, 18, 16 jaar, nu is de Ameri kaanse thriller 'Angst' die deze week in een bioscoop in Johannesburg in première gaat, verboden voor vrou wen die in verwachting zijn. DACCA (Reuter) Op 7 maart van het volgend jaar zullen overeenkom stig een nieuwe grondwet die zaterdag is goedgekeurd, in Bangladesj verkie zingen worden gehouden. Premier Moedjiboer Rachman heeft zaterdag gezegd, dat Bangladesj zal streven naar een klassenloze samenleving, waarin de idealen van socialisme, de mocratie, nationalisme en secularisme gestalte krijgen. bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad, met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw leven sbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1