Confessionelen: desnoods een minderheidskabinet Bosch ÉKamerlid duiven in Ikroketten Werkloze piloten kunnen binnenkort aan de slag Landbouwprijzen zullen minder snel stijgen ff i'66-pleidooi: jiparte minister wetenschapsbeleid Abortuskliniek in irnhem verhuist DE KUYPER VIEUX Kamer behandelt initiatiefwetje op 6 december Ernstig blijven Zilveren staven verdwenen uit trein naar Parijs Accijns op benzine niet nog noger Automatisering van kentekenregistratie binnenkort een feit Snellere uitspraak bij wijze van proef Groenevelt V houdt van puzzelen? ODW/KWARTET VRIJDAG 3 .NOVEMBER 1972 ROlw BINNENLAND T9/K9 van het bruto-nationaal produkt. Dit moet de feitelijke uitgave zijn. onze parlementsredactie r- «V HAAG De partijleidingen van de KVP, ARP en CHU menen, dat een degelijke parlementai re meerderheid nodig is om de zo noodzakelijke striictuerele hervormingen tot stand te brengen. De t ikirtijen zijn daarom bereid met andere samen te werken. Maar dit mag niet gebeuren ten koste van Democratisering |e principiële opvattingen over de samenleving en de. veranderingen die nodig zijn. Het aantal moge- jklieden een meerderheidsregering te vormen, wordt steeds geringer. Desnoods vormen KVP, ARP en !U een minderheidsregering. Bit alles staat in het verkiezingsmani fest van de drie confessionele partij- Maandag hebben de voorzitters ^an de partijen de laatste wijzigingen iangebracht. Dezer dagen is het stuk jfliieiiw geredigeerd, t manifest komt in de plaats van voorgesteld gemeenschappelijk erkiezingsprogram. dat niet accepta bel was voor de ARP. omdat de partij *r niet meer over kon beslissen. Aan nu opgestelde manifest is men Siinder gebonden dan aan het pro- In het gezamenlijke manifest, „„.mee men zich speciaal tot de nigd wil richten, wordt gezegd dat Ethiek 6 drie partijen geen gouden bergen beloven. Niet alles kan tegelijk gebeu ren. De komende jaren moeten in het teken van de matiging staan. De drie confessionele partijen vinden een verzwaring van de bedlastingdruk met'ten hoogste een half procent per jaar nóódzakelijk. Maar deze drukver- zwaring moet Wel geleidelijk afzwak ken. Verder moet rekening worden gehouden met een verzwaring van de premiedruk voor de sociale veneke ringen met procent per jaar. Maar ook deze drukverzwaring moet minder worden. fan een verslaggever HAAG Er moet een aparte inister voor wetenschapsbeleid ko en. vindt de voorzitter van de Twee- I-Kamercommissie voor wetenschaps beleid en wetenschappelijk onderzoek, rs. M. Dijkstra (D'66). Hij schrijft in Jet Chemisch Weekblad dat deze mi- jister dan ook tot taak moet krijgen, e technische vernieuwing in het be drijfsleven te bevorderen en te beïn- floeden. Heen op die manier is een effectief etenschapsbeleid mogelijk, aldus de st eer Dijkstra, en gezien de toenemen- ,ije kosten van het onderzoek is het jj, odig dat dat beleid effectief wordt. cj. aarbij dient ook te wordén overwo rn dat het verantwoord besturen van in moderne maatschappij in de naas- toekomst ondenkbaar is zonder een rootscheepse ondersteuning vanuit ij o wetenschap. In de paragraaf' 'kwesties van leven en dood.' .wordt .gesteld dat de eth'ek meester moet blijven van de medische macht. Wettelijke regeling is nodig ;9p sli rgr bl,n Van een 'v erslaggever BARNEVELD Eten wij - zonder het te weten - soms kroketten met duivenvlees dat afkomstig is van louche handel en allerminst ongevaarlijk is? Volgens postduivenorganisaties zou dit inderdaad het geval zijn. Op pluimveemarkten wor den ettelijke duizenden duiven verhandeld, die onder meer be stemd zijn voor menselijke con sumptie. Volgens de postduiven- organisatie wordt een niet te verwaarlozen percentage van deze beesten zelfs ziek of dood doorverkocht. De verhandelde duiven kunnen aan allerlei vo- gelziekten lijden, of ook aan paratyfus. Alleen al op de pluimveemarkt te Barneveld worden volgens de Nederlandse postduivenhouders enkele duizenden duiven per week verhandeld. Deze vogels zouden terechtkomen in kroket ten en borrelworstjes. Onder de duiven bevinden zich postduiven uit België' Duits land, Engeland en Frankrijk. Soms worden de vogels terwijl ze nog geringd zijn door niet- bonafide lieden aan opkopers meegegeven. Het zit de postdui venorganisaties hoog dat de wet eigenaren van postduiven geen bescherming biedt tegen deze praktijken. En wat de volksge zondheid betreft is het met denkbeeldig dat het duivenvlees de voor mensen gevaarlijke stof Tylan bevat. Tylan wordt als geneesmiddel dikwijls aan dui ven toegediend. Volgens het PvdA Kamerlid Voortman, die vragen over deze kwestie heeft gesteld aan minister Lardinois. zou een wettelijk erkend eigen domsbewijs een oplossing bie den voor de problematiek. voor euthanasie, orgaantransplantatie, sterilisatie en andere ingrepen in het wezen van de mens. Abortus is alleen aanvaardbaar, wanneer naar medisch- sociale indicatie het lichamelijk en geestelijk welzijn van de vrouw wordt bedreigd. Nederland moet zich actief inzetten voor een evenwichtige vermindering van kerfnwapens en streven naar in ternationale verboden van chemische en biologische wapens, stopzetting van kernproeven en het kernvrij maken en houden van bepaalde gebieden. De defensie-uitgaven moeten op een redelijk peil worden gehandhaafd. De kwaliteit moet boven de kwantiteit uitgaan. Het manifest vraagt verder blijvende inspanning voor de ontwikkelingslan den en een bijdrage van 0,7 procent (ADVERTENTIE) 110 JJrnHEM Vijftig tot zestig vrou- *en worden thans per week behan- jjeld in de abortuskliniek van de Stichting hulpverlening bij medische jangerschapsonderbreking in Arn- im. Deze stijging heeft al geleid tot jrgroting van het team van artsen vier tot zeven, ëièe kliniek zal nu ook in een eigen ebouw worden ondergebracht. Hier- tk« oor zal een aan de Zijpendaalseweg ;la angekochte villa worden verbouwd, raarmee men begin volgend jaar te loopt te kunnen beginnen. 'de vestiging in februari vorig jaar het Mildred-huis, zoals de abor- iliniek heet, aan het Burgemees- ilein in Arnhem, kreeg de stich- geldelijke steun van Stimezo-Ne- land. De gemeente Arnhem stelde :h toen garant. Ook nu hoopt het o tichtingsbestuur op hulp bij de fi- anciering van het eigen gebouw door itimezo. In het gebouw komt ook ruimte voor gespreksgroepen. Hier- ioor meent men de geestelijke bege- rafading nog te kunnen verbeteren, or: Voor enkele centen méér per glas geniet van de allerbeste Hollandse Cognac met de originele, uit Frankrijk geïmporteerde Brandy Tot eind december 1972 DE KUYPER PRIJSVRAAG Fl. 25. O O O."AAN PRIJZEN ALLE DE KUYPER-ARTIKELEN lijn voorzien Van een zegeltje. Uw slijter verstrekt Ugraag zonder enige ver plichting de kanskaart(en) die U nodig hebt. Novm duidelijk het merk MKUYPER wanneer U drank bestelt Van een onzer verslaggevers EELDE Pas afgestudeerde piloten van de Rijksluchtvaartschool in Eelde die op het ogenblik werkeloos zijn kunnen in de loop van vol gend jaar aan dè slag. De situatie is zelfs zo dat de Rijksluchtvaart school kan voldoen aan de vraag naar piloten bij de KLM tot 1975. Het centrale thema van het beleid van de drie confessionele partijen is het welzijn. De democratisering moet dan- voorop worden gezet, juist uit een oogpunt van d persoonlijke ver antwoordelijkheid. Harde kernen van het beleid zijn: Invoering van gratis onderwijs gedu rende de leerplichtige leeftijd; Een nationaal plan voor het gehele onder wijs; Voorrang voor kleinere klassen voor het kleuter- en basisonderwijs; Aandacht voor kinderen uit zwakke sociale milieus; Meer prioriteit voor de werkende jeugd; Meer-jarenplan voor het sociaal en cultureel welzijns beleid; Kaderwet voor subsidiëring van culturele- en vormingsactiviteiten; Grote aandacht voor het jeugd- en jongerenwerk vooral in wijken met sociale en culturele achterstanden. Op het terrein van het ondernemings recht wordt een beroepsrecht voor ondernemingsraden gevraagd en het scheppen van een mogelijkheid tot experimenten in de bedrijfsdemocra- tie. De individuele werknemer moet een klachtrecht worden toegewezen. Gevraagd wordt ook een effectieve overheidscontrole op de economische machtsvorming. Andere punten van het manifest zijn: Het overheidsbestuur moet verbeterd en gemoderniseerd worden; Algehele grondwetsherziening; Invoering be perkt districtenstelsel en snelle invoe ring van een gewestwet met directe verkiezingen; Afremming van econo mische activiteiten ter bescherming van hèt milieu; Wetgeving tegen bo demverontreiniging, verontreiniging Van de zee en tegen geluidshinder; Wettelijke regeling voor het verwer ken van afvalstoffen; Sancties tegen vervuilende bedrijven met mogelijk heid tot sluiting' Huursubsidies en bevordering van eigen w0ningbe7.it, ook voor de minst draagkrachtigp.n. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Om te voorkomen uat weduwen met één of meer kinderen beneden de achttien jaar als gevolg van de structurele verhoging van de AWW met ingang van 1 januari be lasting moeten gaan betalen, hebben de Kamerleden Van Lier en Dolman (PvdA) gisteren een initiatiefwetje ingediend; Het moet voor de wedu wen, die vrijwel uitsluitend van een AWW-uitkering leven, pijnlijk zijn, als haar verbetering van inkomsten weer direct verloren gaat aan de be lasting. Bij de behandeling van de voorstellen tot wijziging 'van de structuur van de tarieven van de inkomstenbelasting (schijvensysteem) onlangs heeft men aan veel moeten denken, maar de weduwen, die plotseling onder de be lastingheffing zouden vallen, in de haast over het hoofd gezien. De Kamerleden van de PvdA vonden deze zaak echter zo ernstig, dat zij op de laatste dag dat de Tweede Kamer voor de verkiezingen in een plenaire vergadering bijeenkwam, nog met hun initiatiefwet kwamen. Staatssecretaris Scholten van financiën bleek volgens de heer Van Lier namelijk niet meer bereid te zijn deze zaak wettelijk recht te trekken. De Kamerleden van de PvdA hebben hun confessionele collega's nog ge vraagd het ontwerp mede te onderte kenen. Maar de financiële experts van de KVP, ARP en CHU konden op korte termijn hierover niet beslissen. De vaste commissie voor financiën uit de Tweede Kamer heeft gisteren in een speciale zitting nog geruime tijd over deze zaak vergaderd. De Kamer leden van de PvdA zagen nog het liefst, dat het wetsontwerp vanavond iaat nog zou worden behandeld. Maar dit vonden de vertegenwoordigers van dc andere partijen al te dol. Als men de weduwen wil helpen zal de Tweede Kamer op 6 december, wanneer de zitting officieel wordt gesloten, over het initiatief-noodwetje van de PvdA-Kamerleden moeten be slissen. Ook is het mogelijk dat de Kamer in nieuwe samenstelling op 8 december de zaak afhandelt. Gebeurt dit niet en maakt de Kamer de ge maakte fout niet goed, dan moet een weduwe met één kind, als alleen AWW wordt ontvangen, volgend jaar 273 gulden loonbelasting betalen. Een weduwe met alleen AWW, die twee kinderen heeft, moet 139,80 terugbe talen aan de fiscus. Wanneer het nood-voorstèl van de PvdA wordt aan vaard, komen er enkele miljoenen guldens minder in de schatkist. Bij de confessionele partijen is het voorstel van de PvdA met sympathie overgekomen. Alleen vraagt men zich af of er geen onrechtvaardige situatie ontstaat voor de andere onvolledige gezinnen, met een of twee kinderen met dezelfde inkomens. Staatssecretaris dri R. J. II. Krulsinga van. verkeer en waterstaat zei dit gisteren tijdens éeri bezoek aan de rijksluchtyaaftschöol - in Eelde; De di recteur van de Rijksluchtvaartdienst zei ons naderhand dat de KLM tot en met 1975 200 piloten denkt te moeten aantrekken. De RLS kan er echter niet meer leveren dan 157; dus 43 te weinig. Daar zijn dan de thans werkloze afge studeerde piloten bij inbegrepen. Eind volgend jaar kunnen er 35 van de 37 aan de slag. Verscheidenen van hen hebben dan 2 jaar moeten wach ten. Intussen komen er in de-loop van dit en volgend- jaar nog eens 40 bij die in het daaropvolgende jaar dan aan het werk kunnen. In verband met de toezegging van de KLM claimt het rijk dat de adspirant piloten niet in dienst mogen bij de buitenlandse luchtvaartmaatschappijen. Staatssecretaris Kruisinga opende gis teren een nieuwe barak voor marine vliegers die sinds anderhalf jaar ook in Eelde worden opgeleid. Over het nieuwe vliegtuig, de Amerikaanse Cessna-500 Citation die de 2-motorige jet trainer van marine de Saulnier zal vervangen zei de heer Kruisinga dat dit het meest geluidarme vliegtuig is dat totnutoe te krijgen is. Volgend jaar hommi de eerste van de es bestel de toestellen aan. Geen lachje voor de fotograaf kon er af bij de mandril in de dieren tuin in Stuttgart. Koelhuisboter goedkoper Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met ingang van volgende week zal de koelhuisboter en braadboter een kwartje per pakje goedkoper zijn. Minister Lardi nois van landbouw heeft deze maatregel, die bedoeld is om een te grote voorraadvorming tegen te gaan, gisteren aangekondigd. Van een verslaggever PARIJS Achtenveertig staven zil ver, ter waarde van ongeveer een half miljoen gulden, blijken verdwenen te zijn uit een goederentrein, die op 27 oktober uit Rotterdam is vertrokken en diezelfde dag in Parijs aangeko men moet zijn. De verdwenen staven maakten deel uit van een partij van 446 staven zilver, die op 26 oktober in een wagon te Rotterdam zijn ingeladen. De deuren van de wagon werden met een hangslot afgesloten en daarna ver zegeld. De wagon waarin het zilver zat vjeüuuiiile geen sporen van braak. De EEG-ministerraad heeft aan het begin van deze week in Luxemburg dit besluit genomen. De minister voorspelde, dat de stijging van de landbouwprijzen het volgend jaar minder sterk zal zijn dan de algemene prijsstijging. De halvering van de invoerheffingen op rundvlees (van twintig naar tien procent) en slachtvee (van zestien naar acht procent) zal de prijzen voor de gebruikers in de EEG-landen gun stig beïnvloeden. De minister was het niet eens met de federatie van de slagerspatroons, die reeds heeft laten weten, dat de prijzen niet zouden dalen. De slagers hebben zich bij voorbaat al willen wapenen tegen de genen, die vinden d<>t het rundvlees nu goedkoper kan worden, dacht mi nister Lardinois. Groenten en fruit Over de bescherming van de groen ten- en fruitmarkt in de EEG zei minister Lardinois, dat de tuinders nu niet moeten denken, dat het met de concurrentie van de Oosteuropese landen met hun tomaten en komkom mers is afgelopen. Wel zijn de unfaire elementen uit de concurrentie ge haald. Minister Lardinois was overi gens erg blij met het behaalde succes in Luxemburg. Tijdens de protestbij eenkomst van de tuinders in Delft had hij vrij veel gezegd over te nemen EEG-maatregelen. Eigenlijk zei ik teveel, aldus de heer Lardinois, want het heeft er in Luxemburg wel om gespannen. Van de anti-dump maatregelen voor groenten cn fruit in de EEG zijn het citrusfruit (sinaasap pelen) en de appels en peren van overzee uitgezonderd. Deze uitzonde ring is duidelijk in het belang van de consumenten. Landen als Nederland hebben een grote import van sinasap pelen. Bovendien werkt deze uitzonde ring gunstig voor Middellandse Zee landen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het voorstel van de linkse oppositie om de benzineaccijns verder op te trekken en de verhoging van dc motorrijtuigenbelasting niet door te laten gaan is gisteravond in de Tweede Kamer verworpen. De ben zine zal nu per 1 januari inclusief de btw-verhoging 3 cent per liter duur der worden. De linkse oppositie wilde met het voorstel gestalte geven aan het princi pe dat niet het bezit van de auto, maar het gebruik ervan moet worden belast. Ook bij de regeringspartijen vond deze gedachte weerklank. Alleen het grote verschil in prijs tussen de benzine in ons land en in Duitsland, ruim vijf cent per liter weerhield hen ervan met het voorstel in te stemmen. De Nederlandse pomphouders aan de grens en de schatkist zullen volgens staatssecretaris Scholten (financiën) grote verliezen lijden bij aanvarrding van het oppositieverschil. Het prijs verschil van de benzine in 1971 heeft de pomphouders toen een omzet ver lies van 75 miljoen liter opgeleverd. Dit zijn de keiharde feiten- aldus de staatssecretaris. Het Kamerlid Pronk (PvdA) viel de hardheid van deze cijfers scherp aan. De staatssecretaris gaf toe dat het hier gaat om schattingen van de ben zinemaatschappijen, 'maar ik heb geen reden om die te wantrouwen zei hij. Jullie doen dal echter wel'. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Dc realisering van een volledige automatisering van zo wel de kenteken- als de WA-verzeke- ringsadministratie is in zicht geko men. Staatssecretaris Scholten (finan ciën) heeft dit gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. De automatisering van deze registra tie maakt een effectiever controle mo gelijk. Zwartrijders zullen gemakkelij ker door de mand vallen. Overigens zei de staatssecretaris dat het zwartrij den meevalt. De verhalen die daaro ver de ronde doen noemde hij sterk overdreven. De fotografisch econtrole heeft tot dit betrekkelijk gunstig beeld veel bijgedragen. AMSTERDAM Bij wijze van proef is in Amsterdam een begin gemaakt met een snellere berechting door de politierechter van eenvoudige zaken, waarvoor de verdachten gedetineerd zijn. Binnen een termijn van mini maal vijf en maximaal twaalf dagen worden de verdachten voor de politie rechter gebracht. Voorlopig wordt hiervoor een extra middagzitting van de politierechter per week gehouden. Het gaat om zaken, waarbij geen rap porten over de verdachten nodig zijn en waarvoor doorgaans korte vrij heidsstraffen worden opgedegd. Twaalf dagen is de maximale termijn waarvoor de rechter-commissaris een bevel tot bewaring van de verdachte kan geven (twee keer zes dagen). Moet verdachte langer in voorarrest blijven, dan moet de raadkamer van de rechtbank daarover beslissen. Vervolg van pagina 1 'We hebben gevraagd om een funda mentele discussie en om een beraad met de achterban over de inhoud van het centraal akkoord. Deze eis is inge willigd. We zullen nu gaan praten over de punten, die aanvankelijk on der tafel terecht kwamen,' aldus de heer Groenevelt. De Industriebond voorzitter gaf te kennen dat hij de openbreekclausule in de cao's vol doende vindt opwegen tegen de even tuele nadelen van een 'ja' tegen het centraal akkoord. 'In ieder geval is ons pijnpunt verdwenen, omdat ook een aantal op de langere termijn gerichte fundamentele zaken in dis cussie komen,' zo oordeelde hij. Na de bondsraadsvergadering van vandaag worden er volgens de statutair vastgelegd procedure bij de Industrie bond NW weer ledenvergaderin gen in het hele land gehouden. 'Want,' aldus Groenevelt, 'de leden hebben het laatste woord.' De heer Groenevelt liet er geen twij fel over bestaan dat hij de voorkeur geeft aan een progressief kabinet. Za kelijk gezien maakt het voor hem evenwel niets uit of er nu een rechts, een midden of een progressief kabinet komt. 'De enige voorwaarde is dat we zaken met zo'n kabinet moeten kun nen doen. Als dat niet mogelijk is, zullen we als vakbeweging een eigen weg moeten inslaan,' aldus de heer Groenevelt. Behalve de Industriebond NVV zullen ook de overige bonden van het NVV een oordeel moeten geven over de vraag of de gevonden oplossing aan vaardbaar is voor de naaste toekomst en of het NW zijn handtekening mag zetten onder het centraal akkoord. Als alle aangesloten bonden het resultaat aanvaarden, bestaat er volgens de heer De Boon geen bezwaar meer tegen het centraal akkoord, want dan is er sprake van een 'pakket voorstel len'. Het gaat dan niet alleen meer over de loon- en arbeidsvoorwaarden beleid 1973, maar ook om de realise ring van verlangens op wat langere termijn. Aan overleg met het huidige kabinet heeft het NVV weinig behoefte meer. Er zal alleen nog zoals was afge sproken van gedachten worden ge' wisseld over het al of niet onderteke nen van het centraal akkoord. De heer De Boon vindt dat een kwestie van fatsoen. Wat de verdere verlan gens betreft richt het NW zich ge heel op het nieuwe kabinet ook al omdat er geen vergaderingen van de Tweede Kamer meer worden gehou den. De heer De Boon legde er de nadruk op dat het NVV evenals de Industriebond NW reeds liet blijken, niet van plan is zich blindelings te gaan vastleggen op voorwaarden voor 1973 als een aantal verplichtingen niet behoorlijk wordt gerealiseerd. Vandaar ook dat het NVV openbreek- clausules in de cao's wil aanbrengen. ADVERTENTIE En u heeft de speciale Puzzelmee-krant van TROUW/KWARTET gemist? Vraag er dan snel een aan. De grote puzzelwedstrijd Puzzelmée is nog maar net begonnen. Twintig weken lang zijn er voortdurend flinke prijzen te winnen. In totaal maar liefst zo'n 40.000 gulden. Win een van de tien VAATWASSERS, TOP-HIT SUPER LUXE, met wateronthardinstallatie. De vierde ronde begint zaterdag 4 november a.s. Vraag naar de gratis Puzzelmee-krant. TROUW/KWARTET, Postbus 859, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9