Hanoi: Amerika krabbelt terug Britse leger dunt IRA-leiding uit s Nixon wil coalitie van Roosevelt uiteendrijven Libye werft 'leden' voor terreurgroepen Aanslag in Saragossa op de Franse consul Allende heeft nieuw kabinet Moskou liet zware kernboni ontoloffen Nieuwe blankenpartij in Rhodesië gevormd Straks weer run op Duitse benzine New Yorkse baby's met verslavings verschijnselen Sir Alec kreeg Mao niet te zien Gaullistische ex-minister naar oppositie Mijnramp in Roemenië President wint wel, maar zijn partij kan niet meekomen inc^merika McGovern: Thieu is 'kleine dictator' Trudeau geeft premierschap nog niet op TROUW/KWARTET VRIJDAG 3 NOVEMBER 1972 BUITENLAND T7/1 'Nixon brengt nu ook basis van akkoord in geding PARIJS, WASHINGTON (AP, DPA, Reuter, UPI) Vertegenwoordigers van Hanoi en de Voor lopige regering van Zuid-Vietnam in Parijs hebben de regering-Nixon ervan beschuldigd dat zij niet alleen haar afspraak niet is nagekomen om op 31 oktober het vredesakkoord te tekenen maar dat zij nu ook de basis van dit verdrag weer in het geding brengt. Aangenomen wordt dat hiermee de Amerikaanse aandrang wordt bedoeld om de Noordvietnamese troepen uit Zuid-Vietnam terug te trekken voor dat of onmiddellijk nadat, het vredes akkoord van kracht wordt. Goed ingelichte zegslieden in Was hington hebben meegedeeld dat de Amerikaanse regering verwacht dat Hanoi na afkondiging van een bestand een deel van haar troepen uit het zuiden zal weghalen. Volgens de zegs lieden was dit ter sprake gebracht tijdens het geheime besprekingen die Kissinger heeft gevoerd met de Noordvietnamese onderhandelaar Lé Doec Tho. Hanoi heeft dit echter ontkend; Aftocht van Noordviename- SARAGOSSA (UPI, AFP, Reuter) De Franse honoraire consul in de Spaanse stad Saragossa is gisteren bij een bomaanslag door Bas- kische nationalisten zeer ernstig gewond. De 62-jarige consul, Roger Tur, liep brandwonden op aan gezicht, handen en borst. Waarschijnlijk was de aanslag bedoeld als wraakoefening voor het recente optreden van de Franse politie tegen in Frankrijk wonende Baskische na tionalisten. De bom veroorzaakte brand in het perceel in het centrum van de stad, waarin het consulaat is gehuisvest. De plegers van de aanslag (drie perso nen van wie er een een vrouw kan zijn geweest) verklaarden dat ze op traden namens ETA, de Baskische organisatie die strijdt voor autonomie voor het Spaanse Baskenland. De drie mishandelden een portier, een secreta resse en de consul. Dezen werden gedwongen op de grond te gaan lig gen. Daarna bekladde het drietal in dringers de muren van enkele ver trekken met rode menie. Het vertrok met achterlating van een tijdbom, die korte tijd later explodeerde. Turs secretaresse wist zich na de ontploffing van haar handboeien te bevrijden. Ze probeerde vlammen te doven, die de kleren van Tur al hadden aangestoken. De secretaresse liep door rondvliegend glas snijwon- den op; de portier kreeg lichte brand wonden. Consul Tur werd opgenomen in een kliniek. SAMENWERKING Leiders van de ETA hebben geklaagd over het strengere optreden van Fran se autoriteiten tegen toevluchtsoorden van Baskische nationalisten in de Pyreneeën. Zij zien die optreden als een samenzwering met de Spaanse politie, die onlangs een grootscheepse actie is begonnen om de ETA uit te roeien. Deze organisatie bestaat voor namelijk uit jonge mensen die gezwo ren hebben een onafhankelijke staat te stichten. De letters ETA beteke nen: Baskische natie en vrijheid. IKort na de bomaanslag werden in Saragossa vlugschriften verspreid die waren ondertekend door een 'Commu- nistischr collectieve groep sikkel en hamer', die de verantwoordelijkheid voor de aanslag op zich nam. SANTIAGO (UPI. AP, Reuter, AFP) President Salvador Allende van Chili heeft een nieuw kabinet samen gesteld. Het oude was enkele dagen geleden afgetreden nadat vier minis ters door de oppositie waren beschul digd van activiteiten die in strijd met de grondwet waren. Allende, die niet meteen de samen stelling van het nieuwe kabinet be kend wilde maken, heeft bij het kie zen van zijn medewerkers rekening gehouden met het verzet dat in Chili leeft tegen zijn marxistische politiek. Verwacht wordt dat enkele militairen deel van het kabinet zullen uitmaken om het vertrouwen van een groot deel van de bevolking te winnen. Over de benoeing van deze militairen hebben zich bineun de Socialistische partij van Allende problemen voor gedaan. Het overleg met de stakers, dat woensdag plotseling werd afgebroken, zal pas worden hervat als bekend is, wat de plannen van het nieuwe kabi net zijn. Een van de stakingsleiders, Leon Vilarin, zou een gesprek voeren met de opperbevelhebber van het le ger, generaal Carlos Prats, die Allen de zijn steun heeft toegezegd. Blijkbaar willen de stakingsleiders UPPSALA (UPI) De Sowjet-Unic heeft ondergronds een zeer zwaar kernwapen 'in de megaton-klasse' tot ontploffing gebracht. Dit heeft het seismologisch instituut van Uppsala in Zweden bekendgemaakt. De kern proef werd volgens het instituut geno men in het proefgebied in Siberië. De kracht van de explosie was 7.1 op de schaal van Richter en vergelijkbaar met de Amerikaanse kernproef op het eiland Amchitka in 1971. zo is meege deeld. SALISBURY (AFP) Allan Savory, ex-lid van het Rhodesische Front heeft in Salisbury de oprichting van een nieuwe blankenpartij, de Rhodesi sche Partij, bekendgemaakt. De nieuwe partij wordt financieel van de grond geholpen door 700 dona teurs. Ze verzet zich tegen 'kleinzieli ge apartheid', maar ook tegen 'zwart bestuur' en het Brits-Rhodesische ont- werp-akkoord over de onafhankelijk- heidsvoorwaarden voor Rhodesië. Savory verweet zijn vroegere partij het aanwakkeren van het rassencon flict en het ondermijnen van vertrou wen en veiligheid. Van onze correspondente HEERLEN De benzinepomphou ders langs de Duitse grensstreek gaan een slechts 1973 tegemoet. Met ingang van 1 januari wordt in ons land de prijs van superbenzine opgetrokken met 5.6 cent per liter. In de Duitse grensstreek is de benzine nu al 1,6 cent goedkoper, zodat het verschil straks 7,2 cent gaan worden. Bij prijsverschillen van 1 tot 3 cent stroomde verleden jaar al naar schat ting 75 miljoen liter in de Duitse grensstreek in benzinetanks van Ne derlandse auto's. NEW YORK (DPA) In New York zijn in 1971 tenminste 550 en mis schien zelfs wel 2.000 kinderen gebo ren die verschijnselen vertoonden van verslaving aan verdovende middelen. Dit staat in een rapport van een parlementaire commissie van onder zoek. De betrokken baby's vertoonden de zelfde symptomen als mensen die niet meer de narcotica krijgen waaraan zij gewend zijn. De moeders bleken ver slaafd te zijn aan heroïne of metha don. Uit het onderzoek is gebleken dat de kinderen gewoonlijk de ont wenningsverschijnselen niet vertoon den als hun moeder een week voor de geboorte geen narcotica had gebruikt. Als de ontwenningsverschijnselen niet worden behandeld, is het sterfteper centage onder de zieke kinderen 50 tot 90, aldus het rapport. PEKING (Reuter). De Britse mi nister van buitenlandse zaken Alec Douglas-Home heeft een vijfdaags be zoek aan China afgesloten zonder een ontmoeting met voorzitter Mao. Op een persconferentie in Hongkong zei Home dat het ijs tussen Engeland en China nu gebroken is. 'Nu is het water warm en gaan wij erin zwem men', zo luidde het plastische com mentaar van Home. Home's Franse collga Maurice Schu mann werd eerder wel door Mao ont vangen. Daaruit wordt afgeleid dat Frankrijk door Peking van groter be lang wordt geacht dan Engeland. PARIJS (AFP. REUTER) Jean- Marcel Jeanneney, één van president Charles de Gaulles naaste medewer kers in de laatste dagen van zijn presidentschap, heeft bekendgemaakt dat hij zich aansluit bij de 'reformis tische beweging' van Jean Lecanuet en Jean-Jacques Senan-Schreiber. Jeanneney,. minister van staat in 1968 en 1969, verklaarde dat hij de aan het bewind zijnde coalitie van president Georges Pompidou de rug had toege keerd 'omdat ze verantwoordelijk is voor dubbelzinnigheid in buitenlandse zaken en haar bureaucratische greep op de natie'. Volgens Jeanneney biedt de combina tie van Lecanuet-Servan-Schreiber een duidelijker beleid voor een bete re toekomst voor Frankrijk. Het besluit van de oud-minister is niet helemaal onverwacht gekomen. Hij verliet de gaullistische partij reeds vorig jaar. Het zou niemand verbazen als zijn voorbeeld door ande re oud-medewerkers van de Gaulle gevolgd werd. BOEKAREST (DPA) Tenminste 35 mensen zijn om het leven gekomen bij een mijnongeluk te Uricani in de Roemeense provincie Hundedoara. Twaalf mijnwerkers zijn agerpres in ziekenhuizen opgenomen. se troepen is een van de hoofdeisen die de Zuidvietnamese president Thieu aan een vredesakkoord stelt. Mevrouw Ngoejen Thi Binh, die de Parijse delegatie van de Voorlopige regering leidt, zie gisteren op het 165ste Vietnam-overleg in de Franse hoofdstad: 'President Nixon heeft niet alleen geweigerd de overeenkomst op de afgesproken datum te onderteke nen, maar hij brengt nu zelfs de basis van het document, dat hij bevredi gend had genoemd in het geding'. Ngoejen Minh Vy, plaatsvervangend delegatieleider van Hanoi in Parijs, merkte op dat 'door de houding van de regering Nixon de vruchten van de vrede nu nog aan ons voorbijgaan'. De VS werden er opnieuw van be schuldigd een weloverwogen vertra gingstactiek te volgen. Nixon Het Noordvietnamese persbureau (VNA) heeft bekendgemaakt dat pre sident Nixon de Noordvietnamese pre mier Pham Van Dong op 20 en 22 oktober boodschappen heeft gestuurd, waarin hij 31 oktober als datum van ondertekening van het vredesakkoord heeft voorgesteld. Nixon verklaarde zich in dezelfde boodschappen ak koord met het bereikte vredesplan, aldus het Noordvietnamese persbu reau. In Parijs heeft de Amerikaanse onder handelaar William Porter herhaald dat de VS geloven dat 'vrede dichtbij' is. 'De resterende kwesties, die een oplossing of verduidelijking vergen, kunnen zo geloven wij, snel worden geregeld, als men zich daartoe inspant en de goodwill aanwezig is, zo ver volgde Porter. De Zuidvietnamese onderhandelaar Ngoejen Xoean Phong onderstreepte dat er nog steeds belangrijke en we zenlijke verschillen bestaan tussen de twee partijen over de tekst van het vredesakkoord. Phong somde opnieuw de eisen op die Saigon aan een ak koord stelt. De Zuidvietnamese minister van bui- tenlandsze zaken Tran Van Lam heeft gisteren in Saigon verklaard, dat Nixons adviseur Henry Kissinger 'met andere ogen' de tekst van het verdrag heeft bekeken dan de Zuidvietnamese regering. Dit had de meningsverschil len tussen Saigon en Washington over het vredesakkoord veroorzaakt, aldus Lam. De Chinese premier Tsjoe En-lai heeft president Nixon er gisteren van beschuldigd dat hij 'een vals spel Aangegeven door kameraden? BELFAST (AP, Reuter, UPI) Het Britse leger heeft zes voorlii den opgepakt van de militanten 'provisionele' vleugel van de IRAi Ulster. Volgens legerszegslieden is deze IRA-vleugel hierdoor 'ou wricht' en betekent dit een 'nieuwe slag' voor de IRA. Mevrouw Ngoejen Thi Binh, delegatie leidster van de Voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam. Ngoejen Minh Vy, onderhandelaar van Noord-Vielnam. speelt'. Tsjoe zei tijdens een vraagge sprek met een Oostenrijkse radio-ver slaggever dat hij geen snel einde van de strijd in Vietnam voorzag. Het Russiche partijdagblad de Prawda schreef gisteren dat het Amerikaanse ministerie van defensie verantwoorde lijk is voor het uitstel van het Viet- nam-akkoord. Het Amerikaanse mili tair-industriële complex 'vreest dat de vrede in Indo-Chiina een slag zal toe brengen aan zijn enorme winsten', al dus de commentator van de Prawda, Viktor Mayewsky. Canada, Indonesië, Polen en Honga rije zijn benaderd om zitting te ne men in de internationale controlecom missie, die toezicht zal moeten hou- De Zuidvietnamese onderhandelaar, Ngoejen Xoean Phong den op nalevipg van het eventuele Vietnam-akkoord. Dit is in officiële kringen in Washington vernomen. Al leen Canada heeft erkend dat het gepolst is door de VS. Versnelde hulp Zegslieden in Saigon hebben bericht dat de VS op het ogenblik een ver sneld hulpverleningsprogramma aan Zuid-Vietnam uitvoeren, waarbij voor miljoenen dollars aan militair mate rieel wordt overgebracht. Gisteren heeft Saigon negen maanden eerder dan het plan was vier Amerikaanse C- 130-Hercules-transportvliegtuigen in ontvangst genomen. De toestellen kos ten drie miljoen dollar per stuk. Vol gens de zegslieden gaat de militaire hulp van de VS ver uit boven wat oorspronkelijk was geraamd voor de oorlog in Vietnam. Ook A-37 bommenwerpers zouden naar Zuid-Vietnam worden gevlogen en overgedragen aan de luchtmacht van Saigon. Een van de aanwijzingen dat de VS haast maken met wapen transporten is het feit dat het over grote deel nu per vliegtuig wordt aangevoerd in plaats van met dé veel langzamere schepen. Door Noordvietnamezen en leden van de Viet Cong wordt nog steeds hevig gevochten om gebiedsuitbreiding in Zuid-Vietnam. In totaal 142 aanvallen zijn gisteren uitgevoerd, waarbij ook tanks werden ingeschakeld. Zuidviet namese troepen zouden er echter in zijn geslaagd alle dorpen rond Saigon te zuiveren van tegenstanders. Amnesty International, de organisatie die zich inspant voor politieke gevan genen. heeft voorgesteld na het Viet nam-akkoord de 200.000 burgergevan genen in Indo-China vrij te laten. Het plan is voorgelegd aan de 12 'bij het conflict betrokken partijen'. PACIFISTEN Op dringend verzoek van de Noord vietnamezen' gaat een grote groep Amerikaanse pacifisten deze week naar Hanoi voor een 'kwestie die verband houdt met de vrijlating van Amerikaanse krijgsgevangenen', zo is in New York bekendgemaakt. De zes werden woensdag gearresteerd nadat het Britse leger was getipt In Belfast wordt druk gespeculeerd wie de tipgevers kunnen zijn geweest. Uit politieke bronnen is vernomen dat de aanhouding mogelijk het gevolg is geweest van een tip van leiders van de IRA zelf, die daarmee gemakkelijk hun rivalen konden kwijtraken. Bin nen de IRA is een interne strijd om de macht aan de gang, die eerder naar buiten kwam door onthullingen van het IRA-meisje Maria McGuire, die daar uitvoerig over berichtte in het Britse zondagsblad The Observer. De militante protestantse organisatie in Ulster, UDA, heeft bekendgemaakt dat zij een actie heeft uitgevoerd tegen de IRA in de Ierse Republiek. Een eenheid van de UDA had een café in St. Johnstown overvallen, de gasten bevolen naar buiten te te gaan en het café vervolgens met granaten vernietigd. Zuidierse huiseigenaren zijn door de UDA gewaarschuwd i IRA geen onderdak te bieden. In de Ierse Republiek hebben de dl grootste partijen, Fianna Fail, Fij Gael en de Ierse Labour Partij ste» gegeven aan een nieuwe wet, waj door een referendum mogelijk i worden over de vraag of de room katholieke kerk in de republiek hai grondwettelijke speciale positie mo behouden. Deze bepaling in de const tutie is een doorn in het oog vj Noord'ierse protestanten en een stapt de weg naar aansluiting van het noo den bij de republiek. ULSTER In Londen heeft het parlement ei wetsontwerp voorgelegd gekregen t het houden van het Noordierse rel rendum over de vraag of Ulster Bril of Iers moet zijn. Het referendum i begin volgend jaar worden gehoude zo wordt verwacht. TEL AVIV (Reuter, UPI, AP, AFP) Libye vraagt openlijk om gi gadigden voor Arabische guerrillabewegingen die tegen Israël stri den en leidt sollicitanten op voor terroristische activiteiten. Aldu verklaarden gisteren kringen in het ministerie van buitenlandse zi ken in Tel Aviv. Behalve Libye zijn het volgens deze kringen Syrië, Egypte en Algerije die de activiteit van terroristen steunen. Ze voeren als bewijs voor hun stelling aan de recente aanhouding in Amster dam van een 'Jordaniëri met een Algerijns paspoort en bombrieven, ■wapens en explosieven in zijn bagage. Ze wijzen voorts op de hartelijke ontvangst die de kapers van een lijn- vliegtuig van de Lufthansa in Libye kregen nadat ze de vrijlating van drie Palestijnen uit Westduitse gevangen schap hadden afgedwongen. In Londen heeft de politie een bom brief onschadelijk gemaakt die van Pening in Maleisië was verzonden aan een Joodse liefdadige instelling in de Britse hoofdstad. De bom bleek van hetzelfde type te zijn als die zes we ken geleden een Israëlisdie diplomaat in Londen heeft gedood. Intussen heeft West-Duitsland de be perkingen die het naar aanleiding van het bloedbad in MUnchen tijdens de Olympische Spelen had ingesteld, ver zacht. Volgens het gezaghebbende Egyptische dagblad Al Achram heeft de Westduitse ambassadeur Steltzer laten weten dat de visumplicht en allerlei veiligheidsmaatregelen ten Nixon kan wel zelfgenoegzaam verzekerd zijn van zijn herverkiezing (gebeuren er nooit meer wonderen?) maar er zit toch een lelijke worm aan de wortel van zijn triomf. Dat is dat het best kan zijn dat hij bij de gewestelijke stembusstrijd over afgevaardigden en senato ren weer opgescheept wordt met een Congres waarin de meerderheid tot zijn tegenpartij behoort. Dat is een onaangename, zij het niet on gewone situatie. De Republikeinen zijn nu eenmaal de minderheidspartij, de kleinste van beide en al lukt het hun soms om een president verkozen te krijgen, het is de laatste halve eeuw, of laten we zeggen sinds Franklin Roosevelt de natie bekeerde tot zijn droom, zelden meer gebeurd dat er een in meerder heid Republikeins Congres was. De laatste keer in de jaren 1952-54. de eerste twee jaren van Eisenhowers 0. presidentschap. Maar zelfs die brave otCmSpiltSinQ naar de stembus en kiezen don.weg per partij: ze strepen alle Republikei nen aan (voor president, voor senator, voor afgevaardigde en voor de tiental len plaatselijke ambten die verder nog in het geding zijn) of alle demo craten Op de coattails (jaspanden) van Nixon zeilen dan zijn aanhangers het Congres in. prof. j. w. schulte nordholt vader van zijn volk moest de volgende acht jaar met een weerspannige kin derschaar in de volksvertegenwoordi ging rekenen. Nixon heeft nu een groter doel dan alleen maar zijn persoonlijke carrière bestendigen. Hij hoopt bovendien de meerderheid in het Congres te ver wen-en of tenminste in één van de beide huizen van het Congres. In het Huis van Afgevaardigden heeft hij maar geringe kansen, daar is de ver houding nu 255 democraten tegen 177 republikeinen (met 3 vacatures) en het wordt onwaarschijnlijk geacht dat hij die achterstand kan inhalen. Maar in de Senaat staan 55 democraten tegen 45 republikeinen, daar zitten kansen. Van de 33 zetels die dit keer aan de souvereine wil des volks on derworpen zullen moeten worden, zijn er 19 republikeins en 14 democra tisch. Alle 19 moeten dus behouden worden en minstens 5 van de 14 erbij gewonnen, wil Nixon de meerderheid krijgen. Griffin is één van die 19 die het dus in geen geval verliezen mo gen. De bepalende vraag in dit alles is hoe lang de jaspanden van de president zullen zijn. Dat klinkt wat gek. man- zo w r Jt het hier ü«'/egd. liet bdekent dit: veel kiezers gaan Maar het is ook mogelijk en zelfs waarschijnlijk dat een groot, een be slissend aantal kiezers weliswaar de president herkiest, maar in eigen staat en stad de voorkeur geeft aan een democratische kandidaat. Zulk 'votesplitsing' splitsen van de stem, is een bewijs van de volwassenheid en ervaring van de Amerikaanse kiezer, maar dat is allesbehalve een tioost voor Nixon. Worden er genoeg stem men gesplitst dan mist hij zijn meer derheid en moet hij weer een ambts periode en met een Congres dat niet zo makkelijk naar zijn pijpen zal dansen. Eigenlijk gaat Nixon's wens daaiom nog dieper en verder. Eigenlijk hoopt hij te presteren wat in de laatste eeuw niemand gepresteerd heeft be halve de grote Franklin Roosevelt. Hij wil de meerderheid van het volk van partij doen veranderen. Om even historisch om te zien, vrijwel sinds de Burgeroorlog, maar compleet sinds het einde van de vorige eeuw, heeft de Republikeinse partij in Amerika de meerderheid bezeten en tussen 1860 en 1933. tussen Lincoln en Franklin Roosevelt, zijn er maar 2 van de 15 presidenten Democraat geweest, Cle veland en Wilson, en de laatste won het in 1912 alleen maar omdat de Republikeinen toen gescheurd waren. Maar Roosevelt, door zijn New Deal, slaagde er in de zaak om te draaien, een coalitie te smeden die sindsdien in de meerderheid is gebleven, die ethische minderheden in de steden van het Noorden, negers en blarken in het zuiden. «-en en arb'Mders, intellectuelen en armen omvatte. Na Franklin D. Roosevelt slaagde er door zijn New Deal in, een coalitie te smeden die sindsdien in de meerder heid is gebleven. de oorlog voorspelden velen dat zijn meerderheid nu wel uiteen zou val len, nu de welvaart de mensen tevre den maakte en naar de partij van het behoud, de Republikeinse, zou drijven. Maar dat gebeurde niet. De Roosevelt-coalitie was hechter dan men dacht, bestaat in feite nog. Zuidelijke strategie Waar het Nixon om te doen is is het uiteen breken van die coalitie. Van daar zijn breed opgezette 'Southern Strategy', een speciale anti-integratie politiek om het Zuiden te winnen. Daarin lijkt hij enigszins geslaagd: bij de komende verkiezingen kan hi] wel rekenen op a l ie zuidelijke siaten. Vandaar ook zijn anti bus-actie m het Noorden. Hij heeft van te voren be rekend dat hij in zijn plan de negers niet nodig had, en hij laat ze dan ook achteloos vaflen uijn medewerker Da niël Moynihan noemde dat in 1969. plechtig 'benign neglect', welwillende veronachtzaming). Maar de blanken moet hij bereiken, overtuigen van de superioriteit van zijn partij. Of hij daarin slagen zal? Ondanks de drasti sche voorspellingen van zijn adviseur Kevin Phillips, auteur van het boek 'The Emergent Republican Majority', lijkt dit niet waarschijnlijk. De gehechtheid aan de Democratische partij is nog altijd groot en heeft diepe wortels. Dat heeft vooral te maken met het 'image' van beide partijen, dat eigenlijk (en niet hele maal ten onrechte) nog altijd weinig veranderd is sinds de dagen van Roo sevelt. Nog in een recente enquête meenden de meeste mensen dat de Democratische partij beter was voor de gewone man en de Republikeinse partij in wezen een rijkelui's kongsi. Daarom zullen ze ook ditmaal wel weer de Democraten de meerderheid bezorgen, tenminste als ze niet al te veel thuis blijven uit onverschillig heid. Paradoxaal Er zit iets zeer paradoxaals in die situatie. De persoon Nixon is niet populair, hij mist de grandeur van Roosevelt, de charme van Kennedy, en zelfs de emotionele warmte van Johnson. Hij is koud en ik hoor zelfs zijn aanhangers het oude wat versle ten epitheton gebruiken: Tricky Dick. En toch lijkt hij het persoonlijk te winnen en waarschijnlijk zelfs zeer dige situatie is niet makkelijk na te ruim, terwijl zijn partij niet mee kan komen. De oorzaak van die merkwaar gaan Misschien kunnen we het beste zeggen dat het de bepaalde bijzondere omstandigheden zijn die er de reden van zijn. Er is een teruglsag na de opwinding van de jaren zestig, een afkoeling en Nixon is daarvan de personificatie, terwijl de arme McGovern daarentegen, door zijn idea lisme, vast lijkt te zitten in de dro men van het verleden en alleen al daarom verliezen moet (Dit is het vierde artikel van een serie artikelen over de Amerikaanse verkie zingen. De vorige afleveringen zijn gepubliceerd op 27 en 30 oktober en 1 november). aanzien van in de Bondsrepubliek ve blijvende Arabieren of Arabische bu gers die West-Duitsland willen bezo ken, zijn verzacht. Gevecht Een Israëlische patrouille heeft gisti ren in het bezette gebied van Goh aan de grens met Syrië een Arabii gedood tijdens een kort vuurgevech Bij het lijk vonden de Israëliërs, dl zelf geen verliezen leden, een gewei en delen van een landmijn. Israël wordt weer geteisterd door et golf van stakingen, die het dagelijl leven dreigt te verstoren. Woensdi zijn meerdan 3.000 artsen die I dienst zijn van het ziekenfonds w de vakcentrale Histadroeth in stak» gegaan uit protest tegen de bena ming van een niet-arts tot hoofd vi de organisatie. Alleen spoedgevalk worden behandeld; De douaniers op het vliegveld L( zijn ook al enkele dagen aan h staken. Als gevolg daarvan ligt toevoer van grondstoffen naar de i dustrieën vrijwel stil. Tijdelijke slii ting van fabrieken kan niet uitbli ven, als de staking niet wordt beëii digd. De huisvrouwen hebben te makt met een slagersstaking. Te hoge bela tingen zijn er oorzaak van dat slagers hun winkels hebben geslote Om dezelfde reden houden een achtl bioscopen in Jeruzalem tijdelijk hi deuren dicht. Tenslotte staken de a beiders van een grote textielfabri in het noorden voor loonsverhoging CHICAOG (UPI) De Democra sche presidentskandidaat Geori McGovern heeft een felle aanval g daan op de Zuidvietnamese preside Ngoejen Van Thieu. In een toesprai in Chicago noemde McGovern Thit 'een kleine dictator', die het Vietn mese bestand wel eens zou kunni saboteren. 'Het zal een van de grol ste tragedies van alle tijden zijn a deze kleine dictator in Saigon wor toegestaan onze vredespogingen een veto te doorkruisen', aldus McG vern. In een eerdere toespraak b schuddigde hij Nixon ervan dat met zijn economisch beleid nog ei een miljoen Amerikanen werkloos z maken in de komende twaalf maa den. Bernard Barker, een van de vijf ma nen die worden beschuldigd van i braak in het hoofdkwartier van i Democratische Partij in Washingto is in Miami veroordeeld tot 60 da voorwaardelijke gevangenisstraf gens het tekenen van een ongedek cheque voor het Republikeinse verki zingsfonds. In New Orleans houden 250 student! van de Southern University een de van de universiteit bezet. Er studen voornamelijk negers. Zij eisen verva ging van hun decaan, die ook negeir is, maar die ervan wordt dacht een beleid te voeren dat l 'bewustwording' van de nege schaadt. OTTAWA (Reuter) Pierre Tr deau, de Canadese premier wiens lib rale partij bij de algemene verkiezi gen een zware nederlaag leed, naar verwacht aanblijven als re? ringsleider. Gisteravond werd aan? kondigd dat Trudeau hedenmorgi vroeg zijn beslissing zou bekendm ken. Uit opmerkingen van divei ministers van Trudeau werd c gemaakt dat de premier wilde aanbl ven en proberen de steun te verwi ven van de minderheidspartijen, werd echter rekening gehouden m de mogelijkheid dat Trudeau de pi gressieve conservatieven gelegenhe geeft een minderheidsregering te v« men nu deze partij de liberalen a een zetel meerderheid in het pari ment heeft overtroefd. De conservati ve leider Robert Stanfield heeft aangekondigd bereid te zijn de mac in handen te nemen. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8