dichtbij Zorgen over 'kanalisatie' in zeldzaam bekengebied Kunstbeleid (1) Cunstbeleid (2) lelstraf geëist voor dubbel dodelijk ongeluk op de plaat - pop op de plaat-popopdep Gruyters' kruidenierspolitiek TROUW/KWARTET VRIJDAG 3 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T5/K7 Commentaar Minister Engels wil de uitgangspunten van het kunstbeleid van de centrale overheid ter discussie stellen en daar toe heeft hij gisteren een nota laten uitgeven, waarin niet alleen die uit gangspunten nog eens op een rijtje worden gezet, maar waarin ook een paar lijnen naar een gewenste ontwik keling worden getrokken. Het boekje is geen echte kunstnota maar draagt de titel 'Discussienota kunstbeleid' naar het zich laat aanziei om een principiële en een praktische reden. Die principiële reden moet ge zocht worden in het argument dat zo'n beleid niet van bovenaf dient te wor den opgelegd maar dat alle betrokke nen in de vaststelling ervan moeten worden gekend. Dat is een mooi argument (en nog waar ook) maar tiet zaait bij lezing van de nota zelf toch ook wel weer enige twijfel. Waarom moet dit alles dan in een zo hooggestemde stijl en een zo wollig Nederlands worden opgediend. Wie zich tot anderen richt om in naam van democratie en participatie een dis cussie uit te lokken, doet er verstandig aan, zijn Nederlands bij dit voornemen aan te passen. Er zullen in Nederland maar weinigen zijn, die twijfelen aan de op onze ministeries opgeslagen schatten aan intellect, kennis en erudi tie; en nog minder zullen er bereid zijn nm voor het ministerie van CRM een uitzondering te maken. Om iets van die "•j schatten te laten vermoeden, is geen '(mandarijnen-jargon nodig. Er is ook een praktische reden voor B het uitbrengen van een nota met een zo voorlopig karakter als dit discussie stuk. Was vroeger een argument voor het niét uitbrengen van een kunstnota, dat zo'n stuk allerlei verwachtingen zou wekken zonder de zekerheid te bieden, dat er iets kon worden gereali seerd - nu schermt de minister zich bij [«voorbaat af tegen dit verwijt door zijn e' conclusies op een zo laag pitje te J( zetten. lij Niet onbegrijpelijk - zeker niet voor leecn minister als de heer Engels, die "jvan plan is de landelijke politiek bin- [jnen een paar maanden te verlaten. En natuurlijk is het ook niet waar, dat de q juistheid en effectiviteit van een kunst- j beleid alleen moet worden afgemeten a aan de hoogte van een budget. Maar toch zal de minister niet vreemd moe- opkijken, als de vrijblijvendheid op punt hier en daar irritatie blijkt te lebben gewekt - en irritatie is een lechte basis voor discussie. W V tfïoch: als alle minpunten worden afge- rokken, blijft er reden genoeg voor n positief oordeel. Het is duidelijk, lat op het ministerie van CRM de wil xst, afscheid te nemen van de ne- itiende-eeuwese schema's en opzet- teo, die - alle goedbedoelde experimen ts ten spijt - nog steeds het kunstleven tóieersen. leel positief moet de uitspraak van de minister worden gewaardeerd, dat het 10 tibsidiestelsel voor kunst wettelijk "dient te worden geregeld, zodat de H oepassing aan de willekeur van een oevallige bewindsman wordt onttrok- sn. Wie aanvoert, dat het in het «rieden op dit punt in de praktijk nog ai o gek niet gegaan is, miskent het m 'rincipe dat hier hoort te gelden. Mae- jj| «nas mocht het zich veroorloven gril- ig te zijn, omdat hij een mens was, - ie overheid die na het overlijden van nu Maecenas diens taak min of meer ivemam, dient rechtszekerheid te i cheppen. )p zichzelf is het ook juist, dat de egering onderkent, dat 'de aard van re et maatschappelijk functioneren de ia imvang en de hoedanigheid van de J'J iverheidszorg voor de kunst zal moeten idi echtvaardigen'. Het is alleen wel te ij lopen, dat een minister die zo'n zin ipschrijft, of doet opschrijven, zich "a lewust is geweest, dat in feite niemand 22. ich aan zo'n zin een buil kan vallen. litgerekend 'de aard' van het maat- chappelijk functioneren zal immers iti'an gelegenheid tot gelegenheid (en 'rn lisschicn ook wel van tijd tot tijd) ™j loeten worden beproefd en onder- ib' ocht. ^'ic het straks na deze discussienota llemaal in definitiever vormen - mis- ihien zelfs wel in wetten - wil vastleg- zal om deze reden alleen al de 5Cn oogste eisen van soepelheid en open lid aan deze vormen moeten stellen. 11 let is een paradox dat omwille van de tchtszekerheid juist de kunst de mees openheid nodig heeft. [AARLEM De officier van justitie ij de rechtbank in Haarlem heeft onderdag tegen de 23-jarige receptio- «t J. W. W. uit Zwanenburg drie laanden gevangenis geëist en intrek- Mg van het rijbewijs voor de tijd an een jaar. a het bezoeken van enkele café's in andvoort raakte verdachte betrokken 'j een verkeersongeluk op de Zeeweg i Overveen. Het ongeluk kostte een onge moeder uit Haarlem en haar ®by het leven. Uitspraak 16 novem- np Van een onzer verslaggevers WINTERSWIJK 'Het allerbeste en allermooiste natuurschoon' (van Nederland) heeft Jac. P. Thijsse het gebied rond Winterswijk genoemd. Om hun bezorgdheid tot uitdrukking te brengen over de toekomst van dit zeldzame gebied, dat door in Duitsland ontspringende beekjes doorsneden wordt, zijn milieubeschermers van allerlei snit thans te hoop gelopen. Gevreesd wordt dat de waterstaatkun dige werken, die het Waterschap van de Berkel in het stroomgebied van de Beurzenbeek, Vennwertloo's beek, Boldersbeek, Ratumse beek en Wil linksbeek uitvoert, niet minder dan een catastrofe voor dit landschap zul len betekenen. Aan de minister van CRM wordt daarom gevraagd maatre gelen te nemen tot onmiddellijke stopzetting van de activiteiten. Vol gens het actiecomité (er zijn er zelfs twee, één landelijk en één plaatselijk) worden smalle waterloopjes met een prachtige oevervegetatie 'omgevormd tot kanalen, voorzien van steriele schouwpaden.' Van agrarische zijde is men geneigd de kwestie Winterswijk wat te relativeren. Een functionaris van de gewestelijke raad van het land bouwschap zei dezer dagen, enigerma te pretentieus dat het de boeren zelf toch maar zijn geweest, die het huidi ge landschap hebben gemaakt. Drs; E. Bruikhuis, secretaris van de Gelderse CBTB, merkt deze week in Ons Plat teland in een artikeltje onder de titel 'Kreupelhoutpolitiek' op: 'Als je in Winterswijk een boom plant, mag die nooit weer weg', dit naar aanleiding van drie boeren, die samen een groot bedrijf hebben gesticht met 150 koei en en die rond de nieuwe gebouwen het erf best wat zouden willen be planten, maar.Tenslotte een boer uit deze contreie: 'We weten best, dat we in Winterswijk wonen, maar we moeten er wel kunnen werken.' Tegenover elkaar Het is duidelijk dat in Winterswijk de belangen van de landbouw en van de milieubescherming tegenover el kaar staan, al spreekt ir. J. Baas, watergraaf van het waterschap de Ber kel, van een synthese, waartoe men na jarenlange gesprekken met de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten en andere organisaties op het gebied van het natuurbehoud is geko men, In het gebied waar de oorsprongen van de beken liggen, hebben de Duit sers een ruilverkavelingsproject in uitvoering. Ten spijt van grensverdra gen, grensvisites en toenemende erenscontacten in allerhande vorm (er is kortgeleden zelfs een tweetalig periodiek Euregio Journal door Nederlanders en Duitsers ge start) lijkt men moeilijk tot een in alle opzichten harmonieus standpunt te kunnen komen. Het dagelijks bestuur van het Water schap van de Berkel heeft zich, bij voorbeeld, verzet tegen bepaalde plan nen voor een ruilverkaveling in het Duitse Vreden. Dit terwille van het behoud van het natuurschoon. Het zou gelukt zijn deze plannen, die bij uitvoering bijna volledige kanalisatie van de Beurzerbeek ten gevolge heb ben, op te houden. De opposanten menen echter te weten dat in '74 of '75 met de uitvoering van de plannen een begin wordt gemaakt, waarbij het volgens hen niet denkbeeldig is, dat van Nederlandse zijde de cultuurtech nische werken daarop worden afge stemd. en dier in dit gedeelte van de Gelder se Achterhoek, omdat het natuurlijk evenwicht wordt verstoord. Afgezien daarvan vindt het dat het rechttrek ken van zich door het groen slinge rende beken een hoogst onesthetisch, verdrietig beeld moet opleveren. Ge sproken wordt van 'betonnen goten' en van 'gapende wonden.' 'Eenzijdig' Vrij stil Het bekengebied bij Winterswijk wordt in toenemende mate door de toeristen ontdekt, al is het in dit verrukkelijke landschap van loofbo men, vennetjes, boerderijen, wallen, essen en grillige, speelse verrassende beekjes zelfs in de zomermaanden nog altijd vrij stil. Voor biologen, natuur- historicl, geologen en botanici was het al lang een paradijselijk gebied. D bodem behoort er tot de oudste van ons land. Wat de flora betreft, men vindt er ondermeer de mispel, de primula, de anemoom, de maagdepalm en het salomonszegel, dikwijls in tal rijke mate. Wat de fauna betreft, wijzen we op de aanwezigheid van ondermeer de ijsvogel, de grote gele kwikstaart en de waterspreeuw. Het actiecomité 'Behoudt Winters- wijkse Beken' is nu beducht dat een ingreep in het landschap, zoals die thans aan de gang is, grote schade zal toebrengen aan de wereld van plant door ii-illcm-jan martin Pete Townshend eert zijn Goeroe Enige tijd. geleden leek het er even op, dat geen zichzelf respecterende popmuzikant het zonder Een Goeroe kon stellen. Natuurlijk waren het weer The Beatles die de zaak aan het rollen brachten. Ik herinner me hoe George Harrison tegenover televisie maker David Frost uit de doeken deed tot welk een verbluffende inzich ten hij door toedoen van de Maharis- hi al niet gekomen was. Een aandoen lijk tafereel. Wat later was dat wee* over. De wijze man uit India bleek opeens niet meer zo erg wijs, of iets van dien aard, en men ging over tot de orde van de dag. In diezelfde tijd ongeveer heeft Pete Townshend, sologitarist bij het welbe kende gezelschap The Who, zijn even eens uit India afkomstige goeroe Me- her Baba 'opgeduikeld'. Maar anders dan zijn collega-muzikanten heeft Townshend zijn geestelijk leidsman (alweer een tijdje dood overigens) nooit de bons gegeven. Integendeel. -Zelfs zag kortgeleden een langspeel plaat het licht, die aan Baba is opgedragen. WHO CAME FIRST (Track Deluxe 2408 201) is de in dit soort aangelegenheden wellicht niet geheel onverwachte titel. De kip en het ei zijn zaken, die de mensheid nog immer bezig houden. Ik wil hier niet ingaan op datgene, wat Toivnshend in zijn teksten aan Baba-filosofie presenteert. Andere plaatsen lenen zich daar beter voor. Ik hou het maar bij de muziek. En dan moet ten eerste gezegd, dat het hier voor het grootste gedeelte gaat om een solo-plaat in de meest letterlij ke zin van het woord: Townshend deed alles zelf. Alleen in de nummers Evolution en Forevers Notmeat All kreeg hij assistentie van, of liever: assisteerde hij zélf, andere Baba-adep ten: respectievelijk Facesgitarist Ron nie Lane en Bill Nichols en Caleb Quaye. Meestentijds is alleen al het konsekwente doe-het-zelf-procêdé goed voor een wat desolate sfeer. Hier krijgt dat nog iets extra's door dat de aard der zaak een ingehouden aanpak vereiste, althans: dat lijkt de bedoeling van Townshend, aangezien geen van de nummers een uitgespro ken uitbundige indruk maakt (Ronnie Lane blijft natuurlijk een olijkerd, waar ie ook mee bezig is). De gebrui kelijke energie, die Pete bij de Who Niemand kan derhalve om een aldus druk zijnde Redbone zitten te sprin gen, dacht ik. Laat ze het maar bij dat uitstekende broeierige geluid hou den, dat hier nog even zwakjes de kop op steekt in het nummer Fais-Do. GERONIMO BLACK (Uni MAPS 8011) is in ieder geval voor éénzesde van Indiaanse origine. Dit door de aanwezigheid van drummer Jimmy Carl Black, die men zich nog wel zal herinneren van zijn verbintenis met Frank Zappa. Van de Mothers Of Invention is verder ook nog blazer Bunk Gardner aanwezig. Als meerdere Zappa-splinters heeft ook Geronimo Black de neiging zich minder 'inge wikkeld' op te stellen. Wat hier ge produceerd wordt, behelst regelmatig een simpel stuk stevige rock met ge dreven zang, een degelijke ritmiek en moddervette gitaren (Low Ridin' Man, Other Man, Let Us Live). An derzijds is er toch ook weer een bijna 'symfonisch' werkje als Siësta. Johnny Cash Pete Townshend zo weelderig ten toon spreidt, blijft hier op een minimaal pitje. Alles wordt ver weg, iel en uiterst privé gehouden. Zo verschijnt dan een 'dun ne' Who-elpee, omdat verder alle Toumshend-ingrediënten wel aanwezig zijn. Gaan we verder met de afdeling Indi anen-pop. Eerst de volledig Indiaanse formatie REDBONE en haar derde elpee ALREADY HERE (Epic EPC 650 72). Een tegenvaller, en dat niet omdat onze vier vrolijke vrienden het niet zouden kunnen: integendeel heb ben ze de beschikking over een zeer oorspronkelijk, enigszins Bayou-achtig geluid. De moeilijkheid hier is, dal driftig allerhande stijlen worden uit geprobeerd, variërend van Chicago- getinte blaasmuziek en country-and- westem (sic! zijn die gasten dan vergeten dat Indianen en cowboys nu niet bepaald vrienden warentol honingzoete balladen. De-manier-waar op onderscheidt zich niet van de re gelmatiger beoefenaars van genoemde genres. Indianen en cowboys, oftewel: JOHN NY CASH heeft ook weer eens een plaatje gemaakt. AMERICA/A 200- Year. Salute In Story And Song (CBS S 65163). Geen onvertogen woord, maar een en al hulde aan al die onverzette- lijken die 'The American Dream tot stand hielpen komen. De enige keer dat de schaduwzijde aan bod komt, gebeurt dit nog op een ambivalente wijze (Cash over de slag bij Wounded Knee: 'Sommigen noemden het een bloedbad, anderen een overwinning', met andere woorden: zoek het maar uit). Maar goed, als je op dat alles even geen acht slaat, rest geen andere konstatertng dan dat het hier gaat om perfekt gemaakte country-muziek. En dan is de koek al bijna weer op voor deze week. Op de plank liggen alleen nog een elpee van de groep Sunshine, zes voormalige Hair mede- werkers uit Engeland, die op hun eerste tot zeer aanvaardbare muziek van het meer 'soft' kaliber komen, en een in twee platen geperste registra tie van het eerste internationale pop festival ooit in Porto Rico gehouden. De bijdragen van Allnian Bros, J. Geils Band en Dr. John zijn interes sant, maar verder geloof ik dat bij het uitbrengen van deze platen geen andere overwegingen een rol hebben gespeeld dan dat dit toch zo'n unieke lokatie was. Of zoiets De watergraaf van het Waterschap de Berkel, ir. Baas is van mening dat de actiecomité's eenzijdig zijn in hun belangenafweging. Hij heeft het ge voel dat de persoonlijke economische en financiële belangen van een hele groep van de bevolking over het hoofd wordt gezien. Tot die belangen behoort dat er bij Winterswijk een goede waterbeheersing komt. Doordat er in Duitsland werkzaamheden aan de gang zijn, moet Nederland ook maatregelen nemen. Regulering van de waterstand is nodig, vandaar het bekenplan. Gebeurt dat niet, dan krij gen de boeren teveel water, met alle gevolen van dien. De Winterswijkse huisarts H. Brou wer, die deel uit maakt van het plaatselijke actpecomité zegt: 'Dat wa ter komt niet; in Duitsland is bij ruilverkaveling drainage verplicht' Hij wijst er op dat er uitstel van de werkzaamheden moet komen voor nieuw beraad. Een derde is globaal reeds klaar. De tweede fase wordt in januari aanbesteed. In '75 moet alles gereed zijn. Nieuwe argumenten Hij herinnert er aan dat de heer P. Nijhoff, secretaris van de Contactcom missie voor Natuur- en Landschapsbe scherming in Amsterdam, dezer dagen heeft gezegd dat er nieuwe argumen ten naar voren zijn gekomen. 'Er is intussen een aantal nota's verschenen, waarbij de accenten zijn verschoven van de agrarische waarde naar de natuurwaarde van dit landschap.' Van rijkswege zowel als van dc kant van provincie en gemeente wil men het de status van landschapspark ver lenen. De heer Brouwer vertelt dat met de plaatselijke landbouw de eerste con tacten zijn gelegd voor overleg over de beken-problematiek. Dit naar aanlei ding van een excursie, die vorige week zaterdag met een groot aantal genodigden naar Winterswijk is ge houden. Volgens drs. Broekhuis, se cretaris van de Gelderse CBTB, waren 'studenten en aanverwante artikelen opgeroepen om zich naar het rampge bied te spoeden.' Zelf was hij er ook bij, en hij vond dat er met de grootst mogelijke voorzichtigheid is te werk gegaan. Behalve dat het landelijke actiecomité zich tot de minister van CRM zal wenden met het uitdrukkelijke ver langen, dat de werkzaamheden aan het bekencomplex onmiddellijk wor den stopgezet, welk klemmende ver zoek men met een groot aantal hand tekeningen hoopt te kunnen onder steunen, heeft het PvdA-Kamerlid A. Voortman de minister van landbouw en Visserij vragen gesteld over deze kwestie. Hij vraagt om een spoedige ombuiging van het beleid, dat er op gericht is de nog resterende niet- gekanaliseerde beken zo enigszins mo gelijk integraal te behouden. In dit verband informeert hij welke ervarin gen tot dusver zijn opgedaan met alternatieve oplossingen, zoals omlei dingskanalen en bergboezems. Het actiecomité zegt het te betreuren dat de vergunning voor de waterstaat kundige werken al niet eerder werd ingetrokken, namelijk toen de uitkom sten van een te laat dfor Staatsbosbeheer en de particuliere na tuurbescherming georganiseerd uni versitair onderzoek daartoe aanleiding gaven. 'Hoewel men meent bepaalde beekgedeelten, waaraan de graafma chines voorbijgaan, te kunnen sparen, is hiervan in feite geen sprake, cmdat door kortsluitingen grotere stroom- snelheden optreden, terwijl mede alle andere veranderingen de waterhuis houding dusdanig beïnvloeden, dat het specifieke milieu, nodig voor het voortbestaan van flora en fauna, niet meer kan worden gehandhaafd.' En wanneer bij voortijdige beëindiging van de werkzaamheden de Winters wijkse boeren toch het loodje zouden leggen? Dokter Brouwer: 'Dan moet het land de boeren maar betalen, zoals het land nu vijftien miljoen gulden voor de uitvoering van deze werkzaamheden betaalt.' Deze foto's zijn gemaakt in de buurtschap Meddo, één van de bedreigde punten in het Wintenvijkse bekengebied. Ze geven een indruk van de toestand zoals deze was en van dc situatie die ontstaan na 'kanalisatie'. Het gebied waar de foto's genomen werden, is overwegend agrarisch. Hogerop kronkelt het beekje idyllisch door de bossen, en de actiecomité's hopen dat het althans daar nog zal lukken de graafma chines een halt toe te roepen. CBTB-secretaris: Als je in Winterswijk een boom plant, mag die nooit meer weg D'66-er drs. J. P. .4. (voor ingewijden Hans) Gruyters, hooggenoteerd kandi daat voor een zetel in de tweede kamer, treedt vanmiddag in Rotter dam in de voetsporen van zijn politie ke tegenstander oud a.r.-minister RoolvinkDie ging vorig jaar maart, toen het kabinet-De Jong op z'n laat ste benen liep, in Hilversum een mid dagje boodschappen doen met een Hil- versumse huismoeder, om na te gaan of zij met haar drie kinderen een beetje van haar weduwenpensioentje rond kon komen. Samen iverkten ze een lijstje van 31 doodgewone bood schappen af, waarvoor de cassière f37.55 berekende. Om te laten zien hoe goed of hoe slecht het kabinet-Biesheuvel de prij zen in die anderhalf jaar van zijn zittingsperiode in de hand heeft ge houden, gaat Gruyters vanmiddag het zelfde kunstje uithalen met een Rot terdamse huisvrouw Ze zullen een AH-supermarkt in het winkelcentrum Hoogvliet binnenstappen en precies dezelfde boodschappen zien aan te schaffen als Roolvink kocht. In hun mandje zullen ze achtereenvol gens inladen: twee pond suiker, een pak koffie, een doos theezakjes, waxi nelichtjes, chocolade hagelslag, een ontbijtkoek, een pakje gestampte muisjes, een pak rijst, paneermeel, zeven pakjes margarine, twee pakjes braadvet, een fles ammonia, schelpen- zand voor de parkiet, een bus schuur poeder, vier closetrollen een reuzever pakking waspoeder, een fles vaatwas, een pak lucifers, een pak tomaten soep, een blikje tomatenpuree, een pakje nasigroenten, een pak vermicel li, een fles aroma, een zakje paprika saus, boterhamzakjes, een kilo zout, een fles limonadesiroop, lange vin gers, twee jampotjes appelmoes, an- derhalf ons paling worst en een haar- versteviger. Natuurlijk wil Gruyters niet alleen maar een goede daad stellen, maar ook een verkiezingsstunt uithalen. Die stunt komt trouwens op de eerste plaats, want op de keper beschouwd had hij zich zoveel moeite helemaal niet hoeven getroosten. Het grootwin kelbedrijf had (zoals het nu voor ons gedaan heeft) hem aan de hand van liet lijstje zó kunnen voorrekenen dat die alledaagse boodschappen op het moment samen op f42.08 komen, een prijsstijging dus van ruim 12 procent. Daar moet bij vermeld worden, dat voor de aroma een literfles is bere kend, maar daar staat tegenover dat die 31 boodschappen voor een belang rijk deel eigen merkartikelen zijn en allemaal uit één winkel komen. Minister Roolvink winkelde vorig jaar in verschillende zaken. stoer Het Westduitse weekblad Der Spiegel wijdt deze week een weinig lovend artikel aan onze premier Barend Biesheuvel. Het blad stelt vast dat Biesheuvel op de recente EEG- conferentie de Franse president Pom pidou door 'stoerheid' tot ergernis bracht, omdat hij hardnekkig bleef aandringen op een betere regeling van de bevoegdheden van de Europe se instel langen. Volgens Der Spiegel zette Biesheuvel de Franse president voor een nieuw fenomeen: 'anti-gaul- lisme uit concservatieve gelijkhebbe- rij.' Het Westduitse weekblad gaat daarna uitvoeriger in op de achtergronden van de Nederlandse premier. Zo schrijft het blad dat 'Barend Biesheu vel een rechts-conservatieve calvinist is' uit Noord-Holland, waar hij naar zijn eigen woorden in het gezonde milieu thuis veel voor het leven heeft meegekregen. Der Spiegel meldt dat de Biesheuvels op een groot landgoed in de Houtrakpolder tot welstand en invloed zijn gekomen. 'Tegen de oogsttijd haid vader Bies heuvel meer dan twintig dagloners in dienst die, zo herinnert landarbeider Roeland Dirk de Snayer, als slaven behandeld werden.' Verderop in het verhaal, waar het over zoon Biesheu vels carrière gaat, zegt het blad dat hij als premier 'zij regering meerdere malen door stoerheid onnodig in een verliezerspositie manoeuvreerde.' Het blad meldt voorts dat Biesheuvel zich destijds aansloot bij de 'kleine anti revolutionaire partij, een vergaarbak van rechts-conservatieve calvinisten.' 'Zonder geluk in de binnen- en bui tenlandse politiek zoekt Biesheuvel nu een nieuw werkterrein: hij wil lid van de EEG-commissie in Brussel worden', zo besluit het artikel. boodschappen Ilaarverstevlger, boterhamzakjes, lan ge vingers, schelpcnzand voor de zangvogel, w.c.-papier en nog veel meer boodschappen gaat drs. Gruyters (D'66) zich vanmiddag samen met een huismoeder in een Rotterdams groot winkelbedrijf aanschaffen (zie ook: 'Gruyters' kruidenierspolitiek'). Spijkers Advertentie In het tijdschrift 'Beta' roept de afde ling internationale technische hulp verlening van het ministerie van bui tenlandse zaken sollicitanten op voor technische functies in ontwikkelings projecten in Nigeria. Er zijn vakatu- res in electrical engineering, wood working en automobile engineering. Dat is niet zo gek, want we gooien in dit land graag met Engelse termen en bovendien staat de advertentie in Be ta, dat een blad voor hogere en leidinggevende functionarissen is, die misschien nooit anders doen in geval len als dit. Wel een beetje verbazingwekkend is, dat de hele advertentie in het Engels gesteld is. Een Nederlands ministerie roept sollicitanten met de Nederland se nationaliteit in een Nederlandstalig tijdschrift in het Engels op. Moet dat nou zo moeilijk? Ja hoor, wordt ons na zesmaal doorverbinden uit gelegd op het ministerie, en het heeft nog- zin ook. Dat is bedoeld als een soort voorselectie. De ervaring heeft geleerd dat op zo'n advertentie, ge steld in de taal waarin de toekomstige functionaris vloeiend zal moeten kun nen spreken en waarin hij technische rapporten moet kunnen schrijven, meestal de juiste mensen reageren. Die schrijven dan meteen een brief, óók in die taal en daar kun je al een hoop uit opmaken. Doe je het niet zo, dan krijg je allerlei sollicitanten die denken de taal later nog wel even te leren. Gaat dat argument niet eerder op voor talen als Chinees, Arabisch of Russisch, omdat je een Engelse adver- De vereniging van bandenspecialisten is diep bedroefd, dat Nederland als enige land in Europa het gebruik van •spijkerbanden' heeft verboden. Deze banden worden, zegt de vereniging, maar door een betrekkelijk kleine groep automobilisten gebruikt. Daar om gaat volgens de specialisten het argument van de minister niet op dat dit soort banden 'goed merkbare slij tage' van de wegen zouden veroorza ken. In elk geval is het een op z'n minst twijfelachtig argument en de bandenspecialisten vinden eigenlijk dat de minister spijkers op laag water zoekt. Moord De 'moord van Naarden' werd aan het begin van de tachtigjarige oorlog ge pleegd. Spaanse troepen vielen de ves tingstad binnen en plunderden (met alles wat daarbij hoort) tot er niet veel meer over was. Dat is dit jaar op de kop af vier eeuwen geleden en nu her en der in het land historische feesten gevierd zijn en worden, kun je zo'n moord natuurlijk niet stilletjes laten voorbij gaan. De stichting 'Tussen Vecht en Eems' heeft daarom de zaak flink aangepakt en een herdenkingspro gramma samengesteld voor 1 en 2 december. Er is een causerie, een expositie en een heuse kranslegging, alsof het de laatste wereldoorlog gold. tentie toch best met een redelijk woordenboekje in de hand kunt verta len? Nee. Een paar maanden geleden is hetzdfde gebeurd in het Spaans. Toen waren er mensen voor Columbia nodig, die weer het Spaans vloeiend moesten beheersen. En op deze laatste advertentie kwam een ook Engelse brief, waaruit zomaar op te maken viel dat de sollicitant abominabel slecht in die taal was, op schrift althans, zodat die meteen terzijde ge legd kon worden. Betekent dat dat elke gewone, correcte Nederlandse sollicitatiebrief ook direct in de prul- lebak verdwijnt? Nee, want daar kun nen best ook nog geschikte kandida ten tussen zitten. Een hele troost. Hoogstandje

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7