Weinig optimisme over de begroting van CRM het gezicht van je benen m Nieuwe 'slankmakende' diëten op komst DUET het sezicht van duet Nederland onthoudt zich van stemming over de anti-apartheidsresolutie jonge jenever Raad voor maatschappelijk welzijn: lEerste Chinese ambassadeur in ons land Aanslag komt schatkist op 8 ton te staan Mata Hari museum in de Achterhoek NCBO hoopt dat NVV lijn-Ter Heide zal blijven volgen Vakbonden tegen huurliberalisatie in het westen Voor de mannen wèl, voor de vrouwen géén 'tussendoortje' Kwart van de kinderen is te dik Het weer Raadslid: politie mishandelde mij Automobilist rijdt van schrik tegen boom Uitzonderlijk droog MIST TROUW KWARTET VRIJDAG 3 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T3/K5 ADVERTENTIE Van onze Haagse redactie DEN HAAG 'Er is geen reden voor optimisme als we de begrotingsgegevens bekijken voor de sec tor maatschappelijke ontwikkeling.' Bk zegt de Nationale raad voor maatschappelijk welzijn in een nog niet gepubliceerde 'analyse van de begroting van CRM voor 1973.' Als we alleen naar de cijfers kijken, lijkt het alsof dit onderdeel van de welszorg er niet zo gek afkomt. Maar bij een verdere analyse blijkt op een enkele uitzondering na overduidelijk sprake van consolidatie of bevriezing van de situatie van vorig jaar. Bij enkele onderdelen vindt zelfs een drastische bezuiniging plaats, consta teert de raad. De consequentie is dat vooral voorzie ningen. respectievelijk werksoorten leggen op de actuele gevolgen van de afremmingen. Vragen over een nood zakelijke herstructurering worden dan opzij gelegd, meent de raad. die bezig zijn opnieuw hun plaats in de maatschappij te zoeken, zonder enig perspectief op een toekomstige ontwikkeling, tekenen van verlam ming gaan vertonen, aldus de raad. Als bovendien in de toelichting op de (jfOte Waarde begroting vrijwel nergens wordt mee gedeeld wanneer bepaalde ontwikke lingsmogelijkheden weer geldelijke steun krijgen, hebben de bevriezings maatregelen alleen als effect dat de betrokken instellingen zich gaan toe- Kritisch spreekt de raad zich uit over het feit dat voor de post 'onderzoek en bevordering van de deskundigheid' in de maatschappelijke ontwikkeling, niet meer geld is uitgetrokken dan in So Van een onzer verslaggevers oA SCHIPHOL Voor het eerst sinds 'jjjjjNederland in 1950 de Chinese Volks- pim republiek erkende, worden de diplo- aul matieke betrekkingen tussen beide landen onderhouden op ambassadeurs- jen niveau. Gisteren kwam op Schiphol 51 un de eerste Chinese ambassadeur in ons land, de 66-jarige Hao Te Ting. De Nederlandse ambassadeur in Chi- -na, dr. J. Vixseboxse, heeft kortgele den al zijn geloofsbrieven in China ungeboden. Op 18 mei nadat de toetreding van China tot de Verenig de Naties een feit was geworden besloten Nederland en China om am bassadeurs uit te wisselen. De betrekkingen tussen beide landen zijn niet altijd even hartelijk geweest. Met name het incident met de Chine se lastechnici in 1966, als gevolg waar van zaakgelastigde Jongejans van de Chinezen niet het land uit mocht, betekende een dieptepunt. Dat de verhouding inmiddels een stuk hartelijker is, bewezen de woorden van de nieuwe ambassadeur: 'er heeft altijd een band van vriendschap be staan tussen het Nederlandse en het Chinese volk. Deze diplomatieke uit wisseling opent de mogelijkheid om de relatie tussen onze volkeren te verstevigen.' Op de foto: de nieuwe ambassadeur wordt op het vliegveld begroet door personeel van de Chinese ambassade. 1972. Terwijl wij merken 'dat voor een sector in opbouw als het welzijns werk, aan onderzoek en deskundig heidsbevordering grote waarde moet worden gehecht. Van een uitbreiding van organen voor overleg en advies is geen sprake, ofschoon algemeen be kend is dat met name de plaatselijke overleg- en adviesorganen onvoldoen de bemand zijn'. Een ander punt van ontevredenheid is dat dit beleid weinig betekenis toekent aan experimenten. De raad constateert een tegenstrijdigheid, wan neer de begroting speekt over de 'accommodaties voor meervoudig ge bruik'. Terwijl enerzijds in de toelich ting wordt gezegd dat gestreefd moet worden naar een opzet waarbij de gebouwen en ruimtes voor verschil lende activiteiten kunnen worden ge bruikt, 'lijkt dit streven te worden getorpedeerd door de geringe finan ciële ruimte die eraan wordt gegeven', zegt de raad in zijn analyse. 'De begrotingspost voor accommodaties is ten opzichte van vorig jaar bijna gehalveerd'. Voor de bureaus voor levens- en ge zinsvragen is geen expansiemogelijk heid geschapen, concludeert de raad. De begrotingspost lijkt te zijn geste gen, maar dat komt vooral doordat het departement verplichtingen over neemt van enkele particuliere fond sen. Bovendien rept de begrotingstoe lichting niet over het feit dat de bureaus te kampen hebben met de moeilijkheid dat zij steeds minder subsidie krijgen van de provinciale overheid. Van een goede uitbouw van het 'ziekte- en moeilijkheden - voorko mende - werk' ontbreken de midde len. Voor wat betreft de kinderopvang constateert de raad, dat ofschoon wordt geprobeerd deze zaak wettelijk te regelen en hoewel de landelijke werkgemeenschap subsidie krijgt, er niets gebeurt op het terrein van de plaatselijke subsidiëring van de plaat selijke voorzieningen. Gehalveerd 'De eens met stelligheid voorgenomen uitbreiding van de bejaardenhulp in het kader van de gezinsverzorging, moest worden gehalveerd (wat in dit geval de concrete betekenis is van getemporiseerd'). Het lijdt geen twij fel of deze drastische maatregel zal zijn schadelijke doorwerking in de komende jaren hebben, aldus de raad. Verontrust laat de raad zich ook uit over het handhaven van de uitbrei dingsstop in de sector 'zorg voor niet gehuwde moeders'. Zoals bekend zal deze begroting pas na de verkiezingen door het parlement behandeld wor den. Een motie van de oppositie om CRM nog voor de verkiesiinigen aan de orde te stellen, werd met de regerings partijen tegen verworpen. ARNHEM Hotel 'De Laatste Stui ver' in Eefde gaat, als er overeen stemming is bereikt tussen de eige naar van het leegstaande pand en de Zwijndrechter horeca-man J. H. Steussy, een museum worden. Een museum, waarin alles is te vin den over het roemruchte leven van de eerste en enige contra-spionne die Nederland gekend heeft, Mata Hari. Steussy, die zijn leven lang alles heeft verzameld wat maar met Mata Hari te maken had, denkt nu genoeg bij el kaar te hebben om een compleet mu seum in te richten. Mata Hari, gebo ren in Leeuwarden op 7 augustus 1876, stierf voor een Frans vuurpelo ton, op 15 oktober 1917. Ze spioneerde voor de Fransen, maar deze meenden dat ze tevens connecties had met Duitsland. Haar schuld is altijd een omstreden zaak geweest. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De voorzitter van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, de heer W. Wie- ringa, vindt het aftreden van NW- voorzitter H. ter Heide een verlies voor de vakbeweging en voor de sa menwerking. In het blad van zijn bond spreekt hij de hoop uit, dat een grote meerderheid van de NW-orga- nisaties de lijn Ter Heide zal blijven volgen. 'Dan alleen kan een federatie ve samenwerking tussen de vakcentra les in het belang zijn van de Neder landse werknemers en van de gehele Nederlandse samenleving', aldus de heer Wieringa. DEN HAAG De aanslag op het gebouw van de Russische handelsmis sie, op 15 april vorig jaair in Amster dam, is Nederland op ruim acht ton komen te staan. Minister Schmelzer heeft de Tweede Kamer gevraagd, de begroting 1971 van zijn ministerie met 820.000 gulden te mogen verho gen voor het betalen van schadever goeding. Bij deze aanslag werd het gebouw van de handelsmissie aan het Museum plein, eigendom van de Russische staat, zwaar beschadigd en liepen en kele leden van de missie verwondin gen op. Degenen, die de vrij zware springlading hebben geplaatst, zijn nooit gevonden. De schadevergoeding dient, aldus de aanvullende begroting, 'volgens inter nationaal gebruik voor rekening van 's rijks schatkist te komen'. Uit het feit dat eerst nu een bedrag wordt genoemd, kan worden afgeleid dat ramingen van de schade van Russen en Nederlanders in het begin sterk uiteen hebben gelopen. Het is je zelfbewuste smaak die het gezicht van je benen bepaalt. Weten wat ie zoekt. En zorgen dat je 't krijgt ook. Als je kiest uit de panty kollektie van Duet is dat niet moeilijk. Duet panties zijn er in 11 soorten, in 18 nieuwe modekleuren. En de pasvorm is altijd perfekt. Let dus maar 's op die (gouden) verpakking. Want 't is belangrijk om goeie panties te kiezen nu de benen weer gezien mogen worden. MNIYNYION panty nylons in 11 soorten, 18 kleuren, al vanaf f.3,25. Van een verslaggever DEN HAAG Nederland heeft zich, met twintig andere landen, in de Verenigde Naties onthouden van stemming over een resolutie, waarin de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek wordt veroordeeld. Deze resolutie, die door de speciale politieke commissie met 96 tegen drie stemmen en bij 21 onthoudingen werd goedgekeurd, zal vrijwel zeker door de Algemene vergadering wor den aanvaard. Zij omvatte verscheidene elementen, die haar voor Nederland onaanvaard baar maakten, zoals een pleidooi voor een diplomatiek, economisch en cultu reel isolement van Zuid-Afrika. In de resoluitie worden internationale orga nisaties als de EEG gevraagd Zuid- Afrika bijstand of sandels- en andere faciliteiten te weigeren, zolang het land zijn beleid van apartheid en rassendiscriminatie handhaaft. De Nederlandse afgevaardigde in de politieke commissie, C. W. J. Jonck heer, verklaarde dat Nederland de apartheid, zowel in haar beginsel als in haar praktische toepassingen, als een ernstige en systematische schen ding van de rechten van de mens verwerpt. De Nederlandse regering verzet zich echter tegen het isoleren van Zuid-Afrika, hierin gesteund door een groot deel van de publieke opi nie, aldus de heer Jonckheer. Zij meent dat een dialoog moet worden gevoerd om de Zuidafrikaanse rege ring ervan te overtuigen, dat zij de apartheidspolitiek moet beëindigen. Van een verslaggever UTRECHT Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft zich volle dig geschaard achter het recente ver zoek van de colleges van gedeputeerde staten van Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland, de woonruimtewet 1947 van kracht te laten in de gebieden in deze provincies waar op 1 september van dit jaar de huurliberalisatie is ingevoerd. NW, NKV en CNV hebben minister Udink geschreven dat zij het betreu ren, dat voor grote delen van het woningbestand huurliberalisatie is in gevoerd, terwijl in de betrokken ge bieden nog steeds woningnood heerst. Het overlegorgaan stelt, dat het bui ten werking stellen van de woonruim tewet 1947 ernstige gevolgen zal heb ben voor de positie van grote groepen woningzoekenden, in het bijzonder voor de minder draagkrachtigen on der hen. Van een onzer verslaggevers APELDOORN Veel mannen, voor wie de afdeling voedings-voorlichting van het Nederlands Zuivelbureau destijds een 'afslank-agenda' samenstelde die hun nogal wat speelruimte liet bij de keuze van de spijzen, blijken die vrijheid niet aan to kunnen. Zij hebben, om tot betere resultaten te komen, behoefte aan meer ge richte dieet-adviezen. Een nieuw dieet voor mannen, waarbij melk een centrale plaats inneemt, zal geïntro duceerd worden ter gelegen heid van een zuivelmanifesta- tie die van 13 tot en met 17 november gehouden wordt (in schouwburg Orpheus te Apel doorn) onder het motto 'Op uw gezondheid'. De mannen kunnen naar be hoefte kiezen uit een 1200-, 1600- en 2000-calorieën-dieet. Voor dames wordt in Apel doorn een nieuw melkdieet 'ten doop gehouden'. In dat dieet zitten alle bouwstoffen, zegt mevrouw N. M. Beekhof- Stork, hoofd van de afdeling voedingsvoorlichting van het Nederlands Zuivelbureau. Dat dames-dieet laat geen ruimte voor 'ertussenrinnri i.-s* (nvn is zo minzaam geweest, dat de mannen nog wel toe te staan, omdat die veel meer 'en rou te' zijn). Hoewel men erkent dat bij gezond eten ook zaken als groenten, fruit, meelkost en vlees, mits verstandig ge doseerd, belangrijk zijn, is het duidelijk dat het Nederlands zuivelbureau het accent legt op produkten, die van de boerderij komen. Kwark FCen nieuw artikel dat vooral in Duitsland allang populair is, maar dat de laatste tijd ook in Nederland in toene mende mate gevraagd wordt, is kwark. Volgens Koenen-En depol is kwark 'onrijp en van de wei ontdaan stremsel van melk en karnemelk'. Een fris, ietwat zurig, mager produkt'. Staat een slagroomgebakje voor 350 calorieën, een verge lijkbare punt van een kwarktaart bevat er 220; een 'winst' dus van 130 calorieën. De nieuwste ontwikkeling in dit opzicht is dessertkwark. Komend van de fabriek is de ze direct geschikt voor con sumptie. Op de manifestatie in Apeldoorn wordt iedere be zoeker een potje aangeboden. Het Nederlands Zuivelbureau, dat met zijn voorlichtingsbij eenkomsten jaarlijks tiendui zenden mensen bereikt en dat in zijn proefkeukens tegen woordig niet alleen meer vrouwen maar ook mannen en scholieren ontvangt, be schouwt de manifestatie van 13 tot en met 17 november in Orpheus te Apeldoorn als een experiment. Slaagt de manifes tatie dan komen er nog vijf elders in Nederland. Apeldoorn is ondermeer geko zen omdat het een middelgro te stad is. In het experiment zijn vele activiteiten van het N.Z.B. gebundeld. Koe Men vindt er ondermeer een uitstalling van zuivelproduk- ten, een mini-kaasmakerij-in bedrijf, een stand over. de schoolmelkvoorziening, een hoekje waar allerlei gerechten De Zuidafrikaanse regering heeft ech ter niet gereageerd op de vragen die de Nederlandse VN-delegatie vorig jaar heeft gesteld (die kennelijk be oogden de dialoog op gang te bren gen), en heeft niet aangegeven hoe zij zich voorstelt dit gesprek te voeren. 'Velen in Nederland, die tot nu toe isolering hebben afgewezen, beginnen zich thans, bij het uitblijven van concrete aanwijzingen van de Zuidaf rikaanse regering dat zij bereid is een zinvol gesprek te voeren, af te vragen of zij hun standpunt niet moeten herzien,' aldus de heer Jonckheer. MAASTRICHT Het 59-jariige Maas- triahtse raadslid H. Haaken heeft bij de officier van justitie in Maastricht een klacht ingediend tegen enkele agenten van de Maastrichtse gemeen tepolitie, die hem hardhandig zouden hebben behandeld. De heer Haaken, leider van de éénmansfractie van de Partij Stadsbelangen in de Maastricht se raad, kwam zaterdag in conflict met de politie, toen hij een parkeer wachter, die bezig was met het uit schrijven van bekeuringen aan vreem delingen, terecht wees. Volgens de parkeerwachter zou het raadslid daar bij hebben geduwd en een beledigen de opmerking hebben gemaakt. Enkele politie-agenten namen de heer Haaken toen mee naar het bureau. Daar werden proces-verbalen tegen hem opgemaakt wegens het hinderen en beledigen van een ambtenaar in de uitoefening van zijn functie. Het raadslid zegt dat de agenten hem zo hardhandig hebben behandeld, dat zijn armen nu nog blauwe plekken vertonen. Ook is het raadslid erover verbolgen dat de politie hem vijf uur lang heeft vastgehouden en als een misdadiger zou hebben behandeld. ELST De 41-jarige J. J. A. van Zanten uit Velp is in de nacht van woensdag op donderdag op de auto weg Amhem-Nijmegen verongelukt. De man reed ter hoogte van Eist met zijn auto tegen een boom toen hij tijdens een inhaalmanoeuvre schrof van een luid toerende personenauto, waarvan de bestuurder wilde inhalen. Van onze weerkundige medewerker Er is nu al in geen tijden regen van betekenis gevallen en het gevolg daar van is dat we een buitengewoon 'ge makkelijke' herjst meemaken. Er is tot nu toe maar een doodenkele dag door regen uitgevallen en bospaden verkeren nog steeds in een bijzonder goede staat. We mogen rustig stellen dat oktober extreem droog geweest is, althans in het uiterste oosten van het land. Neem bijvoorbeeld de neerslag van de vliegbasis Twente: 9 millimeter tegen 75 normaal. Daarnaast Almelo met 9'/'2 mm en Woold bij Wintersurijk met 12 mm. We moeten voor dat gebied te ruggrijpen tot 1953 om een drogere wijnmaand te vinden. In die maand was het landgemiddelde 10 mm en de minimum hoeveelheid 2 mm in Weesp. De allerdroogste oktober van deze eeuw blijft die van 1908, toen er in Hengelo in het geheel geen neerslag werd opgevangen en het landgemid delde 9,8 mm bedroeg. In oktober 1972 is er in Bussum 37 mm gemeten, in Alkmaar 42, Uithui zen 46, Amsterdam en Rotterdam 52 mm. Vlissingen kwam tot 36 mm, Zie- rikzee 30 mm, Arnhem en Schevenin- gen 24 mm en Maastricht 16 mm neerslag, wel een bewijs dat niet overal de wolken even waterdicht zijn geweest. Oktober was ook aan de koude kant met als gemiddelde et- maaltemperatuur in De Bilt van 9 graad celcius tegen 10 normaal. Over het tijdvak 1721 tot en met 1970, dus over 250 jaar, was slechts 28% van alle oktobers kouder en 72% warmer dan de afgelopen maand. Wat het aktuele weer betreft kunnen we kort zijn. Het blijft standvastig onder invloed van een krachtig hogedrukgebied, dat van de Azoren tot midden Europa reikt. De barometers in Frankrijk zijn uitgebreid boven 1025 mb. gekomen. Station Nancy meldde gisteravond bijna 1029 mb. Conclusie: er veran dert maar weinig. ZONNIG OPKLARINGEN REOEN HAGEL worden gedemonstreerd en een expositie van werkstukken op het thema 'drie-dimensio nale koe', gemaakt door leer lingen van kleuter- en basis scholen. Verder staat een reeks lezin gen op het programma, spe ciaal voor artsen, diëtisten, leerkrachten enz. Eén van de sprekers is de Deventer kin derarts H. de Waard, als fysio loog verbonden aan het NIZO te Ede. Hij praat ove- 'overge wicht in de diverse levensfa sen'. Recente cijfers hebben weer aangetoond dat dikke buikjes niet alleen bij volwas senen voorkomen. Uit onder zoekingen is gebleken dat, vooral in sommige delen van hpt land, meer dan 25 procent van de kinderen al te zwaar /.ij n. BEWOLKING *10 MAX. TEMP. 10 MIN. TEMP. WINORICHT ING Weerrapporten van gisteravond 19 uur. Amsterdam gch bew 11 gr 0 mm. De Bilt geh bew 10 0. Deelen peh bew 10 0. Eelde geh bew 12 0. Eindhoven mist 9 0. Den Hel der geh bew 12 0. Luchth Ktd geh bew 11 0, Twente geh bew 9 0. Vlissingen gch bew 11 0. Zd Limburg mlsl 8 0.2 Aberdeen licht bew 17 0. Athene half bew 18 0. Barcelona mot regen 17 2, Berlijn geh bew lo 0. Bordeaux zw bew 16 0. Brussel mist 8 0.2. Frankfort mist 7 o Genèvc mlsl 7 0. Helsinki licht bew 1 1. Innsbrueck onbew 15 0. Kopenhagen zw bew 12 0. Lissabon zw bew 17 0.6. Locar no onbew 18 0, Londen geh bew 11 0. Luxemburg onbew 18 0, .Madrid regen 14 3. Malaga niet ontvangen Mallorca zw bew 21 0. Munchen mist 14 0. Nice licht bew 19 0. Oslo regen 7 0.1. Parijs onbew 18 0. Rome onbew 20 0. Spilt niet ontvangen. Stockholm zw bew 7 0. Wenen licht bew 17 0. Zurich mist 7 0 Casa Rlanca half bew 20 0. Istan- boel niet ontvangen. Las Palmas zw bew 16 0. HOOG WATER Vlissingen: 0.43-12.56: Haringvliet a.d. Zeezij de: 2.18-15.11: Rotterdam: 3 31-15.34: Scheve- nlngen: 1 50-14 08: IJmulden: 2 27-14.43; Den Helder: 6 26-10.02; Harllngen: 8.32-2118Delf zijl: 10.38-23.14.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5