Durex-directeur - dankzij de pil - 'vies mannetje' af Disconto omhoog in Frankrijk en in Duitsland Duitse communisten geven analyse Siemens-winst Kleine benzinestations moet gesloten worden Rel bleef uit zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Stijging afzet van Gasunie Uitvoer groter dan invoer Driekwart miljoen overnachtingen NJHC Ned. fondsen in New Vork DOW JONES INDEX Amerikaanse goederenmarkten New York blijft vast Meer hypotheken in eerste 9 maanden P/KWARTET VRIJDAG 3 NOVEMBER 1972 FINANCIËN EN ECONOMIE T15/K19 Van een onzer verslaggevers LEERDAM Johan Gcrrit de Haan (53 jaar), directeur van het Nederlandse bedrijf van de Lon don Rubber Company, beter bekend onder de naam Durex-fabriek, is een keurige, vriendelijke man. Goedzittend kostuum, fleurige roos in het knoopsgat, welbespraakt. Kortom, niets op aan te merken. Toch zijn er nog jnensen, die anders over hem denken, al zijn dat er ook heel wat minder dan en- tele jaren geleden het geval was. Toen nl. werd Johan Gerrit de Haan door velen in den lande be- icliouwd als een 'vies mannetje'. ADVERTENTIE ftat was er dan wel voor verdachts jan deze man? Wel, Dc Haan handel- ie in voorbehoedsmiddelen, anders ezegd in condooms, en dat was ta- »e. Ja', zegt de heer De Haan, als wij voor een gesprek ontmoeten in e directiekamer van de Leerdamse restiging van de London Rubber Co, er is de laatste jaren wel heel wat reranderd. Een ontwikkeling waartoe - hoe merkwaardig het ook mag linken vooral 'de pil' heeft bijge- jragen. Toen de pil kwam ging onze imzet met sprongen omhoog. Sedert 963/64 is er zelfs sprake van een erdrievoudiging. 9NDER DE TOONBANK 'ot het moment dat do pil zijn op wachting maakte, was het condoom en artikel, dat zich slechts onder de oonbank mocht bevinden. Krachtens wettelijk voorschrift mocht het noch ingevraagd worden verkocht, noch rorden geëxposeerd. Toen kwam 'de dl'. Je mócht er niet alleen over raten, het was zelfs deftig om dat te oen' aldus de heer De Haan. 'Over ondooms mocht je tot dat moment nooit spreken. Ineens veranderde dat echter. Het condoom kwam uit de taboesfeer'. Resultaat van dit alles: verleden jaar werden op de Nederlandse markt in totaal 230.000 gros afgezet. In totaal derhalve ruim 33 miljoen stuks. 'Wij hadden hiervan een aandeel van ca. 71 pet', aldus de heer De Haan. En nog steeds beweegt het gebruik zich in stijgende lijn. Dit blijkt ook wel daaruit, dat het bedrijf in Leerdam zich gestadig uit breidt. In september 1961 werd het eerste pand (4200 m3) op het Leer- lamse industrieterrein in gebruik ge- ïomen. Vandaag vindt de officiële ipening plaats van een nieuwe uit leiding, die de totale ruimte op 29.000 m3 brengt. Een ruimte, die uitsluitend wordt benut voor sorteren en vervakken van het produkt. De produktie vindt nl. in Engeland ilaats bij het moederbedrijf, zoals ook iet geval is met de overige artikelen als operatie- en huishoudhandschoe- nen en kinderbaltannen. 'Condooms', zo zegt de heer De Haan, 'zijn echter het belangrijkste artikel voor ons, zowel naar omzet als naar winst'. VITTE WINKELS 'Ja', merkt de heer De Haan even terugblikkend op, 'toen ik in 1950 LEERDAM Toen LRC Ne derland onder de naam Durex voor het eerst met een recla mespot op de TV kwam, hield men bij de STER zijn hart vast. Gevreesd werd nl. dat er een rel over zou ontstaan omdat de spot de beste volgens direc teur De Haan werd afge keurd wellicht kwetsend zou zijn voor een bepaalde groep van de bevolking. Er kwam evenwel geen enkele negatieve reactie op de TV-re- clame van Durex binnen bij de STER. Ook in de pers versche nen, met uitzondering van een blad in Noord-Limburg, geen ingezonden stukken. 'Wij gaan dan ook rustig door met onze tv-reclame', aldus directeur De Haan. J. G. de Haan voor het nachtkastje begon met condooms te verhandelen voordien deed ik wat in ballonnen e.d. was de totale Nederlandse markt goed voor zo'n 25.000 gros. Het produkt werd meestal verkocht in de zgn. 'witte winkels' (Sanitas-zaken). echter tegen veel te hoge prijzen. Nadat mijn firma was overgenomen door de Londen Rubber Co. hebben we de zaken serieus aangepakt. Prijs op het pakje en een kwaliteitsgarantie erop (British Standard). Het bleek een goede methode. Ik ben van mening, dat het condoom geen artikel is voor de mijnheer die een avondje uit wil, maar wel voor het nachtkastje van het gezin. Het moet voor alles betrouwbaar zijn. Wij dragen de verantwoording, dat ie mand die aan gezinsplanning wil doen daarvoor in de gelegenheid moet zijn. En alle moppen en grapjes rondom ons voornaamste artikel zijn dan ook uit den boze.' De heer De Haan is, hoe vreemd het ook mag zijn, tegen de verkoop van condooms via (buiten) automaten, waarvan er sedert het condoom uit de taboesfeer kwam nu al zo'n 3500 zijn in Nederland, w.v. ca. 60 pet bij horecabedrijven. In 1970 werden ca. 2,5 miljoen condooms via automaten verkocht. Dat komt neer op een omzet van zo'n f 13A miljoen. REQUISITOIR 'Ik ben tegen de verkoop van ons produkt via een automaat', zegt de heer De Haan, 'en, tooh hebben wij er zo'n 3000 uitstaan. Wij moeten wel. Als wij het niet doen, doet een ander het. In de gemeenteraad van Leer dam, waarin ik voor Gemeentebelan gen zitting heb, heb ik een requisitoir tegen condoomautomaten op straat ge houden. Ik vind die niet nodig. Er zijn ook geen boter- en aardappelauto maten. Iedereen, die aan geboorteregeling wil doen kan nu terecht bij een drogist of apotheek. Die staat er voor in, dat een goed produkt wordt aangeboden. Het gevaar bij een automaat bestaat nl., dat er iemand komt die denkt: hé, dat is een leuke business. Hij koopt ergens heel ver weg niet betrouw bare condooms en stopt die in een Holland Amerika Lijn ROTTERDAM De gang van zaken in 1972 bij de Holland Amerika Lijn heeft tot dusver een ongunstiger ver loop gehad dan de verwachtingen. Het geconsolideerde resultaat over 1972 zal aanzienlijk lager zijn dan over 1971. Weliswaar zal het totale beeld ook dit jaar gunstig worden beïnvloed door enige incidentele baten, maar daar staat tegenover dat belangrijke inves teringen zijn verricht die nog niet tot het resultaat hebben bijgedragen. Proost en Brandt AMSTERDAM De gang van zaken tot dusver in dit jaar doet Proost en Brandt verwachten dat de winst vóór afschrijvingen, voorzieningen en be lastingen over 1972 ten hoogste 10 pet lager zal uitkomen dan over 1971, zo is medegedeeld in een buitengewone vergadering. Fusies wijst de directie niet categorisch af, maar op het ogen blik zijn geen onderhandelingen over samenwerking aan de gang, noch heb ben de vennootschap serieuze aanzoe ken bereikt. De vergadering was bijeengeroepen ter bespreking van een voorstel tot wijziging der statuten. Aangezien het quorum ontbrak, konden geen beslis singen worden genomen. In principe werd besloten over te gaan tot instel ling van een aandeelhouderscommis sie. Akzo ARNHEM Akzo zal de resultaten over het derde kwartaal 1972 in de middaguren van 16 november bekend maken. Stork (VMF) HENGELO De contracten zijn ge tekend voor de levering van twee ketelinstallaties voor de centrale Ber- gum van het Provinciaal Electrici- teitsbedrijf Friesland. De ketels zul len worden gebouwd door Stork Ke tel- en Apparatenbouw (VMF). Voor dit bedrijf betekent de opdracht en belangrijke basis voor de werkbezet- ting in de komende jaren. Aan de opdracht, waarmee incl. alle bijbeho rende apparatuur ongeveer 50 min gemoeid zal zijn, wordt al geruime tijd gewerkt. De levering moet in 1974 en 1975 plaatsvinden. De Nijs Interbouw ROTTERDAM De Nijs Interbouw heeft van de Holland Amerika Lijn een belangrijke opdracht gekregen voor interieurwerkzaamheden aan boord van de schepen Veendam en Volendam, welke thans door Hapag Lloyd te Bremerhaven worden ver bouwd. Deze miljoenenorder heeft be trekking op het leveren en aanbren gen van complete betimmeringen, meubilering en inrichting. KBB (Bijenkorf) WOERDEN Op een terrein van 2,75 ha is, even buiten de bebouwde kom van Woerden, begonnen aan de bouw van een goederencentrum voor de vier Bijenkorf filialen. Dit cen trum (12.000 m2) wordt gebouwd op een terrein van 2,75 ha. In verband met uitbreidingsplannen is het totaal aangekochte terrein ruim 4 ha groot. In het centrum zullen 75 personeelsle den komen te werken. tN-NOTULERtl 1NTARISEREN>. AlNISTREREN-ARCHn Ren-offreren-regis. tEN-INFORMEREN SPEClfl pEREN-MEMOREREN-I II" "eren-debiteren-credit^ REN-RAPPORTEREN-OFFF "EN-ADMINISTREREN-IN rENTARISEREN-NOTULB REN -ARCHIVEREN -SP £IFICEREN-MEM EN-CREDITER Maatregel tegen inflatie FRANFURT, PARIJS Zowel West-Duitsland als Frankrijk hebben donderdag het bankdisconto verhoogd. In Duitsland werd het dis conto van 3y2 op 4 procent gebracht en in Frankrijk van 5% op 6y2 procent. Öp 6 april van dit jaar ging het Franse disconto omlaag van 6 naar 5% procent. Het Westduitse disconto werd begin vorige maand, nl. op 3 oktober, verhoogd van 3 tot 3y2 procent. GRONINGEN De afzet van het Nederlandse aardgas dit jaar komt tot nu toe overeen met de prognose. De afzet is vergeleken met de eerste drie I kwartalen met ruim 35 procent geste- gen van 29,7 miljard kubieke meter tot 40,3 miljard. Verwacht wordt dat de totale afzet dit jaar 58 miljard kubieke meter zal bedragen. Van de tot nu toe verkochte 40,3 miljard kubieke meter is 16,6 miljard kubieke meter naar het buitenland - verkocht 13,8 miljard ging naar indus- trie en electrische centrales terwijl voor de openbare voorzieningen en huishoudelijk gebruik 7,4 miljard ku- bieke meter was bestemd. Om aan de vraag op lange termijn te kunnen voldoen zal ook in 1973 het transport- net van de Gasunie verder worden uitgebreid. Het hoofdleiding net wordt met 440 km verlengd. automaat. De gevolgen laten zich ra den. Daarom', aldus de heer De Haan, 'ben ik ook zo voor kwaliteitseisen van de overheid. Zelf heb ik zitting in een werkcommissie, die in op dracht van de minister bezig is deze kwaliteitseisen op te stellen. Begin volgend jaar zal dat wel rond zijn, denk ik. Aan de andere kant vind ik het verheugend, dat er meer metho den voor geboortebeperking zijn. Hoe meer keus, hoe beter'. Johan Gerrit de Haan, die in de oorlogsjaren zo'n miljoen houten tan- deborstels aan de man en de vrouw wist te brengen in ons land, kreeg na de oorlog na een sollicitatie een agentschap van de London Rubber. In 1958 kocht hij een ballonnenbedrijfje van een concurrent in Leerdam op. Dit bedrijf werd in 1960 verkocht aan de London Rubber Co. Toen kwam er ineens veel geld ter beschikking en kon het bedrijf in Leerdam, dat met 30 mensen begon, uitgroeien tot wat het nu is: een zaak met ruim 300 mensen, waarvan ca. 250 merendeels jonge vrouwen. BALLONNENFABRIEK Een bedrijf in de wandeling ook wel de 'ballonnenfabriek' geheten dat, om enkele getallen te noemen, jaarlijks 120 miljoen condooms sor teert, test en verpakt voor Nederland. Duitsland, Frankrijk, België en Luxemburg. Daarnaast vinden vanuit Leerdam ook nog 50 miljoen luchtbal lonnetjes hun weg naar speelgoedza ken en naar bedrijven, die ballonnen voor een reclamecampagne nodig heb ben. In de Nederlandse vestiging wor den al deze ballonnen die, evenals de andere artikelen uit Engeland worden aangevoerd met grote trucks, bedrukt met wat men maar wil. Vandaag is het voor directeur De Haan een belangrijke dag. Niet alleen wordt, zoals gezegd, dc nieuwe uit breiding in gebruik genomen, ook zal de nieuwe naam van het bedrijf wor den onthuld: LRC Nederland. 'Gezien de nieuwe artikelen, die wij gaan introduceren in Nederland', al dus de heer De Haan, 'kwam ons het woord rubber in de naam minder gewenst voor. Welke deze nieuwe arti kelen wel zijn? Tandenborstels, zeep. crèmes, tampons, intiemsprays, toilet- reinigers, shampoo, reinigiingsmidde- len voor keuken en badkamer, maar ook speelgoed, ja zelfs operatietafels. Vrijwel allemaal produkten, gemaakt door onze moeder de London Rubber Co.. waarvan de chairman, Sir Ed ward Howard, dit jaarlordmayor van Londen is. Afgelopen vrijdag', al dus de hr De Haan nog nagenietend, 'hadden we een banket in Mansion House in Londen. Goed, hoor!' WINST CENTRAAL Goed noemt hij ook de sociale voor zieningen in zijn bedrijf, dat niet onder een CAO werkt. 'Er is weinig verloop, we hebben momenteel zelfs een wachtlijst met mensen die bij ons willen werken. Ikzelf heb een onder nemingsraad ingesteld. Het werkt heel fijn. Maar winst', zo stelt De Haan met nadruk vast, 'staat bij mij centraal. Als ik een behoorlijke winst maak. krijgen niet alleen de aandeelhouders hun rendement, maar kan ik ook een deel ervan spenderen aan de sociale zaken in het bedrijf. Als er geen winst is, kan er ook geen kantine zijn waar het personeel voor pak weg 1 een uitsmijter kan eten. Hoe meer winst je maakt, hoe meer je ook voor je personeel kunt doen. En dat is belangrijk.' DEN HAAG De uitvoer was in september 5 pet groter dan de invoer, aldus voorlopige berekeningen van het CBS. Afgezien van de handel met België en Luxemburg, waarvan het CBS sedert enige tijd geen gegevens meer heeft, had de export in septem ber een waarde van 3.95 miljard tegen 3.7 mrd in 1971. De import beliep J.76 miljard tegen 3.92 mil jard in september van vorig jaar. Houdt men rekening met de omstan digheid dat september 1972 een werk dag minder telt dan september 1971 en laat men anderzijds de in- en uitvoer van schepen en vliegtuigen, die aan sterke fluctuaties onderhevig is, buiten beschouwing, dan is de invoer met 4 pet gestegen en de uitvoer met 10 pet. In de eerste 9 maanden van dit jaar is voo. 7 miljard ingevoerd en voor 33.6 miljard uitgevoerd. De handelsbalans is dus nagenoeg in evenwicht. Ten opzichte van de eerste negen maanden van het vorige jaar steeg de invoer niet 205 miljoen of 1 pet en de uitvoer met 2.8 miljard, of 9 pet. AMSTERDAM Voor het eerst in haar bijna vijfenveertigjarige geschie denis heeft dc Nederlarwse Jeugdher berg Centrale in het boekjaar 1971-72 de drie-kwart miljoen overnachtingen gepasseerd. De NJHC heeft bijna zestig jeugdher bergen, verspreid over het land. Bij de stichting zijn ruim 70.000 individu ele en groepsleden ingeschreven. Meer dan een-derde van de 750.000 over nachtingen staat op naam van buiten landse jongeren. EFFECl'ENKOERSEN AVONDVKRKEER AMSTERDAM ln het telefonisch avondver- keer kwamen gisteravond de volgende kber. sen lot stand i tussen haakjes de officiële slotkoers van dezelfde dag). AKZO 67.70 ged bied-G7.H0 (67.80). Hoogovens (77.50). Kon Olie 119.00 ged bicd-119 60 ged laten (119,50) Philips 54,80 ged biêd- 55.40 ged laten (55.10). Unilever 145.70-146.00 145.SO). KLM <119 50). Kon. Olie noteerde op 2 november S 367k- 37 (36Va-37); Philips S 167'»-17% (16%-%): Unilever S 44%-45 <41%-55) en KLM 37% l373,4). Opgave duPont, Glore. Forgan. West-Duitsland heeft eveneens de lombard-renté, dat is de rente, die de centrale bank andere banken in reke ning brengt als deze leningen sluiten op onderpand van effecten, gewijzigd. Deze rente bedraagt nl. voortaan 6 procent, tegen tot nog toe 5 procent. De lombard-rente in de Bondsrepu bliek werd begin oktober van 4 op 5 procent gebracht. De centrale bank van Frankrijk heeft het rente tarief voor leningen tegen onderpand eveneens verhoogd en wel van IV* tot 8 procent. De rentevoet voor middellang lopend exportkrediet voor landen buiten de Europese Eco nomische Gemeenschap wordt gehand haafd. De discontoverhoging wordt zowel in Duitsland als in Frankrijk bestempeld als een maatregel, ten doel hebbende de inflatie tegen te gaan. Met over 17 dagen verkiezingen in zicht, zo wordt in Duitsland gezegd, kon de Westduit se regering zich nauwelijks permit teren een indruk te geven van een zekere inactiviteit in de strijd tegen de stijgende prijzen. De discontoverhoging in Duitsland komt dan ook niet geheel onverwacht. Ook al niet omdat de Bundesbank de Westduitse pers tegen donderdag had bijeengeroepen. Daaruit viel al te con cluderen. dat de bank 'iets had mede te delen'. Volgens de bankrekeningen in Duits land was de 2e november gezien de a.s. verkiezingen bovendien de laat ste datum, waarop tot een wijziging van het disconto zou kunnen worden besloten. Een stap, die naar wordt verwacht zowel de kredietverlening als de geldcirculatie wat »al afrem men. Meer gespaard in eerste negen maanden DEN HAAG HET SPAAROVER SCHOT BIJ DE TRADITIONELE SPAARINSTELLINGEN Rijkspost spaarbank, algemene spaarbanken en landbouwkredietinstellingen - is in de eerste drie kwartalen van 1972 406 1 min. hoger geweest dan in de over eenkomstige periode van het vorige jaar. De stortingen overtroffen de te-, rugbetalingen met 2,5 mrd. tegen 2,1 mrd. in 1971, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Bij de handelsbanken waarvan de cij fers tot en met augustus beschikbaar zijn, liep het spaaroverschot over de eerstetacht maanden van dit jaar iets terug'vergeleken met 1971, nl. van ƒ1,26 mrd. naar 1,2 mrd. 'Slechts 10 procent is zichtbaar" DÜSSELDORF Volgens de leer van Karl Marx wordt de prijs van een goed uitsluitend bepaald door de arbeid, die daaraan bij dc pro- Koersen in Montreal duktie is besteed. Aan het feit, dat in die prijs, volgens de Westerse maatschappij, ook nog de functie van het kapitaal dient te worden ge honoreerd wordt door Marx voorbijgegaan. GOUD EN ZILVER AMSTERDAM De notering van goud IS donderdag verhoogd tot 65006800 (6480 6780) per kg. De prijs van zilver kwam op 189—201.50 (188—200.50) per kg. Opgavo' Drijfhout. De kapitalist is alleen maar de 'uit buiter', die weliswaar het goed tegen de 'arbeidswaarde' verkoopt, maar voor het overige de arbeider slechts zo veel aan loon betaalt als hij nodig heeft om in leven te blijven. Het verschil is voor Marx en zijn volgelin gen de 'meerwaarde'. De Duitse communistische partij heeft zich eraan gezet om deze 'meer waarde' nu eens uit een moderne jaarverslag te halen. Het verslag van Siemens over 1970/71 is als basis genomen om de werkelijk behaalde winst te ontsluieren. Ten aanzien van het feit, dat in 1970/71 de 306.000 medewerkers van Siemens met DM 4,35 miljard in to taal op 40 pet van de omzet beslag legden, terwijl de 300.000 aandeelhou ders aan dividend DM 154 min tou cheerden, of 1,5 pet van de omzet, merkt de communistische partij van Duitsland in een rapport op, dat de winstverhoudingen bij Siemens op een ijsberg lijken. Slechts 10 pet van de winst is in de jaarstukken zicht baar, de rest blijft verborgen. Die is gewoon 'weggewerkt'. Een bewering, die dan als volgt wordt gestaafd: aan de nettowinst ad DM 154 min moet nog DM 290 miljoen van de met DM 462 min als 'veel te hoog' beschouwde afschrijvingen wor den toegevoegd. De bijdrage die Sie mens verstrekt voor oudedagvoorzie- ning en andere sociale zaken van zijn medewerkers moet voor tweederde als een verkapte winst worden be schouwd. Daarom is DM 195 min van de DM 293 min hiervoor uitgegeven ook als bestanddeel van de winst te zien. De te betalen rente ad DM 246 min wordt, aldus het 'Handelsblatt' eveneens winst genoemd. Dit bedrag komt nl. de Siemens-arbeiders toe en niet vreemde kapitalisten. Van de post overige uitgaven op de verlies- en winstrekening ad DM 1125 min wordt eveneens tweederde, dus DM 750 min, aan de winst toegerekend, evenals nog de posten belastingen (excl. btw) ad DM 212 min en de wettelijk voorgeschreven sociale las ten ad DM 401 min. Reden: deze posten zijn betaald uit winsten, waar over de werknemers niet konden be schikken. Na deze correcties komt de totale winst bij Siemens dan uit op DM 2281 min in plaats van op DM 154 min. De communistische partij van Duitsland zegt ook nog hoe aan deze 'uitbuiting' van de arbeidei een einde kan wor den gemaakt: maak van Siemens een 'volkseigen Betrieb', zoals ook in de Asbestos Corp. Canada Fund. Consul Bathursl Dom Tar Chcm Huskv Nal. Gas 1/11 2/11 183;. ISHb 65.17 14% 14% IS3, 15 15% 12 11% Mass Ferguson 15% 16 16% Nat. Resources 7.84L Shell Canada 50% 52% 52% lndust. Sporen Util. ubl. Mods 31 okt. 955.52 220.29 116.88 74.26 446.2 lnov. 968.54 222 18 118.07 74.29 446.8 2 nov. 973.06 223.07 118.51 74.16 445.9 31 okt. 15.450 18.970 1.749 957 484 lnov. 21.360 23.6x0 1.780 1.043 437 2 nov. 20.690 22.290 1.777 834 611 Chevron-verkoopdirect eur: AMSTERDAM Op den duur moeten de kleine benzinestations in ons land worden gesloten. Ze worden langzamerhand onrendabel om dat de marges minder gunstig worden. Hiervoor waarschuwt in het blad Onder Chevron Vlag mr. L. A. ten Bruggen Cate, verkoopdirec teur van Chevron. Oorzaak van die kleinere marges is o.a. de druk op 'de olieprijzen door de eisen van de producerende landen en de steeds grotere concurrentie tussen de benzinemaatschappijen. CHICAGO Tarwe 1/11 2/11 dec. 218% 221% mrt. 2217» 223% mei 218% 219% Mals dec. 137% 136% mrt. 143% 141% mei 146 144% Haver met 88% 88% 87% 87% dec. 87% 87% Sojabonen 35874 358% jan. 35874 357% mrt. 361% 360% WINNIPEG Rogge dec. 121%n 12174 b mei 127 127% juli 127% b Haver dec. 87 87 %b mei' S9L 89%b juli 88 %b 88% b - Gedaan; b - Bieden; L - Laten: n - Num. Gerst Tin dec. 124% 124% Sir. loco 175-182'. jL 174%-182 L mei 127 '4L 127%L juli 12774L 12774b Loud Sir. loco 5.00-5.50 5.00-5.50 LIJnzaud nov. 348 352% b ANTWERPEN dec. 322% 327-„ Austr. wul gesl. 173b NEW YORK dec. Real. 170b Kaioen jan. gesl. 167b dec. 29.44-45 29.18 mrt. 29.25-26 29.05 ROUBAIX jull 29.68 29.40b-42L Wultups nov. gesl. Cacao 3774 dec. gesl. 19.70-19.75 Loco G 38% Jan. gesl. 19.55b Loco B 36 35% dec. 32.92 32.70 LONDEN mrt 32.56 32.35 Metalen en per ton Woltops loco 144.50n 148.50n Tin loco 1583-1584 1582-1584 dcc. 143.50 146.50 148.50b Id. 3 mnd 1593-1594 1592-1593 Suiker co Ir. II Koper loc 434-435 4S3%-434% loco 7.15 7.30 Id. 3 mnd 444%-445 444-444% Jan. 7.28n 7.22n mei 7.59-55g 7.50-47g Loud loco 124%-% 125%-125% id. 3 mnd 124%-124% 126%-126 Koper dec. 47.95 47.70 Zlnk loco 157%-157% 158%-15S% )an. 48.30 48.10 puut E -pi 161=4-162 162%-163 NEW YORK AC F Industries Airco Allied Chemical Alum co of Am American Brands Am Can Am Cyanamid Am Eleclr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt ar.d Rei Am Tel and Tel Ampex Anaconda Armco Steel Allaiii Richfield 29% 33% 29% Het is moeilijk precies aan te geven waar de grens voor een klein benzi nestation ligt. Het ligt van geval tot geval anders, terwijl verder een ver schil maakt of het een eigen station is of een verkooppunt van een dealer. Een nieuw te bouwen station waar naast benzineverkoop weinig andere activiteiten worden ontplooid, met een omzet beneden de 500.000 tot 600.000 liter kan op dit moment nau welijks interessant zijn. En die lijn verschuift steeds verder. 'Maar een garagebedrijf met agentschap dal b.v. 100.000 liter per jaar verkoopt en daarnaast nog 25.000 liter motorolie, wü ik als relatie graag houden', aldus de heer Ten Bruggen Cate. 'Maar je kunt niet generaliseren.' Daarbij komt nog, dat er verschil is tussen bestaan de verkooppunten en nieuwbouw. Voor nieuwbouw ligt nu de grens al bij een potentiële, omzet van 1,2 tot 1,3 min. liter per jaar. Assortiments verbreding is voor hen, die niet meer kunnen bestaan van alleen de benzi- ne-omzet, zeer belangrijk. Daarnaast is efficiency een groot vereiste. Efficiency is ook voor de maatschap pijen steeds grotere noodzaak gewor den. Gezien de kleinere marges is het rendement van vroegere investeringen te laag geworden. De omzetvergroting door het zich uitbreiden van het auto park in ons land is in de verste verte niet genoeg om de teruggelopen mar ges te nivelleren. Ook de concurrentie werkt drukkend: zo is in Nederland de produktie van aardolieprodukten ongeveer 2,6 maal zo groot als de vraag. Dat betekent dat die overpro- duktie moet worden geëxporteerd. De praktijk leert echter, dat een deel daaivan via de achterdeuren van en- keie raffinaderijen toch op de Neder landse markt komt en daar prijsbeder- vend werkt, aldus de heer Ten Brug gen Cate. DE N HAAG De hypotheekporte feuille van dc gezamenlijke Neder landse hypotheekbanken (de Scheeps- hypotheekbank uitgezonderd) is in de eerste 9 maanden van dit jaar met ƒ360 min. gestegen tot ƒ4.1 mrd. In dezelfde periode van 1971 beliep de stijging ƒ336 min. De toeneming in het tweede kwartaal was het grootste n.l. 128 min, op de voet gevolgd door het derde kwartaal (ƒ123 min). In de eerste drie maanden van dit jaar werd voor ƒ109 min. aan hypo theken verstrekt. De uitstaande pand brieven en schuldbekentenissen ver toonden eveneens een opgaande lijn en wel van 3.55 mrd begin 1972 tot 3.96 mrd per 30 september. HflldiX Bethlehem Steel Boeing Burlington lnd Canadian Pacific Celanese Chase Manhattan Chesap and Uhio Chrysler Cities Service Colgate-Palmolive Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cunt Oil Curtlss-Wright Curtiss-WrlRht A Dari Industries Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) Eastman Kodak First Nat City 7% 7% 19% 19% 21% 21% 70% 70% 43% 44% 25% 25% 2174 517ieX 30% 31% 14% 35 14% 35 5» 58'i, 48% 47' 33% 3a 42% 42% 87 86% 18% 16% 37% 37% 24% 24% 29% 29% 36% 36% 33% .32% 41% 49% 49 42 43% 96% 97% 172% 172 140% 142% 74% 74% Gen Electric Gen Fonds Gen Molurs Gen Publ Util Gen Tel and Elec Getty Oil Giletie Cimbel Brothers Guiidvear I and R Gulf "Oil Illinois Centr lnd Insllco Int Bustin Mach Int Harvester int Nickel of Can Int Paper Int Tel and Tel 29% 91% 61% 2074 26% 13% 389% 37% 31% 37% 54% Olln 16 16% Pacific Gas and EI 31s; 31% Penn Central 3% 3 PepsiCo 83% 84% Phelps Dodge 39% 39% Philip Morris 1047'» 106% Philips Petroleum 35% 35' Procter and Gamb 108% 107% RCA 36 36% Republic Sieel 25% 24% Reynolds Ind 51% 52 Royal Dutch Petr 37 36% Admiral Corp Allegheny Pow S Akzona Am-Standard Amsted Ind Can Breweries Cerro Chadhuurn Gelb Chase Select Fd Columbia Gas Cool Telephone 28% 29 11V4 11% 42% 42% 14% 14% 2% 2% 11.25 11.28 28% 28% Marcor 237k 24% Martin Marietta 19% 19% May Dep Stores 47 47% Mcdunnel Uuuglas 33% 33», Mobil Oil 71% 71% Nabisco 57 56% Nal Cash Register 34% 34 Nal Distil and Ot 16% 16% Nal Gvpsum 17% 17% Nat Steel 40% 40% Nat Lead Ind 151» 16 North Am Rockw 34% 34% Gen Cigar 18% 18 'i lnt Bnk for Rec 98 %b 94% b Ini Klav Frag 81% 81% (nt Paper IS 4) Inlerspar 25.30 25.50 Kansas City Ind 41% 41 Kansas Power 28% 28% KI.M 37% 37% Kroger 20% 20 Leasco 19% 197» Lone Star Lemen 23 23% Lehman 17% 17% Madison Fund 12% 127'. Santa Fe Ind Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Southern Railway Sperrv Rand Standard Oil Cal. Standard Oil Ind Exxon Corp. Studebaker-Worthl Sun Oil 31% 31% 11174 112% 49 49% 20% 20% 41% 41% 46% 47' 48% 483', 74% 747» 79% 78% 85!4%ex 51% 51% 42 4174 Texaco Texas Gulf 37%e 37"% Texas Instrum 177 177 Transamerica 18 17% Unilever Union Carbide Uniruyal United Aircraft United Brands U S Sieel 45 45 45% 45% 15% 15»i 46% 46% 12% 12% 28% 28% 49 Woolwurth 317, 31% Nat Can NY Cuntr A North West B N Amer Philips Co 157'. 7 737k 347k 15% 7% 72 34% Occidental Petr 13% 13% Pacific Light Public Serv 23% 24 24 24% Standard Brandt 48% 4974 Tandy Corp 41 41% Union Elect United Corps United Gas 17% 9% 18% 17% 9% 18 Western Bancorp 36 36%

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19