De Sadisten': écht aeeld van Australië DISCUSSIE KUNSTBELEID :ILMPREMIERES VAN DEZE WEEK Boeiende tentoonstelling van Eisenstein in het Filmmuseum Amerikaanse dichter Ezra Pound overleden Minister Engels wil subsidie we ttelijk regelen FREEDO/V1M/EEK Nieuw blad 'Filmfan' SIP* #5? Ezra Pound (links) in gesprek met de Italiaans-Amerikaans compo- ijOL'W/KWARTET VRIJDAG 3 NOVEMBER 1972 BINNENLAND Tll/Kll De Sadisten, zoals Outback hier heet, gaat het niet om sadisten in het bijzonder, maar over Austra- rs die zich in Bundanyabba op hun vrije dagen rot vervelen, al willen zij dat niet weten. Zij noe- n Yabba, dat afgelegen mijnwerkersstadje, 'de beste plaats op aarde'. Zolang er bier is tenminste, drinken ze bij sloten, met wat whiskij er tussendoor, en wie een biertje weigert is beledigend. Ze n vlot van weggeven, dat wel. En ze vergokken met een simpel kruis-of-munt weeklonen. andere sport is kangeroes jagen. )on met de auto de steppe op, kanten heen, en dan kangeroes idrijden of -schieten. En de gewon- afmaken met een mes. De lol rvan is dat zo'n beest soms vecht ir zijn leven. Daar zijn ze dus wel i5ten in. Omdat kangeroes uitge- id dreigen te worden is er aan zo'n de, joelende, dronken jacht veel 'dacht besteed. J jonge onderwijzer (Gary Bond) let het allemaal meemaken. Hij zit, veel verder in dat eindeloos vlak ke. droge, hete en lege land, in een schooltje zijn studieschuld aan de re gering bij elkaar te verdienen. Met Kerst wil hij naar zijn meisje in Sydney. In Yabba moet hij overnach ten. Ze gieten hem daar vol bier. Hij vergokt al zijn geld in de hoop de schuld te winnen. Overgeleverd aan de andere kerels moet hij hun genoe gens meemaken. Zuipen, rommelen met een triest sletje, jagen, vechten, schreeuwen en vernielen. En als hij daar met moeite van los komt, rijdt een vrachtwagenchauffeur hem per vergissing weer naar Yabba terug. Zijn zelfmoord mislukt en hij komt weer net op tijd bij het schooltje. Dat is een houten hok, bij een ander hok als hotelletje, en een perronnetje aan de spoorlijn die van horizon naar horizon loopt. Ted Kotcheff verfilmde dit verhaal, naar een scenario van Evan Jones, ter plaatse. De schroeiende verlatenheid is in de eerste beelden al bedrukkend. Het hotel en de rumoerige kroeg in Yabba, met een zonderlinge dodenher denking tussen de herrie door, lijken echt genoeg. Er worden werkelijk Donald Pleasance en Gary Bond in De Sadisten kangeroes vermoord. De kerels zijn onbehouwen en dn zekere zin goedhar tig ook, met zo'n mannen-onder-el- kaar-jovialiteit, die tegen het homofie le aanhangt. Donald Pleasense maakt een prachttype van een alcoholisch blitieke films het hele land D kan bij tijd en wijle best eens tek hebben op filmkeuze en werk- e van de Cineclub, de organisatie de politieke film in haar vaandel 'ft geschreven. Dit neemt niet weg, zij met beperkte mankracht en i beperkt budget een 'festival' van grond heeft gekregen, waar men «n maar d'iep de hoed voor kan emen. Het heet 'Vrijheidsweek' en speelt zich af van 3 tot en met 12 rember. Het centrum is de Brakke nd te Amsterdam, waar tentoon- Hingen worden gehouden en een Alimentatie- en persafdeling geves- 'zijn. Verschillende regisseurs zijn t de gelegenheid naar Nederland omen en de week wordt besloten een demonstratieve slotbijeen- it in de Mozes en Aaronkerk te lerdam, met films over Ierland sprekers van de IRA en de Black "lers. |r de activiteiten blijven niet be- 't tot Amsterdam en andere grote middelgrote steden (Rotterdam, 'it, Eindhoven, Arnhem, Nijme- Tilburg, Den Haag schittert, Het herkenningsteken van de 'Vrijheidsweek', van 3 tot en met 12 november. vreemd genoeg, door afwezigheid). Ci neclub trekt, zoals gebruikelijk, het land in om zijn films in vormingscen tra en buurthuizen, in dorpscafé's en wereldwinkels aan de man te bren gen. Ze zijn present in Beneden-Leeu wen, in Helden-Panningen en in St. Willebrord, om maar een paar namen te noemen van plaatsen die niet ie dereen zo maar een, twee, drie zal kunnen aanwijzen op de kaart. Het accent ligt op revolutionaire films uit Latijns-Amerika en uit actie films uit de Nederlandse stadsbuurten (Iroek, het kind van de rekening en de nieuwe Jordaanfilm). Maar er zijn ook films over China en Rhodesië, er is de Franse stakingsfilm Baas in eigen Fabriek en de schokkende Viet- nam-documentaire Winter Soldiers, enfin, teveel om op te noemen. Voor inlichtingen omtrent tijd, plaats en omstandigheden kunt u zich wenden tot Cineclub, Prinsenstraat 28, Am sterdam, telefoon 020 - 250045 - 250057 255523. W. Wielek-Berg Zienema Octopus In Oktopus aan de Amsterdmase Kei zersgracht, waar aan allerlei artistieke en anderssoartiige activiteiten wordt gedaan, is ook een 'zienema' geves tigd, een club die tot doel heeft films te vertonen die om welke reden dan ook niet normaal in roulatie komen. Een alternatief bioscoopje dus. gestof feerd met kerkbanken, maar men moet wel lid zijn om erin te mogen. Twee gulden per jaar kost dat en men koopt daarmee bovendien in spraak. De leden vormen een collec tief, dat in openbare vergaderingen de programma's bepaalt. In principe wor den elke vrijdagavond voorstellingen gegeven. Twee Oktopus-evenementen, Fidel, een filmportret van Fidel Castro en een avond met diverse Latijnsameri- kaanse films, zijn in Cineclub's Vrij heidsweek opgenomen. Maar de eroti sche underground-films van de En gelsman Steve Dwoskin, die op 3 en 4 november worden vertoond, zijn uit sluitend van Oktopus. Ze gaan over sexuele activiteiten van mannen en vrouwen, hijgend op weg naar het einde. Steve Dwoskin omhangt het overbekende gebeuren met allerhand pretentieuze mooifilmerij en gezochte achtergrondgeluiden en laat het on draaglijk lang duren. Hij heeft het vooral op gezichten voorzien, die tast hij af met de camera tot er niets meer te tasten valt en dan gaat hij nog door. Voor mij hoeft het allemaal niet. W. W.-B. ftlan I moet nu, na maanden en anden voorbereiding, bij ongeveer verkopers van bladen liggen. ƒ2.50,- de prijs die op de voor- Bjna strategisch is vermeld onder beha van Rita Hayworth krijgt koper een dikke krant vol lees- rk en plaatjes. Rita Hayworth en rlon Brando kregen elk eerlijk 11 pagina's foto's uit de archieven, oie en grote foto's Rita ligt 3 te zwijmelen over twee pagina's ®aar als pin-up (opgeprikt dus) "en zij spoedig vervallen aan de »te vergeler, op dat krantenpapier. Janet Leigh en Eddie Constantine weet u nog? staan er ook veel in en zij hadden, in interviews gezellig wat te vertellen. Over vroeger, toen zij nog sterren waren. Het oude ster rensysteem, dat ogenschijnlijk voorbij is (honoraria van Marlon, Liz, Ri chard e.a. spreken het met zes, zeven cijfers duidelijk tegen) wordt door Filmfan weer opgehaald. Nostalgiek, met alles wat erbij hoort. Zelfs de regisseurs die aan het woord komen, oudjes als John Huston en Douglas Sirk van de melodrama's doen lekkere neurotische anekdotes over moeilijke sterren door hun verhalen. Jan Wol kers die van thuis niet naar de bio scoop mocht, praat nog verlekkerd van zijn denkbeeldige zonden met Ma rilyn Mariene, Mae, Brigitte, en Tar- zan. die hij zo mooi kon nabrullen. Bovendien zijn er ook nog pagina's 'gossip' (roddel) en nieuws. Er is een verjaardagskalender van de maand zo dat de echte fans Hedy Lamar, Abel Gance, Petra Laseur en vele anderen een kaartje kunnen sturen. Het pittig ste stukje in Filmfan gaat over kat en muis Tom en Jerry. Filmfan is, naar het eerste nummer te oordelen een blad voor bioscoopgangers die geen, of niet alleen, filmkritieken willen lezen, en van redacteuren als Fred van Doorn, Ap van Ieperen, Peter van Bueren. Thijs Ockersen onder meer, die wel eens wat anders willen doen dan kritieken schrijven. vervallen dokter, Chips Rafferty doet een luie politieman, Sylvia Kay is de indroevige vrouw die bij gebrek aan een man elke man wel wil, Al Tho mas speelt haar zwaar drinkende va der. Alle types zijn raak neergezet. Het beeld van het Australische leven buiten de grote steden, in het barre binnenland, is naar de werkelijkheid, maar eenzijdig misschien. De mensen van Yabba en akelig-wijde omstreken houden het daar blijkbaar toch uit. Maar de lust om daarheen te emigre ren zal bij het zien van deze film wel vergaan. BER 1IULSING (Amsterdam-Alhambra, 18 j.) AMSTERDAM Het Film museum heeft, in vier zalen van het Stedelijk Museum, van 1 no vember af tot aan eind december, een bijzonder goede Eisenstein- tentoonstelling. Samengesteld uit de collecties en archieven in Mos kou en Bielye Stolhy, speciaal voor Nederland. Mooi en boeiend samengesteld om een indruk te geven van Eisenstein's veel zijdige en voortdurende ontwikkeling. Natuurlijk zijn daar do foto's uit zijn films, de bekende en de nimmer vol tooide Staking, Potemkin. Oktober, Het Oude en het Nieuwe, Que Viva Mexico, De Weiden van Besjin, Alek- sander Nevski, Iwan de Verschrikke lijke en die foto's zijn zo gekozen, dat zij de stijl, de voortgang, de bedoeling van elke film duidelijk ma ken. Er zijn ook series kleinere foto's, die getrouw zijn methode van monte ren tonen. En daar tussendoor, ermee verbonden, zijn er de tekeningen. Sergei Eisen stein tekende al wat hij zag, in werke lijkheid of visionair als toekomstig filmbeeld: karakters, kostuums, de cors, bewegingen. Hij noteerde zijn gedachten, plannen, indrukken en in vallen in tekening. Haastig opgezet, op hotelpapier soms, maar altijd raak in vastbesloten, levendige lijnen, be stemd als geschetste notitie voor wat eens filmbeeld en filmactie zou moe ten worden. Niet om tekenaar te zijn dus, maar hij was er wel een. Er zijn zo'n honderdvijftig tekeningen meege komen. Hele series, waaraan te zien is wat Eisenstein voor ogen stond, hoe Sergei Eisenstein hij zich een filmische ontwikkeling dacht, en in welke stijl dat zou moe ten gebeuren (of gebeurd is). In een bepaalde volksstijl, bijvoorbeeld die van Mexico, of in een romantische historische, of in een satirische, cari- caturale. Hij begon, jong nog, pas twintig, als decorontwerper voor Mysterium Buffo van zijn vriend Ma- jajovski in 1918. Hij werkte, als ont werper en regisseur, voor het theater. Toen al met nieuwe vormen om het toneel dichter bij het publiek, middenin, te brengen. Toen al met experimenten, die nu nog nieuw ge- noemd worden, met een soort totaal theater, als Meyerhold, zijn leermees ter. Hij liet Gasmaskers van Tetrjakov al in de Moskouse gasfabriek spelen, in '24, en kwam tot de film doordat hij het toneel verrijkte met projec ties. De eerste zaal is aan zijn theater werkzaamheden gewijd, en daarbij is de nadruk gelegd op de vernieuwin gen die Eisenstein vond op grond van het al bestaande, dat hij niet weg wierp, maar veranderde naar de nieu we eisen van die tijd. Een revolutio naire tijd die hem, naar hij schreef, tot de kunst leidde (anders was hij misschien ingenieur geworden, zoals eerst het plan was), en zo leidde de kunst hem weer tot de revolutie. Hij bleef zijn leven lang, tot aan 1948, een rusteloze, geniale zoeker, die niet altijd gewaardeerd en gevolgd werd, maar toch ook niet werd vergeten of verworpen. Deze tentoonstelling getuigt ervan. Foto's en tekeningen worden nog aan gevuld met projecties, vele affiches en enkele bijzondere documenten. Voor zijn andere werk, zijn theorieën, les sen, lezingen, artikelen, die in vijf dikke boeken in verschillende talen zullen verschijnen, was op deze ten toonstelling geen ruimte meer. Het Filmmuseum is, zoals wij vorige week al vermeldden, op 1en 2 november begonnen met de vertoning van de Weiden van Besjin en Pantserkruiser Poterakim en zet het programma voort met Oktober (9 nov.) Het Oude en het Nieuwe (de Generale Lijn) (22 nov.), Que Viva Mexico (23 nov.) Aleksander Nevski (29) Ivan de Ver schrikkelijke (30). B. H. krijgen als de subsidie aan bijvoor beeld het onderwijs. Een kunstbeleid dat is gericht op de maatschappelijke werking van de kunst, moet ook ten aanzien van indi viduele kunstenaars deze richtlijn aanhouden. Dat houdt in dat dit be leid moet zijn gericht op de werking van hun produkten op de samenleving en niet op de instandhouding van de kunstenaars als zodanig. Dientengevolge is er geen aanleiding te aanvaarden dat ieder, die zich als kunstenaar presenteert, er recht op heeft dat de overheid hem in de gelegenheid stelt zijn creativiteit op de door hem gewilde manier te bele ven en hem tevens de bestaansbasis daartoe verschaft. Deze instelling, al dus de nota. moet in haar absoluut heid met grote stelligheid worden verworpen. In dit verband is de passage belang rijk waarin de nota de sociaal-econo mische maatregelen aansnijdt Een blijvende garantie van beroepsuitoefe ning door specifieke groepsregelingen of andere specifieke voorzieningen van sociaal-economische aard moeten, zo wordt gesteld, terdege worden ge toetst op de vraag of zij permanent moeten voortbestaan. De nota be schouwt sociaal-economische maatrege len als tijdelijke noodvoorzieningen. Wanneer er structurele en blijvende storingen in de arbeidsvoorziening op treden. moet gezocht worden naar een andere werkwijze die gericht is op de algemene verbetering van de werksi tuatie of zonodig op ombuiging van het terrein van beroepsuitoefening. Kunst bedrijven Het hoofdstuk over kunst bedrijven handelt voornamelijk over concert- en theaterleven. Daarvan wordt gezegd dat het wegens de hoge kosten niet zonder subsidie kan bestaan. De over heid houdt dit door haar steun in stand vanwege de maatschappelijke betekenis zowel door de directe deel neming als door het indirecte bereik ervan (radio en tv). Nadrukkelijk wordt echter gesteld dat dit niet in houdt dat voortgezette steun aan ie der willekeurig orkest, toneelgezel schap of opera verantwoord is. Een mogelijk aangrijpingspunt voor het kunstbeleid is volgens de nota een accommodatiebeleid, gericht op de ruimten waarin kunst en cultuur zich afspelen. Totnutoe werd door de rijksoverheid de verantwoordelijkheid daarvoor primair aan de locale over heden overgelaten. Eenzijdig Nederland beschikt thans over een niet onaanzienlijk aantal schouwbur gen die tamelijk eenzijdig zijn inge steld op traditionele kunstuitingen. Het is niet noodzakelijk, aldus wordt geconstateerd, in deze categorie nog stimulerend op te treden. In de cultu rele sector wordt de door statussym boliek gevoede behoefte aan officiële cultuurpaleizen steeds minder, terwijl in de sector van het maatschappelijk werk het besef groeit dat uit de culturele sector een reëel antwoord kan worden gegeven op tal van maat schappelijke wensen. Een accommodatiebeleid dat met de zich ontwikkelende inzichten rekening houdt, kan van grote betekenis zijn voor het gehele complex van het soci aal-culturele werk. Met name zal een dergelijk beleid zich moeten richten op het ontstaan van accommodaties die veelzijdig bruikbaar zijn en een informeel karakter hebben. En dan nog... Wie de tentoonstelling van grafie ken, tekeningen en beelden van Kathe Kollwitz in Tilburg gemist heeft, kan mi tot 3 december terecht in 'De Moriaan', Markt, Den Bosch. 'Beelden binnen', tot 20 november in het 'Markiezenhof', Bergen op Zoom: een collectie kleinere plastie ken, die een representatief overzicht geeft van de hedendaagse Nederlandse beeldhouwkunst met de nadruk op de laatste vier jaar. Op de tentoonstelling 'Mensen kij ken' die tot 28 januari in Dordrechts Museum gehouden wordt, laat men aan de hand van verschillende groe pen portretten zien hoe mensen (ge durende de laatste vier eeuwen) in hun verschijningsvorm kunnen veran deren, maar dn wezen dezelfde men sen blijven. VENETIë De bekende Amerikaanse dichter Ezra Pound is woensdagavond in een ziekenhuis te Venetië overle den. Hij was maandag 87 jaar gewor den. Sinds 1958 woonde de dichter, die eens door T. S. Eliot 'de grootste vakman' werd genoemd, in totale af zondering in Venetië. Hij kwam daar, nadat hij dertien jaar in een psychia trische inrichting te Washington had gezeten. Aanleiding hiertoe was het feit, dat hij gedurende de Tweede Wereldoorlog vanuit Rapallo anti- Amerikaanse radio-uitzendingen voor het fascistische Italië verzorgde. In een van die radiopraatjes zei hij toen: Als de Amerikanen zo verstandig wa ren geweest Roosevelt en zijn joden of de joden en hun Roosevelt uit te schakelen, zouden zij nu niet in oor log zijn'. Hij liet zich ook meermalen gunstig uit over het optreden van Hitier. Doordat hij, na naar Amerika te zijn gebracht, geestesziek werd verklaard, ontkwam hij aan een pro ces wegens landverraad. Toen hij in 1958 uit de inrichting werd ontslagen, vroeg hij zich af: 'Hoe kan iemand in Amerika leven buiten een krankzinni gengesticht?' Ezra Loomis Pound werd op 30 okto ber 1885 te Hailey in de staat Idaho geboren. Hij speelde op het gebied van de dichtkunst een dergelijke rol als Picasso in de beeldende kunst en Strawinsky in de muziek. Hij wordt beschouwd als een van de meest in vloedrijke en tevens meest ondoor grondelijke schrijvers ter wereld. Hij had een grote invloed op auteurs als James Joyce, Robert Frost, Ernest Hemingway, T. S. Eliot en Wyndham Lewis. Dikwijls werd hij ook aangeduid als de vader van de opstandige beweging in de moderne Europese letterkunde. Pound kwam in 1907 naar Europa en maakte al snel furore in de literaire salons van Londen en Parijs. Zijn meest beroemde gedichten zijn de 800 bladzijden beslaande centos, die de gedachten weergeven van de mens heid van Confucius en Aristoteles via het Romeinse Rijk tot de moderne tijd. an een onzer verslaggevers EN HAAG Minister Engels (cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) heeft gisteren een fecussienota kunstbeleid' gepubliceerd, waarin het ministerie zijn beleidsopvattingen formuleert I ter discussie stelt van alle betrokkenenkunstenaarsorganisaties en kunstinstellingen alsmede pro- bciale en gemeentelijke overheden. titel 'discussienota' is gekozen om it naar de mening van de minister vaststelling van het beleid niet van ven af moet worden opgelegd, maar deze vaststelling moet worden irafgegaan door een brede discussie >r het nagestreefde doel. De minis- kondigt deelnota's aan voor de ■schillende sectoren, maar ook voor er algemene problemen als bijvoor- ild de amateuristische kunstbeoefe- n paar concrete punten uit de nota a de minister spreekt zich duidelijk voor het scheppen van een wette- >lj ke regeling voor het subsidiestelsel; het beleid zal gericht moeten zijn de maatschappelijke werking van kunst en niet op het kunstenaar- ihlap (en samenhangend daarmee) het beleid zal eerder streven naar teek scheppen van culturele voorzie- llfcen (een accommodatiebeleid) dan het instandhouden van organisaties instellingen, die nu middel zijn Pt r een kunstbeleid: het cultureel beleid van de rijkso- heid en dat van de provincies en leenten zal meer dan nu het geval als aanvullend moeten worden ge- tel fl menleving' TT LM rl i uitgangspunt van de nota is ook Ti kunst en overheid elkaar slechts ,ro r ontmoeten, waar de kunst in icte relatie staat tot de samenle- ^6g; dat kunstbeleid niet in dienst gloort te staan van de kunst, maar drel» de samenleving. ILje de doelstellingen, de middelen en beleidspositie er in het algemeen zouden moeten zien wanneer de rheid wil bijdragen aan het functi- Q|ren van de kunst in de samenle- wordt in het tweede deel van de behandeld. Doelstelling van het stbeleid. zo wordt gesteld, is geen rkeur voor één bepaalde soort st. Maar er moet wel geselecteerd Minister Engejs van CRM worden, en dat gebeurt in belangrijke mate op advies van derden. Tot nu toe was het belangrijkste be leidsinstrument van de rijksoverheid de subsidie. De huidige vorm van subsidiëren berust op ministeriële be schikkingen welke genomen worden op grond van de departementale be groting. Men kan inderdaad stellen, aldus de nota. dat in het huidige bestel te weinig garantie bestaat op continuïteit van bestaande voorzienin gen. Mede met het oog op het belang dat aan de duurzame aanwezigheid van kunstuitingen in onze samenle ving moet worden gehecht, is een wettelijke regeling in beginsel ge wenst. Dat betekent dat minister En gels hier erkent dat de subsidies aan de kunsten dezelfde basis dienen te

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11