onservatieven innen in Canada Vpro morgenavond: Moskou laat Cairo een jaar op wapens wachten Amerikaanse 'liberals' hoek waar de slagen in de vallen Joden willen terug naar Sowjet-Unie de Vpro... waard om naar te kijken.» waard om lid van te worden! Bonn eist berechting van vliegtuigkapers Heath stelt vakbonden voor keuze 'ware klap voor partij van premier Trudeau Moskou zou Finse banden met EEG willen blokkeren Indonesië overlegt over anti-guerrilla Treinongelukken in Tnrkiie en Zwitserland Makarios wil niet Stuurden Russen zich zelf uit Esypte weg? [■ROUW/KWARTET WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 BUITENLAND T7/K9 [TAWAT (AP, Reuter, UPI) De Canadese liberale partij van premier Pierre Elliot Trudeau reft een zware nederlaag geleden bij de maandag gehouden algemene verkiezingen. «pjglB )e partij van Trudeau heeft de abso- ute meerderheid in het parlement erloren. De liberalen hadden 147 van e 264 zetels in het parlement. Koe rd de uitslag van de verkiezingen isteren nog niet volledig was bleek it de liberale partij al 39 zetels was vijtgeraak en nog slechts 108 parle- lentszetels in haden had. )e grote overwinnaar is de progres- ieve conservatieve partij van Robert itanfield gewonden. Zijn partij bleek eeds 109 zetels te hebben gewonnen egen 74 bij de vorige verkiezingen. )e twee grote Canadese partijen staan het parlement nu ongeveer even terk. De linkse Nieuwe Democraten van partijleider David Lewis heeft blij- ;ens de voorlopige uitslag 32 zetels ;ewonnen. De, in het franstalige Quebec gevestigde. Sociale Krediet- partij kreeg 15 parlementszetels De Nieuwe Democraten hebben laten weten niet bereid te zijn een coalitie met één van de twee grote partijen jan te gaan. David Lewis heeft giste ren verklaard dat zijn partij de libera len indien zij een minderheidsrege ring gaan vormen zullen steunen 'bij goede wettelijke maatregelen en be strijden bij een slechte wetgeving'. 'Wij zullen veranderingen eisen in het belastingsysteem', aldus Lewis, Trudeau WENEN, MOSKOU (Reuter, UPI) In Oostenrijk wachten 92 Rus sische Joden die naar Israël waren geëmigreerd, op het ogenblik dat zij naar de Sowjet-Unie mogen terugkeren. Zij waren 'gezwicht voor de zionistische propaganda, maar in Israël gekomen vonden ze het leven daar erg moeilijk', aldus het Oostenrijkse communistische blad Volksstimme. Op de vraag waarom de Russische autoriteiten zo talmen met het verle nen van toestemming om terug te keren een groot deel van de 92 Joden verblijft al maanden in Wenen antwoordde een van hen op een persconferentie, dat hun huizen en betrekkingen aan andere Russen zijn gegeven. Een Russische functionaris voegde er aan toe dat emigratie in de Sowjet-Unie wordt beschouwd als Verraad aan het vaderland'. Er is een grondig onderzoek nodig om uit te maken of de 92 Joden al dan niet mogen terugkeren. Sinds begin 1971 zijn meer dan 30.000 Joodse Russen naar Israël geëmigreerd. In een open brief aan partijleider Leonid Breznjew hebben 47 Russische Joden opnieuw de aandacht gevestigd op het feit, dat duizenden Joodse Russen toestemming om te emigreren wordt geweigerd. Tot de onderteke naars behoren zes hoogleraren, onder wie Benjamin Levitsj, lid van de Sowjet-academie van wetenschappen. Eerder had Russische veiligheidspoli tie Wladimir Slepak gearresteerd, een bekend strijder voor onbeperkte emi gratie van Joden uit de Sowjet-Unie. Hij was een van de 25 Joden, die maandag naar het hoofdkwartier van de Communistische partij waren ge gaan om een officiële verklaring te vragen inzake deze emigratie. Slepak en anderen hebben vergeefs gepro beerd, de Sowjet-Unie te verlaten. Een rechtbank in de Russische stad Noginsk, 60 km ten oosten van Mos kou, heeft de sterrenkundige Kronid Loebarsky veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens het versprei den van anti-Russische propaganda. Dit is in dissidente kringen in Moskou vernomen. Het proces tegen de 38-jarige weten- OSLO, HELSINKI (Reuter, UPI) Volgens het Noorse dagblad Dagbladet heeft de Russische par tijleider Leonid Breznjew de Fin se president Kekkonen bij een re cent bezoek aan Moskou gewaar schuwd dat Finland geen associa tieverdrag met de EEG moet te kenen. Moskou zou vrezen dat een dergelijke stap de vriendschap tussen beide lan den aantast. Breznjew meent dat de EEG de banden tussen Finland en de Sowjet-Unie los wil maken, aldus het Noorse blad, dat betrouwbare Finse bronnen citeert. Moskou zou een be roep op Kekkonen hebben gedaan de ondertekening van het associatiever drag met de EEG uit te stellen. Hoewel Kekkonen Breznjew had ge zegd dat hij persoonlijk garant staat voor het voortduren van vriendschap pelijke betrekkingen met de Sowjet- Unie was de Russische partijleider daardoor niet overtuigd, aldus Dagbla det. Het Zweedse dagblad Dagens Nyhetes heeft hetzelfde bericht gepu bliceerd. Het Finse ministerie van buitenlandse zaken heeft het bericht van het Noor se blad gisteren tegengesproken. Vol gens het ministerie heeft het Kremlin beloofd hoegenaamd geen druk uit te oefenen op Finland bij zijn ERG- besluit Finland en de Sowjet-Unie hebben ruim 20 jaar geleden een verdrag van vriendschap en samenwerking geslo ten, dat later is verlengd. Vrijwel niemand weet precies wat de werkelij ke inhoud van dit verdrag is. Wel is bekend dat het verdrag voor Finland herhaaldelijk aanleiding is geweest tot een terughoudende houding jegens het Westen. schapsman begon vorige week donder dag en eindigde maandag. Geen van zijn vrienden, onder wie de atoomge leerde Andrej Sacharow, kreeg toe stemming het proces bij te wonen. Loebarsky werd op 17 januari in Moskou gearresteerd tijdens een actie van de geheime politie (KGDB) tegen 'de kroniek van de huidige gebeurte nissen' en andere ondergrondse litera tuur (Samizdat). Volgens zijn vrien den vertelde Loebarsky de rechtbank onder meer: 'Processen als dit kunnen de problemen van een maatschappij die Samizdat kent niet oplossen. Al leen een ongecensureerde pers en een algemene democratisering van het land vormen een oplossing.' Andrej Sacharow had eind vorige week secretaris-generaal Kurt Wald- heim van de Verenigde Naties ge vraagd ten gunste van Loebarsky bij de Russische autoriteiten te interve- die thans in Canada op de wip zit. De conservatieve partijleider Stanfield heeft verklaard dat zijn parbij bereid is 'een regering te vormen.' lp Canada wordt de mogelijkheid niet uitgesloten dat er opnieuw verkiezin gen moeten worden gehouden om de huidige pat-situatie te wijzigen. Voor velen in Canada en daarbuiten is de nederlaag van Trudeau's libera len als een volslagen verrassing geko men. Trudeau kwam in 1968, als nieuwkomer en voor vele vrouwen aantrekkelijke en avontuurlijke aange legde vrijgezel aan de macht nadat hij zijn partij een spectaculaire verkie zingsoverwinning had bezorgd. Uit de verkiezingsuitslag blijkt dat de 'Tru- deau-manie' is afgelopen waartoe mis schien ook het feit heeft bijgedragen dat de huidige premier inmiddels is getrouwd en vader is geworden. Volgens waarnemers hebben de libe ralen een tamelijk weinig geestdrifti ge campagne gevoerd en werd van een 'saaie beweging' gesproken. Volgens Canadese statistici zijn er veel middenstanders dit keer naar de con servatieven overgewipt. Deze partij had veel aandacht besteed aan de belangen van de middenstanders. Ook het taalprobleem in het frans- en engelstalige Canada heeft volgens waarnemers een rol gespeeld. Zo had Trudeau bepaald dat in alle over heidsdiensten voortaan engels en frans moest worden gebruikt. In de engelssprekende gebieden zou dit de reactie hebben gewekt dat de premier teveel deed om het franssprekende Soeharto: EEG moet meer rekenen met de ontwikkelingslanden DJAKARTA (Antara) President Soeharto heeft in een brief aan de Franse president George Pompidou als voorzitter van.de Parijse topconfe rentie, de landen van de Europese gemeenschap gevraagd meer rekening te houden met de belangen der ont wikkelingslanden. In het bijzomder de Zuidoost-Aziati sche landen zouden in staat moeten worden gesteld hun uitvoer naar West-Europa te vergroten. Verlaging van douane-tarieven, en opheffing van niet-tarifaire handelsbelemmeringen en 'discriminerende preferenties' zijn hierdoor een eerste vereiste. Ook kwantitatieve beperkingen zijn oorzaak dat de ontwikkelingslanden er niet altijd in zijn geslaagd, voor hun exportproducten redelijke en stabiele prijzen te ontvangen, aldus het Indo nesische staatshoofd. Als gevolg van afnemende vraag dalen de prijzen van grondstoffen, maar de inflatie in de westelijke wereld leidt tot hogere prijzen voor industrieproducten. ADVERTENTIE Stanfield Quebec voor zich te winnen. Bij de verkiezingen hebben ook twee ministers van Trudeau hun zetels in het parlement verloren. Het zijn de minister van handel Jean-Luc Pepin van Quebec en minister van arbeid Martin O'Connell uit Ontario. DJAKARTA (Antara) Indonesische militairen zullen, met deskundigen uit Maleisië, Thailand, Cambodja, Tai wan, Zuid-Korea en de VS, deelnemen aan een studiebijeenkomst over guer- rillabestrijding in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel, aldus is in Djakarta meegedeeld. Indonesië wil graag erva ringen uitwisselen over het bestrijden van guerilla-bewegingen, maar niet tot enige defensie-organisatie toetre den. ANAKARA. LAUSANNE (DPA, Reu ter. (AFP) Bij een treinongeluk in de buurt van de Turkse stad Eskise- hir ten westen van Ankara zijn giste ren volgens een voorlopige opgave zeker dertig mensen om het leven gekomen. Er zouden minstens 40 ge wonden zijn. Het ongeluk gebeurde toen de reizigerstrein Konya-Istanbul bij Gokcekisik tegen een goederen trein botste, die olie vervoerde. De meeste slachtoffers kwamen om in de brand die na de botsing snel om zich heen greep. Bij een spoorwegongeluk bij de Zwit serse plaats St. Triphon verloren vier mensen het leven toen de trein Sion- Génève op een rangerende goederen trein inreed. Er zijn zeker 16 gewon den. NICOSIA (DPA) Dc Cypriotische president, aartsbisschop Makarios, heeft de eis van drie metropolieten van de Orthodoxe kerk van Cyprus afgewezen om zich voor een bijzonde re Synode op 31 oktober over zijn aftreden als staatshoofd betraden. De drie metropolieten zijn van mening dat de functies van staatshoofd en hoofd van de orthodoxe kerk van Cyprus onverenigbaar zijn. oo© Morgenavond van vijf over zeven tot kwart over elf: 2 november - vijf dagen vóór de presidentsverkiezingen in de Verenigde Staten een vol-Amerikaanse avond bij de VPRO. Eerst ALL IN THE FAMILY, een nieuwe aflevering van de populaire comedy-serie. Dan in ZIP-CODE een onthullend beeld van de Amerikaan die alles heeft wat zijn hartje begeert: ALS DE DROOM UITKOMT... WAT DAN? En tenslotte MILLHOUSE, een speelfilm over Nixon waarin over de grote politiek tenminste ook eens gelachen kan worden. Antwoordno. 500, Hilversum A Ik geel mij op als lid-abonnee op Vrije Geluiden a 29.40 per jaar 15.30 per halljaar 7.65 per kwartaal B Ik ben al vijf-gulden lid. maar verzoek u thans dit lidmaatschap om te zetten in een abonnement op Vrije Geluiden. Daartoe heb ik ook de bij punt A (zie hierboven) gevraagde gegevens ingevuld. C Stuur mij gratis proefnummers van Vrije Geluiden. D Ik geef mij op als lid-contribuant k 5,- per jaar. E Ik wil graag meewerken aan deze VPRO ledenwerfaktie. Stuur mij daarom aanmeldingskaarten voor nieuwe abonnees. g Straat: Plaats: LONDEN (Reuter, UPI, AP) Premier Heath van Engeland heeft de Britse vakbonden voor de keus gesteld een vrijwillige loon- en prijsstop te aanvaarden of anders een bevriezing van de lonen en prijzen opgelegd te krij gen. Het overleg met de bonden, die sterk gekant zijn tegen een 'sociaal contract', zou vandaag worden hervat. In een troonrede van negen minuten heeft koningin Elizabeth gisteren ge zegd dat Engeland alles moet doen om de economische groei te handha ven, nu het gereed staat zich bij de EEG aan te sluiten. Die groei is van essentieel belang om de werkgelegen heid te vergroten en het stijgen van de levensstandaard te handhaven. Zo gauw de omstandigheden het toestaan, zal de regering het pond sterling weer binden aan een vaste koers. Een groot deel van de rede was aan Noord-Ierland gewijd. Er zullen wetsontwerpen worden ingediend ter inleiding van de lang verwachte volksstemming in dat gebied, waarbij de mensen wordt gevraagd of zij voor aansluiting bij de Ierse republiek zijn. LONDEN (UPI, Reuter) Het zou wel eens kunnen zijn dat de verwijde ring van Russische militaire adviseurs uit Egypte door de Russen zelf aange moedigd of zelfs helemaal bekokstoofd is. Deze veronderstelling staat in de nieuwe editie van Jane's Weapen Systems, het gezaghebbende Britse jaarboek over militaire verhoudingen. Het vertrek van de Russen was eigen lijk erg gunstig voor Moskou, meent Jane's, omdat het niet alleen het gevaar voor een confrontatie met Amerika in het Midden-Oosten ver minderde, maar bovendien de rol van ingrijpende grote mogendheid bij een mogelijk nieuw conflict aan de Ame rikanen toespeelde. De Russen konden moeilijk zonder gezichtsverlies eige ner beweging weggaan, dus het is waarschijnlijk dat ze zich opzettelijk er uit hebben laten zetten, aldus Ja ne's. BEIROET, CAIRO (AP, Reuter, UPI) De Sowjet-Unie heeft Egypte beloofd tegen het einde van 1973 nieuwe aanvalswapens te leveren, als dan met de Verenigde Staten geen overeenstemming is be reikt over een regeling in liet Midden-Oosten. Deze belofte kreeg de Egyptische premier Aziz Sidky twee weken geleden in Moskou, zo meldt liet Libanese blad An Nahar. De Russen zouden van plan zijn, zich slechts beperkt in te laten met de gebeurtenissen in Egypte. Zij willen voorlopig alleen vervangende onderde- De toekomst lijkt op alle gebieden aan de realisten De vorige keer heb ik vrij uitvoerig bericht over het probleem van het zogenaamde 'bussing' en hoe dat de politiek in de staat Michigan bepaalde. Op zichzelf is zulke plaatselijke politiek misschien niet zo interessant voor de Hollandse lezer, net zo min als het hier in Amerika de mensen veel kan schelen wie er bij ons in stad en provincie de politiek beheersen. Maar er zitten twee belangrijke implicaties vast aan die locale en gewestelijke twisten. In dc eerste plaats ongetwijfeld het probleem van de rassen-relatie zelf. Dat is, ook al zien de Republikeinen dat niet en de Democraten maar half, het grote kernprobleem van de Ame rikaanse samenleving, en het zijn slechte leiders en regeerders die dat proberen te bagatelliseren of, erger, te misbruiken voor hun politieke doel. Daar moeten we dan bij zeggen dat het 'bussing' natuurlijk maar een ui terlijk aspect is van een veel dieper probleem, ja dat het misschien zelfs zo is dat. die hele integratie-inspan ning, sinds Martin Luther King zo en prof. j. w. schulte nordholt vogue, niets is dan een slag ir. de lucht. Een ^Jele slag, een engelenge- baar, maar voorlopig zo vruchteloos als het maar zijn kan, ails dromen helaas zijn. Niet alleen de meeste blanken huive ren ervan en gillen in hun slaap als ze ervan dromen, enquêtes van de laatste tijd tonen aan dat ook de meerderheid der negers weinig voelt voor deze ged ongen broederschap. Weer leidt gewonde trots bij deze al zo dikwijls afgestoten mensen tot wat man heeft genoemd het verschijnsel der zelf-segregatie. Er wordt nu, in het kader van Black Power, gepraat over eigen negerscholen onder eigen bestuur in de eigen wijke.i. De bus kwestie is een enorme stimulans voor het separatisme onder de zwarten (zo als zij nu weer willen heten) en werkt dus eigenlijk avereehls. In zoverre kan men dan ook met bepaalde radicalen van een schijnpro bleem spreken als men het over het 'bussing' heeft. Een shibboleth is het, en moedlijk uitspreek baar, een onuit voerbaar woord, maar dat de ware 'liberals' onderscheidt van de conser vatieven, bij blank en zwart. Het woord 'liberal' in zijn Amerikaanse connotatie heeft een heel andere in houd dan bij ons. Het betekent de man die gelooft in een wederzijdse doordringing van staat en maatschap pij, in de bescherming van de enke ling door de federale regering. En geestelijk d dt het de man aan. die ondanks alles, ondanks alle ellende waarin wij sinds 1914 gedompeld zijn, dieper en dieper lijkt het, blijft gelo ven in de betere inborst, de ware goedheid, van het mensenkind, in de broederschap van alle mensen, blank en zwart. Integratie is daarbij het toverwoord, in dezelfde trant als stemrecht vroeger, een panacee voor alle kwalen. De laatste tijd zit deze liberal in de hoek waar de sl .gen vallen. Alle abso lutisten van links en rechts. Marxis ten en conr2r atieven, zijn het met elkaar eens dat hij, met zijn gema tigdheid, zijn makkelijke optimisme, de boosdoener is, omdat hij hervor men wil in plaats van behouden of omkeren. Blijkt uit zijn 'bussing' ide aal zijn onhoudbare irrealisme niet? Al vijftig jaar geleden vond de eerste Black-Power-advocaat avant la lettre, Marcus Garvey, veel begrip bij de oj.pertovenaar van de Ku Klux Klan. Een andere radicaal, Malcolm X, had meer lof voor Goldwater dan voor Kennedy. Op het ogenblik zijn het de Republikeinse conservatieven die het luidste spreken over zwart kapitalis me en zwarte zelfbeschikk ng. Schijngevecht? Amerika gaat de kant van het separa tisme op, voorlopig, niemand weet voor hoelang En zo gezien is het misschien een schijngevecht dat de len en kleine wapens zenden en tech nici sturen, die de radar en gecompli ceerde installaties voor het afschieten van raketten bedienen. Ook hebben zij geen haast om te proberen hun invloed snel te herwinnen, omdat zij niet zeker kunnen zijn van president Sadat. Een nieuwe staatsgreep kan volgens Moskou nog meer anti-Rus- sisch en zelfs uitgesproken pro-wes ters zijn. In Cairo heeft generaal Achmed Is- maël, opvolger van de ontslagen minis ter van oorlog Achmed Sadek, ont kend dat deze op verzoek van de Russen op non-actief werd gesteld. Van Sadek is bekend, dat hij fel heeft geijverd voor het vertrek van de Rus sische troepen. Ismaël verklaarde dat Sadek, die de volledige steun van president Sadat zou hebben gehad, ontslagen werd omdat hij enkele ta ken die niet nader werden om schreven niet goed had uitgevoerd. In Beiroet wordt aangenomen dat Sa dek aan de kant werd gezet omdat hij ook sterk gekant was tegen hervatting van de nauwe relaties met de Russen. Bij terugkeer van premier Sidky zou Sadek zich over de nieuwe afspraken met de Sowjet-Unie hebben beklaagd tegenover zijn officieren. Hij zou ge zegd hebben dat het al moeilijk ge noeg was geweest om een eind te maken aan de Russische missie in Egypte en zich afgevraagd hebben, hoe het ooit mogelijk zou zijn een eind te maken aan de aanwezigheid van Russische troepen in het land. Het pro-Egyptische Libanese blad Al Anwar heeft het bericht ingetrokken, als zouden na het ontslag van Sadek ongeveer honderd Egyptische officie ren zijn ontslagen. In het bericht stond ook dat Sadak onder huisarrest was geplaatst omdat hij kritiek had geuit op de nieuwe contacten met de Sowjet-Unie. BONN, PARIJS, TEL AVIV (DPA, Reuter, AP, UPI, AFP) De Westduitse regering heeft gisteren geëist dat Libye de twee Arabi sche vliegtuigkapers terecht zal doen staan, die zondag de vrijlating van drie Palestijnse guerrilla's dooi de Bondsrepubliek hebben af gedwongen. Bonn heeft met aangedrongen op uitlevering van de vijf terroristen. Edward Kennedy, leider va» de 'libe rals' in dc Senaat, die zich in een wanhopige positie bevinden. groep liberale senatoren deze dagen heeft geleverd om de anti-bus-wetge- ving tegen te houden. Ook al hebben ze daarbij tot nu toe succes. Het is misschien tekenend voor de wanhopi ge positie waarin zij zich bevinden, dat zij nu in de minderheid zijn en dat zij hun doel alleen kunnen berei ken door het wapen te hanteren, dat vroeger door de zuiderlijke minder heid werd gebruikt, dat van de fili buster. De filibuster (nl. een verbas tering van het Hollandse woord 'vrij buiter') is een tactiek waarbij een groep senatoren zo lang aan het woord tracht te blijven. Jat ze de stemming over een wet onmogelijk maakt. Het is wel mogelijk een derge lijke spreekwaterval te onderbreken, maar alleen door middel van de zoge naamde cloture, en die kan alleen met tweederde der stemmen worden doorgezet. Te filibuster is ongetwij feld een primitief, belacrelijk en on democratisch wapen, maar niemand minder dan Walter Lippman heeft er indertijd een pleidooi voor gehouden, want het was, zo zei hij, het laatste Malcolm X: meer lof voor Goldwater dan voor Kennedy. redmiddel voor de bescherming van de minderheid. Zo hebben de zuider lingen het altijd verdedigd, maar nu wordt het tegen hen gekeerd. De liberalen in dc Senaat, geleid door o.a. Edward Kennedy van Massachu setts en Philip Hart van Michigan (elke staat heeft twee senatoren, het is typerend voor het gespleten Michi gan dat het een Democratische en een Republikeinse senator heeft; Hart is in 1970 herkozen en heeft dus tot 1976 de tijd om voort te gaan, d.w.z. hij kan voorlopig onpopulair zijn) zullen het wel verder volhouden. De anti-bus-wet heeft weinig kans, en dat ondanks de krachtige steun die presi dent Nixon aan het wetsontwerp heeft gegeven. Maar er is waarheid in het argument, dat dit allemaal achterhoe degevechten zijn, stuiptrekkingen van de Amerikaanse droom. De toekomst lijkt op alle gebieden aan dc realisten en als men al eens een echte idealist ziet, begint hij er ouderwets uit te zien, hoe luid hij ook filibustert of hoe zuiver hij zijn idealen ook hoog houdt. Zoals George McGovern. Kanselier Brandt heeft tijdens een kabinetsvergadering gezegd dat zijn regering vastbesloten blijft optreden tegen terreuraanslagen op burgers en instellingen. Hij zei de Israëlische reactie te kunnen begrijpen, maar voegde eraan toe, dat de Bondsrepu bliek niet anders kon handelen omdat het leven van achttien mensen op het spel stond. Franz Josef Strauss, één van de leden van de oppositie, dreigt de zaak tot een strijdpunt in de campagne voor de verkiezingen van 19 november te maken. Hij neemt het Brandt kwalijk dat deze weigert de uitlevering van de terroristen te vragen. Brandt heeft intussen de Arabische landen gewaarschuwd dat zij hun goe de naam en hun belangen op het spel zetten door steun te 'verlenen aan terroristische groepen. Een redelijke oplossing van het conflict in het Mid den-Oosten zou er extra door bemoei lijkt worden. Hetzelfde geldt voor een vruchtbare samenwerking met Euro pa. De vrijgelaten Palestijnen hebben in Lybië verklaard, te betreuren dat zij in MUnchen een bloedbad moesten veroorzaken. Zij weigerden te bevesti gen, dat zij de Israëlische gijzelaars zelf hadden gedood. Op de vraag waarom zij ongewapende mensen had den doodgeschoten antwoordden de Palestijnen: 'Alle burgers die door Israëlische vliegtuigen gedood worden zijn ook ongewapend'. In Parijs zijn verschillende persbu- reaus opgebeld door onbekenden met Israël zal zijn ambassadeur in Bonn, Eliashiv Ben-Horln, terugroepen voor overleg. Volgens diplomatieke krin gen in Jeruzalem zal de afwezigheid van Ben-IIorin niet lang duren. de mededeling dat er nog meer aan slagen op Westduitse belangen zullen volgen, als Bonn niet nog een aantal eisen vervult. Een vertegenwoordiger van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie in Parijs ontkende er iets van af te welen. Volgens hem zijn de onbe kenden zionistische provocateurs. Intussen hebben de Verenigde Staten hun bezorgdheid uitgesproken over het Westduitse besluit, de eisen van de vliegtuigkapers in te willigen. Het kan een nadelige invloed hebben op internationale pogingen een eind aan de terreur te maken. In Tel Aviv ontplofte gisteren een tijdbom in de speelgoedafdeling van een winkel in het hoogste gebouw in Israël, de 34 verdiepingen tellende Sjalom-toren. In Beiroet werden aan slagen gepleegd op twee kerken, de maronitische kathedraal van St. Joris en de St. Josef kerk in een buitenwijk. De vertegenwoordiger van Al Fatach in Maleisië kreeg gisteren een bom brief, die op tijd onschadelijk kon worden gemaakt. De brief kwam uit Beiroet. De laatste weken arriveerden in elkene werelddelen bombrieven, die in Maleisië op de post waren gedaan. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9