dichtbij EEN GEBOUW DAT RESPECT HEEFT VOOR DE MENSEN VVV I [1 y v 1 n VJ JD Commentaar Kribbigheid Kinderboeken Aas en van alles uit de muur uw probleem ook het onze JD rRO UW/"KWARTET WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T5/KT Het is zeer gord te begrijpen dat met name de fracties van de PvdA in Eerste en Twtede Kamer gisteren een gevoel van kribbigheid niet hebben kunnen onderdrukken bij het bespreken van de afspriken die het kabinet vorige week met jde meerderheid van het bedrijfslevcp heeft gemaakt. Voorstel len uit dez^ kring die bij de begrotings behandeling in de Tweede Kamer wer den verworpen, bleken na het gesprek met werknemers en werkgevers plotse ling wel iie kunnen worden aanvaard. Dat zij nu door de volksvertegenwoor diging moet worden gesanctioneerd is min of 'meer een formaliteit. Wij kunnen de onvoldaanheid hierover heel goed navoelen, al moet daar bij worden aangetekend dat de heer Den Uyl wel heel zware woorden gebruikte tpen hij opmerkte dat de parlementaire democratie door deze manier van doen wordt uitgehold. Juist de heer Den Uyl heeft zich de laatste tijd in hoge mate met de wensen van de vakbeweging vereenzelvigd. Dat hij bereid zou zijn geweest, de verlangens van de vakcen trales reeds in te willigen, voordat het overleg plaatsvond, is maar een gradu eel verschil met hetgeen nu is geschied. Voorts is het weinig praktisch, zoals de heer Broeksz in de Eerste Kamer deed het zo te stellen dat het parlement eerst zou moeten bepalen hoever het kabinet in zijn onderhandelingen met het bedrijfsleven zou mogen gaan om tot een contract te komen. Over welke ruimte tot onderhandelen zou een kabi net dan nog kunnen beschikken? Senator De Gaay Fortman meende dat de parlementaire democratie geen ge weld wordt aangedaan wanneer een akkoord zoals cfat van vorige week. kan worden gepast in het regeringsbe leid. De heer De Gaay Fortman vindt blijkbaar dat die verenigbaarheid in dit geval ook bestaat en minister-president Biesheuvel zal hem daarin wel haastig bijvallen. Ons probleem is dat wij er niet van overtuigd zijn dat de concessies van vorige week in de oorspronkelijke be- I doelingen van het kabinet passen. Wanneer dat namelijk wel het geval J zou zijn, dan zou het kabinet een kans hebben laten liggen op een veel grotere mate van parlementaire overeenstem ming met zijn beleid dan bij de begro tingsbehandeling in oktober kon wor den bereikt. Dan had het kabinet zijn wisselgeld in de Tweede Kamer al kunnen inleveren. De marge in de onderhandeling met het bedrijfsleven was natuurlijk veel kleiner geweest, maar daar zou dan een veel breder politiek akkoord tegenover hebben ge staan. En het kabinet is daar zeer op gesteld. Zoals men weet wanneer men zich herinnert d«t minister-president Biesheuvel in de zomer van vorig jaar tijdens zijn eerste confrontatie met de Tweede Kamer nadrukkelijk heeft la ten weten dat ook de argumenten van de oppositie in het regeringsbeleid zwaar zouden wegen. Tegen de opvatting van senator De Gaay Fortman dat het akkoord in het kabinetsbeleid past kan boven dien worden aangevoerd dat de conces sies aan het bedrijfsleven aan de zeer omvangrijke kant zijn. Zij reiken ver buiten de marge waarvan de minister president tijdens de begrotingsbehande ling in de Tweede Kamer heeft getuigd dat die maar heel beperkt kon zijn. Het valt, kortom, te vrezen dat er onder invloed van buiten de volksverte genwoordiging staande organen beleids ombuigingen zijn aangebracht. Het zijn beleidsombuigingen die men kan toejuichen omdat daarmee een belang rijk doel gediend is daar niet van. Maar het kan niet staande worden gehouden dat het parlement z i h niet te kort gedaan zou mogen voelen. Twee nieuwe verhalen voor jongens en meisjes in de Nardincreeks, ver taald uit het Engels: 'Avontuur om klavertje vier', door Frances Cowen en 'De verkeerde koffer', door Agnes en Norman Furlong. Het eerste boek .is verreweg het aardigste. Het gezin Symes (de vader is op zee) heeft een 'saaie vakantie in het vooruitzicht, waar vooral het oudste meisje, Marga ret, tegenopziet. Plotseling erft de "familie een huisje op het platteland, dat ze samen gaan opknappen, met 'veel hulp van een oude, sympathieke zwerver. Ze maken kennis met hun buren en dat leidt tot ongedachte gebeurtenissen. Een fijn verhaal, met een goede sfeer. Het andere boek gaat over een schoolklas op zomerkamp, waarin niemand zich verveelt, want de spannende en nogal onwaarschijn lijke avonturen rondom een bende zijn niet van de lucht. Er komt nog een ontvoering aan te pas en een jongen begeeft zich in meisjeskleren in het hol van de leeuw. En dat alles om te verhinderen, dat een belang rijke chemische formule in verkeerde handen komt. Deze jeugdboeken, met bijzonder fleurige omslagen, kosten maar 4,50. Uiig. Classics. Naarden. Het kantoorgebouw van Centraal Beheer in Apeldoorn, dat vandaag door prins Claus geopend wordt. APELDOORN Het kantoorgebouw van Centraal Beheer in Apeldoorn, dat vandaag door prins Claus wordt geopend, zal ook buiten die prinselijke opening om de aandacht wel geboeid weten te houden. De directie van Centraal Beheer heeft de lofwaardige moed gehad haar nieuwe gebouw te laten ontwerpen door de Amsterdamse architect Herman Herzberger. Van hem mocht geen traditio neel gebouw verwacht worden. Dat is het ook enigszins geworden. Herzberger heeft in Apeldoorn een origineel en speels kantoor neergezet, waar je niet snel op uitgekeken raakt. Holen en spelonken in schepping van ir. Herman Hertzberger Een gebouw moet respect hebben voor de mensen, zo vindt professor ir. Hertzberger. Aan die norm voldoen veel eigentijdse bouwwerken niet. In tegendeel, de meeste groto rechthoeki ge glas-in-betonconstructies, die tegen woordig als kantoor in gebruik zijn, hebben geen enkel mededogen met de mensen, 's Ochtends zuigen ze de mensen bij honderden naar binnen, om ze in de loop van de dag voor een belangrijk deel te verteren en 's a- vonds weer uit te braken. Het gebouw van Hertzberger is in elk geval geen mensen opslorpend mon ster. Het heeft geen grote monumen tale ingang, waar je onverbiddelijk door heen moet. Het heeft wel tal van kleine ingangen, waar je eigenlijk om moet zoeken. Het gebouw ziet er aan de buitenkant uit als een stel blokken van ongelijke hoogte en op speelse wijze gerang schikt. Die speelsheid tref je binnen ook aan Binnen zie je nog beter, dat het gebouw is opgebouwd uit blokjes. Die bouwstenen zijn vloereenheden van drie bij drie meter. Daarop kun nen een, twee, drie of vier mensen werken. Vier van die bouwstenen vormen een eiland. De hele kantoorruimte is nu een aaneenschakeling van die eilan den van negen bij negen meter. Ze zijn op ingenieuze wijze naast elkaar en boven elkaar gerangschikt. Op ver scheidene plaatsen is de ruimte tus sen de eilanden opengelaten, zodat je uitzicht krijgt op de lager en hoger liggende afdelingen. Scheidingswanden kent het gebouw eigenlijk niet. Hoe het allemaal pre cies in elkaar overloopt laat zich niet eenvoudig beschrijven, maar het re sultaat is het best te kwalificeren als het tegendeel van eentonigheid. Waar je ook staat, overal zie je wel iets aardigs, iets waar je even naar kunt blijven kijken. Het is een gebouw vol hoeken, holen en spelonken. In het midden van het gebouw ligt het 'verkeersgebied'. Je zou ook hoofdgang kunnen zeggen, maar dat klinkt te saai voor de met grijze tegels geplaveide gang, die het Apel- doorns pand in vier kwadranten ver deelt. De gang heeft ook weer allerlei hoeken en biedt ook weer steeds een andere kijk op het gebouw. De bedoe ling was deze gang te laten aansluiten op het voetgangersgebied van het nieuwe Apeldoornse centrum. In het gebouw is ruimte voor winkeltjes, een kapper, een krantenkiosk en dergelij ke. Maar de gemeente heeft zijn plan nen voor het nieuwe centrum in de H Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres knnncn niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verhand staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels te worden Ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 941, Rotterdam. Vraag: In het vroege voorjaar hebben mussen en andere kleine vogels van de forsythia en ook van de aalbessen- struiken de bloemknoppen voor een groot deel weggepikt, zodat er geen bloesem aan de forsythia en geen aalbessen kwamen. Zou er een stof zijn, waarmee de struiken bespoten kunnen worden, zodat de vogels eraf blijven. Antwoord: Als u de aalbessen gaat bespuiten, kunnen ook de mensen er beter af blijven. Het enige middel is een net over de genoemde planten te spannen. In het voorjaar komen de vogels af op wat ze in de winter gemist hebben, hun vitamientjes. De opvallend gekleurde bloesems en bloe men (men denke aan de krokus) hebben niet voor niets zo'n opvallen de kleur. In deze tijd van bedreigd vogelleven moet de mens kiezen of delen. Vraag: Is er een recept voor het bereiden van jam van vlierbessen? Graag zonder suiker, met zoetstof voor suikerpatiënten. Antwoord: Helaas is er geen suiker loos recept voor vlierbessengelei te vinden. Zoals u weet, laat men bessen en vruchten met zeer weinig water gekneusd aan de kook komen, verder al roerende inkomen tot ongeveer een derde. En dan komt voor ude moei- lijkhe'd: er moet namelijk hetzelfde gewicht aan suiker bij. waarbij men het verkregene laat inkomen, alweer goed roerend, tot een druppel niet meer uitloopt Maar zonder suiker gelukt dit niet. Men vermengd de vlierbessengelei, die gebruikt wordt bij verkoudheid en keelpijn, met zure appelgelei of appel- of pruimenmoes. U zou dan als bindmiddel de moes wat kunnen indikken en in de koel kast bewaren (dat kan niet te lang). Dan kan zoetstof toegevoegd worden. Het is echter mogelijk vlierbessenli- monade te maken: 1 kg bessen met 2 liter water en een kwart liter azijn een kwartier laten koken, dan op een zeef uitdrukken e nnaar smaak zoet stof een paar pijpjes kaneel, en wat kruidnagelen even opkoken. Verder vonden we een merkwaardig recept voor vlierbessensoep: 500 gram bessen met iy4 a 2 liter water en een stukje pijpkaneel een minuut of tien laten koken, zeven, en verder opkoken met appel- of peresnippers of pruimen. Wat citroensap en suiker (in uw geval zoetstof) bijvoegen en de soep afmaken met een bindmiddel of be schuitkruimels en Rijn- of Moezel wijn. De soep wordt voor de maaltijd warm opgediend, na de maaltijd koud of warm naar verkiezing. De vlierbloesem wordt gebruikt bij het inmaken van Oostindisehe kers (kappertjes) en augurkjes. Ook trekt men er thee van. maar dat is dan ook wel echt een drankje voor verkouden mensen. In een heel oud kookboek komt een vliermelksoep voor: Verse bloesems laten trekken in een liter kokende melk. zeven en afmaken met zout. maizena en schuimige eierdooi ers. Vraag: We zijn in het b»zit van een Statenbijbel met koneren sloten. Op het schutblad staat: Tot Dordrecht, gedruckt bij Jacob-Braak. in de Wcrc- kende Hoop. Anno 1662 (romeinse cijfers). Is. dit een zeldzaam exem plaar? Antwoord: Uw Statenbijbel kan een zeer kostbaar bezit zijn als het oen puntsaaf pxemolaar is. Dit wil zoggen als de bladen niet gevlekt of ge scheurd zijn. romnleet en niet hiige- sneden. en als de band en sloten onbeschadigd zijn. In die iaren ver schenen er zeor veel drukken van Statenbijbels. Wat er nog voor ver schillende uitgaven on de '-amelc l'«*t en in familiebezit >s. ook in Zuid- Afrika, weet n'emaKl Tnformeer eens bij een grote bibliotheek. ijskast gezet. Het gebouw van Cen traal Beheer zou ook rechtstreeks worden verbonden met het nieuwe Apeldoornse station. De Nederlandse Spoorwegen hebben het echter laten afweten. De brug,( die van het inner lijk van het gebouw naar de perrons zou moeten leiden loopt nu dood. Erg jammer; een poging om een gebouw echt deel te laten uitmaken van het stadsleven is nu op niets uitgelopen. De poging van Hertzberger om de tradities op het gebied van kantoren bouwen te doorbreken is in elk geval wel geslaagd. Als architect is hij ui terst creatief aan de gang gegaan. Hij heeft geen genoegen genomen met de bestaande kantorensilo's en ook niet met het veel aantrekkelijker alterna tief van de 'kantoortuin' (alle perso neel in één grote ruimte). Hertzberger heeft iets heel anders gemaakt. Inderdaad, een gebouw met respect voor de mensen. Hertzberger respecteert de mensen als wezens met een eigen identiteit. Hij heeft ze geen apparaat gegeven, wat eenmaal op gang gebracht zelfstandig doorwerkt, maar 'een instrument, dat bespeeld moet worden door de mensen, die er in moeten werken.' Het gebouw is nu nog erg grijs. Sommige personeelsleden ergeren zich daaraan. Net goed, vindt Hertzberger, dan gaan ze er tenminste iets aan doen. Er is nu al een groencommissie gevormd, die vast van plan is het hele gebouw met planten te laten overwoe keren. 'Democratiseren' Een gebouw mag ook niet 'onderdruk kend' werken; het moet democratise ren, zo luidt een andere stelling van Hertzberger. Er vanuit gaand, dat de mocratie vooral het recht is om an ders te zijn, biedt zijn schepping in Apeldoorn wel mogelijkheden. Of die allemaal gebruikt zullen worden hangt af van het personeel, niet van de architect. 'Vandaag kan dp zin van architectuur alleen maar zijn, dat ze een bijdrage levert tot de verbetering van voorwaarden en omstandigheden voor mensen', aldus Hertzberger. De directie van Centraal Beheer heef» er beslist geen spijt van met hem in zee te zijn gegaan. President-directeur J. W. Ruiter is zeer ingenomen met zijn nieuwe behuizing. Er werken nu ruim negenhonderd mensen. Er is plaats voor elfhonderd. Centraal Be heer is een groep van maatschappijen op het gebied van verzekeringen, be leggingen en computerdiensten. He» werkt voor collectieven: bedrijven of andere instellingen. Het was tot voor kort in Amsterdam gevestigd. Van de zeshonderd Amsterdamse personeelsle den zijn er vierhonderd mee naar Apeldoorn verhuisd. CB heeft in to taal 47 miljoen gulden geïnvesteerd in het nieuwe gebouw. crp TD Dennies Meadows en het groei-grapje Op het gevaar af vervelend te worden, moeten we het voor de derde keer nog even hebben over groei en de begrenzing daarvan. Want het grapje van prof. Hartog ('Als de sociale uitkeringen zo doorgroeien, slokken zij over dertig jaar het hele nationaal inkomen op') heeft meer achtergrond dan we vorige week, in een wat beperkte ruimte, uit konden halen. Op een wat indirecte en daardoor minder in het oog lopende manier heeft namelijk prof. Meadows in zijn Rapport van de Club van Rome een soortgelijk grapje uitgehaald, maar dan in alle ernst. Het ging om het doortrekken van groeilijnen naar de toekomst. Voor zover zo'n groeilijn exponentieel ver loopt (wat betekent dat de groei steeds sneller gaat) moet dat altijd tot absurde resultaten leiden. In een eindige wereld kunnen dingen niet onbeperkt doorgroeien, in de werke lijkheid kan een groeiverschijnsel al leen maar tijdelijk exponentieel lij ken, op een gegeven moment moet de groei onherroepelijk afvlakken. De in teressante vraag is dus niet, op welk moment iets exponentieel door het plafond heen zou groeien als het zo doorging, maar wanneer de groeilijn begint af te buigen cn waar we dan terechtkomen. Dat heeft Meadows in zijn rapport op een wat andere manier benaderd. Zijn redenering is als volgt samen te vat ten: de dingen die ik in mijn wiskun dige model bekijk (wereldbevolking, produktie. vervuiling, uitputting van grondstoffen) groeien exponentieel, dat moet op ean gegeven moment met de begrenzingen van de wereld in conflict komen, ik wil te weten ko men wat er dan gebeurt. Ook Mea dows zocht dus naar het afvlakken van de groeilijnen. Hij vreesde niet ten onrechte dat dat wel eens een hardhandig proces zou kunnen zijn en kwam bi.i 'ongewijzigd beleid' inder daad tot het bekende schrikbeeld van de voedsel- en vervuilingscrisis. Daaruit concludeerde hij dat wij do groeilijnen met grote kracht zelf moe ten gaan afvlakken, voordat de om standigheden dat voor ons doen. Die redenering zou helemaal juist zijn als de dingen die Meadows be keek inderdaad de eigenschap hadden, exponentieel door tc groeien. In het verleden deden ze dat wel (wereldbe volking en produktie in ieder geval), de vraag is of ze dat van nature blijven doen tenzij wij nu aan de noodrem trekken. Het antwoord op die vraag begint na ruim een jaar discussie over het rap port duidelijk tc worden: nee. De industriële produktie groeit in het model van Meadows exponentieel om dat Meadows zegt dat het zo is. De studiegroep van de Wereldbank heeft terecht opgemerkt dat dat idee van Meadows berust op een volstrekt ver ouderde ekonomische theorie. De vervuiling groeit in het model van Meadows exponentieel omdat zij ge lijk opgaat met de industriële produk tie. Dat is strijdig met de feiten: het is wel degelijk mogelijk om bijna zonder vervuiling te produceren. Het is alleen wat duurder, en niet eens zo veel. En de wereldbevolking «roeit mi het model van Meadows óók exponentieel omclnt de produktie dat doet Dit inzicht, dat minder voor de hand ligt, hebben we te danken aan prof. ir. O. Rademaker, die in Eindhoven mei zijn medewerkers druk aan het model aan het rekenen is. Daaruit bleek deze zomer dat. volgens de aannamen van het model, de bevolkingsgroei de neiging heeft van nature af te vlak ken als hij niet op gang zou worden gehouden door de investeringsexplo sie. En dus blijkt Meadows, op een wat dieper niveau, toch het 'grapje van Hartog' te hebben uitgehaald: uitreke nen wat er gebeurt éls dingen expo nentieel doorgroeien zonder je af te vragen óf ze wel exponentieel door groeien. Het resultaat van dat -alles heeft ons krachtig aan het denken gezet, en dat is een grote verdienste van Meadows en de zijnen. Het heeft hier en daar wat paniek veroorzaakt, die misschien ook wel heilzaam is geweest, maar die als blijvende grond houding voor het aanpakken van de problemen weinig vruchtbaar kan zijn. Wat niet wegneemt dat die pro blemen er levensgroot zijn. CONTRA CLUB In de nog steeds doorgaande stroom van commentaren over deze zaken is nu ook een boekje verschenen van dr. Fred L. Polak (De Contra-club van Rome, Elsevier. Amsterdam, 7.90). Polak werkt daarin met groot enthou siasme het misverstand uit. dat Mea dows de toekomst zou hebben willen voorspellen. Dat misverstand heeft Meadows zelf ook wel eens wat in de hand gewerkt, maar dat neemt niet In Nederland staan tien aasautomaten en dat is geen visserslatijn. Het zijn doorgaans verbouwde kroketautoma ten. die opgesteld zijn bij hengelsport winkels (waar je later misschien wel toeer kroketten uit kan eten). Na inworp van één gulden kan er een pakketje aas worden uitgehaald, maar de omzet is niet groot en de automa ten worden vaak vernield. Een ander probleem is dat hel aas al gauw last krijgt van de warmte en dan voor een vis niet meer te vreten is. Waar schijnlijk zijn die aasautomaten we- relduniek: er is grote belangstelling voor uit het buitenland en het Ameri kaanse blad Life en een aantal Russi sche tijdschriften hebben er artikelen over geplaatst. Al deze gegevens ko men uit het Groot Automatenboek, gepubliceerd door het Voorlichtingsin stituut voor Distributie door Automa ten (V1DA). Niet ivereldschokkend, maar wel enig in Nederland, zijn de automaten voor alcoholische dranken, die geplaatst zijn in een Rotterdams automatisch café. Voor twee gulden komt er vers getapt bier uit, dat met behulp van stikstof onder druk wordt gehouden. In de VS is een automaat voor alcoho lische dranken ontworpen, die eerst de geschiktheid en nuchterheid van de koper test. De geschiktheid wordt electronisch vastgesteld als je een identiteitskaart in het apparaat steektom de nuchterheid te bepalen, registreert het apparaat hoe snel de ogen van de klant een bewegend voorwerp volgen. Voldoet de aspirant koper niet aan de eisen van de auto maat. dan wordt er niet getapt. Een voorziening die de Nederlandse pils- automaten (geen tapbier, maar blik jes of flesjes) nog niet kennen. Daar staan er overigens tot nog toe zo'n 250 van in het land, maar binnen een paar jaar wordt er een zeer snelle verdubbeling verwacht. De automaten werken efficient en sparen personeel uit. Paradijselijk doet de mededeling van de VIDA aan, dat een verder niet met naam of toenaam genoemde brou werij ergens in Nederland zijn werk nemers flesjes bier uit de automaat laat trekken voor zegge en schrijve één stuivertje. Kranten zijn aanzienlijk duurder en de prijzen veranderen ook steeds. Dat is een van de redenen, waarom de toch al beperkte automat enverkoop achteruit holt en vermoedelijk voor het grootste deel zal verdwijnen. Het regelmatig aanpassen van de mecha niekjes wordt veel te prijzig. Een aantal dagbladuitgevers was met die krantenautomaten begonnen om dief stal tegen te gaan. Er blijkt echter over het algemeen minder gedrukt papier gestolen te worden dan een krantenautomaat kost. Bovendien kan bij een deel van de automaten na het inwerpen van één muntje de hele stapel kranten ivorden weggehaald. Ook onvoordelig. Veel populairder zijn de alom in den lande als paddestoelen uit de grond rijzende flipperautomaten en die met sexfilmpjes, een variatie op het alou de sleutelgat-thema 'What the butler saw'. Wat de automaten voor bus- en tram kaartjes betreft, heeft Amsterdam ei genlijk het alleenrecht van spreken: er staan er 969 in het hele land, waarvan de hoofdstad er 963 bezit. Vorig jaar is er voor meer dan acht- tieneneenhalf miljoen gulden aan kaartjes uiigetrokken: bijna zeven miljoen stuks. Die andere zes automa ten zijn, voor wie dat per sé loeten wil, in Groningen te vinden. Onder het kopje 'curiosa' rangschikt de VIDA zaken, die incidenteel via automaten worden verkocht. Daar zijn bijbels, boeken en zelfs dieren onder, maar voor dit soort 'muur-artikelen' moet je wel naar het buitenland. uitkomst De vraag naar de eenvoudig te bedie nen cassetterecorders is vooral onder bejaarden en gehandicapten sterk ge stegen. Ook voor blinden blijkt de nieuwe recorder een dankbaar en ge makkelijk middel te zijn voor het 'lezen' van boeken en kranten. In het jaarverslag van de Nederlandsche Blindenbibliotheek in Den Haag, waar dagelijks ook een stroom van braille- drukwerk de deur uitgaat, wordt spe ciaal melding gemaakt van deze toene mende vraag. De blindenbibliotheek aan de Noordiwal, diie al emikele storm achtige technische ontwikkelingen heeft doorstaan, kan sinds kort met behulp van een nieuwe reproduktie- apparatuur aan de vraag naar lektuur op de cassette-bandjes voldoen. Directeur Jan van Rossem ziet veel mogelijkheden voor de cassetterecor der, niet alleen voor blinden, maar ook voor andere gehandicapten. Tij dens de hoorzitting over de verhoging van de omroepbijdragen vorige week in de tweede kamer bleek weer in de tweede kamer de grote afhankelijk heid van invaliden, die voortdurend met eenzaamheid hebben te kampen, van radio en televisie, 'vooral het eenvoudig te bedoenden apperaat is voor gehandicapten die bijvoorbeeld hun hamdenfunctie missen, van het grootste belang. Bij de blindenbibliotheek denkt men ook aan de vele bejaarden, die welis waar gewoon kunnen lezen, maar hiervan snel moe worden. Het zich laten voorlezen via de cassetterecor der zou een uitkomst kunnen zijn. Op het ogenblik is de hele bijbel op de cassetterecorder te krijgen. Naast vele boeken en tijdschriften geven de geza menlijke blindenbibliotheken het eveneens op de cassettebandjes ver krijgbare algemene gesproken week blad uit. Dit weekblad geeft een over zicht van het gebeuren in binnen- en buitenland, een samenvatting van de belangrijkste perscommentaren en veel achtergrondinformatie in de vorm van artikelen en beschouwin gen. flatje feest wee dat. iedereen «r langzamerhand nvfwon zou moeten zijn. Voor Fre.d Polak is het daarentegen aanleiding, een half boek lang een overzicht te geven van de manieren waarop in grijs en minder grijs verle den de toekomst werd voorspeld. Dat loont uit op de stelling dat het met een computer ook niet kan. Voor cultuurhistorisch geïnteresseerden vormt dit aardige lectuur, maar het doet niet helemaal ter zake. Wanneer Polak dan bij de Club van Rome is aangeland ontwikkelt hij zijn hoofdbezwaar: dat het rapport de ge weldige technisch-wetenschappelijke mogelijkheden van de toekomst als oplossing voor alle problemen ver waarloost. Nu taxeert Meadows de technische vooruitgang inderdaad wel erg voorzichtig, maar het toekomst beeld van Polak getuigt van meer belezenheid dan kritische zin of ken nis van zaken. Vervolgens stelt hij zonder bewijsvoering dat ook de men selijke creativiteit en inventiviteit ex ponentieel groeien en ontwerpt nieu we inspirerende toekomstbeelden. De enige reden voor het verschijnen van dit boekje lijkt mij, dat Fc-d Polak, ('internationaal bekend futuro loog en schrijver van Prognostica, zijn opzienbarende toekomst-verken nende werk' aldus Elsevier) het aan zijn stand verplicht was, commentaar te hebben. De Contra-club van Rome heeft slechts één lid: Fred Polak (schrijft hij zelf). Ik wens de nieuwe club een lang en vruchtbaar leven toe, maar ik hoop dat het ledental zich niet te snel zal verdubbelen. Want dat is een heel gevaarlijke manier van groeien, weten we sedert Meadows. Het moest toch wel een leuk verlo vingsfeestje zijn, waartoe zelfs twee keurige heren zich geheel ongenood aangetrokken voelden. Maar voor de zestienjarige J. J. en zijn één jaar oudere verloofde, die hun receptie in Baarn vierden, was het feest toen wel meteen afgelopen. De ongenode gas ten bleken wel heren, maar toch ook rechercheurs te zijn, die de handen van de verloofden opvallend lang vast hielden, vooral de ringen nauwkeurig bekeken en daarna sommeerden ze af te doen. De jongen had het pakje met de ringen op het postkantoor van Baarn zien liggen en ze maar meegenomen. Ongelukkig genoeg had hij voor de gravering juist de juwelier uitgeko zen. die vergeefs op de zending zat te wachten. Toch leken de ringen voor Drieënveertig miljoen gulden heeft dit flatgebouw gekost maar daarvoor is het jlan ook de hoogste woontoren van Europa geworden. De wolken krabber staat in Keulen waar in derdaad een hoop gedonder geweest is voor ie af was is bijna 140 meter hoog. telt 46 verdiepingen en is be doeld als woonruimte voor ongeveer duizend mensen, die er behalve hun huis bovendien een supermarkt, was serette, kapperszaak, sigarenwinkel, spaarbank. zwembad, sauna, sportschool, bowlingbaan, dokters- spreekkamers en een crèche in vinden. Helemaal beneden kunnen 320 auto's geparkeerd worden, helemaal boven kunnen in de daartoe bestemde zaal feesten bij het leven gevierd worden en borrels in de bar gedronken. het paar voorbestemd te zijn, want zelfs de rechercheurs konden ze niet van de verloofde vingers los krijgen. Er moest een zaagje aan te pas komen voor de rechtmatige eigenaar ze lerug kon krijgen. 'Ongelooflijk, nietwaar?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7