Bouwbonden: lonen niet in procenten omhoog Opzoek naarh°9e rente? Actie om vogelbroedplaats te behouden Industriebond en NW praten over conflict U krijgt tot 61% bij de postspaarbank Tweeling van prinses Irene en prins Carlos in ziekenhuis gedoopt Verdachte van moord blijft ontkennen 'Groeneveit is geen wildeman', zegt Van der Louw altijd safe Opspuiten van plas bij De Noord wekte protesten Het weer TROUW/KWARTET WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T3/K5 ADVERTENTIE Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De drie bouwvakbonden willen bij de vernieuwing van de bouw-cao per 1 januari geen procentuele loonstijging bedingen, maar een verhoging van het weekloon in geld, waardoor de lager betaalden een grotere loonsverhoging krijgen dan de hoger betaalden. Wel zal het totaal van de verhogingen binnen de 314 procent blijven, die in het centraal akkoord is overeengekomen. Dit hebben de voorzitters van de bouwbond-NW de hout- en bouw bond NKV en de hout- en bouwbond CNV met hun economische commis sies gisteren besloten tijdens hun be raad over het eisenpakket dat de werkgevers in het bouwbedrijf zo spoedig mogelijk zal worden voorge legd. De verlanglijst, die nog door de bondsbesturen en/of bondsraden moet worden goedgekeurd en op 13 novem ber definitief zal worden vastgesteld, bevat verder onder meer de volgende punten: Verkorting van de werktijd met een kwartier per dag tot 41 uur per week (thans 42'^ uur). Uitbreiding van de vakantie met 1 dag tot 21 dagen, waarbij per onder neming of per werknemer de moge lijkheid moet worden geopend voor een aaneengesloten vakantie van drie weken (momenteel bestaat voor dé gehele bedrijfstak de verplichting van een aaneengesloten vakantie van veer tien dagen). Verhoging van de pensioenpremie van 7 tot 8 procent, teneinde tot een aanzienlijke verhoging van de pensi oenen te kunnen komen. Een extra vakantie voor oudere werknemers. Er moet een regeling komen voor het vakbondswerk binnen de onderne mingen. In het eisenpakket is geen verhoging van de vakantietoeslag opgenomen om te bereiken dat er nog van enige reële inkomensverbetering sprake zal zijn, naar schatting tussen Vi en 1 procent. De loonstijging van 3'A pro cent (exclusief compensaties voor prijsstijgingen) omvat namelijk over eenkomstig het centraal sociaal ak- In het Nijmeegse St. Radboudziekenhuis is maandag de tweeling van prinses Irene en prins Carlos gedoopt. Gisteren werden cr enige foto's vrijgegeven. De prins en de prinses wilden de doop niet uitstellen tot de kinderen uit het ziekenhuis zijn. Een vriend van prins Car los, dc Spaanse pater Jesus Lezaun, had het doopwater uit Spanje meege bracht. De mis werd gelezen door kardinaal Alfrink, pater Lezaun en de paters Bot en Van Luyk. De plechtigheid werd bijgewoond door koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus, prinses Margriet en mr. Pietcr van Vollenhoven. Foto rechts: Prinses Irene tijdens dc persconfe rentie die zij voor het vertrek uit het ziekenhuis gaf. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers HEILOO De 24-jarige F. L. E. uit Heerhugowaard, die is aangehouden op verdenking van moord op de 25- jarige Maria Timmer uit Alkmaar, blijft ontkennen. Het onderzoek heeft inmiddels uitge wezen, dat de man in zijn kleding bloedsporen heeft die van dezelfde bloedgroep zijn als die van het slacht offer. De verdachte is in d e nacht van zaterdag op zondag gezien in gezel schap van de vrouw, wier ontzielde en ontklede lichaam maandagmiddag in een sloot in de buurt van Heiloo werd gevonden. Bij de sectie bleek, dat zij zondagmorgen om ongeveer vier uur moet zijn overleden. De verdachte heeft toegegeven dat hij zaterdagnacht tot ongeveer drie uur met Maria in een bar in Alkmaar wat heeft zitten drinken. Daarna zou zij de zaak alleen hebben verlaten. De man zal vrijdag worden voorgeleid aan de officier van justitie te Alkmaar, mr. J. van den Oeven. koord ook diverse secundaire verbete ringen en lastenverzwaringen, zoals de hogere sociale premies. Arbeids tijdverkorting en vakantieverlenging zijn er evenwel buiten gehouden. Al eerder zijn de bouwvakbonden on overleg met de werkgevers verenigd in de Raad van Bestuur bouwbedrijf overeengekomen een onafhankelijke deskundige te verzoeken de komende cao-onderhandelingen te leiden. Giste ren werd definitief besloten die eer te gunnen aan prof. dr. W. Albeda, oud bestuurder van het CNV, thans hoog leraar aan de economische hogeschool te Rotterdam en lid van de Eerste Kamer voor de ARP. Prof. Albeda, die zich in principe reeds bereid heeft verklaard deze taak te willen vervul len, maakte begin dit jaar ook deel uit van een college van bemiddelaars in het hooglopende conflict over de metaal-cao. De wens tot het aantrekken van een onafhankelijke voorzitter is ter tafel gebracht door de werkgevers in het bouwbedrijf om eventuele moeilijkhe den bij onderhandelingen zo veel mo gelijk te voorkomen. De vakbonden die zelf evenmin graag een voorzitter wilden leveren, gingen met die wens akkoord. Een aantal personen bleek hetzij voor de werkgevers, hetzij voor de vakbonden onaanvaardbaar te zijn, dit in tegenstelling uiteindelijk tot prof. Albeda. Geen uitstel Besloten werd ook niet in te gaan op het verzoek van de industriebond NW om de cao-onderhandelingen enige maanden op te schorten in afwachting van de uitkomst der ont wikkelingen binnen het NW. Zoals vermeld heeft deze industriebond her vatting van de discussies gevraagd over de arbeidsvoorwarrdennota, waarin de aanvankelijke e>.»n van de drie vakcentrales waren opgesomd. De voorzitter van de bout- en bouw bond CNV, de heer D van Comme nce. i-rkiaarde ons gisteravond desge vraagd dat de honden met kracht zullen streven naar een nieuwe cao, die niet met terugwerkende kracht behoeft te worden ingevoerd, omdat uit de praktijk is gebleken, dat vrij veel werkgevers het met die terugwer kende kracht niet zo nauw nemen. Ingaan op het verzoek van de indus- trie'oond-NVV zou dus voor veel werk nemers in het bouwbedrijf schadelijk kunnen zi jn, all dus de heer Van Com- menee, die voorts zei van de werkge vers te verwachten dat zij niet zullen proberen nog enkele tienden van pro centen van de 3^2 procent af te knibbelen. 'Als zij die opstelling kiezen, zou het met de komende onderhandelingen wel eens mis kunnen gaan. Wij wil len aiiepn nog maar praten over even tuele verschuivingen binnen het pak ket, bijvoorbeeld over een verhoging van de vakantietoeslag in plaats van arbeidstijdverkorting en dergelijke' Verwacht wordt dat de onderhande lingen over de nieuwe bouw-cao (na de metaalsektor de grootste bedrijfs tak in ons land) in de laatste volle week van december kunnen beginnen. Als de onderhandelingen vlot verlo pen zou het bouwbedrijf voor 1973 wel eens 'de toon kunnen gaan aange ven'. een rol die de laatste jaren doorgaans door de metaalindustrie is vervuld. Van een verslaggever MAASTRICHT PvdA-voorzitter An dre van der Louw heeft gisteravond in Maastricht ontkent als zou de heer Groeneveit. voorzitter van de indus triebond NW, een wildeman zijn. 'Het beste bewijs van het feit, dat Groeneveit geen wildeman is. levert zijn belofte om van een wezenlijke loonstijging over de hele linie af te zien als er werkelijk een ander beleid gevoerd wordt', aldus de socialistische partij-voorzitter. Hij zei geen oordeel te willen vellen over de vraag, wie in de tegenstellingen over het sociaal akkoord gelijk heeft. De heer Van der Louw bestreed de liberale fractie voorzitter Hans Wiegel, die 'het con flict misbruikt'. De postspaarbank is altijd vlak bij woning of werk, want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht Van onze soc.-economische redactie AMSTERDAM De waarnemend- en de vice voorzitter van het NW, de heren A. de Boon en W. Kok hebben gisteren in Noordwijk uit voerig gesproken met het bestuur van de Industriebond NW over de mogelijkheid het conflict binnen het NW op te lossen. Met name is daarbij de vraag aan de orde gesteld of de discussie over de nota arbeidsvoorwaardenbeleid '73 ter wille van de eenheid van het NW r moet worden heropend. Omdat men verdere escalatie wil voorkomen, werden er over de ge sprekken geen mededeling gedaan. Vandaag zullen de moeilijkheden rond om het centraal akkoord en de breuk in het NW ook ter sprake komen op de maandelijkse vergade ring van het overlegorgaan van de drie vakcenrales. Met name zal wor den gesproken over de verder te vol gen gedragslijn. Overwogen wordt elke bedrijfstak de vrijheid van onderhandelen over nieu we cao's 's te laten, naar bevind van zaken te handelen en de eisen af te stemmen op het centraal akkoord. Aangezien de Industriebond NW bij ongeveer 40 procent van alle cao's is betrokken komt de totstandko ming van nieuwe contracten in een aantal bedrijfstakken aan een zijden draadje te hangen indien de Indus triebond NW op het standpunt blijft staan dat onderhandelingen over de nieuwe cao thans geen zin hebben. Gevreesd wordt dat dan een soortge lijke situatie ontstaat als vorig jaar toen de confessionele bonden wèl een akkoord met de werkgevers wilde sluiten, maar de Industriebond NW niet. Dit leidde tot een conflictsitua tie tussen de betrokken bonden nadat de Industriebond NW zonder overleg met de zusterorganisaties de onder handelingen met de werkgevers had ADVERTENTIE RIDDERKERK De 'Werkgroep natuurbehoud Ridderkerk' legt zich niet neer bij de mededeling van staatssecretaris Vonhoff, dat de vogelbroed- en verzamel plaats bij de rivier De Noord, moet word den opgespoten. De staatssecretaris zei vo rige week in antwoord op een vraag van liet SGP-kamerlid Abma, dat de plas tus sen nieuw aangelegde dijk en griend moet verdwijnen met het oog op de veiligheid van de waterkering. BREDA De 30-jarige E. B. uit Antwerpen heeft bij de politie in Bre da bekend voor tienduizenden guldens aan antiek en sieraden te hebben gestolen. Hij brak in de periode van augustus tot oktober zes keer in bij woningen in verschillende Bredase villawijken. De meeste gestolen goe deren stonden uitgestald in zijn wo ning in Antwerpen. Kamerlid Abma, de stichting Zuidhollands Landschap, de Nederlandse vogelbescher ming, het Staatsbosbeheer, het rijks-herbarium en de werk groep Natuurbehoud Ridder kerk zijn het echter allerminst eens met de staatssecretaris. De werkgroep, die het kamer lid en genoemde instanties tot verzet tegen het opspuiten heeft geïnspireerd, werd in fe bruari van dit jaar opgericht om de ontstane plas te behou den. Het gemeentebestuur, dat het waterschap vroeg of de plas kon blijven kreeg als ant woord: neen. Op een tweede verzoek van de zijde van B. en W. kwam opnieuw een negatief ant woord van het waterschap. De gemeenteraad droeg vervol gens B. en W. in een motie op alles te doen voor het behoud van de plas. waarop er wéér een brief uitging naar het waterschap. Op die brief is echter nog geen antwoord ontvangen. Het waterschap en provinciale waterstaat vinden dat de plas (50 tot 90 centime ter diep en 4.5 hectare groot), die tussen griend en dijk ligt. de dijk bedreigt. Veiligheid Er zou een hoog vóórland no dig zijn en daarom moet de plas tot twee meter plus NAP worden opgespoten. De werk groep meent dat de griend voor de plas al een beveili gend voorland biedt. Boven dien bereikt het water van De Noord, volgens berekeningen, slechts bij uitzonderlijk hoge standen één keer in de vijf jaar de dijkvoet. Daarbij komt dat de zuidwestenwind het water altijd van de dijk afstuwt. 'Trouwens', aldus de heer W. Hordijk van de werkgroep, 'de veiligheidsmotieven van het waterschap zijn tot nu toe niet geconcretiseerd. Daarom hebben wij een wetenschappe lijk medewerker van de afde ling waterbouwkunde aan de Delftse TH gevraagd te onder zoeken welke bezwaren tegen handhaving van de plas kun nen worden aangevoerd.' De werkgroep is ervan op de hoogte dat het laboratorium voor grondmechanica te Delft desgevraagd burgemeester en wethouders van Ridderkerk in een advies heeft laten weten, dat de plas de stabiliteit van de dijk niet zal aantasten. Ook de angst voor optreden van kwel van het waterschap, is voor het grootste deel van de dijk ongegrond. Slechts voor een klein deel van de dijk zou de mogelijkheid van optreden van kwel moeten worden on derzocht. In het geval van het gevaar van kwel voor dit ge deelte zou dat echter met ge ringe kosten kunnen worden voorkomen. Broedgebied De heer Hordijk zegt dat de plas, temidden van verstede lijkte gebieden gelegen, mét de griend van grote waarde is als rust-, broed- en fouragege- bied voor de vogels, die ko men aanvliegen uit de Alblas- serwaaid. In deze vogel-oase broeden nu slobeenden, scho leksters, futen, vermoedelijk een dodaard, zangvogels als matkopmees en rietgors en bos- en velduilen. De heer Hordijk heeft er totaal 110 verschillende soorten fourage- rende en broedende vogels waargenomen. 'In de plas heb ben we ook weer groene kik kers gezien.' De griend, die tussen de plas en de rivier De Noord lift is het enige nog resterende vloedbos van De Noord. In dit veertien hectare grote natuur gebied bevindt zich een roe kenkolonie. Volgens plan zal er terwille van de door rijks waterstaat gewenste verbre ding van de rivier en voor de nieuwe haven van Ridderkerk, zes hectare van de Griend ver dwijnen. De werkgroep vreest dat bij opspuiten van de plas ook de resterende acht hectare Griend tenslotte zullen worden opgespoten. 'Een typisch trek- Tweede kleine ijstijd? opgeschort voor raadpleging van de achterban. VACATURES Het verbondsbestuur van het NW heeft inmiddels ook de personeelssitu- atie bij het dagelijks bestuur bespro ken. Nu de heer Ter Heide onherroe pelijk is vertrokken, is het aantal open plaatsen met één vermeerderd. Er was reeds een vacature die nog niet werd vervuld in afwachting van de te vormen federatie van vakcentra les. ecretaris H. Berends werkt na een ernstige ziekte nog steeds op halve kracht en een andere secretaris mr. H. Hugenholtz, geneest van een hart aanval. Het dagelijks bestuur van het NW heeft in verband met deze situa tie gevraagd voor bepaalde werkzaam heden een beroep te mogen doen op de aangesloten bonden. De voorzitter van de Bouwbond NW, de heer B. Buys heeft zich inmiddels opnieuw gekeerd tegen het beleid van de voorzitter van de Industriebond, de heer A. Groeneveit. Volgens de heer Buys moet of Groeneveit aftreden of de overige bonden moeten zijn beleid gaan steunen. Dat laatste ziet hij nog niet gebeuren. 'Zonder de terugtrek king van Arie Groeneveldt zal de si tuatie in het NW gespannen blijven', aldus de heer Buys. Van onze weerkundige medewerker Het hogedrukgebied van 1026 millibar boven Oost-Europa is vrijwel statio nair, terwijl een lage druk in de Golf van Biskaje (1008 millibar) voor ons van weinig of geen betekenis meer is. Wel voor Noord-Spanje, waar Vigo gisteravond 28 millimeter en La Coru- na 37 millimeter regen aftapten. Het rustige en overwegend droge hèrfst- weer houdt in ons land aan, echter wel met toenemende mistkansen. Oktober heeft gemiddeld in het land niet meer dan circa 25 millimeter regen gebracht tegen 75 normaal. Ver schillende plaatsen hadden de droog ste wijnmaand sinds 1953. In ons stukje van gisteren hebben we als oudste periode met depressieblokke ring 1695 tot 1717 genoemd. Vandaag grijpen wij nog wat verder terug. Dit laatste tijdvak was onderdeel van een langduriger periode, die ruwweg reik te van 1550 tot 1720, ook wel genoemd de Kleine Ijstijd. In die periode kwa men vrij veel strenge winters voor, waardoor de gletsjers zich belangrijk uitbreidden en Groenland onbewoon baar was geworden. Een zo een stren ge winter viel in 1572-73. Al op 1 november begon het zo streng te vrie zen dat men de 25ste op de Leye en de Schelde over ijs kon lopen. Het duurde meer dan twee maanden. Daarna volgde zo een snelle dooi dat de Donau overstroomde. Van 1200 tot 1500 was het wel mogelijk geweest in Groenland te wonen, maar Europa kende toen dan ook een markante stormachtige tijd met veel regen en westzuidwestenwind Volgens oude kronieken was toen druiventeelt tot in Denemarken mogelijk. Op dit ogenblik is de loatertempera- tuur in de noordelijke Atlantische Oceaan in de zomer dalende en in de Euro-Aziatische sector van de Poolzee in de winter. Volgens de 'winterdes- kundige' Rodewald. (in een recent artikelwijst dit op de afsluiting van de verwarmingsperiode en het afsmel ten van de poolkappen en zou het best eens kunnen zijn, dat wij aan het begin staan van een tweede Klei ne Ijstijd. OPKLARINGEN je van onze technocratie is de stap-voor-stap-taktiek.' Voor behoud van de plas pleit ook de ideale ligging: in het aan te leggen bos- en recrea tiegebied De Gorzen. Binnen- zijds van de dijk ko.nt name lijk een bosgebied, terwijl de dijk zelf zal worden gesloten voor het publiek. Met andere woorden: plas en griend wor den afgeschermd tegen het la waai van onze samenleving. Afgezien van de waarde voor de vogels zijn griend, plas en dijk van belang als overgangs gebied voor polder- en dijkflo- ra. Het bos- en recreatiegebied De Gorzen ligt overigens in een door gedeputeerde staten van Zuid-Holland goedgekeurd be stemmingsplan, dat griend en plas de bestemming van 'griend- en rietcultuur' heeft gegeven. Anderzijds hebben GS het waterschap een op- spuitvergunning verstrekt. 'Als wij niet hadden geageerd was de plas het afgelopen - yoorjaar al opgespoten', ver zucht de heer Hordijk. REGEN Mh HAGEL BEWOLKING MAX. TEMP. MIN. TEMP. WINORICHT ING Weerrapporten van gisteravond 19 uur, maximumtemperaturen en neerslag ln mm. Amsterdam regen 12 0.1: De Bilt geh bew 11 0; Deelen geh bew 11 0; Eelde geh bew li 0: Eindhoven geh bew 11 0; Den Helder regen 11 0.1 Luchth Rtd regen 11 0.2; Twente geh bew 11 0: Vlisslngen regen 11 1: Zd Limburg geh bew 12 0: Aberdeen half bew 12 0: Athene regen 20 9: Barcelona zw bew 18 0.4; Berlijn onbew 8 0; Bordeaux half bew 20 0: Brussel geh bew 12 0; Frankfort zw bew 13 0; Geneve niet ontvan gen: Helsinki zw bew 7 0.1: Innsbruck onbew 15 0: Kopenhagen geh bew 9 gr 0; Lissabon regenbui 17 5: Locarno zw bew 15 0; Londen zw bew 14 0: Luxemburg zw bew 0: Madrid zw bew 0; Madrid zw bew 15 0; Malaga half bew 23 0; Mallorca zw bew 21 0; Munchen onbew 8 0; Nice half bew 19 0; Oslo zw bew 6 0.1; Parijs half bew 11 0.1: Rome onbew 21 0: Spilt onbew 21 O; Stockholm geh bew 11 0: Wenen onbew 14 0; Zurich mist 9 0; Casa Blanca geh bew 19 0: Istanboel zw bew 16 0; Las Palmas zw bew 20 0; New York niet ontvangen Tel Aviv onbew 25 0; Tunis onbew 21 0; Geneve zw bew 8 0. HOOG WATER 2 november Vlisslngen: 11.35-Haringlviel a.d. Zeezijde: 0.50-13.20: Rotterdam 2.08-14.16: Scheveningen: 0.20- 12.48; LJmulden: 1.02-13.27: Den Helder 4.33- 17.29; Harlingen 6.45-19.53; Delfzijl: 9.02- 21.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5