In de ark, in de kark, zei de dominee 1 V J Het hele gezin gezond de winter door met Halitran AD Franse bisschoppen erkennen klassestrijd Trouw K wart et Pas in 1974 weer een bisschoppensynode vandaag Van Manens nieuwe ballet werd gemengd ontvangen Beroepingswerk Boekenetalage TROUW /KWARTET WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 KERK/BINNENLAND T2JK2 door dr. G. Hartdorff Het begon op een dag in oktober 1971. De studentenpredikanten K. Boukuys (Leiden) enK.A. Deur- loo (Amsterdam) zaten bijeen om zich te bezinnen op hun werk. Bij de post bleek een 'vlugschrift' te zijn, dat mede ondertekend was door hun leermeester prof. dr. G. C. van Niftrik. Na lezing van dit zo bekend geworden Getuigenis 'vlogen de krachttermen als kwartels op.' De leerlingen.waren te leurgesteld en verontwaardigd door het feit, dat de leermeester zo weinig begrip toonde voor die groep binnen de kerk waarmee zij nu juist te maken hebben. Heet va nde naald reageerden zij die zelfde middag in een open brief, waarop het antwoord is uitgebleven Nu een jaar later is hun boekje verschenen 'In de ark, in de karkzei de dominee'. Kort voor zijn plotseling heengaan schreef prof. Van Niftrik: Ik wou, dat ik een weg wist om de inhoud van het Getuigenis opnieuw in de kerk aan de orde te krijgen. Na het eerste rumoer wordt het doodgezwegen Bouhuys en Deurloo zwijgen het in ieder geval niet dood. Integendeel! Prof. dr. C. W. Mönnich verzucht in zijn onlangs verschenen boekje 'Frag menten' (achtergronden bij een he dendaagse theologie), dat het in de kerk tegenwoordig zelden meer komt tot een goede pamflettenoorlog over God, die evenzeer buiten als binnen de kerk de aandacht kan trekken. De echte polemische talenten, die niet terugschrikken voor een effectieve stoot onder de gordel, zijn schaars. De voornaamste reden hiervan is zegt hij dat wij in de buurt van wat maar even als geloofsvragen kan gel den, veel te netjes zijn geworden Wel, afgezien van het feit dat de lutherse hoogleraar er ook wat van kan, Bouhuys en Deurloo weten van aanpakken. Ze deinzen niet terug voor krasse uitspraken. Niet dat ze een 'kleine dogmatiek* of 'kleine ethiek* bieden als 'alternatief van het Getui genis. Ze geven in nauwelijks 75 pagi na's tekst een pamflet, dat zich in één ruk laat lezen. En schrijven kun nen ze! Kort en krachtig, met vaart en pit Een schoolvoorbeeld van 'pole miek' met vele dubbele bodem uit spraken. Dat schuilt al in de titel: 'In de ark, in de kark, zei de dominee.' En de ondertitel: 'Wat ze een getuigenis noemen'. Met 'ze' worden niet bedoeld Dr. K. A. Deurloo de opstellers van het Getuigenis, maar profeten en apostelen. Daarbij zijn de schrijvers zich bewust van het feit, dat zij niet in staat zijn om even uit de doeken te doen wat 'de bijbel ervan zegt' en waar 'een bijbelgetrou- we' het van hebben moet. 'onze accen tuering is natuurlijk discutabel en eenzijdig iedere gelovige heeft z'n eigen bijbeltje.' Ze laten Jesaja, Jeremia en Jezus De redactie behoudt ztch bet recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ fiubllkatle werdt met do naam van do mender ondertekend. Brieven kannen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van de hoofdredactie van Trouw- Kwartet, Postbus 85». Amsterdam. Homofilie (9) Ds. Hamer verwijt het de EO, de onzekeren onder de homofielen naar de dode hoek van de hopelozen terug te wijzen. Dat is aardig gezegd. Maar wat is dan zijn oplossing? De door De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Dagelijks bestuur: B. Bol, Den Haag: dr. E. Bleumink, Paters- wolde; mr. G. C. van Dam, Nootdorp; W. A. Fibbe, Rot terdam; J. Lanser. Utrecht; drs. J. W. de Pous, Den Haag; J. Smallenbroek, Wassenaar. Overige leden van het alge meen bestuur: K. Abma, Am sterdam; H. A.de Boer, IJmui- den; Th. Brouwer, Assen; mr. dr. J. Donner, Den Haag; J. van Eibergen, Schaarsbergen; mr. K. van Houten, Wagenin- gen; ds. C. I. Hylkema, Bilt- hoven; Jac. HuIJsen, Delft; mevrouw M. C. E. Klooster- man-Fortgens, Voorschoten; mevrouw J. G. Kraayeveld- Wouters, Heerhugowaard; prof. dr. G. N. Lammens, Naarden; ds. F. H. Lande- man, Den Haag; H. de Mooij, Rijnsburg; H. Ottevanger, Bui tenpost; mr. dr. J. Ozinga, Lunteren; dr. A. Veerman, Rijswijk (Z.H.); H. H. Wem- mers. Den Haag; drs. R. Zijl stra, Oosterland (Zld.). Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer Hoofdredactie: J. de Berg (waarnemend) Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, Amsterdam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768Gem.giro X 500. hem aangeprezen homofiele contact groepen openen geen positieve pers pectieven. Men pleegt daar de homo fiele gezindheid te bezien als een geaardheid. Ik krijg hier dezelfde na re smaak in de mond als bij de 'troostwoorden' die men ernstige zie ken wel pleegt toe te voegen. Name lijk: 'Je moet er maar in berusten'. Ik houd van zieke mensen, maar ik haat de ziekte als behorende tot het werk van afbrekende machten. Onze benadering van de homofiel dient te geschieden, noch onder de supervisie van een EO-forum, noch bij het licht van de eigentijdse visie van de radiopastor van het IKOR, maar onder het gezag van het eeuwi ge woord van God. Ik wil in dit verband noemen: Rom. 126 en 27. Men zal moeilijk kunnen beweren, dat homo's en hetero's hier als gelijk- waardagen naast elkaar geplaatst worden. De homofiele gezindheid blijkt blijkens de context op één lijn te staan met andere, zowel bij he tero's als bij homo's voorkomende bindingen door allerhande zondemach ten. Van al deze gebondenheden ver lost Jezus Crhistus op basis van Zijn volbrachte werk. De boze geesten wij ken, waar de Geestvervulde gemeente handelt naar de haar gegeven autori teit (Mark. 16 17). De moderne theo logie zegt tot de homo: 'Je bent zo'. De hemelse wijsheid voegt er één woord aan toe: 'Je bent zo geworden'. De eerste onderstelling is een onont koombaar lot, want niemand zal onge straft de eigen persoonlijkheid geweld aan kunnen doen. De tweede conclusie sluit de mogelijkheid tot herstel niet uit. Althans voor de mens die in geloof tot Jezus nadert. Let wel: niet de verandering van een homosexueel tot een heterosexueel wezen zonder meer, maar een totale hervorming door de vernieuwing van het denken. Een procesmatige zaak, die uitmondt in het volle zoonschap: de naar geest, ziel en lichaam volkomen als beeld drager Gods fungerende mens. Leek C. Maliepaard Verdraagzaam Nederland is wel bijzonder verdraag zaam en vol begrip voor afwijkingen en misdadigen. Tot mijn grote ver ontwaardiging las ik dat om formele redenen de narcotica-miljonair Pauchsch niet aan Zweden uitgeleverd kan worden. Wie in zijn naaste omgeving drugslactoffers kent en weet dat er door toedoen van dit soort lieden soms onherstelbare schade aan de jeugd wordt toegebracht, vraagt zich af of het recht of de dure advocaat heeft gezegevierd. Ik hoop dat Duits land bij zijn terugkeer wat minder begrip op kan brengen en hem snel naar Zweden doorstuurt Haren G. J. W. Zwartsenberg Zelfmoordpogingen Bij lezing van het artikel: 'Afspraak met de dood' kwam de vraag bij mij boven, wat ervan de oorzaak is, dat meer protestanten suicide (zelfmoord) pogingen doe n dan katholieken (rooms-katholieken, zal zeker bedoeld worden). 'Wie zichzelf doden wil, zendt tevoren signalen uit' lees ik ook in dit artikel. Worden zo dacht ik nu deze signalen beter opgevangen bij r.k. dan bij protestanten? Kiest de r.k. die rondloopt met zelfmoordplan nen eerder de weg naar een biechtva der dan de protestant? Figuurlijk ge sproken zouden we allemaal de instel ling moeten hebben van de baptisten predikant waarvan in het artikel ge sproken wordt: 'bel me, voor u eraan begint'. Goddank hebben velen ook in ons goede vaderland in navolging van deze dominee hetzelfde gedaan. S.O.S. (telefoon hulpdienst) waarin honder den vrijwilligers belangeloos a.h.w. dezelfde roep laten weerklinken, waardoor vele zelfmoordplannen voor komen zijn. Sta met uw gebed achter dit werk! Groningen S. Strating spreken (Jezus is de enige die van ZICHZELF getuigt, zonder dat daar door zijn getuigenis onwaar wordt). Ze handelen over het getuigenis der kerk. dat hoort te bestaan uit zeg gen, uitleggen en toepasen. Ze schrijven over het unieke van het zg. Oude Testament, dat HIJ de ENE wel wordt beleden, maar nooit in belijdenissen wordt vastge legd. Er wordt geroepen: 'HOOR!' En Israël moet niet anders doen dan met gespitste oren door de geschiedenis gaan. 'Dan zullen ze bemerken dat ei Eentje is, die zich op die weg van de geschiedenis niet 'onbetuigd' zal la ten'. Ze geven hun mening over de tradi tie. die het verder vertellen (van vaders aan zonen) en rondvertellen (over de hele aarde) van het verhaal is. 'Je weet dat wat je te vertellen hebt, bijzonder kwetsbaar is. Geloot kan je niet overdragen. Hoogstens kun je zo enthousiast vertellen, dat een ander het verder vertelt.' En traditie is vol diskontinuïteit. 'Het is keer op keer een wonder, dat het geloof opnieuw opstaat in een volgen de generatie. De kontmuïteit ligt uit sluitend bij de HEER van Israël, die van generatie tot generatie niet het zelfde, maar verrassenderwijs d e - zelfde blijkt te zijn.' Ze geven hun gedachten over de ver kondiging en de politiek. 'De kreet: geen politiek in de kerk is waanzin nig. Natuurlijk politiek in de kerk, alleen liever niet in de ere dienst, tenzij de schriftlezingen van die zondag je er midden in voeren. Programmatisch moet de politiek aan de orde komen in het leerhuis, in actiegroepen, op gemeente-avonden.' En wat de ark aangaat, neen, de ark is niet de kerk; de ark is de vraag naar het behoud van de schepping en de mensheid door de krisis heen. Met moeite weersta ik de verleiding om meer te citeren. Bijvoorbeeld over de verhouding aktie en liturgie; de kritiek op de EO en de orthodoxe vanzelfsprekendheid waarbij ieder ge heim kapot wordt gepraat. Het on joods 'ijdel' gebruik van de naam van Jezus, het starre en statisch ook in de theologie spreken over Jezus. Gesprekspunten Ik zei al: een pamflet, een polemische bijdrage aan het gesprek, dat naar aanleiding van het Getuigenis en niet over het Getuigenis nodig voortgezet moet worden, ook nu Van Niftrik tot ons verdriet niet meer in ons midden is. Het gaat om de Zaak. En omderwille van de Zaak hoop ik van heler harte, dat er een mogelijkheid gevonden wordt om deze studentenpredikanten, die geïnspi reerd zijn door Kraemer, Miskotte, Buskes en Dippel, rondom één tafel te krijgen met de opstellers van het Getuigenis of hun geestverwanten. Er zou dan veel aan de orde moeten komen. Ik noem slechts de volgende zaken. a) Wat Is nu het getuigenis van pro feten en apostelen? b) Hoe is de relatie Openbaring en geschiedenis? De schrijvers stellen: 'De Schriften leggen ons uit wat ge schiedenis is, maar het omgekeerde is evenzeer waar: De geschiedenis legt de Schriften uit.' Hier zijn wel enige vragen te stellen, ook over de Stem in het gebeuren. Wordt hier een nieuwe •natuurlijke theologie' bepleit, of zie ik dit verkeerd? c) De verhouding WetEvangelie; rechtvaardigingheiliging. ('Is het niet juist geweldig dat er jongeren zijn, die met hun derde wereldwin keltje het gevoel krijgen: ik mag meedoen, ik heb, als het gaat om Gods geschiedenis met z'n mensen, een functie en een taak! Het zal hun een zorg zijn of dat rechtvaardiging of heiliging heet'). d) De betekenis van de traditie. e) De functie van de taal (levend woord-hartekreet-def initie-slagwoord De relatie aktie en contemplatie ('Mensen zijn nu eenmaal kort ademig en voor actie, die vruchten afwerpt, heb je een lange adem nodig. Op zondag mag je afzien van je eigen LOURDES (KNP) Er is een klassenstrijd tussen hen die bezit en kennis in handen hebben en degenen die hierover slechts in zeer be perkte mate beschikken. Het is onjuist om, omwille van de christe lijke liefde, deze tegenstellingen te verbloemen. Dit schrijven de Franse bisschoppen, die in Lourdes vergaderden, in een document over de christen en de politiek. Drs. K. Bouhuijs geloof.' 'De eredienst hoeft geen alter natieve kerkdienst te worden, waarin de agenda van de w e r e 1 d de agenda van de kerk zou moeten worden'). g) Over de Zoon des mensen: hoe spreken wij over Jezus? Dit is naar mijn mening het zwakste hoofd stuk van dit boekje. Wanneer de schrijvers terecht protesteren tegen een ijdel gebruik van Jezus' naam, moet men ook niet over Jezus als belhamel spreken, al begrijp ik wel, wat zij er mee bedoelen. Zo kwasi-vlot spreekt men niet over de Messias! En over de aard van de evangeliën en vooral de verhouding tussen Jezus' dood en opstanding zou naar mijn mening ook iets meer moeten worden gezegd dan de schrijvers doen. h) Over de verhouding enkeling en gemeenschap. Er zouden nog meer punten te noemen zijn. Conclusie: een inspirerend, ja in vele opzichten bemoedigend en vertroos tend boekje, dat vele vragen oproept ('Wij zullen u hierover nog wel eens horen'), maar juist daarom een bij drage is tot het gesprek rondom het getuigenis van profeten en apostelen. Dr. G. Hartdorff, hervormd predikant te Amsterdam, bespreekt 'In de ark, in de kark, zei de dominee' door drs. K. Bouhuijs en dr. K. A. Deurloo. Uitg. Bosch Keuning, Baarn, 80 pag., prijs 8,90 (voor abonnees van de serie Oekumene 5,50). Het uitvoerigst gaan de bisschoppen in op de klassestrijd, waarvan het bestaansrecht door vele rooms-katho- lieken in Frankrijk nog steeds in twijfel wordt getrokken. Het Franse episcopaat erkent het bestaan van deze strijd als een feit. Wel wijst het document erop, dat men hierover een genuanceerd oordeel moet vormen, zoals trouwens de marxisten zelf de laatste tijd doen, zodat de tegenstel lingen tussen beide partijen minder scherp worden. 'Men moet niet ver geten', aldus de Franse bisschoppen, 'dat de mens meer is dan iemand, die tot een bepaalde klasse behoort. De christen moet deze strijd beleven in Kunstenaarsfederatie wil zes miljoen extra voor kunstbegroting AMSTERDAM De Federatie van Kunstenaarsverenigingen heeft een minimumprogramma voor de kunstbe groting opgesteld. Daaruit valt te con cluderen dat er 6.000.000 extra no dig is. Deze extra middelen dienen alleen om achterstanden in te lopen, aanwijsbare tekorten op te heffen en vernieuwingen in gang te zetten, daar waar een minimum aan structurele voorzieningen aanwezig is. Waar deze voorzieningen (nog) niet aanwezig zijn, verlangt de federatie dat deze op korte termijn tot stand worden ge bracht. Daartoe is het noodzakelijk dat de CRM-begroting ook wat betreft de culturele sector voorshands sterker stijgt dan het gemiddelde van de Rijksbegroting en dat de subsidierege lingen een wettelijke basis krijgen. De federatie verlangt meer financiële middelen voor onderzoek en instelling van een 'structuur-ontwikkelingsfonds' om voldoende opening te creëren voor verbetering en vernieuwing van het kunstbeleid. eerbied voor mensen en groepen, tegenstanders inbegrepen'. Over de politieke houding van de priesters verklaart het document: 'Het evangelie is niet neutraal. De bis schoppen en de priesters, die moeten getuigen van het evangelie, zijn het evenmin. Vanwege hun taak het evan gelie te verkondigen aan iedereen, kunnen zij verplicht zijn tot interven ties over politieke zaken, die bij een aantal mensen verbazing kunnen wekken'. De bisschoppen erkennen het be staansrecht van uiteenlopende politie ke keuzes onder christenen en dat het niet aangaat dat de kerk één bepaalde politiek zou propageren. Maar zij zeg gen ook dat de bijbel een aantal niet mis te verstane eisen stelt die politie ke gevolgen hebben. Als bijbelse eisen noemt het document: het opko men voor armen en zwakken, de bescherming van buitenlanders, de verdenking van rijkdom, de veroorde ling van overheersing door het geld, de omverwerping van totalitaire machten. Ondanks de vrijheid die de christen zelf heeft, zelf zijn politieke keuze te bepalen, heeft een christen toch niet het recht een politiek voor te staan die de mens degradeert en ingaat tegen de openbaring en het eigen geweten, aldus het document. ROME (KNP) De r.k. bisschop pensynode zal in de toekomst niet om de twee, maar om de drie jaar wor den gehouden. Dit op verzoek van de hoofden van de bisschoppenconferen ties. Het sekretariaat van de synode heeft daarop de paus voorgesteld, om de eerstvolgende bisschoppensynode pas in 1974 bijeen te roepen, en niet in 1973 wat in de bedoeling lag. cru door HANS W. LEDEBOER DEN HAAG Voor de televisie heeft Corad van de Weetering uit eengezet, dat het Nederlands Danstheater Hans van Manens jongste ballet 'Opus lemaïtre' in Parijs in première brengt, omdat het Neder landse balletpubliek te kritisch, te onbarmhartig zou zijn. Van Manen doet daarmee niet alleen dit Nederlandse publiek maar ook zichzelf onrecht. Nederland heeft het recht kritisch te zijn omdat het een klimaat heeft helpen opbouwen waar in gezelschappen van eigen bodem een hoog artistiek peil en een goede naam tot ver buiten onze grenzen konden verwerven. Frankrijk mist dit klimaat totaal, hetgeen ensembles, die ons land de laatste jaren bezochten tot eigen schade hebben bewezen. Het zou wel eens kunnen zijn dat scherpe Nederlandse kritiek voor Van Manen waardevoller is dan bijval in Frank rijk. In de Koninklijke Schouwburg in Den Haag ging maandagavond, twee dagen voordat het Nederlands Dans-theater naar het Theatre des Champs-élysées in Parijs vertrekt voor het Festival International de la Danse, bij wijze van afscheid een voorpremière, die zeer verdeeld werd ontvangen. Welnu, 'Opus Lemaltre' is zeker niet Van. Manens sterkste ballet en het stak heel ongunstig af tegen zijn eigen 'Symphony in Three move ments', dat eraan vooraf was gegaan. Enerzijds heeft Van Manen weer eens geëxperimenteerd met verschillende uitwerking van een muzikaal thema: Toccata en Fuga in d van Bach, eerst gespeeld door orkest, later door orgel. Dergelijke zaken zijn altijd hoogst interessant. Maar de constructie van dit ballet rond Gérard Lemaltre is niet gemak kelijk te verteren. Moet Lemaitre hier mee in Frankrijk, zijn eigen vader land, worden gepousseerd? Een bespe len van de Franse nationale gevoelens van eer en glorie? Het hele ballet deed teveel denken aan het opbouwen van een 'steri die zelfs in het eerste deel onder een voor de toeschouwer hinderlijk scher pe 'kunstzon' was geplaatst. Door dit persoonlijke engagement met Lemaitre kon Van Manen in zijn choreografie niet loskomen van kramp achtigheid en voor Lemaitre, die wij kennen als een heel fijnzinnig danser, is dit jammer. Liedjes en herinneringen van Willy Corsari AMSTERDAM Willy Corsari, veel gelezen romanschrijfster nog, begon als cabarettière bij Pisuisse, en schreef liedjes, die haast vergeten waren, be halve natuurlijk door Alex de Haas, die er een paar jaar geleden nog een uitzending aan wijdde. Dat bracht Phonogram op de idee voor een lp, waarvoor Willy Corsari dan zelf de inleiding moest schrijven. Dat werd, na veel aarzelen, een boek vol herin neringen en liedjes, bij haar uitgever Leopold. Dinsdagmiddag, in Klein Bellevue, werden boek en plaat aan haar uitgereikt. Vijfenzeventig is ze bijna en dat zou je niet zeggen, sterker nog: niet denken ook. Ze vond het allemaal wel gezellig en goed voor de publicatie. Rijksmuseum: Laatste 'echte' Japanners Binnenkort maken de 16e eeuwse vor- stenportretten, die nu in het prenten kabinet van het Rijksmuseum te zien zijn plaats voor werken van de laatste meesters van de Japanse prentkunst. Van 3 november tot 7 januari zullen er dan ruim honderd prenten, alles eigen bezit, getoond worden van de Japanse kunstenaars Hokusai (1760- 1849), Hiroshige (1797-1858), Kuni- sada (1786-1864) en Kuniyoshi 1797- 1861). Deze expositie is een vervolg op 'Utamoro en zijn tijdgenoten', een tentoonstelling die in 1967, eveneens uit het bezit van het prentenkabinet, werd samengesteld. De prenten, die over enkele weken te zien zullen zijn, behoren tot de werken van de laatste grote vier van de Japanse prentkunst. Na hen trad er een vervalperiode in. Het tot om streeks 1860 voor buitenlandse invloe den gesloten Japan stelt dan zijn grenzen open waardoor het eigen karakter van de houtsneekunst verlo ren gaat. Hosukai (hij noemde zich later 'oude man dol op schilderen') en Hiroshige danken hun vermaardheid vooral aan bun landschapsverbeeldingen. Bij Ho sukai is het landschap sterk ge- styleerd met een belangrijke functie voor de 'stoffering' met mensen. 'Bij Hiroshige overheerst het landschap en zijn de figiren eigenlijk hoofdzakelijk toegevoegd om de stemming te ver sterken. Van Hosukai zullen houtsneden te zien zijn uit de beroemde reeks 'Ge zichten op de berg Fuji' en van Hiroshige prenten van de Tokaido en de Kisokaido, de twee wegen tussen Tokio en Kyoto. Kuntisada en Kuni yoshi legden zich vooral toe op de illustratie van volksverhalen. ADVERTENTIE ZEKERHEID Herfstig lag ons dorp dit weekend in de zon, met. bruine blasderranden langs de heggen en hekken. Hier en daar al een kaal gewaaide boom, maar verder in een soort tweede 'Indian summer'. Het leek me nog stiller dan anders. De kerkgangers van de vroege mis moeten langs gegaan zijn, maar ik heb ze niet gehoord of gezien. Lijkt wel of iedereen deze dag op kousevoeten loopt. Buiten de kom ligt hier en daar al en reep land zwart en klaar gemaakt voor de winter terwijl verderop de mais nog rechtop staat. De dorpskerk was goed gevuld. Een kleine aanwas van import door de uitbreiding maken deze diensten steeds gezochter. Vanaf de kleine gaanderij met die kwaje, keiharde wartel waar ik al eens tegenaan gelo pen ben om daarna steil tegen de planken te slaan, heb ik een goed uitzicht en kan ik de kerkgangers tellen. De dominee heeft mooie ver zen opgegeven, psalm 46 en natuurlijk het Lutherlied, maar dam gelukkig niet met dat enge delven van een graf voor vrouw en kinderen. De preek ging over de woorden van Paulus: Ik ben verzekerd.Verder ging het niet, d.w.z. de prediker wilde ons bij dat verzekerd zijn bepalen. Hij vertel de ons hoe wij tegen alles verzekerd zijn tegenwoordig en bracht dat op het geestelijke over, zoals ze vroeger zeiden. Ik moest ineens denken aan de Lijnbaan in Rotterdam waar je in westelijke richting tgen een groot bord loopt aan te kijken: Koopt op tijd uw zekerheid! Maar laat ik daar niet op doorgaan, want de ervaring leert dat je zelfs bij die uitgekiende verzekeringen een miskoop kunt heb ben. Het giinig in de preek om de laatste zekerheid, de totale zekerheid voor je leven die in God gegrond moet zijn. Er brandde een stille kaars op de tafel. Niet zo'n hele kaarsentoe stand, maar één, stil en toegewijd, een onzekere vlam di af en toe heen en weer ging. Weer zwierven m'n gedachten even weg, want dat heb je met mijn soort. Ik zag ineens al die warenhuis-kaarsen voor me, versierd en in alle mogelijke vormen. Straks zullen ze er weer zijn: de bierfles kaarsen en misschien wel Johan Cruyff! Fijn voor bij de kerstboom! Goed om een volslagen hekel aan kaarsen te krijgen. Maar zover laat ik het niet komen. Dapper brandt die ene kaars door, als een teken van bestendige aanwezigheid, eenvoudig en wit, bijna overbodig in de zon die overdadig het kerkje binnenschijnt. Iets waarvan de hele wereld kan zeg gen dat het overbodig is en waarvan steeds meer mensen het zeggen, dat iis mijn zekerheid, of liever: Iemand. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Nijverdal: T. de Boer te Giessenburg; voor Leiden: F. J. van der Wal te Nijverdal; voor Groningen- Z.: A. IJkema te Almelo. Beroepbaar: T. J. Hagen (Ref. Church, Melbourne), Pr. Irenestraat 4, Leersum. Overleden: dr. D. K. Wielenga Gzn., em. pred. van Bandoeng, 76 jaar, te Wassenaar. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Groningen-Z.: J. Kok te Amersfoort-C.; te Houwerzijl, te Spa- kenburg-Z (voor de missionaire dienst op Irian Barat) en te Waardhuizen: J. M. A. Groeneveld, kand. te Utrecht. Aangenomen: naar Ede: H. J. Venhui zen te Zutphen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Klundert: B. de Romph te Naarden: voor Elburg: M. C. Tanis te Sliedrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Borssele: A. Snoep te Vlissingen. OUD GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Salford: J. van Prooij- en te Stavenisse. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Den Haag: A. C. Louwer- se te Veendam. NED. HERVORMDE KERK Beroepen: te Nieuwland en Ooster- wijk: drs. W. J. op 't Hof kand. te Vlaardingen; te Nijkerkerveen: J. C. Schuurman te Putten. Bdankt: voor Barneveld: J. Bogaard te Woerden; voor Krimpen aan den IJssel: J. C. Stelwagen te Delft; voor Aalsmeer: J. van Woudenberg te Am sterdam-W. Voor peuter en kleuter zijn er druppels. Gemakkelijk in te nemen. Halitran geeft meer weerstand tegen griep en verkoudheid Halitran kweekt sterke beenderen Halitran zorgt voor gave tanden Halitran voorkomt en bestrijdt rachitis Slaat op den trommele, door dr. H. Bruck; 't Kan verkeren, door Jan H. Gartens: Vestdijk op de weegschaal, door R. A. Cornets de Groot; Wie is de dader, door Ab Visser; De poëzie is niet meer van gisteren, door drs. L. Wenseleers, uitgegeven door A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij N.V. in Leiden; aantal bladzijden per deel variërend van 100 tot 170; prijs in de buurt van ƒ10,-. De serie Literaire Verkenningen, be doeld voor (onder redactie van prof dr. Martin de Jong) het onderwijs in de Nederkndse letterkunde in de hoogste klac-m van het voortgezet onderwijs en op de ,._o...^jgische aca demies, gaat maar door. Er zijn nu zo'n twintig delen v schenen en scholieren die het allemaal bijhouden, krijgen zo een aardig overzicht van wat onze literatuur te bieden heeft. Ook deze boekjes zijn opgebouwd vol gens het schema: inleiding, teksten en b.f- en bibliografische aantekeningen. De keuze van de auteurs van al die boekjes lag waarschijnlijk bij de re dacteur van deze serie. De plaats ontbreekt hier om op die keuze in te gaan, maar heel in 't algemeen lijkt me aat sommige auteurs moeilijk schrijven en daardoor de literatuur en haar schrijvers niet dichter bij de leerlingen brengen. A.H. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2