Luisteren en praten bij psychische eerste hulp dichtbij «IES> Rozebottel confiture Teleurstelling Kritische vakbond: óók werken aan veranderingen kblacleiiweekbladen weekbladen w Het mysterie 'fiets' -ROUAV KWARTET DONDERDAG 2 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T5/K7 Commentaar Dc ernstige tegenslag voor Allende, wiens kabinet ontslag heeft genomen om hem in de gelegenheid te stellen een nieuwe regering te vormen, is een teleurstelling voor allen die meeleven- met het moeizame ontwikkelingsproces in de Derde Wereld. Hun ogen waren juist op Chili gericht omdat daar ge werkt werd aan een aantal interne voorwaarden zonder welke ontwikke lingssamenwerking haar doel niet be reikt. Dat zijn onder meer een betere inkomensverdeling door fiscale hervor ming en landhervorming en een eigen exploitatie van de bodemschatten. Chili leek bovendien een land met veelbelovende potenties voor zo'n ont wikkelingsproces. Daartoe wordt altijd gerekend: een breed middenkader in de bevolking dat de leiding neemt in het proces. Maar het is de tragiek van Allende dat hij dat middenkader niet voor zijn doeleinden heeft kunnen winnen. Dat valt namelijk goeddeels samen met een klasse, die niet zomaar bereid is om mee te werken aan een programma dat ook zijn eigen bevoorrechte positie zou aantasten. Zoiets wordt in de ontwik- kelingsstrategie nogal eens over het hoofd gezien. Het benodigde midden kader laat zich niet zomaar als een legeronderdeel inzetten, maar vormt een eigen klasse. En pogingen om die klasse bij gebrek aan medewerking te passeren, door bedrijven over te nemen of er overheidsbedrijven naast te zet ten, leiden veelal tot zo'n opzichtig verlies aan efficiency, dat iedereen ontevreden wordt ook de medestan ders. Opnieuw moet dc pijnlijke vraag ge steld worden of diepgaande sociale veranderingen in de arme landen in vrijheid mogelijk zijn. Het lawaai van de ongerechtvaardigde klachten der ge- privilegeerden kan zo groot worden dat men, zoals Allende's regering, in de verzoeking kan komen om de vrijheid van meningsuiting voor de radio een tijdje op te schorten. Maar dat mag natuurlijk niet, ook al staat het in geen enkele proportie tot de schending van de meest elementaire rechten in nabu rige Latijns-Amerikaanse landen. Maar ondanks alle zware salvo's van de oppositie heeft Allende de democra tie tot het laatst toe trachten te eerbie digen. Daardoor werd ook alles, wat zijn regering ondernam, kwetsbaarder en onzekerder dan wat bijvoorbeeld de generaals in Peru doen. De meeste westerse landen die toch kampioenen zeggen te zijn van de democratie hebben niets gedaan waaruit enige sympathie voor het Chi leense experiment zou kunnen blijken. Daaruit komt de gerechtvaardigde ver denking op dat zij het beginsel van de ondernemingsgewijze produktic. dat in Chili inderdaad is aangetast, belangrij ker vinden dan de democratie. Het ontmoedigende van deze hele geschie denis is dat wij in het Westen enerzijds klagen dat hulp zo weinig zin heeft als alleen de rijke bovenlaag in een ont wikkelingsland ervan profiteert, maar dat we anderzijds een land, waar se rieus geprobeerd wordt om daar iets aan te doen. onmiddellijk in een isole ment plaatsen, omdat blijkt dat ook onze zakelijke belangen daarmee ge moeid zijn. Van een verslaggever AMSTERDAM De werkgroep voor de maatschappij kritische vakbewe ging ziet in het naar buiten getreden meningsverschil binnen de vakbewe gingsleiding over het concept-sociaal akkoord opnieuw een bewijs van de noodzaak tot een gezamenlijke strate gie van een verenigde, maar ook strijdbare, vakbeweging te komen. Dat heeft de uit een tiental personen bestaande centrale coördinatiegroep meegedeeld aan de circa vijfhonderd personen omvattende werkgroep. Zo'n verenigde en strijdbare vakbewe ging moet, naar het oordeel van de centrale coördinatiegroep, bewust de belangenbehartiging combineren met pogingen de maatschappij structuur te veranderen. Dat ziet de centrale coör dinatiegroep als de enige verantwoor de vorm van belangenbehartiging. Zij meent daarom dat drs. Ter Heide de industriebond te onrechte heeft be schuldigd van verwaarlozing der be langen behartiging. De centrale coör dinatiegroep betreurt het ook dat in het conceptakkoord slechts weinig is verwerkelijkt van de gezamenlijk voor 1973 gestelde maatschappijstructurele eisen. De meerderheid van deze groep meent om die reden en door het ontbreken van voldoende mogelijkheid tot in spraak van de vakbondsleden dat vak bondsleden, in de nu ontstane situatie er goed aan doen in hun bonden te eisen: Dat het akkoord niet in deze vorm wordt ondertekend, dat geen loonon derhandelingen worden begonnen zo lang deze, of een volgende, reegring, alsmdede de werkgevers, niet serieu zer zijn ingegaan op de structurele eisen uit de nota arbeidsvoorvaarden- beleid 1973 en zolang het resultaat van die onderhandelingen niet aan de basis van de vakbeweging is bespro ken. Psychiater Meerlo: opvang patiënten lijkt vaak nergens naar... Als je ongelukkig bent met de opvang van psychiatrische patiënten in Nederland en dat zijn nogal wat mensen niet zonder reden dan kun je daar op twee manieren wat aan doen. Langs boven, door liet gedrag van psychiaters te beïnvloeden, of van onderop, door met hun cliënten (en mogelijke (cliënten) te werken. Deze tweede mogelijkheid is nadruk kelijk de weg die uitgeverij Bosch en Keuning gekozen heeft pij de opzet van een nieuwe seriè handzame boekjes onder de titel 'Psychiatrie van alle dag', bepaald ook bedoeld als psychiatrie voor iedereen. Serie-redac teur is de Amsterdamse psychiater dr. Herman Musaph, die daar best heel duidelijke dingen over wil zeggen. 'Ons doel is de emancipatie van de patiënt. De situatie, die je nog gere geld tegenkomt, van een wachtkamer met zestig mensen die daar elkaar steeds zieker zitten te praten, die stuk voor stuk gemiddeld vier minuten door de psychiater worden gezien en dan met een pilletje weer naar huis gaan, ds niet alleen een schande voor de psychiatrie. Het is ook onbegrijpe lijk dat die patiënten dat jarenlang genomen hebben. Het is onder andere onze bedoeling de patiënt te helpen, deze ontmenselijkende behandeling niet meer te slikken'. Waarbij hij wel direct opmerkt dat het ook niet zinvol is, de psychiater van deze toestanden de schuld te geven. Wel zal hij een mondelinge patiënt beter kunnen helpen, omdat een menselijke relatie dan gemakke lijker tot stand komt. Een reden te meer om de bestaande situatie aan te pakken via de patiënt of de even tuele patiënt (en wie is dat niet?). Het eerste boekje in de reeks Psychi atrie van alledag is, wat de keuze van het onderwerp en de auteur betreft, een voltreffer. Dr. J. A. M. Meerloo schreef, steunend op een rijke erva ring en een onuitputtelijke hoeveel heid gezond verstand, over 'Psychi sche eerste hulp'. Die ervaring gaat terug tot het bom bardement van Rotterdam in 1940, toen in het rampgebied, afgezien van doden en lichamelijk gewonden, veel mensen voorkwamen met acute angst verschijnselen, die zich vooral uitten in lichamelijke klachten. In die nood situaties bleek dat een of enkele kort durende gesprekken meestal voldoen de waren om een slachtoffer over zijn acute angst heen te helpen. In de tweede helft van de oorlog zat dr. Meerloo in Londen waar een op deze basis werkend eerste-hulpsysteem voor psychische noodgevallen verder werd uitgewerkt, onder andere in de inter- geallieerde psychologische studie groep, waarvan hij deel uitmaakte. De inzichten die in die periode tot stand kwamen beschrijft hij nu als 'het vergeten hoofdstuk in de Eerste hulp bij ongelukken'. Maar intussen is hij, op de leeftijd waarop anderen aan hun pensioen denken, druk bezig die inzichten in een stukje praktijk opnieuw waar te maken. Dr. Meerloo is nu psychiatrisch consulent van de afdeling geriatrie (bejaardengenees- kunde) van de Amsterdamse GG&GD En daar worden dezelfde ideeën over psychische eerste hulp toegepast. Als oude mensen in de war of geeste lijk in de knoop raken, dan zorgen wij dat ze niet in die volle wachtka mer van de psychiater terechtkomen, zegt dr. Meerloo. Wij gaan naar ze toe. En alleen al door te kómen, naar hun eigen omgeving, dóén we al iets met die mensen. En door gewoon alleen maar naar hun problemen te luisteren, door met ze te praten, door ze te laten ervaren dat ze er met iemand over kunnen praten, komen we vaak zo ver dat ze met hun eigen moeilijkheden kunnen klaarkomen. Zo'n benadering, zo'n gesprek, is niet eens de psychotherapie zoals de vak man die toepast. Het is alleen maar eerste hulp. Maar vaak is het afdoen de. En als het dat niet is, heeft het de verdere behandeling in ieder geval aanzienlijk geholpen. En dat is helemaal geen systeem Spp- ciaal voor bejaarden. In Amerika (Meerloo was lange tijd associate pro- Tegenvoeters Zoals te verwachten was besteden zo goed als alle opinie-weekbladen min of meer uitvoerig aandacht aan het voorwaardelijk neen van de Industrie- bond-NVV tegen het centraal akkoord. Vooral Elseviers Magazine gaat er fors tegenaan. Arie Groenevelt (de agitator van het NVV, aldus dit blad) prijkt op de omslag en wordt daar naast binnenin uitgebreid onder vraagd over zijn daden. Groenevelt: 'Zolang het alleen mijn maatschappe lijke tegenvoeters zijn, die me voor agitator uitmaken, vind ik het niet vervelend. Mijn directe omgeving, de industriebond, steunt me. Dat maakt het kruis, dat ik in de publieke opinie dragen moet, licht. Ik ben nu eenmaal ingehuurd voor dit soort werk en daar hoort een stuk negatie ve meningsvorming over mijn persoon bij. Een geboren dwarsligger ben ik zeker niet'. In EM ook aan het woord minister Boersma, die vindt dat de methoden en de taktiek, die Groenevelt gebruikt om een anti-kapitalistische maatschap pij te bereiken, volstrekt averechts werken. 'Alle katten, die hij in de gordijnen kan jagen, jaagt hij erin. Hij gaat tever in zijn verlangens en vooral ook in zijn timing. Maatschap pijveranderingen gaan stap voor stap. Dat weet hij ook'. Splijting Ook in de Haagse Post aandacht voor het conflict binnen het NW. Groene velt wordt beschreven als 'hersenloos, demonisch, revolutionair' en 'gelijk hebberige doordrammer', omdat hij weigert met de confessionelen in de pas te lopen van zijn achterban. Daar voor riskeert hij zelfs uit het NVV te worden gestoten. De twee weken gele den in HP voorspelde splijting naar links in de vakbeweging kan mis schien nu nog voorkomen worden via veel verzoeningsgesprekken een nieuwe vakcentrale, die alle progres sieven verenigt is geen hersenschim meer. Die komt er, nu of over vijf jaar. Jan Haasbroek vertoefde enige tijd aan de poort van jeugdherberg Ocken- burg in Loosduinen, waar het afgelo pen weekeinde een congres voor vrou wen werd gehouden en mannen wer den geweerd als onkruid. Een vor mingsleidster uit Eindhoven (na af loop): 'Vrouwen zijn erg op zichzelf gericht. Als het zo doorgaat, ontaardt het in navelstaren en dat zou ik jammer vinden. Het moet gewoon po litiek worden. Uit Sextant had ik begrepen, dat we konden praten over hoe we onze indeeën onder arbeiders vrouwen konden verbreiden. Ik werk namelijk met werkende jongeren. Dit was een elitegroepje, dat het al zo'n beetje door heeft'. Verder in HP onder meer een hoofdstuk uit Mu- lisch' nieuwste boek 'De toekomst van gisteren'. Bakzeil De Nieuwe Linie brengt een kijkje achter de schermen van de psychiatri sche inrichtingen in Nederland en hoe je daar terechtkomt. Dat eerste is makkelijk; het er weer uitkomen valt in de meeste gevallen beslist niet mee. Aldus de strekking van dit ver haal. Prof. Van Zuthem vindt, dat Ter Heide nooit had mogen weggaan, maar het beter op schorsing of uittre ding van de Industriebond had kun nen laten aankomen. Ik hoop, aldus Van Zuthem, dat Groenevelt bakzeil haalt en hij moet dan maar als eis stellen, dat eindelijk de strategie van de vakbeweging aan de orde wordt gesteld. Anton Constandse schrijft over de betekenis van de verkiezingen, die in Amerika (7 november), Duitsland (19 (ADVERTENTIE) 'flSOÓtO T IS VAN HtftO Tijdelijk van 1(72voor november) en Nederland (29 novem ber) voor de deur staan. Wat beteke nen ze in een kapitalistische wereld zo vraagt hij zich af: volkssouverpini- teit of opinie-onderzoek? Vietnam De oorlog in Vietnam is nog niet voorbij, waarschuwt Maarten van Dul- lemen in De Groene. Vier haar lang heeft president Nixon gelegenheid ge had vrede te maken in Vietnam. Op de valreep van de Amerikaanse ver kiezingen lijkt plotseling een wapen stilstand op handen. De situatie is te onwaarschijnlijk, het Vietnamese con flict een te lange aaneenschakeling van Amerikaans bdrog zodat het volstrekt onverantwoord zou zijn niet uiterst wantrouwend te zijn. Wouter Gortzak bericht over kommer en kwel in omroepland, waarbij hij nader ingaat op de conflictsituatie bij 'Achter het Nieuws' en in De Groene verder een pagiina met informatie over de Cineclub-films, die in de Vrijheids- week in ons land worden gedraaid. Overloper In Vrij Nederland (naast uiteraard verhalen over Groenevelt en de vak beweging) komt Andró van der Louw nog eens terug op het feit of er nu wel of niet een plan was om met een lijst-Den Uyl uit te komen. Hij vindt, dat de redactie van VN de lezers onjuist heeft voorgelicht. De redactie op haar beurt blijft staande houden uit betrouwbare bronnen te hebben geput. Alleen de uitdrukking 'linkse overloper' aan het adres van Van der Louw wordt ingeslikt. Bübeb krijgt van Roald Dahl te horen, dat hij in zijn jeugd op school vaak hard geslagen is, maar verder ver- loopt het vraaggesprek nogal stroef en krijgt ze niet de tijd, die ze normaal gewend is om uit te trekken voor dit soort vraaggesprekken. Uit Terzijde: vrolijk vooruitzicht op Sinterklaas: er rijmen wel dertig woorden op inflatie'. Leerling Accent die vakbondsspecialist Bouke Roolvink naar zijn mening vroeg over het conflict Ter Heide-Groenevelt, krijgt van hem te horen, dat wat binnen het NW gebeurt vergelijk baar is met de ontwikkeling binnen de PvdA. 'Het gaat om fundamentele hervormingen in de maatschappij, die zich nog onvoldoende hebben uitge kristalliseerd'. En verderop: 'Het radi calisme door Kloos op gang gebracht, heeft in bepaalde bonden een voe dingsbodem gevonden. De leerling is vaak radicaler dan de meester en dat blijkt ook bij Groenevelt ten opzichte van Kloos'. Drs. Joop den Uyl is deze keer aan de beurt om vragen van Accent-lezers te beantwoorden. Over polarisatie zegt hij: 'Ik ben tegen polarisatie, als daar mee bedoeld wordt het scheppen van kunstmatige tegenstellingen of het overdrijven van tegenstellingen'. fessor aan de staatsuniversiteit van New York) zit in sommige klinieken altijd een psychiater klaar voor een gesprek. Desnoods midden in de nacht. En soms zie je na dat eerste gesprek een patiënt die kennelijk in forse problemen zit. nooit meer terug: het was een keerpunt in zijn moei lijkheden, daarna kon hij het verder weer zelf aan. Het gaat vaak om de psychologie van wat er zo in hel dagelijks leven gebeurt, niet eens om de psychiatrie (de ziekelijke afwijkin gen als gevolg van niet opgeloste problemen). Menselijk Deze psychische eerste hulp is in het algemeen niet de taak van de psychi ater, al was het alleen maar omdat er zo veel te weinig zijn. Maar het hoeft ook niet zijn taak te zijn, want een beetje verstandig, en vooral mense lijk. met iemand praten vereist geen jarenlange specialisaties. De mensen die in de praktijk met de eerste uitingen van psychische moeilijkhe den te maken krijgen zijn maat schappelijk werkers, verslegenden, on derwijsmensen. en vooral ook huisart sen. Huisartsen krijgen, het is langza merhand bekend, op hun spreekuur een aanzienlijk aantal mensen met klachten van psychische aard. meestal 'vertaald' tot lichamelijke klachten. Ook bekend is. dat de arts tot nog toe in zijn opleiding weinig of niet werd voorbereid op het opvangen van deze 'psychosomatische' klachten en het behandelen, niet van de klacht zelf maar van het probleem en de mens daar achter. 'Inderdaad voelt menig zogenaamd neurotisch patiënt zich zieker en zie ker worden omdat niemand naar hem luisteren wil en iedereen zijn symptomen bagatelliseert', schrijft Meerloo. 'Hij heeft een normaal elektrocardiogram, er is geen suiker in zijn urine, maar niemand luistert naar zijn werkelijke klachten. Dan voelt de patiënt zich meer dan ooit verworpen. Het voorschrijven van tranquillizers voldoet evenmin aan zijn behoefte aan contact. Een dergelijke patiënt is gewoonlijk zo onzeker van zichzelf dat hij agressief wordt en zich afkeurend uitlaat over andere mensen die onzeker zijn. inclusief de leden van het geneeskundig beroep. Daarom moet de huisarts zich ervan bewust zijn dat een te haastige voorschrijf- reflex leiden kan tot versterking van de psychosomatische roep om hulp. Vele patiënten beginnen als gevolg van onnodige medicatie steeds meer organische klachten te vertonen. Vooral luisteren De oplossing van dr. Meerloo: luis teren en praten, maar vooral luis teren. 'Op het moment dat de patiënt zijn klachten onder woorden brengt en ze zelfs overdramatiseert, distan tieert hij zich er tegelijkertijd van en probeert meer objectief tegenover zichzelf te gaan staan. Misschien be gint hij zelfs om zijn klachten te lachen. Het aandachtig luisteren van zijn arts is zijn eerste hulp. Bij een volgend bezoek kan hij zelfs refereren aan het advies dat de dokter hem de vorige keer gegeven heeft, hoewel in feite geen enkele raad werd verschaft. Menige patiënt vindt voor zichzelf een oplossing dat wil zeg gen zijn eigen oplossing voor het conflict als hij zich rustig tegeno ver zijn arts kan uitspreken en aldus de dingen voor zichzelf duidelijker maakt'. Alle beetjes helpen Een dergelijke benadering zal natuur lijk in de praktijk lang niet altijd mogelijk zijn. omdat ook voor een dokter het etmaal maar vierentwintig uren telt. Maar alle beetjes helpen, zegt Meerloo. 'Collega's hebben me dikwijls ge vraagd welk nut psychische eerste hulp heeft als een drukke praktijk met volle spreekkamers je tijd in beslag neemt. Ik kon hen erop wijzen dat een dergelijke psychotherapie reeds aan de gang is als zij, de artsen, hun irritatie kunnen bedwingen wan neer ze geen abjectieve ziektesympto men kunnen vinden, en als ze ophou den met de verlegenheidsformule 'het zijn alleen maar zenuwen'. Als hij dan een zekere notie heeft dat het probleem van de menselijke angst vlak voor hem staat, doet hij in zijn meebeleven en taktisch optreden iets ten goede'. 'Psychische eerste hulp' is dus in eer ste aanleg voor huisartsen ge schreven. maar, aldus dr. Meerloo, ook voor diens hulpkrachten: de ver pleegster en verpleger, de sociale werkers. EHBO'ers, mensen in jeugd werk en onderwijs. En ook voor de leek. die toch regelmatig met in psychische nood verkerende medemen sen wordt geconfronteerd. Moeilijk Onder de titel 'Fietsverzorging' heeft de 'Stichting: Fiets!' een boekje op de markt gebracht dat kennelijk geschre ven is door een droogkomiek. Het extra komische is evenwel dat de schrijver het niet komisch heeft be doeld. Een paar citaten uit de inleiding spre ken voor zichzelf. Het boekje begint aldus: 'De fiets is samengesteld uit verschil lende onderdelen, welke op een be paalde en solide wijze met elkaar zijn verenigd (-) Voor de delen, onderde len en toebehoren van de fiets wor den soms meer dan één naamsaandui- ding gebruikt, bijv. pedalen of trap pers. (-) Het verschil tussen een he ren- en damesfiets bestaat uit het frame. Het voorframe heeft bij de damesfiets een afwijkende vorvi ten opzichte van de herenfiets. De boven huis is niet aamvezig, doch vervangen door een diep doorgebogen buis'. Het boekje geeft ook opheldering over de intrigerende vraag wat een 'gemengde sportfiets' is. 'Hieronder (onder een gemengde - sportfiets wordt verstaan een fiets welke zowel voor heren als dames geschikt is'. Een uitstekende opmerking vonden wij ook de volgende: 'Om van richting te kunnen veranderen is het voorwiel draaibaar aangebracht. (-) Voor de voortbeweging, het laten draaien van het achterwiel, dient de trapas'. Deze opmerking is treffend juist. Wij hebben onlangs in iiet circus nog mogen constateren dat het voorwiel strikt genomen voor de voortbe weging niet noodzakelijk is. Hieraan moet echter worden toegevoegd dat visitekaartje 'Wees geïnteresseerd in de mensen tegen wie u spreekt. Spreek gewoon, blijf zakelijk, vriendelijk en korrekt. Luister eens kritisch naar uw eigen stem. NS heeft op alle rayons casset terecorders staan' Echte omroepprofs onder wie tele visieomroepster Alice Oppenheim hebben speciaal voor NS-personeel dat op stations en in treinen (via de boordomroep) inlichtingen aan passa giers moet geven, de ene kant van een klein grammofoonplaatje vol gepraat met adviezen hoe je wel en hoe je niet moet omroepen, want dat schijnt nog niet helemaal lekker te zitten. Voor NS-mensen die vinden dat ze hetzelfde werk ook al goed 'in het buitenlands' kunnen, zit er een uitnodiging bij om in Utrecht een stemtest te komen maken. Zo'n tekst in een vreemde taal, zegt Hans Veerman op het plaatje, komt bij een buitenlander vaak 'als een piepend krijtje op een schoolbord' over. Beroepshalve hebben (meldt De Kop peling) intussen ruim zesduizend NS- ers 'Uw stem is ons visitekaartje' in handen gekregen, maar of ze er al lemaal even oplettend naar zullen luisteren, is dc vraag: aan de andere kant staat een sketch van cabaretier Henk Elsink als 'de gevonden goede renman'. het zich uitsluitend per achterwiel voortbewegen in het verkeer niet wordt toegestaan. Spoedig na de inleiding wordt het boekje technisch. We komen dan zin nen tegen als deze: 'De bovenbal- hoofdkogelpot A en de onderbalhoofd- kogelpot B moeten onbeweeglijk in de buitenbalhoofdbuis passen.' Er be staat ook een binnenbalhoofdbuis. 'Deze heeft aan het boveneinde schroefdraad voor de bovenbalhoofd- conus en de borgmoer.' Kortom, ook een fiets heeft mysteries. De stichting heeft met dit boekje (dat de ondertitel heeft 'onderhoud en eenvoudige reparaties) waarschijnlijk tegemoet willen komen aan een toene mende vraag naar inlichtingen. Waar schijnlijk hangt die vraag samen met een afnemend aanbod aan fietsenma kers. Het boekje kost 6,50 Cincl. BTW) en kan worden besteld door overmaking van dit bedrag op postgi- rio 234567 (hoe krijgen ze het voor elkaar) t.n.v. de 'Stichting: Fiets!', Europaplein 2, Amsterdam. animo Aalsmeer telt 14 buurtverenigingen, een Oranjevereniging, 2 toneelvereni gingen. 2 harmoniekorpsen, 1 fanfare, 1 drumband, 2 accordeonverenigingen, 15 zangverenigingen (kerkkoren 7, overige 8). circa 16 sportverenigingen, klaverjasclubs (3). bridgeclubs (2), en dam- en schaakclub, 2 biljartclubs, 2 hengelsportverenigingen, 1 postzegel vereniging, 1 konijnen- en pluimvee vereniging. 1 postduivenvereniging, 12 vrouwenverenigingen. 1 mannenvere- niging. 17 jeugd- en jongerenvereni gingen. 2 jeugdsociëteiten, 3 land- en tuinbouwverenigingen voor jongeren, 1 open jongerencentrum en 9 afdelin gen van politieke partijen. Aalsmeer, dat van oudsher al een bijzonder bloeiend verenigingsleven kent, mag dus bepaald niet klagen over gebrek aan animo, want zo groot is het kwekersdorp ook weer niet. Het sociografisch bureau De Meerlanden, dat dit allemaal uitgerekend heeft, hield in 1970 een enquête onder de verenigingen en *nen had Alasmeer 18.000 inwoners slaap Ook in het Engelse Farnborough wachten heel wat mensen op een huis, maar zolang Joey niet komt opdagen, kunnen ze nog lang wach ten. Joey is de schildpad van me vrouw Beeching, die een stuk grond aan een bouwmaatschappij verkocht heeft onder één voorwaarde: eerst moet haar lieveling Joey, die zich ergens onder hopen afgevallen blade ren verstopt heeft, gevonden worden. Zolang dat niet gebeurd is, mag de maatschappij, die er voor 1,6 miljoen gulden aan huizen neer wil zetten, er niet met z'n graafmachines aan het werk. Vermoedelijk is Joey aan zijn winterslaapje bezig, maar voor het zelfde geld kan het al hoogbejaarde dier aan de eeuwige slaap begonnen zijn. Maar dit bredere publiek wordt het •in dit boekje niet gemakkelijk ge maakt. want dr. Meerloo is op de meeste bladzijden duidelijk als arts tegen oollega-artsen aan het praten. Weliswaar kan de leek in een woor denlijstje achterin naslaan dat 'com motio cerebri' een hersenschudding is, en kan hij bij noest doorlezen twee pagina's nadat het woord geval len is, toch nog gewaarworden wat 'narcoanalyse' betekent. Het begrip 'neurotische conversie' daarentegen, wordt hem helemaal niet uitgelegd. Als dit boekje een tweede druk haalt, en men kan van harte hopen dat dat nodig blijkt, dan zou de uitgever er goed aan doen de tekst volledig te laten herschrijven, zodat het inder daad ook voor hele en halve leken echt toegankelijk wordt. Dat is zo duur dat je het eigenlijk niet kan vragen, maar het zou de waarde van dit bijzondere boek buiten proportie vergroten. Het boek zelf is trouwens niet duur: 9.50. 'We moeten hem maar geen krakelingen meer laten maken.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 23