Kamer gaat akkoord met stijging benzineprijs Vakantieganger bleef dichter bij huis Akkoord bereikt: beter pensioen in land- en tuinbouw VREDESTEIN Eenheid binnen NVV Kritiek op sluiten Beneluxovereenkomst Faciliteiten voor taxi's Mevrouw Van Ruler bedankt voor CHU Burgermeester van Ilpendam te Naarden benoemd vredestein-matrassen écht komfort in uw slaapkamer Trein ontspoord bij station Hoorn Proef met trein zonder conducteur toch uitgesteld Geen hartchirurgie in Eindhovense St. Josephziekenhuis Uitstel wegens studie voor dienstplichtigen Auto meer gebruikt - maar met minder pech Het weer TROUW/KWARTET DONDERDAG 2 NOVEMBER 1972 BINNENLAND T3/K5 ADVERTENTIE Van onze parlementsredactie DEN HAAG De verhoging van de benzineaccijns, waartoe de regering nagenoeg van de ene dag op de andere besloot, omdat ons buurland België de benzineaccijns verhoogde, blijft ongemoeid. De Tweede Kamer stemde gisteren met deze verhoging in, hoewel zij kritiek had op de gang van zaken. De regering verhoogde de benzineac cijns in navolging van België op grond van zojuist afgesloten Benelux overeenkomst tot harmonisatie van de accijnzen. Dit verdrag moet de Bene lux weer een stapje dichterbij bren gen tot de volledige afschaffing van de grensformaliteiten in deze landen, een streven dat afgerond zal zijn wanneer ook de btw-tarieven van de Beneluxlanden met elkaar in overeen stemming zijn gebracht. De Kamer bleek vooral kritiek te hebben op de overhaaste wijze waar mee deze overeenkomst tot stand is gekomen. Zo was de overeenkomst niet voorgelegd aan de raadgevende interparlementaire Beneluxraad. Een motie van de PvdA-er Pronk waarin gevraagd wordt dit in de toekomst wel te doen werd door nagenoeg de hele Kamer gesteund. Een van de consequenties van het verdrag is on der meer dat in Nederland nu ook een accijns zal worden geheven op .'frisdranken, een stap waarmee de Tweede Kamer maar met moeite ak- j' koord kon gaan. Gebruik belast Overigens paste de benz>neaccijnsve,r- hoging wonderwel in de opvattingen PvdA-er Pronk van de Kamer, dat niet het bezit van de auto maar juist het gebruik ervan moet worden belast. Een streven dat alleen bereikt kan worden door de opcenten op de motorrijtuigenbelas ting met en de benzineaccijns wel te verhogen. De benzineaccijns zal nu, in plaats van met 1 cent per liter te worden verlaagd, met 2,26 cent wor den verhoogd. Wanneer hier ook nog btw over wordt geheven betekent dit een verhoging van 2,5 tot 3 cent per liter. Van de opbrengst van deze ver hoging van 150 miljoen heeft de rege ring de voorgenomen verhoging van de bijzondere verbruiksbelasting op auto's verlaagd van 17 tot 16 procent. Ook de opcenten op de motorrijtui genbelasting werden met ongeveer de helft teruggebracht tot gemiddeld 30 tot 40 gulden per auto per jaar. De linkse oppositiepartijen ging dit niet ver genoeg. Drs. Pronk (PvdA) diende een amendement in om de verhoging van de motorrijtuigenbelas ting geheel ongedaan te maken en de benzineaccijns met twee cent per liter extra op te trekken. Het amendement bleek de sympathie te hebben van de KVP-er Van Amelsvoort. De regering spartijen zullen er echter geen steun aan geven, omdat deze extra-verho ging van de benzine-accijns de con currentiepositie van benzinepomphou ders in de grensstreken zal benadelen. In Duitsland zou de benzine dan ruim vijf cent per liter goedkoper zijn. Het DS'70 Kamerlid Pors oefende scherpe kritiek uit op de verhoging van de motorrijtuigenbelasting. In twee jaar tijds is volgens het Kamer lid deze belasting met circa 50 pro cent omhoog gegaan, terwijl de extia inkomsten, die hieruit werden verkre gen geen duidelijk doel dienen maar ter dekking van allerlei uitgaven zijn aangewend, die met het verkeer als zodanig weinig te maken hebben. Het rijkswegenfonds is een slechte dienst bewezen, aldus de heer Pors. Het Kamerlid sprak zich er gisteren niet over uit of hij het amendement van de heer Pronk zal steunen. Het debat over de benzineaccijns en de motorrijtuigenbelasting vormde een onderdeel van het algemene debat over het dekkingsplan van de begro ting 1973. De linkse oppositie deed een laatste poging om de verhoging van het hoge-btw-tarief met twee pro cent ongedaan te maken, omdat zij hiervan een golf prijsverhogingen ver wacht. Er werden amendementen in gediend om de vermogensbelasting en de vennootschapsbelasting verder op te trekken met de opbrengst waarvan de btw-verhoging gedeeltelijk teniet kan worden gedaan. De poging van de oppositie vond echter weinig weer klank bij de meerderheid van de Tweede Kamer. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een lans gebroken voor de popularisering van het taxivervoer. Deze opstelling van de Kamer mondde uit in de indiening van twee amende menten om de exploitatiekosten van de taxi's te drukken, zodat de tarie- A'en relatief aan de goedkope kant .kunnen blijven. Het amendement van de KVP-er Van .Amelsvoort de dieseltoeslag voor .taxi's te laten vervallen, kreeg de instemming van vrijwel de gehele Ka mer. De toeslag bedraagt thans 230 .procent van de motorrijtuigenbelas ting. Autobussen en vrachtwagens wa ren al eerder van deze toeslag vrijge steld. Oud-minister Drees (DS70) wilde nog verder gaan. Hij diende een amende ment in om taxi's ook vrij te stellen van de bijzondere verbruiksbelasting voor motorrijtuigen. Deze belasting 'wordt bij aankoop van een nieuwe auto betaald. Het argument van de regering dat bij een vervallen van dezé belasting taxihouders gemakke lijk in de verleiding kunnen komen dc auto door te verkopen achtte de heer Drees ongegrond. Dit kan wor den ondervangen door de ondernemer de belasting eerst te laten betalen met het recht op restitutie in termij nen. Het amendement kreeg steun van de linkse oppositie, maar zal vandaag vermoedelijk door een krap pe meerderheid van de Kamer worden verworpen. De Kamer ging ermee akkoord dat de accjjns op dieselolie met ongeveer 12.5 cent per liter wordt verhoogd. In deze verhoging is ook begrepen de extra verhoging van dc dieselaccijns waartoe de regering besloot om het centraal akkoord met het bedrijfsle ven gedeeltelijk te financieren. De dieselaccijns wordt sterk verhoogd omdat de dieseltoeslag op vrachtwa gens en autobussen komt te vervallen. Daar zullen nu onder druk van de Kamer ook de taxi's aan worden toe gevoegd, zodat alleen personenwagens deze toeslag moeten betalen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Mevrouw mr. J. A. van Ruler-Hamelink uit Utrecht, één van de zes ondertekenaars van het getui genis over de situatie in de hervorm de kerk, heeft bedankt als lid van de CHU, omdat naar haar motivering 'het mij onmogelijk is nog enig ver trouwen in de leiding van de CHU op te brengen'. Een belangrijke overweging voor me vrouw Van Ruler vormt daarbij het betoog van de voorzitter van de CHU. mr. O. baron van Verschuer. op een verkiezingsbijeenkomst in Zeist. De •heer Van Verschuer zei daar dat een stem bij deze verkeizingen op KVP, ARP of CHU reeds een stem is voor de nieuwe christen-democratische par tij. Mevrouw Van Ruler vindt dit onjuist omdat de leden van de partij en zich nog niet eens hebben mogen uitspreken over het al-of-niet vormen van deze partij. Mevrouw Van Ruler de weduwe van de bekende Utrechtse theoloog prof. dr. A. A. van Ruler heeft onlangs in het Hervormd Weekblad geschreven over 'De opheffingsuitver koop van CH-waarden'. De reacties van lezers op haar stuk hebben haar gesterkt in haar sombere visie op de toekomst van de CHU. DEN HAAG Per 16 november is benoemd tot burgemeester van Naar- den drs. H. J. Kastein (46) sinds 1 mei 1959 burgemeester van Ilpendam. Hij is Nederlands hervormd en lid van de PvdA. ADVERTENTIE Vervolg van pagina 1 heeft gekozen, in de eerste plaats om een werkelijke scheuring binnen het NW te voorkomen en in de tweede plaats om te ontsnappen aan een duister isolement, waarin de bond (zowel binnen als buiten de vakcen trale) ongetwijfeld verzeild zou raken. Van een zeker isolement was reeds sprake bij de behandeling in dë ver bondsraad van het NW van de vraag of een stemadvies zou moeten worden uitgebracht. Het is nog versterkt, nu aan de oproep van de Industriebond 'terwille van de eenheid' de cao-on derhandelingen op te schorten in af wachting van de resultaten van het (gevraagde) verdere interne beraad binnen het NW, nog door geen enke le vakbond gehoor is gegeven. Inte gendeel, zowel de bouwvakbonden als de vervoersbonden hebben kort na de oproep laten weten zo spoedig moge lijk met de cao-onderhandelingen te willen beginnen. Er is, zo werd gezegd, duidelijk spra ke van een toenemend 'stil verzet' binnen de gehele vakbeweging (inclu sief het NW) tegen het wat genoemd werd: 'eigenzinnige optreden van dc Industriebond-NVV, met name van de voorzitter Arie Groenevelt'. Voorzitter A. Buys van de grote Bouwbond-NVV zag zelfs, zoals wij gisteren meldden, als enige mogelijkheid voor herstel van de rust binnen het NW het verdwijnen van de heer Groenevelt. De tegenkanting wordt stellig mede ingegeven door het feit dat de Indus- triebond-NW schuldig wordt bevon den aan het onherroepelijke aftreden van NVV-voorzitter drs. Ter Heide en aan de bestuurscrisis, die als gevolg daarvan in de top van deze vakcentra le is ontstaan. Al met al geloven waarnemers, dat de heer Groenevelt zich .(althans voorlo pig) ietwat gematigder zal opstellen. Zelf zei hij gisteren na afloop van het beraad in Noordwijk aan Zee 'niet tevreden en ook niet ontevreden' te zijn. De heer De Boon verklaarde zich daarentegen tevreden over het feit dat de gesprekken 'in goede toon en geest' konden worden gehouden, waar door herstel van de eenheid binnen het NW mogelijk is geworden. Van een onzer verslaggevers HOORN De trein van Amsterdam naar Enkhuizen is gistermorgen tegen tien uur bij het binnenrijden van het station Hoorn ontspoord. Het duurde tot acht uur gisteravond voor het treinverkeer weer volledig was her steld. De trein reed langzaam en is dan ook niet gekanteld De reizigers moeste verder naar het station lopen. De ontsporing is waarschijnlijk veroor zaakt door ontijdige wisselbediening. Van een verslaggevei UTRECHT De proef die de Neder landse Spoorwegen wilden nemen met een trein zonder conducteur is uitge steld. De bedrijfsleiding van de NS heeft er met de ondernemingsraad over gesproken en wil nu eerst een aantal aspecten, 'vooral in het psycho logische vlak, bestuderen voordat met de proef begonnen kan worden. De proef zou na 21 november geno men worden op het baanvak tussen Gouda en Alphen aan de Rijn, maar heeft felle protesten van de vakorga- nisaties en van de personeelsraad van de NS uitgelokt. Gemiddeld 70 procent van laatstverdiend loon Van onze sociaal-economische redaktie UTRECHT De centrale werkgevers- en werknemersorganisaties in de agrarische bedrijfstakken zijn het eens geworden over een dras tische wijziging van de pensioenregeling per 1 januari. Daardoor wordt ook in deze sector een ouderdomspensioen verkregen dat (met begrip van de AOW) gemiddeld zeventig procent bedraagt van het laatstverdiende loon. De algemene vergadering van het Be drijfspensioenfonds voor de landbouw (BPL) heeft met het oog op deze doelstelling besloten de huidige vaste pensioenpremie van 6.50 per week te veranderen door een percentuele premie van 7.6 pet van het premie plichtige loon, die geleidelijk zal stij gen tot 13.3 pet in 1980. Het premie plichtig loon is telkens dat gedeelte worden beschouwd. De nieuwe rege ling benadert in diverse opzichten reeds het principe-akkoord dat in de Stichting van de Arbeid is bereikt over de toekomstige wettelijke pensi oenplicht. De pensioenovereenkomst geldt voor de werknemers in de gehele agrari sche bedrijfstak, uitgezonderd het EINDHOVEN —Het Eindhovense St Josephziekenhuis, dat herhaaldelijk is genoemd als ziekenhuis waar hartchi rurg dr. P. J. van der Schaar, zou kunnen gaan opereren, in plaats van in het Binnenziekenhuis in Eindho ven ziet er zeker op korte termijn geen enkele mogelijkheid toe. De di rectie van het Josephziekenhuis, die dit gisteren heeft meegedeeld, zal ook geen initiatieven ontplooien om dr. Van der Schaar ruimte in het zieken huis te geven, omdat dit organisatori sche problemen zal opleveren. Men is tot nog toe door niemand, noch het bestuur, noch het ministerie van volksgezoneheid en milieuhygiëne of een andere instantie benaderd met een dergelijke vraag. Als dat zou gebeuren, zo zeiden de beide directeur-geneesheren, dr. J. J. Hirdes en dr. A. van Susante, dan zal niet direct ja of nee kunnen worden gezegd en zal. gezien de hoge eisen die aan hartchirurgie dienen te wor den gesteld, geruime tijd gemoeid zijn met de bestudering van een verzoek deze vorm van chirurgie in te passen in het Josephziekenhuis. van het inkomen, dat uitkomt boven bloembollenbedrijf, dat een afzonder lijke pensioenvoorziening heeft. Van een verslaggever DEN HAAG Minister De Koster is bereid om in bepaalde gevallen dienstplichtigen die dit jaar door uit loting hun voorgenomen studie niet hebben kunnen aanvangen, in afwij king van de geldende regels toch uitstel wegens studie te verlenen. Dit blijkt uit het antwoord van de be windsman op vragen van de Tweede- Kamerleden mevrouw Smit-Kroes en de heer Keja (beiden VVD). Deze uitzondering wil de minister alleen maken voor die dienstplichti gen. voor wie opkomst in de eerste helft van 1973 bezwaarlijk kan wor den verwezenlijkt. Het betreft hier dienstplichtigen die in 1973 de leef tijd van 19 jaar zullen bereiken en als rechtstreeks gevolg van uitloting in 1972 hun aanspraak op uitstel zouden hebben verloren en in het komende collegejaar wel toegelaten zouden worden tot de eerstejaarsstudie. tien-zevende van de AOW-uitkering voor gehuwden (exclusief de structu rele aanpassingen van de AOW sinds 1969). De geleidelijke stijgende premie zal uit de 'loonruimte' gefinancierd wor den en daarvan jaarlijks naar schat ting ongeveer 0.2 pet opeisen. Een daaruit voortvloeiende beslissing is, dat de gehele premie in het vervolg door de werkgevers betaald zal wor den. Daarom zal het werknemersaan deel in de huidige premie (een vast bedrag van 3.25 per week) per 1 januari a.s. uit de CAO-lonen worden verwijderd en daarop dan uiteraard ook niet meer worden ingehouden. Voorts werd o.m. besloten het levens lang weduwenpensioen te verhogen van 55 pet tot 70 pet van het na 1965 opgebouwde ouderdomspensioen en de ver/.ekeringsplicht te doen ingaan op 21 jarige leeftijd (thans 17 jaar). In de goede richting- De heer I. Vermaas, bestuurder van de CVAT, de agrarische bedrijfsbond van het CNV, verklaarde ons dat de thans overeengekomen verbeteringen, waaraan jarenlang gewerkt is. een flinke stap in de goede richting van een ideale pensioenregeling kunnen (ADVERTENTIE) DEN HAAG Dc Nederlandse vakantieganger is dit jaar niet zo ver weggeweest als andere jaren, heeft méér gebruik gemaakt van zijn auto dan anders en heeft met dat vervoermiddel minder pech gehad dan in 1971. Dat is de conclusie van de di recteur toerisme van de ANWB, drs. J. D. Engelen, die zich daarbij baseert op het werk dat de alarmcentrale van de ANWB in het vakantieseizoen heeft verricht. Drs. Engelen ('de vakantie heeft er anders dan anders uitgezien') meent dat de Ne derlanders dichter bij huis zijn gebleven omdat er méér auto's 'gerepatrieerd' zijn uit nabijgelegen dan uit 'verre' landen (echter met één uit zondering: Joegoslavië). Uit Spanje, Oostenrijk en Zwitser land werden achtereenvolgens 42. 31,5 en 47 procent minder auto's naar ons land terugge bracht dan in het vorige va kantieseizoen, maar uit België en Engeland (achtereenvol gens) 17 en 60 procent méér. Ook zijn er opvallend méér gidsen van nabijgelegen lan den cn streken verkocht. Wat nog nooit was voorgekomen: bepaalde gidsen waren opeens in het seizoen uitverkocht. De verkoop van fietsroute-gidsen is verdrievoudigd: de gids voor Sauerland steeg met veertig procent, Ardennen en Luxemburg met 25 procent, maar Spanje is met 25 procent teruggelopen. Bungalows Tenslotte blijkt het dicht-bij- huis-blijven uit de bungalow- boekingen van de ANWB. Dp boekingen voor bungalows in Duitsland en Oostenrijk zijn met twintig proceiit toegeno men, die voor Spanje en Italië zijn met eenzelfde percentage afgenomen. Dat er een toenemend gebruik van de auto is gemaakt ba seert dr. Engelen op een gro tere verkoop dit jaar van reis- en kredietbrieven; 515.000 in 1971 maar bijna 550.000 in 1972. Verder is een duidelijke toeneming van hotelreserve ringen voor onderweg en heeft de ANWB dertig procent méér autovakantiereizen ge boekt dan in 1971. Ook wijst hij erop, dat het aantal geheel verzorgde vliegreizen gelijk is gebleven en zelfs hier en daar zijn teruggelopen. Het is in het hoogseizoen zelfs voorge komen wat nog nooit eerder is gebeurd: er zijn chartervluch ten geannuleerd. Reparaties Dat de vakantiegangers het af gelopen seizoen minder pech hebben gehad met hun auto blijkt uit de cijfers van de alarmcentrale: er zijn dit jaar 1717 auto's gerepatrieerd te gen 2135 in 1971, wat twintig procent minder is. Daarvan waren er dit jaar 945 met mechanische schade tegen 1241 in 1971, een verminde ring van 24,5 procent; de on- gevalschade is met 13,5 pro cent afgenomen (772 in 1971 tegen 894 in 1971). Dat de mechanische schade sterker is afgenomen dan de ongevalschade wijt drs. Enge len aan de volgende factoren: de Nederlanders zijn met hun auto dichter bij huis gebleven, één groter deel van het auto park is jonger geworden en de heen- en terugreizen zijn niet meer in de weekends gecon centreerd, maar verspreid over de week. Daardoor neemt het motorgebruik in file's af. wat de motor ten goede komt. Verder is er een betere pre ventieve zorg voor de auto. aldus drs. Engelen (die meent dat de garagehouders dit zul len bestrijden). Bij de ANWB is het aantal technische keuringen van au to's de eerste maanden van dit jaar met zeventien procent toegenomen ten opzichte van 1971. Dat de Nederlanders minder dan voorheen tijdens de weekends reizen zou zijn oorzaak vinden in het feit. dat de vakanties langer zijn ge worden. Daardoor gaat men vaak niet meer direct weg maar kan men een paar dagen wachten. Stabiel Van onze weerkundige medewerker Het weer verandert vrijwel niet. On danks depressiegewoel in het IJsland se en de trek van verschillende oce aanfronten naar de Noordzee, blijft het weer ook in de tweede helft van deze week bij ons erg gunstig. Overal in West-Europa lopen de barometers langzaam vooruit. Vooral in de mid dag is er zon, terwijl in de nacht en ochtend mistgebieden hinderlijk kun nen zijn, maar dat kun je nu eenmaal in deze tijd van het jaar verwachten. Onze streken worden beschermd door de uitloper van een krachtig hoge- drukgebied met centrum van bijna 1035 millibar bij de Azoren. De nor male verhoudingen schijnen nu in die streken teruggekeerd te zijn na enke le maanden achtereen lagere druk en daarmee annex veel meer regen dan gebruikelijk is. De middagtemperatu- ren bereiken in ons land waarden van twaalf tot veertien graden, in Zuid-Frankrijk en Spanje zomert het nog wat met twintig graden in Mar seille en eenentwintig graden in Tor- tosa aan de mond van de Ebro. Er waren in Spanje echter ook plaat sen waar het bij regenachtig weer minder warm was met twaalf tot vijf tien graden. De hoogste temperatuur, die wij gisteravond onder ogen kre gen was zesendertig graden, maar die was dan ook ver zuidelijk gemeten, namelijk door het Algerijnse woestijn station Tindouf. Voor wie het op wil zoeken: op 27.5 graden noorderbreed te, 8 graden oosterlengte. Hier nog een frequentieverdeling van de windrichting in oktober: oost 28 pet, noordoost 19 pet, zuidoost 15 pet, west 10 pet, zuid 10 pel, noord 8 pet. noordwest 6 pet en zuidwest. 4 pet. De voorkeursrichting in september was noord met 27 pet. Het patroon van de afgelopen maand lijkt veel op dat in de oktobermaanden van 1939, 1965 cn in mindere mate 1951. In twee van die jaren, namelijk 1939 en 1965 volgde daarop een flinke winter. In laatstge noemd jaar echter uitsluitend in Scandinavië, waar de ijsgrens in het Oostzeegebied toen lager kwam dan in de strenge winter van 1963. anwkwmi me i- OPKLARINGEN REGEN dvK. HAGEL -*V BEWOLKING 10 MAX. TEMP. 10 MIN. TEMP. WINORICMT ING Hoog waIer Vliscingen 0.03 12.20: Haringvliet a d Zeezij de 1.39-14 03Rotterdam: 2 45-14 59: Sche- veningen: 1.10-13.32: IJmulden: 1 49-14 09; Den Helder 5.37 18 22; Harllngen: 7 46 20 42: Delfzijl 9.53 22 35.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21