Eenheid binnen NVV behouden ■UW HUIS VS zetten Hanoi onder zware druk Kleine partijen nog niet 'op hun nummer gezet' Politieke gevangenen in DDR vrijgelaten I krant Kanker-sterfte in Rijnmond hoger? Doden en pewonden bij Griekse treinbotsing Ook Chileense vliegers staken Bahr in het geheim naar Oost-Berlijn Britse stakingen kostten record aantal mandagen Investeringsheffing toch in '73 invoeren In deze krant Meer woningen in aanbouw dan in '71 Uitstel gesprek met regering Boze Rus loopt weg van receptie Peking Nieuwe jLeidse Coeramt CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" DONDERDAG 2 NOVEMBER 1972 60ste jaaTgang no. 260 Meubelshowroom SFEERVOL W. J. Zirkzee N.V. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN Tel 01710-42627 Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon: 01710-31441 en 20388 (red.) Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 8.76 per maand, per kwartaal 25,90 Afd. Bezzorging vanaf 0.8.30 uur Campagnes kunnen pas veel later beginnen DEN HAAG Terwijl de persen voor het verkiezingsmateriaal van de meeste partijen a' volop draaien, zijn de eenmansfracties in de Kamer en de vijf nog niet vertegenwoordig de groeperingen, die aan de verkie zingen op 29 november deelnemen, nog tot nietsdoen gedwongen. De Boerenpartij, Nederlandse Mid- denstano^partij en de Democratische Middenpartij (De Jong), alsmede de Rooms Katholieke Partij Nederland, de Partij van het Recht, de Nieuwe Roomse Partij, de Anti Woningnood Actie en ir. W. Stam, kunnen nog niet het kleinste pamfletje laten drukken, omdat hun lijstnummer nog onbekend is. En dat hebben zij te danken aan de actie van de weggelopen penning meester van de Nederlandse Midden standspartij Dessing die meende dat de achtergeblevenen de naam 'Ne- deilandse Middenstandspartij' niet mochten dragen. De klacht die de heer Dessing bij de kiesraad indien de tegen het bestuur van.de NMP, is onderhand afgewezen, maar een en ander heeft er wel voor gezcrgd dat de uiteindelijke loting voor de lijstnummers een week is uitgesteld lot 7 november. 'Wij zijn hierdoor bijzonder gedu- peeid, al het drukwerk moet wach ten en daardoor kunnen wij onze campagne pas veel later beginnen. Hierdoor komen we nog eens extra in het nadeel ten opzichte van de grote partijen', aldus de ongeveer gelijkluidende reactie van de getrof fen groeperingen. De andere partijen hadden van deze hele beroepsprocedure geen last. De nummers worden toegewezen op grond van hét aantal voorkeurstem men dat een partij heeft. Die stem men zijn gelijk aan het aantal leden dat de fractie van de partij in de Tweede Kamer heeft. De PvdA heeft de grootste fractie Dessing: schuldig Ik' A'j. en krijgt daarom lijst 1, KVP lijst 2 enz. Normaal moei er wel geloot worden tussen partijen met evengro- te fracties, in dit geval de PPR, het GPV en de PSP, alle drie met twee zetels in de Kamer. Deze fracties hadden dan ook tot 7 novembpr op hun lijstnummer moeten wachten, maar op initiatief van de VVD is deze zaak onderling geregeld. Van de grote partijen kregen PPR en GPV respectievelijk 2 en 1 extra stem, zodat voor deze fracties de volgorde en het lijstnummer nu ook het voorstel daartoe heeft nu het departement van binnenlandse zaken verlaten. Volgens die nieuwe regeling wordt de nummering van de lijsten twee dagen na de kandidaatstelling en de indiening van de lijsten (43 dagen voor de verkiezingen) vastgesteld. Indien een aldus op de kieslijst opgenomen partij naderhand tcch niet meedoet aan de verkiezingen, dan wordt het nummer gewoon ge- schrant. De andere partijen behou den in dat geval hun nummer; er vaststaat. De grote partijen waren echter niet bereid hun hulp ook uit te strekken tot de Middenstanders en de Boeren. 'Ik heb ze gevraagd ons te helpen en dat hebben ze geweigerd, ze zul len niets nalaten om mij te laten uitglijden', aldus de wat verbitterde middenstanders-voorman Jac. de Jong. Het zal overigens de laatste keer zijn dat deze moeilijkheden kunnen ontstaan. De kiesraad was al bezig met een wijziging van de kieswet en vindt dus geen opschuiving plaats. Momenteel worden de nummers pas officieel toegekend als de beroeps termijn en de eventuele beroeps sprocedures zijn afgelopen. Dit houdt verband met de huidige bepa ling in de kieswet, dat de numme ring opeenvolgend moet zijn. ROTTERDAM Sterven inwoners van Rijnmond vaker aan kanker dan mensen die buiten dit gebied wonen? Het lid van de Rijnmondraad me vrouw J. H. H. Gerding-Eggink (PSP) heeft het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam gevraagd hiernaar een onderzoek in te stellen. Aanlei ding voor de vraag van mevrouw Gerding was een uitspraak van West- duitse wetenschapsmensdn die menen dat fenol kankerverwekkend is. On langs ontdekte het Centraal actiecomi té Rijnmond (CAR) dat de Chemische industrie Rijnmond deze stof op het oppervlaktewater loosde. Mevrouw Gerding gaat ervan uit dat ook stank- stoffen kankerverwekkende eigen schappen hebben. Iemand die 'mge tijd in Rijnmond gewerkt en gewoond heeft zou volgens haar eerder kanker kunnen krijgen dan iemand uit een plaats met gunstiger milieu-eigen schappen. Daarom dringt zij aan op een vergelijkend onderzoek. Zogezegd De middelen om de samenleving tegen terreur te beschermen moe ten gebaseerd zijn op geldend recht. Maar er kunnen zich om standigheden voordoen, waarin het handhaven van de rechtsre gels zulke grote bedreigingen van leven en goed tot gevolg hebben, dat het nog het beste is van de rechtsregels af te wijken. Mr. B. W. Biesheuvel Af en toe zon Perioden met zon en droog weer. Zwakke tot matige wind uit zuid tot zuidwest. Maximum temperaturen rond twaalf gra den. Morgen en overmorgen: Aanhoudend bestendig. Zon onder: 17.08 Maan op: 04.58 Zon op: 07.38 Maan onder: 15.39 Schoenenmode zoekt het hosterop BERLIJN (UPI, Reuter, AP) Om de toenadering met Bonn te bevorderen heeft de DDR giste ren tientallen politieke gevange nen vrijgelaten. Een vijftigtal ge vangenen werd met autobussen naar twee grensposten in de Ber- lijnse muur gebracht. Daar wan delden de dun geklede en berooi de ex-gevangenen langs de politie naar de andere kant van de muur. De Westberlijnse politie was verrast door de plotselinge toevloed' van vrij gelaten gevangenen, die onder de op 6 oktober ter gelegenheid van de 23stc verjaardag van de DDR afgekondigde amnestie zijn vrijgelaten Het waren gisteren merendeels mannen van mid delbare leeftijd, die een derde deel van hun straf hadden uitgezeten. Ve len waren gestraft wegens hulp aan mensen die naar het Wesen wilden vluchten. Twee waren gevonnist we gens ernstige verkeersovertredingen. In West-Berlijn verwacht man ook nog een bus met vrijgelaten vrouwe lijke gevangenen. De regering in Bonn heeft de vrijla ting verwelkomd als een aanmoedi ging voor de Westduitse pogingen om de betrekkingen met de DDR te nor maliseren. De Westduitse regering ziet er 'een goed teken in voor de voortdurende verbetering van de be trekkingen tussen de beide Duitse staten'. De ambassadeurs van de vier grote mogendheden zijn gisteren weer in Berlijn bijeen geweest. Zij hebben waarschijnlijk voor de eerste maal gesproken over de inhoud van een verklaring van de vier mogendheden over Duitse kwesties, die beide Duitse LARISSA (UPI) Bij een botsing tussen een personentrein, die op weg was van Athene naar Saloniki, en een goederentrein zijn bij Larissa gisteren twee Grieken omgekomen en vijftien gewond. Politie en brandweer onder zoeken de wrakstukken waar mogelijk nog slachtoffers opgesloten zitten. De oorzaak van de botsing is niet bekend. De DDR heeft ook enkele gevangenen vrijgelaten, die uit de Bondsrepubliek afkomstig zijn. Op de foto ziet men twee van hen West-Berlijn binnenko men bij de doorlaatpost aan de Heiu- rich Heinestraat. staten betreffen. Morgen vergaderen zij verder. Volgens de Amerikaanse ambassadeur Martin Hillenbrand wordt bij de besprekingen voortgang gemaakt. SANTIAGO (UPI) De piloten bij de Chileense Nationale luchtvaartmaat schappij zijn in staking gegaan. Alle vluchten van de LAN zijn hierdoor afgelast. De 176 vliegers legden het werk neer uit protest tegen het ont slag van de boordwerktuigkundigen van de maatschappij, die drie weken geleden meededen aan de golf van stakingen die tegen de regering van president Salvador Allende is ontke tend. Tenslotte staan we toch weer een trapje hoger. BERLIJN (AP) De Westduit- SE STAATSSECRETARIS Egon Bahr heeft een geheim bezoek afgelegd aan Oost-Berlijn nadat een woordvoerder van het Westberlijnse gemeentebe stuur had verklaard dat hij per vlieg tuig naar Bonn was teruggekeerd. Bahr heeft in het gebouw van de Oostduitse ministerraad overleg ge pleegd met zijn Oostduitse ambtge noot Michael Kohl. LONDEN (Reuter) Industriële ge schillen hebben Engeland 22.202.000 werkdagen gekost in de eerste negen maanden van dit jaar. Dit blijkt uit gisteren gepubliceerde officiële cijfers. In 171 gingen 13.551.000 werkdagen door stakingen verloren. Dit was toen het hoogste aantal sinds de alym< ne siiikutg van 1926. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Nelissen (Fi nanciën) verwacht dat het uitgestelde voorstel om de industriële groei in het westen van het land af te remmen per 1 april 1973 toch ingevoerd kan worden. Hij zei dit gisteravond in de Tweede Kamer. Het wetsontwerp selectieve bedrijfs investering heeft van werkgeverszijde een storm van protest opgeroepen. An derzijds vond de linkse oppositie in de Tweede Kamer dat het wetsontwerp niet ver genoeg ging. Uiteindelijk is het wetsontwerp, dat hoog op het prio riteitenlijstje stond van premier Bies heuvel, niet meer op de agenda van de Tweede Kamer geplaatst. Het zal dus ook niet meer voor de verkiezin gen behandeld worden. Het wetsont werp zou in 1973 100 miljoen gulden hebben opgebracht. Minister Nelissen rekent er echter op dat de inkomsten- deiv slech-s 25 mJjnen gul len zal bedrag n. Binnenland Kamer akkoord met duur der rijden Vakantie dichter bij huis... 5 Buitenland Een dag in liet leven van Mc Govern 9 Kerk 'De Man van Nazareth'2 Sport Nederland eerste slap naar eindtoernooi 11 Economie Grote kooplust extra ge prikkeld 19 Borkrnclalnge 2 Men schrijft ons 2 Kerk lil de wereld 2 Radio en tv B Strips, feuilleton B Recept 6 Commentaar 7 Dichtbij en verder Weekbladen 7 DEN HAAG Vo'gens voorlopige cijfers zijn de eerste negen maanden van dit jaar 115.060 woningen in aan bouw genomen tegen 103.701 over de zelfde periode van het vorige jaar. In dezelfde eerste negen maanden zijn 105.892 woningen voltooid (eerste ne gen maanden 1971: 92.822 )aldus een mededeling van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. In de eerste negen maanden van 1972 werden machtigingen tot gunning ver strekt vcor de bouw van 33.052 wo ningwetwoningen (29.326 in dezelfde periode van 1971) en beschikkingen afgegeven voor de bouw van 57.783 (54.047) gesubsidieerde particuliere woningen. Dit betekent, dat in die periode rijkssteun is toegezegd vcor 90.835 (83.373) woningen, wiarvan 11 976 (10.785) oejaardenwoningen. Van onze sociaal-economische redactie NOORDWIJK AAN ZEE De dagelijkse besturen van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen (NVV) en de Industriebond-NVV hebben giste ren een basis gevonden om de eenheid binnen deze vakcentrale op zeer korte termijn te herstellen. De verbondsraad van het NVV (voor zitters en bestuurders van alle aange sloten vakbonden) komt hedenmorgen om tien uur in een bijzondere spoed vergadering bijeen om het bereikte compromis te bespreken en al dan niet goed te keuren. Afhankelijk daar van zal wellicht ook de bondsraad van de Industriebond-NVV nog in een extra vergadering bijeen worden ge roepen, mogelijk reeds vanmiddag of morgen, eveneens om zich over het compromis uit te spreken. In verband met deze ontwikkelingen heeft het NVV-bestuur bij monde van waarnemend voorzitter A. de Boon de minister van sociale zaken drs. J. Boersma gevraagd om uitstel van het zaterdag te houden gesprek tussen regering en georganiseerd bedrijfsle ven over de 'afronding' van het cen traal sociaal akkoord, dat de drie vakcentrales met de centrale werkge versverbonden en de regering willen afsluiten. De heer De Boon verklaar de dat de minister daarvoor 'alle begrip' had. Waarnemers leiden hieruit af dat het NVV toch nog mogelijkheden ziet aan liet centraal akkoord deel te nemen en dit zou dan kunnen betekenen dat het bestuur van de Industriebond- NVV (zij het onder bepaalde voor waarden) alsnog bereid zou zijn het akkoord te accepteren. Geheimhouding Op een korte persconferentie na af loop van hun tweedaagse beraad ver klaarden heide besturen over de in houd van het compromis geen enkele mededeling te willen doen, omdat eerst de eigen achterban moest wor den geïnformeerd en bovendien om dat men de besprekingen in de ver bondsraad van het NVV niet via pu- blikaties wilde beïnvloeden. Ingewijden zeiden gisteravond het niet uitgesloten te achten dat het bestuur van de Industriebond-NVV zich bereid heeft verklaard het cen traal akkoord onder de huidige om standigheden (en eventueel onder protest) te accepteren als basis voor het begin van de nieuwe cao-onder- handelingen. Dit op voorwaarde (en daartoe zou het NW-bestuur zich gis teren bereid hebben veiklaard), dat de interne discussie over een aantal niet ingewilligde eisen in de arbeids- voorwaardennota der drie vakcentra les wordt heropend en eventueel daar over een nieuw gesprek met de rege ring op gang wordt gebracht, zo gauw er een ander kabinet, van welke sa menstelling ook, geformeerd zal zijn. Een andere mogelijkheid die ons ge noemd werd, is dat de Industriebond- NVV het centraal akkoord pertinent blijft verwerpen, maar de uitvoering ervan niets in de weg zal leggen, eveneens op genoemde voorwaarden. In dat geval rijst echter de vraag of en zo ja, in hoeverre de Industrie bond-NVV zal kunnen (willen) deel nemen aan de onderhandelingen over de nieuwe cao's voor de metaalindus trie, de metaalnijverheid, de textiel- en confectie-industrie en diverse ande re industriële bedrijfstakken en on dernemingen, waarbij deze bond be trokken is. Vrees voor isolement Vrij algemeen wordt aangenomen dat het bestuur van de Industriebond- NVV gisteren 'eieren voor zijn geld' Zie verder pagina 5, tweede kolom Na twee dagen vergaderen bereikten het verbondsbestuur van het NVV en het bestuur van de Industriebond NVV een compromis. Zit tend op de foto v.l.n.r.: de heren Demming, algemeen secretaris NVV, Groenevelt. voorzitter Industriebond en De Boon, waarne mend voorzitter NVV. PARIJS, WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) De VS oefenen zwa re druk uit op Hanoi om de 14 Noordvietnamese divisies uit Zuid- Vietnam weg te halen voordat een bestand van kracht wordt. Terugtrekking van Noordvietnamese troepen is een van de hoofdeisen van de Zuidvietnamese president Thieu. Eén en ander is gisteren vernomen uit westerse diplomatieke bronnen in Parijs. Zegslieden in Washington hebben eveneens gemeld dat de VS Hanoi probeert over te helen haar troepen uit het zuiden weg te halen. Volgens deze zegslieden zijn er tekenen dat de ondertekening van het Vietnam-ak- kcord neg verschillende weken op zich zal laten wachten. President Thieu heeft gisteren op nieuw een heftige aanval op het Ame- rilcaans-Noordvietn-iniese ontwerp-ak- koord gedaan. Hij noemde het ak- 'Hier zijn we dan, kinderen, ik heb het taartmes gevon den.' koord 'overgave van Zuid-Vietnam' en 'uitlevering van het Zuidvietnamese volk aan de communisten'. Thieu deelde mee dat hij 'nooit een vrede zal aanvaarden die Zuid-Vietnain aan de communisten overlevert'. In een radio-toespraak ter gelegenheid van de 1 november feestdag, zei Thieu: 'Er is niet één Ngoejen Van Thieu die het akkoord in de weg staat, er zijn er zeventien en een half miljoen'. 'Het ontwerp-akkoord dat op 31 oktober ondertekend had moeten worden is slechts een wapenstilstand voor de overgave van Vietnam. Het is een uitlevering van het Zuidvietname se volk aan de communisten'. Thieu verklaarde dat er vier principiële punten zijn die moeten worden opge lost voordat er vrede en een blijvend bestand kan komen: 1) Hanoi moet zijn 300.000 tot 400.000 soldaten uit Zuid-Vietnam terugtrek ken. 2) Noord-Vietnam moet duidelijk be loven de Geneefse akkoorden van 1954 en 1962 te respecteren en de infiltra tie naar het zuiden niet te hervatten. 3) Noord-Vietnam moet zijn plannen opgeven Zuid-Vietnam een zogenaam de coalitieregering op te leggen, die uit drie partijen zou bestaan, die zij al hebben gemanipuleerd (aldus Thieu) zodat zij op alle niveaus de macht in handen zullen hebben. 4) Noord-Vietnam moet zijn eis in trekken dat het deel mag nemen in de onderhandelingen tussen de Zuid vietnamese regering en de Viet Cong over een oplossing van de binnenland se politieke aangelegenheden in het zuiden. Zie verder pagina 9, zevende kolom PEKING (Reuter) De Russische ambassadeur en andere Oost-Europese diplomaten zijn boos weggelopen van een receptie in Peking ter gelegen heid van de viering van de nationale feestdag var Algerije. De Chinese mi nister van buitenlandse zaken Tsji Peng-fei had ge-egd dat de grote mo gendheden in het Middellandse Zeege bied oorlogsschepen en een aantal militaire bases hebben om hun hege monie te v'ersterken. Zij bedreigen de veiligheid van de kustlanden en schenden hun onafhankelijkheid en soevereiniteit, aldus de minister. Waarnemers in Peking zien het weg lopen van de Russische ambassadeur als een teken, dat de betrekkingen tussen Mo-knu i*n Pek'iig npn 'v zijn ver.ll i.i bon noteer als nieuwe abonnee een wakker ochtendblad met internationaal, nationaal regionaal en zelfs plaatselijk nieuws: een unieke combinatie! betaalt per: maar vooral een krant die past bij uw levensbeschouwing met het Evangelie als uitgangspunt Opgegeven door misschien hebt u vrienden of kennissen waar die krant erg goed bij past. Overtuig hen. En vul de bon in. Naam: Adres: - Plaats: maand kwartaal De nieuwe abonnee ontvangt de krant 14 dagen gratis, en bespaart qa. 4 gulden abonnementsgeld. Naam: Adres: Plaats: Ik ontvang als beloning het aangekruiste handige paraatmap met brief papier en pen mapje post papier met enveloppen pletine schaaltje (flessen- onderzetter) Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: NIEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 267 LEIDEN goed dat er een sterke Protestants-Christelijke pers is. ci cu En ena Ea csa BB dbi

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 17