Groot optimisme over Amerikaanse economie rijzen in EEG mogen olgend jaar met ier procent stijgen Nat. Grondbezit koopt weekstaat ned-bank installatiebedrijf I tOS in handen van Zuid- imerikaanse groep Gegadigden voor failliete Zaanlandse Scheepsbouw Nu frankeren met maar 10 brieven per dag: Pitney Bowes 6300. F* Maanman Geldmarkt werd weer krapper Goede kansen voor beleggers zig bedrijf bezig bedrijfbezig bedrijf Unilever en Gardner Merchant samen Ned. fondsen in New York Nu een frankeerautomaat, rendabel bij 10 brieven per dag: de Pitney Bowes 6300. V Maanman New York zeer vast Overschot Japanse handelsbalans weer toegenomen ff 1' ROUW,/KWARTET WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 FINANCIëN EN ECONOMIE TPNOUS13/DL15 WASHINGTON Een groot optimisme over de ontwikkeling van de Amerikaanse economie spreekt it een rapport dat liet ministerie van handel in Washington heeft gepubliceerd. De samenstellers rwachten o.a. een economische groei van ongeveer 6 procent, een daling van de inflatie tot 2 a 3 pro- cut, een terugdringen van de werkloosheid tot 5 procent en stabilisering van de rentetarieven. rognoses die voor Nixon een flinke eun in de rug zullen vormen bij jn verkiezingscampagne. Het econo- lisch herstelprogramma dat de presi- ent vorig jaar heeft uitgestippeld lijkt succes te hebben. En niet al- een het ministerie van handel is itimistisch: over het algemeen eerst bij Amerikaanse economen een roeiend wertrouwen in de huidige ntwikkeldmg. )e kooplust van de Amerikaanse con- ument stijgt, wat tot uiting komt in e groei van de detailhandelsverkopen tot nu toe met 11 procent) vooral van meubelen en elektrische appara ten. De grote warenhuizen zijn tot de nok toe gevuld met voorraden omdat een hausse in kerstaankopen wordt verwacht. Toename van de kooplust blijkt ook uit de verminderde animo om te sparen (vorig jaar gemiddeld 9 procent van het ihkomen tot nu toe in 1972 ca. 6 procent). Er bestaat met name optimisme over de ontwikkelingen in de loop van het volgende jaar. Het bruto nationaal produkt (in 1971 948 miljard) zal met ongeveer 100 miljard stijgen. Rekening houdend met een inflatie- ADVERTENTIE «en onderneming van Bührniann-Tetterode N.V. percentage van ca. 3 procent betekent dat een stijging van het bruto natio naal produkt van 6 procent. Verder wordt voor de samengestelde index van een aantal belangrijke sectoren een verbetering verwacht van onge veer 25 procent. De investeringen in kapitaalgoederen zullen nog verder stijgen dan de 10 procent tot nu toe. Ook op het handelsfront heerst opti misme: de waardevermindering van de dollar heeft o.a. er voor gezorgd dat de Amerikaanse export toenam, terwijl de import veel minder sterk groeide. Uit dit alles blijkt volgens de opstel lers van het rapport (getiteld 'Een tussentijds onderzoek van de econo mie') dat de opgang van dit moment zich in 1973 versterkt zal voortzetten. maatregelen te nemen, loopt in april 1973 af. In het rapport van het ministerie van handel worden een aantal bedrijfssec toren genoemd waarvoor een opval lende groei wordt verwacht. Zo zal de stijging van de autoverkopen zich in 1973 voortzetten en wordt een jaar- produktie tegemoetgezien van 9,5 mil joen wagens. Buitenlandse auto's zul len waarschijnlijk hun aandeel op de Amerikaanse markt van ca. 15 procent niet kunnen vergroten. De winsten van de staalindustrie wor den volgend jaar naar verwachting de hoogste sinds het topjaar 1969 en de export van staal en staalprodukten zal met 7 procent omhoog gaan, zo neemt het ministerie van handel aan. De detailhandelsverkopen zullen met 8,6 procent stijgen tot 48 miljard. Op timistische geluiden die vreemd ge noeg nog steeds niet doonverken op de Newyorkse beurs. De onzekerheid rond een vrede in Vietnam zou daar wel eens debet aan kunnen zijn. Nieuw type geprefabriceerde woning van Nat. Grondbezit. AMSTERDAM De situatie op de geldmarkt is de afgelopen week ver der verslechterd. Zoals uit de week staat van de nederlandsche bank blijkt, hebben de banken voor meer dan 200 min. aan voorschotten moe ten opnemen. Dit bedrag hadden ze broodnodig om forse belasting- en ultimobetalingen te kunnen financie ren. De debetstand van de banken is overigens dinsdag aldus geldmarkt- kringen gestegen tot rond 1 mil jard door nieuwe belating-afdrachten. Men verwacht deze week een kortdu rende verbetering door rijksuitkerin gen, maar later wordt opnieuw een verkrapping verwacht als gevolg van grote btw-betalingen. Deze betalingen zullen gespreid over de hele maand november rond 1 miljard bedragen. Intussen blijven de geruchten over een spoedige disconto verhoging hard nekkig. Het officiële tarief voor dag geld staat op het ogenblik op 3.25 pet. en kan niet worden verhoogd zolang het promessendisconto op 3.5 pet. blijft gehandhaafd. Overigens wordt op de open geldmarkt reeds tot 4 pet. call money betaald. Een eventuele discontoverhoging is overigens niet geboden aan grotere krapte op de geldmarkt. Het kasreservepercentage voor de periode van 2 tot en met 8 november is onveranderd vastgesteld op nul. Stormachtig iUXEMBURG Het stijgingspercentage van de consumptieprijzen n de EEG zal eind volgend jaar, vergeleken met het einde van dit aar, niet meer dan 4 pet mogen zijn. Dit zijn de ministers van finan- lën en van economische zaken van de EEG in Luxemburg overeen- ekomen. Ze zijn daarmee een half procent uitgegaan boven het per- entage dat de Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de 1EG) had aanbevolen als onderdeel van het pakket maatregelen om le inflatie in Europa te bestrijden. Bij het percentage van vier heb- len de ministers een eventuele stijging van de indirekte belastingen luiten beschouwing gelaten. De groei zal zelfs zo stormachtig ';n, dat stimulerende monetaire en fiscale maatregelen wat beperkt moeten wor den om 'over-stimulering' van de eco nomie te voorkomen. Als overigens een situatie van bijna volledige werk gelegenheid wordt bereikt zal het ef fect van dit soort maatregelen ook heperkt zijn. Ongetwijfeld zal de cen trale bank de mate van monetaire expansie aanpassen een nieuwe infla tie-ronde te voorkomen. Aan de fiscale kant zal het voorko men van 'over-stimulering' wat moei lijker liggen, maar er wordt een goe de poging in die richting gedaan door de krappe begroting voor fiscaal 1974 en het plan de federale uitgaven bin nen de 'non-inflatie' grens van 250 miljard te houden. Verder wordt eer stringente loon- en prijspolitiek gevoerd. Stabiliteit andere anti-inflatiemaatregel laartoe de ministers besloten, was hti stijgingstempo van de totale hoe veelheid geld terug te brengen tot de eéle groei van het bruto nationaal irodukt. Dit stijgingspercentage kan erhoogd worden met het percentage raarmee de prijzen stijgen, voor 1973 maximaal met vier procent. en derde afspraak waartoe de minis- trs maandagavond kwamen was de ffektieve stijging van de overhedids- itgaven in het volgende jaar (1973) .te beperken tot de stijging van het bruto nationaal produkt. Dat wil dus zeggen, zo zei de Nederlandse minis ter en economische zaken Langman dat, als het bruto nationaal produkt volgend jaar in Nederland stijgt met bijvoorbeeld elf procent, de overheids uitgaven ook slechts met dat percen tage mogen toenemen. Voor zover nu te bezien valt, blijft het geraamde overheidsbudget in Nederland voor het volgend jaar binnen deze gestelde EEG-voorwaarde, aldus de Nederland se bewindsman. Overigens heeft de voorzitter van de presidentële prijzencommissie. C. Jackson Crayson in een gesprek met U.S. News and World Report ver klaard dat de loon- en prijsbeheersings- maatregelen in de Verenigde Staten volgend jaar april, wanneer de wet vervalt, moeten verdwijnen, vooropge steld dat het land economische stabili teit heeft bereikt. Hij zei zich zorgen te maken over de gevolgen die loonovereenkomsten in .1973 met zich kunnen meebrengen, maar geeft de voorkeur aan het vrije- marktsysteem voor lonen en prijzen boven de loon- en prijsbeheersing ge zien de problemen die daarmee ge paard gaan. President Nixon stelde op 15 augustus 1071 een loon- en prijsbe heersing voor de Amerikaanse econo mie in met dc bedoeling een eind te maken aan de inflatie. De wet die hem de bevoegdheid geeft dergelijke AMSTERDAM De nieuwe pe riode van economische groei in dc Verenigde Staten biedt goe de kansen voor beleggers. De stijgende welvaart zal zeker gepaard gaan met een duidelij ke stijging op de effectenbeur zen volgens het patroon van de vijftiger en het begin van de zestiger jaren. Aldus de Amerikaanse ambassa deur in ons land, de heer J. William Middendorf tijdens het vierde jaarlijkse Trans-World Investment Seminar in de hoofdstad. Het lijkt dan ook een zeer goed tijdstip te over wegen aanvullende investerin gen te doen via Amerikaanse aandelen. De stroom dollars naar dc Verenigde Staten zwelt momenteel aan. De ambassadeur pleitte voor een nauwere samenwerking tus sen de VS en Europa. Na de toetreding van drie nieuwe lan den tot de EEG (Engeland, Ier land en Denemarken) behoort de Gemeenschap met de VS tot de leidende economische mach ten in de wereld. Inclusief de interne handel van de EEG be heerst deze ruim 40 pet van de wereldhandel. Haar goud- en deviezenreserves bedragen 56 miljard dollar, ruim vier maal zoveel als de Amerikaanse. De economische welvaart van de VS en Europa houden nauw verband met elkaar, gezien de wederzijdse investeringen en de handel tussen beide markten (ongeveer 35 miljard dollar). DEN HAAG Nationaal Grond bezit heeft tegen betaling in con tanten de Beheermaatschappij T. van Tilborg Zn. te Veen (N.Br.) overgenomen, een onderneming, die zich bezig houdt met techni sche installaties voor de bouw. Van Tiborg (Tibo) bestrijkt alle activiteiten op het gebied van de bouwinstallatie, zoals electrici- teit, gas, water, centrale verwar ming en centraal antennesys teem., Het bedrijf, waar 90 mensen werken, zal als zelfstandige eenheid binnen de Nationaal Grondbezitgroep blijven werken. Van de overneming wordt een positieve invloed op de werkgele genheid verwacht. Door de overneming van Tibo is het voor Nationaal Grondbezit nu moge lijk geheel in eigen beheer te bou wen. De groep beschikt al over een aannemersbedrijf (Panagro) in War mond) en over een industriële bouwmaatschappij (Elementum in Maassluis). Op het gebied van de bouwnijverheid is Nationaal Grondbe zit verder actief bij de fabricage van houten gebouwen, al dan niet in ge prefabriceerde uitvoering en verder o.m. bij de fabricage van en handel in bouwelementen. Nationaal Grondbezit heeft als tweede 'poot' een industriedivisie, waar de nadruk ligt op staal- en aluminium- constructies, zoals ramen en deuren en verder op het instrumentmaken. Een derde 'poot' is de dienstverlening met als belangrijkste activiteit het FERNEY/VOLT AIRE Een meerderheidsbelang in de in het Franse Ferney-Voltaire gevestigde beleggingsmaatschappij Investors Over seas Services (IOS) is overgegaan in handen van een groep Latijns- amerikaanse beleggers, zo heeft een woordvoerder van de maatschap pij meegedeeld. De maatschappij, opgericht door Ber nard Cornfield, heeft een nieuwe pre sident-directeur gekregen, de in Ma drid wonende Cubaan Rafaël Diaz- Balart. De Latijnsamerikaanse groep heeft een Spaanse firma aangesteld om haar beleggingen te verzorgen, de Compania Espanola de Financias y [Administracion. De verkoper van het blok van 38 procent van de aandelen IOS dat de Zuidamerikaanse groep een meeder- 'neidsbelang bezorgde is Kilmery In vestments, een maatschappij die eer der dit jaar werd opgericht om het meerderheidsbelang van International Controls' Corp., een Amerikaanse elek tronische onderneming, in IOS over te nemen. De aandelen zijn verkocht voor S 5,7 miljoen. Volgens de woord voerder zal een deel van de activitei ten van IOS vermoedelijk over enige tijd naar Madrid worden overgebracht. Tot president-commissaris is benoemd prins Gonzalo de Bourbon, lid van de Spaanse koninklijke familie, en tot vice-president baron De Gotor, een Spaanse bankier. De vice-voorzitter van de raad van bestuur is Alberto Alvarez, directeur van de nationale luchtvaartmaatschappij van Costa Rica en vroeger Cubaans ambassadeur bij de Verenigde Naties. Volgens de woordvoerder bestaan de huidige acti va van IOS voornamelijk uit een be lang van 80 procent in Transglobal Financial Services, een beheersmaat- schappij van 'Mutual Funds'. AMSTERDAM Er bestaat kans dat een deel van de failliete Zaan landse Scheepsbouw Maatschappij in Zaandam van de definitieve on dergang kan worden gered. Er hebben zich drie gegadigden voor het bedrijf gemeld en waarschijnlijk nog deze week zal een beslissing worden genomen. Volgens de bewindvoerder van de ZSM, mr. P. Heidinga, zijn de drie iegadigden T. van Duyvendijk's scheepswerf in Lekkerkerk, Bijenkorf Beheer in Amsterdam en een Duits bedrijf. De heer Heidinga: 'Met de directie van Van Duyvendijk zijn be sprekingen gevoerd. Begin oktober beeft hij een optie van vier weken gekregen. Daarna heeft hij weinig meer van zich laten horen. Op 27 oktober vroeg hij verlenging van zijn optie aan, maar dat verzoek heb ik afgewezen omdat zich inmiddels meer kandidaten hadden gemeld. De be- 'angstelling van Bijenkorf Beheer bcht zich hoofdzakelijk op de terrei nen, terwijl Van Duyvendijk meer belangstelling heeft voor de scheeps werf. De komst van twee nieuwe kandida ten betekent overigens niet, dat de eerste kandidaat, Van Duyvendijk, de finitief is afgewezen. Het gaat er nu alleen maar om, wie het meeste biedt. Een beslissing herover venvacht ik nog deze week', aldus de heer Heidin ga. Dircteur A. Klip van Van Duyven dijk bevestigde om verlenging van zijn optie op de ZSM te hebben gevraagd. 'Ik heb inmiddels geld van mijn bank gekregen om de transactie te financieren. Na mijn verzoek om verlenging heb ik nog geen antwoord gekregen en daar wacht ik nu op. Mocht het lukken, dan is het niet onmogelijk dat wij een deel van het personeel van de ZSM terugnemen (op het moment van het faillissement had ZSM circa 270 mensen in dienst). In eerste instantie wil ik van de Zaanlandse een reparatiewerf maken en in een later stadium zou ook de bouw van booreilanden tot de moge lijkheden behoren.' De heer Klip voegde eraan toe dat hij ook belangstelling heeft voor de in moeilijkheden verkerende scheepswerf A. Vuyk en zonen in Capelle aan de IJssel. Bewindvoerder mr. J. A. Nag- tegaal van deze werf bevestigde dat er 'verkennende besprekingen met Van Duyvendijk zijn geweest', maar ont kende dat er onderhandelingen aan de gang zouden zijn. Unilever en Gardner Merchant Food Sendees, een dochteronderneming van de Engelse Maatschappij Trust Houses Forte, zullen op het Westeuropese vasteland gaan samenwerken op het gebied van de dienstverlening in de industriële en institutionele sfeer. Dit omvat, aldus Unilever, het beheren van kantines van bedrijven en instel lingen en het geven van adviezen, al of niet met inbegrip van de levering van ingrediënten en maaltijden. Uni lever en Gardner Merchant zullen hiertoe in een aantal landen onderne mingen oprichten waarin elk voor de helft deelneemt. De managementervaring en -kennis van Gardner Merchant op dit terrein en de bestaande organisatie en exper tise van Unilever wat betreft de pro- duktie, distributie en marketing van levensmiddelen vormen de basis voor deze samenwerking. Alleen in Enge land levert Gardner Merchant thans reeds 150 miljoen maaltijden per jaar aan 1600 afnemers, waaronder bedrij ven, scholen, universiteiten en zieken huizen. De nieuwe combinatie zal kunnen te gemoetkomen aan de groeiende be hoefte aan een efficiënte voorziening van goede en afwisselende voeding in kantines van bedrijven en bij instel lingen zoals ziekenhuizen, verzorgings tehuizen en studentenmensa's. Een geavanceerde levensmiddelentechnolo gie en professionele managementtech nieken zullen daar noodzakelijk zijn om de toekomstige kosten en perso neelsproblemen op te kunnen vangen. De te vormen ondernemingen, die hun activiteiten sterk zullen richten op het voedingspatroon in het desbe treffende land, zullen zoveel mogelijk gebruik maken van de produktie faci liteiten van Unilever. Waar dit nood zakelijk mocht blijken, zullen de on dernemingen nieuwe produktie-eenhe- den vestigen. Lagere omzet Grasso De resultaten van Grasso's Kon. Ma chinefabrieken hebben zich gedurende de eerste negen maanden van het lopende jaar niet overeenkomstig de verwachtingen ontwikkeld. De geplan de omzet werd niet gehaald. Dit moet. aldus het bestuur, vooral worden toe geschreven aan hel feit. dat de con junctuur zich in de bêdrijfstak waar Grasso werkt, slechts zeer geleidelijk herstelt. Het resultaat over de eerste negen maanden van 1972 was dan ook teleurstellend. Of cn in hoeverre in het laatste kwartaal nog een herstel zal optri op d. «wnt nog niet duidelijk. Hoger dividend Nedap De directie van de Ned. Apparatenfa- briek Nedap verwacht over 1972 op nieuw een hoger dividend te kunnen voostellen. Over 1971 werd het divi de" verhoogd van 14 tot 16 pet. De eerder over de eerste helft van 1972 gemelde vooruitgang van de omzet en de winst met 20 pet. heeft zich in de inmiddels verstreken maanden voort gezet. Ook de orderportefeuille bleef goed op peil. Veneta voorkomt overval De Verenigde Nederlandse Tapijtenin dustrie (Veneta) wil zich wapenen tegen een mogelijke 'overval'. Hiertoe wordt de mogelijkheid geopend tot h^v uitgeven van preferente aandelen. Een op 13 november te houden bui tengewone aandeelhoudersvergadering zal zich over de statutenwijziging uit spreken. Het maatschappelijk kapitaal zal wor den verhoogd van 3 min. tot bijna 10 min. Van de aandelen, waarvan overigens de coupure wordt terugge bracht van ƒ500 tot 20 nominaal, zijn 150 prioriteitsaandelen, 249.850 gewone aandelen en eenzelfde aantal preferente aandelen. Omgerekend in de nieuwe coupure bestond het oude kapitaal uit eveneens 150 prioriteits aandelen en 149.850 gewone aandelen. Gezien de koersbeweging op de beurs heeft het bestuur voor de tijd, dat de nieuwe statuten nog niet van kracht zijn, maatregelen getroffen om zono dig tot versterking van de groep ge wone aandeelhouders te komen. Ver der wordt op verzoek van de Vérenl- ging Effectenbescherming de moge lijkheid geopend een aandeelhouders commissie te vormen. Scheepjeswol synthetisch De sterke stijging van de wolprijzen en de daaruit voortvloeiende drukken de invloed op de winstmarges zijn voor Schuppen Sajet (Scheepjeswol) aanleiding het accent van de produk tie te verschuiven naar synthetica. Het is echter bepaald niet zo dat het bedrijf de wolsector zal gaan afstoten. 'Maar we willen als fabrikant wel flexibel blijven om zo goed mogelijk te kunnen reageren op de marktont wikkelingen', aldus directeur mr. C. C. P. de Vries tijdens de jaarverga dering. De heer De Vries verzekerde dat de benoeming vin de heer F. Schudde- boom, lid van de raad van bestuur van Akzo, tot commissaris geheel los moet worden gezien van het feit dat Akzo via A.-r.ka-Glanzstoff zeer actief is in de synthetische vezels. De uit breiding van de raad van commissaris sen met de heer Schuddeboom is uitsluitend gesrh'ed np grond van diens kennis ais industrieel. Het is erg moeilijk nu al een voor spelling te doen over 't lopende boek jaar. De halfjaarlijkse cijfers zijn nog niet binnen en bovendien is voor het bedrijf de tweede helft van het boek jaar doorslaggevend, zo werd ver klaard. Philips-cijfers 14-11 Philips zal de resultaten over het derde kwarijaal 1972 in de ochtendu ren van 14 november bekendmaken. FIAT verwacht geen winst Fiat verwacht dit jaar geen netto winst, wel kunnen de gebruikelijk hoge afschrijvingen worden gedaan. Over 1971 was er een nettowinst van 15,5 miljard lire na afschrijvingen van 141,0 miljard lire. De doch termaatschappij Lancia werkt nog steeds met verlies maar zal vermoede lijk in 1975 quitte spelen. De prqduk- tie zal dan ca. 100.000 stuks bedragen tegen 50.000 stuks per jaar nu. Fiat zal dit jaar naar verwachting 1,6 mil joen auto's voortbrengen, iets meer dan de 1,59 miljoen stuks van vorig jaar maar veel minder dan het doel van 1,75 miljoen. Toenemend absen teïsme is dc voornaamste oorzaak van de moeilijkheden bij Fiat: wegblijven van de werknemers betekent dit jaar vermoedelijk een produktieverlies van 150.000 auto's. Van de capaciteit wordt op het ogenblik niet meer dan 73 ïi 74 procent gebruikt. expertise- en taxatiebureau Van Ameyde in Den Haag. De groep is 75 jaar geleden begonnen met het ontwikkelen en het beheer van onroerend goed, welke bezigheid vorig jaar nog altijd goed was voor een bijdrage van een derde aan de brutowinst. In de toekomst zal Nati onaal Grondbezit doorgaan met het overnemen van kleinere bedrijven, hoewel 'onze politiek op dit gebied bepaald niet agressief is', vertelt drs. A. O. Henkemans, lid van de raad van bestuur. 'Die overnemingen moeten dan wel in het groepspatroon passen', zegt de heer Henkemans, want 'afge zien van het feit, dat de bouw- en industriedivisies binnen de groep wei nig met elkaar gemeen hebben wil Nationaal Grondbezit geen conglo meraat worden'. De dochter Elementum. die tot nog toe 10.000 eengezinswoningen heeft gebouwd, komt binnenkort met een nie"\v type geprefabriceerde woning op de markt, dat in tegenstelling tot de strakke systeembouw nog individu ele elementen heeft. Men richt zich evenals bij vele andere projecten op een publiek, dat zich normaliter nèt geen eigen woning kan veroorloven. De verkoopprijs van het huis zal bij de huidige prijsverhoudingen in een eerste klasgemeente in de randstad ruim 66.000 gulden gaan bedragen. Bij een bepaalde vorm van hypothe caire financiering kan worden bereikt, dat gedurende de eerste jaren de maandelijkse financieringslasten on; der verrekening van de subsidie nog geen 200 gulden per maand zullen bedragen. Nationaal Grondbezit onder handelt met twee gemeenten in het westen des lands over de bouw van series van dit nieuwe woningtype. EFFECTENKOERSEN AVOND VERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondver- kcer kwamen gisteravond de volgende koer sen tot stand (tussen haakjes staat de of ficiële slotkoers van dezelfde dag. Akzo 67.00 gb-67.60 (67.70). Hoogovens 75.30 Kon. Olie 119.50gb-120.00gl (119.60gl). Philips 53.10-53.20gl (52.90gb). Unilever 143.00-143.30 (141.90). KLM 118.50 (118.30). ACTIVA Goud Vord bultenl geld Buitcnl. bet mld Vord bultenl. gld Trekklngst IMF Dlscontoportef. Gekocht papier Voorsch. rek crt. Voorschot Staal Ned. munten Bel. kap. en res. Geb. en Invent. Dlv. rekeningen Totaal PASSIVA Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken Nederland Andere lngez Btl. geldsoorten Bultenl. banken And. mei lngez tegenwaarde IMF Kapitaal Reserves Dlv. reken. Totaal Goud en deviezen Muntbiljetten Schalk, p. buitenl Dekkingsperc. In duizenden guldens 23-10-1972 30-10-'72'erschil 6.895.267 g $95.267 onv. 4.761.446 41723.48237.964 225 220— 5 onv. 2.398.984 2.393.984 onv. 49.305 49.305 690.515 onv. +237.738 onv. 26.555— 197 377.346— 17 178.930 onv. 65.105 1.316 452.777 26.752 377.363 178.930 66.421 15.153.16515.400.709 +247.544 10.630.85310. 2.299.199 2. 22.601 44.201 502.597 32.821 3.545 855.985 20.000 357.420 383.943 15.153.16515. 13.513.22213 14.006 72.60 .868.557 +237 704 .325.397 26.198 25.179+ 2.578 35.479— 8.722 479.172— 23.425 42.222 9.401 2 554— 991 855.985 onv. 20.000 onv. 357.420 onv. 388.744 4.801 .400.709 +247.544 ,89.267— 23.955 14.0006 71.374- 13 Kon. Olie noteerde op 31 oktober 3 36*4-37 (3634-37); Philips S 1514-16% (16%-%): Uni lever t 44-44'1 (4374-44) en KLM 3 37% (36%). Opgave duPont. Glore, Forgan. Koersen in Montreal Asbestos Corp. Canada Fund. Consol Bathurst Dom Tar Chem Husky Nat. Gas Mass. Ferguson Nat. Resources Shell Canada 27/10 19% 6.57L 14% 30/10 19% 65.67 14% 15% 14% 12% 157» 7.95L 52% 15% 14% 12% 15% DOW JONES INDEX Indust. Sporen Util. Obi. Mods 27 okt. 946.42 218.85 116.40 74.32 443.8 30 okt. 946.42 218.16 116.44 74.27 447.2 31 okt. 055.52 220.29 116.88 74.26 446.2 Aand. übl. Tot. H. L. 27 okt. 15.470 15.830 1.751 30 okt. 11.820 17.230 1.752 31 okt. 15.450 18.970 1.749 638 743 671 724 957 484 ADVERTENTIE e«n onderneming van Bührmsnn-Tetterode N.V. Rotterdam 010-134980 Amsterdam 020-248565 Eindhoven 040-62558 Groningen 050-1329 55 Hengelo 05400-185 65 NEW VORK ACF Industries Airco Allied Chemical Alum co of Am American Brands Am Can Am Cyanamid Am Eleclr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt ar.d Rei Am Tel and Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlai.l Richfield 52% 17% 28% 50% 41% 28% 32% 29% 28% TOKIO In de eerste helft van het Japanse begrotingsjaar, de maanden april tot en met september, is op de handelsbalans van Japan een over schot van 4.614 miljoen dollar ont staan, zo deelt het ministerie van financiën in Tokio mee. In vergelij king met de eerste helft van het vorige begrotingsjaar is het overschot met 377 miljoen dollar toegenomen. Uitgevoerd werd voor 13,82 miljard tegen 11,97 miljard dollar, ingevoerd voor 9,2 tegen 7,84 miljard dollar. De Japanse betalingsbalans over de eerste helft van het lopende begro tingsjaar wijst een overschot van 1.957 miljoen dollar aan vergeleken met een batig saldo van 6.348 miljoen dollar in dc overeenkomstige periode van 1971. In die periode stroomden vooral in augustus grote dollarbedra gen naar Japan toe in verband met de "•ana op een revaluatie van de yerr. Canadian Pacific Celanese Chase Manhattan Cliesap and Ohio Chrysler Cities Service Colgate-Palmolive Colt Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtiss-Wrlght Curtlss-Wrlght A Dart Industries Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) 18% 19% 207'. 20% 68% 69% 42% 43% 25%.5% ex 21% 217# 30j 307» 15% 14% 35% 35% 57% 57'. 47', 48 3174 -2%ex 42% l'.ex 83 85 16% 16% 37% 38% 25c 24% 29% 29% 36'+ 3(1% 32% 34% 39 %b 43% 49% 49% 39 41 'i 95% 96 169 160% Eastman Kodak 138% 139% First Nat City 72 737» Admiral Corp 15% 15% Allegheny Pow S 22% 23 Akzona 29 29% Am-Slandard 10% 11 Amsted Ind 39% 41% 46% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Util Gen Tel and Elec Getty Oil Giletie Cimbel Brothers Goodyear 1 and R Gulf Oil Illinois Centr Ind Insilco Int Bustin Mach Int Harvester Int Nickel of Can Int Paper Int Tel and Tel 32% 33 63 637» 25% 25% 74% 74% 21% 21% 29% 29% 90% 89% 5874 59% 21% 204» 27 27% 23%e 23% 27 26% 14% 1371, 379% 385% 36% 37 31% 31% 36% 38% 52% 53% Ling-Temco Vnugh 10 9% Litton Industries 12% 12% Lockheed Aircraf* 9% 10% Marcor 25% 23% Martin Marietta 19% 19 May Dep Stores 46% 47% Mcilonnel Douglas 33% 33% Mobil Oil 6974 69' - Can Breweries Cerro Chadbourn Gelb Chase Select Fd Columbia Gas Comlnco Conl Telephone Pluoi Corp 6% 13% 2% 11.23 27% 25%b 24% Nifblsco Nat Cash Register Nat Distil and Ot Nat Gypsum Nat Steel Nat Lead Irid North Am nockw Int Bnk for Rec Int Flav Frag Int Paper 4) 56 56% 34 34)4 15% 15% 17% 17% 40 3974 15% 15% 347'. 34% Olln 1574 15% Pacific Gas and El 32 3274 Penn Central 374 3% PepsIco 8374 837, Phelps Dodge 39% 397i Philip Morris 104 104% Philips Petroleum 33V4e 3574 Procter and Gamb 10274 105 RCA 35% 35% Republic Steel 25% 25% Reynolds Ind 51% 51 Royal Dutch Petr 36% 36% Santa Fe Ind 5074 3074 Sears Roebuck 10874 11074 Shell Oil 4874 49 Southern 20% 2074e Southern Pacific 4174 42 Southern Railway 49-% 4874 Sperry Rand 4674 4779 Standard Oil Cal. 7374 74 Standard Oil Ind 79 797', Standard 01) N J 82% 8374 studebaker-Wortht 50% 51 Sun Oil 40% 41% Texaco Texas Gulf 34'9 37 Texas Instrum 174% 177% Transaraerica 17% 177-4 Unilever 4374 b 44 Union Carbide 447» Untroyal 157, 15", United Aircraft 44% 46 United Brands 1174 1174 U S Sleel 2774 28 Western Union 48% 48% Wesllnghouse El. 4374 43% e Woolworth 32 3274 Nai Can 15% 157, NY Ci-iitr A 7% 7% North We»i B 71*4 72% Kansas City Ind Kansas Power KI.M Kroger Leasco Lone Star eeineu Lehman 40% 28% 28% 36% 37% 20% 20% 1874 20% 23% 23% 17% 17% illlps Co Occidental Petr 13% Standard Brands Tandy Corp Union Elect United Corps led Gas 23% 48% 397'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 15