KVP-fractie in Senaat: T- herstel van oude coalitie Fiat steelt de show op Autosalon Turijn autobiografie 'Kinderinspraak is nu schijnvertoning' 1 j ^wee nieuwe modellen in premiere Bijeen anti-roest behandeling betaalt u veelgeld vooreen muf luchtje Beginselen van Europees milieubeleid vastgelegd Broekss (PvdA) is voor minderheidskabinet Nepbom in Haarlem Marechaussee wil salarisverbetering Oplossing in zicht voor Tubbergense ruilverkaveling Onderzoek gevraagd in VVDM-rechtszaak TROUW/KWARTET WOENSDAG 1 NOVEMBER 1972 BINNENLAND/AUTO T9/K11 Van onze parlementsredactie DEN HAAG De KVP-fractie in de Eerste Kamer heeft zich gisteren uitgesproken voor het her stel van de oude coalitie na de verkiezingen. Fractieleider P. J. S. de Jong pleitte in tegenstelling tot zijn collega in dc Tweede Kamer voor è*m hernieuwd samengaan van de drie confessionele par tijen niet de WD en DS'70. Volgens hem wa\ dit de enige mogelijkheid om het land regeerbaar te doen zijn. De ex-premier was met deze opvatting dn gezelschap van VDD-fractieleider mr. H. van Riel, die als kandidaten voor 'een zeer sterke minister-presi dent' noemde: Biesheuvel, De •Jonjg, Nelissen, Sahmetaer cn Geertsema. De enige in de Eerste Kamer, die zich uitsprak voor een parlementair min derheidskabinet was de fractieleider van de PvdA, de heer Broeksz. 'Bij een gunstige verkiezingsuitslag ken nen wij onze verantwoordelijkheid te genover het Nederlandse volk,' zei hij. ARP-fractieleider Prof. De Gaay Fort man voorspelde echter, dat zo'n kabi net van de linkse drie niet lang zou bestaan. Bovendien zou deze club slechts een paar maanden homogeen blijven. Prof. De Gaay Fortman zag meer in de suggestie van zijn zoon (het PPR-Kamerliid in de Tweede Ka mer) om een extra-parlementair kabi net te vormen, zonder een streng regeerakkoord, waardoor de oppositie wordt uitgeschakeld. Fractieleider Sohwarz van D '66 vond het niet de moeite waard om voor de tijd van een maand, dat het kabinet nog op het kussen zit, algemene poli tieke beschouwingen te houden. Hij verwonderde zich er zelfs over, dat er nog vijftien bewindslieden aanwezig waren in de Kamer. Als man van de oppositie somde hij de volgende goede dingen van het kabinet op: de plannen voor het ver keer en de wegenbouw, de maatrege len van minister Boersma ter verho ging van de lagere inkomens, het verbeterde opsporings- en verbalise- ringsbeleid, de grotere waarborgen bij de voorlopige hechtenis en de be scherming van de huurkoper. De heer De Gaay Fortman sloot zich gemaks halve maar bij deze waardering van de opposittie aan. Geweld •Het toenemend geweld speelde een belangrijke rol in het debat van de Eerste Kamer. Prof. De Gaay Fortman sprak zelfs van de problemen van de democratische staat, die wordt be laagd door niet-democraten. Deze Ne- Studenten van de katholieke universiteit in Nijmegen houden sinds maandag de aula en het senaatsgebouw bezet uil protest tegen de benoeming van prof. dr. Duynstee tot rector-magnificus. Op de foto enkele bezetters in de aula, bij gestaan door spandoeken, waarop de bezetting wordt verklaard. Mening op congres kinderbescherming: Van onze Haagse redactie DEN HAAG 'Kinderinspraak nu is gelijk aan een schijnvertoning', en 'hulpverlening aan een minderjarige is geen misdaad', waren twee teksten op spandoeken waarmee Release, de Sociale Joenit en de Be langen Vereniging minderjarigen gisteren demonsteerden voor het Nederlands Congresgebouw in Den Haag waar een congres werd ge houden van mensen uit de wereld van de kinderbescherming. Aan leiding is het vijftigjarig bestaan van het instituut kinderrechter. Centraal stond het thema al dan niet vrijwillig hulpverlenen. Zoals bekend kan dè kinderrechter nu een minder jarige uit een gezin halen en in een kindertehuis plaatsen, of onder voog dij stellen. Raad voor de kinderbe scherming, voogdijverenigingen en de kinderrechter geven daar uitvoering aan. Daarnaast werken hulpverle ningsinstellingen, bij wie de minder jarige vrijwillig aanklopt en hulp krijgt op vrijwillige basis, zoals de Sociale Joenit en Release. 'De moei lijkheid is,' aldus prof. De Ruiter, hoogleraar dn het privaatrecht, 'dat deze laatste hulpverleners geen enkele rechtspositie hebben, noch tegenover de ouders, noch tegenover de politie.' Lacune 'Zij hebben dan ook wettelijk geen enkel verweer, wanneer de politie op verzoek van de ouders de weggelopen minderjarige bij alternatieve hulpver- Van een verslaggever APELDOORN Het hoofdbestuur van de marechaussee vereniging heeft er bij de regering op aan gedrongen om voor het marechausseepersoneel financiële maatregelen te treffen ge lijk aan die welke in het kader van de taakverzwaring momenteel voor de politie in het vooruitzicht zijn ge steld. Naar de mening van het hoofdbestuur ondervindt ook de marechaussee dage lijks en in toenemende mate de taak verzwaring en wel in het bijzonder vanwege de bijstand. Toen destijds aan de politie een uitkering in één van ƒ500 werd gegeven op grond van dezelfde overwegingen is ook de ko ninklijke marechaussee daarin betrok ken. Sindsdien heeft de situatie zich niet gewijzigd zo meent het hoofdbe stuur van de marechauseevereniging. leners komt weghalen. 'Hier is een lacune in het recht, waardoor de hulpverlening wordt geschaad,' aldus prof. De Ruiter. Hij stelt daarom voor dat in zo'n geval de rechter uitmaakt of het verzoek van de ouders om hun kind terug te halen zal worden uitge voerd. De drie demonstrerende hulpverle ningsorganisaties, die niet voor het congres waren uitgenodigd, kwamen vlak na de opening met spandoeken de congreszaal binnen, waar ze door voorzitter mr. Rood moeiteloos wel kom werden geheten. Weldra waren ze opgenomen in de afzonderlijke werkgroepen. Over het resultaat van liet gesprek waren zij bijzonder te leurgesteld, reden waarom zij een mo tie indienden: 'Dit congres heeft nage laten te praten over fundamentele problemen van de kinderbescherming, de visies die daaraan ten grondslag liggen en de plaats die zij inneemt in de maatschappij.' De reacties uit de zaal waren verschillend, een enkeling klapte, de rest moest erg lachen. In een rij daaropvolgende moties stel den zij dat het kind bij de hulpverle ning recht heeft op eigen keuze van de hulpverlener, dat een rapport zon der goedkeuring van het kind geen bestaansrecht heeft, dat de kinder rechter gezien zijn opvoeding en mi lieu veraf staat van het denken in het milieu, van waaruit de hulpverlening wordt gevraagd, dat het een schandaal ts dat gemiddeld de voogd (es) 'per geval' niet meer dan drie uur per jaar tijd besteedt, dat er. een wetge ving moet komen die de vernietiging van rapporten bij meerderjarigheid ook bij de raad van de kinderbescher ming regelt, en dat een minderjarige het recht heeft om van huis of tehuis weg te lopen in een noodsituatie. Dc psycholoog Beemer voegde daar nog aan toe: 'Het is toch wel heel erg gek als een zuster in een ziekenhuis kwaad wordt als een patiënt koorts krijgt. Maar dat is in feite wat ge beurt wanneer een kind door het weglopen een noodsignaal geeft, om hulp vraagt en als antwoord daarop een ingrijpen van de politie volgt.' HAARLEM De Haarlemse politie is maandagavond in de weer geweest door de melding van wat achteraf een nepbom bleek te zijn. Rondom half tien belde een anonymus op dat er aan de Schiphollaan in Haarlem een bom was gelegd bij een gebouw dat kortge leden door de provincie Noord-Hol land is gekocht voor de vestiging van provinciale diensten. Het verkeer werd omgelegd en enkele huizen aan de overkant van het ge bouw werden ontruimd. De politie vond inderdaad een voorwerp, maar hel was geen echte bom. Omstreeks twee uur 's nachts was de toestand weer normaal. Van een onzer verslaggevers TUBBERGEN De voor- en tegen standers van ruilverkaveling in het Twentse Tubbergen lijken een flinke stap dichter tot elkaar te zijn geko men. Zij zijn het over twee dingen eens geworden. Ruilverkaveling mag niet plaatshebben, voordat er op de mocratische wijze is gestemd. Voorts is men van oordeel dat het plan, dat destijds de gemoederen zo hartstochte lijk deed oplaaien dat de gemeente in twee kampen werd verdeeld, gewijzigd moet worden in verband met de ont wikkelingen in de landbouw. Besloten is dat men het overeengekomene geza menlijk bij de overheid zal bevesti gen. Van een verslaggever DEN HAAG Het PvdA-Kamerlid Roethof heeft de ministers Van Agt (justitie) en De Koster (defensie) een nader onderzoek gevraagd naar de gang van zaken rondom de berechting van VVDM-hoofdbestuursleden door de krijgsraad te Arnhem. Naar de mening van het kamerlid zou de openbaarheid van de kriiesraad-zitting zijn geschonden. In antwoord op eer ier gestelde vragen deelden de minis ters mee. dat niemand de toegang tot deze zitting behoefde te worden ge weigerd en dat de openbaarheid van de rechtspraak in formele, noch in materiële zin was geschonden. derlandse samenleving is mij te lief, vervolgde hij, om door een stel schur ken te laten bederven. Het was vol gens hem onvermijdelijk het politiek geweld met ander geweld tegen te gaan. Van alle kanten werd de regering om opheldering gevraagd over het niet vasthouden van de Arabische pseudo- diplomaat op Schiphol, die een koffer vol springstoffen bij zich had. De heer J. H. van Wijk (PSP) vermoed de, dat de man was vrijgelaten om de Nederlandse luchtvaart veilig te stel len. De moderne terroristen noemde •hij deelnemers aan verzetsbewegin gen. De heldenverering van onze ver zetsmensen uit de tweede wereldoor log is ons terecht door de Palestijnen voor de voeten geworpen, meende de heer Van Wijk. De PSP-er voorspelde, dat Nederland ook straks folteringen zal kennen van gevangenen. Er zijn genoeg elementn hiervoor aanwezig. Defensie Minister De Koster van defensie kreeg van de heer P. de Jong te horen, dat hij bij de reorganisatie van zijn departement onvoldoende reke ning had gehouden met het standpunt van de fracties van de KVP, ARP en CHU in de Eerste Kamer. Als de minister de organisatie van een amb telijke ineenvoeging van de land macht, marine en luchtmacht door voert krijgt hij moeilijkheden in de Eerste Kamer. De organisatie moet in vredestijd niet primair doelmatig zijn. Het belangrijkste is dat een goede en snelle overgang naar de oorlogsom standigheden mogelijk is. De heer C. N. van Dis (SGP) bepleit te, dat de militairen verboden zou worden lang haar te hebben. Prof. Van Hulst (CHU) deed de suggestie, dat de regering, nu de vrede binnen kort wordt getekend en de oorlog •vporbij is in Vietnam, Rusland, China en de Verenigde Staten te vragen de bedragen, die ze nu besteden aan de oorlog te besteden aan de wederop bouw van Vietnam. De heer C. A. IJmkers (CPN) diende een motie in. waarin de regering werd gevraagd aan te dringen op snelle ondertekening van het vredesverdrag. Prof. Van Hulst vond deze motie sympathiek. 'Maar moeten wij als Eerste Kamer, nu de hele wereld de adem inhoudt, hierover een motie indienen,' vroeg hij. De communistische motie bestond op dat ogenblik nog niet voor de Eerste Kamer, omdat ze bij de indie ning niet voldoende was ondersteund. Later waren PPR en PSP bereid mee te ondertekenen. Prof. De Gaay Fortman deed nog een felle aanval op minister Van Veen. Door de ondoordachte indiening van de 1000-gulden wet en de uitvoering ervan is het de universiteiten uiter mate moeilijk gemaakt. Ook Mr. Van Riel drong aan op een correcte uit voering van de wet. De VVD-er toon de zich erg ongerust over de bezetting aan de Nijmeegse universiteit als ge volg van de benoeming van prof. Duynstee tot rector magnificus. De heer Van Riel verlangde: 'De orde moet zo snel mogelijk worden her steld. Het gaat hier om acties recht streeks tegen de Nederlandse staat TURIJN Het Fiat-concern steelt de show, die vandaag in Ita- lië's autostad nummer één ge opend wordt. De in Turijn ont worpen kleine Fiat 126 en de gro te Lancia Beta gaan hier officieel in première op de Autosalon. Beide auto's moeten een bijdrage vor men tot een .eraere produktiestij- ging, die dit jaar bij Fiat al opmerke lijk is: van 1.400.000 auto's in 1971 naar 1.600.000. Maar er is nog altijd een verlies van 150.000 auto's door het steeds toenemend wegblijven van de arbeiders uit de fabrieken, zo voeg de Fiat-president dr. Giovanni Agnelli daaraan tee. Niet minder dan 22.000 tot 23.000 Fiat-werknemers blijven dagelijks weg. Hiervan melden zich 8.000 ziek. Sinds 1970 is het probleem bijna twee keer zo groot geworden. 'Het zijn vooral jongeren die wegblijven, onaf hankelijk van welk werk ze moeten doen. Ze leven in een grote stad en ze duiken er onder in de menigte. Het enige wat we eraan kunnen doen is open dialoog met hen voeren. We moeten hun ervan overtuigen dat hun gedrag niet solidair is tegenover hun collega's', zo zei de Fiat-president Voor iederedauto die nu verkocht wordt, krijgt Fiat straks een halve auto terug, zo betoogde hij, doelend op de vervangingsmarkt, die ook in een zich snel motoriserend Italië steeds belangrijker gaat worden. Een op de rijf Italianen heeft reeds een auto. Voor Turijn geldt 'autodicht heid' van 1:13; voor Rome. Milaan, Florence en Bologna van 1:3*4. Stadsauto Het is dan ook vooral de stadsauto, die op de Turijnse salon de aandacht krijgt. De Fiat 126 beleeft er een grootse première. Het is de derde generatie van de kleine wagentjes, waarmee Italië een gemotoriseerd land werd: eerst de Topolino in 1936, daarna de 500 van 1957. Dat oude vijfhonderdje, waarmee de Italianen luidruchtig door hun bergen rijden, daarvan heeft Fiat geen afscheid kun nen nemen. Het staat er weer, op de Salon, nu zelfs met een 600-cc-motor, dezelfde die de nieuwe 126 aandrijft. Alleen levert die motor in de 126 een vermogen van 23 Din-pk en komt de 500 aan de 18 Din-pk. In lopsneleheid scheelt dat vijf kilometer per uur: goed 105 kilometer per uur is d etop van de nieuwe 126. Het 3.05 meter korte model 126 heeft een oude conceptie: een luidruchtige luchtgekeolde motor achterin. Maar de binnenruimte is ten opzichte van de 500 flink toegenolmen en er zijn beveiligingen extra zoals een geschei den remsysteem, een schokabsorberen- de stuurkolom en een steviger kooi constructie. 'We zijn ervoor geleide lijk onze auto's veiliger te maken, anders zou de kleine economische au to verdwijnen. De Amerikaanse nor men maken die auto's de helft zwaar der en 2/3 duurder', aldus Agnelli. Behalve de komst van de 126 heeft ADVERTENTIE Na een paar dagen ruikt u niets meer. Alles wat u overblijft is een grote dosis vertrouwen.Vertrouwen in een kwaliteitsprodukt en vakmanschap. Dinitrolis uw vertrouwen waard.Dinitrol, een Zweeds anti-roestmiddel,voorkomtroestwaaranderentekort schieten. Met drie jaar schriftelijke garantie. En jaar lijkse controlebeurten. Door het grootste net ter we reld van specialisten die getrained zijn op alle in Nederland gangbare automodellen. Alleen Dinitrol kan dit waarmaken. Ook opiiwnieuwe wagen. Let daarom op de naam Dinitrol. Betaal niet alleen voor de geur maar ook voor een Dinitrol ga- rantiekaart.Al was liet maar voor de zekerheid. Bespreek het eens met uw garagehouder of vraag documentatie met bewijsmateriaal. Dinitrol anti-roestdoor en door betrouwbaar. De nieuwe Fiat 126, waarvan dc komst jarenlang werd voorbereid: een 'minietje'. Fiat ook nog detailwijzigingen voor de 128 aangekondigd waaronder rembekrachtiging en hebben de motoren van de snelle 124-versies en kele pk's méér gekregen. Historie In de drie jaar, gedurende welke Fiat nu eigenaar van de nog onrendabele Lancia-fabriek is, werd een nieuw mo del ontwikkeld. De naam hiervan grijpt terug naar de fameuze historie van de achter het stuur altoos zingen de autocoureur Vincenzo Lancia. Hij bracht in 1909 zijn Beta uit en thans is er uiteindelijk weer een auto van die naam. De nieuwe Beta heeft con form Lancia's tradities voorwiela andrijving maar die aandrijving ge schiedt nu via Fiat-motoren: de 1438 cc, 192 cc en 1756 cc uit de 124-sport en de 132. Zo komt Lancia aan drie varianten op de Beta: een 1400, 1600 en 1800. Alle hebben vierschijfremmen, vijf versnel lingen en onafhankelijk geveerde wie len. De Beta is 13,5 centimeter langer dan de Fulvia, maar opnieuw vol gens de Fiat-doctrine aanzienlijk ruimer dan het nu uit produktie genomen Fulvia-model. De topsnelhe- den zijn respectievelijk 165, 170 en 175 kilometer per uur. Zowel de Lan cia Beta als de Fiat 12® komen begin volgend jaar naar Nederland. Een tweede Lancia-nieuwtje op de Turijn se salon is de door Bertone ontwor pen Stratos HF, een exclusieve GT. Ook het nieuws van Alfa Romeo uit Milaan ligt in de exclusieve sfeer. De Italiaanse staatsautofabriek intro duceert in Turijn de 1600 Junior Z, een coupé van het ontwerp-Zagato met 1570-cc-motor. De vele Italiaanse carossiers, merendeels in en om Tu rijn gevestigd, presenteren zich op de salon op bijzonder originele wijze. De Fiat 127 is er te zien in combi uitvoering, als terreinauto en als cou pé. Pininfarina komt met een droom auto op basis van de Alfetta en met een break voor de Fiat 132. Michelotti heeft een coupé van de 132 gebouwd. Ital Design introduceert voor de lief hebbers van pure klasse een snelle Maserati Merak en 'Boomerang', als mede een Lotus-racewagen, alle drie met middenmotor. Kleuters Er is voor elk wat wils in Turijn. Kleine autootjes op maat voor gevor derde kleuters en aankomende tieners kunnen ze in geval zij beschikking over zeer gefortuneerde ouders al vast leren rijden en een speciale kogel vrije zevenpersoons presidentsauto op basis van de Cadillac Fleetwood. Met dit laatste model mikken twee Milane se carossiers op Nixon, die echter de komende weken andere besognes heeft. Het is op de tentoonstelling aan de oever van de Po al Italië wat de klok slaat. Maar vertegenwoordi gers van de buitenlandse automerken zijn niettemin opgelucht dat zij er ook hun wagens kunnen exposeren. Dat was een dubbeltje op zijn kant. Want een douanestaking had dat bij na verhinderd. En dan zou Fiat he lemaal de show gestolen hebben, in een land waar de verkoop nu toch al voor 26 procent uit importauto's bestaat. EG-ministers confereerden twee dagen BONN (UPI) De negen landen van de vergrote Europese Gemeen schappen zijn in zeer algemene termen overeengekomen, gezamenlijk te strijden tegen de milieuvervuiling. Na een tweedaagse ministers conferentie aan de oever van een traag en Drum voortstromende Rijn werd overeenstemming bereikt over acht algemene beginselen voor samenwerkmg. Vooruitgang op het gebied van mi lieubescherming 'moet worden ge maakt in een vorm die de bevredigen de werking van de gemeenschappelij ke markt niet in gevaar brengt', aldus het slotcommuniqué dat gisteravond werd bekendgemaakt. Een van de acht beginselen stelt vast dat de vervuiler verplicht kan worden tot betaling voor het vermijden of opruimen van de vervuiling. 'Maar uitzonderingen of bijzondere regelin gen zijn mogelijk, mits zij geen be langrijke verstoring betekenen van de internationale handels- en investe ringspatronen.' Verder is overeengekomen dat elk gebruik van natuurlijke hulpbronnen dat 'aanzienlijke schade aan het na tuurlijk evenwicht met zich brengt' moet worden vermeden. De Gemeen schap moet zich bij voorkeur richten op 't beschermen van 't milieu voordat het is aangetast in plaats van opher- stelmaatreeglen achteraf. Een afzon derlijk beginsel laat nadrukkelijk de economische en politieke rechten van dc afzonderlijke lidstaten onverlet. Het principe dat activiteiten in één land geen schade mogen toebrengen aan het milieu in een ander land, werd bevestigd. De enige concrete maatregel waarop de conferentie aandrong was standaardi sering van de methoden voor opspo ren, meten en beheersen van veront reiniging. Andere concrete stappen '.uilen, op basis van de gisteren over eengekomen principes, moeten wor den uitgewerkt door dc Europese commissie, die voor midden 1973 een programma bij de Ministerraad van de EEG moet indienen. Voordat de Commissie aan de slag «an zullen de negen regeringen eerst nog afzonderlijk de beginselen moeten goedkeuren. In maart van dit jaar had de Commissie al een serie voor stellen ingediend, die bij gebrek aan instemming van '•e Ministerraad niet tot enigé actie leidden. Promoties Groningen (RU): gepro moveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen J. G. Kuenen; Leiden (RU): gepromoveerd tot doc tor in de wiskunde en natuurweten schappen G. A. van der Sluis. Amster dam (UvA): de promotie van Richter Roegholt op het proefschrift 'De ge schiedenis va/n de Bezige Bij 1942- 1972' zal 17 november plaatsvinden. Richter Roegholt zou al op 22 septem ber promoveren tot doctor in de soci ale wetenschappen, maar wegens ziek te moest dit evenement toen uitge steld worden. Onderscheiding De directeur-gene raal voor de arbeidsvoorziening van het departement van sociale zaken, mr. Th. J. van der Peijl, is ter gelegenheid van zijn afscheid (hij gaat met pensioen) bij bevordering benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Minister Boersma heeft hem gisteren deze onderschei ding uitgereikt. Mr. Van der Peijl, die sinds 1962 werkzaam was als plaatsvervangend directeur van het rijksarbeidsbureau en sinds 1967 in zijn huidige functie, heeft tal van bestuursfuncties ln het voormalige Nederlands-Indië vervuld. Hij was la ter onder meer belast met de voorbe reiding van de Ronde Tafelconferen tie Nederland-Suriname-Nederlandse Antillen, waarvan hij secretaris-gene raal was. DEN HAAG Met ingang van 16 november 1972 is benoemd tot burge meester van Geertruidenberg, de heer J. A. Grotenhuis met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeente Ootmarsum. De heer Grotenhuis, die 50 jaar is, is sinds 1966 burgemeester van Ootmar sum. Hij is rooms katholiek en lid van de KVP.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11