Londen vraagt Ulster om akkoord met Dublin Controverse tussen Bonn en Tel Aviv Ook jongeren kiezen voor Nixon China: VS moeten hun woord houden Zambia zet stap naar één-partijenstaat Groenboek over Noord-Ierland gepubliceerd Russen bouwen vliegdekschip BUITENLAND T7/1 BELFAST (AP. Reuter. UPI) De Britse regering heeft de Noordierse protestanten en rooms-lj tholieken gevraagd de strijdbijl te begraven en een 'vredesregeling' te aanvaarden die 'aanvaardbaa is voor de Ierse Republiek. TROUW/KWARTET DINSDAG 31 OKTOBER 1972 BONN, TEL AVIV, TRIPOLI (Reuter, UPI, AP, AFP) Tussen de Bondsrepubliek Duitsland en Israël is een ernstige diplomatieke con troverse ontstaan over de hoge prijs die de regering van kanselier Brandt betaald heeft door de drie Arabieren vrij te laten die in Mün- chen gevangen zaten wegens het vermoorden van elf leden van de Israëlische ploeg bij de Olympische Spelen. Drie Libanese passagiers van het gekaapte Westduitse vliegtuig ar riveerden gisteren in Rome uit Tripoli, waar de dramatische vlucht eindigde. Nadrukkelijk wordt echter gesteld dat de Noordierse bevolking zelf moet beslissen welke vorm de betrekkingen tussen Ulster en Engeland en die met de Ierse Republiek moeten krijgen. Een en ander staat in een zogeheten 'groenboek' dat de Britse regering als discussiestuk heeft gestuurd aan alle Britse parlementsleden. De Ierse premier Jack Lynch heeft in een commentaar het document 'een nuttige bijdrage' tot de discussie over Ulster genoemd. Ook Brian Faulkner, de Noordierse oud-premier noemde het een nuttig en bevredigend docu ment. Het groenboek bevat een aantal me ningen en standpunten van de ver schillende politieke partijen en ande re groeperingen in Ulster. Volgend jaar wordt een witboek over Ulster verwacht, waarin Londen een aantal duidelijk omlijnde voorstellen zal doen. Eenheid In het groenboek wordt onder meer gezegd dat de Britse regering de Ierse eenwording niet in de weg zal staan als een meerderheid in Ulster dit wenst. 'Het is een feit dat Noord- lerland geografisch een eenheid vormt met de rest van Ierland', aldus de opstellers van het stuk. Met nadruk wordt verklaard dat Lon den de provinciale status van Ulster niet zal veranderen als de meerder heid daar het hier niet mee eens is. Binnenkort wordt in Ulster een refe rendum gehouden over de status van het gebied. Verwacht wordt dat de meerderheid zich voor handhaving van het Britse Ulster zal stemmen. In het groenboek wordt voorts een regeling afgewezen waarbij een onaf hankelijk Ulster of een provinciale regering het gezag zouden krijgen over instellingen, die belast zijn met de veiligheid en noodtnestands-maat- regelen. In het document wordt gewaarschuwd dat dit zou betekenen dat Engeland zijn economische hulp aa.. Ulstei stopzet. De Britse minister voor Noord-Ierland William Whitelaw wil het groenboek gaan gebruiken als uitgangspunt voor een reeks onderhandelingen met Noordierse politici. Uitbraak In de Ierse Republiek zijn zondaga vond zeven leden van de militante provisionele vleugel van de IRA uit de gevangenis ontsnapt. Zij ontkwa men via een tunnel die zij vanuit hun cel hadden gegraven. De zeven man nen overmeesterden een lid van de militaire politie en klommen over een zeven meter hoge muur. Daarna reden zij in auto's weg, die buiten op hen stonden te wachten. Vier van de ont snapten waren afkomstig uit Ulster. Zij werden gevangen gehouden in een militair strafkamp op 50 km ten wes- Pe king tuil snel Vietnam-akkoord PEKING, PARIJS, SAIGON (AP, AFP, Reuter, UPI) China heei in een scherpe aanval op de VS de regering Nixon ervan beschuldigj hindernissen op te werpen om daarmee de ondertekening van Vietnam-akkoord te voorkomen. es De VS moeten hun woord houden en het vredesakkoord 'zo* spoedig moge lijk' ondertekenen, zo schrijft het offi ciële Chinese Volksdagblad, dat door radio Peking wordt geciteerd. 'Mensen in de hele wereld verlangen dat de Vietnamese kwestie snel wordt geregeld. Elk uitstel van de vreedza me oplossing van de kwestie Vietnam door de Amerikaanse regering kan slechts tot krachtig verzet leiden en (ADVERTENTIE) U bóft als u vanvis houdt Schol, schar of tong a la meuniere t 1 kg vis, zout, 1 ei, 1 lepel melk, bloem, boter I of margarine, 2 citroenen, peterselie. De vis met wat zout inwrijven. Door losgeklopt ei met melk en vervolgens door bloem wentelen. Bakken in veel y-"-.. gebruinde boter of margarine op met te fel vuur. /jflïy*; Wat citroensap, fijngehakte peterselie en de \Nj*y 2ecvTdbnen bD,e'over Vis houdt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het_Produktschap^ voor Vis en Visprodukten. Wassenaarseweg 20. Den Haag^ krachtige veroordeling van het vol en de openbare mening in de gehti wereld', zo werd gezegd. Volgens de commentator is de Ami kaanse regering 'verantwoordeli voor het corrigeren van de vechtli ge en onredelijke houding van regering Ngoejen Van Thieu'. In Parijs heeft de minister van bn tenlandse zaken van de Voorlopf revolutionaire regering van Zuid-Viei nam, mevrouw Ngoejen Thi Binh, gelijksoortige bewoordingen kritiel op de VS geleverd. Als de regerini Nixon weigert het akkoord op dt afgesproken datum te ondertekent: zal dit bewijzen dat de VS niet vertrouwen zijn. 'Een dergelijke we gering zal het prestige van de regf ring Nixon een zware slag toebra sen', aldus mevrouw Binh. Op een persconferentie in Parijs mevrouw Binh dat de Zuidvietnames president Thieu de voornaamste hi: derpaal is op de weg naar een vrede akkoord. Zij eiste opnieuw de verwi dering van Thieu. Zij waarschuw! dat als de regering Nixon blijft staa op het hanshaven van een 'oorlog? zuchte regime' in Saigon Zuidvietnamese bevolking zal dooi gaan met de strijd voor onafhankelijk heid. Jeugdige supporters van McGovern begrijpen er niets van Ook oppositieleider Rainer Barzel viel Brandt aan voor de wijze, waarop de regering in Bonn extremistisch poli tiek geweld aanpakt. In Bonn heeft men de indruk, dat Barzel de affaire in de verkiezingscampagne tegen Brandt wil gebruiken. De Israëlische premier, mevrouw Golda Meir, zei dat de vrijlating haar had geschokt. De gebeurtenissen rondom de kaping van het Westduitse vliegtuig en het toegeven van de Westduitse regering hebben volgens mevrouw Meir getoond, dat 'de mach tigen zwak zijn geworden, waar een sterke geest vereist is'. Het incident heeft opnieuw bewezen, dat 'Israël geestelijk en materieel sterk moet zijn'. Mevrouw Meir sprak van een 'ontheiliging van onze dierbaren, die in München vermoord werden. Het Arabische terrorisme heeft onnodig ge zegevierd en de strijd tegen terreur heeft onnodig een nederlaag moeten verwerken', aldus de premier. Het door de Palestijnen gekaapte vliegtuig is gisteren naar Frankfort teruggevlogen nadat het eerst op ex plosieven was doorzocht. De Boeing 727 werd door een verse bemanning uit Tripoli gehaald. De oude beman ning en drie passagiers keerden eer der op de dag naar huis terug met een speciaal naar Libye gestuurd toestel van de Lufthansa. De andere passa giers waren al vertrokken met toestel len van andere luchtvaartmaatschap pijen. Protest Israël heeft gisteren formeel bij Bonn geprotesteerd tegen de 'capitulatie voor de terroristen'. Het protest werd door minister van Lu^enlandse zaken Abba Eban overhandigd aan ambassadeur Jesco von Puttkamer. Eban noemde de capitulatie een ver zwakking van de internationale hou ding jegens de terreur. 'Duitsland was tot zondag één van de Europese lan den. die het meest vastberaden tegen de terroristen was opgetreden'. Hij eiste een verklaring van de Westduit se regering waarin wordt meegedeeld of in haar houding bij de bestrijding van terreur verandering is gekomen. Eban. die 'met scherpe woorden' het. protest overbracht, zei dat de vrijla ting 'de nagedachtenis en de eer van de slachtoffers van Mllnchen schaadt'. Naoestaanden van de vermoorde Is raëliërs hebben bitter gereageerd op het nieuws van de vrijlating. Me vrouw liana Romano, weduwe van do atleet Yosef Romano, zei zondagnacht niet te hebben geslapen. De vrijlating van de moordenaars van mijn echtge noot en andere Israëlische sportlieden schokte mij. Na de verschrikkelijke fouten in verband met de sportlieden hielden zij geen rekening met alle waarschuwingen dat terroristen zou den proberen een vliegtuig van de Lufthansa te kapen. Het lijkt, alsof de Duitsers de Arabieren uitnodigden om tot kaping over te gaan, omdat zij dan gedwongen zouden worden, de terroristen vrij te laten'. Israëlische politie heeft de Westduitse ambassade in Tel Aviv omsingeld toen 250 studenten een betoging hiel den tegen de beslissing van de rege ring in Bonn. Met gebruik van luid sprekers zeiden de betogers dat zij een protestbrief wilden overhandig den. Een bejaarde man greep een luidspreker en zei: 'Wij moeten de Duitsers niets geven. Alleen de aan wezigheid van een Duitse ambassade in Israël is al godslasterlijk. Die zou vernietigd moeten worden'. De de monstratie duurde een uur en verliep geëmotioneerd maar vreedzaam. Tevreden De Westduitse regeringswoordvoerder Conrad Ahlers verklaarde voor de tv dat de Israëlische verwijten on- PARIJS (AFP) De Sowjet-Unie zal vrijwel zeker binnen anderhalf jaar haar eerste aanvals-vliegdekschip ope rationeel hebben, zo is in bovenge noemde Franse marinekringen dezer dagen vernomen. De Amerikanen observeren met hun satellieten sedert enkele maanden een 'grote romp' van een in aanbouw zijnd schip op een werf aan de Zwarte Zee, waarvan men aanvankelijk dacht dat het een in aanbouw zijnde tanker was, maar waarvan de bouw het stadi um van tanker verre voorbij is. Het is vrijwel zeker dat het een vliegdek schip zal worden met een waterver plaatsing van 30.000 tot 35.000 ton. Vergeleken met de grote Amerikaanse vliegdekschepen zal het maar een be trekkelijk kleine oorlogsbodem zijn, want de grootste Amerikanen hebben een waterverplaatsing van meer dan 90.000 ton. Hetkan vreemd schijnen dat de Sowjet-Unie, die nu de op één na grootste oorlogsvloot ter wereld heeft, maar een betrekkelijk klein vliegdekschip bouwt. In Franse mari ne-kringen meent men echter dat op het schip vliegtuigen zullen worden geplaatst die verticaal kunnen starten en landen, waardoor met een veel kleiner vliegdek kan worden volstaan dan voor conventionele vliegtuigen nodig is. gerechtvaardigd zijn. Hij zei dat de regering in Bonn tevreden heeft ge constateerd, dat elf passagiers en zeven bemanningsleden zonder bloed vergieten hun vrijheid hebben her kregen. De Bondsrepubliek is geen partij in het Israëlisch-Arabisch con flict, aldus Ahlers. 'Gezien de recente gebeurtenissen is zij er eerder een slachtoffer van'. Volgens het Libanese blad Lissan Oei Hail had de Westduitse regering de Palestijnen te verstaan gegeven dat zij weinig verzet zouden ontmoeten als zij zouden proberen, de 'drie van München' te bevrijden. Het blad meent, dat Bonn de Westduits-Arabi sche betrekkingen wilde verbeteren en men hoopte dat de guerrilla's feiten zullen onthullen, die de aan dacht van de Duitsers zullen afleiden van de op 19 november te houden verkiezingen. In Bonn dreigt bovendien nog politie ke onenigheid over de beschuldiging van minister van binnenlandse zaken Bruno Merk van de deelstaat Beieren, dat de piloot van het Lufthansa-direc- tievliegtuig, dat de drie Palestijnen uit München naar Zagreb in Joegosla vië vloog, de opdracht om niet te vertrekken, heeft veronachtzaamd. Het directielid Herber Culmann, die aan boord van het toestel met de vrijgelaten Palestijnen was, verklaar de naar aanleiding hiervan, dat hij persoonlijk de opdracht had gegeven, regelrecht naar Zagreb te vliegen. Hij beriep zich op het door hem geconsta teerde feit dat de kapers geen onder handelingen maar daden wilden. De Kölnische Rundschau meent, dat LOESAKA (Reuter). In Loesaka is gisteren het wetsontwerp gepubliceerd dat van Zambia een één-partijenstaat maakt. Het wetsontwerp, dat naar ver wachting eind oktober aan de nationa le vergadering wordt voorgelegd, is een wijziging van de grondwet die de regeringspartij van president Kenneth Kaoenda, de Verenigde Nationale On afhankelijkheidpartij, vestigt als Zam bia's enige politike beweging. De nieuwe wet verbiedt het de Zambi- anen niet alleen zelf nieuwe politieke partijen op te richten, zij zullen ook door Jelte Rep Het zijn allemaal keurige meneren en keurige mevrouwen, die hier hun werk doen. En de jongelui, die er rond lopen, zijn al even keurig en netjes, en zo beleefd tegenover de ouderen, dat het lijkt alsof de genera tiekloof nog moet worden uitgevon den. De mevrouw, die me rondleidt en met een snelle afkeurende blik notie van mijn haardracht heeft geno men. vertelt trots dat er op het hoofdkwartier veel jongeren voor Nixon werken. 'Ja. er zijn zelfs lang harigen bij', deelt ze mee. Op het McGovern-hoofdkwartier, in een uitgewoond pand aan Virginia Avenue, is het bijna uitsluitend lang haar, grote snorren en spijkerbroeken Aan de voorgevel hangt een eenvou dig bord en in de hal staan vuilnis bakken. fietsen en stapels reclame materiaal. Hier zijn geen mensen, die je rond kunnen leiden. Wat is er trouwens te zien? De wanden hangen vol met leuzen en uitgeknipte car toons. Uitgetrapte sigaretten slingeren over de houten vloer. Het lijkt op een studenten-actiecentrum, op een bol werk van de tegencultuur. Iedereen kent elkaar alleen maar bij de voor naam. Met een 'Vraag maar naar Eddy'. word ik drie trappen omhoog verwezen. De lift is defect. Eddy schijnt de enige te zijn. die weet hoe zijn achternaam luidt: Greene. Hij is één van de vrijwilli gers. die al hun energie geven aan de campagne van senator George McGo vern en maakt dagen van tien tot vijftien uur 'Je zult misschien den ken dat ik gek ben. omdat ik dit alles pro deo doe. Maar ik ben niet gek. Als ik niet hoefde te slapen zou ik nog langer werken', zegt Eddy. Hij geeft af op de Nixon-vrijwilligers, als hij hoort dat ik daar een bezoek heb gebracht. De Nixon-vrijwilligers bewe ren dat de McGovern-jongens nat ach ter hun oren zijn. maar daar is Eddy het helemaal niet mee eens. 'Naïef' 'Ik zal Je eens precies vertellen hoe ik over die jongens denk', zegt hij ver toornd. 'Ik zie het zo: de Verenigde niemand de Duitse autoriteiten ern stig kan verwijten, dat zij voor drei ging met geweld is bezweken. Men kan zich beter afvragen - zo schrijft het - of de Westduitse politiek jegens de Arabische landen die terroristen blijven ontvangen, tenslotte geen slecht beleid is, dat in het uur van gevaar steeds nieuwe fouten met zich mee zal brengen'. De Frankfurter Rundschau zegt: 'De verantwoordelijk heid ligt bij de Arabische landen, die niet bepaalde normen van internatio naal recht aanvaarden. De eis van tal in woord noch geschrift sympathie in die richting mogen laten blijken. Na inwerkingtreding van de wet zullen de leden van de oppositie in het Zambiaanse parlement tot eind 1973 mogen blijven zitten. Zou het parlement eerder worden ontbonden, dan verliezen ze hun zetel reeds dan. De enige legale oppositiepartij van Zambia, het Afrikaanse Nationale Congres, verzet zich hevig tegen het wetsontwerp. Zij bezit momenteel in het parlement 19 zetels. Kaoenda's partij heeft er 85. Staten zijn een schip, dat midden op de oceaan vaart en dat in moeilijkhe den is. En die Nixon-jongens probe ren het schip te repareren met kauw gum, in plaats van het in de haven in het dok te zetten. Nou. dat vind ik naïef En wat denk je van de beweringen dat de McGovern-mensen alleen maar contra-cultuur-mensen zijn. die mari huana roken en utopisten zijn, die bijna niets weten van hoe je in de Amerikaanse politiek te werk moet gaan, vraag ik aan Eddy. Wat een onzin, zegt hij. 'Dacht je dat we onze haardracht belangrijk vin den? We zijn toch geen wijven, die niets anders weten te doen dan over hun haar te kletsen? We hebben wel belangrijker dingen. Trouwens, werd ons land niet gesticht door langhari- gen' Maar ik geloof wel. dat mijn haar het langste is van iedereen in dit hoofdkwartier. Maar dat zegt ver der toch helemaal niks. daarom ben ik toch geen radicaal of een nietsnut. Ik werk harder dan menigeen daar op het hoofdkwartier van Nixon.' De sfeer op het Republikeinse hoofd kwartier is veel minder geladen dan hier. Jack Laughin, de Nixon-vrijwil- liger, die ik daar spreek, doet zich voor als de geslaagde jonge zakenman, die overtuigd is van zich zelf en zich dc kaas niet van zijn boterham laat eten. Zijn haar is keurig verzorgd cn zijn kleren zijn onberispelijk. Hij noemt het hoofdkwartier een 'kan toor': 'Ik ben meestal om acht uur op het kantoor", zegt Jack, 'en zelden verlaat ik het voor elf uur.' De esta- blishment-mensen behandelen hem vriendelijk, laat hij weten, maar dat vind ik nauwelijks verrassend, want van piloten, niet meer te vliegen op landen die vliegtuigkapers opnemen en ook niieit langer de inwoners van die landen te vervoeren, is het enige middel tegen deze moderne epidemie'. Het Beierse ministerie van justitie heeft de verklaringen van de drie vrijgelaten Palestijnen over mishande ling tijdens hun gevangenschap afge wezen. Een vertegenwoordiger van de Vereniging van Arabische juristen, Amar Bentoumi, heeft bij een bezoek aan de Palestijnen vastgesteld dat zij geen andere behandeling kregen dan de overige gevangenen. Zij hadden eensgezind verklaard, dat zij correct werden behandeld en medisch goed verzorgd werden. Twee kapers Het Libanese blad An Naihiair noemt de kapers (gisteren bleken het er niet dne maar twee te zijn) Kassam Saleh uit Zuid-Jemen en Samir el Sjahed uit Oman en Muskate Volgens dit blad zijn de kapers lid van een pas opgerichte Arabisch-nationalisti- sche jeugdorganisatie voor de bevrij ding van Palestina. Deze beweging, die van de Palestijnse kwestie een pan-arabische zaak wil maken, heeft de steun van Libië. Een bijzonderheid is, dat president Tito van Joegoslavië zondag persoon lijk toestemming heeft gegeven om het gekaapte Westduitse vliegtuig op het vliegveld van Zagreb te laten landen. hij is ondanks zijn leèftijd 21 jaar één van hen. 'Nare Kennedy' Wij komen uit Manhattan (de sjieke kantoor- en woonwijk van New York). Paps is makelaar. Onze familie is Republikeins. Mijn vader heeft zijn hele leven Republikeins gestemd. Ik heb nooit de verleiding gehad Demo cratisch te stemmen', zegt hij alsof hij al jaren kiesgerechtigd is. 'Ik ben vijf jaar in Boston geweestde hoofdstad van de staat Massachusetts) en dat is meer dan genoeg om de Kennedy's te haten.' Als blijk van het feit dat hij genuanceerd kan denken, voegt hij eraan toe: 'Toch mocht ik Bob wel. Hij wist volgens mij wat er gaande is in Amerika, hoe de mensen zich voe len. Dat voelde hij goed aan. Maar Ted. Aan hem heb ik een verschrikke lijke hekel. Wat een nare kerel is dat Wat hij van Nixon denkt, vraag ik hem. Is hij een grote bewonderaar van de president? 'Ik heb geen helden meer', antwoordt Jack wereldwijs. 'Nee. zelfs de president is geen held voor mij. Ik heb een aantal mensen, die ik respecteer, maar dat is alles. En ik respecteer Nixon. Maar dat hij een soort vaderfiguur voor mij is, dat is onzin. Daar heb ik geen behoefte aan. Ik ben niet zo hysterisch als die McGovern-jongens.' Hij pauseert even en legt het mij geduldig uit. 'Ik ben rijper, en waarschijnlijk ook wel in telligenter c(an de meeste mensen van mijn leeftijd. Ik ben in het buiten land geweest en heb daar heel wat gezien. Dat heeft me een andere in stelling gegeven, denk ik.' Kissinger Aanzienlijk enthousiaster is Jack Laughlin over Kissinger. 'Volgens mij is Kissinger erg belangrijk Hij heeft een goed en gezond imago. Volgens mij verleent zijn macht hem een sex- appeal, dat vrouwen aantrekkelijk vin den. Ik vind het gezond, dat de presi dent af en toe moet zeggen: Henry, zet dat champagne-glas neer. We moe ten aan het werk. Ik heb Kissinger wel eens ontmoet, nee, de president nog nooit; hoewel ik hem wel een paar keer van een afstand heb gezien. Tricia Nixon heb ik ook wel eens ontmoet. Eddy Greene kent nog wel zijn hel den en één van hen is George McGo vern. 'George McGovern herinnert mij 'Kissingers macht verleent hem een sex-appeal dat vrouwen aan trekkelijk vinden'. aan mijn vader. Mijn vader is een winkelier uit New York. maar ze hebbel veel overeenkomsten. McGo vern spreekt vanuit het diepte van zijn hart.. Hij is eerlijk en open en oprecht. Met hem kun je praten. Het is werkelijk verfrissend te werken voor iemand, met wie je kunt praten. Volgens mij zijn helden belangrijk, ledereen heeft helden nodig Ieder een, wie dat ontkent is een dwaas. Toen we klein waren, wilden we toch allemaal cowboys zijn? Tegen die vent op het Republikeinse hoofdkwartier moet je maar zeggen dat hij gek is. Want dat is ie.' Volgens Greene is het verschil tussen Nixon en McGovern het verschil tus sen goed en slecht. Ik kan het ver schil tussen onze mensen en die van Nixon ontdekken, alleen maar door de mensen in de ogen te kijken. Onze mensen zijn gewoon veel aardiger. Neem bijvoorbeeld Warren Beaty (de populaire filmster, die McGovern ac tief steunt). Dat is een vriendelijke vent). Je denkt dat hij over het paard getild is, maar dat is hij niet. We hebben hem eens met een oude auto op moeten halen van het huis van de senator. Hij propte zich er gewoon in met de anderen, zonder zich te beden ken. Nou, dat kan ik waarderen. Nor man Mailer is ook een fijne vent. Ik kreeg hem hier eens aan de lijn. Green begrijpt niet net zomin als ik dat het merendeel van de Ame rikaanse jeugd de voorkeur geeft aan Nixon. De verlaging van de kiesdrem pel* van 21 tot 18 jaar, heeft het aantal kiesgerechtigde Amerikanen met 25 miljoen uitgebreid en vooral deze groep zou voor McGovern zijn. De opiniepeilers ontkennen dat. Van de nieuwe kiezers zou 51 procent voor Nixon zijn en 44,5 procent voor McGovern. Voor de werkende jeugd zijn die percentages: Nixon 51.1 pro cent en McGovern 53.4. Onder de studenten, die maar een kwart vor men van de groep nieuwe kiezers, is McGoverif favoriet met 59,9 tegen 43.3 procent voor Nixon. Maar ook onder de jongeren heerst de apathie, die Amerika momenteel in haar ban heeft. Slechts een kwart is zeer geïn teresseerd in de politiek, een kleine 40 procent matig geïnteresseerd en 36 procent heeft weinig belangstelling. De Republikeinen hebben van hun 'Jongeren voor Nixon' een prestige object gemaakt en er een glansrol aan toebedeeld in het grote toneelstuk, dat zij aan het opvoeren zijn. Op de conventie mochten ze de prominente Republikeinen toejuichen op het vliegveld en werden ze steeds zo gere gisseerd dat de tv-camera's hen voort durend in beeld hadden. Deze claque werd niet betaald, maar hun ouders nadden een aanzienlijk bedrag moeten overmaken aan de Republikeinse par tijkas om kindlief toegang te bezorgen tot de Republikeinse conventie. Eddy Green schudl moedeloos zijn lange haar. 'Werkelijk, ik begrijp niet, waarom een jongere voor Nixon zou stemmen. Werkelijk ik begrijp net niet. Het is toch één grote vriend jes-politiek tegenwoordig in het Witte Huis. En wie het best betaalt, wordt het best behandeld. Maar niemand schijnt zich druk te maken over al die schandalen, de ITT, de Watergate- affaire. het Russische graan en noem maar op. Misschien dat de Amerika nen al zo gewend zijn aan Mission Impossible, dat ze ervan overtuigd zijn dat dat er echt bij hoort.' Eddy Kijkt nadenkend voor zich uit. 'Waar kwam je ook weer vandaan? Amster dam, niet waar? Moet een geweldige stad zijn. Misschien dat ik daar ook heen ga als Nixon weer gekozen wordt. Want nog eens vier jaar Nixon belooft het ergste te worden, wat Amerika ooit beleefd heeft' Dit is het vierde artikel van een serie. De vorige afleveringen werden ge- plaatsen op 25, 26 en 27 oktober. ten van Dublin. Daar zitten ongeve 40 IRA-leden gevangen. De Ierse po! tie is een klopjacht op de ontsnapte begonnen. In Dubli n is gisteren opnieuw et hotel door een brandbom beschadig! Het was de zesde aanslag in de hoofi stad binnen 48 uur. Het beschadigd hotel was het North Star Hotel in h centrum van de stad. Volgens ht hotelpersoneel waren tijdens het weei einde twee mannen met een Noor iers accent in het hotel geweest. 2 waren later niet meer terug gezien. De politie sluit de mogelijkheid nii uit dat de aanslagen het werk zij van Noordierse protestantse en extr misten. Zij zouden ermee willen pr testeren tegen de conferentie van Sinn Feinpartij, die dit weekeinde i Dublin is gehouden. De Sinn Fein de politieke arm van het Ierse Repl blikeinse Leger. Volgens mevrouw Binh is de datui van ondertekening van 31 oktoba door de VS zelf voorgesteld. De Noord Vietnamese woordvoerder ii Parijs Ngoejen Thanh Lé heeft gists ren herhaald dat er 'niets te onder handelen overblijft' voor Kissinge omdat alles al geregeld is. Het Noordvietnamese dagblad Nari Danh heeft de VS gewaarschuwd als zij proberen via een militaire overwinning een krachtspositie te ver werven bij de vredesonderhandelingE er geen andere keus overblijft dan d< strijd voort te zetten. Als Amerita doet wat het heeft beloofd, komt dit land de oorlog eervol uit. Maar al het niet zover komt 'zullen we liever alles opofferen dan toegeven', aldus Nanh Danh. De Zuidvietnamese minister van tó tenlandse zaken Tran Van Lam heeft gezegd dat Saigon bereid is 'n vrede akkoord te tekenen als Hanoi zi? troepen terugtrekt en men het eet? kan worden over de preciese taak v* een tijdelijke instantie die het Is stand moet controleren en toeacfc houden over nieuwe verkiezing» Volgens Lam was de voorgestelde tionale raad van verzoening' een 'ver kapte coalitieregering', waar Saigs steeds tegen heeft geopponeerd. Regeringskringen in Saigon hebbent' kennen gegeven dat Thieu tegen mi£ stens zeven punten in het ontwerp vredesakkoord bezwaren heeft. President Thieu heeft inmiddels gr» tie verleend aan 687 niet-politiek gevangenen in zijn land ter gelege» heid van 1 november, de dag waart het negen jaar geleden is dat dicta» Ngo Dinh Diem ten val werd f bracht. In Saigon is gisteren vernomen dat» Amerikaanse Zevende Vloot nu oi opdracht heeft gekregen de bescbi» tingen op Noord-Vietnam, ten noot- den van de 20ste breedtegraad, stop» zetten. Eerder had de Amerkaanü luchtmacht bevel gekregen dc bon bardementen op hetzelfde gebied staken in verband met de vredes» derhandelingen. In Zuid-Vietnam wordt door Noord- Vietnamese eenheden en leden van Viet Cong nog steeds hard gevocht» Minstens zeven nieuw veroverde dor pen en gehuchten zijn nog steeds c hun handen. De districtsstad T£ Canh, in het centrale hoogland, volgens radio Saigon echter weer doof Zuidvietnamese eenheden heroverd. Uit betrouwbare bronnen in Vientia ne in Laos hebben leden van Patthet Lao gesteund door Noordvit namezen de belangrijke regeringsste» ling Vangvien op 130 km. ten noord oosten van Vientiane veroverd. Door door zou de Laotiaanse hoofdstad m gemakkelijker via hoofdweg 13 ku* nen worden aangevallen. In Kambol, op 14 km. ten westen rt de Cambodjaanse hoofdstad Phn» Penh is een munitieopslagplaats oi ploft na een hevige raketbeschieW door Noordvietnamezen. Vijf person® werden gedood en ongeveer 50 f wond. Het nationale hoofdkwartier van de Republikeinse partij is gemakke lijk te vinden. Het is gevestigd in een voornaam kantoorgebouw aan de 1st Street in Washington, op korte afstand van het Witte Huis. De lichtreclame voor de propere glazen voorgevel is eigenlijk over bodig. Wat er zich achter de heldere ramen afspeelt, verschilt niet veel van wat in de andere kantoorgebouwen in de omgeving gaande is. Het ademt de geest van een succesvolle, zakelijke onderneming. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8