Trompshuis' op Vlieland wordt historisch museum dichtbij Na de vakbeweging mag Tweede Kamer 't zeggen m I oiiuiifiitaar errorisme (1) 'errorisme (2) WAT veenkoloniën stemt voor federatie Plannen om waardevolle dingen op expositie bijeen te brengen Oud doopvont doet nu dienst als dijksteen Actueel debat in de Senaat Aardige, gevaarlijke diertjes uw probleem niet doen ook het; onze ei Pil iï )ÜW/KWARTET DINSDAG 31 OKTOBER 1972 BINNENLAND T5/K7 li* Ig-g( 5ken n(jer dat officieel toe te geven, iben de Palestijnse commando-orga- iwijJaties sinds de juni-oorlog van 1967 ël 'de totale oorlog' verklaard in strijd tegen 'de zionistische struc- en' van ^at 'an<^- 1° die strijd wor- alle burgers van Israël als militai- of als potentiële militairen aange- •kt. dus betekent iedere geslaagde actie Ëurc|n de Palestijnse guerrilla-strijders die nu tegen een legerpatrouille of een zuiver civiel doel gericht is een grote overwinning, die met lie publiciteit wordt omgeven, igekeerd ervaart men het falen van spectaculaire actie als een onver- jelijke nederlaag, die zo snel moge- gewroken moet worden om de rgane smaad uit te wissen. Israël reageert men haast net zo op verloop van de Palestijnse acties, •wel de Israëlische militairen en po- zich er heel goed van bewust zijn, de Palestijnse aanslagen helemaal }t beslissend zijn voor de uiteindelij- aloop van het Israëlisch-Arabische liet, hecht men er toch grote lologische waarde aan. Men doet omdat iedere Palestijnse overwin- lg zeer stimulerend werkt op het eel van de Arabische achterban, hadden de aanslagen op het vlieg- van Lod en op de Olympische •g van Israël in München onmiddel- een her-opleving van de guerrilla- iviteiten ten gevolge. Is de Palestijnen hun commando- ies voor het grootste deel naar het iland hebben verlegd, heet men Israël meer problemen met de be- jijding van de Palestijnse guerrilla- ijders. Want andere, niet direct met 't liet betrokken, landen hebben pas ier de commando-acties te lijden, zij niet ingaan op de regels van het ;bord-spel, die de Palestijnen hun len. Die regels zijn heel eenvoudig, de Palestijnen in derde landen iristische acties uitvoeren. Komen daarbij in het gevang, dan wordt een jtuig van het betreffende land ge- ipt en worden de inzittenden ervan it dc dood bedreigd, als de gevangen tldcn niet in vrijheid worden gesteld. jeni )c woede-uitbarsting van de Israëlische Sc lublieke opinie tegen West-Duitsland, mdat dit land opnieuw ganzebord met Palestijnen heeft gespeeld, is wel egrijpelijk. De drie vrijgelaten com- ■r d lando's hebben in de Libysc hoofdstad u Tripoli al plechtig beloofd, dat zij 'dc trijd tegen het zionisme, waar dan e tok, zullen voortzetten'. De chantage ere geslaagd en nieuwe acties liggen in iet verSchict. g^Maar al moge de boosheid van de hit!) sraëlische bevolking begrijpelijk zijn, !c diplomatieke stappen en de officiële litlatingen van de regering zijn dat o ti liet. De regering van een land moet k"i inmers in eerste instantie haar burgers eschermen. De Westduitse overheid ion zondag niets anders doen dan de i!«,:b trie Palestijnen vrijlaten, tenzij zij het risico wilde lopen van een nieuw bloed- iti ad, De Israëlische regering bevindt lej» Éch, wa dat betreft, in een totaal tnderc situatie, omdat praktisch ieder- Rn in Israël het erover eens is dat een uit higing voor de eisen van een Pales- co mando-groep, onmiddellijk 51 Rn knieval voor veel verdergaande asen van een andere groep of van een '[ft Arabische regering ten gevolge heeft. Nog onbegrijpelijker is het, dat dc sraëlische regering wel haar machteio- a woede uitstort over de Bondsrepu- maar bij Nederland in de meest nj Jtmatigde termen geprotesteerd heeft tgen dc snelle vrijlating van de Arabi sche diplomaat, die op doorreis in khiphol bepakt en bezakt met wapens, nplosieven en bombrieven werd ongetroffen, maar wegens 'gebrek een kwijs' werd vrijgelaten. Als 's mans koffers met LSD, opium en heroïne 'olgestouwd geweest, dan zou Nederlandse justitie zeer •aarschijnlijk minder snel zijn geweest e het accepteren van zijn bewering dat tij er niets van had afgeweten'. Op het •fenblik zijn vrijlating, bevonden Nederlandse autoriteiten zich niet in Rn dwangpositie, zoals de Duitse au toriteiten zondag. Het probleem van het politieke terro risme in derde landen is onoplosbaar. Want geen land is bereid voor de bestrijding van dat terrorisme offers te hengen, als het niet zelf voortdurend w direct daardoor bedreigd wordt. Dat H een politieke realiteit, waaraan geen mooie woorden van deelneming of aan klachten iets kunnen veranderen. Van ze correspondent STADSKANAAL Tijdens een te '"dskanaal gehouden vergadering •W het district Veenkoloniën van de ®r. bond voeding, agrarisch, recrea- öe. genotsmiddelen en tabaksver- *erkende bedrijven (CVAT) is er Zestemdover het CNV-voorstel samen met NKV en NW in federatief ver end te gaan werken. Vijf stemmen wen tegen, zeven voor, terwijl één «deling zich van stemming onthield. Van onze correspondent LEEUWARDEN Het is Jan Houter, bedrijfsleider van hotel restaurant Kaap Oost op Vlieland, een doorn in het oog dat een deel van het doopvont van de oude kerk van West-Vlieland gewoon als dijksteen is gebruikt. Hij heeft een paar kamerleden die bij hem logeerden, zover gekregen dat zij zullen trachten, dit historisch stuk steen uit een dorp, dat in 1732 door de zee verzwolgen werd, be- schikbaar te krijgen voor een her- nieuwd museum, dat in het Tromphuis zal worden ingericht. In de dijk, die het eiland aan de Waddenzijde beschermt, bevinden zich ook in steen gebeitelde wapens van oude Vlielander families. 'Gelukkig liggen ze aan de bovenkant', zo zegt de heer Houter. 'Toen er puin gestort werd heeft men er blijkbaar de dijk wat mee willen opsieren.' Maar hij hoopt dat ze toch terecht zullen ko men op de tentoonstelling van oud- Vlieland, die hij volgend voorjaar in het Trompshuis wil openen. Momen teel is hij elke avond met de voorbe reidingen bezig en zijn contacten rei ken zelfs tot in het buitenland. 'Er bevindt zich heel veel van het oude Vlieland op de vaste wal', aldus de heer Den Houter. Het Trompshuis, dat wel het meest imposante huis in de Dorpsstra-t wordt genoemd, is in de eerste helft van de zeventiende eeuw gebouwd en deed toen dienst als admiraliteitsge bouw. Als de oorlogsvloot op de Vlierse lag was het het hoofdkwartier van de vlootvoogden. Cornelis Tromp verbleef e,r geregeld im; dait ook Maar ten Harpertszoon Tromp er nog voet stappen heeft liggen is wel vaak be weerd, maar historisch vast staat het niet. In het begin van deze eeuw woonde de zeeschilderes Betzy Akersloot-Berg er met haar man. De schilderes was afkomstig uit Noorwegen en ging daar nog geregeld naar toe om, han gend in een speciaal daarvoor getim merde bak aan de vuurtorens, zeege zichten op het linnen vast tc leggen. Het Trompshuis op Vlieland. Ze werd evenwel ook geïnspireerd door Vlieland en de Noordzee. Op het eiland vertelt men van haar dat ze soms zelfs met de reddingboot uitvoer om de zee in alle omstandigheden te leren kennen. VERWAARLOOSD Na de dood van Betzy Akersloot (in 1927) bleven de schilderijen achter in het Tnompshuiis, dait later als museum dienst deed. Behalve de vele interes sante, maar slecht geplaatste doeken bevond zich er een groot aantal kunst- en gebruiksvoorwerpen, voor namelijk uit Noorwegen afkomstig. Voor het goed onderhouden van een en ander was evenwel veel te weinig geld beschikbaar en jarenlang is de in ventaris dan ook verwaarloosd. 'Er zijn zelfs heel wat voorwerpen ver- ADVERTENTIE dwenen', zo vertelt de heer Dn Hou ter. 'Maar gelukkig is er de laatste tijd verbetering gekomen. Verschillen de schilderijen worden bijgewerkt en er is nu een beheerder gekomen, namelijk de gepensioneerde heer Ger- rit Kooyman, die veel hart voor de zaak heeft.' Als de tentoonstelling volgend jaar geopend wordt zullen de schilderijen er een belangrijk onder deel van zijn, maar de voorwerpen uit Noorwegen zal de heer Houter graag vervangen door zaken, die betrekking hebben op het eiland zélf. Hij is al jaren bezig met het verzamelen van ansichten en foto's en de laatste tijd heeft hij zich er op toegelegd die verzameling belangrijk uit te breiden. 'Ik heb ongeveer 1500 ansichten en foto's van het vroegere Vlieland', al dus de heer Den Houter, 'en ik krijig er nog steeds meer bij. Verschillende oud-Vlielanders, die van mijn actie hebben gehoord, sturen me materiaal.' Al die afbeeldingen zullen getoond worden op do expositie, die in bet Trompshuis wordt ingericht. Een heel sympathiek aanbod kwam van een fotoclub uit Den Helder; deze heeft dertig expositieborden beschikbaar ge steld. Zeer waardevol is ook een aan tal fotocopieën van oude geschriften over Vlieland, die de Rijksuniversiteit van Leuven in België aan de heer Van onze parlementsredactie DEN HAAG Deze week mag de Tweede Kamer het dan zeggen. Steeds weer hebben de oppositiepartijen en ook de regeringspartijen aan het eer ste en tweede kabinet-Biesheuvel de zo noodzakelijke voorzieningen en maatregelen gevraagd. Maar altijd bood de begroting geen financiële ruimte. Het afgelopen weekeinde ech ter willigde het kabinet het grootste deel van de eisen van een ook nog verdeelde vakbeweging in en was het beleid hiervoor een prijs van 350 miljoen gulden te betalen. Het moet de kamerleden, die overi gens de wensen van de vakbeweging billijk vinden, wel een wonderlijk gevoel geven dat het nu op het laat ste nippertje voor de verkiezingen wèl ineens kan, terwijl ze meer dan eens al over bedragen van enkele miljoe nen het 'onaanvaardbaar' te horen kregen. Niettemin bestaat er begrip voor het feit, dat de regering om echte onderhandelingen te kunnen voeren met het bedrijfsleven, in staat moest zijn concessies te doen en over 'wisselgeld' moest beschikken. Vandaag, morgen en overmorgen, de laatste drie dagen, dal de Tweede Kamer plenair bijeenkomt voor de verkiezingen (de kans zit er altijd in, dat toch weer wordt besloten voor belangrijke zaken voor de verkiezin gen ie vergaderenzijn het dekkings plan en alle wijzigingen op het ver zoek van de vakbeweging aange bracht, aan de orde. En natuurlijk wordt akkoord gegaan met de verklei ning van de klassegrootte bij het kleuteronderwijs, het niet-invoeren van een eigen risico bij de zieken fondsverzekering, het niet-bevriezen van de kinderbijslag voor het tweede kind, het uitstel van de investerings heffing in het Westen en met vele andere concessies aan wat het 'be drijfsleven' wordt genoemd. Hiermee erkent de Tweede Kamer waar de macht in deze belangrijke periode voor het sociaal- en economische le ven ligt. Maar goed de beslissings macht ligt bij de volksvertegenwoordi ging. Zakelijk gezien wordt het debat van de laatste drie dagen van deze Tweede Kamer belangrijker dan de algemene politieke en financiële be schouwingen die onlangs zijn gehou den. De voorstellen, die nu op tafel liggen, maken de discussie van toen eigenlijk tot een spiegelgevecht. Eerste kamer Hoe doorslaggevend het pakket voor stellen ook is voor de toekomst, pre mier Biesheuvel zal niet achter de regeringstafel zitten. Formeel is dat juist, hij moet trouwens aan de over kant van het Binnenhof aanwezig zijn in de Eerste Kamer, waar de algeme ne politieke beschouwingen worden gehouden. Ook daar bestaat deze week gelegenheid om te reageren op de gemaakte afspraken met het be drijfsleven. En niet te vergeten de splitsing in het NW. De politieke nabetrachting in de se naat kan deze keer zeer actueel zijn. Ook omdat er alle reden is voor de- senatoren de partijpolitieke verhou dingen onder de loep te nemen. En de komende verkiezingen vragen boven dien om krachtige uitspraken. Een senator als de militante WD-er mr. H. van Riel zit te popelen om in zijn eigen en subtielere stijl dan zijn col lega Wiegel in de Tweede Kamer de andere partijen te jennen. Bij de ARP, en speciaal Tweede Kamer-frac tieleider Aantjes, kan men bijvoor beeld de paraplu opzetten. Vandaag zijn de Eerste Kamerleden aan hel woord. Morgen antwoordt premier Biesheuvel. Wanneer dan ook de laat ste operatie van het kabinet in de Tweede Kamer is geslaagd, waar de oppositie zich stellig, ondanks de te gemoetkomingen, weinig tevreden zal tonen, kunnen de leden van het kabi net, voor zover ze daarvoor in aan merking komen zich in de verkiezinas- strijd werpen. Als het vuurwerk in de Tweede en Eerste Kamer is overleefd kunnen de ministers zich bij de kiezers presente ren als leden van het kabinet, dat op het laatste ogenblik geluisterd heeft naar de vakbeweging. Een 'sociaal-ka- vel alles donderdagavond direct al uit- allemaal direct begrepen wordt na al de moeilijke debatten in het verle den. Na een van de interessantste parle mentaire weken gaat premier Biesheu vel alles onderdagavond direct al uit leggen in Bunschoten. Spakenburg, waar hij de kansel zal beklimmen van Adventskerk aan de Gerbrandysingel Op dit ogenblik is minister Boersma al naar Maastricht gereisd, om daar in het protestants-christelijk vereni gingsgebouw tekst en uitleg te geven. Milieu Tussen alle drukte van deze laatste belangrijke ronde door worden don derdag in de Tweede Kamer ook nog een aantal minuten uitgetrokken voor het milieu. Na de ministersconferen tie over de Rijn, die vorige week weinig opleverde, worden de PvdA- leden meiwouiv Epema-Brugman, me juffrouw Barendregt en de heren Oe- le en De Ruiter in de gelegenheid gesteld mondelinge vragen te stellen over onverantwoorde lozingen door Rijmnondindustrieën. De kamerleden willen vooral weten hoe groot het gevaar is voor de drinkwatervoorzie ning. Ook zal worden gevraagd, waar om het bedrijfsleven in het Rijnmond gebied zo weinig belangstelling heeft voor de gereedgekomen verbrandings ovens van de N.V. Afvalverwerking Rijnmond. Houter gezonden heeft. 'Ze hebben ten, dele betrekking op de vroegste historie van het eiland', aldus de heer Houter. 'Vlieland is tussen 800 en 1200 ontstaan; de eerste bewoners wa ren monniken, die er veel graafwerk hebben verricht.' VERZONKEN DORP De heer Den Houter heeft de laatste tijd ook studie gemaakt van het dorp West-Vlieland (het tegenwoordige eni ge dorp wordt nog wel Oost-Vlieland genoemd) dat in verband met de duinafslag enkele malen verplaatst werd en twee en een halve eeuw geleden geheel in de zee verzonken is. 'Ik heb heel wat plattegronden van dat dorp, er staat precies op aangege ven hoe de bebouwing is geweest'. De heer Houter zoekt steeds weer nieuwe wegen om zoveel mogelijk historische voorwerpen en bijzonder heden over zijn eiland bijeen te krij gen. Hij is in de gelegenheid gesteld een oproep te doen in een radiopro gramma en het Vlielandse blad 'Het Baken', dat door veel oud-eilanders gelezen wordt, levert ook het nodige op. 'In het natuurhistorische museum te Leiden zijn nog walviskaken, die van het eiland afkomstig zijn. Ze doen er daar weinig mee maar voor ons zijtn ze waardevol omdat ze herin neren aan de walvisvaart, die hier in vroeger eeuwen van betekenis is ge weest. Ik probeer die kaken hier te krijgen. Zo brengt de heer Houter met veel enthousiasme en volharding een rijke historische verzameling van zijn ei land bijeen en hij ziet met verlangen uil naar de tijd waarin hij dat alles in het Trompshuis aan anderen lean tonen. Vooral in het zuiden vallen ze weer met golven tegelijk ons land binnen, want het is hoogseizoen voor de bi- sam- of muskusratten. De volgroeide jonge dieren zoeken een eigen terrein met veel en lekker eten en omdat er in deze tijd een hoop jongen zijn, hebben de officiële rijksrattenvangers hun handen (en klemmen) vol. In Zeeuwsch-Vlaanderen alleen al heb ben dit jaar alweer zo'n tweeduizend Belgische ratten de grenzen over schreden. En hoewel zo'n rat niet gevaarlijk is als overbrenger van ziek tes en evenmin mensen aanvalt zolang hij genoeg te eten heeft) wordt er hier door de vijftien rattenvangers alles aan gedaan om de stroom dieren de kop in te drukken. Letterlijk vaak, omdat de klemmen niet direct bevor derlijk zijn voor het intact houden van het bottenstelsel. Hier en daar - sporadisch in ons land, vrij veelvul dig in België - wordt deze soort rat als 'waterkonijn' in restaurants geser veerd en met smaak verorberd. 'Om te zien is een muskusrat eigenlijk een alleraardigst diertje', zegt de lieer Doude van Troostwijk van de Commis sie Muskusrattenbestrijding, 'maar va der, moeder en volwassen kinderen (één ouderpaar kan jaarlijks voor ongeveer twintig nakomelingen zor gen) hebben allemaal holen nodig en daarvoor ondergraven ze alles. Als je ze zou laten zitten, krijg je enorme per foraties op bepaalde plaatsen in dij ken en oevers' De vijftien rijksvangers hebben elk hun eigen rayon langs de grenzen, van noord tot zuid, want sinds een paar jaar komen de ratten ook uit Duitsland. Was dat niet het geval, dan zouden we er hier geen last van hebben. Is er in die landen dan niets aan te doen? Dat gebeurt ook wel, zegt de heer Doude van Troostwijk, 'maar daar krijgen ze de ratten weer uit Oost-Europa en Frankrijk. En het zal niet eenvoudig zijn een internatio - naai bestrijdingssysteem in te voeren, omdat bepaalde landen groot belang bij de muskusrat hebben. In Scandina vië Finland, Rusland en Polen bij Wat een Israëlilische toerist in Euro pa beslist niet moet doen: a. Arabieren, opzoeken. Dat is een geliefde tijdpassering van Israëli's, die dan óf een debat willen uitlokken óf laten merken hoe vreselijk graag ze wel vréde willen: b. brieven of pakjes aannemen van vreemde mannen (vrouwen), helemaal geen ongewone of anders-dan-anders- dingen aanraken trouwens. Wat ze juist wel moeten doen: b. in hotelkamers goed rindkijken of er bij terugkomst iets is veranderd; b. de bagage elke keer nauwkeurig controleren; c. wie met de auto is gekomen moet die iedere orihtend van a tot z toekij ken. Al die nuttige adviezen geeft de Lon- dense correspondent van het in Tel Aviv verschijnende blad Haaretz aan mensen die maar liever niet het slachtoffer van Arabische terroristen worden. In hetzelfde adviezenlijstje stelt hij voor dat Israël zijn delega ties, die aan conferenties in Europa deelnemen, zo klein mogelijk houdt om de veiligheidsdiensten niet al te erg belasten. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan post zegels tc worden ingesloten. Adres: redactie Trouw-Kwartet, postbus 948, Rotterdam. Vraag: Waaraan is het te zien of een goudstuk echt is? Antwoord: Dit is werk voor experts. Dit leert men niet uit een boekje. Er worden tegenwoordig zeer veel gou den munten geslagen om er sieraden van te maken. Deze munten kunnen van goud gemaakt zijn maar ze zijn niet echt. De Hollandsche Bank Unie, Erasmushuis, Coolsingel 104, Rotter dam, is een centrum van handel in munten en publiceert geregeld de no teringen. Vraag: Wat betekenen: con amore, excelsior, crescendo, Eben Haëzer, El dorado, Laudate Domino, Una Sancta? Antwoord: Con amore is (Italiaans) en betekent met of uit liefde. Excelsi or (Latijn) betekent hoger, beter. Crescendo (Italiaanse muziekterm) aangroeiend. Eben Haëzer He breeuws): rots van de hulp, de naam die Samuel aan een grote steen gaf onder de woorden 'Tot hiertoe heeft dc Here mij geholpen'. Eldorado (Spaans) betekent de goudene, waar mee het gedroomde goudland bedoeld werd. Laudate Domino looft (voor) de Here. (Latijn). Una Sancta (La tijn) betekent de ene heilige, d.w.z. de kerk, d.w.z. de ene heilige kerk uit de geloofsbelijdenis. Vraag: Wat betekent het dat je als je vijftig jaar wordt, Abraham hebt ge zien. Antwoord: Toen Christus sprak: 'Eer Abraham was, ben Ik', ontstond er gemopper onder de mensen en er werd gezegd: 'Hoe kan dat nu, je bent nog geen vijftig jaar en heb je Abra ham gezien?' (Johannes 8 vers 56 en volgende). Vakantieschip - Het is zover. De nieuwe Henri Dunant, die zaterdag van de helling glijdt, neemt met in gang van het nieuwe vaarseizoen de vakantietochten voor invaliden en chronisch zieken over van de oude Henri. Die heeft de vorige week de laatsten van de bijna 30.000 op die manier vervoerde patiënten door Ne derland rondgevaren en zal nu, na dik dertien jaar trouwe dienst, waar schijnlijk wonden verkocht Kijker tje - Als voorzitter van de stichtLwg volkssterrenwacht Simon Stevin in Hoeven reikt zaterdag prof. dr. C. de Jager de jaarlijkse Simon Stevinprijs uit. De Engelse amateur-astronoom Patrick Moore heeft 'm ditmaal ver diend. Hij krij'gt een verguld kijker tje van zeven centimeter, dat tweemaal vergroot. Meer niet (maar hij zal zelf wel al een betere hebben). Wel staat de handtekening van Simon er zelf op, die ie natuurlijk niet persoonlijk heeft gezet, want meneer Stevin is als sinds 1620 dood. Wenk - Tot en met vrijdag staat in de Utrechtse Jaar beurs-Margriethal de vakbeurs voor reclame opgesteld, waar o.a. electroni- sche sigaren- en sigarettendozen te zien zijn, die op een wenk opengaan zonder aangeraakt te zijn. Donderdag en vrijdag wordt er in verband met deze beurs een reclamecongres gehou den. De heren die daar samenspreken, zullen er ook de première van het 'kleurenorgel' beleven. voorbeeld houden ze er een uitgebrei de bisambonthandel op na. Daar is de waterhuishouding ook niet zo geculti veerd als bij ons. En in Duitsland en België wordt weer wel aardig aan de bestrijding gedaanmaar niet overal- In Duitsland zijn uitgestrekte gebie den waar geen sprake is van polders en dijken, hoogstens een paar stuw dammen' Met die bonthandel is alle ellende begonnen. Bisamratten horen hele maal niet in Europa thuis, maar in Noord-Amerika, vanwaar handelaars ze in het begin van deze eeuw naar Europa brachten. Met name in Bohe- men wilde men ze voor de pelzen fokken, muar dat is totaal uit de hand gelopen. 'Ze konden de aanwas gewoon niet aan. Dat is een school voorbeeld van wat er kan misgaan als je op ondoordachte wijze met beesten gaat experimenteren'. Is het niet lonenend om ook hier de rattenvellen te verwerken in plaats van de dieren alleen maar af te maken? Nee, dat is het niet. 'Daar vangen we er niet genoeg voor en bovendien lopen we dan de kans dat de mensen ze stiekem zelf gaan kwe ken op plaatsen waar het net niet moet zitten. Het muskusrattenbesluit verbiedt particulieren trouwens die ratten te houden'. Dat rattenbesluit dateert van 1930, toen er hier nog geen muskusrat te zien was. Pas in het begin van de veertiger jaren werd de eerste gesignaleerd. De ratten be zorgden toen wel vooral de Oosteuro- pese landen zware schade, zodat ons land zich uit voorzorg vast maar aan sloot bij het Europese verbod. Vangen is wel toegestaan, maar dan moet de buit ook wel direct worden ingeleverd. Eén bisamrat levert trou wens nog een premie van vijf gulden op ook zodoende zijn er heel wat meer dan de vijftien officiële ratten vangers. Een smakelijk werkje is dat niet voor iedereen: een dergelijke rat kan inclusief staart wel 65 centimeter lang worden, maar wie over het van gen en doden van zo'n alleraardigst diertje' heen kan stappen, kan er wel een zakcentje aan bijverdienen. De zuigeling, die in deze 'kinderwa gen van de toekomst' neergevlijd wordt, moet zich wel haast weer terug in het ei voelen. Want zo ziet deze geheel gestroomlijnde wagen er uit: als een ei op wieltjes en met een handvat. De baby kan er in en uit door een uitsparing ter grootte van een kwart 'dop'. Dc 'Bimbo' -waarmee deze pseudo- moedcr van de toekomst duidelijk nog een beetje in baar maag zit is tot nu toe alleen in Londen geshowd, maar naar verwachting zal dit klnder- ei volgend Jaar al overal tc koop zijn en misschien is er voor tweelingen dan intussen een model-struisvogelei bij gekomen. De pil komt niet in aanmerking als kankerverwekker, ook niet de zgn. mini-pil, waarvan een Amerikaans rapport onlangs meldde dat die nou juist gevaarlijk zou kunnen zijn. Een Britse medische overheidsinstantie is na zes jaren van intensieve studie tot die conclusie gekomen, zodat deze he ren wel enig recht van spreken toege dacht mag worden. rfo'ndenmepper I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7